Gemengd Nieuws. twaalf leden van rechts in de vergader zaal waren. Spr. wil wel aannemen, dat 'er vele „administratietroepen" van rechts in de koffiekamer zaten. (Gelach.) De heer Van Nispen tot Se- venaer (R. K., Rheden) verklaarde zich tegen contingents-verhooging, welke hem een doorn in het oog is. Spreker becijfert dat de Minister bij een contingent van 18.600 man, bij een diensttijd van 101/amaand, hetzelfde be reikt dat hij thans wil bereiken. De heer I ro eist ra (S.D.) klaagt, dat deze debatten plaats hebben onder zeer veel onaangename en aan de zaak niet ten goede komende pressieeensdcvris van den voorzitter, die het in behande ling zijnde artikel 4 nog hedenmiddag ook zelfs na 5 uur, wil beëindigd zien, aileen uit vrees dat er anders vóór mor gen weer nieuwe amendementen zuil dn worden ingediendanderdeels pressie van den Minister van Oorlog, die reeds bij het algen? e i d.bar begint fiiet en poretefeuiile-kwestie te stellen da zulks plotseling na vooraf een equivalent te hebben verlangd. Spreker bestrijdt de militaire werkers. Het minderwaardige van de functie, dat van het indienen van de wet af tot het pubiiek is doorgedrongen, is er niet meer af te nemen onder weiken anderdn naam men de werkers voortaan ook zou willen aanduiden. Spr. wijst op het ge wicht van het amendement om d,e wer kers te laten vervallen, dat een amende ment is, hetwelk menschenrechlt en men- schenwaarde opeischt voor den arbei derszoon. Wat betreft het stellen van de porte feuille-kwestie, riep spreker hiervoor Mi nister Heemskerk als chef van het ka binet, ter verantwoording, die, meer er varen parlementair dan minister Co- lijn, zal moeten ophelderen de onparle mentaire dqad van dien Minister van oor log en zal moeten verklaren of ook hij, als hoofd van het Kabinet die daad ver dedigbaar acht. De heer v. Doorn (U. L.) verklaart te zullen stemmen tegen het amendement bedoelende vermindering van het jaar- lijksch contingent. De heer Tydema n(V.L.) acht 't nutte loos na de pertinente regeeringsverkla- ring nog oppositie te voeren tegen cte militaire werkers. Er valt thans alleen nog maar te praten over de wijze van uitvoering van den maatregel, in ver band waarmede spr. betoogde dat ailes aankomt op een juiste afbakening van wat de taak zal zijn van de militie en welke de taak zal zijn der thans genoem de administratietroepen. De heer Ter Laan (S. D.) bestrijdt uitvoerig het regeeringsartikel. Donderdag 10uur voortzetting. Spoorwegmateriaal voor aardappel-, vervoer. Door den heer Thomson is de volgen de vraag ingezonden beireffende de be schikbaarstelling van spoorwegmaterieel voor het vervoer van aardappelen Is de Regeering bereid haar invloed uit te oefenen bij de betrokken spoorweg maatschappijen, opdat door het t.jdig en in voldoende mate beschikbaar stellen van dekkleeden, door het zoo noodig in huren van Duitsche wagens als anders zins het vervoer van aardappelen uit de provincie Friesland naar Duitschland geen vertraging ondervinde? Op deze vraag is door de Ministers van Landbouw, Nijverheid en Handel en van LWaterstaat het volgende antwoord inge zonden Het valt niet te ontkennen, dat thans, niet alleen in Friesland, doch ook in vele andere dee'en des lands, een groote ach terstand in de wagenverstrekking voor het vervoer van goederen bestaat en het is daarom wenschelijk deze aangelegen heid van een meer algemeen standpunt te beschouwen. Uit