Gemeenteraad van Oegstgeest. Gemeenteraad van Alkemade. De kwestie was bij dit principe de ■temperatuur te vinden, waaronder men dalen moest opi door samenpersing de vloeibaarmaking te kunnen bewerkstelli gen (kritieke temperatuur). Daar deze van verschillende gassen steeds lager daalt, moest men er toe komen, waar koudmakende mengsels niet meer hiel pen, een andere methode te zoeken. Deze vond men in de eigenschap dat vermindering van druk met warmteverlies gepaard gaat. Als duideljjk voorbeeld van het tegenovergestelde gaf spr. aan het warm worden van een fietspomp door de samendrukking der lucht. Ook plotselinge drukverandering (hoo- gen druk in lage) gaat piet warmtever lies gepaard. Spr. toonde de toepassing dier prin ciepen aan in de methoden tot vloei baarmaking van gassen gevolgd door prof. Kamerling Onnes te Leiden dn den Duitschen professor Linden. Vervolgens deed spr. verschillende proeven met vloeibare 1 tucht, waarbij hij o.m. het zien, het vast maken van gassen ais acetyleen en koolzuur door de lage temperatuur van vloeibare lucht 190 graden te gebruiken ais afkoe- ler. Ook ether maakte hij ons aldus in vasten toestand. De president, dr. Webers, bracht in enthousiaste bewoordingen den spreker, wiens 'lezing luid toegejuicht was, den dank der vergadering. Bij Kon. besluit is E. Spithoud, al hier met ingang van 12 dezer benoemd tot tijdelijk amanuensis bij het Rijks- proefstation en den Voorlichtingsdienst ten bate der lederindustrie, verbonden aan de Rijksschool voor leerlooiers en schoenmakers te Waalwijk. Voor het examen vrije en orde oefeningen der gymnastiek slaagde te Amsterdam de dames G. W. M. Nieric- ker en J. E. van Santen, beiden alhien. ROOMSCHE AGENDA. Woensdag, 8 uur 's avonds. Bonds- gebouw, Rapenburg 10. Onderlinge ge mengde kwartetten-wedstrijd v#n de Zang. ceniging St. Cecilia. Zondag 8 uur 's avonds Bondsge- bouw Rapenburg 10, Tooneel- en voor drachtenwedstrijd van de Rederijkerska mer Vondel. HAZERSWOUDE. Gisterenavond ver gaderde in café Boers een 16-tal winke liers, teneinde de 9-uur-sluiting té be spreken. De belangstelling was dus niet bijzon der groot als men in aanmerking neemt, dat er 40 personen waren uitgenoodigd. Het resultaat was dat 13 winkeliers besloten na 1 November a.s. hunne win kels te 9 uur te sluiten, uitgenomen de Zaterdagavond en den vooravond van R.K. feestdagen. Ook werd opgericht een winkeliers vereniging, waartoe 11 personen staande de vergadering toetraden. Het voorloopige bestuur bestaat uit de heeren, die het initiatief tot deze bijeen komst hadden genomen, J. Gaarkeuken, H. Winters en A. N. v. Exter. KATWIJK AAN ZEE. Prijzen der haring op den pnblieken afslag Volle pekel haring f 13.60 k 13.65, ijle pekelharing f 10.75, steurharing t 7.25, f 9, f 10.15 en f 10.95, makreel f 6.65, f 7.80, f8.25, f 8.60 en f 9.10 per kantje. LEIMU1DEN. De Raad dezer gemeen te vergadert Donderdag 26 October a.s. des voormiddags om half elf. RljPWETERlNG. Voor de a. s. herha- lingscurcus hebben zich alhier 7 jongens en 5 meisjes aangemeld. Daar in de an dere schoolwijken geen voldoend aantal leerlingen zich heeft aangemeld, zal het onderwijs alleen alhier gegeven worden. WARMOND. Het le suppletoir kohier van den Hoofdelijken Omslag dienstjaar 1911, is door den Raad vastgesteld tot een bedrag van f254.82. WASSENAAR. Gisteravond vergaderde „het Groene Kruis" in 't Café Schrama. De Voorzitter deelde mede, dat het aan tal leden geklommen was tot vijfhonderd en dat er een negental bij is, dat jaar lijks honderd gulden contribueert. Hei grootste deel van den avond werd in be slag genomen met de behandeling van den beschrijvingsbrief voor de a.s. Algem. Vergadering der Z.