Uit Stad en Omgeving. hoe mat hun uitingen zijn, Woe pessi- msitsich hun stemming is Zij gaan in hun eenzaamheid trcpst zoeken bij surnogaten van godsdiensten bij spiritisme en theosojplhie, die hjrt stempel van het menschelijk maaksel dragen. Maar men moet toch iets heb ben het menschelijk hart vraagt erom. Is het 't ware niet, dan maar een surroi- gaat. Noch t$oor spiritisme, theosophce of bestudeering van zielkunde, $poals prof., Jieijman 't wil, zal rust komen in de gemoederen der menschen. Zij moeten terug tot God, die hun oorsprong en hun Schepper is. (Applaus.) De dienst van God is dus natuurlijk, daarin bestaat hij? Er is onder ver schillende katholieken een betreurens waardig misverstand over deze zaak. Ve len meenen, dat de godsdienst alleen be staat in het gaan naar de Kerk ep dat men godsdienstiger is naarmate men meer de Kerk" bezocht. Zéker het gaan naar de Kerk is goed, het is cén der uitingen van godsdienstzin, maar deze kcathoiiekendag is één doorloopend pro test geweest voor de valsche opvatting als zou het de eenige uiting zijn. Over den dienst van God in de kerk is op de geheelen Katholiekendag niet gespro ken. Ieder Katholiek weet, dat hij God in de kerk moet dienen. Maar wij moe ten doordrongen worden van de waar heid, dat wij ook God moeten dienen iii het huisgezin, in het maatschappelijk le ven en in het openbaar. Wij moeten God niet dienen een uur per week of een uur per dag, maar ieder uur, iedere minuut. Aan de hand der catechismus zet spr. uiteen, ook wij God moeten dienen door de onderwerping van ons verstand, van onzen wil en door ons woord. Wij moeten ons verstand in alles en in den vollen omvang ^an het kerkelijk leergezag onderwerpen. Als de Paus een uitspraak ex cathedra doet, dan onder werpt zich een ieder. Maar gebeurt dat ook, vraagt spr., als de Paus niet zijn onfeilbaar leergezag in de schaal Ijgt als er komt een beslissing van de Ro- meinsche congregatie Dan zijn er ka- thoiieken, die opmerken dat de uitspraak niet onfeilbaar is. Spr. ziet hierin een ge brek aan godsdienstzin. E.en vader wil toch ook niet alleen gehoorzaamd zijn als hij met zijn vaderlijke autoriteit op treedt. Wij moeten ons onderwerpen aan de voorschriften die de Joerk geeft. Heiaas, hoeveel ontbreekt daaraan nog! Meer speciaal behandelt spr. het lezen van liberale en neutrale bladen, zonder dat daartoe reden bestaat. Spr. merkt op, dat zulks niet overeenstemt met de katho lieke moraal die ons niet alleen ver biedt de zonde te schuwen, maar ook de naaste gelegenheid tot zonde te vermijden. Het voortdurend lezen van liberale en neutrale bladen moet de godsdienstzin ten slotte ondermijnen. Dat bij vele katholieken de godsdienst zin zooveel te wenschen overlaat, schrijft spr. toe aan den invloed der liberale en neutrale pers. (Daverende instem mingsbetuigingen.) Men gaat ongewild minder Roomsch voelenhet gift drup pelt langzaam in maar des te zekerder. Allerlei scheeve voorstellingen omtrent den godsdienst en Zijne bedienaren wor den vernomende misdaad en die ze bedrijft worden vergoeilijktde gods dienst slijt bij den lezer af. Mocht het zijn, dat in geen enkel katholiek gezin van Haarlem's bisdom een liberale of neutrale courant zonder noodzakelijkheid meer in huis kwam. Wat een heerlijke opbloei van het katholiek leven zou daarvan het gevolg zijn. Mochten alle toehoorders met de overtuiging heen gaan om zulke bladen niet meer in hun huis te duiden (Donderend applaus.) Men zegge niet: een iiberale