BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. togen en -hertoginnen, prinsen en prin sessen en andere vorstelijke personen .woonden het trouwfeest bij. Het huwelijk .werd ingezegend door den prelaat Bisleti, daartoe speciaal door den Paus aange wezen. Prins Max van Saksen assisteerde bij de huwelijksvoltrekking. De Portugeesche monarchisten zijn gelegerd tusschen de Sierra de Gerez en de Lima, aan de grens, uitrustend van de gehaaste marschen. Vijfhonderd man wor den aangevoerd door Paiva 'Couceiro, driehonderd man siaan onder bevel van kapitein Caniacho, den tweeden aanvoer- ,der der monarchisten. De republikeinen hebben kanonnen en mitrailleuses opge steld. De toestand is onveranderdmen betwijfelt, dat er nog aanvallen gedaan zullen worden. De Duitsche Rijksdag heeft gisteren het wetsontwerp nopens de verzekering van beambten in particulieren dienst in eerste lezing afgehandeld. De meeste sprekers waren met het wetsontwerp in genomen. Te Mossley, bij Manchester, is een electrische tram, die een helling afreed, bij een brug ontspoord en van een hoogen dijk afgevallen. Vijf menschen kwamen er bij om het leven, zeven werden, en kelen zwaar, gewond. Een groote brand is uitgebroken in de wijken Bayajed en Kapon te Kon- stantinopel. Verscheidene honderden hui zen zouden reeds een prooi der vlammen geworden zijn. Tengevolge van gebrek aan water was de brandweer tot werkeloosheid ge doemd. Van omgekomen menschen was niets bekend; blijkbaar hadden de bewo ners van het getroffen stadsdeel zich met hun draagbare eigendommen allen in veiligheid kunnen brengen. Het oorlogsschip Rafael is gestrand bij Villa do Condo (benoorden Oporto). De Rafael wordt door de golven der branding zwaar gebeukt Het schip zoo wel als de kanonnen aan boord kunnen ais verloren worden beschouwd. De Rafael ligt reeds op één kant. Het is het nieuwste schip der Portugeesche marine en meet 1700 ton. Er zijn bij deze scheepsramp twee personen omge komen en twaalf gewond. Er is een ontploffing geweest in een zwavelmijn te Kaltanisetta (Sicilië). Uit een onderzoek blijkt, dat er 44 arbei ders in de zwavelmijn opgesloten zijn. Men is er zeker van, dat allen zijn om gekomen. Koninklijke besluiten. Bij Kon. besluit is benoemd tot schoolopziener in het arrondissement Bor ger B. G. Hogewind te 's Gravenhage; is aan het lid van den Raad van Ned.- indië, mr. C. H. Nieuwenhuijs, op zijn verzoek e.rvol ontslag verleend uit's lands dienst en zulks onder dankbetuiging voor de langdurige en trouwe diensten, door hem aan den lande bewezen; is benoemd tot commandeur in de orde •3an Oranje-Nassau mr. C. H. Nieuwen- iiuijs, lid van den Raad van Ned.-lndië; is aan S. Naber op zijn verzoek eervol ontslag verleend als havenmeester van de visschershaven te IJmuiden. Prins Hendrik op jacht. Te 2 uur 2 min. vertrok Z. K. H. Prins Jiendrik gistermiddag van Apeldoorn naar Amsterdam. Z. K. H. was vergezeld van zijn adjudant, jhr. Hooft Graafland, en zijn jagermeester. Aan het station te .Amsterdam stond de auto van Prins .H endrik reeds geruimen tijd te voren gereed. Zij trok zeer de aandacht en was tegen het uur van aan komst van den trein, te 3 uur 29 min., door een dichte menigte omstuwd. Toen de trein binnenkwam, werd op de auto de prinselijke vlag geplaatst En onder bet gejuich der menigte nam Z. K. H. plaats in de auto. In snelle vaart ging het daarop langs Damrak, Raadhuisstraat, Rozengracht, De Clercqstraat en Admiraal de Ruyterwég naar Beverwijk; doel van den tocht was het buitengoed „Marquette" aldaar. He denmorgen vroeg bad daar een groote jachtpartij plaats, waaraan Z. K. H. deel nam. Tot besluit werd een diner gegeven, waarna Prins Hendrik per auto naar het Loo terugkeerde. De Hanze in het Bisdom Haarlem. Op Woensdag 25 October a.s. zal te Hoorn de veertiende vergadering gehou den worden van den