Uit Stad en Omgeving. Gemengd Nieuws. gewoon geneesheer aan genoemde in richtingen, welke betrekking ook door zijn voorganger, den heer R. A. Mees, thans derde geneesheer van Endegeest, in het bijzonder belast met de zorg over de afdeeling voor jeugdige idioten Voor- geest, werd bekleed, evenwel buiten be zwaar van de gemeentekas. Voor de benoeming van e>en lid van de Commissie van Toezicht on het Middelbaar Onderwijs (vac. dr. A. Kluy- ver) worden aanbevolen 1. prof. dr. mr. J. E. Heeres, en 2. .H E. Stenfert Kroese. Voor een benoeming van secretaris dier commissie wordt aanbevolen mr. Q. J. Terpstra, alhier. Op 't oogenblik wordt aan de Ge- meentewaag als weegloon voor runderen en paarden 40 c. en voor kalveren 33 c betaald. Daar deze loonen belangrijk hooger zijn dan die, welke aan het open baar slachthuis worden gevorderd, zonder dat er een aanneemlijke rede voor is te noemen, stellen B. en W. voor, de weeg- loonen in overeenstemming te brengen met die aan 't slachthuis en ze te ver lagen tot 25 c. voor runderen en paar den en 15 c. voor kalveren. STATEN-GENERAAL. TvVEEDE KAMER. Indische Begrooting voor 1912. Blijkens het Voorloopig Verslag omtrent de Begrooting van Nederlandsch-Indië voor het dienstjaar 1912 waren verschei dene leden van oordeel dat voor zoo veel tevredenheid over den financieelen staat van zaken als de Regeering toont, geen voldoende reden bestaat. Andere leden waren van oordeel dat niet ten onrechte in de Openingsrede van de welvaart en voorspoed van lndië gewag is gemaakt. Door enkele leden was met ingenomen heid kennis genomen van het krachtdadig streven der Regeering om ons gezag in lndië te bevestigen. Zij betreurden echter, dat de begrooting wel blijk geeft van het streven der Regeering om lndië de mate- rieele voordeelen der Westersche bescha ving te doen genieten, maar dat noch uit de begrooting,noch uit andere verklaringen voldoende blijkt van pogingen lot weg neming van hetgeen uit moreel oogpunt aan den invloed dier beschaving in den weg staat. De verkoop van opium van Regeeringswege blijft gehandhaafd, de rechtspositie der Christen-inlanders blijft ongeregeld. Opgave werd gevraagd van1 o. de productieve werken waarmede een aan vang is of in dit of het volgende jaar zal worden gemaakt; 2o. het aantal naam- looze vennootschappen in lndië werkzaam, mei vermelding van de toeneming van dit aantal na 1909. Vele leden betreurden dat de Regeering overgegaan is tot publicatie van het In dische voorontwerp der begrooting. Hoewel het algemeen beleid en de werk zaamheid van den gouverneur-generaal van verschillende zijden waardeering on dervonden, werd opnieuw door sommige leden geklaagd over den invloed, welken de godsdienstige overtuiging van den gouverneur-generaal oefent op de wijze waarop hij zijn ambt vervult. Door de houding van den gouverneur- generaal wordt, naar men meende, de bestrijding van den Islam niet bevorderd. Andere leden warqi van oordeel, dat deze grieven eensdeels niet in verband staan met het beleid van den gouver neur-generaal, anderdeels onjuist zijn te achten. Verscheidene leden oefenden scherpe critiek op de houding der Regeering ten aanzien van het geven van concessies en ten