courant deert mij niet. Als dat zoo is, zijt gij' voor Uw kinderen en huisgenooten toch verplicht ze piet te lezen of om andere het voorbeeld te geven. Spr. herinnerde aan het wo ord van de Maïstre, dat niet eens bij ons de vraag gesteld moest .worden of slechte lectuur gelezen mocht .worden. Zij* moet worden verbrand. (Da verend applaus.) Het terrein van het openbare Jeven betredend, vraagt spr. zich af, wat de oorzaak is dat zoovele Katholieken bij de verkiezingen van gemeenteraden, staten en kamer wegblijven. Zij doen het uit onverschilligheidMaar wat zal hen dan .wel uit hun dommel vermogen op te .wekken? Leert Frankrylk, Portugal en .Spanje niet genoeg? Wij moeten jjveren om God's wil in het Staatsbestuur te doen volbrengen. Men beweert dat de politiek zoo weinig met den godsdienst heeft te maken. Maar trekt dan alles nfet te saam om tegen de „clericalen" op te trekken. Speelt de strijd tegen den godsdienst zich niet grootendeels op po litiek terrein af Wat bekwame candida- ten aangaat, als de linkerzijde daarover beschikt, heeft zij ze verkregen door de praktijk, welke praktijk wij ons ook .eigen zuilen maken. Maar wat komt het .er ten slotte op nog als de wetten van den koning der lands in hoogste volmaakt heid worden gemaakt, terwijl de wetten van den koning der koningen vergeten ,of met voeten getreden worden? (Dave rend applaus). Op het terrein van het sociale leven staan duizenden nog buiten de organisa tie. Er is een felle strijd ontbrand, die zal eindigen met den strijd of de beginse len van Christus of Marx zullen overwin nen. Meent men dan dat er genoeg gods dienstzin bestaat als er katholieken zipi, die hun broeders alleen laten strijden? 't Is pücjit van alle katholieken, ook van de hoogere standen om aan de sociale actie deel te nemen, zooals Leo XIII in Graves de Commune re uiteenzet 't ls dus noodig, dat wij de zedewet van God beter onderhouden, en dat zij beter onderhouden wordt in het maat schappelijk en openbare leven en in het huisgezin. God eischt ook den dienst van ons woord. De mensch bidt op drievoudige wijze: als hij tot de sacramente nnadert, her H. Misoffer bijwoont of zijn gewone gebeden verricht. Hiervan acht spr. alle Katholieken overtuigd, zelfs zij die niet al tijd hun verstand en wil aan God onder werpen. Maar ook op dit gebied zijn toe standen te verbeteren. Zijn bv. de decre ten betreffende de veelvuldige communie uitgevoerd, bdii men gemeenschappelijk in het huisgezin e.d. Het gemis aan godsdienstzin, dat bij velen bestaat, is hieraan gelegen, dat zij het Roomsch zijn te veei hebben losge maakt van het dageiijksch .leven, terwijl het Roomsch zijn voor ons moet zijn de geurige wierook In ons dageiijksch be staan. Het Roomsch zijn moet voor ons wezen de eiectrische kracht, die won deren doet. Ons Roomsch zijn moet zich openbaren in aile omstandigheden des levens. Moge van dezen Katholiekendag uit gaan een verbreeding en verdieping van godsdienstzinmoge bij allen bewaarheid worden het woord van den apostel Pau- lus: Ik wil voortaan in niets anders roe men dan in het Kruis van Jezus Christus. Moge in ons Haarlemsch diocees Christus ten voile regceren en bevelen in de harten van geheel het Katholieke volk. Een overweldigend minutenlang ap plaus volgde op deze heerlijke rede. Daarna betrad Mgr. Caliier den kathe der en zeide ongeveer het volgende: Wat een heerlijke vreugde voor een Bisschop, wanneer hij zijn diocesanen ziet vereenigd in zoo grooten getale en hoe zij worden