een ingesteld onderzoek is gebleken dat dieze achterstand een gevolg is van «en samenloop van buitengewone om standigheden, welke een geheel abnor- te behoefte aan spoorwegmaterieel heb ben doen ontstaan. Uit het onderzoek blijkt, dat de Maat schappij tot Expl. van S.S. met de haar beschikbare middelen krachtig heeft ge streefd om aan de eischen, door het ver voer gesteld, te voldoen. In hoeverre zal mogelijk zijn om voor bet vervolg toestanden, als in dezen herfst zijn voorgekomen, zooal niet geheel dan toch ten deel te te vermijden, zal een punt van ernstig onderzoek uitmaken. Hierbij zal ooft worden overwogen, in hoeverre wijziging van de additioneele bepalingen van art. 55 van het Algemeen Reglement van Vervoer 1901, omtrent beschikbaar stelling van materieel aan de vervoerders, wenschelijk kan zijn. Schriftelijk beantwoorde vragen. Door den heer Passtoors zijn de vol gende vragen gedaan omtrent een aan schrijving van den inspecteur der Ex ploitatie van de Maatschappij tot Ex ploitatie van Staatsspoorwegen te Bre da, inzake opneming van personeel in vasten dienst. 1. Is het waar, dat in Juli j.l. onder staande circulaire is verzonden „Het geeft tot moeilijkheden aanlei ding, dat oudere personen in dienst wor den genomen, die reeds gehuwd zijn en soms 3 of 4 kind.eren jen hunnen laste hebben. Er moet naar worden gestreefd geen personen met zulke groote gezinnen in dienst te nemen, doch jonge mannen, liefst ongehuwd of zonder kinderen. Bii het aannemen vanhulppersoneel dat eventueel later voor een vaste aan stelling in aanmerking zou kunnen ko men, is hiermede rekening te houden. De Inspect, der Exploitatie, Walraven. 2. Indien deze circulaire werkelijk is verzonden, welke is uw meening omtrent de strekking dezer circulaire. 3. Indien de strekking door Uwe Ex cellentie wordt afgekeurd ,is Uwe Ex cellentie dan bereid maatregelen te ne men om de gevelgen dier circulaire te voorkomen Op deze vragen is het volgende ant woord ingezonden door den .Minister van Waterstaat 1. Inderdaad is door den inspecteur der exploitatie van de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen te Breda de bedoelde aanschrijving aan de stations zijner inspectie gericht. In den oorspronkeiijken tekst luiden echter in het tweede lid de laatste woorden: ..liefst ongehuwd of jonggehuwden zon der kinderen". 2. De circulaire is een gevolg van een door de directie gegeven wenk om te ietten op de gezinsbehoeften der per sonen, die zich voor opneming in vasten dienst aanmelden. Blijkens mededeeling van de Maat schappij tot Exploitatie van Staatsspoor wegen moet de aanschrijving worden opgevat in dien zin, dat voor indienst neming zooveei mogelijk zijn voor te dra gen jonge, liefst ongehuwde personen, niet cileen met het oog op de pensioens aanspraken, wanneer na eventueeie wij ziging het maximum-pensioen na 40 ja ren zei worden bereikt, maar ook om dat de aanvangsbezcidiging meer over eenkomt met de behoeften van jeugdige personen, terwijl voor het _geval ver breking van het dienstverband door een der partijen na korten tijd mocht wen schelijk zijn, daartegen vooral groote be zwaren zuilen bestaan, wanneer het per sonen geldt ,die een gezin hebben te ver zorgen. 