Centralen Raad van „de Hanze", Bond van R. K. Vereeni- £ingen van den handeldrijvenden en in- dustrieelen Middenstand in het Bisdom Haarlem. De" agenda vermeldt o. a. de volgende puntenBehandeling van de statuten en regiem enten van de ziekteverzekering. Be handeling van het rapport in zake de Dio cesane tjlasverzekering. Behandeling van de statuten en reglementen van deze ver zekering. I Fusie. Tusschen den Limburgschen R. K. .Volksbond en den R. K. Mijnwerkersbond is een fusie tot stand gekomen. De sta tuten van den algemeenen Limb. R. K. iWerkli eden bond zijn samengesteld. De bond, die 1 Januari a.s. zal in werking treden, telt bij de 5000 leden. Hij omvat twee districtende mijnstreek en het ove rige deel van het gewest. Tijid.) De Bloemendag. Onder voorzitterschap van kapelaan Si- jnonis vergaderde Vrijdagmiddag in Den 3o$oh het dagelijksch bestuur van het Nat. Comité voor den Bloemendag teu bate van het Dr. Ariënsfonds tot op richting van een R. K. Sanatorium voor drankzuchtigen. Het dagelijksch bestuur was op twee leden na voltallig. Verder waren tegenwoordig dr. Ariëns en dr. Woltering, als lid van het bestuur van het Dr. Ariënsfonds. Na een toespraak van kapelaan Simonis i werd onmiddellijk het woord gegeven aan de penningmeesteresse, die mededeeling deed van de verschillende bedragen. Het ioiaa] bruto bedrag was f52.642,09. Hef netto bedrag was op f 37 na f 50.000. Iemand zegde aanstonds nog f37 toe, waardoor de netto opbrengst rond vijftig duizend gulden werd. Omtrent den bouw van bet R, K. Sana torium werd nog geen beslissing geno men. Het geld werd in beheer gegeven aan den president van het Nationaal Co mité, den burgemeester van Kuilenburg. De Duurte. In verband met de tegenwoordige hooge prijzen van eerste levensmiddelen stellen burgemeester en wethouders van Alkmaar de volgende tijdelijke voorzie ning voor, voorhands voor den tijd van drie maanden, om na afloop daarvan op nieuw te overwegen of de te treffen maatregel al dan niet, hetzij gewijzigd, zal behooren te worden bestendigd: B. en W. te machtigen met ingang van 1 November a.s. aan de werklieden der gemeente, die met inbegrip van vaste emolumenten een inkomen genieten van f 12 en minder per week gedurende den tijd van drie maanden op hun loon den volgenden bijslag te verleenen: aan de gehuwden daaronder begrepen de we duwnaars van f 1, en aan de onge- huwden van f 0.50 per week. Hiervoor zal wekelijks een bedrag van f 80 noodig zijn (Alkm. Ct.) De directie der stearinekaarsenfabriek Apollo" te Schiedam heeft in verband met de dure tijden besloten aan de werk lieden welke gehuwd zijn en aan die welke als kostwinners van gezinnen be schouwd kunnen worden, gedurende de vier wintermaanden fl toeslag op het loon te geven. Het bestuur der Arbeiderscopperatie „H. E." te Eindhoven besloot, met het oog op den duren tijd, het personeel een tijdelijke verhooging tot 1 April toe te kennen. Gehuwde bakkers en loopers krijgen f 1 per week meer; ongehuwden 50 cent; vrouwen der winkelhouders 50 cent. Concres tegen bet bier-Alcoholisme. Een katholiek congres tegen het alco holisme wordt, naar het K a t h. V o 1 k meedeelt, in Juli 1912 gehouden te Roer mond ter herdenking van het 12J/« jarig bestaan van het Limburgsch Kruisverbond. Dit congres zal gewijd zijn aan de be spreking van 't bier-alcoholisme. KORTE KRONIEK. Nu vrijwel mag worden aangeno men, dat het wetsontwerp tot herziening der officiers-tractementen en de daar mede gepaard gaande verbetering der pensioenen een gunstig onthaal zal vin den bij onze Volksvertegenwoordiging, moet het, naar de „Ass. Crt" verneemt in het voornemen liggen om eerst na aan neming van dat wetsontwerp verschil lende opper- en hoofdofficieren op pen sioen te stellen. Het „Hbl." verneemt dat de vrije liberalen de candidatuur Hendrix te Am sterdam zuilen steunen. De