opgewekt tot geestdrift, wan neer zij hooren spreken over godsdienst zin. Ik heb het dikwijls betreurd, na 19 eeuwen van Christendom onze maatschap pij nog zoo onchristelijk te zien en zelfs dat wij daarvan voor een gedeelte moeten zeggen't Is ook onze schuld. Wij moe ten het Christendom prediken aan hen, die onzen godsdienst niet kennen; wij moeten de niet-christenen onzen heerlij ken godsdienst toonen. Er zijn tijden van vervolging geweest, in de eerste tijden van hei Christendom en ook in latere eeuwen, dat in stilte den dienst van God moest worden ver richt. Wie in het openbaar zijn godsdienst toen uitoefende, moest het zwaar boeten. Toen deden de christenen dan ook ge noeg met hun godsdienst in stilte. Maar die tijden zijn voorbij. Thans wordt ons njet alleen gevraagd zoo noo dig ook te lijden voor onzen godsdienst; we moeten ook arbeiden. En na d^ tijden van vervolging heeft daaraan te veel ont broken vaak. Met onze Christelijke be ginselen komen wij niet toe in het burger lijk en maatschapeplijk leven. Wij zien het lijdelijk toe, dat God niet genoeg wordt gediend in onze maatschappij. Dat is een zware verantwoording. Siaan we onzen catechismus op, dan lezen we daar, dat er ook vreemde zonden zijn, zonden van „beletten". Te weinig godsdienstzin too nen is vreemde zonde. Mgr. wenscht daar op nadruk te leggen: wanneer wij door onze schuld in een onchristelijke maat schappij leven, werkt deze onchristelijk heid op ons zelf terug. Daarom zijn wij, kinderen van toch zoo'n christelijk geslacht, zoo hard achter uit gegaan. Daarom heeft het Mgr. zoo verheugd, dat er hier zoo gesproken is over gods dienstzin in her huisgezin, in het openbaar en maatschapeplijk leven, om daarin te verspreiden Gods ideeën. .Wanneer dat gebeurt, dan kan Mgr .zijn vreugde niet onder woorden brengen. Ik hoop, aldus Mgr,. en vertrouw, dat deze Katholiekendag evenveel invloed moge uitoefenen in mijn diocees als de vorige hebben gedaan. Dan zal ik wezen Bisschop van een heilig, Katholiek volk en dan ook van een volk, dat naar zijn beste kracht zijn naas te tracht te brengen tot den eenen schaap stal, de H. Katholieke Kerk. Dat is altijd mijn ideaal geweest Daarvoor bid ik, wanneer ik dagelijks voor God neder- kniel; daartoe moge God zijn zegen ge ven door mijne hand. Hiermede werd deze goed geslaagde en grootsche betooging gesloten. In Artis had om half zeven een ge>- meenschappciijke maaltijd plaats, waar aan 150 gasten aanzaten. Mr. van den Bogaert dronk op Z. H. den Paus, H. M. de Koningin en Z. D. H. den Bisschop van Haarlem. Mr. Thijs- sen toastte op inr. van den Bogaert, voor zitter van het uitvoerend comité. Mgr. Jansen, deken van Amsterdam, wees op de aanwezigheid van onze Roomsche Mi nisters. .Wel zijn zij hier niet in hunne hoedanigheid als raadgevers der Kroon, maar toch kunnen zij hunne waardigheid niet afleggen. Zij geven een heerlijk voor beeld van openbaar Katholiek leven; zij geven een schitterend voorbeeld aan velen die zeggen: we vinden de Kathoiickenda- geen wel mooi, maar we hebben geen tijd Ais ze maar wilden, konden ze wel, onze Roomsche Ministers zeggen niet, we heb- ebn geen tijd. Minister Kolkman, hierop het woord nemend, zeide te komen als gewone Ka tholieke strijders. Wij wenschen hier niet te zijn j|w voorgangers, maar degenen, die met u strijden. Zoo hebben wij dat al tijd gedaan, ons heele leven (Bravo's(. Vóór 25 jaar was er niemand bijna, die openlijk op politiek terrein op den voor grond dorst te