Uit Stad en Omgeving. als den loteling bij het onderzoek een ongeval overkomt, hem op Rijks kosten genees- en heelkundige behandeling of vergoeding daarvoor vte geven, alsmede verdere geldelijke schadeloosstelling; 2e. om als een loteling door ongesteld heid verhinderd woildt aan gedoeld on_ derzoek deel te nemen, hem de gelegen heid te geven op een ander tijdstip dit examen af te leggen. De heer Ter Laan (S.D.) verdedigt een am endeinent strekkende tot oprich ting van Rijkswege van cursussen tot op leiding voor het examen van voorgeoe fendheid in elke gemeente, waar zich een voldoend aantal jongelui voor op leiding aanmeldt. Tegen een zwaar pro gram had spr. geen bezwaar, mits maar alle jongens kosteloos gelegenheid krij gen zich te laten opleiden, aangezien men anders t'e d en zcu hébben met "klas- jw-bevoorr echiing. De heer D u y m a e r v. Twist (A.R.) prees de beteekenis van de vooroefc«nin- gen, welke door velen te zeer onderschat worden. Zij verhoogofn toch de weer baarheid en verminderen den militairen druk. Sommige exameneischen vindt spr. evenwel te zwaar. Zeer tevreden echter is spr. over de wijze waarop het voor- onderricht zal worden mogelijk gemaakt door den steun thans reeds door de re geering aan dat onderricht gegeven. Spr. bestrijdt het amendement-v. Vlijmen, om dat hij van de vooroefening geen sto ring in den dienst vreest. Bij aanneming van dat amendement zou spr. tegen de wet moeten stemmen. Ook het amende- ment-Thomson bestrijdt hij voorloopig. De heer Oosterbaan (A.R.) sluit zich aan bij het amendement-Marchant 'Het program vindt spr. te zwaar met het oog op 't gemis van yoldoende leer krachten. Spr. juicht overigens den maat regel toe als leidende tot verlichting van den dienst en als een stap in de rich ting van een volksleger. De heer Thomson JU. L.) achtte eveneens de examen-eischen veel te zwaar vooral waar 'thier een begin geldt. Hij acht ze zwaarder dan, over 't algemeen, de eischen aan de Zwitsersche lotelin- gen gesteld. Spr. vroeg voorts den Mi nister, of hij wel de 61/2-madders wji> die er door deze vooroefeningsmaatrege len zullen komen. En zoo ja, hoe handelt de Minister dan niet de indeeling der militie. Spr. bestrijdt het amendement- van Vlijmen, wiens-afkeer van het stelsel van vooroefening hij niet kan begrijpen, waar hij vroeger, toen hij nog tot 't leger behoorde, geheel andere, en tegen zijn houding van thans indruischende denk beelden verkondigde. I Dg zitting duurt voort. f Vlieg- en Luchtvaartwet. Zooals reeds medegedeeld, is bij de (Tweede Kamer ingediend een wetsont werp tot voorloopige regeling van het verkeer met vliegtuigen en luchtschepen. Binnen daarvoor deugdelijk ingerichte terreinen kan het vliegen voorshands vrij blijven, behoudens een algemeen voor schrift tegen benadeeling der openbare orde of veiligheid en,een bepaling tegen het deelnemen aan vertooningen en wed strijden- door onbevoegden. Buiten de daartoe bestemde vliegvelden moet bo vendien in het belang der openbare orde en veiligheid elk vliegen door onbevoeg den worden tegengegaan, tijdelijke of blijvende beperking ten aanzien van som mige terreinen, b.v. bebouwde kommen, alsmede verdedigingswerken met hunne onmiddellijke