30 BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving.' 3e Jaargang, No. 627. 3)e Coictaehe Soma/nt Bureau OUDE SINGEL. 54, LEIDEN. Interc, Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCH1INT ELKEN DAO, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAOEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering tn het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, f 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post t L50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2l/« cent met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Maandag October 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15een. ingezonden mededeellngen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentlêngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 15 regels 25 cent Iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. ALGEMEEN OVERZICHT. fclet is verwonderlijk, zoo optimistisch de Italianen blijven wat betreft den spoedigen vrede. Naar aan de Neue Freie Presse juit diplomatieke kringen wordt medegedeeld, verklaren de leidende persoonlijkheden te Rome, dat de oorlog niet lang zal du ren. Italië is berejd de Turksche eigen liefde zooveel mogelijk te ontzien en die (Turksche regeering weet reeds, dat Jtalië alle noodzakelijke militaire middelen zal aauwenden om de inlijving door te zet ten. De officieele inlijving zal waarschijn lijk plaats vinden, zoodra het bezit van Üe kust gewaarborgd is en genoeg troe pen zijn opgeroepen om de Italiaansche heerschappij ook in het binnenland van «Tripolis te verzekeren. De Italiaansche re geering wil echter Turkije de vernede ring besparen om formeel afstand te doen van Tripolis. Met schijnt haar bedoeling te zijn, dat Italië in het werkelijke bezit van Tripolis blijft en Tlirkije dezen toe stand erkent, zonder den afstand van ge bied uit te spreken. Italië is bereid een geldsom te betalen om zekere rechtvaar dige aanspraken van Turkije te bevesti gen. Voorstellen in dien geest moeten door de Duitsche en Oostenrijksche gezanten Donderdag aan de Porte zijn gedaan, die ze echter afwees. Van anderen kant heet het, dat de be middelingsactie van de mogendheden vol komen tot stilstand gekomen is, sedert men dfó grondslagen kent, waarop de beide oorlogvoerenden de onderhande lingen zouden willen openen. Daar de Italianen eenvoudig weg inlijven, de Tur ken de erkenning van de suzereiniteit van den Sultan verlangen, gaan de stand punten zoover uit elkaar, dat bemidde lingspogingengeen practische waarde zouden, hebben. We gelooven dat dit laatste wel den meesten schijn van waarheid heeft. Daar enboven zal de Turk in de laatste dagen door het succes zijner troepen, dat echter door de Italianen bemanteld wordt, wel in zijn weinig toegeeflijkheid gesterkt -AS'orden. Ondanks de optimistische berich ten gaat het toch den Italianen te Tripolis niet voor den wind. Donderdag moet er dan ook weer ern stig gevochten zijn. Met het aanbreken van den dag drong de Turksche voorhoede uit Arabieren be staande, door de Italiaansche verschan singslinie bij Bourmeliana. Een hevig rui tergevecht volgde. Bij het aanbreken van -den dag deden de aanvallers over de ge- "jheele linie een krachtigen aanval, na- Tiat zij waren versterkt door een reserve korps van 3000 man. Ditmaal slaagden de Italianen erin, 'dank zij de aanduidingen van den vliege nier kapitein Piazza, erin 500 vijanden |n een boschje te omsingelen. - De Italiaansche bevelhebber gaf hun ieen termijn om zich over te geven. Toen die termijn was afgeloopen, zonder dat iVan overgave sprake was, liet hij een den fArabieren afgenomen hotchiss-kanon op- Stellen en in de omsingelde troep vuren, ïntusschen streden Italiaansche matro zen bij Schara el Schat en bij de Sultans- 'jgraveii zeer verwoed met de Arabieren iwier verliezen zeer groot waren. Ta zeven uur 's avonds werd Donder dag nog gestreden en den volgenden dag pverd het gevecht voortgezet, met het re sultaat dat niet alleen de overwonnen maar dat cle overwinnaren (zooals de Ita lianen zich zelf noemen) moesten terug trekken. Als iets anders is toch niet te beschouwen het bericht dat de Italianen jfcen kortere stellingslinie achter de eerste hebben ingenomen al inotiveeren zij het Kelt' dan ook door te beweren dat bij de \telling zoo veel lijken lagen die tot ont binding overgingen en een ondragelijke Ytank verspreidden. Hoe gunstig de voorstelling ook zij ^oor de Italiaansche bladen gegeven en Jioe hoog de Italianen ook het getal ge sneuvelden van den vijand noemt, (dit jveten zij altijd verwcfiderlijk goed, van Jch zelf niet) het blijkt toch dat zij moei- jjk tegen de Turken kunnen stand hou- liiL De Italianen zijn in Tripolis nog niet verder gekomen dan de enkele kustplaat sen, die ze onder bescherming van het vuur der oorlogsschepen konden bezet ten. Te JKonstantinopol ontvangen berich ten bevestigen dit en zeggen tevens, dat geen enkele Arabische stam zich bij de Italianen heeft aangesloten, maar dat steeds meer Arabieren uit het binnenland toestroomen om zich bij de Turksche troepen te voegen. Zoo concentreert zich in de nabijheid van Tripolis een reusachtige macht. Vol gens een schrijven van 24 October, dat door particuliere bemiddeling, dus niet over de post, op Malta werd ontvangen zou ,de vereenigde jnacht van Turken en Arabieren in het achterland van Tri polis nu reeds 60,000 man bedragen. Zij z,ijn goed gewapend en goed ge approviandeerd en de hoofdmacht zou een flinkversterkte stelling innemen. De geest onder de Turksche troepen en hun helpers moet, na verschillende kleine gevechten met de Italiaansche voorhoede, hoopvol zijn. Het zou geen bezwaren opleveren den oorlog lang voort te zetten. Daartegenover staat een tnacht van 50.000 Italianen die, als de indruk die men uit de verschillende berichten krijgt juist is, hoog noodig versterking behoe ven. Een bewijs dat de Italianen niet zeker van hun zaak zijn levert nog de „Tribuna" .door de regeering aan te sporen om zekere dagbladcorresponden ten, waarvan „de levendige verbeelding" zooals het blad zich uitdrukt, tot ver spreiding van „valsche berichten" in de buitenlandsche pers leiden zou, uit Tri polis te zetten. Zulk een bericht door de levendige verbeelding ingegeven zou het volgen de kunnen zijn, dat de Parijsche „In- transegeant" onder voorbehoud geeft. Het blad „Ikdam" vermeldt, dat het Italiaansche eskader voor Tripolis, in ver band met de onstuimigheid der zee, is weggestoomd. De Turksche troepen zou den er, geholpen door de Arabieren, door een verwoeden aanval in zijn geslaagd, de stad te hernemen. Ambtelijke berichten uit Peking over den opstand in China melden een verbetering in den toestand voor de regeering. Volgens deze zouden de opstandelin gen Vrijdag in gevechten bij Hankon zijn verslagen en de keizerlijke troepen het Chineesche gedeelte der stad bezet hebben. De opstandelingen boden slechts wei nig tegenstand bij den qpraarsch der re- geeringstroepen naar Hankou. Zij lieten hun stelling aan den spoorweg op 10 K.M. ten noorden van Hankou in den steekv door plotseling op de vjjioht te slaan met achterlating van al hun ka nonnen en al hun kamp-materieel. De opstandelingen waren totaal gedemora liseerd. Toen liet admiraal Satsjenping aan de buitenlandsche consuls te Hankou we ten, dat hij voornemens \vas, Zaterdag middag opi drie uur een aanvang te ma ken" met ide beschieting van Woetsjang en Hanjang. .Hij drong erop aan, dat alle buitenlandsche oorlogsschepen voor Hankou zich zouden verwijderen en lig ging zouden nemen buiten het bereik1 der kanonnen van de opstandelingen!. Van niet-ambteiijke zijde wordt het aantal verliezen der keizerlijke troepen op 40 dooden geschat, onder wie drie officieren; voorts 150 gewonden. De opstandelingen zouden hun aanvoerder en dertig kanonnen verloren hebbend Het blijft nu af te wachten \velken in vloed deze regeeringsoverwinning op het verdere verloop der revolutie zal hebben en tevens welken invloed zij zal hebben op de geneigdheid der regeering zelf om met de rebellen