treden, aar enkelen heb ben het gedaan en ons den weg gewezen en op hen wil spr., zij het in weemoedige herinnering, een dronk wijden. LEIDEN, 24 October. Rijksnajaarshengstenkeuringen. Heden hadden alhier de Rijksnajaars hengstenkeuringen plaats. De jury bestond uit de heeren S. C. Gooszen, 's-GravenhageJ. C. Roodzant Kzn, 's-Gravenhage, J. Leeuwenburg, Zwijndrecht voor de commissie B, en A. W. Meidema, Groningen, van Lent, Trel en Bouchli. Gouda, voor commissie A. Goedgekeurd werden Nelson, stam boeknummer 845. Belgisch ras, 10 j„ Gebr. Bos te ZoetermeerLeon, gekr. Oldenb. ras, 16 j., Ms. van Wieringen te Abbenes, Haarlemmermeer; Hal Laurel, Amerikaansch draver, 15 j.. H.Q. Schrijver, 's GravcnhageGordiaon, gekr. Oldenb. ras, 9 j., A. J. Olsthoorn te Naaldwijk; Thorward, Oostfriesch ras, 6 j., L. van THburg te Rijnsburg en Effort, Oldenb. warmbl. ras, 5H j., H. J. Straathof te Zevenhoven. Afgekeurd werd wegens exterieur Little Ruley, 10 j., van H. A. van Nievelt te Wassenaar en wegens cornage Rudolf, Olnenb. ras, 7 j., Hengstenver. te Zoeter meer. Twee nummers waren niet opgekomen. Voor „Schoolkindervoeding" is in gekomen f 1,1 Is van de Loterijvereeni- ging „Wist ik 't maar". Door de R. K. Kleermakersvereeni- ging „St. Gerardus Majella" is een adres aan den gemeenteraad gericht om ook de levering van politiekleeding aan te besteden. Zij achten dit zoowel in het belang der werklieden, alsook in het belang der berokken middenstand. Ter toelichting wordt gezegd, dat aan besteding tengevolge zou hebben een betere loonregeling voor de bij de zaak betrokken werklieden, terwijl zij in het belang is van den middenstand, die bij het nu gevolgde stelsel van mededinging is uitgesloten. Aan dit adres is door de Kamer van Arbeid adhaesie betuigd. Met Staatscourant No. 249 zijn ver zonden de statuten van de Naaml. Venn- Boekdrukkerij voorheen L. v. Nifterik Hzn. alhier. Het maatschappelijk kapitaal be draagt f 50.000,verdeeld over 50 aandeelen, waarvan er 38 zijh geplaatst. Tot direc teuren zijn benoemd J. Rupke Chr.zn. te Waddingsveen en L. Vermeulen alhier en tot commissarissen H. Schoonejongen Jzn. te 's Gravenhage, J. van Bergen te Wad dingsveen, L. J. jaspers te Gouda en C. Jongenburger te Waddingsveen. GOUDA. Bij kon. besluit is aan C. van 't Hof, rijksveldwachter-brigadier verlof verleend tot het aannemen der hem door den President der Fransche republiek geschonken zilveren eere-medailfe van Frankrijk. GOUDA. Met Staatscourant no. 249 zijn verzonden de statuten van de Goudsche coöperatieve Melkinrichting „Ons Ideaal", alhier. Het doel der vereeniging is het aan- koopen en fabriceeren om aan hare leden te leveren en het van hare leden terug nemen van zoete melk, karnemelk, flesschenmelk, boter en van al hetgeen verder tot den melkhandel in den ruim- sten zin behoort. Het is den afnemers der vereeniging niet geoorloofd de van de'vereeniging betrokken waren aan wederverkooperg dier waren, geen lid der vereenigins zijnde, af te staan of over te doen. H1LLEGOM. De raad dezer gemeente vergadert Vrijdag a.s. om 10 uur. NOORDW1JK. Met Staatscourant no. 249 zijn verzonden de statuten van de N. V. Noordwijksche Bouwmaatschappij, alhier. OUDSHOORN. De heer C. Mantel al hier, is benoemd tot onderwijzer niet acte Fransch te Zwolle. VOORSCHOTEN. De afd. Voorschoten van het Groene Kruis zal Woensdag 25 October 's avonds om acht uur in het hotel Deurloo haar jaarvergadering hou den. WADDINGSVEEN. Met Staatscourant no. 49 zijn