omgeving, mogelijk wor den gemaakt, en behooren wedstrijden €n vertooningen ook overigens onder toe zicht te worden gesteld. Qelijk bij de uitvoering der Motor en Rijwielwet medewerking van de be langhebbende vereenigingen wordt ge- aioten, ligt het in de bedoeling in dit (geval gebruik te maken van de hulp der Nederl. Vereeniging voor Luchtvaart, welke door hare aansluiting bij de „Fédé- ration Aéronautique Internationale" den waarborg geeft, dat hare medewerking 'deugdelijk zal zijn. Blijkens de toelichting tot de artikelen kunnen besturen van vereenigingen in dit geval d-e Nederl. Vereeniging voor Luchtvaart worden gemachtigd tot af gifte van bewijzen, waarvan het bezit zal gelden als kenteeken van geschiktheid. Teneinde deugdelijke inrichting te be vorderen van de vliegvelden wordt voor gesteld deze velden door de Kroon te doen aanwijzen. Ook ten aanzien van reeds bestaande Vliegvelden zal het betrekkelijk artikel *ijn na te leven. Een der voorgestelde artikelen beperkt het vliegen door onbevoegden tot de banen der aangewezen vliegvelden, ter wijl hun deelneming aan vertooningen en wedstrijden wordt ontzegd. Voor het houden van vertooningen buiten daarvoor bijzonder ingerichte banen kan toestemming worden verleend. Aan deze ontheffing kunnen de noodige voorwaarden worden verbonden. Het is den bestuurder van een vlieg tuig of luchtschip verboden, het vlieg tuig of luchtschip in de open lucht te doen voortbewegen op zoodanige wijze, dat de openbare orde of veiligheid wordt verstoord of in gevaar gebracht. De opsporingsambtenaren zijn be voegd, hetgeen in strijd met deze wet of met den voornoemden algemeenen maatregel van bestuur geschiedt of dreigt te geschieden, zoo mogelijk op kosten 'der overtreders feitelijk te beletten. De bewijzen van geschiktheid van de „Eédéraiion' 'worden gelijk gesteld met de Nederlandsche bewijzen. Deze wet kan worden aangehaald on der den titel; Vlieg- en Luchtvaartwet. DE ROUW. Bij alle volkeren bestaat eene soort van rouw ten teeken van droefheid over den dood hunner dierbaren. Die natuur lijke uiting der smart, waaraan allen in zulke omstandigheden behoefte gevoelen, openbaart zich overeenkomstig den land aard en het volkskarakter in verschillende vormen en gebruiken, welke niet zelden tot wettelijke voorschriften zijn verheven. Van enkele der voornaamste volkeren der oudheid wenschen wij deze rouvv- gewoonten hier mede te deeien. De Egyptenaren lieten ten teeken van rouw den baard en de haren groeien. „Wanneer een Egyptenaar sterft zegt Diodorus van Sicilië bedekken zijn ouders en vrienden hun gelaat met slijk en doorkruisen de stad onder het slaken van jammerkreten, totdat het lichaam begraven is. Zij onthouden zich van ba den, wijn, lekkernijen en dragen geei weidsche kleederen. Bij den dood van een koning is de rouw algemeen. Alle inwoners moeten daaraan deelnemen, zij scheuren hunne kleederen, sluiten hun tempels, onthouden zich van offers aan de goden en vieren gedurende 72 dagen geen enkel feest. ^Groepjes mannen en vrouwen, ten getale van 200 tot 300, loopen met strak1 om hun midden ge snoerde kleederen door de straten der stad en zingen tweemaal daags klaaglie deren ter eere van den doode." Alle gerechtshoven zijn