aanzien van het landbouwsyndi- caat aangenomen. Opgemerkt werd, dat al moge er eenige verbetering in den toestand in Atjeh zijn gekomen, de pacificatie toch nog weinig vordering maakt. Sommigen waren van oordeel dat het in zake Timor gevoerde beleid te wenschen heeft gelaten. Men betreurde, dat niet gezorgd is dat een optreden, hetwelk tot het maken van excuses aan leiding moest geven, werd voorkomen. Sommigen wenschten dat pogingen zouden worden gedaan tot overneming van het Portugeesche gedeelte van Timor. Eenige leden wenschten bij aanstel ling van een nieuwen Gouverneur-gene raal diens traktement op een lager be drag; b. v. f 100,000 te zien. bepaald. Nadere mededeelingen werden gevraagd omtrent de onlusten op Billiton. Ge vraagd werd of en hoe de minister tot algeheel verbod van het opiumverbruik wenscht te komen. Geklaagd wérd, dat ambtenaren, die in hun dienst kennis hebben opgedaan omtrent land en volk, van die kennis gebruik maken voor het oprichten van of deelnemen in particuliere ondernemingen. De opheffing van de afdeeling B van het gymnasium .Willem 111 werd door verscheidene leden afgekeurd, door an dere leden toegejuicht. Inlichtingen werden gevraagd omtrent de redenen van het aan den tijdelijken leeraar bij de Semarangsche ,H. B. S., .Van den Ham, verleende ontslag. Bestreden en verdedigd werd de voor genomen overdracht van de gouverne- jnentsscholen in de Minahassa aan de districtsbesturen en op de Sangi- en Ta- laadeilanden aan de inlandsche zelfbe sturen. Voorts werd o.a. aangedrongen op in lichtingen betreffende de ordonnantie, houdende regelen voor het subsidieeren van kerkelijke organisaties of rechtsper soonlijkheid bezittende verenigingen, die inlandsche scholen oprichten, onderhou-r den en beheeren, voor het door of van wege haar op die scholen uitgeoefend toe zicht; op omstandige mededeelingen om trent het verloop van de pestziekte; op maatregelen ter voorziening in het gebrek aan inlandsche vroedvrouwenop inlich tingen aangaande de redenen der werk staking van wisselwachters te Tandjong Priok en aangaande den uitslag van het onderzoek* ingesteld ter zake van den •aanslag op den A. G. Veenendaal; op meerdere maatregelen tegen het weren van spionnen op Java; op omstandige inlichting omtrent het onlangs op het pantserschip „Hertog Hendrik" voorge vallen ongeluk. Eenige leden meenden, dat, indien aan boord van de „Snip" en de „Fazant" in Nederland geoefend personeel aanwezig ware geweest, deze vaartuigen niet ver loren zouden zijn gegaan. Men achtte het hoogst ongewenscht het personeel van het kleine corps der gouvernementsmarine nog door detacheering te verminderen. Gevraagd werd, of het gerucht, dat te Batavia een drietal on de-geschikte be ambten der politie van den speelpacliler toelagen ontvingen, waarheid bevat. Spoorweg in Zuid-Stimatra Het voorloopig verslag is verschenen omtrent het wetsontwerp tot verhooging van de begrooting der uitgaven van Nederlandsch-lndië, voor het dienstjaar 1911, ten behoeve van den aanleg van een spoorweg in Zuid-Sumatra. Algemeen werd het voorstel tot aanleg van een spoorweg in Zuid-Sumatra toe gejuicht Het had echter bij sommigen teleur stellingen gewekt, dat de Regeering