3. Terwiji de strekking van de aan schrijving door het antwoord op vraag 2 nader is toegelicht, moet echter er kend worden, dat geen instemming kan worden betuigd met den vorm der aan schrijving, waardoor de bedoeling niet behoor 1 ijk tot haar rech.t is gekomen. Koloniën. Pastoor W. C. v. d. Heuve 1. Het „Weekblad voor Indïë" bevat het portret en een levensschets van den re dacteur van de „Java-Posi", pastoorW. C. van den Heuvel te Bandoeng, die dezer dagen in alle stilte zijn zilveren priester jubileum vierde. De schrijver van het stukje, de heer Louis B. M. Lammers, karakteriseert als volgt den beminnelijken, fijnbeschaafden priester: „Van 1891 tot '95 was hij te Batavia werkzaam; van 1895 tot '9S te Cheribon, waartoe destijds ook Bandoeng behoorde. In 1898 vertrok hij naar Magelang, waar hij gedurende vijf jaar werkzaam was. De zes volgende jaren bracht hij te Buiten zorg door. Thans maakt hij zijn levens avond, die veeleer een levensmiddag hee- ten mag, te Bandoeng vruchtbaar, hoofd zakelijk door zijn schrijversgave, zijn groote belezenheid, zijn uitgebreide ken nis van een klein dozijn talen, zijn ge- louterden letterkundigen smaak te wijden aan den bloei der Java-Post". In stille werkzaamheid, onverpoosd, in algeheele toewijding aan zijn taak, in studie en gebed verloopen zijn dagen. Geen bijzondere daden, niets, wat naar de gewone opvattingen eer- en roemvol heet, wat den mensch doet uitblinken boven zijn natuurgenooten in pastoor Van den Heuvel's leven. Maar groot te zijn in het alledaagsche, uit te blinken in het gewone vordert het niet menigmaal, vordert het niet al toos meer van onze energie, van al onze krachten en gaven en hoedanigheden, dan het volbrengen eener enkele grootsche daad, waardoor men zich beroemdheid en onsterflijkheid koopt? Door dien heldenmoed in het kleine, waartegen, naar zijn schatting, het beste en zwaarste in de onbetrouw bare balans der aardsche schatting te licht zal vallen, blonk en blinkt deze priester uit." Een been afgebeten. Uit Makassar schrijft inen aan het „Soer. Hbl." Dat men in de rivieren op Celebes nog steeds moet oppassen voor kroko dillen, werd den twintigsten der vorige maand weer eens bewezen. Een Soendaneesche fuselier uit het bivak te Emekang, die 's morgens een bad wilde nemen, sprong in een diep gedeelte der kali, waar een krokodil lag te sluimeren. Fluks beet het monster hem een onder been af. Op het geschreeuw van den ongelukkige kwamen enkele makkers te hulp schieten om hem aan land en naai de ziekenzaal te brengen, waar hij ver bonden werd. Later werd hij overgebracht naar Makassar. De fuselier heeft zijn on geluk te wijten aan het in den wind slaan der waarschuwingen om niet te gaan Zwemmen op een plaats waar al eens meer kaaimannen waren gezien. Een driftig heerschap. Naar men aan de „N. Soer. Ct." mede deelt, heeft de adjunct-cipier van de ge vangenis te Modjokerio in zijn drift één der in!aiid;cht g ;ur: fo; ve a- keld^ dat de man met half ingeslagen schedel naar het ziekenhui» moest worden overgebracht. De driftige beambte is op staanden voet ontslagen en zal zich wellicht ook nog voor den landraad moeten verant woorden. B r a n Wij ontleenen aan de Bat. bladen, dat een groote brand omstreeks 100 inland- sche en 10 Europeesche huizen heeft ver nield in het kampongcomplex tusschen Pasar Baroe en Gang Pasar Baroe tegen over het postkantoor. Geklaagd werd over den slechten toe stand van het brandb'uschmateriaal. De schade werd geraamd op f60.000. Manoeuvres en cholera. Het bericht dat de manoeuvres wegens de cholera werden gestaakt, blijkt onjuist te zijn