-H. Vereeniging. Tot afgevaardigden werden gekozen de heeren Dr. F. van Praag en C. de Munnich, notaris. WOUBRUGGE. Onder voorzitterschap van den heer C. Kammaraat vergaderde „Het Groene Kruis" afd. Woubrugge te Hoogmade. De secretaris herdacht in zijn verslag het vertrek van den oprichter der afdeeling, den heer Asman en de pen ningmeester deelde mede dat de inkom sten bedroegen f367.10 en de uitgaven f288.87. Bij de begrooting werd onder de gewonen uitgaven ook een bedrag uitgetrokken voor assurantie der versprei de goederen o.a. ook de ligtenten. De Magazijnmeester ontving f 10 ver hooging voor de vele werkzaamheden, tot bestuursleden werden gekozen onze plaatselijke geneesheer Dr. Loth en Ds. L J. van Ingen en herkozen deheerH.j. Dienthen. Als afgevaardigde naar de algemeene zergadering werd benoemd de heer Loth, ierwijl de heeren Guldemond, Jonker en Molenaar dit jaar toezicht zullen houden >p het Magazijn: Vergadering van hedenmorgen. Voorzitter de heer J. C. van Griet- huijsen, burgemeester. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergade- ring, waarna de notulen werden gelezen en onveranderd goedgekeurd. De Voorzitter herinnert aan de opening van den electrischeu tramdienst met Leiden en Katwijk, hetgeen voor deze gemeente een aanzienlijke verbete ring is. Ged. Staten hebben goedgekeurd de gemeenterekening over 1910 en het raads besluit inzake de gemeenschappelijke regeling der verlichting van de grens- wegen tusselien Rijnsburg en Oegstg-eest. Proces-verbaal van kasopname bij den gemeente-ontvanger, waaruit bleek, dat boeken en bescheiden in orde zijn be vonden. De ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Vervolgens komt de begrooting voor het jaar 1912 aan de orde. De commissie van onderzoek had enkele opmerkingen bij diverse artikelen. Algemeene beschou wingen werden niet gevoerd. Bij den post schoolgelden, geraamd op pl.m. f 60, heeft de commissie ge vraagd of geen meerdere opbrengst te venvachten is. De commissie, die inzage van de lijsten der schoolgaande kinderen kreeg, meent echter, dat, waar de ouders behcoren tot de werkende klasse, geen verhooging mogelijk is. De heer Boon betoogt, altijd een voorstander te blijven van een progressieve regeling, niet om de arme menschen te treffen, maar om schoolgeld te laten betalen door hen, die het kunnen. De gemeente, die f 3300 voor het openbaar onderwijs uitgeeft, ont vangt slechts 60 terug. De heer Lubbe sluit zich hi eerbij aan en kan niet begrij pen, dat er 111 den Raad geen meerder heid voor een billijker regeling te vinden is. De heer Schuitemaker is ver wonderd, dat deze quaestie opnieuw aan de orde is, nadat verleden jaar de beslis sing erover plaats vond. De heer Boon meent, dat het is om het rechtsgevoel van een groot deel der ingezetenen te be vredigen, maar de heer Schuitema ker persisteert bij zijn meening, dat zulk 'n voorstel geen raison heeft. De opbrengst hoofd omslag is Ï8000... een zeer verblijdend cijfer, naar de heer Bakker opmerkt. Bij den post verlichting geeft de heer Schuitemaker zijn instemming te kennen met het plaatsen van een lantaarn aan de Spoorstraat, terwijl de heer Lubbe dankt voor het plaatsen van een lantaarn aan de Groenesteeg. De heer Bakker heeft een bijzonder en duister punt in de gemeente ontdekt^ waar een lantaarn zeer noodig is^ n]. de weg langs het kerkhof Rhijnhof. .Hij houdt een zeer krachtig pleidooi voor het plaatsen van die lantaarn, hetgeen de Voorzitter belooft bij B. en W. te overwegen. De heer Boon is het eens met den heer Bakker, dat de weg 's avonds zeer don ker is. De heer den Haan wil een lan taarn plaatsen op den hoek van de Brou- wersteeg, hetgeen een gevaarlijk punt is. De Voorzitter wil deze zaak nog eens aanzien en meent, dat Rijnsburg deze lantaarn moet plaatsen, omdat zij het meeste belang er bij heeft. Een bedrag van f480 is uitgetrokken voor garantie aan de Leidsche Duinwater- maatsch. voor uitbreiding van het water buizennet, wélke uitbreiding wacht op de goédkeuring van Leiden op een des betreffend verzoek van de maatschappij. Bij den post