gesloten, alle spelen zijn verboden, de man en de vrouw mo gen, zoolang de koning niet begraven is, niet samenwonen en de klaagzan- gers geeselen zich zelf op de tonen der treurmuziek. Na de begrafenis van den doode duurt de gewone rouw van 40 tot 72 dagen. Bij de Joden was de rouw gestreng verplicht; hij verschilde in duur over eenkomstig de waardigheid, welke de overledene tijdens zijn leven had be kleed. Over koningen en leidsmannen van het volk van Israël rouwde het geheele volk I gedurende 30 dagen. „De gansche me nigte nu ziende, dat Aaron was verschei den, beweende hem 30 dagen in al hare familiën." (Numeri X X,30). Zoo ook over Moscs. „En de kinderen van Is raël beweenden hem in de velden van Moab dertig dagen, en de dagen der rouwklacht van de treurenden over Mo ses werden voleindigd". (Deut. XXXIV, 8). De zeven laatste dagen moesten al len vasten, hun hoofd bedekken met gei ten- of kameelenvel, en alle wasschingen en zalvingen van het lichaam nalaten. Voor het overige moesten zij den rouw- doorbrengen in Jiuis en zich onledig1 houden met het zingen van spalmen. Over de gewone burgers duurde de rouw slechts 7 dagen. Volgens Buxtorf sloten de Joden zich gedurende dien tijd op in hunne huizen en droegen geen schoeisel. Zij weenden, scheurden hun ne kleeren, bestrooiden hun hoofd met assche, kleedden zich in een boetege waad, schoren den baard en de haren af bereidden zelf geen sjrijzen, maar nut tigden slechts het voedsel, dat hunne ouders of vrienden hun brachten. Bij voorkeur zette men hun eieren voor, welke volgens hun opvatting een symbool van den dood waren, wijl hij zich evenals het ei gemakkelijk naar alle kanten beweegt, en nu eens hier, dan daar zijn slachtoffer maakt. De bloedverwanten en vrienden kwa men in grooten getale om hun deelne ming te betuigen. Van den dood van La zarus wordt ons nauwkeurig in de H. Schrift verhaald: „Velen nu van de Jo den waren naar Martha en Maria ge komen om hun rouwbeklag te doen over haar broeder.' (Joës XI, 19). Was er een sterfgeval in een deftige familie, dan huurde men de zoogenaamde „klaag vrouwen", die door allerlei misbaar de droefheid der huisgenooten moesten ver tolken. De Grieken hielden te Sparta een 10- daagschen rouw over een koning; al dien tijd waren de vergaderingen ge schorst en de gerechtshoven gesloten. De rouwtijd over de gewone men- schen eindigde aanvankelijk met den maaltijd van den tienden dag, doch Ly- curgus verlengde den duur en bracht hem op 11 dagen. Te Athena en te Ar- gos eindigde de rouw met het begin der nieuwe maand. Te Gambreión, een stad in Ionië op de kust van Klein-Azië droe gen de mannen vier en de vrouwen vijf maanden rouw. Bij de begrafenis liepen de mannen in het zwart gekleed en met kort ge schoren haren voor de vrouwen uitook het grijs werd aangenomen als rouw- kleur voor de mannen bij een lijkplech- tigheid. Later werd voor mannen en vrouwen de witte kleur verplichtend. Bij de Romeinen moest de naaste bloedverwant van den overledene, zijn erfgenaam, of degene, die hij daarvoor had aangewezen, den grooten rouw lei den. Tot dat doel moest hij gekleed gaan in een zwarte tunica met rood afgezet, en zich door pijldragers of lictoren laten voorafgaan. Vlak