een tijd van zes jaren noodig acht voor het bouwen van den spoorweg. Gevraagd werd of ook voor den aan leg van den spoorweg gerekend wordt op javaansche werkkrachten. LEIDEN, 21 October. VoodeL Het programma is verschenen van den nationalen tooneel- en stedefi/ken voor drachten-wedstrijd, georganiseerd door de Rederijkerskamer Vondel, onderafd. van den R. K. Volksbond, ter gelegen heid van haar 15-jarig bestaan. De wedstrijd wordt gehouden op de Zondagen 29 Oct., 19 Nov. 1911 en 7 Januari 1912, terwijl de prijsuitdeeling zal plaats hebben op 21 Januari 1912. Op Zondag 29 October treden op St. Werenfrides van Amsterdam, met Rooie Sander, St. Genesius, van Lisse met Joost Uilenspiegel ën Nut en Genoegen te Lis- se, met „Een vreeselijke moordgeschie denis". Op Zondag 19 Nov. zijn aan de beurt, Amicitia, van Vlaardingen., met Schuiven gaan ze, St. Genesius van Delft met Een tegenvallertje en St. Aloysius van Zoeterwoude met Een verstrooide Notaris. De laatste avond is bestemd voor Alberding Thijm, van den Helder, met Frederik de Groote; Leo XIII van Purmerend, met „De gefopte Communist en Kunst en Vriendschap van Delft met Geleerde [ieeren. Op den avond van de plechtige uitrei king der prijzen wordt op veelvuldig verzoek opgevoerd Circus Medrano Aan dé voordrachten nemen deel de heeren P. J. A. Wijnbeek, C. J. ,W. Jans sen, R. Harting, allen op 29 Oct., J. Snel, C. v. d. Wilk L. Kret op 19 Nov. en G. M. P. van Cleef, Joh. Harting en J. Sirag op 7 Jan. De jury bestaat uit mevr. A. de Haas en de heeren Th. J. Bouwmeester, N. P. F .Laterveer, P. H. Snijders en Henri W. Spendel. Er zijn prijzen uitgeloofd door H. M. de Koningin, Z. K. H. den Prins der Ne derlanden, den burgemeester van Leiden de redactie van de Leidsche Courant, het Centr. Bestuur van den Ned. R. K. Vo.Lsbond. pir. P. J- M. Aalberge e.a. De rijksklerk 3e klasse ten hypo theekkantoor te Maastricht A. L. Schröders wordt met 1 November a.s. naar hier overgeplaatst. GEWESTELIJK GEMENGD. Van den fouragehandelaar S. T., te Nieuw-Vennep geraakte het paard, doordat het schrok bij het overrijden van de spoorrails op hol. De man wist er goed af te springen. Het paard holde door, en sprong bij de kasteleines de Wed. J. S., over de balie en stond ge vangen. Bij het onderzoek bleek dat alleen een wiel flink was beschadigd. Gemeentelijke Aankondigingen. Door A. Boersma, Caféhouder te Bakhuyzen. is een verzoekschrift ingediend, omvergunning voor den verkoop van sterken drank in het kiem voor gebruik ter plaatse van verkoop in bet benedenlokaal van het perceel Aalmarkt No. 17. Faillissementen. Uitgesproken: Nico Snet's Handelmaat schappij, te Amsterdam. Curator mr. G. Parser, Ch. Smink, schoenfabrikant, te Amsterdam Curator mr. Ed. Lankhout. C. Roest Hz., kaashandelaar te Lekkerkerk Curator mr. G. .J J. de Mooy. IE Jansen, koopman en rijwiel handelaar te Hengelo (O.). Curatoi mr. dr. M' G. ten Cate. Geëindigd: J. van dér Werf, stroohandelaar te Sneek. K. L. Scharff. J. J. F. van Wouden berg, schoenmaker te Soest. A. Gootdorp, diamantbewerker, te Amsterdam, thans zonder bekende woonplaats. P. van Eeuwen, A. J. van Gunsteren, behanger en stoffeerder en B. Bakker architect, allen te