4 3e Jaargang. No. 631. 3)e OoUfLMlk Bureau out» 13 SINGEL, 54. LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIINT ELKEN DAO, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, f 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2*/i cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Zaterdag November 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 een ingezonden mededeelingen van 1—5 regels f 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit DRIE BLADEN en een GEÏLLUS TREERD ZONDAGSBLAD. De anti-godsdienstige pers. In de laatste jaren hebben de1 Katholie ken een groote actie voor hun pers ont}- \vikkeld. Er is een cjrang uitgegaan om zich op Katholieke bladen te abonneeren en deze te lezen, omdat de neutrale tfci ongeloovige dagbladpers een nadeeligen invloed op het Katholiek leven uitoefent. Mgr. Callier, onze hoogvereerde bis schop, heeft met kracht de verbreiding van Katholieke lectuur in de hand ge- iWerkt. Wij herinneren aan zijn vast en- mandement van 1907, dat de verwoestirir gen, door niet-katholieke lectuur aan gericht, in een helder daglicht plaatste en een warme aansporing voor ieder ge- loovige bevatte om toch Katholieke lec tuur te bevorderen en te versprei den. De Haarlemsche Katholiekendag van 1908 was uitsluitend gewijd aan het onderwerp Lectuur en in de vierde sec tie werd de conclusie aangenomen: De K a t h o 1 i e k h e e f t de Katholieke pers in alle omstandigheden krachtig te stëunen. Dank dezen gewaardeerden steun van de kerkelijke overheid mag met vreugde en voldoening worden geconstateerd, dat overal in den lande de Katholieke Wa den tot bloei komen. De laatste jaren hebben ons verwezenlijking van ideal ai gebracht, die velen onder de! onzen voor heen als hersenschimmen betitelden. In dien opbloei van de Katholieke pers ligt een gunstig teeken voor de toe komst. Immers, een volk, dat aan de [wensch en van zijn overheden voldoet* zal door zijn eendracht groot en maoh- tig worden. Zoolang goede Katholieke dag- en weekbladen bestaan, behoe ven wij voor de toekomst van het Ka tholiek leven in Nederland niet bed vreesd te zijn. Hiermede willen wij echter allerminst beweren, dat de toestand bij ons reeds volmaakt is. Integendeel, veel moet er nog veranderd worden. Allereerst bij die Katholieken, die op een Katholieke cou rant geabonneerd zijn en zonder nood zaak toch een neutraal dagblad blijven lezen; ja, die bij voorkeur 't eerst grij pen naar de neutrale courant, om slechts in een verloren oogenblikje nog evan aandacht te schenken aan hun Katholiek blad. Deze menscihen deden beter ihun abonnement op te zeggen. Geabonneerd zijn op een Katholieke courant, moest in zich sluiten de Roomsche courant zoo mogelijk alléén en toch zeker beter dan eenig' ander blad te lezen. Wij moeten onze couranten lezen. [Dit is een machtige steun. Wij moeten onze inkoopen doen bij hen, die erin ad- verteeren, omdat geen enkele dagblad zonder annonces kan bestaan. Wij moe ten de Katholieke pers bij vrienden en kennissen aanbevelen e:i niet door min achtend schouderophalen of onbillijke critiek een Katholiek blad afbreken. Vervolgens zijn er Katholieken, die! ,een Katholieke courant niet lezen, om dat zij een neutraaal blad zoo gevaarlijk! piet vinden. Een liberale courant zouden deze Katholieken niet in huis dulden, maar een neutraal blad wel. Als- ;óf neutraliteit bestond en alsof de geest genoeg had aan het verslinden van al die zoutelooze nieuwtjes, die men bij legio in neutrale couranten aantreft. 