Uit Stad en Omgeving. «ik officier van gezondheid 2e ki. L. C. Lhr. Christensen; zijn hücoemd bij het wapen der inf. tot 'ien itiit.bij het le reg. de sergeant A. B. Neujean, van het 4e reg.; bij het 2e reg. de sergeant L. A. F. Buys, van het 6e reg. Zondagsrust. Op alle lijnen der H. IJ. S. M. zal de eerstvolgende Zondagen een bijzondere controle worden gehouden op het aantal reizigers, dat met de verschillende treinen wordt vervoerd. Deze maatregel wordt genomen om met juistheid te kunnen nagaan of meer treinen, dan tot nu het geval was, des Zondags kunnen opgeheven worden. Middenstandsbond en ontwerp-Tarief. De Leo-vereeniging, R. K. vereeniging van den handeldrijvenden en industriee- len Middenstand te Utrecht, heeft, zoo meldt het „Centr.", Donderdagavond met algemeene stemmen de volgende motie aangenomen De Leo-Vereeniging, enz., gehoord de besprekingen over de ver gadering van den Middenstandsbond van 16 October 11. ter zake van het ontwerp- tariefwei; blijft de beoordeeling van dat ontwerp- wet door de vergadering eene daad ach ten, strijdig inet den aard van dien Bond en met zijne statuten zelfs, gelijk ook zijn hoofdbestuur getuigde; betreurt het ten ernstigste, dat de ver tegenwoordigde katholieke middenstands- vcreenigingen, welke {jic daad aldus be schouwden, daarom werden gehekeld en zelfs beleedigd, niet slechts als vereeni- gingen, maar ook als katholieken; besluit met kracht te zorgen, ook in 't belang van den Middenstandsbond zei ven ,dat katholieke en christelijke vereeni- gingen nier meer in zulke bondsvergade ringen aan dergelijke bejegingen bloot staan en ook niet meer middellijk tot zulke tegenstrijdige daden medewerken; verzoekt het bestuur van den l Uecht- schen Diocesanen Hanzebond eene over eenkomstige verklaring af te leggen en ziclh met de besturen van de andere dio cesane Hanzebonden te verstaan om aan dat besluit kracht van uitvoering te geven. Het kamerlid Ter Laan. De heer Ter Laan, oud-onderwijzer, gaat door voor de militaire specialiteit van de scc.-dem. fractie. Hoe over zijn optreden geoordeeld wordt, zegt de vol gende kleine bloemlezing uit d-e Kamer overzichten der liberale couranten. Dc „N. Roti. Crt": Een dag, waarop de heer Ter Laan al den tijd, die na de pauze rest, volpraat, is een vrijwel verloren dag. Zoo was het helaas heden. De „N.Crt."De heer Ter Laan... o neen, wat men ook van ons verge, nu niet meer de heer Ter Laan. Dan nog liever de afgevaardigde voor Brielle! Het „Hbld.": De heer Ter Laan, die de eerste maal 4 uur sprak, is zoo ge nadig geweest om in zijn repliek „zich te beperken" tot 2 uur. Deze spreker mist nu eenmaal volstrekt het vermogen om hoofd- en bijzaken verschillende te behan delen. Voor hem is alles wat hij te zeggen heeft, even belangrijk. Voor ons niet. De „Tel."Een dag, grootendeels voor replieken en grootendeels voor de sociaal democraten.. Een paar korte redevoerin gen van de heeren Verhei) en Roodhuij- zen, een vrij lange van rar. Troelstra en een repliek van 2i/a (zegge tAvee-en- een -h a 1 f uur) van natuurlijk den heer Ter Laan! Rekent men z'n eerste rede er bij, dan heeft deze afgevaardigde bij 't algemeen debat over de Militiewet 6V2 uur volgeklvolgesproken. Wij gaan de vele kilometers Ter Laansdie welsprekendheid met eerbiedig stilzwij^ gen voorbij. Stippen alleen aan zijn mede- deeling, dat, naar zijn berekening, de nieuwe wet 5 millioen per jaar méér zal kosten. De minister heeft becijferd: één millioen drie ton. .Verder zwijgen we over de 2y2 uur. De Militiewet, De heer van Lynden van Sandenburg heeft eenigc amendementen ingediend, o. a. ten opzichte van de samenstelling van den keuringsraad, waarin hij wil laten zitting nemen een hoofdoffider af gepensioneerd opper- of hoofdoffider van de landmacht als voorzitter, een burger- geneeskundige en een offider van ge zondheid. Is een officier van gezondheid niet beschikbaar, dan wordt ook zijn plaats ingenomen door een burgergenees- kundige. De secretaris van den militieraad js tevens secretaris van den keuringsraad. Het