BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. Gemeenteraad van tiazerswoude. De 4" Diocesane Katholiekendag. Y3n hei vergelijk moeien worden ge regeld. Het zou de zaken gemakkelijker ma ken, indien één der op dit moment nog hangende politieke geschilpunten kon worden bijgelegd. De volgende veranderingen zijn aan gebracht in de bezetting van de posten in het Engelsche ministerie: Tot lord privy sea! is benoemd graaf Carrington (voorheen minister van landbouw), tot minister van binnenlandsche zaken Mc Kenna (voorheen minister van marine), tot minister van marine eerste lord der admiraliteit Winston Churchill (voor heen minister van binnenlandsche zaken), tot kanselier van het hertogdom Lan caster Hobhouse (voorheen financieel secretaris van de schatkist), tot minister van landbouw Runciman (voorheen mi nister van onderwijs), tot minister van onderwijs Pease (voorheen kanselier van het hertogdom Lancaster). Zaterdag is te Tokio de rijkskruit fabriek in de lucht gevlogen. Er zijn 12 dcoden en 9 gewonden. Vierduizend kilo kruit is verloren ge gaan, terwijl twee gebouwen vernield zijn. Koninklijke besluiten. Bij Kon. besluit is benoemd tot notaris te Amsierdam jhr. P. O. van Nispen, candidaat-notaris aldaar; is aan A. Kist eervol ontslag verleend als notaris te 's Gravenhage; aan H. Alma als notaris te Berlikum, en aan J. de Jong als notaris te Koudum; is benoemd tot directeur van het post en telegraafkantoor te Oosterhout G. F. H- von Hellenberg Hubar, thans te Enkhuizen. De Sobriëtasbloem. Hebben wij gisteren reeds gemeld, dat de netto opbrengst der Sobriëtasbloem over 'tgeheele land f50.000 was, de netto opbrengst in elk der 5 bisdommen is als volgt: aartsbisdom Utrecht f 19.298,87; bisdom Haarlem f 16.578,741/21 bisdom 's Bosch f 9466,361/2 bisdom Breda f 4226,4712; bisdom Roermond f2473,23. De winkelsluiting te Amsterdam. De uitspraak van den kantonrechter in het eerste kanton heeft in het kamp der „anti's"-, groote vreugde verwekt, eene vreugde, waaraan verscheidenen uiting gaven door het uitsteken der vlaggen. O.a. wapperde het dunboek van de huizen der vier verbonden tegenstanders der ver ordening: de twee sigarenwinkeliers, den spekslager en den winkelier in chocolade- en suikerwaren in de Amstelstraat, die te zaraen het bolwerk van verzet vormen. De sigarenfirma Hillen, wier depothouder in de Raadhuisstraat gistermorgen van rechtsvervolging ontslagen werd, had in verband met die rechterlijke beslissing aan al hare depothouders te Amsterdam last gegeven gisteravond de winkels als van ouds open te houden. Tegen alle depothouders, ook tegen dengene, die van rechtsvervolging ontslagen werd, heeft de politie daarop proces verbaal opge maakt en een gelijk lot trof andere win keliers, die na negen uur open bleven. De houder van een palingwinkel in de Reguliersbreestraat werd voor de 25ste maal sedert het in werking treden der verordening „bekeurd". Toch was het getal nieuwe overtredin gen niet zoo groot als sommigen schijnen verwacht te hebben. De meeste winke liers sloten ook gisterenavond klokslag negen uur. Sluiting debat Militiewet. De „NedL" verneemt, dat het voorne men bestaat bij den aanvang der zitting heden een motie van sluiting van het de bat (algemeene beschouwingen Militie- wet) voor te stellen. Mocht dit bericht omtrent Kamerslui- ting juist zijn, zegt de „Ned." vervol gens, dan zou ons dit ten zeerste ver heugen. Chrer de Militiewet hebben alle partijen en groepen haar gevoelen uitgesproken. De Minister van Oorlog heeft geant woord. Daarna had het debat uit moeten zijn. Met haar gewonen eerbied voor noode- k>oze breedsprakigheid liet de Kamer re plieken toe. Een nieuwe spreker trad in het debat, mr. Jroelstra, die de Kamer vijf kwartier bezig hield. Twee andere sprekers voerden nog het woord. Daarop den geheelen namiddag de heer ,Ter Laan! Naar men ons mededeelde, zal ook nog de heer Duys redevoeren. Wel heeft de heer Jroelstra