Rotterdam. Opgeheven: Mej. E. M. van den Ber., echtgenoote van A. de Geus te Amsterdam, Diefstal. De rivierpolitie te Rotterdam heeft gearresteerd den kapitein J. B. en den lsten stuurman N. J., van het stoomschip Sverre. Zij zijn ter be schikking van de justitie gesteld. Beiden worden verdacht ruim vijftig zakken tarwe van de lading van het stoomschip te hebben achtergehouden en verkocht. Gisternacht is er in de kantoren van de meelfabriek der firma Smeets te Roermond ingebroken. Het slot werd door de dieven uit de brandkast weg gekapt. Wegens een tweede deur konden ze echter den inhoud niet bereiken. Uit een kantoorlessenaar werd f 25 ont vreemd. Als vermoedelijke daders zijn gearresteerd drie Duitsche monteurs, die tijdelijk aan de fabriek werkzaam waren. Maanblusschers Men meldt uit Uden aan de LK." Het was 's avond half zeven op een der dagen van de vorige week. Ons dorp naar gewoonte rustig en stil. De hemel in het Oosten vuurrood getikt. Op eens wordt de stilte gestoord door de zware tonen der brandklok, het akelige geluid van den brandhoren, Alles vliegt de straat op, want er is. brand. Onze brandweer mannen, vol plichtsbesef, haasten zich in allerijlmaar ditmaal loopt alles door een. Men vraagt elkander af: waar is de brand Op „Melle" hooren we zeggen Neen. op de „Hoeve" zegt een ander, en een derde wil zelfs een weddenschap aan gegaan, zoo zeker weet hij het. Midden in 't dorp staat de aangespannen brand spuit maar waarheen moet zij ja, daar is 'tZie je 't niet achter de kerk. Men holt in de aangegeven richting. Maar jaweldaar ontwaart men de opkomende maan en verder niets. De brand is gebluscht en de „maanblus schers" keeren vol vroolijke scherts huis waarts. En alzoo gebeurde het in 't jaar 1911, dat het lieve maantje de Udensche brand weerlui bij den neus nam. De Sobriëtasbloem. Inde kruisbanier treffen we een historische bloemlezing aan uit de ervaring der bloem verkoopsters. Ze kregen o.a. de volgende „argumenten" van den kouden grond te hooren 1. „We geven niet aan bedelaars." 2. „Ge moest U schamen den Zondag te ontheiligen." 3. „Neen hoor 'k lust'm veel te graag." 4. ,/k Heb liever 2 „neutjes". 5. „Hier juffrouw, jij 'n stuiver, sa men deelen, ik één bittertje." 6. „Kan ik er zelf ook in komen?" 7. (beschonken man) 7 „Geef me er maar een, je weet nooit, waar 't goeid voor is". 8. „Juffrouw, krijg ik u er bij voor dat dubbeltje?" 9. ,,'tWas beter, dat je voor Alge meen Kiesrecht had geloopen". 10. ,,'k Koop 'n bloempje voor een kwartje, als je dien oranjestrik 'wegdoet" 11. „Welja, dan komen er nog meer dronken kerels, als ze 't zoo goed krij gen". Een nieuwe manier om valsch geld uit te geven. Een elegant heer slentert langs Madrid's straten geeft oogjes aan de schoone Spaansche vrou wen, die voorbijgaan en speelt met een wandelstok met zwaren zilveren knop. Voor een winkelraam staat hij even slil, dan draait hij zich om en ais achteloos, slaat hij met zijn stok de ruit aan scherven Onthutst blijft hij er bij staan kijken. De winkelier vliegt naar buitenMijnheer Hij zwijgt Die ruit kost me 50 pesetas. Het spijt mij, ik heb geen geld, een paar pesetas op z'n hoogst. Er komt een agent bij, die 's mans naam zal