CS)& ft2idóclve Sou/zxMit 3 BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. 3e Jaargang, No. 63i Bureau OUUE SINGEL 54. LEIDEN. latere. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCH1INT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering tn liet GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Lelden 9 cent per week, f 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, f L30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/. cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Vrijdag November 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels t 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 15 regels t 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën; gevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, Iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. V Afscheid. We hebben meermalen gediscussieerd mét De B a 1 a n s, het nog niet overleden vrijzinnig-democratisch orgaan een vermakelijk tijdverdrijf, dat we gaarne zouden hebben voortgezet, al pleegt ge noemd blad sabelhouwen boven degen- stooten te verkiezen. Thans echter maakt De Balans het vwat al te bont In het Zaterdagavond verschenen num mer, waarin we een waardig overwin- ningsartikel naar aanleiding der Raads verkiezing hadden verwacht, ontziet het orgaan zich niet, als volgt te schrijven: De Kerkelijke coalitie ïs een hoop vuil, die opgeredderd moet worden. Eerst dan, is zij verdwenen, zal er een zuivere strijd kunnen wor den gevoerd. De kerkelijke coalitie is de pest, die de politieke atmosfeer van ons vaderland bezwangert, bevuilt, be zoedelt Om haar op te ruimen zouden heel andere middelen geoorloofd zijn dan door ons tot heden gebezigd werden. Netjes, nietwaar? Dat is geen sabelhouwen meer, dat is In den blinde slaan met een ouden schoen. Natuurlijk doen wij aan dergelijke ivechtwijze niet mede en nemen wij bij ■deze afscheid van De Balans tot tijd en wijle het blad weer fatsoenlijker wa penen hanteeren kan. algemeen overzicht. Eindelijk begint ook Italië officieel wat los te laten over de krijgsverrichtingen rond Tripolis in de laatste dagen. Deze mededeelingen zijn van 1 November. Dc „Agenzia Stefani" meldt: Heden ochtend 5 uur. De Turksche artillerie deed een reeks van aanvallen op de Ita- liaansche linie in het Z. O. Te 8 uur tiield het vuren op. Sedert is het daar rustig. Daaruit blijkt dat de Italianen de stad nog bezitten. De „Exchange" bericht dat gisteren- iavond bij zonsondergang de Italiaansche vloot een hevig bombardement deed op de Turksche stellingen. Sedert Maandag zijn een zestal bataljons geland en een aantal reservetroepen. Gedutende den dag van gisteren kwa men de Turken met witte vlag en eisch- ten de overgave der stad. Uit het laatste bericht blijkt echter wel dat de Turken zich eenigszins ide baas gevoelen. Ten spijt dan ook van pfticieelé teeensnraken en verklaringen acht men het in officieele kringen in Rome een feit, dat de toestand van het (expeditiekorps verre van gunstig is. [Blijkt dat, waar de Italiaansche regee ring eerst sprak van eenige schermutse lingen thans een doodenlijst moet wor- jden gepubliceerd van ongeveer vierhon- Herd militairen. Generaal Caneva ont moette een onverwachten tegenstand en jie Arabieren, wier geestdrift voor den i,heiligen oorlog" gewekt is, rukken met 'duizenden naar de kust op. Daar generaal Caneva* over geen enkel bruikbaar ver voermiddel voor de woestijn beschikt, is (hij genoodzaakt zich tot een verdedi gende houding te beperken. We hebben dan ook geen reden om life twijfelen aan hetgeen de oorlogscorres pondent vail de „Berliner Morgenpost" lueldi, dd.. 31 Oct. De omtrek van de stad Tripolis is door den vijand nauw ingesloten. De Italiaan sche troepen blijven kampeeren in een boog om de stad eu beperkten zich er toe jnn de dagelijksche aanvallen van Turken en Arabieren met machinegeweren en frtillerie af te slaan. De