geweest. De manoeuvres zijn op het vooraf bepaalde tijdstip geëindigd De reveu is niet doorgegaan, wegens de vermoeidheid der troepen., meldt het „Bat. Hbl." Omtrent het doei der manoeuvres ver nam de „Loc." nog De manoeuvres \varen mede bedoeid als een peiling van de capaciteit dei- spoorwegen in vredestijdde voldoe ning hierover nu, is onverdeeld, daar zeifs bij de ongunstige tijdsomstandig heid, dat nl. de lebaran aanstaande was door liet gewone spoorverkeer 'n ivaar- lijk minimale vertraging ondervonden is. Ook naar buiten zouden de manoeu vres het gemak eener mobilisatie en troepenverplaatsing hebben moeten de- monstreeren. Onder de soldaten van Kadipaten is naar het Bat. NH. verneemt, nu ook ty phus uitgebroken. Het uitbreken van cholera en typhus wordt geweten aan het drinken uit de bamboes, waarin wa ter wordt bewaard voor het geval van brand. Cholera te Batavia. De Javabode van 27 Sept. meidt: Heden werden twee nieuwe gevaik'n gerapporteerd, beiden inlandersdrie inlanders overleden, 2 Europeanen kon den cis hersteld ontslagen worden, zoo dat thans nog 2 Europeanen en 8 inlan ders onder behandeling blijven. Hollandse he jongens gevraagd. In liet Soer. HM. lezen wij: Het is een niet te weerspreken feit, dat de vraag naar geëmployeerden in de jongste jaren sterk is gestegen. Oorza ken waren: de heiieving der koffie, de aanvang der rubbercuituur, het oprichten van tal van nieuwe ondernemingen in de residentie Besoeki. Deze toenemende vraag had 2 gevol gen de stijging der ioonen en de in dienstneming van onervaren personeel. En daarom wordt ais regel aan den bruikbaren employé die zijn werk zelf standig kan verrichten, een salaris be taald van f175 tot f 250. £en b gin- ner krijgt als regel een aanvangssala ris van f125 tot f150 per maand. Dat is de toestand, dien ik in Oost-Java heb waargenomen. Bij dat salaris komt op winstgevende ondernemingen nog een tantième. Er is voor Hcilandsche jon gelui veel kans zich een mooien werk kring in Indië te verzekeren tegen een betaling, zooals zij zich die hier nooit zullen veroveren. Rechtszaken. Recepten. Voor den Hoogen Raad werd heden behandeld de cassatievoorziening van J. O. V., 75 jarig medicus te Rotterdam, door de Rechtbank aldaar veroordeeld tot zes geldboeten van f 5 of 1 dag hechtenis voor cike boete wegens het als geneeskundige op een zestal recepten niet duid el ijk de wijze van gebruik der gej- neesmiddcien bepalen. De nu requirant had, terwijl hij aan Irel hoofd stond van in perceel 41 Schiedamsche Singel te Rotterdam door Dr. de Groot uit Ant werpen gevestigde inrichting ter be handeling van beenwonden en beenziek ten, aan verschillende personen brief jes afgegeven waarop dezen in een apo theek geneesmiddelen verkregc'n welke reeds te voren waren bereid terwiji op de verpakking ervan de gebruiksaanwij1- zing stond vermeld. Op grond nu dat bedoelde briefjes niet zouden zijn te be schouwen als recepten in den zin van art. 8 der wet van 1 Juni 1865 (Stbl. no. 60) tot regeling van de uitoefening der geneeskunst werd de nu requirant aan vankelijk door den Kantonrechter te Rot terdam van alle rechtsvervolging ontsla gen. Tegen het vonnis der bedoelde recht bank, waarbij de bedoelde briefjes wel als recepten werden aangemerkt, ontwikkel de Mr. E. S. Hollander, advocaat te Rot terdam, 2 cassatiemiddelen, daarbij aan voerende, dat het hier gold een in den handel gebracht