jaarwedde onderwijzer heeft de commissie gevraagd, of de 3e leerkracht aan de school aan den Morsch, die de gemeente thans f390 kost, niet kan vervallen. Een voorstel van B. enW. kan dienaangaande binnenkort tegemoet worden gezien. Door den Voorzitter wordt nog herinnerd, dat de Raad in dertijd den onderwijzer handhaafde om na te gaan of de schoolbevolking af of toe zou nemen. De heer den Haan licht toe, dat de overbodige onderwijzer aan de school Leidsche Buurt de ge meente slechts f75 kost en die aan den Morsch f390. De heer Six, die inlich tingen aan B. en W. had gevraagd, meent dat het onderwijs goed moet zijn en daar van afgescheiden is de vraag hoeveel het onderwijs kost. Spr. wenscht allereerst dat de gemeente zorg draagt voor goed onderwijs. Bij den post schoolbehoeften ad f300 merkt de heer Boon op, dat, hoewel hij voorstander is, dat alle schoolmiddelen ruim aanwezig zijn, hij dit bed§.g wel erg ruim geraamd vindt voor 115 leer lingen. De Voorzitter zegt, dat het vorig jaar f269 5s uitgegeven, ofschoon toen ook f300 op de begrooting stond. B. en W. hebben nu weer 't zelfde be drag uitgetrokken, wat niet in zich sluit dat het uitgegeven zal worden. De heer Boon vindt voorts een uit gave van f 300 voor verwarming nog al hoog. De Voorzitter licht toe, dat ook hier niet alles wordt uitgegeven. De heer Lubbe vraagt waarom in 1911 geen concerten zijn gegeven. De Voorzitter antwoordt, dat de ge zelschappen zich niet Nebben aange meld en B. en W. hen niet hebben aan geschreven. De heer S i x ach«.t de groote fout, dat er geen goede muziektent iS. Het ontbreken ervan maakt dat de ani mo niet groot is. In alle gemeenten zijn muziektenten spr. hoopt dat ook Oegst- geest eens zo.o'n tent zal oprichten. De Voorzitter vraagr, of hit oprichten van een tent niet zaak is van particulier initiatief. Zoo'n tent is zoo goedkoop niet omdat men moet hebben 'n tent, die in het Wilhelminapark past. De heer den Haan deelt nog mede, dat üe tent in Rijnsburg door particuliere bijdragen is opgericht. De post onvoorziene uitgaven is ge raamd op f532,65. Op voorstel van B. en !W. wordt uit getrokken een som van f600 voor 10 leer lingen uit Oegslgeest, die te Leiden de H. B. S. bezoeken. In verband met de retributicverordening kan de gemeente terugvorderen van de ouders f420, zoo dat de gemeente moet bijpassen f 1S0. De begrooting wordt vervolgens goed gekeurd in gewone ontvangsten, en uit gaven op f33.591,525, buitengewone ont vangsten f 136,08, ontvangsten f33.727,605, uitgaven f33.591,525, batig saldo f 136.08. Goedgekeurd worden nog enkele wij zigingen in de begro-oting dienst 1911. Door G. M. van den Ameele e. a. is verzocht liet bruggetje aan de Groene- steeg, waarvan zij eigenaren zijn, aan de gemeente over te doen. De Voorzitter acht niets ongelukkiger dan particuliere bruggen in openbare wegen. Het brug getje in quaestie eischt dringend voorzie ning en al zal het de gemeente wpl wat geld kosten, gelooft spr. wel, dat op het aanbod moet worden ingegaan. De heer Lubbe is ook sterk voor de overname en zou stappen bij de eigenaren van den weg willen doen om deze aan de ge meente over te doen ten einde een betere toestand te erlangen. Is het nu daarvoor geen geschikt oogenblik? De Voorzitter zegt toe, dat hij het nog eens zal overwegen, al ziet spr. geen verband tusschen de beide zaken. Met het bruggetje is het ook al een slakkengang gegaan, inplaats dat de eige naren met beide handen het aanbod der gemeente accepteerden. De heer den .Haan wil het laatste dee! van de Groenesieeg ook voor fiet sers openstellen, omdat het verbod zoo zeer wordt overtreden. De Voorzit ter acht het niet gewenscht met het oog op het drukke verkeer. Wel zou spr. er voor zijn als de weg was verbreed. Daarna wordt tot overname van het bruggetje besloten. Hierna gaat de Raad incomité-gene raal ter nadere bespreking van het ont- werp-besluit