Dinsdag BUITENLAND. BINNENLAND. 3e J iargati£. -No. 633. 3)e Sou^cmt Bureau OUDE SINGEL, 54, LEIDEN. In tere. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIINT ELKEN DAO, UITQEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, f 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, t 1-30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2cent met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. 7 November 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentigngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, Iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Evenredige vertegenwoor. diging. We vinden in de pers melding gemaakt van voornemens tot stichting van een Bond voor de invoering van evenredige vertegenwoordiging in ons land. Nu, zoo'n Bond kan er nog wel bij, want de bekende vereeniging, die gelijk doel nastreefde, laat weinig of niets meer van zich hooren. Of de geringe levens kracht van deze vereeniging een gevolg is van het feit, dat zij voor haar eigen bestuursverkiezingen het evenredig stelsel heeft laten schieten om er het doodgewone meerderheidsstelsel voor in de plaats te nemen, weten we niet, maar zeker is, dat van haar propaganda niet veel meer wordt bemerkt. Daarom: heil den nieuwen Bond, want ook wij achten het stelsel der evenredige vertegenwoordiging heilzaam en nuttig, zoodat we 't gaarne voor onze bestuurs colleges zullen zien ingevoerd. Het geeft ieder het zijne, zonder België bewijst zulks de ambitie voor de verkiezingen te verminderen. Als die .Bond nu maar alle politieke becijfering buiten zijn bemoeiingen laat In verband met zijn oprichting lazen we al de klacht, dat van de combinaties en trucs, waartoe het vigeerende kiesstelsel aanleiding geeft, de Katholieken veelal het slachtoffer worden, terwijl de sociaal democraten er doorgaans de vruchten van plukken. Deze klacht moge zoo juist zijn als men wil, de Bond moet haar over 't hoofd zien. De nieuwe organisatie moet er louter naar streven, van ons parlement een zuivere afspiegeling te maken der bevol king. 't Is mogelijk, dat de eene of andere partij daarbij wat verliest of wint, hier mede hoiide de Bond geen rekening. Alleen dan wanneer hij zijn taak zonder aanzien van partijen vervult, kan zijn actie een waarlijk nationale zijn. En hierom is het jtoch in 't belang van de zuiverheid onzer politieke verhoudingen te doen, nietwaar? Nu zal men wellicht insinueeren, dat we aldus spreken wijl we bij invoering van evenredige vertegenwoordiging van winst voor de Katholieken zeker meenen te zijn, maar dan wijzen we erop, dat de propaganda voor dat kiesstelsel men herinnere zich b.v. het desbetreffende werk van Jhr. mr. V. de Stuers onder ons al dagteekent van jaren her, toen nog niet bij benadering was uit te maken, wat te eeniger tijd voor ons de ^resultaten van E. V. zouden kunnen wezen. Uit dat oogpunt wenschen we ook thans de zaak te blijven beschouwen. algemeen overzicht. Ofschoon de berichten uit Italiaansche bron steeds zeer optimistisch blijven schijnen de correspondenten der ver schillende niet-Italiaansche bladen over den toestand in Tripolis Allesbehalve opgewekt Ondanks het pro fest echter der Italiaansdie persmannen jjegen de „lasterlijke en onverantwoorde lijke" berichten der buitenlanders, tfiee- &»en we toch meer geloof aan de laatsten mogen schenken, vooral omdat zij hun '.verontwaardiging niet onder stoelen en banken steken, maar met walging voor Jjde moordgruwelen der Italianen .Tripolis den rug toekeeren. Het laatste bericht van den correspon dent van de „Lokal Anzeiger" luidt aldus „De onophoudelijke aanvallen van de Arabieren bij dag en bij nacht hebben pe (Italiaansche) troepen blijkbaar ont zenuwd, en dat zelfs de niet krijgshaftige {Arabieren in de stad de wapens hebben jppgenomen, is ten deele de schuld van de Italianen zelden. Onder het bazig op treden van dezen hebben ook de Euro peanen veel te lijden Generaal