noteeren en beroep, hij heeft er geen, zijn papieren worden tot vaststel ling van zijn idenciteit nagezien. Men vindt er eên bankje van duizend bij. Nie mand is daarover meer verrast dan het heertje zelf. Hij wist niet, dat hij het bij zich had, werkelijk niet, hij wist het niet Op de vraag of hij dat biljet wil wis selen is hij daartoe natuurlijk gaarne be reid. Hij krijgt 1000 pesetas uitbetaald, betaald de kosten, en onder veel veront schuldigingen en handrukken verdwijnt hij. De koopman laat hem uit, vriendelijk groetend. Dan komt natuurlijk al dra tot de ont dekking, dat het een valsch biljet is. Naam en adres van den gauwdief zijn onbekend, want na de ontdekkiug van het bankje heeft men daarover verder niet gesproken. Maar al pakte men hem dan zou hij het 'geld natuurlijk allang uitgegeven hebben. Het was toch van hem En hij heeft geen bedrog gepleegd, hij heeft niet getracht het biljet te wisse len, de winkelier heeft hem er uit eigen beweging baar geld voor gegeven. Hij kon niet weten, dat het een valsch biljet was hij wist immers in 't ,geheel niet, dat hij er een had. Een aardige manier om valsch geld aan den man te brengen. Maar of de rechter met dergelijke uitvluchtjes genoe gen zal nemen De voedingswaarde van Kaas. Een böterham, belegd met kaas, is voor menschen, wier smaak nog niet is verwend, een kostelijke spijs en ook als nagerecht, ter bevordering van de di gestie, wordt, naar men weet, de kaas juist bij overvloedige maaltijden gere geld opgediend. Minder bekend is, dal zij ook als voedingsmiddel een hooge waarde bezit. Wel zegt een oud spreek woord: „l£a«is is 's morgens goud, middags zilver, en 's avonds lood," doch geheel juist is dit nietin de eerste plaats komt het op de hoeveelheid van het ge- notene en op de soort aan, en bovenüien speelt het verteringsorgaan van den mensch daarbij een niet onbelangrijke rol. Op de Internationale Hygiënetenioon- stelling te Dresden vindt men in de po pulaire afdeeling aan een rijk voorziene uitstalling van allerlei kaassoorten aan getoond, hoe groot de voedingswaarde van enkele soorten is en welke beieeke- nis de kaas in de rij onzer voedingsmid delen toekomt. Het door de tentoonstel ling verspreide blaadje vergelijkt de voe dingswaarde van de kaas met ons belang rijke, eiwithoudende voedingsmiddel, het vleesch, en vindt dan, dat zelfs magere kaas, de zgn. Harzer Kase, ongeveer dub bel zoo veel eiwitstoffen bevat dan ma ger rundvleesch, dat op 1 K.G. 180 gr. eiwitstoffen bevat, terwijl Harzer Kase 410 gram bevat. Bij halfvette en geheel vette kaas verschuift de verhouding zich iets en in Zwitsersche kaas is bv. even zooveel vet als eiwit voorhanden1 K. O. bevat ongeveer 300 gr. eiwit en 300 gr. vet. Men ziet echter, dat deze soorten buitengewoon voedzaam zijn. Zij bevat ten evenals de magere kaas, slechts in nog sterkere mate, veel meer voedings stoffen, eiwit en vet, dan mager en tame lijk vet rundvleesch. Wanneer men zich de bereiding en sa menstelling van kaas voor den geest haalt dan vindt men, dat kaas de voedingsstof fen van melk bevat, daaronder eiwit (ka- seïne), vet en soms ook wat melksuiker, bovendien nog zout en water. De smaak en reuk van de kaas worden gevormd door de medewerking van een groote massa bacteriën en schimmelmicroben; daarenboven worden de eigenlijke voe dingsstoffen eiwit en vet chemisch ver anderd, lichter verteerbaar gemaakt. Toe gegeven moet worden, dat menschen met zwakke spijsverteringsorganen voorzich tig moeten zijn met het eten van kaas; in het algemeen echter verdient zij meer dan tot nu toe als voedingsmiddel ge waardeerd te worden. Beurs van Amsterdam. 