Bij beschikking van den Minister van Oorlog is de heer J. M. Rombouts, student in de geneeskunde bij de Univer siteit alhier, toegelaten tot een verbintenis als adspirant-reserve-officier van Gezond heid bij het 4e Regiment-infanterie. De kapitein N. C. J. de Vries van het 4e Regiment-infanterie is tijdelijk be last met liet bevel over het 33e Land weerdistrict te Delft. HAARLEMMERMEER. De rekening van den penningmeester va*r de ijsclub „Lisserbroek en Omstreken sloot niet een batig saldo van f '209,50!Het aan tal leden bedraagt 126. De heer J. Prins aihier is benoemd tot onderwijzer aan de o. 1. school no. 10 te Haarlem. KATWIJK. De milicien N. de Best van het 4e Regiment-infanterie is door Gede puteerde Staten voor den dienst afge keurd en naar zijn haadrstede teruggezon den. Voor hem moet een volgend nummer worden opgeroepen. KATWIJK AAN DEN RIJN. In het alge meen doen de ratten ook dit najaar veel schade aan de geplante tulpen. Als een bewijs in hoe groote getale ze op som mige plaatsen aanwezig zijn, zij vermeld dat de bloembollenkweeker J. H. Jr. op zijn land in korten tijd 27 stuks ving terwijl er bovendien nog 13 keer een ratfenpoot en ééns een staart in de klem zat. KATWIJK AAN ZEE. De prijzen der haring waren op den publieken afslag: volle pekelharing f 13.85 a f 13.90, ijle dito f 10.90, steurharing f 11.05 a 110.25, makreel f9.10 a f 10.30 per kantje. NOORDW1JKERHOUT. Tot lid der commissie tot wering van schoolverzuim is benoemd de heer A. Endema, hoofd der schooi in het dorp. In de plaats van wijlen den lieer P. de Kan is door den Commisaris der Ko ningin benoemd tot Zetter van 's rijks belastingen de heer P. Verdegaal, alhier. WARMOND. De afdeeiing Warmond der Aigem. Vereeniging voor Bloembol lencultuur vergaderde gisterenavond in de „Zon" met 't doel candidaten te benoe men voor het Hoofdbestuur. Met meerder heid van stemmen werd benoemd in de vacature vau den heer J. Roes, den heer G. Droog te Haarlem, in de vacature van den heer j. Koomen Hz. den heer L. H. Koolhoven te Bloemendaal. De loteling Nico Francken is afge keurd voor den militairen dienst. GEWESTELIJK GEMENGD. Verdronken. Te Bodegraven is de alleenwo nende vrouw R. des avonds door de duis ternis te water geraakt en verdronken. Kerknieuws. Mgr. Th. van Roosmalen. Te Amsterdam is gearriveerd per stoomschip „Hollandia" van de Kon. HoII. Lloyd, Mgr. Th. van Roosmalen, nieuwbenoemd apostolisch-vicaris van Suriname en titulair-bisschop van Anti- gonië. Z. D. H. was vergezeld van den Z.Eerw. Pater J. Goossens, die langen tijd in Brazilië vertoefde en van eenl jongen Braziliaan, dieteWittem zijn stu diën zal voltooien. Na bezoek aan de bisschoppen van Ne derland, zal te 's-Hertogenbosch een re traite worden gehouden. Het plan is, om na de wijding in begin van December de terugreis te aanvaarden. Mrg. M. P. J. Möllmann. Door de benoeming tot vicaris-gene raal van Z. D. H. den Bisschop is de Hoogeerw. heer M. P.J. Möllmann tevens verheven tot protonotarius apos tolic u s, volgens een decreet van Z. H. den Paus, dagteekenend van eenige jaren her, dat aan het ambt van vicaris- generaal (zoowel als aan dat van vica- rius capituiaris sede vacante) deze waar digheid ipso i u r e verbindt. Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot pastoor op Ameland den weleerw. heer M. B. Weenink. Academienieuws. LEIDEN. Geslaagd voor het Candi- daats-examen in de rechten de heeren 'M. van Aken (Nijmegen) en D. J. Geur- Ben (den Haag.) De Geneeskundige Staatscommissie bevorderde heden tot semi-arts Mg. H. O. C. van Eelters, (Ned.