Caneva beschikt met de troepen, die Woensdag 11. (1 Nov.) ge- Jand zijta, in de stad' Tripolis over negen regimenten infanterie. Dat schijnt genoeg bm de stad te houden; maar de moge lijkheid, dat de Italianen op zee gedron gen worden, blijft bestaan, daar 2000 jrocstijnruiters met vier kanonnen in jchtdaagsche aanvallen langzaam, maar ^«stadig terrein op hen gewonnen jheb- ben, De Italiaansche verliezen hebben tot Donderdag (2 Nov.) J600 dooden, ten minste 300 gevangenen en 50 vermisten bedragen. Aan de cholera bezweken Woensdag 20, Donderdag 31 man. De epidemie verspreidt zich snel onder de bevolking. Heele straten zijn besmet. Vrijdag hebben de Turken den Italianen eindelijk een etmaal rust gegund." Een andere berichtgever meldt: „De Turken Verontrusten hun tegen stander onophoudelijk, en de Italiaansche troepen zijn dientengevolge onuitspreke lijk oververmoeid. Zij zijn sedert weken niet uit hunne kleeren geweest en slapen geen enkelen nacht ongestoord. De vraag is op het oogenbük niet, of de Italianen zullen oprukken, maar of zij niet heelemaal verdreven zullen worden. De verliezen van de Italianen moéten zeer groot zijn, want alle hospitalen, die hier gebouwd zijn, zijn overvol. De am bulancedienst kan het werk niet meer af, want de booten brengen ook ge wonden over." De uitbreiding van den oorlog tot het Turksche gebied buiten Afrika schijnt nu werkelijk door Italië begonnen te zijn, indien men tenminste mag af gaan op telegrammen in de .Berlijnsche bladen. Zoo wordt aan het „Berl. Tage- batt" gemeld, dat het gerucht te Kon- stantinopel gaat, dat gisteren Chios door de Italianen werd gebombardeerd. Aan de „Lokal Anzeiger" wordt uit Saloniki gemeld, dat het voortdurend ver schijnen van Italiaansche porlogsschepen in de kustwateren ongerustheid wekt. De bewaking der haven wordt ver scherpt. Vier Italiaansche oorlogsschepen liepen de haven van Valona ,(aan de Westkust van Europeesch Turkije, tegen over Brindisi) binnen. Andere verschenen voor Mersina (de Noordoostelijke hoek van de Middell. Zee, iets Westelijk van de Golf van Alexan- drette). Ook in Beiroet heerscht, onge- rustheid. De. Italiaansche vloot heeft Sirit gebombardeerd. Uit berichten van gisteren mag men echter afleiden, dat de vloot voor Tripolis ^xiiet weggestoomd is, anders hadden na tuurlijk geen schoten gewisseld kunnen zijn. Het schijnt, dat Italië eerst zooveel manschappen in Tripolis wil brengen, dat men het zonder de hulp der vloot af kan. Geregeld worden meer lichtingen opgeroepen; tot heden bedraagt hot ge tal opgeroepenen 160.000 man. De opstand in China wint steeds meer veld, terwijl over de pogingen van Joean-sji-kai om er een einde aan te maken, zeer verschillend geschreven wordt. De Petersburgsche correspondent van de „Daily Telegraph" zegt uit goede bron te weten, dat Joean- sji-kai en- de leider der opstandelingen Lijoeëng-lioeng zijn overeengekomen een %wapenstilstand van tien weken te sluiten. Deze wapenstilstand maakt het voor Joean-sji-kai mogelijk onmiddellijk naar Peking te vertrekken. Van anderen kant echter verluidt, dat de leider der rebellen, de vredesvoor stellen van joean-sji-kai heeft afgewezen. Li formuleerde tegenvoorstellen, o.m. inhoudende, dat de republiek zal worden uitgeroepen en dat de ministerpresident door de opstandelingen zal worden aan gewezen. Naar luid van een bericht uit Peking aan de New-York Herald heeft de bevelhebber over het internationale eskader voor Hankou, de Britsche admi raal Winsloe, aan de Britsche autori teiten doen weten, dat de tijd gekomen; was om buitenlandsche troepen te zen den naar Sjanghai. Elke mogendheid behoorde een afdeeling van 1500 man te zenden. Over het zendein van troepen naar Hankou wordt niet gesproken, en toch zou men denken, dat juist daar waar het hevigst gevochten wordt, (twee derde der stad is platgeschoten of ver brand), het eerst de troepen noodig wa ren. Echter moet het vaststaan, dat