achter hem volgden in den stoet de verschillende familieleden, allen in het zwart gekleed en met sluiers voor het gelaat. Daarna volgden de sla ven in rouwgewaad. In hun rijen moesten diegenen meeloopen, wien de overlede- pitstenende diepste,n had bewezen. zooals b.v .degenen, die hij in een vreemd land uit de gevangenis had bevrijd. Zoo volgde Culeon achter het lijk van Scipia, den Africaner, omdat deze zijn gevangen schap bij de Carthagers had verkort. Bij de vrouwen werd de groote rouw geleid door de echtgenoote, de dochter, de zuster, de nicht of bloedverwant van den doode. Deze rouw heette de f u n e- ra. De persoon, daarmede belast, was kenbaar aan een grooten zwarten mantel, witte kleederen, loshangende haren, en slaakte allerlei kreten en zuchten, terwijl zij zich op de borst klopte. Bij den dood van haar kind moest de moeder een blauw azuren kleed dragen. Alle gouden sieraden waren haar verbo den. De geheele vrouwelijke familie nam deel aan dezen grooten rouw over de vrouwen. Bij de Romeinen bestond de rouw in het zich onthouden van feesten en spelen. Hoe de eerste Christenen over den rouw dachten, blijkt ons uit het woord van den H. Apostel Paulus (i Thess. IV, 12): „Doch wij willen niet, dat gij onkundig zijl, broeders, aangaande hen, die ontslapen zijn, opdat gij u niet be droeft gelijk de overigen, die geene hoop hebben." De Apostel veroordeelt niet onvoor waardelijk eene smart, die uit onze na tuur voortspruit, maar hij verlangt, dat onze droefheid beheerscht wordt door het geloof cn verzacht door de liefde, d. w. z. dat zij gematigd zij in ons hart en bescheiden in haar uiterlijk vertoon. rWat hij afkeurt is slechts die buitensporigheid, waaraan de anderen zich in hunne droef heid overgaven. En daarmede bedoelt hij de heidenen, in wier oogen de dood het einde van alles is, en het graf der eeu wige woning. De heilige Joannes Chry- sostomus geeft ons de volgende com mentaar van dit woord des Apostels: „Dat niemand weene of tranen storte over de dooden, dat zou eene bespotting zijn van den dood van Christus, waar door immers de dood is overwonnen. Waarom die ijdele tranen, indien gij ge-« looft, dat de dood slechts een slaap is? Waarom geeselt gij u zeiven ten teeken van rouw? Zoo de heidenen zulks doen, moet men medelijden niet hen hebben; doch zoo een geloovige in dit punt zon digt gelijk een ongeloovige, wat zai hij dan antwoorden om zich te rechtvaardi gen? Hoe zal hij vergeving durven vra gen voor zulke gevoetens, nadat hij om zijn twijfel aan de verrijzenis sinds zoo langen tijd geen Chrisien meer is. Eu gij schijnt er op uit tc z-ijn om deze zonde ie vergrooten, door het bijeenroepen van klaagvrouwen, die door hunne klaaglie deren uwe droefheid nog meer prikkelen en verergeren. Maar hebt gij dan niet gehoord, hoe Paulus u toeroept: „Wat bestaat er voor gemeenschap tusschen Christus en Belial? Wat voor deelge nootschap tusschen den geloovige en den ongeloovige?" uc groote of zware rouw duurde zeven dagen na de begrafenis. Al dien tijd mocht geen der huisgenooten zich builen het stennuis vertoonen. 