beloofd, dat de sociaal-democraten geen obstructie zouden voeren, en wij weten niei of deze speeches met dat doel gevoerd worden. Maar, welk ook het doel zijn moge, het nu nog redekavelen over de wet bij de algemeene beschouwingen verdient geen anderen naam dan tijd vermorsen. De Kamer, uit een verkeerd begrip van vrijheid van spreken, is steeds geneigd de praatzucht op geenerlei wijze te brei dden. Laat ons hopen, dat ditmaal al thans zij haar roeping zal begrijpen. Misschien komen wij dan ook van de door niemand in of buiten de Kamer be geerde, maar onvermijddijke en reeds door den voorzitter aangekondigde avond zitting af. Immers zou die niet worden gehouden, indien de algemeene beschou wingen vóór Dinsdag afliepen. Al wordt het debat gesloten, toch heb ben de voorstellers eener motie en 3e Minister nog het recht te spreken, volgens art, .77 van Jiet Reglement van Orde. Nog merken wij op, dat zelfs zij, die de wet niet willen, bij deze langwijlige manier van behandelen geen "belang heb ben. Zij kunnen toch de eindstemming over de wet niet verhinderen. Alle tijd verlies komt dus ten nadeele van het geen dit Kabinet voorstelt. Wil de rechterzijde dat? Prov. Staten van Zuid-Holland. De eerste najaarsvergadering van de Staten van Zuid-Holland zal worden uit geschreven tegen 5 December a.s., de tweede 14 dagen later. De Militiewet. Door den heer Elhorst is een amende ment voorgesteld, strekkende'om te doen vervallen een speciale controle op het naleven van den militieplicht bij gelegen heid van het aangaan van een huwelijk, hetgeen den voorsteller geheel overbodig voorkomt. De'heer Van Veen heeft ook een amen dement van gelijke strekking. Voorts een amendement om in art. 69 niet neer te leggen de data, waartusschen de inlij ving moet geschieden, maar de tijdvak ken van de inlijving bij Kon. besluit te laten vaststellen. Twee andere amende menten dienen om aan het uitvoerend ge zag die vrijheid van handelen te laten, welke den voorsteller voor een goeden gang van zaken wenschelijk acht. De heeren De Beaufort, Van Vlijmen, Eland en Thomson hebben op enkele artikelen een amendement ingediend, waarvan de strekking is om niet-Neder- landers, tot een andere nationaliteit be- hcorende, uit de militie verwijderd te houden. Nederlanders, die hun nationali teit verloren hebben, maar niet in het bezit van een andere nationaliteit zijn, z.g. „Heimathlose", worden er niet door uitgesloten. KORTE KROMEK. De gewone audiënties van de mi nisters van marine en koloniën zullen deze week niet plaats hebben. LEIDEN, 24 October. Sara Burgerhart. Ten tweeden male werd gisteravond in den Schouwburg opgevoerd Mejuffr. Pabst's toonéelbewerking van 't meester werk der dames Wolff en Deken „Sara Burgerhart". In iets vlotter tempo dan de vorige maai werd er gespeeld, waar door de vertooning veei won. Echter blijven wij bij onze meening, dat, hoewel verschillende schilderachtige tafreeltjes veel te genieten gaven, het niet de ro man van Saartje was, dien wij gezien hebben. Ook nu was de schouwburg, op de loge na, geheel bezet door een blijk baar zeer genietend publiek. Te Amsterdam is geslaagd voor het 'examen vrije en orde-oefeningen der gymnastiek, mej. M. C. Marks, alhier. ROOMSCHE AGENDA. Woensdag, .8 uur 'savonds. Bonds- gebouw, Rapenburg 10. Onderlinge ge mengde kwartetten-wedstrijd van de Zangvcreeniging St. Cecilia. ALFEN. Vergadering van den Ge meenteraad op Donderdag 26 October 1911, y,m. 9V2 uur- Punten van behandeling: 1. Benoeming van een onderwijzer aan de o. 1. school. Voordracht: L. Hirschel te Nieuweschans, C. Mantel te-Ouds hoorn, jen W. D. J. Marchant te 's-Gra- venhage. 2. Ontslagaanvrage van de onderwijze res aan gemelde school, mej. A. E. den Ouden. 3. Verzoek van ouders van leerlingen die jde o. 1. school bezoeken, om aan stelling van eene vijfde leerkracht aan die school, met voorstel van B. en W. 4. Voorstel van B. en W. tot het af schaffen van de kaasmarkt. 