3e Jhargang. No. 626. 28 BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. 3)e £eicbohc GouAont Bureau OUDB SINGEL 54» LEIDEN. latere. Telefoon 935. Postbus 6. T BLAD VERSCHiINT ELKEN DAO, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Zaterdag October 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels f 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit DRIE BLADEN en een GEÏLLUS TREERD ZONDAGSBLAD. algemeen overzicht. Zooals wij reeds meldden, begint de Italiaan genoeg te krijgen van de Tripolis-expeditie. Volgens berichten uit Italië zal Italië 'eerstdaags aan de mogendheden de in lijving van Tripolis mededeelen. Mocht ([Turkije dan nog zich blijven verzetten, dan zou Italië zich niet meer verplicht achten tot een inperking van het terrein I der vijandelijkheden. Italië zal dan ter 'zee aanvallend gaan optreden, dochvoor- iloopig van een opmarsch naar het bin- nenland van Tripolis afzien. Na wat er zoo successievelijk loskomt 1 over de gevechten in het begin dezer (week, kan men begrijpen, dat ze er niet (happig op zijn om verder naar het bin nenland te trekken. Een particuliere brief, te Malta uit [Tripolis ontvangen, bevestigt de zware Italiaansche verliezen op Maandag 11. De '{Turken haddeu de Italianen willen om singelen, maar liet verbórgen deel der omsingelende strijdmacht ageerde te snel, zoodat de omsingeling mislukte. De Ita lianen leden zware verliezen en zij wis ten zich slechts met groote moeite en dapperheid staande te houden. [Hun ar- tilLerie had een goede positie en dekte 'den terugtocht. Sinds het gevecht van Maandag heeischt 'een paniek in Tripolis, zoo zelfs, dat men de buitenlandsche milhaire attachés niet aan wal heeft durven laten gaan, maar het schip, dat hen aanbracht, naar Ben gasi heeft laten düorstoomen. Deskun digen schijnt men den verwarden toe stand niet te willen laten zien. Volgens de „Messagero" zijn van het 11e reglement bersaglieri twee oversten gesneuveld, een majoor, een dokter van het. regiment, drie kapiteins en vier 'eerste luitenants, een bataljonsadjudant en een tweede luitenant gewond. Over de verliezen aan manschappen zwijgt het Wad. De correspondent van de „Daily Chro nicle" meldt, dat er aan Italiaanschen kant 600 dooden en gewonden waren. Een ander bericht spreekt van drie com pagnieën bersaglieri, die geheel in de pan werden gehakt. Verschillende offi cieren werdén gevangen genomen en ver volgens verminkt en opgehangen. Het enthousiasme neemt onder de Mu zelmannen in gelijke mate toe als het bij de Italianen afneemt. Uit Philipponel wordt aan de „Lokal Anzeiger" geseind: De sjeik Abdoel Rachim, die ongeveer 50.000 Arabieren in Dzjebel Garbi onder zijn invloed heeft, en de afgevaardigden van dif district hebben bij een vergade ring alle Arabieren van Dzjebel Garbi laten zweren, dat zij tegen Italië zouden strijden. De Arabieren hebben er een eed op gedaan, dat zij allen van hun 7e tot hun 70e levensjaar bereid waren om den Islam te verdedigen en hebben daarop een aanmerkelijke troepenmacht naar [Tripolis en Bengasi gezonden. Volgens de Ikdam is het aan den com mandant van de provincie Tripolis gelukt om ook die Arabieren tegen de Italianen op te zetten, die tot nog toe den Italianen 'gunstig gezind waren. De inlijving van Egypte vwaarover dezer dagen nogal eens ge sproken is, wordt door de „Egyptian Gazette" beslist tegengesproken. Enge land wil niet door een verbrokkeling van het Chalifaat de vele millioenen Moham medanen prikkelen, die onder Engelands schepter leven. Engeland heeft in het verdrag van 1904 beloofd den status quo in Egypte te handhaven. Vóór de bekend making der inlijving zouden alle mogend heden daartoe hare toestemming moeten geven, wat tot moeilijkheden zou kunnen leiden. Engeland zou dan de Egyptische staatsschuld van 100 millioen