'Dan volgde voor korieren of langeren tijd een lichtere rouw, die men kende aan de kleur der kleederen. Het zelfde christelijk beginsel, dat de bovenmatige uitingen van droetheid af keurde, veroordeelde ze niet minder in dc kleederen. „Wijl de dood des menschen zegt de H. Cyprianus niets anders is dan zijn overplaatsing in den hemel, voegt het niet zwarte kleederen te dra gen, nadat hij zelf met witte kleederen is getooid. Andere Vaders waren echter in dit op zicht minder streng. Sommigen beschouw den het als eene op zich zelfonverschil- lige zaak en lieten aan een ieder volle vrijheidanderen oordeelden het beter, dat de Christenen na een zeker tijdsver loop hun rouwgewaden zouden afleggen. Hieronymus prijst J u 1 i a n n s, de wijl hij den veertigsten dag na den dood zijner vrouw en zijne beide dochters zijn rouwkleed uittrok. Tegenwoordig beschouwt men in ge heel Europa het zwart als de rouwkleur in Turkije blauw of violet; in Abyssinië grijs; in Japan wit. In China en in Tokin duurt de rouw drie jaren, en heeft voor kenteekenen een ruw haren kleed, een rok van hennepdoek en een koord om den hoed. A. in de Pieterskerk te Leiden was, een ander er op zijn fiets vandoor ging. Toen hij verschrikt naar buiten liep zeide hem een gedienstige geest te weten wie de dief was. Toen men echter aan het op gegeven adres in Den Haag kwam, was dit wel juist, maar noch man, noch fiéts was te vinden. De politie doei verder onderzoek. i Hedenmorgen is een koe bij het inladen n de Mare te Leiden gevalieit. Het kostte eenige moeite om het beest er weer uit te krijgen, hetgeen desalniettemin heelhuids geschiedde. Op de Veemarkt te Leiden is heden morgen mond- en klauwzeer geconstateerd bij een koe van den heer V. aan de Haar lem mertrekvaart^ De zoon van den werkman te Haarlemmermeer beging dc on voorzichtigheid, terwijl men bezig was een dorschinachine te probeeren, te dicht bij de machine te komen, om iets, dat niet goed liep, te verhelpen. Op een oogenblik kreeg hij een slag fegen het hoofd, waardoor hij bewusteloos neerviel en vrij ernstig verwond werd. LEIDEN, 3 November. Voor het examen vrije- en orde- oefeningen is te Breda geslaagd mejuffr. Helena Fontane van Roelof arendsveen. Bij het onderzoek der Waterstaats- begrooting inde afdeelingen vandeTweede Kamer werd gewezen op het gevaar aan den overweg bij het Leidsche station wegens de drukte'. Men vroeg inlichtingen ten aanzien van de lijnen Allen-Boskoop- Gouda en de Haarlemmermeer. HOOFDDORP. Door de politie al hier is proces-verbaal opgemaakt tegen den koopman K. uit Schoten, die zich met een geladen kar bevond op de rijks- gronden, nl. de Geniedijk, loopende van af, Vijfhuizen naar .Hoofddorp. Daar een dergelijke overtreding bijna nimmer is voorgekomen, zal getracht worden hier mede thans eene rechterlijke beslissing uiit te lokken. GEWESTELIJK GEMENGD, Gistermiddag bemerkte de opzichter der kerkelijke gebouwen dat, terwijl hij beurs van Amsterdam. 3 November 1911. Nederland. 3% Obi. Ned. Werk. Schuld 3 7o Cert. dito 2* dito Hongarije. Goudl. 4%- Oostenrijk. 5y0 Obl. April-Oct. Dito 4°/o jan-juli. Portugal 4Obl.Tabaksmon. 3 7o Obl. Ie serie Kusland. 