Sjan ghai eigenlijk het middelpunt is van de reovlutie. Dit heeft in Peking grooten indruk gemaakt, en men is er 'daar vain' overtuigd, dat ook Tientsin en Takoe naar de rebellen zullen overgaan'. Dezer dagen heeft de Fransche minis terpresident een rede gehouden te Saint Calais, waarin hij o.a. gezegd heeft tiat de regeering, wat de verhouding van den staat tot de kerk betrof, de hervormin gen zou voorzetten. Deze woorden zijn' niooi geïllustreerd door een uitdrijving van Kloosterzuster* j.l. Zaterdag te Lyon geschied. Een groot aantal „petites-soeurs de l'Assomption'4 werden uit een tweetal kloosters, waar zij tot dusver hadden verblijven, uitgedreven. Om acht uur 's morgens trokken tot die uitdrijving een 150 politieagenten op om de zusters „gewapenderhand" te gaan uitzetten. Met geweld werden de deuren van de twee kloosters geopend, waarna de zusters, die in de kapel waren gevlucht, cén voor één, onder geleide van drie agenten, werden weggevoerd. Wel ge bruikten deze tegenover de religieuzen niet het minste geweld, maar het tooneel was er niet minder weerzinwekkend om. Met grooten eerbied werd uit beide huizen het Allerheiligste naar de kerk gebracht. Op haar treurigen tocht door Ide straten werden de zusters door het volk geest driftig toegejuicht „Leven de zusters! Laten ze ons blijven verzorgen schreeuwde men. Daarna begeleidde de menigte de arme bannelingen naar de verschillende huizen, waar ze door medelijdende families wer den opgenomen. In verband met de uitdrijving hadden Zondag te Lyon heftige opstootjes plaats. Een menigte manifestanten begaf zich naar de prefectuur om tegen de wreede maatregelen der overheid tegen de arme zusters, die niets dan goed deden, te pro testeeren. Het kwam tot eenige botsingen tus- sclien het volk en de politie, die zelfs charges uitvoerde. Verscheidene manifes- ianten werden gjewond. De regeering voert hare hatelijke anti- clericale politiek .vvèl door! gemengd. Onder voorwendsel van gemakke lijke gebruikmaking door het publiek heeft de Portugeesche regeering in ver schillende gemeenten de kerkregisters in beslag laten nemen. De „Mundo" ver klapt waarom dit geschiedde. „Nu hoeft het volk zich niet meer tot de geestelijk heid te wenden wanneer het een doop- of huwelijksbewijs hebben wil." Kleiner dan het anti-clericalisme in Portugal zich aanstelt, kan het al niet. Onder de havenarbeiders te Ant werpen is het aan 'tgisten. Er dreigt een nieuwe staking. De arbeiders ver langen terstond loonsverhooging, het ont werpen van een nieuwe loon-overeen- komst en instelling van een gemengden verzoeningsraad. Te Troyes zijn 160 soldaten van het 60e regiment infanterie na het ge bruiken van bedorven vleesch plotseling ziek geworden. De meesten van hen moesten naar het ziekenhuis worden overgebracht, maar zij zijn tot dusverre buiten gevaar. Uit San Francisco wordt gemeld, dat te Auburn een betonnen brug, die in aanbouw was en een der grootste moest worden van de geheele wereld, gedeeltelijk is ingestort 16 werklieden werden onder de beton-massa's ver pletterd. Geheel Denemarken is geteisterd door een orkaan. Vooral Jutland heeft te lijden gehad; overstroomingen aan de westkust hebben veel schade aangericht De veerdienst tusschen Warnemiinde (bij Rostock) en Ojedser, op de Zuid punt van Falster, moest worden gestaakt Er zijn veel scheepsrampen te betreuren. De storm duurt voort. Uit Athene wordt aan de Vossische Zeitung geseind: Het nieuwe cabinet d'affaires in Kreta bestaat uit de twee hooge rechterlijke ambtenaren Pioemi- dis en Qiamalakis en Isychakis, een ge wezen rentenier uit Athene. Het is gis teren beëedigd. De nieuwe ministers gaan door voor conservatieve mannen, die zich meer dan tot nog toe in Kreta geschiedde, zullen laten beïnvloeden door de meeningen vain de Atheensche regeering. De Kamer van Kreta heeft gis teren weder een geheime vergadering! gehouden. Een voorstel van Skoelas, een aanhanger van