5/ Vaststelling gemeente-begrooting dienst 1912. 6. Voorstel van B. en W. tot het doen rooien van de boomen staande langs de algemeene begraafplaats. 7. Voorstel van B. en W. tot het planten van boomen op het terrein der asch- en vuilnisverzamelplaats in wijk Steekt 8. Adres van de Vereeniging „Gemeen tebelang" handelende over hel onder houd der voetstraten in de kom der ge meente met voorstel van B. en W. 9. Wijziging begrooting, dienst 1911. 10. Reclames hoofdelijke omslag. KATWIJK. Als een bijzonderheid wordt vermeld dat bij den bloemist A. Korpers- hoek, niettegenstaande den drogen zomer, nu een Chireneboom in vollen bloei staat. OEGSTGEEST. De gemeenteraad ver gadert Woensdagmorgen om 10 uur. De agenda bevat ol m. Gemeentebegroo- ting 1912 en reclames hoofd, omslag. Vergadering van hedenmorgen. Voorzitter de heer Mr. E. van Dobben de Bruin, burgemeester. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergade ring met gebed. De notulen worden ge lezen en onveranderd vastgesteld. Ingekomen stukken: Goedkeuring door Ged. Staten van de verordening betreffende het leggen van gasbpizen in deze gemeente. Goedkeuring van Ged. Staten om de schooiregeling met Koudekerk aan te gaan. Schrijven van liet bestuur der harmo nie om eenige uitvoeringen te mogen ge- gen tegen entree in de openbare school. Qp voorstel van den Voorzitter keurt de Raad goed dat gedurende 2 avonden de openbare schooi beschikbaar wordt gesteid voor uitvoeringen. Eenige af- en overschrijvingen wor den goedgekeurd. In behandeling komt de aanvrage sub sidie voor de spoorlijs Gotida-Alfen. De Voorzitter vindt dat het be lang van Hazerswoude bij deze lijn niet bijzonder groot is. Het prae-advies van B. en W. iuidt dat er eenig belang voor deze gemeente is indien de lijn ten Wes ten van de Gouwe komt. B. en W. mee- nen echter dat de nadeelen de voordel len verre zullen overtreffen en advisee- ren om geen subsidie te geven. Spr. zegr nog dat de lijn volkomen buiten het ge bied van dezejjemeente gaat, het station komt op een uur afstand van Hazers woude. De heer C. Wezeienburg is het hiermede niet geheel eens, men moet ook rekenen met de toekomst, het personen vervoer zai zeker toenemen. Spr. stelt voor niet terstond hier afwijzend op te beschikken. De Voorzitter geeft toe dat er eenig belang voor Hazerswoude aan ver bonden is, doch 't is geen direct belang. Ook Leiden en Rotterdam hebben er be lang bij. Doch op 't oogenblik is het een zuiver direct belang voor Gouda, Bos koop en Aifen en Waddingsveen alleen En dat toekomstbeiang kunnen we nu niet reeds gaan betaien. Bij elk groot werk heeft een ruimere kring ook een indirect belang. De heer Korte weg vindt 't moei lijk deze zaak aan te houden. Voor 't overige is spr. met den voorzitter eens. Het voorste"! van B. en W. wordt met 9 tegen 2 stemmen (die van de heeren Wezeienburg en v. d. Hee) aangenomen. De gemeente Koudekerk heeft de schoclgcldregeling met Hazerswoude goedgekeurd, doch zelf een nieuw arti kel in die overeenkomst gevoegd. B. en W. van Hazerswoude kunnen zich daar mee niet vereenigen. Dit artikel luidt dat het contract eenzijdig opzegbaar is. De heer Korleweg acht de ophef fing van de openbare schooi niet in 't belang der gemeentenaren en is tegen elke regeling met Koudekerk. De Voorzitter gaat wat dit betreft niet mei den heer Korteweg mee. In een school met 1 onderwijzer ook waar slechts 20 kinderen zijn (doch over zes klassen verdeeld) kan bijna geen goed onderwijs gegeven worden. Vervolgens is 't ook in het financieel belang, dezer gemeente. De Voorzitter discussieert nog met den heer Korteweg over eenige pun ten van financieelen aard, welke door den Voorzitter helder verklaard en ver dedigd worden. De heer ,W e s s e 1 i n g zegt nog, dat tot opheffing van de openbare school niet zoozeer besloten is alleen uit antipathie tegen het openbaar onderwijs. De zaak is goed doordacht.' Men achtte het een belang voor de kinderen, voor