in onderhandeling te treden. Dat zij deze neiging had, werd in de laatste dagen van verschillende zij den beweerd. Het meest positief was wel de correspondent van de „Daily News" te Sjanghai. Deze verklaarde uit gezag hebbende bron te hebben vernomen, dat onderhandelingen tusschen de keizerlij ken en de opstandelingen zou worden! geopend. Yoean-sji-kai zou zelf hiertoe het voorstel hebben gedaan en zou leider der onderhandelingen zijn. Ook de „Ex change Telegraph Co." meldt uit Sjang hai dat Yoean-sji-kai's benoeming tot opperbevelhebber niet in tegenspraak js met de bedoeling een pomprojn is -poli tiek te volgen, die door Yoean-sji-kai wordt bepleit en die de regeering blijk baar volgt, waarvoor men een bewijs ziet in het ontslag van Mantsjoe-ambtenaren uit hooge betrekkingen en hun vervan ging door Chineesche ambtenaren. Het is echter allerminst zeker, dat deze gedeeltelijke overwinning directe gevol gen zal hebbenimmers de opstand is reeds veel te uitgebreid en dagelijks ko men nog berichten, die gunstig luiden voor de opstandelingen. De opstandelingen uit Sianfoe (pro vincie Sjensi) rukken, volgens een be richt in de „Kölnische Volkszeitung", voorwaarts. Naar verluidt, hebben de rebellen de stad Tsjengtsjoe in de provincie Honan, 50 kilometer ten zuiden van de Hoangho bezet In Hangtsjou, aan de oostkust ten zui den van Sjanghai gelegen, is volgens het zelfde bericht een militaire opstand uit gebroken. Te Nanking is, blijkens consulaire be richten, de toestand ook onzekerder ge worden. De (ontwapende) nieuwe troepen, die vreezen door de oude troepen te zullen worden aangevallen, eischen, dat hun schietvoorraad zal worden verstrekt. Toen den nieuwen troepen werd aangezegd de stad te verlaten, weigerden zij dat bevel op te volgen. De Chineesche autoriteiten hebben 't Engelsche stoomschip Peitsjing gechar terd dat nu in de rivier ter beschikking ligt van den onderkoning te Kanton. Zesduizend man troepen van de 20e divisie, te Lantsjou, hebben geweigerd zich naar Hankou te laten sturen. Zij richtten een memorie tot de regeering, waarin zij aandrongen op onverwijlde in voering een er grondwet. Zou de regeering wat al te vroeg hoe ra roepen? Ter volledigheid nog het volgende sen- saticiheele bericht: Uit Petersburg wordt aan de Natio nal Zeitung geseind: Volgens hier inge komen berichten is Japan voornemens om Zuid-Mantsjoerije in te lijven met uitzondering van de stad Moekden. Deze stad zal aan de Mantsjoes worden gela ten. De onderhandelingen met China zou den reeds eerstdaags beginnen. Japan zou tegen het ontvangen van waarbor gen voor deze vreedzame inlijving hel pen den opstand in China te onderdruk ken en de regeling van de Chineesche financiën op zich nemen. GEMENGD. Uit Atjhene wordt aan de „Vossi- sche Zeitung" geseindOver het voor stel van den afgevaardigde Lionakis in de Kretensische Kamer, om de afgevaar digden van Kreta naar Athene te zenden, zou Vrijdag worden gestemd, maar er ontstonden vóór de stemming dergelij ke oneenigheden over de inkleeding van het voorstel, dat de voorzitter genood zaakt was de vergadering te verdagen. Zaterdag zou de beslissende stemming plaats vinden, waarvan de uitslag nog onbekend is. De Grieksche regeering heeft de Ka mer tot heden verdaagd en zal de ver daging waasrchijnlijk verlengen, indien werkelijk afgevaardigden van Kreta naar Athene jnochten komen. Uit Madrid wordt dd. 27 dezer aan ,de Lokal Anzeiger geseind: Uit Me- lilla wordt officieel gemeld, dat woeste Berg-kabylen, wier aantal de correspon dent van de Imparcial op 10,000 sahaty Alhucemas hebben aangevallen. De ver dedigers schoten met kanonnen en sloe gen ide aanvallers, naar men zegt, met groote verliezen terug. Vandaag komt' generaal Arizon uit Melilla hier aan, om instructies ,te halen, welke houding hij- moet aannemen. Intusschen is generaal Moinier .op zijn terugreis uit Frankrijk in Casablanca aangekomen. ,Het St. Petersburg^che telegraaf- agentschap maakt melding van een bij Gjas jn Perzie geleverd gevecht, waar