21 October 1911. Nederland. 3% Obi. Ned. Werk. Schuld 3 70 Cert. dito 2* dito Hongarije. Goudl. 4yo. Oostenrijk. ö'/0 Obl. April-Oct. Dito 4% jan-|oli. Portugal 4* Obl.Tabaksmo». 3% Obl. Ie serie Rusland. 4*% Obl. 1909Ned.Rec. 4*% dito Obl. 1909 4 dito bij Hope Co. a. G. R. 125 4 dito be Emiss. Servië 4Obl. 1895 Mexico 5 Goudl. '99 Brazilië, Fund. L. 1898 Columbia 3% üec. B. Schuld Venezuela 3 /Q Dipl. Sch. 1905 4J/0 Amsterdam 1900-01 4y0 Leiden 1896. 470 idem 1911. Aand. N. West. diPac.Hyp.B.C. Amalg. Copper Cy. C. v. Aand. Cert. v. Amer. Car Found C. Un, Cigar. M. C. v. A. Cert.v.g.A. Unit. Stat.SteelCorp. Cert. v. pref. Aand. dito Aand. Barge <S Moormann (liq.) Amst. Cult. Mij. der Vorstenl. Aand. Kol. Bank Ned. Handelsinpij. Rescoutre 5 Uew.aand.„Ketaliocn"Mij)ib.Mij. Redjang Lebong Mijnb.Mij.aanu. Aand. Great Cubars Gee. HoU. Petr. A. Aand. K. N. M. t. expl. v. Petr. Br. a f 1000 Aand. Moeara Enim Petr. Mij. Aand. Sum Palemb. Petr. Mij. Gew.aand. intern. Merc. Mar.Cy. Pret. aand. dito. dito. Aand. Amsterdam Deli Comp. Aand. Deli Cultuur Mij. Aand. Deli-Mij. Aand. Nieuwe Asahan Tab. Mij. Aand. Un. Langkat PL Cert. v. Aand. Maxw. Land Gr. Cert. v. aand. Peruv. Corp. Lim. Cert. v. Pret. aand. Corp. Lim. Aand. Holl. IJz. Spoormij. Aand. Mij. t. Expi. v. Staatssp. Uest.Obl. Boxtel-Wesel 1875-80 Aand. Warsehau-Weenen Spw. Cert. v. aand. Atchison Topeka Cert.v.aand. Chesapeake ótOhio Cert.v.aand. Denv. Rio Gr. Sp. üew. aahd. Erie Sp. Mij. 4 7o General Lien Bonds dito Gew. A. Kans. City South Rw. Mexic.lntern.PriorLienObl.4*% Cert. v. aand. Miss. Kans. «x T. 4% le Hyp. Obl. dito Aand. N.-Y. Ontario dt Western Cert. v. gew. aand. Rock Island Gew. aand. South Pacific Afgest. gew. aand. Soutb Rlw. Cert. v. gew.aand. Union Pac.Rlr. 4 70 Goud Obl. Union Pae. Rlr. Gew. aand. Wabash Leeningen Amsterdam a f 100 Paleis voor Volksvlijt 1869 Aand. Witte Kruis 2* Antwerpen 1887 4% Hongaarsche Hypb. 1884 4% Theiss. Regulir. Ges. 1880 57© Staatsl. Oostenrijk 1860 3% Madrid 1868 Turksche loten 1870 Congoloten 1888 Panama-kanaal loten Prolongatie rente 2*% Vorige Koers Koers. heden. 82 H 82* 81 "K. 81 699i« 69*e 92«V,fl 94 Ji 91*6 91* 95«4 64* 64* 96»i 95»l 87 H 87.*ê 82 101* 104* 48H. 58^ 58* 101* 87 100*4 163 163 53*ie 49? 49 451,, 46.* 60* 108*1109* 115 J65* 165* Ml* 142 184* 84* 83 J4 585 585 62 61% 372* 442 206* 205 164* '.63* 4* 4*. 15* 15*6 703 701 96* 93 484 488* 18* 18* 485 486*8 4* 10* 10*, 42 80* 80* 93 93* 97* 97* 199* 197* 107 107* 73*8 24* 24* 30* 78* 29% 101* 101% 31*8 98* 38* 38* 25% 25* 108* 110 29*8 163* 101* 12* 12% 107 107*8 13) 1.35 84 86* 121 122 154 162* 4b* 40.90 70.