'Maar zelfs al wenschte men niets anders dan die zoutelooze bericht jes, is dit nog geen afdoende reden om ieen neutrale courant te blijven lezen. (Want menigmaal schuilt er een adder onder het gras en v;iak zijn onschuldig .Uitziende' nieuwstijdingen in werkelijk heid niets anders dan een verdachtma- ïcend geschrijf op ons geloof en onzen godsdienst. Met bronvermelding, zoo- 'dat het neutrale karakter van de cou lant in schijn onaangetast blijft, neemt men berichten over, die een blaam -wer den op of een verkeerden indruk vesti gen van onze geestelijkheid. Al gelooft de Katholieke lezer ze niet, moet hij Idan zulk een courant blijven steunen, die onder het masker der neutraliteit tracht afbreuk te doen aan wat ons hei- ilig en dierbaar is? Moei de goedgeloo- vige lezer zich laten misleiden, omdat in 'de neutrale courant wel eens voorkomt 'ïi ophemelend verslagje van een Ka- &fil|.ek,e vereeniging, w.;tarn,a,ast in,e,n ech ter afgedrukt vindt besprekingen of aan bevelingen, van tooneelvoorstellingen, welker inhoud ons het schaamrood op de wangen jaagt, terwijl de advertentie- rubriek volstrekt niet onschuldig is? Is hij zoo naief, dat hij niet hech't aan het woord van de kerkelijke overheid en al door maar blijft lezen, blijft steunen, blijft bevorderen de anti-Katholieke pers. Ziet de neutrale dagbladlezer dan niet in, wat ieder ander inziet, en begrijpt en wat de tegenpartij al jaren in toepas sing bracht? Dezer dagen nog schreef het socialis tisch hoofdorgaan „Het Volk": Een nog zoo sterke socialistische partij is, zonder een in breede kringen van het volk gelezen pers, in tijden van beroering niet zeker van haar aanhang. De socialistische pers te versterken, lezers voor-haar te winnen, de burger pers te verdringen, het is h et aller voornaamste werk dat de par tij.... te doen heeft. Het een en ander moet de so cialistische partijen van alle landen dwingen alles te doen, boven al.het andere te doen, wat aan de ontwikke ling der socialistische pers ten goe de komt. Geen moeite en geen geld is zóó nuttig besteed. Als daarvoor duizenden, tienduizenden cioodig zijn zij m o e t e n er komen. Offers aau dat werk gebracht, zijn goed gebracht. Wat diep gevoeld wordt in socialisti sche kringen moet ook voor ons een alles overheerschend belang zijn. Leert van den vijand, zouden .wij de genen willen toevoegen, die nog steeds een neutrale courant blijven lezen. Maar wanneer zij niet doen, wat de kerkelijke overheid van hen verlangt, zal de hou ding van de tegenpartij hen ook niet tot andere inzichten brengen. Wij haal den dan ook dit voorbeeld slechts aan ten bewijze, dat wij, Katholieken, met steun te vragen voor onze pers, niets bui tengewoons doen en dat alle partijen de pers voor de verbreiding barer begin selen noodig hebben. Want er is geen macht, die den invloed van de pers over treft. Met het glorietijdperk van het libera lisme'valt saam de bloeitijd van de li berale pers. En met de opkomst van de christelijke partijen ging gepaard een or ganisatie van haar pers. In Christelijke kringen hier ter stede wordt evenzeer de behoefte aan een da- gelijksche courant ingezien en ook hiér is men reeds lang bezig aan de voorberei ding van een Christelijk dagblad. Veel scherper nog dan wij laakt het (A. R.) „Nieuwsblad voor Leiden" de taktiek van de neutrale bladen, wier eenig streven is zooveel mogelijk winst te maken. „Wat doet een neutraal dagblad?" vraagt het „Nieuwsblad", en vervolgt dan: „Neemt het een standpunt in om het volk zedelijk op te voeden en uit zijn kolommen te weren alles wat een ge zond, krachtig volksleven ondermijnt? Juist omgekeerd. Dit zijn slechts bijzaken. Hoofdzaak is: hoeveel dividend kunnen wij aan het einde des jaars den aandeelhouders uitkeeren. M. a. w. het hoogste motief wat een neutraal blad drijft, is het belang van den geldzak, en dan komt het er minder op aan wat de massa slikt, hetzij goed of kwaad. Wanneer zullen de oogen opengaan van de Christenen in het algemeen en van liet Christelijk neutrale-bladen-le- zend publiek in het bijzonder? De Roomsch-Katholicken geven het voorbeeld, en met een ijver, dat be wondering afdwingt, hebben ze hun Dagblad in het leven geroepen en doen zij het blad dienstbaar zijn ter bevor dering van de Roomsche zaak. Dat het ons tot jaloerschheid ver- wekke" Onze politieke actie zal niet veel baten als wij niet hebben een goede christelij ke pers en bij ons optreden als Katholiek in het openbaar leven moet de Katholieke pers onzen steun en onzen prikkel zijh. De Katholieke vakorganisatie kan het Ka