pond en de "Jaarlijksche schatting aan Turkije van tlriekwart millioen pend moeten over nemen. Ook zouden de afschaffing der gemengde rechtbanken, der capitulaties fcn andere instellingen en de afzetting Van den Chedive moeilijkheden kunnen geven. - Eindelijk heeft Joean sji kai besloten het opperbevel over de troepen op zich te nemen en naar het terrein van den opstand in China te vertrekken. Een keizerlijk besluit geeft hem den rang van minister. Den onder koningen is bevolen met hem samen te werden, Hij heeft twintig zijner voor malige beschermelingen, w.o. ,Tang-sjaoj, den nieuwen minister van verkeerswegen, aanbevolen voor belangrijke posten. Hij dringt verder aan op de volgende reorga nisatie van het legerDe troepen, die zich aan het front bevinden, zullen het eerste leger vormen onder bevel van Fengkwo- sjang, directeur van het opleidingsinsti tuut voor adellijke jongelieden; Joean- sjijui, bevelhebber der zesde divisie, zal het tweede leger aanvoeren, dat nu nog gemobiliseerd wordt. Het derde leger zal daarna gevormd worden. Joeansjikai wenscht alle officieren te benoemen, zoowel de regimentscomman danten als de hoogere officieren, en een afzonderlijke lijfwacht van 12.000 man te vormen. De meening wordt geuit, dat deze macht onnoodig groot is voor de te ver vullen taak. De keizerin-weduwe heeft 1 millioen taëls bijgedragen voor den veldtocht Over den toestand seint men nog uit Peking, dat de Chineesche bladen uit Tsjengtoe bericht hebben ontvangen, dat da keizerlijke troepen hebben gemuit en Tsjaoërfeng, den tegenwoordigen onder koning der provincie Tsjetsjoean, gedood hebben. De troepen, die zich daarop ver- eenigden met de rebellen, zijn nu meester van Tsjengtoe, de hoofdstad. De legaties hebben reeds sedert tien dagen geen be richt uit Tsjetsjoean ontvangen. Volgens de „Times" zouden de ambte lijke, te Tokio ontvangen berichten be helzen, dat de opstandelingen van Tsjangsja, in de provincie Hoenan, den 22en October in naam van den gouver neur der provincie hun aansluiting bij de Chineesche republikeinsche regeering hebben bekend gemaakt, terwijl alle troe pen van het district Kioekiang eveneens gemeene zaak met de opstandelingen ge maakt hebben. Aan 'Peking wordt aan de „Times" ge seind dat het getal keizerlijke troepen, dat van de regeering afvalt, onophoude lijk toeneemt, terwijl de discipline ver slapt. Uit Hongkong wordt aan de „New- York Herald" nog geseind dat de over heden te Kanton volgens een gerucht be reid zijn de stad aan de opstandelingen over te geven als een krachtige eisch in dien zin wordt gesteld. De 80-jarige oud-gouverneur van Kweitsjou, Tengwahi, leidt de republi keinsche partij in die stad. Aardig is in dit verband het bericht dat te Peking weliswaar een gespannen toe stand heerscht, maar dat men vertrouwt op de eindelijke overwinning van de re geering. gemengd. Toen eergisteravond de kleine krui ser Munchen te Kiel binnenliep en aan een boei wilde aanleggen, vielen bij het uitzetten van een boot een onderofficier en zes matrozen te water. Allen verdron ken. De oorlogsschepen in de haven hebben hun vlag halfstok laten zakken. Naar verluidt van berichten, gisteren te New-Yorlc ontvangen uit Valparaiso zouden Peruaansche troepen de Chileen- sche grens zijn overgetrokken. Het be richt van het Central News-agent- schap is tot dusver niet bevestigd. Bovendien is er een verklaring gepubli ceerd van den Chileenschen minister van buitenlandsche zaken, waarin het gerucht van een ophanden zijnden oorlog tus- schen Chili en Peru wordt tegengespro ken. Een bericht uit Saloniki aan de Lok. Anz. meldt, dat er wederom een po ging is gedaan om den afgezetten sul tan Abdoel Hamid te bevrijden. Ook deze poging is echter mislukt Naar uit Rome wordt gemeld, sloeg Woensdagavond tijdens een onweer de bliksem in den koepel van de St. Pieter. Er werd gelukkig echter geen schade aangericht. Koninklijke besluiten. Bij Kon. besluit is J. Falkena, secretaris der gemeente Xietjerkster^deel, benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau; is aan den hoofdcommies der telegrafie D. R. van Urk ontslag verleend; is benoemd tot commandant van de koloniale reserve de met verlof in Europa aanwezige majoor der infanterie van het leger in Ned.