No. 629. BUITENLAND. BINNENLAND. 3e Jaargang. 3)e S^icbelie Sou/tornt Bureau OUDE SINGEL 34, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAO, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, ï.io per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1-30 per kwartaal. Franco 'per post ƒ1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Donderdag 2 November 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 een Ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis' bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Qroote letters naar plaatsruimte. Kleine AdvertentiSngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 1—5 regëls 25 cent, Iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. De omgekeerde wereld. Zou 't heusch waar wezen, dat door de Duitsche en de Fransche Regeeringen bii 't „Internationaal Socialistisch Bureau" pogingen zijn gedaan, om door het so cialisme in de beide landen een druk in de richting van den vrede te doen oefe nen, daar een oorlog hun weinig gelegen kwam. Mr. Troelstra heeft daarvan iets laten verluiden in de Tweede Kamer, de roode (Vorwarts en andere bladen hebben het bevestigd, terwijl een officieele te genspraak uitblijft Zou 't dus waar zijn? Nu, indien het waar is, dan hebben ,we hier een staaltje van Regeeringsbeleid uit de verkeerde wereld. Het gezag gaat steun zoeken bij dege nen, die datzelfde gezag stelselmatig on dermijnen. Het gezag bekent aan zijn tegenstan ders zijn onmacht om een ongewensch- ten oorlog tegen te houden. Het gezag gaat tot steun van zijn on macht manifestaiieswragen, waarvoor het anders hooghartig de schouders zegt op te halen. Het gezag gooit eenvoudig zichzelf te grabbelen. We kunnen dan ook niet gelooven, dat het verbluffende, verbijsterende bericht inderdaad waarheid bevat. ALGEMEEN OVERZICHT. De Turken jubelen, Konstantinopel is in feestdosch, wegens het bekend wor den van Turksche overwinningen. Volgens die berichten zouden de Tur ken Tripolis bezet hebben. Natuurlijk is op een en ander wel wat af te dingen, of schoon ook niet te gelooven is het be richt uit Italiaansche bron dat sinds den i25sten geen belangrijk gevecht geleverd is. Het meest tot elkaar komen de vol gende berichten. De Turksche strijd macht en de vrijwilligers hebben in den nacht van 25 October op verschillende punten door de Italiaansche verdedi gingslinie heengebroken. De vijand werd tot aan de grens van Mahalla (de nieuwe stad teruggedrongen. In den nacht van- den 28sten werd het gevecht hervat. De vijand geraakte in verwarring en ont ruimde de fortdn Said, Mesri en Henni, veel schietvoorraad en muildieren ach terlatende. De verliezen van den vijand .waren ontzaglijk. Aan Turksche kant vie len 45 dooden en 100 gewonden. De laatste berichten meldden, dat de vijand naar de stad de wijk nam en de herovering van Tripolis op handen leek. Nader wordt uit Konstantinopel aan de „National Zeitung" geseind: Nadat de Turken de Italianen uit de forten Said, •Mesri en Henni hadden verdreven, zijn zij iu de binnenstad van Tripolis gedron gen. Er had een buitengewoon bloedig straatgevecht plaats, waarbij aan beide kanten vele dolden en gewonden vielen. De Turken maakten een groote hoeveel heid voorraad en munitie buit en maakten talrijke gevangenen. Eenigszins worden deze berichten van Successen der Turken door de Italianen toegegeven blijkens het volgende bericht }dat ondanks de strenge censuur uit Tripo lis is verzonden, gedateerd van deni 30sten. Vanmiddag rukten de Turken in de palmen-oase ten Oosten van de stad (Sjnra Sjat) op en bezetten hvec for ten, die verlaten waren. Zij schoten eeni ge granaten tegen de stad af, maar hunne kanonnen werden tot zwijgen gebracht. De Italianen hebben vier kanonnen ge- Bomen. Wanneer we beide berichten combi- nei ren zouden we eruit kunnen afleiden, dat de Italianen door de ernstige aan vallen der Turken zijn teruggedreven, (we hebben reeds eerder vernield, dat zij hun oorspronkelijke gevechtslinie hebben moeten inkrimpen) tot achter hun nieuw ingenomen stellingen. Daarbij hebben zij de twee