4*70 Obl. 1909Ned.Rec. 4* 7o dito Obl. 1909 4 dito bij Hope Co. a. G. R. 125 4 dito be Emiss. Servië 4 Obl. 1895 Mexico 5 7o Goudl. '99 brazidë, fund. L. 1898 Columbia 3 Gee. B. Schuld Venezuela 3 Dipl. Sch. 1905 4y0 Amsterdam 1900-01 4 /0 Leiden 189ö. 470 idem 1911. Aand. N. West. (SPac.Hyp.B.C. Amalg. Copper Cy. C. v. Aand. Cert. v. Aiuer. Car in bound C. ün, Cigar. M. C. v. A. Cert.v.g. A. Unit. Stat.bteelCorp. Cert. v. pret. Aand. dito Aand. barge in Moormann (liq.) Amst. Cult. Mij. der Vorsten!. Aand. Kol. Banx Ned. Handelsmpij. Rescontre 5 Gew.aand.„Ketahoen"Mijnb.Mij. Kectjang Leoong Mijnb. Mij.aanö. Aand. Great Cooars Gee. Hon. Petr. A. Aand. n.. in. M. t. expl. v. Pctr. Br. a t 1U00 Aand. Moeara Enini Petr. Mij. Aand. Sum Palemb. Petr. Mij. Gew.aand. intern. Mere. Mar.Cy. Pref. aanu. dito. dito. Aand. Amsterdam DeJi Comp. Aand. Üeli Cultuur Mij. Aanu. Deli-Mij. Aand. Nieuwe Asahan Tab. Mij. Aand. Un. Langkat PL Cert. v. Aand. Maxw. Land Gr. Cert. v. aand. Peruv. Corp. Lim. Cert. v. Prer. aand. Corp. Lim. Aand. Holl. ijz. Spoormij. Aand. Mij. t. Expi. v. Staatssp. Gest.Obl. Boxtei-Wesel 1875-80 Aand. Warsehau-Weenen Spw. Cert.v. aand. Atchison Topeka Cerr.v.aand. Chesapeake ótOhio Cert.v.aand. Deuv. KioGr. Sp. Gew. aand. Erie bp. Mij. 4 70 General Lien Bonds dito Gew. A. Kans. City boutli Rw. MexicJntern.PriorLien Obl.4*% Cert. v. aand. Miss. Kans. <k T. 4 7q le Hyp. Obl. dito Aand. N.-Y. Ontario Western Cert. v. gew. aand. Rock island Gew. aand. South Pacific Afgest. gew. aand. Soutb Rlw. Cert. v. gew. aand. Union Pac.Rlr. 4 7o Goud Obl. Union Pac. Rlr. Gew. aand. Wabash Leeningen Amsterdam a 100 Paleis voor Volksvlijt 1869 Aand. Witte Kruis 2* Antwerpen 1887 4% Hongaarsche Hypb. 1884 470 Tlieiss. Regulir. Ges. 1880 ö7o Staaisl. Oostenrijk 1860 370 Madrid 1868 Turksche loten 1870 Congoloten 1888 Panama-kanaal loten Prolongatie rente 3*%. Vorige Koers Koers. heden. 82) 8 83*« 82*. 82* 69* 69* 92* 94* 91* 91% 96* 65 96* 96* 97* 88**8 89*. 83 101* 101 104* 47M. 58*, 58% 101 101* 87 100* 100* 166 öfH'ie 54* 48* 49* 45 45 58* 53* 106* 108* 113* 167* 168 139 184'*, 185* 82* S2* 579 577 54* 53* 385* 386 464), 466 208* 209* 168* 170 4>w 4*i 14* 15* 702* 705 92* 92* 488 489 )8 489* 4* 4* ïihi "Ha 43*, 43* 81* 81* 93* 93 96* 96 195 195 106 106% 71* 72* 24* 32*, 32* 78* 78* 29), 29* 101* 101* 31% 31* 97% 97* 38* 39*. 26 26* 109*8 110* 29* 29* 165* 166 100'% 101 1291c 12*£ 106* 1.40 1.40 83* 80 86* 86% 121* 155* 162* 68 47 4a 10 70.— 67.50 Laatste Berichten. (Gedeeltelijk gecorrigeerd.) Hofbericht. Z. K. H. de Prins is gisteravond van Wassenaar per automobiel naar het Loo teruggekeerd. De Minister van Marine. De Minister van Marine gaat morgen ter conferentie naar het Loo. Een schip in brand? Men meldt uit Amsterdam: Door de hedenmorgen binnengekomen mailboot „Prinses Juliana" is gerappor teerd, dat bij de Wandelaar ten Noord oosten op verren afstand een groot vuur 55 waargenomen, waarschijnlijk van een brandend schip. Taft en de vloot. NEW-YORK, 2 Nov. Na een revue over de vloot van acht en negentig oor logsschepen in de Hudsod-rivier, vaar digde-president Taft een proclamatie uit, waarin hij zegt, dat niemand kan ont kennen, dat de vloot volkomen voor haar taak is voorbereid. De uitrusting is vol ledig, behalve wat de torpedo-vernielers betrefr, waarvan er vier op ieder slag schip moesten komen. Andere Staten bouwen met buitenge wone