tholieke dagblad niet ontberen, evenmin als eenige andere Roomsche vereeniging;. Het is daarom begrijpelijk, dat de Ka tholieken in de neutrale en liberale lea den meer en feller dan vroeger aan hate lijkheden en verdachtmakingen bloot staan. In do „N. Rott. Ct." vonden wij deze ,we,$k nog een feUea uitval aan £dres. De aanleiding tot dit stuk was de polemiek, die in de Roomsche r^er^is ont brand over de rede van Mr. Aalberse op den laatsten Katholiekendag. Men moge deze polemiek betreuren en gewenscht hebben, dat zij achterwege ware gebleven t is evenwel een dwaasheid om in ver band daarmee te spreken van eene ver slapping in de Katholieke partij; van een „groote ontevredenheid onder de Roomschen in alle klassen der samenle ving". Die verslapping en die ontevredenheid bestaat slechts in de verbeelding van de „N. Rott. Crt." of van hem, die het blad voorlichtte. En ook hier zal wellicht de wensch de vader der gedachte zijn ge- weeest: de wensch nl., dat er onder de Katholieken t weespalt zal komen, om zoodoende het liberalisme weer >n tijdje de been te helpen. Daarom neemt ihet liberale orgaan een middel te baat, waarmede het bij zijn Katholieke lezers (die het allicht helaas nog telt) iets denkt te winnen. Het stuit den Rooinschen tegen de borst, zegt het blad, „dat zijn geestelijkheid er steeds op uit is, hen in allerlei Roomsche vakjes en hokjes in te deelen en afzij dig te houden van menschen, die hij in den dqgelijkschen omgang heeft leeren waardeer en en hoogachten". Met zulk een redeneering, die het eigengevoel der Katholieken moet kren ken, poogt de „N. Rott. Ct." de men schen van de geestelijken af te halen, 't Is dezelfde tactiek, als van de socialisten, die de Roomsche arbeiders trachten op te hitsen tegen het loopen aan den lol band van de geestelijke adviseurs. Maar de goede Katholieken weten Wel beter. Zij weten welk standpunt de Kerk inneemt nopens den omgang niet an dersdenkenden, die wij heusch niet be hoeven te schuwen, maar waarbij wij ons slechts te hoeden hebben voor een al te warme vriendschap, welke ons geloof in gevaar kan brengen. De redeneering van de „N. Rott. Crt.'' is slechts een variant op het afgezaag de wijsje, dat wij onverdraagzaam zijn en liet volk verdeelen. Gelukkig dan ook dat wij ons niets behoeven aan te trekken van de conclu sie in de „N. Rott. Crt.", dat de Room sche partij droevig verdeeld en jammer lijk verslapt is. Zoolang wij kunnen wijzen op teeke nen van bloei, als wij in den aanhef van ons artikel aanwezen, zoolang behoeven wij niet voor de toekomst beangstigd te zijn. Daarom moet echter bij iederen Ka tholiek de overtuiging hechter en ster ker worden, dat het belang van de Ka tholieke zaak en van onze Katholieke! partij eisoht een goed ontwikkelde Ka tholieke pers, die wij moeten lezen en die wij moeten steunen overal waar wij kunnen. Wij moeten de liberale en neutrale ian- ti-godsdienstige dagbladen uit onze om geving wieren en ons tot taak stellen, al les te bevorderen, wat aan den bloei van de Katholieke pers ten goede kan komen. V Het ontgroenings-wee. 't Is ongetwijfeld met groot leedwe zen, dat onze lezers kennis hebben ge nomen van de onzedelijke uitspatting, waartoe de groentijd van deze stad aan leiding gaf. Leedwezen in dubbelen zin. Vooreerst om Sjet feit zeli; dat een schrille wanklank vormde bij de groen- jool. Leedwezen ook wegens de omstandig heid, dat juist in onze stad de groen tijd zoo werd verontreinigd. Wat zou 't heerlijk wezen, wanneer de verschillende universiteiten als 't ware een wedstrijd hielden om de eer, waar'de ontgroeningsperiode 't geestigst en gui- tigst in gepaste vroolijklieid was door gebracht. Er zou binnen dit kader waar lijk „lol" genoeg gemaakt kunnen .wor den. 