forten verlaten die door den Turk zijn ingenomen. Verdere berichten pver gevechten in de straten van Tripolis zelf meenen we gerustelijk te mogen ig- Boreejren daar het niet aan te aemeft is dat een zoo sterk bezette stad, wier ver dedigers zoo goed gewapend zijn, zoo maar opeens .zou zijn ingenomen. Het bericht dat de Italianen zich zouden (heb ben overgegeven is dan ook in Konstan tinopel nog niet officieel bevestigd. Een feit schijnt wel jjat het Italiaansche ex peditie-corps in Tripolis op het oogen- blik gewoonweg belegerd wordt en on der de Italianen moedeloosheid ei> ver warring begint te heersdien. Dit laatste schijnt trouwens niet het werk der laat ste dagen te zijn geweest. Steeds meer komen berichten over de bandeloosheid der soldaten, die zich na den eersten schrik over de aanvallen der Arabieren uit de stad, aan ernstige moordpartijen hebben schudig gemaakt. Wel "wordt offi cieus ontkent dat in Tripolis tengevolge van het verraad de Arabieren een slach ting zou zijn aangericht, maar hiertegen over staat het volgende bericht van de Tripolitaanschen correspondent van de Stampa. Onze soldaten hebben zonder genade gefusileerd. peze oproerlingen, die gelooven, dat zij hun leven vpor hun godsdienstige overtuiging offeren, ster ven als stoïcijnen. Ik was verplicht eeni- ge terechtstellingen bij te wonen. Een man en een vrouw, die in het bezit van wapenen waren bevonden, en daarom ter dood waren veroordeeld, hielden el kander vol liefde bij de hand en toonden geen spoor van vrees. De officier gaf bevel, om den man dood te schieten. De vrouw bleef de hand van den doode vast houden en wachtte moedig haar eigen dood af. Bij het tweede salvo werd ook haar het hoofd vermorzeld. Daarop werd een grijsaard en yervolgens een jonge ling gefusileerd, daarna een oude vrouw, die naakt uitgekleed was, omdat zij in haar kleeren patronen verborgen had. Onze soldaten zijn dronken van wraak zucht, en de officieren moeten al hun ge zag aanwenden, om de terechtstellin gen te beperken. Twee Qrieken zijn bij vergissing gefusileerd, omdat zij een re volver bij zich hadden gedragen. Het is te begrijpen dat dergelijke uit spattingen de Arabieren tot steeds ver- woeder tegenstand aanzetten en deze met hardnekkigheid zullen blijven trach ten den gehaten indringer weer uit te drijven. Men heeft dus ook in Italië in gezien dat de reeds gezonden troepen niet voldoende zijn. Dagelijks blijft men dan ook doorgaan met nieuwe troepen zendingen. Het officieele militaire blad bevat nu de oproeping van de reserven tot 1888, te samen ongeveer 100.000 man. Steeds meer gaan er steunen op om het gevechtsterrein te verplaatsen naar de Aegeïsche Zee. Het „Giornale d'Italia" schrijft: Het is votstrekt noodzakelijk, dat wij tot een verschrikkelijk en aanval overgaan, die Turkije in het hart treft, opdat het ein delijk gedwongen wordt toe te geven. Van Europeeschen kant zal ons geen hin derpaal in den weg gelegd worden, in dien wij tegen Turkije een oorlog tot het uiterste voeren. Wij zouden de Europee- sche mogendheid wel eens willen zien, die aan een bondgenootschap of een vriendschappelijke verhouding met Tur kije de voorkeur gaf boven een bondge nootschap of een vriendschappelijke ver houding met Italië. Nader meldt men dat op de bijeenkom sten, die admiraal Aubrey, heimelijk van Tripolis te Rome gekomen, Maandag met verschillende ministers heeft gehad, re gelingen zijn getroffen voor het optreden van de vloot in den Archipel. Zij moet daarmede Turkije dwingen tot de keus van zich aan haar lot te onderwerpen en den vrede op de aangeboden voorwaar den te aanvaarden of, door den oorlog voort te zetten meer te verliezen dan nu. Naar het heet, zal de actie beginnen, zoodra minister di San Giuliano met de betrokken mogendheden tot de noodza kelijke overeenstemming is gekomen. Men verwacht, dat Italië de Albanee- sche kust zal blijven sparen om geen verwikkelingen in de Adriatische Zee en op den Balkan te bewerken. De slachtoffers van den oorlog voor zoover het de gewonden betreft, be ginnen langzamerhand in het vaderland terug