vrijzinnige kiesvereeniging Voor uitgang district VI vergadert morgen om haar houding te bej>ajen. De vrijzinnig democratische kiesvereeniging verga dert eveneens morgen. Haar bestuur zal den leden voorstellen geen tegencandi- daat bij deze verkiezing te stellen. Er wordt de aandacht op geves tigd, dat de Engelsche wet den invoer verbiedt van sigaren, samenverpakt met andere goederen (uitgezonderd sigaret ten en tabak.) Overtreding van dit ver bod wordt gestraft met inbeslagneming zoowel van de sjgaren als van het bij gepakte. In een Zaterdagmiddag gehouden vergadering van het Centraal Bureau voor Sleepdienst, is, naar aan de Dort. Ct. wordt gemeld, met algemeene stem men besloten het bureau op te heffen. Het bestuur is van plan een lijst te publiceeren met de namen van hen, die, door niet te willen toetreden, de zaak hebben tegengewerkt. De gewone audiëntie van den mi nister van buitenlandsche zaken zal op Vrijdag 27 dezer niet plaats hebben. LEIDEN, 23 October. St. Gerard us Majella. Zondagmiddag hield het kleermakers gilde St. Gerardus Majelia in het ge bouw van den R. K. Volksbond een pro- pagandavergadering, onder voorzitter schap van den heer Wijtenburg. Als spre ker trad op de heer A. J. van Diemei, uit Utrecht, bondsvoorzitter. Loon en Ar beidsduur was het onderwerp, dat deze behandelde. De voorzitter deelde mede, dat het be stuur een adres had gericht aan den ge meenteraad, om tot aanbesteding van politiekleeding te geraken. Ais lid van den Kamer van Arbeid kon spr. mede deel en, dat de Kamer besloten had op dit adres een adhaesiebetuiging te zullen zenden aan den gemeenteraad. P.aarna .was het woord .a,m den heer van Diemei, welke uiteenzette wat wij te verstaan hebben onder loon. Uitvoe rig toonde spr. aan dat de loonen over het algemeen niet zijn in verhouding met de groote werktijden, die door de kleermakers worden gemaakt. De vakorganisatie is het aangewezen lichaam om hierin verbetering te bren gen. Spreker meent dat jndien er een flin ke organisatie is, de patroons op ïlen duur aan onze rechtmatige eischen zul- ien voldoen. Getuige hiprvan te 's Gra venhage, waar door samenwerking der 3 vakorganisaties in den afgeloopen win ter een groote actie is gevoerd, met ver gassend resultaat. Spr. bewees de nood zakelijkheid voor een vakvereeniging om hooge contributie te heffen, dit komt steeds den leden ten goede. Een lage contributie is een rem in de behartiging der vakbelangen. Spr. spoorde jiog de leden aan het bestuur te steunen en voor te lichten, wanneer er grieven bestaan tegen de patroons. De voorzitter bracht spreker namens de vergadering dank voor zijn opwek kende woorden. De heer Dercksen, voor zitter van de Haagsche zusterafdeeling vraagt eenige ophelderingen, die d,oor den heer van Diemei welwillend werden beantwoord. De vergadering werd daar op gesloten. R. K. Handel-Kantoor- en Winkel bedienden. Gisteren hieid de afdeeling Leiden in het gebouw van den R. K. Volksbond hare maandeiijksche vergadering. Na opening door den voorzitter, den heer P. Heemskerk, wierp deze een te rugblik op de, in de vorige vergadering aangenomen motie inzake de verhouding tusschen vakvereeniging en Volksbond. Spreker meende, dat de motie door per sonen, buiten de organisatie staande, ver keerd was begrepen. Door sommigen worden wij beschouwd als tegenstanders van den Volksbond. De voorzitter gaf de verklaring, dat hij, zoowel als de meeste leden persoonlijk zijn voor den Volksbond en zelfs zonder verplichting lid van dien Bond zouden zijn, doch in de toekomst voor de ontwikkeling der vakorganisatie eene andere verhouding wenschten, waarbij leden van ^ndere Aj^emeene Katholiek-Sociale vereenigin- gen iid moeten kunnen worden van de \jkvereenigingen, zonder de verplichting lid te zijn van dien Bond. Bovendien werd nog door hem gewezen op de dub bele