- 40.70 Laatste Berichten. (Gedeeltelijk gecorrigeerd.) Vorstelijke gift. H. M. de Koningin heeft f 300 be schikbaar gesteld voor de weduwen van de bemanning van de verongelukte Sche- veningsche loggers 460 en 384. Het gouvernementsstoomschip „Zwa luw" is heden te Sabang aangekomen. Alles wel. Pest op Java. Men seint ons: 1 Het Regeeringstelegrain van heden be treffende de Pëstgevailgfl op Java gedu rende de week van 11 17 October, ver meldt de volgende gevallen: afdeeling Malang, 6 doodelijke pestgevallen. Een Balkan-federatie. KONSTANT1NOPEL, 20 Oct. Er loopt een gerucht, dat Turkije onderhandelin gen heeft aangeknoopt over de vorming van een confederatie van Balkansiaferi. De monarchisten in Portugal. PORTO, 21 Oct. Volgens een telegram uit Montalegre hebben de Spaansche autoriteiten 380 Poitugeesche monarchis ten ontwapend te Sampaio en Oranju. De anderen slaagden er in, de vlucht tt nemen. Burgerlijke Stand. AALSMEER. Gebor en: Willem, z. van W. Spaargaren en W. Tas. Maartje, d. van C. Maarse en A. Jongkind. Mina, d. van J. Vak man en K. Kolk. Gerritje, d. van A. Evcleens en E. Piet. Cornelia jannigje Barbara, van G. Verlaan en P* van Scherpenzeel Pieter, z. van J. Piet en A. \L van Leeuwen. Overleden: Maria Spaargaren, 85 j.,wed. van K. Bakker, Ondertrouwd: Pieter van der Sluis,jm.;. 34 j. (won. Lei muiden) en Neeitje Wilheimiaa van der Zwaard, jd., 28 j. ALFEN. Geboren: Hartog, z. van de Leeuw en K. van Bazel. Getrouwd: P. H. Muller eu G. Verhoeff. J. W. Kelder en C. C, van Niekerk. Overleden: A. S. Boer, 3 j. A, van Gulik, 64 j., m. v. Supper. HAZERSWOUDt. Geboren: Grietje, d. van J. van Pijlen en T. van Wieringen. Pieter Jan, z. van C. Visser en J. Sohneveld. Pielertje, d. van A. Hirschman en N. van Staaldnine. Overleden: Neeitje van Dam, wed. van Catharinns Ooms, 75 j. Neeitje Metselaar, huisvrouw van Pieter Starreveld, bl j. NOORDWIJK. Geboren: Jaapje, d. van A. Spaanderman en.T. Ammeraal. Thomas, z. van M. van der Niet en A. Vin«. Johannes Wil helmus, z. van L, j. van Houten en S. van Dam. Josina Wiihelraina, d. van H. Steen voorden en P. A. Groenewegen. Bram, Ctten- raad, Jacob, z. van A, Groene/eld en A. A. de Jong. Rijndert,. z. van J. Handgcaar e.i G. Blankert. Ondertrouw u: Matiheus Alberlus van Winsen, 20 j. en Anna Vink, 19 j. Overleden: Wijntje Jacoba Witte, 40 j., gehuwd met L. van Beveren. Levenl. aangeg. kind van het mannel. gesl. van A. VVijnauds cn J. Schelvis. Gosina, Maria Johanna Arnoida Sam, 26 j., ongeh. Levenl. aangeg. kind van het mannel. gesl. van A. Hazenoot en I. Duin dam. ZEGVELD. Geboren: Jan, z. van M. Bal- vert en P. de Bakker. Ondertrouwd: Jan Hijkoop 26 j. en Kaatje de Leeuw, 27 j. jacobus Los, 31 j. en An- nigje v. d. Wind, 24 j. Marktberichten. LEIDEN, 21 Oct. Graanbcurs. De stem ming van de inlandsche granen was het'en zeer kalm, doch blijit betrekkelijk vast eu kwamen dientengevolge alleen door bentodig- den eenige kleine zaken tot stand. Te noiceieu zijn Tarwe f8.— a f920 p. 80 Ko. Rogge f 6.60 a f 6.90 p. 75 Ko. Haver f8.30 a f8.75 p. 1U0 Ko. Gerst f 5.75 a 6.— p. 65 Ko. Erwten f17.a f 18.p. H.L. Eieren vei ling. Aanvoer stuks. Kip eieren van f7.95 tot 8.95. Handel zeer vlug. Boter 5580 kg. p. H. vat, Isle q. f 68 k 72, 2de quai. f 62 a 66. 