te komen. Volgens een te Rome uit Palermo ont vangen bericht zijn daar Dinsdagmorgen van de pakketboot Regina d'Itaüa, die Maandagavond uit Tripolis was aange komen, ,220 gewonden, waarvan 13 offi cieren, en 120 zieken ontscheept De gewonden werden gedeeltelijk naar het militaire hospitaal, gedeeltelijk naar de lagere scholen, die voor dit doel wa ren ingericht, vervoerd. Een belangstel lende menigte woonde stil het transport bij. De koning van Italië heeft minister-pre sident Giolitti een som van 100.000 lire doen toekomen voor de gezinnen van de in den oorlog gedoode en gewonde sol daten en een andere som, eveneens van 100,000 lire, aan het Roode Kruis. De banken, de spaarkassen, andere in stellingen en burgers hebben voor aan zienlijke sommen geteekend, eveneens ter ondersteuning van de gezinnen der in Tripolitahië gedoode of gewonde solda ten. De opstand in China blijft in het voordeel van de opstandelin gen. Inlichtingen te Peking ontvangen, gewagen van garnizoenen uit vele pro vincies die zich bij den opstand hebben aangesloten. Over den toestand Ln Han- kou geeft het volgende ongedateerde te legram eenige inlichtingen. Zaterdag, bij het aanbreken van den dag, deden 5000 opstandelingen een aan val op de regeeringstroepenten westen van de buitenlandsche concessies. Na een hevig gevecht hernamen de opstan delingen het spoorwegstation. Ook maak ten zij een inaxim buit en een veldstuk; de regeeriugstroepen weken terug naar de renbaan. Intusschen hadden de forten te Woetsjang (dat in handen is der re bellen) het vuur geopend en beschoten de kanonneerbooten, die hierdoor genoopt werden de rivier af te zakken. Tegen den middag trokken de regee- ringstroepen, die 3000 man versterkin gen hadden gekregen, weer vooruit en dreigden den vleugel der opstandelingen om te trekken. Aan beide zijden waren er honderden dooden en gekwetsten. De opstandelingen gaven blijk van roekeloo- ze onversaagdheid. In gesloten kolonnes en al juichende hielden zij stand tegen over de maxims, zonder te wijken. Zoo doende offerden zij 10 man op voor eiken gesneuvelde bij de regeeringstroepen. Deze laatstöfi maakten gebruik van alle dekking, die zij vinden konden; zij ver spilden geeii munitie. Met machinale ze kerheid volgden zij de bevelen, die met fluit- en hoornsignalen werden gegeven. Er vielen verscheiden granaten in de buitenlandsche concessies, doch zij richt ten weinig schade aan. In de concessies werden slechts enkele Chineezen gedood of gewond. Een buitenlandsch schip, dat vreesde voor een bombardement, begaf zich een eindweegs de rivier af. Andere schepen namen de vrouwen der buitenlanders aan boord. Voorts waren er booten op het water met duizenden Chineezen die bij de buitenlandsche firma's in dienst zijn. Later op den dag heroverden de regee ringstroepen het spoorwegstation, waar door zij de voordeelen, door de rebellen behaald, te niet deden. Des middags deed het eskader, onder admiraal Satsjenping een vergeefsche po ging de batterjj der opstandelingen ten noorden van Woetsjang tot zwijgen te brengen; zijn schepen stoomden weer weg, zonder dat er veel schade was aan gericht. Admiraal Satsjenping heeft aan de bui tenlanders laten weten dat Woetsjang niet zal worden beschoten vóór Hankou in het bezit is van de regeeringstroepen. Alle straten der buitenlandsche con cessies zijn sterk gebarricadeerd. Vrij willigers en matrozen bewaken de toegan gen. Het is moeilijk om de concessies van proviand te voorzien, daar alle aan voer heeft opgehouden. Joean-sji-kai de nieuwe onderkoning en nieuwbenoemde minsiterpresident schijnt van plan zoo sjjoedig mogelijk op vrede aan te sturen. Telegrafisch heeft hij aan de regeering verzocht, voor hem een waarnemend minister-president te benoemen. Hij is voornemens alle aan vallen op Hankou te doen staken en on middellijk onderhandelingen te openen met den leider der opstandelingen Li- Joeëng-hoeng om tpt een blijvenden vre de te komen. Joeansjikai heeft verklaard dat hij .indien er geen ander middel mocht zijn om met Li-Joeëng-hoeng te onderhande len dezen in de veste