geneesmiddel, waarvoor de geneeskundige geen recept voor de samenstelling behoefde af te geven, daar het reeds een gereed gemaakt genees middel was en wijl op de verpakking reeds de gebruiksaanwijzing stond ver meld, deze niet op het briefje behoefde gemeld te worden. Vervolgens ontwikkelde pleiter twee cassatiemiddelen. In de eerste plaats zou de getuige tevens als deskundige zijn ge hoord zonder dat vooraf was gebleken dat ook deze als getuige-deskundige was gedagvaard. Het tweede middel was ge richt i:gen de beslissing dat men hier te doen had met een recept. Er was hier, meende pleiter, verwarring ontstaan door dat de vorm van de onderhavige briefjes veel overeenkomst had met dien van re cepten. Pleiter herinnerde dat oyer de onden- havige quaestie noch juridische literatuur noch jurisprudentie bestaat. Blijkbaar was dan ook de cassatie jngestjeld om eene beslissing te verkrijgen. Conclusie O. M. 6 Nov. Nieuw soort negotie. In een Rotterdamsch blad lezen we de volgende advertentie „Attentie heeren! Voor gefortuneerde Rotterdamsehe heeren zijn op 'toogenbük te verkrijgen 2 Europeesche en 2 Zuid-Amerikaansche consulaten. Strikte geheimhouding verzekerd Treindi ef stal. Te Amsterdam is door een heer aangifte gedaan, dat hem in den trein van Hamburg naar Amsterdam uit een .portefeuille twee bankbiljetten zijn ontvreemd en wel tij dens hij zou hebben zirten slapen. Hij vermoedt, dat de diefstal is geschied door drie personen, die te Hamburg waren ingestapt, doch bij aankomst te Amster dam waren verdwenen. "Een knaap verloren. Door de ouders te Rotterdam wordt opsporing ver zocht van den 16-jarig en Van Druten, die de ouderlijke woning veriaten heeft met medeneming van f350 en een gou den horloge met ketting, toebehoorende aan zijn vader. Hij had reeds meermalen het voor nemen te kennen gegeven artist te wil len worden en houdt zich dus waar schijnlijk in artist en kring en op. Moordaanslag. Maandagmid dag omstreeks 1 uur heeft de loopknecht K., in de Nutsteeg te Arnhem, zonder dat eenige woordenwisseling voorafging, een revolverschot gelost op zekeren H., zonder dezen te treffen. De dader vluchtte door de Langstraat, waar hij, zich ach tervolgd ziende, nog een revolverschot logte; de kogel doorboorde het schort van een vrouw, die aan de deur harer woning stond. K. vluchtte naar het Broek, waar hij nog twee schoten op de politie agenten loste, zonder hen Ie raken. Hij wierp zijn wapen ten slotte in een sloo^ en viel zelf ook in het water. De politie haalde hem op het droge en bracht hem naar het hoofdbureau van politie. De ondergrond van dezen aanslag moet een liefdeshistorie zijn. Brandstichting. Men meldt uit Hoorn, dat tegen H. P. aldaar, wiens breiinrichting Zondagnacht geheel af brandde, proces-verbaal is opgemaakt. Als verdacht van brandstichting is hij naar het huis van bewaring te Alkmaar overgebracht. Uitvoering van een laatste wil. Bij uiterste wilsbeschikking had een vrouw in een Friesch dorpje haar gouden oorijzer vermaakt aan de kerk. De kerkvoogden aanvaardden dit. Nu er een nieuwe haan op den toren zal komen, besloten zij. het oorijzer tev laten smelten en den haan daarmee dik te vergulden. Ongelukken. Te Kerkrade is de grondarbcider Rutten, werkzaam op een zandkuil, oncfer zand bedolven em kort daarna levenloos opgehaald. Te Haariem heeft de werkman Mo- zeman in de Centrale Werkplaats der H„ IJ. S. M. het ongtiuk gehad met