moeilijke positie /an de Italianen blijkt uit het bevel van ^et oppercommando, om hei schietveld K>or de verdedigingslinie vrij te maken. Tot dit doel is bevolen dat alle woningen b de oase moeten worden ontruimd. Daarna wil men door middel van de ttiicepskanonnen de aanplantingen van flijfboomen neerleggen. Óp deze wijze 'foidt de eenige rijkdom van het land |t£>r tientallen van jaren vernietigd. Dit vandalisme zou onnoodig geweest zijn, als de troepen beter gekozen stellingen hadden ingenomen aan den rand van de oase. Eveneens bevordert de uitbreiding van de cholera de moeielijkheid der positie. De correspondent van de „Frankf. Ztg." vernam van een officier van ge zondheid, dat er Zaterdag alleen 35 sol daten ziek waren geworden. Zondag nacht lagen er 87 soldaten met cholera, van wie er 9 bezweken. In den nacht bp Dinsdag stierven er in het hospitaal 25 soldaten, meest van de voorpostentroe pen. De gevaarlijkste haard is bij Sokra. De ophooping van de Arabieren, die uit de oase naar de stad gedreven zijn, be gunstigt de verspreiding van de epide mie ook onder de bevolking. Opgaven daarover zijn niet te krijgen, daar de Ara bieren en'joden de ziekte stil houden. Met het begraven van de lijken, die op het slagveld en in de oase liggen, heeft men moeten ophouden, omdat de stank den soldaten het werk onmogelijk maak te. Niet alleen te Tripolis echter gaat het den Italianen niet voor den wind, ook te Hotns begint de toestand benard te wor den. Maandag verzocht de Italiaansche be zetting, die 3000 man sterk is, dringend om versterking, waaruit velen de gevolg trekking maken dat de vijand zijn hoofd macht daarheen geworpen heeft Een oorlogsschip is naar Homs gezonden. De uitbreiding van het oorlogsterrein tot de Aegeïsche Zee. Uit Saloniki wordt aan de National Zeitung geseindGisternacht werden we derom drie Italiaansche oorlogsschepen tusschen Kaap Cassandra en Smila ge zien, terwijl zij de kust zeer nauwkeurig met zoeklichten opnamen. Dezelfde sche pen werden ook bij het voorgebergte Athos gezien, waar zij korten tijd in de haven Daphne ankerden. Uit Konstantinopel wordt bericht dat drie Italiaansche kruisers zijn gezien voor de golf van Adalia (Z. O. van Klein Azië.) Uit eqn brief van een Italiaansch zee officier uit Augusta (Sicilië) blijkt, dat hert geheele eskader, met uitzondering van haar oude schepen, sedert 10 dagen in de Zuid-Italiaansche havens ligt voor reparatie en om ammunitie er. kolen in te nemen. Maandag 1.1. zou de vloot met orders uitzeilen, zoodat in enkele dagen hert optreden daarvan in Turksche wa teren te wachten is. Om de oorlogschepen af te lossen, zijn een aantal passagiersschepen uitgerukt, met geschut, teneinde politiedienst te doen op de kust van Tripolis. Een ander bericht uit Malta meldt: Hier is bericht ontvangen, dat feitelijk alle Italiaansche oorlogsschepen van Tri polis zijn vertrokken en zich naar de Turksche wateren hebben begeven. Van anderen kant wordt te Rome ge meld dat drie Turksche pantserschepen in dc Aegeïsche Zee manoeuvreeren. De Chineesche opstand gaat door zich uit te breiden. Uit Honkong is heden aan de „New York Herald" geseind, dat de opstan delingen te Woetsjou op een talrijke vergadering hébben beslotën, de provin cie Kwangsi onafhankelijk te verklaren* en een zelfstandig leger te vormen. Ver der werd er besloten, de keizerlijke re geering geen belasting meer te betalen. Een ambtelijk telegram uit Sjikiatan bericht dat het regiment Sjensi-troepen, dat de keizerlijken in Sjensi zou gaan bij staan, gemuit heeft. Een brigade-gjene- raal is vermoord. Daarop werd de Mant- sjoe-stad beschoten en zijn ongeveer 1000 Mantsjoes vermoord, w.o. de fami lie van den gouverneur. Het jam en van den gouverneur werd verwoest. De regeering wil dan ook niet allé geweld op vrede aansturen. De troon heeft Joeansjikai bevolen onmiddellijk naar Peikng terug te keeren. Tezelfdertijd