-Indië. Sport. Schaken. De "nog niet gespeelde studentenwed- 8trijd L e i d e n - U tre c h t 1910—1911 beeft plaats gehad. Mr. W. Fick won van Figee, Snoeck Henckemans van rockens en L. Fick van Cath. De winners aehooren alle drie tot Utrecht, dat boven dien nog 5 punten kreeg voor de borden waaraan Leiden niet was opgekomen. Utrecht is nu voor de tweede maal kampioen. Concours hippique in Amerika. De luitenants van de huzaren Labou- chère en baron van Voorst tot Vocrst, van het depot escadron uit Haarlem, ver trekken deze week naar Amerika, om deel te nemen aan het concours hippique daar te lande, leder hunner neemt hvee paarden mede. Nog een Nederland6che vlieger. Blijkens de officieele berichten in „De Luchtvaart", officieel orgaan van de fiqd. Vereeniging voor Luchtvaart, is met goed vinden van dit lichaam door de Aëroclub van Frankrijk aan O. D. Boerlage, ge boren te Leiden, een vliegbrevet uit gereikt. Gemeenteraad van Hillegom. Gisteren vergaderde de raad der ge meente. Wegens ongesteldheid van den Burge meester, presideerde de heer D. Lommer- sc, oudste wethouder. Alle leden waren aanwezig. Verschillende ingekomen stukken wer den zonder voorlezing voor kennisgeving aangenomen. Alleen bij een missive van het H. B. der Ncd. Vereen, toi bestrijding der Prostitutie in zake verordening op huizen van ontucht, vestigde de heer Bal vers er de aandacht op, dat van het college van B. en W. zeer veel kracht kan uitgaan. Na goedkeuring van eenige at en overschrijving op diverse posten ad f597.50 gaat de Raad over tot loting ter bepaling van het tijdstip, waarop de nieuw benoemde raadsleden zullen aftre den. De heer H- A. van Waveren (Oost duin) zal aftreden in 1915, en de heeren W. A. Nieberding, R. A. van der Schoot J. van Ti! Rz., F. J. A. Heemskerk en G. Veldhuizen van Zanten in 1917. Zonder hoofdelijke stemming wordt aan O. Telkamp en aan W. F. Vlotman op hun adressen vergunning verleend res pectievelijk tot plaatsing van een erfaf- scheiding a an de Weercnsteinstraat en tot fplaatsing van een hek aan de Leid- sciie straat voor de rooilijnen. Met 10 tegen 3 stemmen, die der hee ren Heemskerk, van Waveren-Emenda- to en Guldemond, besluit de Raad na breedvoerige discussie op een adres van F. Rijnveld inzake de rooilijn aan de Wil- helminalaan toi herroeping van een vo rig raadsbesluit. Met 11 tegen 2 stemmen, die der hee ren H. Veldhu:zen van Zanien en Heems kerk beschikt de Raad gunstig op een verzoek van J. Lierop c.s. toi doortrek king van de Hoogewerfstraat naar de westzijde van de Van den Endelaan. Een missive van het voorloopig comi té inzake drinkwatervoorziening in de provinciën Utrecht, Noord- en Zuid-Hol land, met een voorstel van B. en W. om den heer R. A. van der Schoot definitief tot afgevaardigde te benoemen om met dit comité te onderhandelen, geeft aan leiding tot breede gedachtenwisseling. De heer van Waveren-Emendata geeft verslag van de vergadering te Breuke- len, terwijl opheldering wordt gegeven over de financieele verplichtingen inge volge die vergadering, welke verplich tingen zeer gering zullen zijn. De Raad besluit overeenkomstig het voorstel van B. en W. tot benoeming van den heer R. A. van der Schoot onder voorbehoud echter, dat de gemeente daardoor niet mede aansprakelijk kan worden geacht te zijn voor eventueele kosten van voorbe reiding en onderzoek, waaromtrent de beslissing van den gemeenteraad ver blijft. Op hun verzoek en op voorstel van B. en W. besluit de raad zonder hoofde lijke stemming om de gemeente-arbeiders S. Warmerdam en P. de Geus, alsmede aan den tijdelijken gemeente-arbeider met Nieuwjaar een gratificatie van 25 gulden te verleenen, waarbij die arbeiders dan geacht worden afstand te hebben ge daan van het z.g.nieuwjacrwenschen. De instructie van het hoofd en de on derwijzers der openbare lagere school wordt aangevuld met de bepaling, dat de dopr den Raad aangewezen onderwijzer of onderwijzeres verplicht is herhahngs- onderwijs te geven. Op voorstel van den heer Balvers zal dit besluit geen terug werkende kracht hebben. Vervolgens werd mee algemeene stem men mej. P. Klaver aangewezen als on derwijzeres aan de herhalingsschool. Verschillende red action eelc wijzigingen in de verordening, regelende de volks huisvesting werden op