haast behalve slagschepen ook andere schepen aan en de vloot van de Vereenigde Staten behoort op denzelfden voet te zijn ingericht, anders zou men de bewering, dat de vloot zoo krachtig mogelijk is, beslist overdreven moeten uoemen. Uit Turkije. KONSTANTINOPEL, 2 Nov. De han delsovereenkomst met Bulgarije is voor een jaar verlengd. De militaire maatre gelen onlangs in Macedonië genomen, zijn geschorst .wegens de houding vaii Bulgarije. De Marokkaansche kwestie. PARIJS, 3 Nov. De Petit Parisien, is in staat de voornaamste jbepalingert van de Fransch-Diütsche overeenkomst over de Marokko-kwestie mede te dee ien. Duitschland verbindt zich niet in' te grijpen in den hervormingsarbeid van Frankrijk op juridisch, administratief, fi nancieel, economisch en militair gebied, en keurt goed dat de Fransche regeeringl toezichtoefent op het Sheriffijnsc be stuur in Marokko. Onder voorbehoud der economische vrijheid en volkomen han- delsgelijkheid van alle volken, mag Frankrijk alle punten dje het noodig acht door troepen bezetten, om de orde en rust te handhaven en de politie te kun nen oefenen te land en ter zee. De sul tan zal aan Frankrijk de bescherming kunnen toevertrouwen der Marokkaan sche onderdanen, en zich kunnen doerf vertegenwoordigen bij de buiteulandsche agenten in Marokko door Fransche agen ten. Een geheel nieuw juridisch stelsel zal worden ingevoerd. Duitschland zal de herziening der lijsten van proiéges voorstellen, en met Frankrijk aan de on derteekenaars van de Conventie van Madrid de noodige wijzigingen van liet bestaande stelsel vragen. De exploitatie van de groote onder nemingen is gereserveerd voor den Ma- rokkaansehen staat. Bijzondere bepalin gen zullen worden gemaakt voor de ex ploitatie der mijnen. Erts en ijzer /.ui len vrijgesteld zijn van uitvoerrechten. Ten aanzien van de territoriale com pensatie wordt bepaald, dat Ouessa bui- het het afgestane gebied valt. Duitsch land zal den Congo kunnen bereiken door een landtong tusschen .Rakiouala en Sangha, cn Oebanghi door een vier K.M. breede strook ten noorden vatol Mangouba, waarop Frankrijk recht van doortocht behoudt. Frankrijk krijgt de gebieden aan de grens van Togoland en! Dahomeij waarover geschil bestond cn de „eendenbek", het noordelijk deel van Kameroen, tot Logone, met recht van doortocht langs de Benoué en Mayokeb- bi in Kameroen. De telegraaflijn langs de Oebanghi blijft Fransch. De beide landen zullen deconcessies eerbiedigen, die door een van beiden in de afgestane gebieden zijn verleend. Marktberichten. LEIDEN, 3 Nov. Veemarkt. Ter mark waren aangevoerd: 22 Stieren t 112 a f 274 85 Kalt- en Melkkoeien 1 löii a f 335, 1307 Varekoeien I 107 a 1 272, 227 Vette Ossen cn Koeien f 178 a f 283 per "*2 a 82 c„ 376 gras kalveren f 32 a f 108; 36kalveren (vette) f8! a 102 per kg. 100 a HU c. 20 kalveren (magere) f 6 a 12, 452 Schapen (vette) 1 25 a 1 30 per kg. 54 a 60 c; 321 Schapen (weide) f 19 a f 24. 515 Varkens (magere) f 16 a t 12 p. kg. 39 a 42 c., 583 (Biggen) t a t 10.