tot vaststelling van het bouwverbod. Vergadering van hedenmorgen. Voorzitter de heer F. H. v. Wichen. Burgemeester. Aanwezig 9 leden, afwe zig de heeren v. Rijsen, en Straathof. De Voorzitter opent de vergade ring. De notulen worden gelezen en on veranderd vastgesteld. Ingekomen zijn: Missive van Ged. Staten ter goedkeu ring van de raadsbesluiten der yorige vergadering. Schrijven van het drinkwaterleiding comité waarbij het verslag van de ver gadering te Breukelen wordt aangebo den, tevens wordt verzocht definitief een afgevaardigde te benoemen, om metl het comité in overleg te treden. Op voorstel van B. en W. wordt de beslissing in deze zaak aangehouden. Een circulaire van de vereeniging van gemeente-ambtenaren om voortaan geen vergelijkend onderzoek in te stellen bjj de aansteiling van gemeenteambtenaren. Dit schrijven wordt voor kennisgeving aangenomen, terwijl B. en W. indien het voorkomt met deze circulaire rekening zuilen houden. Schrijven van J. v. d. Meer, te Roelof- arendsveen om een straatlantaarn een weinig te verplaatsen, waardoor adres sant er meer nut van kan hebben. B. en iW. zullen onderzoeken, of het zoncler hinder voor de overige straatveriiohting kan geschieden en dan adressant hier in tegemoet komen. Missive van den burgemeester van Leimuiden, aanbiedende om met Alke made samen een gasfabriek te stichten. B. en W. dezer gemeente meende hier op niet in te jjaan. De heer Bon d,a stelt voor te antwoorden, dat het voor stel in overweging zal genomen wordtin. Een definitief besiuit inzake onze ver lichting is nog niet genomen. De Voorzitter merkt nog op, dat Leimuiden, indien het wil, ook: bediend kan worden door Leiden. Eenige af- en overschrijvingen worden goedgekeurd. Het suppletoir kohier hoofd, omslag en hondenbelasting worden voorloopig vastgesteld. In behandeling komt de begrooting. De heer Bon da maakt namens de commissie tot onderzoek der gemeente rekening 1910, eenige opmerkingen om deze zoo noodig bij de volgende be grooting in 't oog te houden. Aangedron gen wordt op een herziening van de in structies van den gemeente-ontvanger. Gaarne wordt een voorstel van B. en [W|. tegemoet gezien om de oude brandspui ten door nieuwe te vervangen. De loo- nen dèr wegwerkers zou men wat hoo- ger willen zien, echter kan deze ver hooging zeer gevpeglijk tot het volgend jaar worden uitgesteld. Ook zou men hen aan eenige instructies willen binden. Nog dringt de qommissie aan op het benoemen van vaste raadscommissiën van voorbereiding..Gaarne zou men inde- ze gemeente [d yaste geincenteopzachter zie." en vn rgestci word! alle bestaan de instructs te herzien cn zoo ze n £t bestaan, nieuwe te ontwerpen. De Voorzitter beantwoordt zoo veel mogelijk alle gemaakte opmerkin gen en zegt wat de meeste punten be treft, herziening toe. Wat de brandspui ten betreft, herinnert hij aan de motor spuiten, die in den laatste» tijd in zwang komen, hij zal trachten ergens zulk een spuit in werking te zien. Waarschijnlijk zal men tegen 't vol gend jaar de salarissen der gemeente werklieden verhoogen, hun instructies zuilen gewijzigd worden. Op voorstel van den Voorzitter zal later beraadslaagd worden om de ver schillende commissies in het leven te roepen. In de aanstelling van een gemeente opzichter zal worden voorzien. Ook over het gemeenteverslag wordt 'n oogenblik gesproken. Den burgemees ter wordt door de commissie een warm huidewoord gebracht voor de zorgvuldi ge samenstelling van dit verslag. De heer Bonda is den voorzitter dankbaar voor de gedane toezeggingen, doch hij hjoopt, dat vooral de instructies binnen korten tijd gereed zuilen komen. Nog vestigt h ij de aandacht op de telegraaf en telefoondienst tc Oude We tering en op de slechtheid van sommige stukken weg aldaar. De heer v. d. Geest spreekt nog maals over den onderwijzer aan de Kaag. Hij zit steeds thuis en beurt zijn tracte- ment. De