finantieële verplichting, welke som mige leden thans reeds hebben. De agenda behelsde als eenig punt een ingediend voorstel over liet werke- loosheidfonds. Verschillende leden voer den het woord met gevolg dat op voor stel van een drietal leden besloten werd nader met het bestuur van den Vakbond in overieg te treden, waaFop de vergade ring werd gesioten. Te Amsterdam slaagden voor de exa mens vrije- en orde-oefeningen der gym nastiek de dames J. van Du uren en W. H. S. van Ewijck beiden alhier. De le luit. B. F. Störer, van het 4e reg. inf., die den drie-jarigen tacti- schen cursus bij de hoogere krijgsschool heeft gevolgd, wordt 1 Nov. ingedeeld bij de bataljons alhier. Op den nationalen schérnnvedstrijd, uitgeschreven door „Prins van Oranje" op 21 en 22 October te Rotterdam, behaalde de heer J. Raaphorst, van de Scherm- vereeniging „Jeanne d'Arc", onderafd. van den R. K. Volksbond alhier, in den perso.ieelen wedstrijd ra ei langen stok den len prijs, bestaande uit een groote zilveren medaille. Men schrijft ons dd. 21 dezer: Heden waren wij in de gelegenheid de prijzen voor den onderiingen kwartet wedstrijd van de Dames- en Heeren-zang- vereenigiug „St Caecilia", on der af deeling van den R. K. Volksbond, te zien. Als len prijs was bestemd voor de dames 2 zilveren colliers, voor de heeren 2 zil veren horlogekettingen; 2e pr. 2zilveren spelden en 2 poriemonnaies; 3e pr. 2 luxe flacons odeur en 2 kistjes sigaren, en 4e prijs cenige doozen zeep en man- chetknoopen, Als juryleden zullen optreden mej. A. Bertels en de heeren Corns. A. Bonten en Henri W. Spendel. Voor meerdere bijzonderheden ver wijzen wij naar de annonce en tekst boekjes. Het bestuur van het Gemeentelijk Werklóozenforrds heeft het percentage van den bijslag over de maand Novem ber vastgesteld op 50 voor de typogra fen en 100 voor de andere vakken. ROOMSCHE AGENDA. Woensdag, 8 uur 'savonds. Bonds- gebouw, Rapenburg 10. Onderlinge ge mengde kwartetten-wedstrijd van de Zanrvcreeniging St. Cecilia. BODEGRAVEN. Met ingang van 1 November is de commies 2e klasse bij de directe belastingen enz. W. P. Gerrit sen verplaatst van deze gemeente naar Sliedrecht. HAZERSWOUDE. De Gemernleraad vergadert op Dinsdag 24 October 1911, v.m. 10 uren. Onderwerpen ter behan deling zijn Af- en overschrijving begroo ting 1911. Toevoeging begröoting 1911. Begrooting 1912. Aanvrage subsidie spoorlijn Gouda—Alfen. Regeling inge volge art. 121 der Gemeentewet. Bode loon voor de waterleiding. KATWIJK AAN ZEE. Voor .e.epige. partijen haring, die in publieken afslag kwamen, werden de volgende prijzen besteed: Volle pekelharing f 12.70 12.95—13—13.60, ijle dito f 10.-20, steurharing f 10.2010.4012.15, ma kreel fS.20 per kantje. LANGERAAR. Donderdag 26 Octo ber a.s. vergadert de Raad der gemeen te. De agenda bevat o. a. de volgende punten. Vaststelling suppletoire kohier van den Hoofd. Omslag; vaststelling suppl. kohier Hondenbelastingverhooging jaarwedde gemeenteontvangervaststel ling begrooting 1912; mededeeling in zaken de conferentie te Breukeien over drinkwaterleiding. N1EUW-VENNEP. De landbouwer G. E. aan den IJ weg had Zaterdag een paar koeien gemolken en wilde den emmer met melk in een bus doen. Daartoe moest hij een plank over, doch door de glibbe righeid gleed hij er af en de sloot in. Met een nat pak en gemis van een 20 liter melk kwam hij er af. RIJNSBURG. Met ingang van 1 No vember is de commies 2e kl. H. L. van Zomeren verplaatst van deze gemeen te naar Delft. ZEGWAART. Alhier heeft iemand een valschen rijksdaalder in betaling ontvan gen. De kleur is lichter dan van de ge wone, terwijl het randschrift totaal ont breekt. Gemeentezaken. Gemeenteraad. De Gemeenteraad vergadert op Don derdag 26 October a.s., des namiddags 1 uur, terwijl de vergadering zoo noodig 's avonds te 8 uur zal worden voortge zet. Te behandelen onderwerpen: 1. Onderzoek van de geloofsbrieven der nieuw benoemde raadsleden. 