verzonden de statuten van de N. V. Waddingsveensche Kurkwaren- fabriek, voorheen L. Vermeulen Co., alhier. GEWESTELIJK GEMENGD^ Gistermiddag te ongeveer kwart voor vier, zakte de timmerman v. D., werkzaam aan den nieuwbouw voor de gasfabriek aan de Hooigracht te L e i d e n op den steiger ineen. Dr. Weebers, aan stonds ontboden, kon slechts den dood door hartverlamming constateeren. Hedenmiddag ongeveer I uur, viel een schipper door het uitglijden van zijn voorboom in de Mare bij de Maresingel te Leiden. Een daar surveilleerend politieagent klom over de brug op de schuit en trok den man die zich aan zijn vaartuig had vastgegrepen op het drege. Rechtszaken. De Winkelsluiting te Amsterdam. Kantonrechter Carsten, heden uitspraak, doende in zake een overtreding van de Verordening op de Winkelsluiting, heeft deze verordening wei verbindend ver klaard en den overtreder, den heer Le- visson, veroordeeld tot 50 cent boete of 1 dag hechtenis. Ook een filiaalhoudster van Hillen werd door hem tot dezelfde straf veroordeeld. De vergiftiging in de Nieuwe Meer. Op last van het hof te Amsterdrm zijn in de Nieuwe Meer nieuwe onderzoeking gen ingesteld naar de vergiftigingen, waarvan van E. en vrouw H. worden verdacht. Aanbestedingen. LEIDEN. Bij de heden gehouden aan besteding door de commissie van beheer over de gestichten „Endegeest" en „Rhijn- geest" van de levering van 900 hectoliter aardappelen, in twee kwaliteiten, voor het tijdvak I November 1911 tot 30 Juni 19)2, waren ingekomen de volgende in schrijvingen, t. w. G. Verboon te Hazerswoude a f3,95, b f3,65. P. Peereboom a f3,78, b f3,25. M. van der Vlist a f3,67, b f3,27. Th. J. B. Haan a f3.74 en f3.46 b f3.12 per hectoliter. De drie laatstgenoemden wonende te Leiden. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag 24 October. De replieken over het algemeen de bat over de Militiewet worden voortge zet. De heer March a nt (V.-D.) be twist tegenover den Linister dat dit wets ontwerp niet zou aantasten de grondsla gen van de Militiewet van 1901. De heer Thomson (U. L.) verdedig de zich tegen de aanvallen waaraan zijn critiek op het militie-notwerp heeft1 blootgestaan. Vooral richtte hij zich hierbij tegen den heer de Savornin Lott in an die spr. had verweten geen goed volksopvoeder te zijn. Het recht mist de heer Lohman, wiens uitlatingen in deze kamer juist kunnen tengevolge hebb ben dat het in verkeerde richting gaat. En als de heer Lohman voortdurend op het gebied van milrtairisme den heer Schaper bestrijdt, dan heeft spreker meer respect voor den heer Schaper, die al thans zijn dienstplicht heeft vervuld, dan voor iemand die dien dienstplicht voor ge id heeft afgekocht. Het wetsontwerp verder bestrijdende, gaf spreker o.a. als equivalent voor de militaire werkers aan ,het bestendigen van een toestand welke thans zelden, zij 't officieus, bestaat, nl. het stelsel der vaste employés. Spreker bestreed voorts het verlaten door dr. Kuyper van zijn vroeger gun stig standpunt ten aanzien van het volks leger en achtte het medegaan van de Roomsch Katholieken met deze wet slechts een uiting van politiek. Door dik en dun moet deze Staatspartij mede om dit Kabinet te steunen en te behouden, en daarom moet deze militiewet er door gehaald worden. Tegenover weerbelas- ting had spreker ernstige bezwaren, zoo* lang we een beperkt contingent hebben. Spr. voorspelde ten slotte dat de wet ebschouwd zou worden als een onprac- tische wet, welke opnieuw reactie zal uit lokken. Dte