voorstel van B. en W. zonder hoofdelijke stemming aan genomen. De begrooting der gemeentelijke gas fabriek, dienst 1912 wordt vastgesteld en daarbij tevens 't voorstel van den direc teur der gasfabriek een salaris verhoo ging van f200 's jaars toe te kennen, waarbij dit salaris op f1700 wordt ge bracht. Thans stelt de Voorzitter aandeorde de vaststelling der gemeentelijke begroo ting dienst 1912. Hij stelt de gelegen heid open tot algemeene beschouwingen. De heer Balvers zegt, dat hij wegens de te lange agenda niet in algemeene beschouwingen zal treden. Evenwel wil hij er op wijzen, dat van den socialen ar beid, die van gemeentewege moet uitgaan en waarop spr. meermalen wees, niets is geschied. Op de andere plaats wijst hij er op, dat in financieel opzicht bezuiniging het parool moet zijn. Bij de artikelsgewijze behandeling stelt de heer F. j.A. Heemskerk voor de sa larissen van Burgemeester en Secretaris te verhoogen. De heer Balvers acht bezuiniging ge boden en zou als salarisherziening noodig is, ook de lagere ambtenaren daarin te gemoet willen komen. Hij stelt voor dat B. en W. voor den dienst 1913 met een geheel voorstel in die richting zal ko- meen. De Raad vereenigt zich met het voorstel van den heer Balvers. Bij den desbetreffenden post stelt de heer Heemskerk voor niet in te gaan op 't voorstel van B. en W. tot aanschaf fing van een sproeiwagen, doch alleen te voorzien ia voorloopige besproeiing en later ter algehcelc afdoening een 12- tal bronnen in de gemeenie te slaan. De Raad besluit de door B. en W. voorge stelde som te voteeren, maar niet voor aanschaffing van een sproeiwagen, in af wachting van het voorstel van den heer Heemskerk. De vergadering wordt hierop verdaagd tot hedenavond te zes uur. Gemeenteraad van Nieuwkoop. Vergadering van hedenmorgen. Voorzitter de heer H. B. Onderwater Aanwezig alle leden. De voorzitter opent de vergadering. De notulen worden ge lezen en onveranderd vastgesteld. Ingekomen zijn Verzoek van het bestuur van de chris- lijke school om voor die school een lan taarn te plaatsen, met het 'oog op het avondonderwijs, wordt zonder discussie ingewilligd. Procesverbaal van kasopname van den gmeeente-ontvanger. Het eindcijfer be droeg f 2814,261/2- Boeken en bescheiden werden in orde bevonden. Het verslag van de vergadering te Breukelen voor drinkwatervoorziening zal bij de leden worden rondgezonden. De burgemeester wordt aangewezen, om zoo noodig als afgevaardigde Van den raad op te treden en met bedoelde com missie in contact te blijven. Nader verzoek van de Commissie van de ambachtsschool om op het raadsbe sluit der vorige vergadering terug te komen. De heer v. d. W e ij d e n zegt dat de zaak verworpen is, nadat de zaak goed overwogen is. De heer v .Leeuwen meent dat er toen twee leden waren die gezegd heb ben, we zullen de zaak eens aanzien. De heer v. d. Weijden constateert dat de burgemeester heeft toegegeven dat het verworpen is. Ook is de zaak aldus genotuleerd. Dat de heeren wilden afwachten was omdat spr. gezegd heeft, dat smeden meer heil zien in coöperatie, en dat ze eerst de gevolgen der tariefwet wilden afwachten. De heer Middelkoop merkt op dat coöperatie en subsidie voor deze zaak wel samengaan. De heer v. d. Weijden zegt dat de coöperatie los staat van hei gemeente subsidie, daarvoor behoeft de gemeente niets te betalen en dit is voor hen even voordeelig. De smeden zijn niet op een ambachtsschool gecharmeerd. Als er be schermende rechten komen, dan zullen de smeden misschien ckunnen concurree- ren. De winkeliers zullen ook komen als we aldus voor de smeden met subsi die beginnen, ook de- vuiltiisschippers zullen volgen. Daarom is 'tuiet alleen een nuttelooze zaak .,maar ook een ge vaarlijk antecedent. Vervolgens moet ook gelet worden op de draagkracht der gemeente. Zooiets moet in Tilburg of te Eindhoven gebeuren, daar kan de zaak goed floreeren. Hier niet, daar de zaak ook uit