Veniselos, om de bespre kingen over de maatregelen tot het ver werkelijken van de vereeniging van Kre ta met Griekenland te verdagen, werd met groote meerderheid verworpen. Na lange, stormachtige beraadslagingen, kwamen de partijen overeen, om alvorens hierover een besluit te nemen, een rond schrijven aan de mogendhede.t te zenden waarin de gebiedende noodzakelijkheid wordt aangetoond, om aan het tegen woordige moeilijke en gevaarlijke ré; gym een eMe te maken. Daardoor schijnt de toestand aan scherpte te hebben verloren. De Lokal Anzeiger verneemt uit Madrid, dat nu de onderhandelingen tus schen Duitschland en Frankrijk aangaan de de aangelegenheden in Afrika van de baan zijn, die tusschen Frankrijk en Span je onverwijld beginnen zullen. Men ver wacht ,dat zij moeilijk en langdurig zul len zijn. Daarentegen' werkt de houding van de Parijsche pers kalmeerend, even als de verklaring van het Fransche Ka binet, dat gedurende de onderhandelin gen tusschen Frankrijk en Duitschland op de verplichtingen tegenover Spanje is gelet. Men hoopt, dat Frankrijk's voor stellen niet tegen de vóór de acte van! Algeciras gesloten verdragen zullen In- druischen. Koninklijke besluiten. Bij Kon. besluit is benoemd tot com missaris van politie te Rotterdam Th. Alberda, thans hoofdinspecteur van po litie aldaar; is mr. W. F. W. Kolkman benoemd tot burgemeester van Weert; is H. H. H. van der Venne benoemd tot burgemeester van Montfoort; is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau D. F. Visser te .Schier monnikoog, afgetreden schipper van de aldaar gestationeerde reddingsboot der Noord- en Zuidhollandsche Reddingmaat- schappij; is benoemd tot ridder 4e kl. der Mili taire Willemsorde de gewapende politie dienaar le kk Laloe en zulks ter zake van zijn gedrag in Atjeh op 12 Augustus 1902 en 14 October 1905; is benoemd tot ridder 4e kl. der Mili taire Willemsorde de sergeant der in fanterie van het leger in NederL-Indië E. L. de Smet, en zulks ter zake van zijn gedrag bij de krijgsverrichtingen in Atjeh en onderhoorigheden op 17 ,Sept. en 10 Nov. 1908; is aan den officier machinist 2e klasse A. C. Dat eervol ontslag verleend; zijn bij den marinestoomvaartdienst be noemd tot officier-machinist 2e klasse de hoofdmachinisten F. H. .Heukehnan en W. C. Ouwehand. De Militiewet. De Minister van Oorlog heeft eenige wijzigingen voorgesteld in het ontwerp- Militiewet. De eerste oefeningstijd wordt bepaald voor hen, die tot de administratietroepen behooren, op acht maanden, welke duur met ten hoogste 6»/a maand kan worden verlengd. Teneinde, zonder in botsing te komen met de bedoeling van den wetgever ten aanzien van de beteekenis der woorden „ten hoogste", te zijner tijd te kunnen overgaan tot vaststelling van den eerste- oefentijd voor de administratietroepen op 81/2 maand, is deze wijziging wenschelijk geoordeeld. Een andere wijziging strekt om, wan neer .de Regeering er toe mocht komen den éerste-oefentijd voor de administra tietroepen te bepalen op niet langer dan 81/2 maand, ook de tot die troepen be- hoorende manschappen voor herhalings oefeningen te doen opkomen. Tevens wordt voorzien in de regeling van het aanvragen der vrijstelling voorde voorgestelde nieuwe groep. Herziening Wetboek van Burgelijke Rechtsvordering. Bij Kon. besluit is ingesteld een Staatscommissie tot voorbereiding van de herziening van het Wetboek van Burger lijke Rechtsvordering en aan deze com missie opgedragen: als eindresultaat van haar onderzoek aan de Kroon aan te bieden een of meer ontwerpen van wet, van toelichtende memoriën vergezeld, houdende hetzij een nieuwe regeling van het burgerlijk procesrecht ïn zijn geheelen omvang, hetzij een op zich zelf staande herziening van die bepaalde gedeelten van het thans geldende recht, die naar het bevinden der commissie niet onge wijzigd mogen blijven, zullende de Staats commissie, indien zij ter richtige vervul ling van de haar verstrekte