't Schijnt evenwelof het einddoel van dien ongeschreven wedstrijd juist in tegenovergestelden zin wordt gezocht, alle waarschuwingen en vermaningen der latere jaren ten spijt. En daarbij heeft dan Leiden ditmaal den treurigen palm behaald een buit, door schaamteloosheid en laakbare zwak heid als om strijd bevochten. !We lezen nu van leedwezen over het gebeurde, van wegmoffelen der verrader lijke tekstboekjes, van wellicht uit te spreie.a ftrafljja alles tekenen, die zoowel de waarheid der onthullingen be vestigen als eenigszins hoop geven voor de toekomst. Slechts eenigszins, want waar brood dronkenheid en slaplendigheid hand im hand gaan weet men nooit wat er gebeu ren kan. Dit intusschen inoohten de jongelui wel wat beter in 't oog houdendat zij, juist zij, later zullen geroepen wezen als voormannen te arbeiden in de maatschap pij en dat daarom jij, juist zij, een voor beeld hebben te ge^en van degelijkheid en rechtschapenheid ook bij de vroolijk- heidL Doen zij dft, dan wil men studenten gaarne een grap, gaarne wat luidruchtig heid vergeven. In het tegenovergestelde geval echter stichten zij door hun slecht voorbeeld veel kwaad en ondermijnen zij zelf het gezag en het vertrouwen, tv&ar- op later hun maatschappelijke arbeid zal moeten baseeren. Moge dit goede uit het Leidsche kwaad voortspruitenhet besef, dat vooral in onzen tijd ook studenten reeds een ernstige maatschappelijke rot te vervwllen hebben. BUITENLAND. ALGEMEEN OVERZICHT. Een der laatste berichten van het oor logsterrein is dat de oensuur in Tripolis weer verscherpt is. Het brievenvervoer over Malta is op geheven. Alle uit Tripolis komende brie ven moeten voortaan naar Sicilië gezon den worden na eerst door den censor geopend te zijn. Indien dus de corres pondenten der verschillende bladen geen anderen weg vinden om hun berichten te verzenden, gelooven we, dat vooralsnog niet veel kans op eenige ophelderniig over de Italiaansche verliezen, bestaat. Hoe zonderling die censuur werkt blijkt nu weer over berichten. uit Bengasi Wel meer dan een week geleden Werd gemeld dat Bengasi, zij het na krachti- gen strijd door de Italianen was inge nomen. Nu echter blijkt uit berichten dat dit nog lang niet het geheel was. In een telegram van den 2de wordt uit Bengasi gemeld, dat de Italianen twee uren van de stad bij Sjairi, troepen hebben geland onder de bescherming van de scheepsar- tillerie. Niettegenstaande dat vielen de Turken en Arabieren onder commando van Sjakir-bei hen met zooveel succes aan, dat de Italianen gedwongen waren, om op de schepen terug te gaan. Daarop dwong de storm de vloot, om weer in volle zee te gaan. De Italianen in Bengasi verlangden van hun officieren om weer te worden ingescheept, daar zij zonder den steiin van de vloot niet in de stad willen1 blij ven, die voortdurend door de Turken en de Arabieren, onder commando van den afgevaardigde Joessoef Sjetwat en de moetesarifi Maoerad en Foead wordt be legerd. Enver-bel heeft na zijn aankomst de hoofdleiding van de operaties jn Barka op zich genomen en heeft bereikt, dat'de stad Bengasi thans geheel en al is om singeld, In een officieel telegram van gister verklaart de Italiaansche vlootvoogd dat Bengasi nu geheel in het bezit der Italia nen is. Ook bij Derna moeten de Turken weer voordeelen behaald hebben. Zij verover den 2 kanonnen en' 4 mitrailleurs terwijl een compagnie Itaiianen werd gevangen genomen. (Wat aangaat den toestand te Tripolis wordt thans in goed ingelichte Berlijn- sche kringen bevestigd dat alle buiten forten van de stad Tripolis in handen van de Turken zijn, zoodat de Italianen zich tot de stad zelf en de binnenste for ten moeten beperken. Men neemt aan, dat de strijdkrachten van de Turken en Arabieren zeer aanmerkelijk zijn, omdat zij anders de toch ook niet geringe Ita liaansche troepenmacht niet hadden kun nen insluiten. De „Kölnische Zeitung" wijdt aan de gebeurtenissen, die aan de insluiting van Tripolis vooraf zijn gegaan, de volgende beschouwing, (ter verduidelijking verwij zen wij den lezer naar ons kaartje dat wij aanraden te bewaren met het oog op nog te verwachten bijzonderheden.) Toen de gevechten van de vorige week begQ0.ftep, ËaAdGn de Italiaan a.an lan dingstroepen een gehe'ele divisie infan- terie, verder een regiment bersaglieri, zes batterijen veldartillerie, eenige