zitting duurt voort. Laatste Berichten. (Gedeeltelijk gecorrigeerd.) Hofberichten. Heden begaven zich naar het Loo, ten einde aldaar de dienstdoende heeren te vervangen, Harer Majesteits eerste ka merheer jhr. van den Bosch; Harer Ma jesteits Adjudant kapitein Graaf du Monceau en Baron van Harden broek van Lockhorst, ordonnansofficier van H. M. de Koningin. Donderdag a.s. wordt ten paleize Het Loo verwacht om aldaar eenige dagen te verblijven Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Pauline von Wied. Minister de Waal Malefijt. Ter jongste ministersconferentie van H. M. de Koningin is ook ontvangen de heer De Waal Malefijt, Minister van Koloniën. De revolutie in China. Wegens de in China uitgebroken re volutie is, vernemen wij, besloten tot uitzending van Hr. Ms. pantserschip Holland, van de zeemacht in Ned. Indië uit Batavia naar Shanghai, teneinde aldaar gestationneerd te worden ter bescherming van de belangen van Nederlanösche onderdanen. Indische Begrooting. De Memorie van Antwoord van den Minister van Koloniën op het afdelings verslag der Tweede Kamer over de In dische begrooting wordt in het laatst der volgende week verwacht, Onderscheiding. De Duitsche Keizer schonk aan Gene raal van Heutsz zijn eigenhandig onder teekend portret en aan den Commissaris der Koningin in Limburg, Jhr. Ruys de Beerenbrouck, bet grootofficierskruis van den Rooden Adelaar. Beide heeren be groeten namens H. M. de Koningin den Keizer tijdens diens verblijf te Aken, De Turksche begrooting. KONSTANTINOPEL, 23 Oct. De be grooting voor het nieuwe dienstjaar sluit met een tekort van 3M raillioen Turksche Ponden. De moord van den Metropolitan. KONSTANTINOPEL, 23 Oct. De groot vizier en de minister van justitie beloof den streng onderzoek te zullen instellen naar den moord op den metropolitaan van Grevena, en de schuldigen streng te laten straffen. De Edward Dawson. Men meldt uit Vlissingen d.d.. 21 Oct.: Van het op 1 October in brand ge raakte en neg steeds brandende Engel- tsche stoomschip „Edward Dawson", is Vrijdagnacht bij vloed het voorschip los» geraakt en weggedreven, en dit ligt nu op een duizend meter afstand van het achterschip, met den voorsteven naar de duinen. Gistermorgen had weder een zeer harde ontploffing plaats. De mast is over boord geslagen. Het schip zit op den rand van de bank, en zou bi} vloed in het vaarwater kunnen drijven, waarom een sleepboot ter plaatse is. Beurs van Amsterdam. 24 October ISil. Nederland. 3% Obi. Ned. Werk. Schuld 3% Cerl. dito 2H dito Hongarije. Goudl. 4%. Oostenrijk. b~/0 Obl. April-Oct. Üito 4 fan-|uli. Portugal 4H Obl.Tabaksmon. 3% Obl. te serie Rusland. WL Obl. l909Ned.Rec. 4Yl 7o dito Obl. 1909 4 dito bij Hope Co. a. G. R. 125 4 dito t?e Erniss. Servië 4 '/Q Obl. 1895 Mexico 5 7o Goudl. '99 tiraziiië, rune. L. l&RS Columbia 37c Gee. B. Schuld Venezuela 3 0 Dipl. Sch. 1906 4"/o Amsterdam 1900-01 4/o Lfiden 1896. 47> idem 1911. Aand. West. APac.Hyp.B.C. Amaig. Copper Cy. C. v. Aand. Gert. v. Amer. Car oc Found C. Un, Cigar. M. C. v. A. Cert.v.g. A. Unit. Stat.SteelCorp. Cerr. v*. pref. Aand. dito Aiuiu. Barge a Moorman» (liq.) Anist. Cuït. Mij. der Vorsten!. Aand. Kol. BanK i\ed. Handeisinpij. Kescontre 5 Gew.aanU.