de ge meente en voor het rijk. Een amendement op art. 2, voorgesteld door den heer Korieiweg, regelende de financiën, werd met 9 tegen 2 st. verwor pen. Voor het amendement stemden de heeren v. d. Hee en Korteweg. De geheele regeling exclus. het artikel betreffende de opzegging, wordt met 8 tegen 3 stemmen goedgekeurd. Tegen de heeren v. d. Hee, C. de Bruin en Korteweg. De heer Plaisier heeft eervol ontslag gevraagd als nachtwacht. Dit wordt ge geven. Den heer Plaisier zal een pensioen gegeven worden van f91 volgens den gewonen pensioengrondslag. De brandspuit is verkocht aan Willes- kop voor f450. Nog deelt de Voorzitter mede, dat er 141 straatlantaarns in deze gemeente zullen geplaatst worden, waarvan voor- loopig 132. Het bodeloon voor de waterleiding vond men verleden jaar voldoende, ook thans wordt dit nog voldoende geacht. De Voorzitter wil nog aan den bode een verrekenpremie van f25 geven. De heer Korteweg brengt nog een woord van hulde aan den voorzitter voor de met zorg gehouden administratie van de waterleiding. Nog stelt de heer Kor teweg voor, het bedrag voor den bode iets hooger te stellen, ni. op f 40. De Voorzitter vindt dit bedrag in ver band met zijn overige werkzaamheden hoog genoeg. De heer W e s s e 1 i n g wil het stellen op f30. Het voorstel van den heer Korteweg om f40 te geven, wordt met "6 tegen 5 stemmen aangenomen. Met algemeene stemmen wordt de be grooting daarna goedgekeurd in gewone ontvangsten en uitgaven op f32.373,48, in buitengewone ontvangsten en uitgaven op f1000, totaal dus op f33.373,48. In geheime zitting wordt eenige oogen- blikken gesproken over een paar recla mes hoofd, omslag. Na heropening wordt besloten de be lasting van N. Heemskerk en P. de Bruin te handhaven. De aanslag van den heer Mayer wordt met f 500, die van den heer J. Oppelaar met f200 verminderd. De heer Wezeienburg vestigt de aandacht op de onbegaanbaarheid van den Loetweg. De Voorzitter zegt voorziening toe, -1 is echter beter wanneer het onder de aandacht van den geragjgnte- opzjcjiter .wordt gebracht. De heer Korteweg vraagt, of langs den brug geen leuning kan gezet worden. De Voorzitter zegt, dat de weg daar verbreed wordt, later kan dan gezien worden of daar een leuning noodig is. De Voorzitter sluit daarop dc ver gadering. Kerknieuws. Z D.. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot pastoor te Bodegra ven den Weleerw. heer J. B. A. Diek- mann; tot pastoor te Schoten den wel- ,eer\v. heer J. M. Eg; tot pastoor te jpvezande den Weleerw. lieer Th. J. F. Bergansius, die kapelaan was te Leiden (St. Petrus); tot rector van het St. Eli- sabethsgesticht te Amsterdam, den Wel- 'eerw. heer P. L. Dessens, en tot pastoor te Zandvoort den Weleerw. heer M. C. M. Bohl, die kapelaan was te 's Graven hage ,(H. Willibrordus.) Academienieuws. LEIDEN. Geslaagd voor hei candi- daatsexamen in de rechten Mej. C. Simons (den Haag). GRONINGEN. Bevorderd tot doctor in de geneeskunde de heer J. de Vries, arts te Amsterdam, geboren te Groningen, op proefschrift: De cellulaire bouw der groote herschenschors van de muis en de veranderingen daarin na doorsnijding van het corpus callosum. (Vervolg.) De conclusies van mr. J. N. J. E. Heer- kens Thijssen betreffende den gods dienstzin in het huisgezin werden pa eenig debat vastgesteld met deze wij ziging, dat op voorstel van den heer G. C. W.ubben te Rijswijk onder de krachti ge godsdienstige opvoedingsmiddelen ook genoemd zuilen worden het altijd aanwezig zijn van Katholieke lectuur in ieder huisgezin. Een amendement van pastoor de Meulder te l^rseke om .on der deze middelen ook te noemen het 'be spreken en verklaren van kerkelijke plechtigheden en ceremoniën, werd ver worpen. In afdeeïing II waar mr. P. J. M. Aaiberse over godsdienstzin in het openbaar ieven sprak, was de heer Wubben de voo.rsteiler van een amen dement om ook hier het iezen van Kafh. iectuur aan te bevelen, niet aanwezig. De inleider was het