1ste kw. per K.G. f 1.70 a 1.80, 2üe kw. per K.G. f 1.55 i 1.65. Turf. Lange Zwarte aanvoer nihil, f 5.a f 0— per 1000 st. WASSENAAR. Veiling van 20 Oct., Kropsl per 100 ft a f 1J25. Kroten per bos f 00 a f0.03. Aardappelen per kin fl.50. Bloemkoo per 100 f8.— a f 12.—Savoye kool per 100 f4.a f8.Roode kool p. 100 f7.00 a» 1 2.00 Groene kool per 100 f2.a f 2.50. Witte kuol per 100 f4.— a f6.50. Eieren p. 100 f 7*75 a f8.50. jonge hanen per stuk f0.40 a fO.^ UTRECHT, 21 ,üct. Op de weekmarkt waren heden 2450 stuks vee aangebracht. De prijzen waren voor stieren f 100 a 230—voor vaarzen f 150 a 210, Yoor pinken f 120 5 f 180, voor melkkoeien f 180 a 250, voor kalfkoeien f 2ÜO a 320, voor vaarskoeien f 170 a 240 voor vette koeien f 190 h 280, voor nuchtere kalveren f 6.— a 14,— voor magere kalveren f30 a f 100, voor magere varkens f25 a 75, voor biggen f6. f 13.-. DELFT. 21 Oct. Ter kaasmarkt waren aan gevoerd 20 Stapels, wegende te zaïnen 4199 kg. Prijs f 68.— a t 73.per 100 kg. AMSTERDAM, 21 Oct. Aardappelen. Prijzen onveranderd. Aanvoer 3 ladingen. GOUDA, 20 Oct. Op de heden alhier gehouden groote Najaarspaardenmarkt waren aangevoerd 1244 paarden, benevens, naar gissing, nog een 25-tal veulens, waarvoor, volgens de verordening als vergezellende die de moeder merrie, geen marktgeld verschuldigd was. Besteed zijn de volgende prijzen: l*-jarige paarden van f 175 —425, 2*-jarige paarden van f 2504.75, 3 a 6-jarige paarden van f 300— 6.50, Werkpaarden f 150—400, Hittrn f 50 325, Veulens f 100—275. Vele vreemde kooplieden waren aanwezig. De handel in IJ 2 en 2jarige paarden was vrij wel die van de overigen in het algemeen matig. TEXEL, 19 October. Ter markt en in commis sie zijn heden verhandeld 128 stuks wolvee. De prijzen waren als volgt: rammen f21 a 34.00, schapen f 14 a 18 en lammeren f 13.00 a f 15 per stuk. ZWOLLE, 20 Oct. Aangevoerd ter Veemarkt 2601 stuks, als911 runderen, 105 kalveren. 334 schapen en lammeren 109 varkens en 1142 biggen Alles tamelijk willig. Men besteedde voor neurende en versch gekalfde koeien fllOa 260, dito vaarzen en schotten f 100 a 220 guste koeien voor de vetweide f 110 a 180, dito vaarzen f 100 a 170, voorjaarskalvende koeien f 120 a 210, ossen voor de vetweide f 115 a 220. l*-jarige springstieren f 65 a 145, l*-jarige pinken f 50 «i 110, jarige fok- kalveren f 20 h 60, nuchtere kalveren f 7 24, vette koeien en ossen aan bouten 53 a 75 c., dito stieren 50 a 62 c., dito kalveren 80 a 96 c. dito schapen 40 70 c. p. kilo, lammeren f 12 a 22, 6-weeksche biggen f 6 a 8, 10-weeksche dito f 10 18, drachtige varkens f 40 a 70, magere dito t 25 k 50 per stuk; vette dito 46 a 47 c., dito voor Londen 40 a 41 c. per kilo. Aardappelen f2.75 a 3.50 per H.L. Boter. Aanvoer 6565 KG. prijs f 1.40 a 1.55 per kilo per J a vat van 20 kilo, prima f 30.a3l.— afwijkende f 29.a 30.2de soort f 28.a 29.— per He vat van 10 kilo f 14.— a 15.— naar qual. Handel tamelijk vlug. Kipeieren f7.— a f8.— per 100 stuks. MAASSLUIS, 20 Oct. Op de kaasmarkt waren heden aangevoerd 9 stapels kaas, wegende 2000 kilo. Prijs 71 a 66 c. per kilo. ALKMAAR, 20 Oct. Kaas. Aangevoerd 300 stapels, wegende 140,000 kilo. Prijs voor kleine fabrieks- 43, f boeren 141,— volvette- f—

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 3