Voorzitter zal in overleg treden met het rijksschool toezicht. De schoolopzieners zullen hem aan 't ver stand brengen dat het noodig is zeif te abdiceeren, zoo hij niet wil, dan kan hem een geneesheer gezonden worden, die hem kan afkeuren. De heer Broekhuizen vraagt, of de gemeente Alkemade een wet op Zon dagsrust heeft. De Voorziter zegt, dat er een algemeene wet bestaat. De heer Broekhuizen vraagt, waarom dan de H. E. S. M. op Zondag mag doen wer ken. De Voorzitter merkt op, dat ze misschien vergunning van hoogerhand heeft Hij zal een onderzoek instellen. De Voorzitter doet nog mededee- ling van den stand der kas op 15 Octo ber. In kas was f 3136,85|f2 er uitgelicht was f65. Op 'de rijkspostspaarbank f 1001, totaal f 4202.85i/2. De Voorzit te r sluit daarop de ver gadering. Academienieuws, LEIDEN. Geslaagd voor het candi- daatsexamen rechten de heer Joan Muller (Utrecht). Candidaatsexamen Romeinsch Holl. recht de heer C. F. Steijn (Rotter dam). Voor het tijdvak van gisteren tot en met 31 December 1911, is benoemd tot assistent voor de natuurkunde aan de Rijksuniversiteit te Leiden, W. Tuyn al daar. Met ingang van 1 November is op verzoek, eervol ontslag verleend aan dr. J. G. Cath, als assistent in het ziekenhuis (afdeeling oog- en oorheelkunde) aan de Rijks-universiteit te Leiden. Voor het tijdvak van 1 November tot en met 31 December 1911 is als zoodanig benoemd F. Wibaut te Amsterdam. Ingezonden Stukken. Buiten verantwoordelijkheid der redactie Dure tijden. Van verschillende zijden is er reeds bij H.H. Patroons op aangedrongen om hun werklieden voor dezen winter, een loonsverhooging toe te staan met het oog op de prijsstijging der levensbehoeften en gelukkig is dat door velen H.H. Pa troons toegestaan. Met leedwezen hebben wij echter be merkt dat de Handels- Kantoor- en Win kelbedienden daarvan, meestal, uitgeslo ten bleven. Vandaar dat wij er H. H. Patroons langs dezen weg beleefd opmerkzaam op maken dat ook deze categoriëen hun levensbehoeften tegen verhoogde prijzen moeten koopen en vragen daarom H. H. Patroons beleefd, hun bedienden ook een tijdelijke loonsverhooging toe te staan. Met beleefden dank aan U, Mijnheer de Hoofd-redacteur, voor uw welwillend heid, Hoogachtend, Namens den Ned. R.K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden. A. A. VAN HAMERSVELD, Voorz. C. A. F. DAMMERS, Secr. KAMEROVERZICHT. TWEEDE KAMER. De Militiewet. De replieken geëindigd. Verworpen voorstellen. Met zekere spanning zagen wij gister morgen de Kamerzitting tegemoet. Er was Maandagavond in een gezaghebbend orgaan der rechterzijde aangekondigd, dat er een motie zou komen tot slufting der beraadslagingen. Dat kon weer heel wat sensatie veroorzaken. De motie is echter niet gekomen, om datja dat weten wij niet, maar wij gis§en dat het idéé om haar in te dienen gten onverdeeide instemming bij de rechterzijde heeft gevonden, hoe sympa thiek haar grondgedachte ook was. Want veel zakelijks is er bij de replieken door geen der sprekers gezegd't is meest herhaling geweest van het betoog in eerste instantie; verdediging van het eens inge nomen standpuntbestrijding van hetgeen er tegen is ingebracht Alleen heeft bij de repliek de politiek ook 'n woordje meegesproken en 't is uitgekomen dat aan het verzet tegen de militiewet politieke overwegingen niet vreemd zijn. Tegenover de door den Minister uitge dachte wijzigingen heeft men veel be zwaren kunnen inbrengen, maar andere betere voorsteilen zijn niet verdedigd. IMen heeit gepraat over het volksleger, dat wellicht uit oogpunt van legerorgani- satie een ideaal moge zijn, maar dat op 't oogenblik voor ons land een hersen schim is. Het meest heeft ons gehinderd de cri- tiek van kapitein Thomson, wiens heftig neerhalend woord over onze weermacht en de iegerautoriteiten zoo terecht gehe keld werd door mr. Tydeman. Thom son's taai brengt het leger in discrcdiefi en