batterijen, berggeschut, een ifyalf regiment ruiterij, een bataljon genie en de noodige admi nistratie-troepen, alles te zamen, na af trek van de verliezen door gevecht en, ziekte, ongeveer 17.000 man. Blijkbaar waren de oorlogsschepen bijna alle naar een andere bestemming vertrokken. Een, ervan was ten W„ van de stad geankerd, in de haven lagen, naar men denkt, tor pedo-jagers. De stad Tripolis zelve is door ,èen ouden ringmuur beschermd, die haar tegen een infanterie-aanval beveiligt. Om dezen strekt zich in afwisselende breedte de oase uit, een warreling van dadelpal men en vijgeboomen, die in tuinen bijeen- geplant zijn. Zooals in de meeste steden van het Oosten zijn deze door lee'meiij muren ingesloten. Tusschen die muren door loopen smalle paden, met hoopen steenen hier en daar en vele hutten eta| tenten van inboorlnigen. Enkele verldverdedigingswerken, dik wijls forten genoemd, zijn naar den kant van de woestijn vooruitgeschoven, drie in het Westen bij zee, een, het thans vecd genoemde fort Sidri Mesri, bij een graf tombe van een Mohammedaanscli heili ge, en nog verder der kasr (citadel) Henni. De Italianen hadden in een wijde*i| boog van de forten in het Westen oven Boemeliana tot kasr Henni schansen met basementen voor kanonnen opgeworpen, die zich van Henni uit naar het Noord oosten wendden en over het versterkte dorp Am roes aan den weg van Tripolis naar Tadzjoera de zee bereikten. Hier in liet Oosten en Zuidoosten lag de zwakke plaats, daar het schietveld be perkt en de verbinding met de stad door onherbergzaam, met boomen begroeid terrein bemoeilijkt was. Bovendien lag dit gedeelte van de stelling zoo ver van de kust af, dat oorlogschepen met groo- ten diepgang, die het ondiepe water dwong om op een afstand te blijven, met hunne zware kanonnen niet in de flank konden aanvallen. Van belang is ook, dat op korten afstand van de Italiaansche schansen op verschillende punten duinen liggen, die het uitzicht belemmeren en de nadering van een vijand verbergen. Het wegzeilen der vloot wordt ook bevestigd door den corres pondent van de ,,'New-Yor.k Herald". De Londensche correspondent van de „Lokal-Anzeiger" schenkt aan dit be richt echter weinig geloof. Het schijnt hem onwaarschijnlijk, dat de Italiaansche troepen in Tripolis juist nu den steun van de vloot zouden kunnen missen. Hij vermoedt, dat de bedoeling van de Ita lianen is, de Turken op een dwaalspoor te brengen en hen te verlokken tot eetif overijlden aanval op Tripolis, waardoor, zij zich dan zouden blootstellen aan het geschutvuur van de vloot, die dan wel spoedig zou verschijnen. Deze veronder stelling wordt hierdoor gesteund, dat de Italiaansche regeering telegrammen uit Milaan en uit Rome doorlaat meldende dat Aubry op het punt is, met zijn vloot naar de Aegeïsche zee te vertrekken, terwijl tot nog toe de Italianen over al hun krijgsplannen het stilzwijgen hebbed»! bewaard. De correspondent van de Frankf. Ztg. verzekert, dat de Italiaansche regeering! den aanval van de vloot op Turkije wil uitstellen tot de Italiaansche verster kingen in Afrika zijn aangekomen. Hiertoe zullen vermoedelijk dienen de 23 kanonneerbooten die dezer dagen uit Spezzia zullen vertrekken. De verschillende berichten die ons toe komen over den toestand in den Balkan zijn ook al weinig geschikt om een goed inzicht daarvan te krijgen. Er werd gis ter gemeld dat de militaire toebereidse- selen van Turkije die in den laatsten tjjd in Macedonië zijn getroffen, wegens da houding van Bulgarije zijn gestaakt. De militaire maatregelen door Turkije in den laatsten tijd in Macedonië getrof fen, zijn niét gering. Dat deze thans ge staakt zijn zou, indien hef bericht juist is, op te vatten zijn als een bewjjs van| Turkije's vreedzame bedoelingen ten op zichte van Bulgarijet Maar nu komt de „Frankf. Zeit" met het bericht, dat den Turkschen overhe den uit Uskub gemeld is dat in de grens districten voorbereidingen getroffen wor den vpor een Mitgebrei(de b«pd1eobisw£'

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1