bijdragen van particulieren moet bestaan, welke, niet ruim zullen toevloei en, getuige de collecte voor den gewa- penden dienst. Het voorstel van den heer v. d. Weij- dt.. om het verzoek voor kennisgeving aan te nemen, wordt aangenomen, met 4 tegen 3 stemmen. Tegen stemden de heeren v. Leeuwen, Augustinus en Mid delkoop. In behandeling komt de begrooting 1912. De heer Mourits brengt rap port uit namens de commissie van on derzoek. Voorgesteld wordt de begrooting vast te stellen. Aldus geschiedt. Het eind cijfer bedraagt f 18.445,72i/o. Op den post verbouwing raadhuis (aanbouw burge- meesterkamer) worden eenige opmerkin gen gemaakt, deze is wel wat te hoog. Bij het debat zegt de Voorzitter, dat het nieuw aan te bouwen stuk ook raad zaal zijn zal. Volgens den heer Mou rits heeft dit plan echter niet in dc bedoeling van den Raad gelegen. De burgemeester heeft om een burgemees terkamer gevraagd. De heer v. d. Weijden bespreekt het feit, dat het schoolgeld nog te laag is; hij wenscht dat B. en W. de zaak ter hand nemen en in den geest van den Raad uitwerken en voor goed een einde maken aan de bevoordeeling van een klein gedeelte der gemeentenaren ten koste der gemeentekas. Men kan het tarief der bijzondere scholen alhier onderzoeken, welk tarief zeer goed ge acht kan worden. Het schoolgeld aan de bijzondere school te Noorden is zeer laag, hetgeen zijn oorzaak hierin vindt, dat deze school gelijken maatstaf op fi nancieel gebied aanlegt als de openbare school alhier, om aldus niemand om financieele redenen af te schrikken de bijzondere school boven de openbare te prefereeren. Zoodra het schoolgeld op de openbare school alhier verhoogd wordt, zal ook het schoolgeld te Noor den hcoger worden. De Voorzitter zegt toe, deze zaak bij B. en W. te bespreken. Hij merkt op, dat het openbaar onderwijs echter aan bepaalde voorschriften gebonden is, hetgeen bij het bijzonder onderwijs niet het geval is. De Voorzitter zegt, dat het ma ximum van den hoofd,, omslag (nl. f4000) overschreden is. Aangevraagd zal wor den om het maximum te stellen op f6000. Het suppletoir kohier hoofd, omslag wordt in geheime zitting behandeld en vervolgens jn opejibarji iiuing vastge steld op f9600; dat van de hondenbe lasting op f8. Eenige af- en overschrijvingen worden goedgekeurd. De heeren v. d. Weijden, Atourrts en Augustinus worden aangewezen om die commissie te vormen ter behandeling der reclames. De vergadering wordt daarop gesloten. Rechtszaken. Vrijheidsberooviiig en mishandeling- Voor de Amsterdamsche rechtbank is de zaak behandeld tegen Meindert Storm, een 38-jarig timmerman, en Gerrit Jan Vos, een 30-jarig zeeman, beklaagd dat zijlo. op 8 Juli j.l. in vereeniging met anderen voor het meerendeel stakende zeelieden, den werkwilligen zeeman H. Mollema ongeveer twee uur van zijn vrij heid hebben beroofd. Zij hadden hem gelokt naar het onderstuk van perceel 65 Gelderschekade, in gebruik bij het stakigs- comité van den Zeeliedenbond, van welk comité bekl. de toen eenige daar aan wezige leden warenhadden hem daar naar binnen gegooid en onmiddellijk werd hij door een aantal van de andere personen mishandeld, ten bloede ver wond, op een stoel geduwd met de woor den „Hier zal je blijven zitten kreng Zwijner door den eersten "bekl., althans door een der personen, met een geladen revolver bedreigd en gewezen op een ruimte onder den vloer met de mede- deeling dat daar zijn graf wasdat, als hij in dat gat viel geen haan meer naar hem zou kraaien en nadat Mollenia had gezien en gehoord dat ook zekere F. J. Fortuin daar was mishandeld en door den eersten bekl., alhans door een der aanwezigen, met een revolver was be dreigd, achtte hij zich overtuigd dat hij niet zou kunnen wegkomen uit het onder stuk. Herhaaldelijk verzocht hij den eersten bekl. en in tegenwoordigheid van den 2en, zich daaruit te mogen verwijderen. Dit werd hem geweigerd door den 1 sten bek. terwijl een van de anderen hem op zijn stoel terug deed vallen. 