-Indië ,W. J. de Voogt De dames en de Tarief wet. De dames beginnen zich zoowaar ook al met de tariefwet te bemoeien. Dat ont brak er nog maar aan. Er heeft zich te 'sGravenhage gevormd een comité van vrijzinnige dames, dat beoogt een adres beweging der Ned. vrouwen tegen het aanhangige ontwerp Tariefwet qp touw te zetten. De Winkelsluiting te Amsterdam. Na het laatste vonnis betreffende de verordening op de winkelsluiting te Amsterdam wordt deze kwestie er niet eenvoudiger op. Had mr. Höfelt over wogen dat de verordening strijdig was met art. 135 der gemeentewet, was mr. Carsten van oordeel dat de rechter niet het recht had te toetsen of een veror dening strijdig was met de wet, mr. Kranenburg besliste dat de verordening niet de grenzen yan de gemeentelijke huishouding overschreed, daar bepalin gen betreffende winkelsluiting en het venten op straat beliooren tot het open baar leven van een stad. Hij verklaarde dus de verordening bindend en sprak een veroordeel end vonnis uit. De duurte. In den gemeenteraad van Rotteerdam is bij de algemeene beschouwingen der gemeentebegrooting ter sprake gekomen de motie, ingediend door een tiental christelijke raadsleden inzake een tij delijke toeslag op de loonen der ge meentewerklieden en beambten in ver band met de duurte. Na ampele bespreking werd aangeno men een motie van het A. R. raadslid, dén heer v. d. Molen, oin B. en W. uit te noodigen hun prae-advies over de loonmotie zoo spoedig mogelijk in te dienen opdat deze zaak nog in December aan de orde kan komen. Beperking van de bierverloven. Het bestuur van het Limburgsch Kruis- verbond en het bestuur van den Limburg- schen Mariabond hebben zich onder toevoeging van een nadere toelichting en twee staten tot den Minister van Bin- nenlandsche Zaken gewend met het drin gend verzoek het daarheen te willen lei den, dat er maatregelen worden geno men tot beperking van het getal verloven voor alcoholhoudende andere dan sterke dranken, daar genoemde verloven speciaal in de provincie Limburg in te groot ge tal aanwezig zijn. In de toelichting wordt o. m. opge merkt: Op 31 Dec. J910 waren in de provin cie Limburg 6.753 drankhuizen, d. i. ge middeld 1 drankhuis voor 49 inwoners. Behalve de 1273 vergunningen, waar alle alcoholhoudende dranken mogen ver kocht worden, waren er dus in de pro vincie Limburg nog daarenboven 5480 verloven voor alcoholhoudende andere dan sterke dranken (d.i. hoofdzakelijk voor den verkoop van bier voor gebruik fer plaatse), een getal, dat naar de mee ning van onze besturen te groot geacht moet worden. Dit springt vooral in het oog, als wij het getal der Limburgsche bierverloven vergelijken met het getal verloven voor het geheele land, hetwelk over het jaar 1910 21.458 bedroeg en nog meer, als we een vergelijking maken met het getal verloven in de Noordelijke en vooral in de noord-oostelijke provinciën van ons land, waar b.v. in 5 provinciën (Gro ningen, Friesland, Overijsel, Drente en Utrecht) er slechts 2552 waren, dat js nog niet de heift der Limburgsche. Naast het groote getal bierhuizen heeft zich in Limburg ontwikkeld een uitge breide bierindustrie. Van de 444 bier brouwerijen, die er in 1909 in ons land bestonden, telt de provincie Limburg er 178, waaronder 3 naamlooze vennoot schappen met een maatschappelijk kapi taal van f 2,300.000, waarvan f 1.968.000 geplaatst is. Daar in bijna