is vanwege de Nationale Vergadering het vóór-parlement) aan den leider der opstandelingen, Lijoeëng- telegrafisch verzocht, de vijandelijkheden te staken de Nationale Vergadering zal dan trachten de geschillen tusschen alle partijen bij te leggen. De reden hiervan schijnt vooral hierin te liggen, dat het Chineesche ministerie van buitenlandsche zaken aan het vóór- parlement heeft medegedeeld, dat het herstel van den vrede dejs te nqofekelij ker is, daar Japan en Rusland van de binnenlandsche onlusten gebruik willen maken, om China diplomatieke moeilijk heden te bereiden. Zoo eischt Japan dat de invoerrechten met een derde zullön verminderd worden voor de, langs den Antoeng-Moekden spoorweg naar Mandsjoerije vervoerd wordende goede ren, terwijl het voor alles, als een be voorrechte natie behandeld wil worden. Rusland heeft in een ultimatum medege deeld, dat China in het geschil over de Mandsjoerije'sche grenzen, het Russisch standpunt moet innemen. Dit zou echter voor China nederkomen op het verlies van de stad Mandsjoeili, het belangrijk ste douane-statiop aan de Siberische grens. Deze mededeelingen hebben op de leden der Nationale Vergadering groo- ten indruk gemaakt, en alle partijen zijn uit vrees voor buitenlandsche moeilijk heden overeengekomen, aan het herstel van den binnenlandschen vrede mede te werken. GEJVIENGD. Het Wolffbiureau meldt uit Parijs: Volgens een door het ministerie van ma rine uit Toulon (Ontvangen telegram is de op 10 uren bepaalde oefentocht van het pantserschip Vergniaud na 9 uren ge staakt, omdat het zeewater in de con densatoren binnendrong. Volgens een bericht van hetzelfde bu reau neeft een afdeeling koloniale in- fanteriesoldaten in hun kazerne te Mar seille onder het zingen der Internationale groote rustverstoringen veroorzaakt. Het waren ongeveer °700, voor de reis naar Casablanca gereed gehouden, manschap pen, die in de kazerne Vieille Gharité wa ren gehuisvest. Óm rustverstoringen te vermijden was den manschappen het be zoek der kantine Verboden geworden. De soldaten verlangden echter dat men de poort van de kazerne voor hen zou openen. Zij zongen toen de Internatio nale en enkelen hunner vernielden ver scheidene vensterruiten. Troepen werden ontboden om de orde te herstellen, doch eerst een kolonel slaagde er in de man nen tot kalmte te brengen door hen >wel willend toe te spreken. De Porte heeft opnieuw stappen bij de beschermende mogendheden gedaan naar aanleiding van de in geheime ver gadering van de Kretenzer Kamer aang^e nomen motie. De Grieksche regeering heeft de Porte de formeele verzekering gegeven dat zij de Kretenzer afgevaardigden niet in de Orieksche Kamer toe zou laten. Gisteravond is het Kongo-verdrag door den Minister van Buitenlandsche Zaken von Kiderlen-Wachter en den Franschen gezant, Canibon, geparafeerd. De onderteekening van de geheeld Fransch-Duitsche overeenkomst zal November kunnen plaats hebben. Volgens een jjiededeeling van de gezondheidsafdeeling van het ministerie van binnenlandsche zaken te Belgrado zijn in Servië van 22 tot 29 October nieuwe ziektegevallen van cholera voor gekomen, waarvan er 3 een doodelijk verloop hebben gehad. Bovendien zijn 3 reeds voor dien ziek geworden perso- sonen overleden. In Bulgarije wordt de cholera volgen6 een telegram uit Sofia verklaard niet meer voor te komen. Nabij Kaap Hango leed het Noor- sche schip Mistha uit Oster Risör schip breuk. Vijf lijken zijn aangedreven, even als een plank met het opschrift Suzanna Breinen. Men denkt dat men te doen heeft met een aanvaring. Koninklijke besluiten. Bij kon. besluit zijn benoemd tot in specteur der directe belastingen te Am sterdam (7e afdeeling) D. Schindler, in specteur der 8e afd. M. G. Andriessen, thans te Dordrechttot inspecteur te Dordrecht A. H. de Joncheere, thans te Gorinchem en tot inspecteur te Gorin- chein, J. D. Vreede, thans te Gennep is