2o. Toen Mollema meende zijn kans schoon te zien om te ontvluchten, wijl de deur een oogenblik openstond, grepen bekl., in vereeniging met anderen hem op of bij de stoep vast, teneinde hem naar het onderstuk terug te brengen en daar te houden. Hun voornemen werd niet voltooid doordien op Molleina's hulpgeroep po litieagenten naderden. In deze zaak waren 11 getuigen a charge en 8 a décharge gedagvaard. Beklaagden ontkenden het ten laste gelegde., Mollema had zich aangemeld als zeeman, bereid aan de staking deel te nemen. Maar onbekend als hij was, moesten zij hem wel in dai verenigings lokaal (kelder) aan de Gelderschekade laten wachten totdat zijn identiteit vast stond. Inmiddels echter was hun gebleken dat het hem te doen was om geld uit den zak te kloppen. "Op een oogenblik vloog hij onder het geroep van „moord!" :den kelder uit, terwijl hij een zwaar stuk hout naar den 2en bekl. smeet. Van de getuigen verklaarden de eerste gehoorde, dat zij van Nieuwediep geko men, door eenige mannen aan het Cen traalstation werden opgewacht. Een hunner, die zijn eigen weg wilde gaan, kreeg -alvast een bloedenden neus. Ge dwongen om de mannen te volgen, die al voorspiegelden dat zij het goed zouden hebben, kwamen zij in den kelder aan de Gelderschekade, of werden er in ge duwd, en daar werd hun beduid dat zij moesten wachten, onder bedreiging met een revolver indien zij poogden weg te gaan. Zij bleven daar dus zitten, zonder een woord te durven spreken. Eisch tegen ieder drie jaren gevange nisstraf. Wederspannigheid van een gemeenteraadslid. Voor het Arnhemsche Gerechtshof werd gisteren behandeld de zaak van den bierhandelaar Th. J. J. Jansen, Raadslid te 's Heerenberg, die door de rechtbank wegens wederspannigheid tot 2 maanden gevangenisstraf werd veroordeeld. Op 15 Augustus vervoegde de brigadier der marechaussee te 's Heerenberg zich aan de woning van beklaagde, voorzien van een schriftelijke lastgeving van den Burgemeester, 'ten einde een onderzoek in te stellen naar een drankwetovertre ding waarvan bekl. verdacht werd (be treffende verkoop van bier aan kinderen). Bekl. heeft den marechausseee den toe gang tot zijn woning geweigerd en bo vendien gedreigd met een bijl. Bekl. ontkent geweten te hebben, dat de marechaussee met een schriftelijke lastgeving van den Burgemeester kwam. Hij ontkent te hebben gedreigd met een bijl en zegt dat men hem met geweld aangreep. De advocaat-generaal mr. v. Lulofs Umbgrove achtte het verweer van bekl. uiet aannemelijk. Advocaat-generaal schetste bekl. als een allerongunstigst bekend staand individu van wien hei wel wonder mocht heeten, dat hij nog de betrekking van Raadslid in zijn gemeente bekleedt. Geëischt werd bevestiging van het vonnis der Rechtbank. De verdediger mr. I Cohen pleitte ont slag van rechtsvervolging subs, oplegging van een lichtere straf. Het O. M. bij het'Gerechtshof te 's- Gravenhage heeft gisteren bekrachtiging gevraagd van 's hofs verstek-arrest, be vestigende het vonnis der Haagsche recht bank, waarbij H. M. O., koopman te Leiden, tot één maand gevangenisstraf is veroordeeld, omdat hij in Mei j.l. te Noord wijk in roomijsbussen op een room ijswafelwagen van een concurrent een hoeveelheid zoet zou hebben gewor pen, ten einde liet in die bussen aan wezige roomijs onbruikbaar te maken. De Rotterdamsche Rechtbank eischtes tegen P. I. N. magazijn bediende te G o u- da wegens mishandeling f25 of 25 d. tegen C. R. te Reeuw ijk wegens mis handeling van P. M. de Groot aldaar f 10 of 15 d. en tegen L. van V. bediende te Gouda wegens mishandeling 14 d. ge vangenisstraf. Ingezonden Stukken. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Mijnheer de Redacteur. Beleefd verzoek ik U opname van het volgende, bij voorbaat mijn dank. Heden las ik een verslag van de onder mijn leiding gehouden Tuiiidersveijg'a;- dering in Café „Vlasoven". Het heeft mij geërgerd dat dit verslag juist in wat de hoofdzaak betreft geheel onjuist is, ik lees daar: ofschoon door verschillende Firma's reeds 12 ets. is; geboden voor erwten, besloot men vdbr- loopig geen contracten te sluiten, doch ter veiling te brengen, ik zou er op dur ven wedden dat niemand der op de ver gadering aanwezigen er ?an heeft ge dacht, laat staan dat er ook maar met een enkel woord van gesproken zou zijn om erwten ter veiling te brengen, en, door welke Firma's is er 12 ets. geboden voor erwten? en, voor welke erwten en, voor hoeveel erwten? Zou dat soms per zak zijn dan bied ik dadelijk 15. Hoogachtend, Uw dnr., J. DE GROOT. Nieuwe Uitgaven. De uitgeversmaatschappij „Futura" te Leiden heeft het licht doen zien aan een Fondscatalogus, welke, zeer net uitge voerd, een inooi overzicht geeft van wat de jonge uitgeversfirma reeds in haai korte bestaan aan het Katholieke Neder land heeft gegeven. Voor belangstellen den is een. exemplaar op aanvrage gratis verkrijgbaar. De model vakbond. Onder dezen titel heeft het Bureau voor R. K. Vakorganisatie uitgegeven, uitsluitend ten dienste van besturen van bij het Bu reau aangesloten vakvereenigingen, een verzameling modellen van statuten, huis houdelijk reglement, afdcelingsreglement en voorbeelden voor vakvereenigingsad- ministratie. Door deze unieke uitgave, die een prachtige wegwijzer is in alle zaken die bij een vakvereeniging goed gevor derd moeten zijn, heeft het Bureau een niet genoeg te loven werk voor de vak organisatie tot stand gebracht. Open brief aan de Padvinders. Bij W. Versluys te Amsterdam heeft Frederik van Eeden een open brief uit-, gegeven, waarin hij ook zijn standpunt inzake de Padvinderij uiteenzet. Op een kostelijke manier netrni hij de geheele beweging in het ootje, door eenigszins doorredeneerend op de padvinderswetten, te condudeeren, dat een modelpadvinderf een módeltoekomstmensch, je ware so cialist is. Hij toont echter tevens duide lijk niet dc minste notie te hebben van het Katholicisme, wat in een buitenstaan der eenigszins te verontschuldigen is; maar, wat drommel, laat hij dan geen nonsens verkóopen. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Zitting van Vrijdag 3 November. Bij het voortgezet debat over de M i- 1 i t i e w e t kwam, na eenig debat tus- schen den heer ter Laan (S.D.) eni Minister Heemskerk over eenige meer ondergeschikte zaken btyreffende de keuringseischen, kwam hedenochtend aan de orde artikel 67, regelende de ge legenheid tot het verkrijgen door de lote- lingen van een bewijs van voorgeoefend* heid, waardoor zij twee maanden minden oefentijd zullen krijgen in dienst. Hierop zijn verschillende amendementen ingediend. JHet eerste der vijf werd doo* den heer v. Vlijmen (R. K.) toegelicht en verdedigd en strekt om het afgeven van dit bewijs van voorgeoefendheid uit het wetsontwerp te laten vervallen. Z.i* eischt het landsbelang dat de druk vart den militairen dienst zoo gelijkmatig voor alle streken en standen zij als eenigs zins mogelijk is. Spr. begrijpt niet hoe de Minister er toe gekomen is dit voor stel in zijn ontwerp op te nemen en acht het een cardinale foul, dat nieuwe pre- vilegie te schrappen en een geheel her* ziene en verbeterde wet. Dit voorrecht zal de weerkracht verminderen en daar door lijnrecht tegen het doel van de on!" derhavige wijziging der militiewet in gaan, met welke verkorting onze weer kracht beoogd wordt. De heer March an t (V.D.) licht een amendement toe om het pfogramtna vanl eischen voor deze voorgeoefendheid niet in de wet te doen op te nemen, waarin) het z.i. niet thuis behoort. Spr. wil het programma door de kroon laten vaststel len. Wat het program zelf betreft, meen de spr. dat alleen athleten en acrobaten! zullen vermogen te voldoen aan eischen van geoefendheid De heer Thomson (U.L.) lidit k am en deun ent den toe strekkende ie, ojA

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 2