iedere Limburgsche ge meente eene of meer brouwerijen zijn gevestigd en de brouwers over het alge meen tot de gegoede en aanzien- ke gemeentenaren behooren, vormen de belanghebbenden bij den bierverkoop naar de meening van onze besturen door hun getal en jnvlqqd een te groote macht, die zeer nadeelige gevolgen heeft voor de geheele Limburgsdie bevolking. In 122 Limburgsche gemeenten zijn 160 raadsleden, (waarvan er 34 tevens wethouder zijn, 7 secretarissen, 16 ont vangers en 34 ambtenaren van den Bur gerlijken Stand rechtstreeks belangheb benden bij den bierverkoop. KORTE KRONIEK. Z. K. H. Prins Hendrik1 vertrekt Zondagmiddag vergezeld van zijn adju dant, jhr, Hooft Graafland, per trein naar de Residentie, om de volgende week te jagen op Wassenaar, Raaphorst en Duinrell. Donderdag keert de Prins op het Loo terug. Naar aanleiding van het bezoek van president Faillières aan de Residentie heeft de Regeering der Fransche Repu bliek den heer Nardus Vas Dias, te 's Gravenhage, directeur van het Ned. Correspondentiebureau voor Dagbladen, aldaar, benoemd tot Officier de 1'In struction Publique. In den ouderdom van 65 jaren overleed te Roozendaal na een kort stondige ziekte de heer C. J. Verheijen, lid der Prov. Staten van Noord-Brabant, ridder in de orde van Oranje-Nassau, oud-secretaris dezer gemeente. LEIDEN, 28 October. Voor het examen vrije- en orde oefe ningen zijn te Amsterdam geslaagd de heeren H. J. Bolstier en P. G. Overduin, beiden alhier. De overgeplaatste districts-com mandant bij de landweer, de kapitein der infanterie P. C. A. Krugers, krijgt Leiden tot standplaats. Men schrijft aan de Stand." van hier, dat er ook hier ter stede over ge dacht wordt pogingen aan te wenden tot verkrijging van een christelijke H. B. S. ROOMSCHE AGENDA. Zondag 8 uur 's avonds Bondsge- bouw Rapenburg 10, Tooneel- en voor drachtenwedstrijd van de Rederijkerska mer Vondel. Dinsdag, 8 uur 's avonds St. Lo- dewijkskerk Apologetische Cursus. Spre ker de WeiEerw. Heer Th. M. P. Bek kers onderwerpGods Voorzienigheid. Donderdag 6 uur en 81/2 uur Bondsgebouw, Rapenburg 10. Lezing met lichtbeelden door den Weleerw. Pa ter J. G. Tesser over Rembrandt. Toe gang vrij. AALSMEER. Door den heer J. G. Heijdanus, burgemeester-secretaris, is aan den Raad dezer gemeente tegen 1 November a.s. eervol ontslag aangevraagd uit laatstgenoemde betrekking. ALKEMADE. Zaterdag 4 November a.s., des nam. één ure, zal gelegenheid bestaan tot inenting en herinenting in de openbare schoollokalen te Oudewetering, Roelofarendsveen en Rijpwetering. HAZERSWOUDE. Ook de winke liers alhier zullen van 1 Nov. a.s. (uit genomen des Zaterdags) hun winkels om 9 uur sluiten. Goed voorgaan doet goed volgen. Meidervvijk van Boskoop, die van bezoek bij W. van Klaveren Ezn. terug keerde, had het ongeluk door het kroost misleid in het water te loopen. Op zijn hulpgeroep kwamen eenige personen toe snellen, die den man uit zijn natte po sitie verloste. Of de verlichting daar ook wensche- lijk is, blijkt uit dit ongeval duidelijk. Deze week hield de Vereeniging tot Werkverschaffing een algemeene verga dering. De voorzitter de heer J. Goor- keuken opende de vergadering. Een ge houden bestuursverkiezing had tot uit slag dat de aftredende heeren H. van Beek, J. Dekker, W. C. van Dam en Dr. H. J. F. Maijer, werden herkozen, ter wijl in de vacature, ontstaan door ver trek van Ds. Warmolts, gekozen werd de heer J. Bogaards. Hierna kwam aan de orde bespreking van den minder roos- kleurigen toestand der kas. Uit de me dedeelingen van het Bestuur bleek, dat zij zeer waren teleurgesteld door het feit dat de subsidie van gemeentewege zijnde f 100, dit jaar niet was verleend. Steeds is de penningmeester gedurende de win teravonden een belangrijk bedrag in voorschot, en ook thans bij het naderen van den