— 7 Bokken of geiten 4 a f 7. Ter markt aangevoerd 2017 runderen, 56 kalveren, 773 schapen. Kaas. Aangevoerd 76 partijen. Besteed werd voorGoudscne kaas van f 34 tot f 44.00, Derby kaas van f tot f Leidsche kaas de 150 KG. van f96 tot fill. Aan de Stadswaag gewogen69 partJjju, j 10 stuks kaas, wegende 17156. LEEUWARDEN, 3 Nov. Veemarkt Ter markt waren aangevuerd: 81 stieren 1 75 a '280 16 ossen f 195 a 240 229 vette koeien f 185 a 290; 35 e. a 42 c. per half kilo; 1093 melk- en kalfkoeien f 135 a 280; 191 pinken f 75 a 150; 140 vette kalveren f 30 a 43 a 45 c. per half kilo; 1424 graskaiveren f 45 a 70 33 nuchtere kalveren f7a 14; 910 vette schapen f 25 a 28; 307 weide schapen f 19 a 24; 31 lammeren f 18 a 22, 304 vette varkens f 75 a 95 23 c. a 25 c. per half kilo; 240 magere varkens, f 50 a 55; 748 vette biggen f 30 a 45, voor Londen 20 c. a 21 c. per half kilo; 249 kleine biggen f 4 a f 11, 21 paarden f 100150. Boerenboter f a Aanvoer 4/4,0/8 vaten. Fabrieksboter f59 a 60. Aanvoer 13/3,33/6 vn. Noteering van de Commissie f 60. Noteering van de vereeniging van boter- en kaashandelaren in Friesland f 6o.Ü0. Nagelkaas Fabrieks- f 24 af 5ü. öoereukaas. f Aanvoer 13886 Kg. Handel iets levendiger. AMSTERDAM. 3November.Aardappelen. Frïesche blauwe f 2.90 a 1 3^0, Friesche bor- gers 1 2.20 a 2u>U, Andijker bonte f 3.1U a i 3.20. Andijker blauwe f 2.90 a f 3.10. Zeeuw- sche bonte f 3.20 a 3.30, Zeeuwschc blauwe f3.25 a f 3.30, Zeeuwschc Eigenheimers f 2.::o a f 2.60 Geld. blauwe f 3.10 a f 3.25. Gold. bonte f 3.20 a 3.25, Drentsche Eigenheimers t 2.20 a f 2.50. Alles p. mud. Aanvoer 5 ladingen. UTRECHT. 3 Nov. Op de kaasmarkt waren heden aangevoerd 741 wagens met 27072 kilo kaas prijs le qual. f 39.a 42.50, 2e qual. f 35.— a 38.00 per 50 kilo. Handel matig. ZOETERWOUDE, 2 Nov. V c i 1 i u g. Kip- eieren f9.05 a f9,50. Bloemkool f 0.12} 4 a f 0,10 per stuk. HOOFDDORP, 2 Nov, up actiën gehouden najaarsveemarkt waren aangevoerd: 135 melk koeien, prijzen van f 140 tot f 215; 25 vaarzen, prijzen van f 105 tot f 160. 3 kalveren, prijzen van f 40 tot f 45. De handel was slechts matig. HOORN, 2 November. Kaas. Aangevoerd 139 stapels* wegende 38,983kg.; kleine f 40middel bare f47—, commissie f 42, fabrieks f 39- LOOSDUINEN, 2 Nov. Op de groentenvei- ling waren de prijzen als volgt: bloemkool le soort f 7 a f 13, komkommeis (Eng.) le soort f 12.40 a f 15.80, dito 2e soort f 6.90 a f 10,— roode kool f 4,20 a f 6.50, savoic kool f 5.70 a f 7.60, groene kool f 2.90, a 3.40, salade le le soort f2,70 a f3.20, dito 2e soort 60 a 100 c, peen le soort f 6.70 a f 7.20. andijvie.f 1.70 a 3.20, prei f 2.40 a f 2.70, selderij f 0'90 a f 1.26, peterselie f 0,80 a f 1 per 100 stuks, spinazie 27 a 32 c., postelein 48 a 72 e., boerenkool 12 a 26 ct., komkommerstek 12 a 26 ct., boonen stek f 0.80 a f 1.20 per ben. schorseneeren le soort f 8.70 a f 10.40, du. 2e soort f 3.50 a f 5.20, tomaten le soort f 6.70 a f 7.90, dito 2e soort f 4,10 a 5,80, dit 3e soort f 1.20 a f 3,per 50 K,G. MEPPEL, 2 Nov. Aan de nurkt van lieden was de aanvoer van boter 1200 kilo 1ste soort per H vat f 29,—, 2e soort f 28.—, 3e soort f 27,—, stukken van 1* kilo f 2.20 a 2.45. LONDEN, 1 Nov, Vleeschmarkt. De aanvoer ter Central Meatmarket bestond heden uit 80 ton Schotsche runderen. 97 zijden uit Liverpool, 70 Khter- en voorbouten uit Amerika, alsmede

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 3