der opstandelin gen Woetsjang zal opzoeken. Onder de voorstellen die Joeansjikai denkt te zul len doen is er ook een tot invoering vaji yiwt, GEMENOD. Uit Athene wordt aan de „Nat Zei tung" geseind: In het parlement van Kre ta heeft gisteren de regeering ten twee den male haar ontslag ingediend. Dit maal werd het aangenomen. Daarop werd van gedachten gewisseld over de vraag of men een nieuw Kreten- sisch ministerie zou vormen, dan wel het bestuur van Kreta onmiddellijk geheel en al aan Griekenland zou opdragen. Het eerste besluit werd, trots den tegenstand van den leider der oppositie, Michelidakis met 50 tegen 46 stemmen aangenomen. Het parlement zal zich dus vooreerst bezig houden met het oplossen van de ministercrisis en eerst daarna overgaan tot het beraadslagen over stappen tot het verwerkelijken van de inlijving van Kreta bij Griekenland. De Grieksche regeering blijft besloten, om op de uittartingen van Kreta tegen Turkije niet in te gaan. De prins-regent van Beieren heeft op zijn naamdag 150.000 mark van het geld, dat ter gelegenheid van zijn 90en verjaardag verzameld is, aan liefdadig heidsinstellingen ten bate van de ver- waarsloosde jeugd geschonken. De Engelsche onderminister van In- dië heeft gisteren in het Lagerhuis me dedeelingen gedaan over de pest in Indië. In Juli zijn er aan gestorven 8987, in Au gustus 14,191, in September 28,618, waar van 20,470 in het presidentschap Bombay. De arbeiders in de werkplaatsen der Rock Island-, Texas- en Pacific-, zoowel als die van de Missouri-, Kansas- en Texas-spoorlijnen, dragen, volgens een telegram uit New-York, met staking. Een in aanbouw zijnde mouterij te Nogent sur Seine is Dinsdag ingestort. Vijftig werklieden werden bedolven; ver scheidene lijken en 15 gewonden zijn uit den puinhoop te voorschijn gehaald. De onderprefect deelde mede, dat er 10 dooden en dertig gewonden uit het puin van de mouterij te Nogent te voor schijn zijn gehaald. Het zal meer dan twee weken duren, eer men de andere 25 die bedolven zijn, bereiken kan. Vierduizend bestuurders van Lou dens che motorclubs zijn Dinsdag in sta king gegaan naar aanleiding van een ge schil over de extraatjes, welke de eige- naars willen aftrekken van het loon. Er verluidt, dat de staking zich zal uit breiden. Een matroos, opgenomen in de ma rinebarak te Shotley in Suffolk, blijkt aan longpest te lijden. Er is nog geen ander geval voorgekomen. Alle voorzorgen zijn genomen om verspreiding te voorkomen. Koninklijke besluiten. Bij kon. besluit is eervol ontslag als lid- voorzitter van de directie der Weduwen- en Weezenkas voor de officieren dep landmacht verleend aan den gepensio neerden generaal-majoor F. A. Thomese is bevorderd tot officier in de orde van Oranje-Nassau de kapitein-luitenant ter zee Wl B. K. Boom, adjudant van den minister van Marine; is dr. H. J. Tjeenk Willink te Laren (N.-H.) benoemd tot directeur der Rijks- landbouwschool te Wageningen en hij tevens aangewezen als directeur der in 1912 te openen Middelbare Koloniaie Landbouwschool te Deventer zijn bij het departement van Koloniën bevorderd tot hoofdcommies de commies A. F. L. van Dijk, en tot commies de adjunct-commiezen P. E. de Waal, G. L. Wi Klunder, P. W, Steenbergen en J. Ettinger. is toegekend de aan de orde van Oran je-Nassau verbonden eere-medaille in brons, aan A. P. Driehuis, machinist in de zoutziederij van de firma C. M. en A. C. J. van Eelde, te Utrecht; is voor vijf jaar benoemd tot secretaris van het college van curatoren van liet Kon. Ned. Meteorologisch Instituut, dr. D. van Gulik, leeraar in de natuurkunde en meteorologie aan de Rijks Hoogere Land-, Tuin- en Boschbouwschool te Wa geningen is bevorderd tot officier in de orde van Oranje-Nassau B. Frieswijk, rentmeester van het kroondomein te Tiel is K. Punt benoemd tot burgemeester van Almkerk is dr. A. Couveé, geneesheer-directeur van het Nederlandsch Israëlietisch Zie kenhuis te Amsterdam, benoemd tot of ficier in de orde van Oranje-Nassau; is to.cgek.CMd de aan de Ord,e van Ofm- je-Nassau verbonden eere-medaille ia brons aan mej. C. M. van