Sjoea .es Saltané, de broeder van den vorigen .Sjah, 1500 man regeeringstroe- pen heeft overvallen, die onder bevel stonden van Serdar Mochi. Nadat het gevecht drie uur geduurd had, zijn de regeeringstroepen gevlucht, terwijl zij het kamp met geschut in handen van den vijand achterlieten. De Braziliaansche kamer heeft eer gisteren een wetsontwerp aangenomen, .waardoor 'de regeering gemachtigd jyordt, .vweffld.s efficiwiü als iostjac-, teurs bij de Braziliaansche vloot aan te stellen. Uit Ouayaquil wordt gemeld, dat daar verscheiden personen in hechtenis zijn genomen in v,erband met de ontdek king van een samenzwering tege'n presi dent .Estrada. In de Hudson, tegenover New York, ter hoogte van Riverside Drive-park,, ligt thans de grootste Am.erikaansche oorlogsvloot voor anker, die nog ooit in de New Yorksche wateren is bijeen geweest. Het eskader bestaat uit 24 slagschepen, 4 kruisers, 22 torpedoboo- veriiielers, 16 torpodobooten en 180 pro viand-, .kolen- en transportvaartuigen. Deze vlootdemonstraties, die jaarlijks gehouden .worden in de Unie, zijn in gesteld onder het presidentschap van Roosevelt en dienen om de publieke opi nie te winnen voor de vloot-belangen, en óm bij het volk belangstelling, lief de en trots voor de vloot te wekken. De Groote Wiester Spoor in Eqge- land .heeft aan een groot deel van haar personeel opslag van loon bewilligd Volgens de „Times" zullen bijna alle maatschappijen hat doen. In de Japansche provincie Nagano is volgens een bericht van het St. Pe- tersburgsche telegraaf agentschap, een zonderlinge besmettelijke ziekte opge treden, waaraan krachtige menschen on middellijk stierven. In vier dagen waren er 15 sterfgevallen. Te Hamburg was het Zaterdag ten gevolge van mist en regen zoo donker, dat reeds te 10 uur 's ochtends de lan- taiTfns werden ontstoken en in den loop van den middag nam de duisternis zoo toe, dat eenige scholen gesloten wer den. .Uit Genève wordt aan het „Ber liner Tageblatt" gemeld: In Cossomay heeft Vrijdag een oproer plaats gehad, toen een consortium uit Lausanne daar voor industrieele doeleinden water wil de afleiden uit de Venoge. Omdat het protest van hei bestuur niet hielp, liet de overheid de stormklok luiden, waar na ongeveer 60 burgers, gewapend met hooivorken, knuppels en geweren zich verzamelden en de arbeiders dwongen om het werk neer te leggen. De burgers zijn besloten om tot het uiterste tegen stand te bieden. Koninklijke besluiten. Bij kon. besluit zijn benoemd: tot commandant der le divisie, de ge- neraal-majoor A. E. Roest van Limburg, van den staf der infanterie, inspecteur van het wapen en zulks onder eervolle ont heffing uit zijn tegenwoordige functie; bij het wapen der infanterie, tot com mandant van het Algemeen Depot van Discipline, de kapitein M. F. Goldenbcrg, van het 3e regiment; bij den staf van het wapen, tot generaal- majoor, inspecteur van het wapen, de ko lonel W. F. K. Bischoff van Heemskerck, commandant van het 11e regiment; bij het regiment grenadiers en jagers, tot kolonel, commandant van het korps, de niit.-kol. P. W. Weber, van den gene- ralen staf, chef van den staf van het hoofdkwartier van het veldleger; bij het le reg. tot kolonel, commandant van het korps, de luit.-kolonel P. D. Buy- ze, van den generalen staf, chef van den staf der 3e divisie; bij het 4e reg. tot ka pitein de te-luit. J. L. M. v. d. Brand- hof, van het reg. grenadiers en jagers; bij het 5e reg. tot kolonel, commandant van het korps, de luit-kolonel J. H. Huisken, van het He reg.; tot luit-kolo nel, de majoor E. O. Staal, van het korps; bij het 9e reg. tot luit.