den arm tusschen een drijfriem en poulie te ge raken. De arm werd afgerukt, terwijl hij nog meerdere verwondingen kreeg. De man is aan de bekomen verwon dingen overleden. Een ernstig ongeluk had plaats bij het lossen der „Solo". De werkman W. M., van 's-Gravenzande, viel bij het lossen van 'n waggon met 'n vracht in het ruim eener tjalk en werd zwaar in wendig gekwetst opgenomen. De borst kas was ingedrukt. Men vreest voor zijn leven. Te Woenscl vjel een twee-en-een- hsif-jarig kind in een ketel met kokend water, zoodat het aan de gevolgen over leed. Te Tongeire kwam de heer W. S. uit Nuenen door het breken van de vork zijner fiets zoo hevig te vallen, dat hij bewusteloos werd opgenomen en in zorgwekkenden toestand werd wegge dragen. Verduistering. Een reiziger te Haarlem, F. R. genaamd, zou Dins dag voor zijn patroon aan de Twentscbe Bank een kwitantie innen van pl.m. f 1000. Hij deed dit ook, doch kwam niet terug. Nu tl ijkt dat hij ineer andere verduisteringen heeft gepleegd. Overreden. De 19-jarige E. v. d. E., welke eergisteravond op zoo nood lottige wijze te Oudenbosch onder den stoomtram raakte, is heden in het gast huis aan de bekomen verwondingen over leden. Na den storm. Men mtldt uit BrouwershavenHet s.s. „Carlmork" is over de Banjaard heengeslagen en in het Westgat gezonken. Straatroof. Men meidt uit Kaatsheuvel: Zekere v. d. S. uit Waal wijk, die daar ter plaatse bezig was lootjes te venten, werd in een eenzame steeg onverhoeds door een tweetal per sonen aangevallen, op den grond ge worpen en deerlijk mishandeld. Zijn jas werd met een mes geheel in stukken ge sneden, terwijl hem zelf ook eenige ern stige verwondingen werden toegebracht. Daarna ontnamen zij hem het geld, dat hij bij zich had, circa f 30, benevens zijrv horloge, waarop zij ijlings het Wazen- pad kozen. Op zijn hulpgeroep spoeddö een daar dichtbij zijnd man zich naar de marechaussée te Kaatsheuvel. Deze voer den hem per as naar de kazerne. De man. kent zijn aanranders niet. Uitverkoop van een menage rie. Men is chrijft uit Venlo d.d. 24 dezer Het gemeentebestuur heeft lieden iu, publieke veiling gebracht de levende en doode inventaris van een dierenspel. Toen de najaarskermis in de laatste week van September was afgeloopen, en de kramen en speileti van het kermisterrein waren verdwenen, bleef daar vrijwel on beheerd een kijkspel achter er was al leen een jongen aanwezig, die geeiKT- iei opdracht van zijn ba,as had gekre gen. Aile navraag en onderzoek naar den wettigen eigenaar bleef vruchte loos, hij was niet te vinden, en de ge meente zag zich opgescheept met enke- ie opgezette slangen, een schildpad, een wild varken, een zeehond, een paar zee arenden enz. In een plaatselijk blad werd een paar maal de verkooping aangekondigd, en heden is zij doorgegaan, onder toeloop van veel belangstellenden. De zeehond bracht drie guiden op hij had aan de gemeente meer dan 4 guiden aan vi»ch- diners gekocht; het wilde zwijn ging weg voor f 19 ;de twee zeearenden von den een kooper voor f 2.50, en een pape gaai 't was een sprakeloos oudje kon nog ruim f 8 opbrengen. Ongelukken. Gisterochtend is op het spoorweg-rangeerstation te Zwoi- le de rangeerder W. K., tusschen twee wagens beklemd geraakt. Inwendig zwaar verwond werd hij naar het Sopliia- ziekenhuis te Zwolle vervoerd, doch bij aankomst aldaar was hij reeds overle den. Op de Beegdensche heide kwam een wachtmeester