2. Benoeming van een lid der Com missie van toezicht op het Middelbaar Onderwijs. 3. Benoeming van een secretaris der Commissie van toezicht op het Middel baar Onderwijs. 4. Benoeming van een buitengewoon geneesheer aan de gestichten Endegeest, Voorgeest en Rhijngeest. 5. Suppletoire staat van begrooting dienst 1911, van het Ger. Minne- of Ar me Oude Mannen en Vrouwenhuis. 6., Begrooting, dienst 1912, van het Geref. Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis. 7. Begrooting, dienst 1912, van" het H. G. of Arme Wees- en Kinderhuis. 8. Voorstel tot wijziging ën opnieuw vaststelling van de verordening, hor- reglement op het beheer en bestuur deï Stedelijke Fabrieken van gas en electri- citeit te Leiden. 9. Voorstel tot wijziging en opnieuw vaststelling van de verordening, rege lende de heffing van weegloonen en plaatsgelden aan de gemeentewaag en van weegloonen aan de vette varkens- markt te Leiden. 10. Begrooting van inkomsten en uitgaven der gemeente voor den dienst 1912. Kerknieuws. Prof. Dr. A. H. L. Hensen. Ter gelegenheid van zijn vijf- en twintigjarig jubilé als hoogleeraar te Warmond zal prof. Hensen op Don derdag 26 Oct a. s. in de kapel van het Groot-Seminarie om halftien een plechtige H. Mis opdragen. Van één tot drie uur zal de jubilaris receptie geven. De ZeerEerw. Heer Scholten pastoor te Nes (op Ameland) is Vrijdagnacht overleden. De overledene bereikte den hoogen leeftijd van 85 jaar en zou het volgend jaar zijn 60-jarig priesterfeest herdacht hebben. Academienieuws. AMSTERDAM. Bevorderd tot arts de heeren J. van der Kous, geboren te Am sterdam en H. N. J. Arntz, geboren te Nijmegen. Sport. Voetbal. Te Leiden won gisteren Concordia van Ajax met 3—1. Korfbal. Te 's-Gravenhage verloor Vitesse-cora- binatie (uit Leiden) tegen D.K.C. met 0-1. De 4' Diocesane Katholiekendag. Heden werd de 4e Haarlemsche Ka tholiekendag te Amsterdam gehouden. Om half eif droeg Mgr. A. J. Callier bisschop van Haarlem, een H. A4is op in de St. Catharinakerk om Gods ze gen tot het welslagen v^n dezen dag af te smeeken. Mgr. Callier werd daar bij geassisteerd door Mgr. L. E. Jan sen, deken van Amsterdam, pastoor L. Stoik, van de H. Catharina en de kape laans dier parochie, pastoor Neuvel, van Kopenhagen en Kapelaan Ruijter van het Bagijnhof. Mgr. Koot was in het priester koor aanwezig. Het altaar was jrijk versierd en een zeer groot aantal geioovigen vulde het kerkgebouw. E,en jongens- ,e,n mannenkoor, onder leiding van kapelaan Beukers, voerde eenige gezangen uit (voornamelijk Gre- goriaansche). Het Benedictijnsche Kyrie uit de St. Hildegardismis maakte voor al diepen indruk. In de 1ste afdceiing sprak Mr. J. N|. J. E. Heerkens Thijssen uit Haarlem over Godsdienstzin in het huisgezin. Spr. wees er op dat het gezin de oorsprong van den staat is, waarin wij». alle sociale functiën aantreffen. In verband hiermede wenscht spr. de uitwerking en toepas sing dezer stelling in drie conclusies te behandelen, nl. de verhouding in het gezin; le tusschen de echtgenooten on- deriiug, 2e tusschen ouders en kinderen 3e tusschen gezinshoofden en inwonende dienstboden. De verhouding van man en vrouw moet doortrokken zijn van gods dienst, geen edeier en verhevener doel van de liefde is denkbaar dan de weder- zijdsche heiliging om ons einddoel te be reiken. De beste middelen ter heiliging; zijn geduid, en het goede voorbeeld. De inleider zal niet spreken over de ge mengde huwelijken, daar deze in een godsdienstig samenleven een onmoge lijkheid zijn. Spr. geeft daarna aan hoe hij zich de godsdienstige opvoeding der kinderen denkt, waarbij de allereerste taak op de moeder rust, hij beveelt warm de middelen aan die hij in zijn conclusies heeft aangegeven en zegt ten slotte nog iets over de verhouding