-kolonel, de majoor F. Stellenboom, van het korps; tot ma joor, de kapitein W. A. Versteegh, van het 8e reg.; bij het 9e reg. tot kapitein, de le luit L. v. d. Pol, van het 8ereg.; bij het 10e reg. tot kapitein de le luits. W. J. M. Dieckhof en G. R. Fauchey, onderscheidenlijk van het reg. grenadiers en jagers en adjudant bij het 8e reg.; bij het 11e reg. tot kolonel, commandant van het korps, de luit-kolonel J. C. H. A. Quack, van het korps; tot majoor, de ka piteins jhr. E. A. L. Gevers Oeynoot A. J. W. v. <L Grinten en A. H. van Alphen de Veer, onderscheidenlijk van het reg. grenadiers en jagers, adjudant van het le reg. en van het 4e reg.; tot kapitein de le luit J. Feitsma, ad judant bij het le reg. by het wapen der Kon. marechaussee: tot luitenant-kolonel de majoor T. X. L, Schoenmaeckers, commandant van de ld divisie; tot majoor, commandant van dd 4e divisie, de kapitein F. C. A. v. d, Minne, van den staf, toegevoegd aan den inspecteur van het wapen. LEIDEN, 30 October. Krachtens Koninklijke machtiging! is aan den heer Th. Nieuwland, admini- strateur bi) het militair hospitaal alhier, vergunning verleend om na 1 November 1911 de activiteitsuniform van administra teur der militaire hospitalen te blijven dragen gedurende den tijd, dat hij do betrekking zak bekleeden van onder commandant van het Militair Invaliden huis alhier. Bij beschikking van den Minister van Oorlog is de levering van aardappelen, ten behoeve van de soldatenmenages van de korpsen alhier in garnizoen voor het tijdvak- 1 November 1911 tot 31 Mei 1912 opgedragen aan den heer Th. J. B. Haan alhier. Heden werd aan den sergeant G, H. Brunet de Rochebrune van het 4e reg. infanterie de bronzen gesp wegens 18-jarigen militairen dienst uitgereikt ROOMSCHE AGENDA. Dinsdag, 8 uur 's avonds St. Lo- dewijkskerk Apologetische Cursus. Spre ker de WelEervv. Heer Th. M. P. Bek kers onderwerpGods Voorzienigheid. Donderdag 6 uur en 81/2 uur Bondsgebouw, Rapenburg 10. Lezing met lichtbeelden door den Weleerw. Pa ter J. G. Tesser over Rembrandt. Toe gang vrij. AALSMEER. In de alhier gehouden Raadsvergadering werd aan den lieer J. G. Heijdanus, burgemeester-secretaris op diens verzoek met ingang van 1 No vember e.k. als secretaris eervol ont- j verleend. In beginsel werd beslo ten, wanneer genoemd besluit Kon. zal zijn goedgekeurd, Ged. Staten voor te stellen de jaarwedde van den burgemees ter vast te steilen op f 1300 en den te- genwoordigen burgemeester de secreta riswoning te verhuren voor f 300 per jaar. Ter tafel komt een schrijven van Ged. Staten, waarin wordt bericht, dat zij den burgemeester, in verband met het toegezonden Raadsbesluit inzake de waarneming van diens ambtsplichten als burgemeester-secretaris hebben gehoord en hun een verder onderzoek niet noo dig voorkomt. Met algemeene stemmen wordt beslo ten tot Ged. staten een schrijven te richten en daarin de verwondering van den Raad uit te spreken, dat hij in deze ernstige zaak niet gehoord is. De burgemeester komt hierop ter ver gadering. De heer D. Spaargaren Czn. wordt in verband met de plannen tot drinkwater voorziening in Utrecht, Noord- en Zuid- Holland benoemd tot afgevaardigde om met bedoeld comité in overleg te tre den. Besloten werd den Stationsweg te be planten, terwijl aan H. M. de Konin gin een adres zal gericht worden om dei subsidie voor de G. L. school Wijk IV, niet in te houden. De heeren J. Koningen en A. v. Dam worden herbenoemd tot leden van het burgerlijk armbestuur. Na eene mededeeling door den Voor zitter, dat een adres is ingekomen van de onderwijzers om herziening hunner salarisregelingzegt de heer Rave- stein,dat het verzoekschrift een droe vig stukje werk is, omdat le. daaruit niet blijkt aan wie het adres gericht is 2e. het vol met taalfouten staat, 3e. het zeer slecht geschreven is. Spr. stelt voor het adres terug te zenden met het ver zoek het te verbeteren. Na nog eenige bespreking wordt be sloten om het adres niet terug te zenden maar het bij de begrooting voor 1912 te behandelen. Wijders wordt besloten, den Gemeen teraad van Haarlemmermeer te berich ten, dat met 1 April 1912, wegens ge brek aan plaatsruimte geen kinderen op de O. L. school wijk II (dorp) meer toe gelaten worden. Meegedeeld woildt dat thans 31 kinderen uit Haarlemmer meer te Aalsmeer de school bezoeken &L de gemeente Ha,aMeyn m erfuesr niet be-

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1