„Ketanoen"Mijnb.Mij. Redjang Lebui'g Mijnt». Mij.aanö. Aand. Great Cooars üec. Hoi!. Fetr. A. Aand. K. n. t. espl. v. Pelr. dr. a r ïuuu Aand. Moeara Eniin Petr. Mij. Aand. sum Paiemb. Feir. Mq. Gew.aana. intern. Mere. .V.ar.Cy. i rel. aand. aito. üwo. Aand. Amsterdam Deli Comp. Aand. Deii Cultuur Mij. Aand. Deli-Mij. Aand. Nieuwe Asahan Tab. Mij. Aand. Un. Langkat F). Gert. v. Aand. Maxw. Land Gr. Cert. v. aand. Feruv. Corp. Lim. Cert. v. Fret. aand. Corp. Lim. Aand. Holi. ljz. Speormij. Aand. Mij. t. Exp.. v. Staatssp. (jest.Obl. Boxiei-W'esel 1875-80 Aand. Warschau-Weenen bpw. Ceri.v. aand. Atchison Topeka Cert.v.aana. Chesapeake «JcUhio Cert. v.aaud. Denv. ot Kio Gr. Sp. Gew. aand. Erie Sp. Mij. 4 70General Lien Bonds dito Gew. A. Kans. City South Kw. Mexic.lntern.PriorLienObl.4H% Ceri. v. aand. Miss. Kans. óc T. 4 7o le Hyp. Obl. dito Aand. N.-Y. Ontario «S Western Cert. v. gew. aand. Rock Island Gew. aand. South Pacific Afgcst. gew. aand. South Rlw. Cert. v. gew. aand. Union Psc.Rlr. 4 70 Goud Obl. Union Pac. Rlr. Gew. aand. Wabash Leeningen Amsterdam a f 10Ü Paleis voor Volksvlijt 1869 Aand. Witte Kruis 2±ï Antwerpen 188Z 470 Hongaarsche Hypb. 1884 4% Theiss. Regulir. Ges. 1880 öVo Staatsl. Oostenrijk 1860 3% Madrid 1868 Turksche loten 1870 Congoloten 1888 Panama-kanaal loten Prolongatie rente 2H Vorige Koers Koers. lieden. 82} j 824B 81 'A 314« 69 69? 92«h6 94' a 91H 95<U 64 H 96.4 954 87ai« 824 lfll 1044 484 584 504 1014 101J i 8*/ 1004 163 !63 53 4; 47 H 49' g 44 «K§ 46 59.4 60» 108? 8 1084 115 1144 166 !ö5?jj 142 142 184.4 1*4.4 83 83 582 579 62 594 3724 377 4414 448 2024 zu2 4 1624* 154 134 710 93 93 4894 -191 184 1 Sli 491 492 44 10? 8 109-1,. 42 4 "1 8 803-2 &04 934 954 974 Wi 1974 107 1074 734e 714 24 4 244 30 JO 78? a 77.4 29? s 101? 8 1014b 314B 31H 974 974 384 38?ÜB 254* 25 1094 28»4« 1084 28'4b rei 4 1624 101H 101K 12.4 12,4 107 >16 1.35 135 84 86«K« 121 I53H 154 - 1624 68 464 40.70 40.70 70.- Marktberichten. LEIDEN, 24 Oct. Vette varkensniarkt. Aan voer 306 stuks. Vette varkens 271 f 0.51 af0.49 licht soort 35 f 0.47 a f 0.44. Handel vlug. BODEGRAVEN, 24 Oct. Kaas. Aangevoerd 113 partijen kaas. Ie soort Goudsche f43— a f46, 2 soort Goudsche f 39 a f 41—le soort Derby f—zwaardere Goudsche f49H. Handel flauw. ROTTERDAM, 24 October. Botermarkt. Aangevoerd 64 achtste en 31 zestiende vaten en 190 stukken van een M K.G. Prijzen le kw. f 0.68,2e kw. f 0.64,3e kw. f 0.60. Per half K.O. 82Ha67^ct. Eieren. Aangevoerd 5447 stuks. Kippen eieren f 5.80 a f 8.30. Eendeneieren f 4.70—6.— Veemarkt. Aangevoerd 46 Paarden 1896 magere Runderen; 939 vette Runderen 134 vette Kalveren; 195 nuchtere Kalveren; 507 graskalveren; 2 varkens; 356 Biggen, 2 bokken. Prijzen als volgtKoeien en Ossen 35—42—43 ct., Stieren 29—34 ct., vette kalveren 50—57H ct. p. Yi kik>. Prijzen per stuk: Melkkoeien f155 a 285; Kalf koeien f 155 a 290, Stieren f 110-270; Pinken f 90-140, Graskalveren f 30 a 70; Vaar* zen f 130 a 160, Werkpaarden i 60 a 300; Slachtpaarden f 30-160; nuchtere Fokkalveren. f 1319nuchtere slachtkalveren f 7 a II hitten f 50—260. Biggen f 7,50-12.— biggen per week f 1.20 a 1.50. Vette runderen veel handel. Beste spoelings-, koeien en ossen zeer gezocht; verkoop tot 1 c boven noteering; omzet redelijk. Stieren mid« delmatig aangevoerd; handel redelijk. Vett4 kalveren niettegenstaande geringe aanvoer zeel tragen handel; afloop niet bevredigende. Melk- en kalfkoeien zeer ruim nangevoerd' handel goed doch omz tot lagere prijzen^ Magere ossen goed verkocht. Jong vee tamelijkk^ handel. Nuchtere kalveren behoorlijken handel Slachtpaarden als gewoon. Hitten enwerkpaar den handel vlug. Biggen ieta vlugger verkocln

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 3