Kampen, dienst* bode bij den heer E. A. Meerloo te 's* Q raven hagej Hofberichten. Vrijdagavond wordt ten Paleize het Loo verwacht, om aldaar te verblijven, H. K. H. Groothertogin Marie van Meck- lenburg, Moeder van Z. K. H. den Prinj der Nederlanden. Hare Koninklijke Hoogheid zal verge* zeld zijn van de Hofdame van Suchow: en door Z. E. van der Lühe, hofmaar- schalk van H. K. H. de Groothertogin. H. M. de Koningin-Moeder maakt vanuit het Hotel Austria te Gries bijna dagelijks wandelingen of rijtoeren in de omstreken en is eenige dagen geleden ook te Meran geweest Nederl. R. K. Vakbeweging. Men meldt ons: Zondag kwamen de hoofdbesturen van de NederL R. K. Vakbonden te Nijmegen bijeen, onder leiding van het Bureau voor de R. K. Vakorganisatie. De voorzitter, de heer J. v. Rijzewijk, deelde in zijn openingswoord mede, dat het ledental der gezamenlijke R. K. Vak bonden nog steeds stijgende is en dat sinds de laatstgehouden gecombineerde bestuursvergadering het ledental met ruim 300 leden is toegenomen. Deze vermeerdering zal zeer waarschijnlijk vóór 1 Jan. 1912 op circa duizend leden gesteld kunnen worden. Hef Bureau voor de R. K. Vakorganisatie zal dan over het boekjaar 19101911 een aanwinst van omstreeks 5000 leden kunnen aanwijzen. De begrooting voor het jaar 1912 gaf aanleiding tot uitvoerige algemeene be* schouwingen ten opzichte van beheer, be* stuur, de verdeeling en omvang der werk zaamheden enz. Aangedrongen werd op meer medewerking van de Vakbonden en, voor zoover mogelijk, verdeeling van de werkzaamheden over de vrijgestelden der Vakbonden en de Secretarissen van den Arbeid. Dat zulks in sommige geval* len (waarin het reeds wordt gedaan) niet altijd mogelijk is, bleek uit de mededee lingen van den secretaris betreffende den aard en den omvang van het werk, dat groote zorg vereischt. Genoemd werden o.in.De propaganda voor tal van vak bonden, als: zeelieden, haven-, transport en fabrieksarbeiders, houtbewerkers slagers, schilders, kleermakers, bakkers, goud- en zilversmeden, drankbereiders, enz. Daarnevens is in verschillende vak bonden onder leiding van het Bureau de reorganisatie van inrichting en admini stratie aan de orde. Het beheer van het fonds bij werkstaking en uitsluiting, de brochurenhandel, de propaganda in de streken, waar nog geen vakorganisatie aanwezig is en waar dus het eerste pio nierswerk moet worden verricht, de be studeering der sociale wetgeving, de uit gifte van het werk „De Model-vakbond", dat om zijn practische deugdelijkheid zeer werd geprezendit alles gevoegd bij meestal zeer ingrijpende adviezen, een omvangrijke dagelijksche corresponden tie, spreekbeurten en het optreden in geschillen van zeer uiteenloopenden aard, dit alles bewees overduidelijk, dat de geheele binnen- en buitendienst uitbrei ding van personeel noodzakelijk maakte. Als resultaat van deze algemeene be schouwingen werd dan ook besloten, het volgend jaar een tweeden vrijgestelde in dienst te stellen. Het Bureau zal dan tevens zijn tijdschrift uitgeven. Zoolang zulks nog niet het geval is, zal door middel van een driemaandelijksch verslag in deze leemte worden voorzien. Bij de behandeling der artikelen werd de post bestuur, waaronder salaris, ver zekering, werkverzuim, vergaderingen en reis- en verblijfkosten, v.n. voor propa ganda, geraamd op f2518. De post bu reau, zijnde vergaderingen, controle, huur afschrijvingen enz. geraamd op f 705. Voor steun bij werkstakingen en uitslui tingen werd f12.000 uitgetrokken. De ont vangsten werden geraamd op f 17080.43s tegenover een uitgave van f 16554.00, zoo dat de begrooting sluit met een voordee- lig saldo van f326.435. Besloten werd het kantoor in Amster dam gevestigd te houden, met dien ver stande, dat de tweede jaarvergadering, op voorstel van het Bureau, in Febr. 1912 een definitief besluit zal nemen. De voorzitter deelde mede, dat door de bemoeiingen van het Bureau voor de R, K. Vakorganisatie een eenheid van ge dragslijn was verkregen tusschen de R.K. Vakbeweging en de K, Volksbonden

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1