der cavalerie met zijn paard te vallen, zoodat het dier op 'hem terecht kwam. In zeer ernstigen toestand werd hij naar Roermond gebrachi en iu hei gesticht der Paters Camillianen op genomen. Brandstichting. Gisteren is gevankelijk naar Almelo gebracht J. G., uit Hengelo, verdacht van brandstichting op Zondagavond 'j.l. Brand. De schoenfabriek van den heer Uithoven, te Sprang, is tot den grond afgebrand. Bijna niets kon wor den gered. De fabriek bood ook nog woonplaats aan drie gezinnen. A u t o-o n g e 1 u k. Dezer dagen ge beurde wederom een ongeluk aan het spoorwegviaduct over den Rijksweg nabij Sitiard. Juist toen een Waalsche auto den scheipen bocht omreed, kwam van den anderen kant iemand te paard. De auto week plotseling te ver uit en liep op de steenmassa te pletter. De inzittenden kwa men er, wonder genoeg, met lichte kneu zingen af en konden hunne reis per spoor voortzetten, den verbrijzelden auto aan de zorgen van hun chauffeur overlatende. Stic h t e 1 ij k. Men schrijft aan de N. Ct.„Want ik en mijn huis wij zullen den Heer dienen", aldus staat er ge schreven. En elkeen dient dan ook op zijn manier. Maar de manier, waarop onlangs op een Zondag in een der kerken van de Z.-Hollandsche gemeente VI. een bedienaar des Woords, ds. B., Ned. Herv. pred. te D., zijn Heer meende te dienen, was al zeer weinig verheffend. In de. bundels psalmen en gezangen zijn schooneverzen voor 't grijpen en slechts enkele zijn er welke bij menschen- heugenis nimmer worden gezongen. Doch deze opvoerder in het geestelijk leven koos er juist zoo een om zijn lieer te loven en uoodigde, de Evangelische ge zangen hatende, de gemeente uit tot 'het zingen van Ps. 38 5. ,,'k Voel door stinkende etterzweren „Mij verteren „Walglijk zijn ze voor het oog „Mijne dwaasheid deed die builen „Dus vervuilen, „Daar ze mij tot kwaad bewoog." En de gemeente zette in met volle bo.'ri, terwijl de prediker in de lucht met welgevallen neerzag op de schare. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Stadstimmerwerf, telefoon no. 127. Geopend van 9—12 uren des morgens cn van 25 uren, des middags. Aanvragen van werkzoekenden. 1 fabrieksopzichter3 Kantoorbedienden; 1 halfwas-zager-draaier, 1 mach. houtbewerker3 timmerlieden; 5 stucadoors3voegers1 steen houwer 8 schilders1 behanger1 behan- gersjongen1 stoker3 mach. bankwerkers1 boekdrukker1 koekbakker3 bakkers1 mou ter; 1 kistenmaker 4 loopknechten 1 loopjon gen 25 losse werklieden, 2 werksters; 2 ba kers; 1 verstelnaaister. Stoomvaartberichten. Het ss Koning Willem I, va:i Amster dam naar Batavia, arriveerde 25 Oct. te Genua. Maasland arriveerde 24 Oct van Amster dam te Buenos-Ayres. Rotterdam, van New York naar Rotterdam, passeerde 25 Oct. Prawlc- point. B o g o r, van Java naar Rotterdam, ver trok 25 Oct. van Port-Said. Besoeki, v-an Java naar Rotterdam, passeerde 25 Oct. Perim. Wilis, van Rotterdam naar Java, vertrok 25 Oct. van Suez. Caledonien, arriveerde 24 Oct. van Yokohama 'c Marseille. Sloterdijk passeerde 25 Oct. L. aid. Tabanan, van Rot terdam naar Java, passeerde 25 Oct. Quessant. G o e n t o e r, van Java naar Rotterdam, vertrok 24 Oct. van Tanger. Java vertrok 25 Oct. van Calcutla naar Java. Kernland, van Buenos Ayres naar Amsterdam, arriveerde 25 Oct. te Baiiia, H o 11 a n d i a, van Buenos Ayres naaf Amsterdam, casseerde 24 Oct. Tenerifte.

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 6