zakelijk volkómen met den voorsteller eens, doch kon het amendement niet in zijn conclusies in- iasschen. Het werd vervallen verklaard. Voorts wees mej. Peeters nog op den in vloed, die van de vrouw kan uitgaan, waarover de inleider tot haar leedwezen in 't geheel niet had gesproken. De in- inieider was het grootendeels niet de spreekster eens en stelde op sympa thieke wijze in 't licht, wat voor steun de vrouw den man kan verleenen als hjj in 't openbaar optreedt. In de derde afdeeïing sprak de Wel eerw. rector P. Stroomcr, geestelijk ad viseur van den Ned. R. K. Volksbond over Godsdienstzin in het sociaie leven. Onder godsdienstzin verstond spr. de gestadige dwang der ziel om heel het verlangen, spreken en handelen te rich ten op het volbrengen van Gods .wil. Maatschappelijk leven is de samenvat ting van ai de handelingen door welke de mensch zich in betrekking stelt met andere menschen om in samenwerking dat tijdelijk geluk te verkrijgen, waar toe de eeniing of in het geheel niet of j slechts onvolmaakt er ten deele bij mach te is. De voornaamste handelingen kunnen worden ondergebracht: le. bij de productie der goedelren, waardoor ontstaat de betrekking van werkgever en werknemer in landbouw en industrie 2e. bij den handel, waardoor ontstaat de betrekking tusschen kooper en ver- kooper 3e. bij ontspanning en vermaak. Spr. betoogt dat de drang naar geluk iigt in de natuur van den mensch en dat voor den mensch de mogelijkheid om ge lukkig te leven bestaat door in zich op te nemen de goddelijke waarheden ,door na te leven de voorschriften, den levens regel, kortom door God te dienen en zich te versterken door godsdienstzin. Maar heei ons leven moet dan ook staan onder den invloed van dien godsdienstzin, het geen thans geenszins het geval is, waar voor spr. vele uitingen aanhaalt ook door hem in zijn conclusies genoemd. De middelen echter om den godsdienst zin te versterken, ontbreken niet. Ook hier weer worden uitvoerig besproken de punten, in de conclusies neergelegd. Wat het heiligen van den Zondag be treft, begroet spr. het als een stap in de goede richting, dat aan ondergeschikten vacantiedagen worden gegeven, waardoor de redelijke noodzakelijkheid verdwijnt Zondagen geheel aan ontspanning te be steden. De Zondag vooral moet meer dienstbaar gemaakt aan levensernst. Een passende ontspanning is zeer zeker niet verboden, maar mag geen hoofddoel wor den. Eiken Zondag het evangelie lezen het bekende Bijbeltje valt onder elks be reik. Ook 't gulden boekje van Thomas a Kempis beval spr. aan. Verschillende amendementen waren in gediend, die door de voorstellers alle uit voerig werden toegelicht en waarvan de meeste werden aangenomen. De volgende conclusies .werden vast gesteld; I. Dc zegeningen van het maatschappen lijk leven hangen voor een groot gedeelte af van den godsdienstzin in de maat schappelijke geledingen. II. Verschillende uitingen van het maat schappelijk leven maken duidelijk, dat de godsdienstzin in breeden kring te wen- schen overlaat. Als zoodanige uitingen mogen worden genoemd: het lezen van neutrale of niet-Katholieke bladen; het lichtzinnig denken over het gevaar, van neutrale vereenigingenhet* geven; van aanstoot door etalages; gebrek aan eerlijkheid in den handel, aan oprecht heid in den omgang, het openen van winkels, het doen van inkoopen en het zonder hooge noodzakelijkheid vergade ren op Zondag; het beocfeien van sport, het doen van gezamenlijke optochten, de pretmakerij op Zondagmorgen. III. De godsdienstzin dient ook in het maatschappelijk leven tot zijn recht te komen en te worden opgewekt of ver sterkt door: het Iezen van Katholieke bladen; gesloten retraites; het heiligen van den Zondag dezen meer dienstbaar te maken aan zijne bestemming, zoodat de gelegenheid gevonden wordt tot dieper besef te geraken van ons levensdoel: liet verenigingsleven op Katholieken grond slag. in verband hiermede zij inzonder heid aanbevolenhet bevorderen