tusschen de ge zinshoefden en inwonende dienstboden,, die beschouwd moeten worden als te be hooren tot het gezin. Niet alleen zijn zij aan de huisorde onderworpen, maar zij moeten ook onder controle buitenshuis staan. De ware christelijke idee is dat de meester bij de inwonende dienstboden de taak der ouders overneemt. Conclusies van dezen inleider zijn als volgt I. Het huisgezin vormt den grondslag der maatschappij; wil deze godsdienstig zijn, dan moet de godsdienst leven in de huisgezinnen en daarin gestadig worden aangekweekt. II. De echtgenooten moeten hun gods dienstig leven zooveel mogelijk samen leven. Daarin ligt het krachtigste middel tot wederzïjdsche heiliging, tot bevordering van wederzijdsche liefde en achting en tot onderiingen steun in moeilijkheden, III. De opvoeding der kinderen in godsdienstigen zin is één der eerstel plichten van de ouders. Van de prilste jeugd af worde daarom de wijze van opvoeding getoest aan dé eischen van den gosdienst. Krachtige godsdienstige opvoedings middelen zijn, naast het goede voorbeeld der ouders, het trekken van de aandacht van het kind door de afwezigheid van godsdienstige voorstellingen kruis beelden, heilig en-beelden en-platen —j het houden van kleine huiselijke gods dienstoefeningen gemeenschappelijk; avondgebed, huiselijke viering van de Meimaand en het bezigen van gods dienstige motieven tot het toedienen van vermaningen. Het vertellen uit het Oude en Nieuwe Testament door de outiers, vooral in verband met de kerkelijke feestdagen, is een uitnemend middel om de kinderen godsdienstig te leeren denken en ecri godsdienstigen geest in het huisgezin aan te kweeken. IV. De zorg voor een godsdienstigen geest in het huisgezin strekt zich ook uit tot de inwonende dienstboden. Het is de plicht der gezinshoofden te zorgen, dat de dienstboden hare gods dienstplichten, behoorlijk' naleven. Waar dit gevoegelijk kan geschieden, dienen zij in de gelegenheid gesteld en aangespoord te worden om dagelijks de H. Mis bij te wonen en te communicee'- ren. Mr. P. J. M. Aaiberse Leiden sprak! in de 2e afdeeling over Godsdienstzin in het openbare leven. Spreker zegt, dat God te dienen de eerste en voornaamste plicht van den mensch is; we moeten God dienen op de eerste plaats in ons zelf vervolgens in ons gezin en het maatschappelijk leven en ten slotte in het openbaar leven. Oa- der den invloed van het liberalisme waren er Katholieken die er anders over, dachten. Het liberalisme huldigt als stel sel het „atheïsme in het openbaar leven". Het is echter onmogelijk om het eene oogenbiik als Katholiek de kinderen, in het huisgezin te vermanen, daarna als z.g. „Christen" d.w.z. ais half-Katho- iiek het woord te voeren in iriterconfesV, sioneele vakvereenigingen en vervolgens, afs louter mensch ionder godsdienst op, te treden in de regeeringslichamen. Welk een verwarring wordt hierdoor gesticht. Het ontkennen van deze waar heid spruit voort uit gemakzucht, luiheid en domheid. Men is bevreesd voor menscheiijk opzicht, en de liberale ideeën werken nog na. Wij moeten in ons vader} land eischen dat onze Kath. wereldbe schouwing voile erkenning en gelijkbe» rechtiging als andere verkrijgt. Aan de hand van stellingen geeft spr. aan hoe wij in het openbaar leven moeten optre den, hij wijst daarbij op dé soms zeer, heftige oneenigheid die men niet moest aantreffen. De vraag moest bij ons ech ter steeds zijn hoe bereiken wij het best dat Gods wil geschiedde ook in het open baar leven. Spr. zet uiteen het nauwe ver band, hetwelk bestaat tusschen politiek en godsdienst en betoogt dat kiesrecht zuik een zware plicht is, dat hij die aan' dien plicht verzaakt zijn geweten be zwaart. Wanneer wij eendrachtig' sa- 1 men werken gaan wij een schoone toes .komst legem,oet. Beschenen door de zofl

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 2