winter is de kas niet ajleen le dig, maar er is een tekort van f50. Een en ander gaf aanleiding tot ern- stige bespreking dezer kwestie. Midde len werden besproken om hierin te voor zien, terwijl besloten werd circulaires rond te zenden om meerdere contribuan ten te verkrijgen. Na eenige besprekin gen, de belangen der Vereeniging betref fende sloot de voorzitter de vergade ring. KATWIJK. De Raad dezer gemeente komt a.s. Maandag v.m. half 11 in open bare vergadering bijeen. Punten van be handeling zijn Benoeming van een tijdelijk wethou der. Verzoek om dispensatie van art. 22 bouwverordening. Reclames hoofd, om slag, dienst 1910. Aanvulling gemeente begrooting 1911. Voorstel tot het be stendigen der verordening op de hef fing eener belasting onder den naam van bruggeld. Vaststelling eener nieu we verordening tot regeling van het openbaar onderwijs. Voorstel tot het sluiten van een overeenkomst in ver band met de aansluiting van Valkenburg aan het locale telefoonnet. Verzoek van W. A. Rijkers, om vermindering van be taling voor duinwater. Behandeling der begrootingen, dienst 1912: a. gasfabriek: b. waterleiding, c. gemeente. Voorstellen tot uitbreiding gasfabriek. LISSE. Was men aanvankelijk vroeg begonnen met planten der bollen, door' de vele regens der laatste dagen ligt de planting bij vele kweekers thans stil, want waar dit op polderland moet plaats hebben, is het thans ondoenlijk. Een en ander wijst er nu reeds op, dat dit werk laat afgeloopen zal zijn. Bij de meeste bloemisten is men intusschen reeds be gonnen met het belichten der bolienhoe- ken. NIEUWKOOP. Toen het gezin vaa den werkman v. L. alhier zich aan ta fel zette, om koffie te drinken, stootte een der kinderen bij ongeluk de koffie pot om en stroomde de kokende inhoud over het been van een der kinderen, dat deerlijk verbrand werd. NIEUW-VENNEP. Een zestal metse laars werkzaam bij den bouw van het station alhier legden het werk neer, daat zij loonsverhooging eischten. Met den betrokken aannemer werd onderhandeld, met het gevolg dat het loon gebracht werd van 25 op 28 cent per uur. Hierna werd het werk hervat. NOORDWiiJKERHOUT. De Raad dezer gemeente zal in het openbaar bij eenkomen tegen Dinsdag 31 October a.s., voorm. 10 uur. De agenda bevat: Vaststelling gem.- begrooting 1912. Af- en overschrijvingen. Voorstel commissie weg. ontbinding ge meenschappelijke regeling van 1876. Be noeming lid der commissie tot wering van schoolverzuim. Reclames hoofdeL omslag. ROELOFARENDSVEEN. Het Be stuur van de ijsclub „Werkverschaffing" heeft de leden tot eene vergadering op geroepen in het lokaal van J. C. v. <L Geest .alhier. In behandeling komen: Rekening en verantwoording van den penningmeester. Verkiezing van twee be stuursleden wegens periodieke aftre ding der heeren D. van der Meer JGz. en G. V. Vergeer. SASSENHEIM. De raad dezer ge meente vergadert Maandag 30 Oct. des avonds 7 uur. De agenda luidt: Benoeming plaatsvervangend ambte naar van den Burg. Stand. Arbeidsbemid deling ten plattelande. Berging leer middelen O. L .school. Voorbereiding drinkwatervoorziening. Vaststelling ko hier schoolgelden 4e kwartaal 1911. Schoonmaken brandsloot. Buitengewone aflossing geldleening f3600, Compta biliteit 1911. Vaststelling begrooting van de gasvoorziening en van de ge meente. Door J. B. IJsselmuiden is verlof gevraagd voor den verkoop van alcohol houdenden anderen dan sterken drank in het perecel Sectie A, no. 1403, plaat selijk gemerkt no. 121, en wel in den winkel van dat perceel. VOORSCHOTEN. De volgende week zullen hier proeven worden genomen met automatin in onze gaslantaarns. Bij deze automaten is het uitdooven niet meer noodig, daar naar wij vernemen, de lantaarns een bepaald aantal uren brau den en dan .uitgaan,

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1