van een of meer vacantiedagen, die dan voor ont spanning kunnen gebezigd worden. IV. De genoemde verschijnselen Van gebrek aaii godsdienstzin dienen door de Katholieke pers en in eigen kring (en krachtigste te worden bestreden. Om halfvier begon de algemeene ver gadering in de groote concertzaal, die bijna geheel was gevuld. Een ontelbare schare geestelijken en leeken had plaats genomen, terwijl het podium was gereser veerd voor het bestuur, de leden van het algemeen comité en genoodigden. Hier onder werden opgemerkt de Ministers van Financiën, 1111. M. J. C. Kolkman, van Justitie, mr. E. R. H. Regout, en van Waterstaat, mr. L. H. W. Regout, ver schillende Kamer- en Statenleden enz. Mgr. Callier, vergezeld van Mgr. Mecu- wissen, oud-apostolisch vicaris van Suri name, en Mgr. Jansen, deken van Amster dam, kwam begeleid door het uitvoerend comité, binnen, waarna indrukwekkend door de zaal weerklonk de lofzang: „Aan U, Koning der Eeuwen". De Voorzitter van het uitvoerend Co,- mité mr. E. P. F. A. van den Bogaert, hield de openingsrede, waarin hij de groote actueele beteekenis van het beï- handelde ontwerp uiteenzette. De gloed volle toespraak, die meermalen door api- plaus werd onderbroken, werd aan het slot hartelijk toegejuicht. Vervolgens werd Jiet aloude Wilhel mus gezongen, waarna de secretaris, de' heer J. R. M. Steins Bisschop mededeel- ling deed van ingekomen telegrammen van oud-minister Loeff en het Dag. best. der Limb. Katholiekendagen en van de ter afdeelingsvergaderingen aangenomen' conclusiën. De feestrede werd uitgesproken door den Z.Eerw. H.Gel. Heer J. D. J. Aen- genent, hoogleeraar aan het groot-Semi narium te Warmond. Nu spr. de eer is gegund om op dezd sluitingsvergadering te spreken ten ein de eene samenvatting te geven -wat in de secties is verhandeld, verwijst spr. naar de le bladz. van de catechismus. De twee vragen toch: waartoe zijn wij op de aarde en wat wij moeten doen om God te dienen bevatten de kern van alle be sprekingen op dezen dag. Het antwoord op de eerste vraag luidt: Wij zijn op aarde om God te dienen en daarom in den hemel te komenwelk doel wij moeten bereiken door alles tg. gelooven wat God geopenbaard lieeftj onderhouden wat Hij ons heeft bevolen en de genademiddelen te gebruiken, die Hij ons heeft geschonken. Hoe eenvoudig deze antwoorden ook! zijn, ze bevatten een rijkdom van diep zinnige waarheden die geheel ons men> schenleven kan vullen. Wij zijn op aarde om God te 4'enen, hetgeen geen piient is die God ons wil lekeurig heeft opgelegd, maar die voort vloeit uit onze menschelijke natuur en' waarvan God ons niet kan ontslaan. De rel den hiervan is, dat de mensch heeft een afhankelijke natuur, dat hij is God's dienstknecht. God kon den jnensclienl geen onafhankelijk bestaan geven, om dat dan iets aan God's volmaakt be staan zou ontbreken, omdat er dan wezens bestonden, waarover Hij Zijn, heerschappij niet zou kunnen vestigen., Als deze redeneering juist is, kan rnenl opmerken, dat zij niet aileen slaat op( den mensch, maar ook op de levenloozej. dingen, waarvan men nooit hoort dat zij tot godsdienst verplicht zijn. Zeker, men hoort er niets van, maar in wezen zijni de levenlooze zaken evenzeer bestemd voor den dienst van God en de Kerk roept iederen dag alle geschapen we zens op om God te loven. Het onder* scheid is aileen hierin gelegen, dat d$ andere schepselen behalve de jnenschj; God dienen zonder bewustzijn. ^Terwijl al het geschapene zichi bei- paalt tot de stof, kan de mensch zicli) verheffen tot boven de stof: dan alleen is de mensch groot; daarom komt zijn ware grootheid tot uiting. Het ligt dus in de natuur van dert mensch God te dienendoet hij hjet nieJ dan voelt hij zich eenzaam' en verlaten en begeeft hij zidh tot een valsditern godsdienst. De 19e eeuw heeft getraclij God weg te streven. Luistert echter naai die moderne gee^tep .en zie lipg fnp£

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 2