B. L. Lindeboom, voorzitter van het bestuur der Vereeniging van Gerefor meerde Scholen te Amsterdam, benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nas sau is benoemd tot adjunct-commissaris der loodsen te IJmuiden, de tijdelijke ad- junct-comimissaris der loodsen aldaar G. Bakker zijn benoemd tpt controleur van den arbejd J. (Camniinga, kleermaker te Amsterdam, en J. Mulder, werkzaam in het veembedrijf, te Vroomshoop, gemeen te Den Ham is aan den officier van gez. 2e kl. B. Hendrix eervol ontslag uit den zee dienst verleend is mej. M. J. A. Harloff, laatstelijk hulponderwijzeres bij het openbaar Euro- peesch lager onderwijs in Ned.-Indië, thans met verlof hier te lande eervol uit s lands dienst ontslagen. Kamerwelsprekendheid. Wederom een kleine bloemlezing uit de kameroverzichten van de liberale och tendbladen naar aanleiding vain de zitting van gisteren. Het „Hbld." zegt: „Het wordt een benauwend to be or not to be, te meer daar, tegenover de bewonderenswaarde zelfbeperking van rechts, ereen zweem van iets dergelijks links, althans niet bij de ^ocialisteod is te vinden. Van tegenwerken moge bij hen geen sprake zijn, van m e ewerken ze ker evenmin. Toch kon de heer Ter Laan, ook yan zijn standpunt als fel tegen stander van dit ontwerp, nu hij zich niet op obstructionistisch standpunt stelt, m e ewerken tot een wat minder trage behandeling, eenvoudig met het oog op. het parlementaire werk in 't algemeen. Maar hij blijft hardnekkig bij zijn... Laan- trekkerij." Uit de N.Crt.": „Er bestaat nu inderdaad goede ver wachting, dat de Militiewet vpor de be grootingen zal kunnen worden afgedaan. Eenigen hopen zelfs dat er in de volgen de wee knog een of twee dagen vacantie op zullen kunnen overschieten. Maar dat zou ons zeer verwonderen. De heer Ter Laan, die van elk half uur minstens een kwartier praat heeft nog dikke pakken „gegevens" bij zich en spaart der Kamer geen punt of komma. En dit noemt men dan een overhaaste behandeling! De „Tel." begint zijn overzicht met de volgende persiflage: „'s Middags 3 uur 15 min.: groote consternatie... Er kwam een artikel van de militie- wet aan de orde, waarop de heer Ter Laan geen amendement had ingediend. Reeds had de voorzitter het zinnetje toonlooss gezegd, het zinnetje van deze dagen: „Het woord is aan den heer Ter Laan, tot toelichtng van zijn amende ment". Waarop de heer Ter Laan van zijn zetel rees, en zeide: „Ik heb op dit artikel geen amendement mijnheer de voorzitter." En met een blos van schaam te, over dit feit, dook hij weg." Commentaren zijn bij deze citaten ge heel overbodig. De Staatsbegrooting voor 1912. De „N. Crt." hooide luiden, dat het algemeen politiek deoat over de Staatsbegrooting tot den aanvang van 1912 zou worden uitgesteld en dat de Kamer na afdoening van de Indische be grooting dadelijk tot de behandeling van de hoofdstukken, het eigenlijke begroo- tingswerk zou overgaan. Evenredige vertegenwoordiging. Naar de „N. Rott. Crt." medegedeeld, zal spoedig het initiatief worden genomen tot de oprichting van een grooten bond voor evenredige vertegenwoordiging in Nederland, waarvan het doel zal zijn, niet alleen voor de gemeenteraden, maar ook voor de Provinciale Staten en bovenal voor de Tweede Kamer tot een zuiver evenredige vertegenwoordiging te geraken. In het voorloopig bestuur, dat de op richting van den bond voorbereidt, zijn alle politieke richtingen vertegenwoordigd, en hebben o. a. eenige bekende Kamer leden zitting. Invoer van varkens in Frankrijk. De invoer van levende varkens in Frank rijk uit Nederland is onder de bekende voorwaarden, ook nog toegestaan, wan neer deze bestemd zijn voor de slacht plaatsen te: Amiens (Somme), Saint-Omer, Lievin, Carvin (Pas de Calais), Bailleul, Rosendael (Nord), Chauny (Aisne), Sedan (Ardennes), Pont k Mousson, Lunéville (Meurthe et Moselle), Saint Dié (VosgesJ, Chalons sur Marne, en Vitry le Francois (Marnen). R. K. Handelsreizigers. Aan het 12e jaarverslag van de R. K. Handelsreizigersvereeniging wordt hèt volgende ontleend De vereeniging telde aan het einde yafi he,t boekjaar 205 leden. Het aantal afdeelingen bleef stationairHaarlem werd opgeheven, Zwolle kwam er bij. De hoofdkas is groot f 3.033.72i/a, dus f 134.08 vooruitgegaan; het ondersteu ningsfonds heeft in kas f 779.99 wat een! achteruitgang is van f272.98, terwijl het fonds tot uitkeering bij overleden is be gonnen met een som van ongeveer f 300. De pogingen met andere vereenigtingea| in het werk gesteld teneinde tot de op richting van eene vereeniging van R. K, Handelsreizigers over het heele land te geraken, hadden geen succes. R. K. Zeelieden. Men meldt ons: Zondag werd te IJmuiden vanwege het Bureau voor de R. K. Vakorganisatie, een vergadering belegd, waartoe alle R, K. Zeelieden van IJmuiden en omstreken waren uitgenoodigd. De heer A. Klijnee van Amsterdam trad als spreker op, die voor een aan dachtig gehoor een krachtig woord sprak, om de R. K. Zeelieden te overtuigen voor het lidmaatschap van den Nederl. R. K. Zeeliedenbond. Alle aanwezige R. K. Zeelieden traden als lid toe, zoodat de afdeeling IJmuiden van den Nederl. R. K. Zeeliedenbond is gesticht. Het Bureau voer de R. K. Vakorgani satie, dat de propaganda onder de R. K. Zeelieden voert, heett in verband met de huidige uitsluiting besloten, aan alle R, K. zeelieden, die lid worden van de af deeling IJmuiden, een wekelijksche uit keering tt verstrekken van minstens aan ongehuwdên vijf gulden en aan de ge- Ruwden zes gulden, en 50 cents voor ieder kind, beneden 16 jaar. Later, als alle R. K. zeeliedenvereeni- gingen tot een Nationalen Bond veree- nigd zullen zijn, zal de uitkeering bij werkstaking en uitsluiting op 70 procent van het loon gesteld worden. De NederL R. K. Zeeliedenbond zal dan ook aan zjjn leden een uitkeering, ingeval van ziekte verstrekken a een gulden per dag. De IJ muider R. K. Zeelieden vereeniging zal echter terstond aanvangen met de zieken- uitkeering. Pensioenfonds en loonregeling H. IJ. S. M. De directie der H. IJ. S. M. heeft be sloten de nieuwe pensioensregeling met 1 Januari a.s. in te voeren. De directie van genoemde Maatschap pij heeft medegedeeld, dat zij, in verband met de over 1911 te verwachten uitkom sten van het bedrijf der Maatschappij en'Vertrouwende, dat deze ook in de toe komst niet zullen teleurstellen, besloten heeft tot loonsverhooging over te gaan< In hoofdzaak zijn aileen de tractemen- ten onder de f2500 verbeterd. De maat regel zal de Maatschappij op 5 k 6 too per jaar komen te staan, KORTE KRONIEK. Volgens berichten in de „Tel." is bij de commissie van bijstand voor de ge meentelijke handelsinrichtingen te Ara- sterdam een nieuw havenplan in over weging, dat 43 a 44 millioen zal kosten. Door bemiddeling van onzen con sul-generaal te Londen, is aldaar voor dd slachtoffers van den stormramp te Brui- nisse bijeengezameld f2826,95. De staking van de sloopers te Rot terdam is geëindigd. Aan de werklieden is een loonsverhooging van 2 cent per uur toegestaan, waardoor het loon op 25 eent per uur is gebracht. LEIDEN, 3 November. In het verslag van den apologetischen cursus moeten wij eene kleine schrijf fout herstellen. Men gelieve te lezen God kon onmogelijk een dwaze wereld scheppenechter zeer wel een onvol maakte wereld, mits de onvolmaakt heden van dien aard zijn, dat het we reldplan wat Hij zich gedacht heeft, daar door niet onuitvoerbaar wordt. Het gecursiveerde woordje was uit gevallen. Wegens het veelvuldig voorkomen van mazelen en roodvonk! onder de leer lingen is de openbare bewaarschool aan de Groenesteeg voorloopig voor den tijd van 14 dagen gesloten. Van de 400 'kin deren welke de school telt, hadden er in den laatste dagen ruim 160 wegens dd gemelde ziekten haar piet k.unnen be* ZQeRen,

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1