ondermijnt de tucht door de wijze, waarop over militairen wordt ^gesproken. Dat past een officier van liet Nederl. leger niet. De rede van den Minister was zeer beslist. Hij houdt vast dat is van zijn' uitgangspunt volkomen consequent aan de contiiigenisüitbreiding aan den eersten oef Tijd, die niet voor verminde- de afschaffing der viermaandersaan het instituut der militaire werkers, wiens ring vatbaar is, aan den kaderpiicht en naam de Minister later veranderde in „administratietroepen". Hoe men ooki over dit laatste punt moge denken, ook de Minister vindt het niet de schoon ste uitvinding dezer eeuw zondefj aequivalent kunnen zij niet gemist wor den uit de nieuwe regeling. Dit aequiva lent heeft de Kamer niet kunnen uitvin den, want dc Minister verwerpt eveneens het denkbeeld van generaal van Vlijmen en mr. Tydeman om den eersten oefen tijd tot IO1/2 maand te verlengen en de werkers af te schaffen. Met de militaire werkers staat of vqlt ideze Minister zeide de heër CoIiJn met madruk. .Wel wil hij, als de practijk de mo gelijkheid aantoont, hun eersten oefentijd van 141/2 maand beperken, maar in de wet wil hij daarvan niets vastleggen. De Minister heeft dus de portefeuille- quaestie gesteld. Valt hij, dan gaat het heele Kabinet heen, dat het met hem eens is. Zoover hopen wij niet dat het komen zal. De motie-weerbelasting is verworpen met alleen de socialisten als vóórstem mers. De motie-Thomson c.s. om als on misbare voorwaarde voor contingents uitbreiding te stellen de bekorting van het kazerneverblijf, werd eveneens verwor pen met rechts tegen links; alleen de vrij liberalen Tydeman en de Beaufort slem den met rechts mede. Hiermede waren de algemeene beschou wingen eindelijk afgeloopen en ging men; over tot de behandeling der artikelen. Het eerst in behandeling komende amen dement strandde op formeele klippenin de behandeling van art. 3 bleef men ste ken. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER V er gade ring van Woensdag 25 October* De behandeling der Militiewet werd voortgezet. De heer Hugenholtz (S. D.) licht een amendement toe om het contingent izeemilitie niet- cp 1000 per lichting, doch op 600 te stellen. Spr. meent, dat door het voorstel om het contingent op 1000 te brengen, voor- uitgeloopen wordt op het ontwerp betref fende de kustdefensie. Spr. zet in verband hiermede uiteen, dat die meerdere zeemiliciens immers slechts zullen moeten dienen tot bezetting van de kustiorten, hetgeen hij trouwens nu afkeurt, omdat men geen kustforten met ongeoi nd personeel moet bezetten. De heer Helsdingen (S. D.) licht een amendement toe om het 'instituut der militaire werkers, thans genoemd„admi nistratietroepen" uit de ,wet te lichten. De aard van de militaire werkers uit voerig critiseerende betoogde spr, dat op hen, die als zoodanig dienen een brand- merk van minderwaardigheid zal wor den gedrukt, niet alleen zoolang ze in dienst zijn, maar ook later als ze in dei burgermaatschappij zullen zijn terugge keerd. Voorts vreesde spr. verslapping vart de keuringseischen voor geschiktheid voor den dienst, omdat allicht zal wor den geoordeeld dat de werkers, ondanks gebreken, wel dienst kunnen doen. Nog betoogde spreker dat de dienst tijd van 141/2 maand dezer werkers veel te lang is. Alsnu zou het woord zijn aan den heer, IT hom son (U. L.) tot toelichting vart een amendement dat precies dezelfde strekking heeft als dat van den heer Hels dingen. 1 Na een verward en eenigszins scherp debat, naar aanleiding van een wenk desf Voorzitters aan den heer Thomson; om zijn amendement in te trekken, waar tegen de heer .Thomson o.a. bezwaar maakte uit vrees voor sluiting der debat ten, welke blijkens persberichten in dej lucht scheen te zitten, verklaarde 'de heer v an Veen (C. fci.) namens de Chr. 1 list* partij dat .deze nooit het voorneingq Ji

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 2