opdracht daar toe termen aanwezig acht, bevoegd zijn haar werkzaamheden uit te strekken tot een of meer der onderwerpen, geregeld in de eerste zes titels van het vierde boek van het Burgerlijk Wetboek. in deze commissie zijn benoemd: tot Jjd, teven# voorzitter dezer staatscom missie: mr. S. Gratama, raadsheer in; den Hoogen Raad der Nederlanden to 'sGravenhage; tot lid, tevens secretaris; mr. A. E. Bles, Raad-adviseur aan het Departement van Justitie te 'sGraven hage; tot leden: mr. A. Anema, hoog leeraar aan de Vrije Universiteit te Am sterdam mr. H. L. Drucker, lid van do Tweede Kamer der Staten-Generaal to 'sGravenhage; mr. H. Hessè, raadsheer in het Gerechtshof te Arnhem; mr. J Limburg, advocaat en procureur, lid van; de Tweede Kamer der Staten-Generaal te 'sGravenhage; mr. B. C. J. Lodder, raadsheer in den Hoogen Raad der Ne derlanden te 'sGravenhage; jhr. mr. G. A H.. Michiels van Kessenich, advocaat en procureur te Roermond, en jhr. mr. A. F. C. van Sasse van Ysselt, raadsheer in het Gerechtshof, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te 's Her togenbosch. Aan deze Staatscommissie is als ad junct-secretaris toegevoegd mr. H.C.J. Groot, adjunct-commies aan het Depar tement van Justitie te 'sGravenhage. Kardinaal Mercier en het Haagscho .congres. Mgr. De Wachter, vicaris-generaal, heeft namens kardinaal Mercier aan abbé Richardson, den voorzitter van het in Augustus gehouden congres van Katholieke Esperantisten in den Haag, een zeer bemoedigend schrijven gericht, luidend als volgt: Zijne Eminentie vraagt mij U mede te deelen, dat hij dankbaar Uw brief ont ving met de wenschen, door het 2e con gres van Katholieke Esperantisten in den Haag, gestemd. Zijne Eminentie schenkt aan deze wenschen zijn volledige goed keuring en hij is bereid om met zorg de wijze te onderzoeken waarop men in België aan deze wenschen practisch ge volg zou kunnen geven. De kardinaal zegent uwe pogingen en hoopt dat zij door goeden uitslag beloond zullen worden. Ter Laan ;n prent en vers. De Haagsche correspondent van de „Standaard' 'schrijft: De bespottelijkheid waarmede de heer Ter Laan tegenwoordig in de Tweede Kamer optreedt, geeft natuurlijk stof tot allerlei aardigheden. Niet alleen circu- leeren er caricaturen op het ziektegeval betrekking hebbende, maar ook worden er spotdichten op de praatziekte van den man uit Den Haag I gemaakt. Heit jong ste product van dezen aard moge hier volgen. Weeklacht. Als ouverture van de Kamer Dra na het vallen van den hamer, Wordt permanent het woord gehoord1: De heer Ter Laan heeft thans he{t woord, In onverstaan'bre lengte-zinnen Waaraan geen einde, noch beginnen - Blijft K. ter Laan, steeds onverstoord, Van uur tot uur al maar aan 't woordL» Nauw heeft men erwtensoep 1) gegeten En 'f doodend mondzeer wat vergeten, Of 't wordt nu waarlijk ongehoord 1 De heer Tef Laan heeft weer het woorct, Aan alles komt ten slotte een slot, Maar bij Ter Laan vangt ieder bot: En alles heeft een slotaccoord, Maar K. ter Laan blijft steeds aan heti woord. 1) Dit slaat op de erwtensoep, die tegenwoordig blijkens onlangs in de Ka mer gedane mededeeling, de Wed. Har- denberg in de pauze voor de Kamerleden beschikbaar heeft. Vrijzinnig-Democratische Bond. Zaterdag en Zondag hield de Vrijz.- Dem. Bond te Zutphen een algemeens vergadering voornamelijk belegd ter be spreking van ,de invaliditeits- en ouder- domsverzekering. De voorzitter, de heer H. Snijders, uit Middelburg, hield de openingsrede, waarna de secretaris, de heer W. Koster te 's Gravenhage, het jaarverslag uit bracht. Hieruit bleek, dat thans zijn aangesloten 56 afdeelingen met 4514- leden. Zondag werden behandeld de conclu sies van het hoofdbestuur inzake inva liditeits en ouderd-omsverzekering. Hier op waren verschillende amendementen ingediend. De motie werd aangenomen, dat do Püdcrdouisvergeikeriiig en invaliditeiUveiy

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1