komt den voorsteller onnoodig voor in den keuringsraad te doen zitting nemen inwoners der gemeente voor .welker ingeschrevenen de keuring *ge- êchiedt De wijziging zal bovendien een vrij aanzienlijke besparing van kosten medebrengen. De duurte. Uit verschillende plaatsen des lands komen berichten, dat industrieele onder nemingen e.a. wegens de duurte der levensmiddelen hun personeel een toeslag op het loon toekennen. De Raad der gemeente Oostzaan heeft met het oog op de duurte der levensmid delen besloten, de verordening voor de heffing van hoofdelijken omslag zoodanig te wijzigen, dat f450 in plaats van 1400 van die heffing zullen wórden vrijgesteld. Eene Herinnering. Is het niet van elders, dan kent ieder toch de „Vereeniging voor de Staathuis houdkunde en de Statistica uit de „Graag op baantjes"-quaestie, zegt de „Tijd". De „N. R. Ct.", die twee maanden den doove gespeeld had, kwam eindelijk op 6 Jan. 1911 met een hoofdartikel „Graag op de baantjes" uit. Zij deed dat zóó vreemd, dat de „Groene" haar noem de: „de kat, die in haar eigen staart bijt". „De Katholieken zijn graag" heet te liet in den aanvang van het fameuze artikel, terwijl de middeihoojgte werd ingenomen door het betoog: „de Katho lieken soliiciteeren neit", dus zijn weer niet „graag". Al de kracht werd bewaard voor het slot; de Katholieken.zijn niet zoo tal rijk vertegenwoordigd in de bovenge noemde „Vereeniging"dus weer niet „graag", zeiden wij. Wij wezen er dadelijk op, dat, stelde die „Vereeniging" er belang in een groo- ter aantal Katholieken onder hare leden te zien, zij goed zou doen ook Katho lieken in haar Bestuur op te nemen. Thans heeft weder een bestuurskeuze plaats gehad en werden in de plaats van de liberale heeren Piate en Tydeman ge kozen de heeren inr. dr. van Gijn en G. H. Hintzen, twee wasechte liberalen. Het poovere argument van de „N. R. Ct." Echtscheidingen. Uit officiëele gegevens blijkt, dat in Nederland in één jaar niet minder dan 922 echtscheidingen door den rechter werden uitgesproken en daarenboven 214 maal de scheiding van tafel en bed. Met het aantal trouwlustigen wordt ook dat der scheidenden grooier. I11 het laatste tiental jaren toch verdubbei de bijna het aantal echtscheidingen. Omtrent de oorzaken hiervan kan enen zich slechts verdiepen in gissingen, maar dat de godsdienstloosheid er veel toe bijdraagt is zeker. ^Geld." KORTE KROMEK. Door de giften, bijeen gebracht ter gelegenheid van den 80sten verjaardag van mr. F. Th. Westenvoudt zal te Amsterdam weer een nieuwe St. Vincen- tius Armenschool worden gesticht. De school komt in de parochie van de H. Maria Magdalena. Minister Tal ma bezoekt a.s. Maandag de aanstaande Rijksverzekeringsbank te Amsterdam. Naar de Haagsche correspondent van de „Stand." verneemt, heeft de di rectie van de Maatschappij tot Exploitatie van S.S. aan de stationchefs kennis ge geven, dat alle collectebussen, die op de stations hangen, verwijderd moeten wor den. Tot lid van de Prov. Staten van Noord-Brabant voor het district Heusden is gekozen de heer J. Oerlemans, anti- revolutionnair, met 2624 stemmen tegen 1024 op den liberalen candidaat, den heer D. van Kampen. Naar het „Hbl." verneemt, heeft de gemeenteraad van Amsterdam in comité- generaal bij voorbaat zijn goedkeuring gehecht aan den aankoop van den Park schouwburg voor f 126,000. Mr. F. A. van Hall heeft bij den ver koop als voorwaarde gesteld, dat het ge bouw niet meer voor theater mag worden gebruikt. LEIDEN, 21 October. In „De Vergulde Turk" vergaderde gisteravond half negen de afd. Leiden van de Zuid.-Holl. vereeniging „Het Groene Kruis", onder voorzitterschap van den heer dr. Schreuder. De begrooting werd vastgesteld op f 1373, nadat langen Jijd gediscussieerd was over de salarieering van de zuster wijkverpleegster. Eenige leden zagen in dat deze hooger dient te zijn, anderen oordeelden de inkomsten der afdeeling te gering om tot hooger salarieering over te gaan. Nog meer is dit laatste te be treuren, daar vele leden gemakkelijk een hooger bijdrage konden geven. Dr. L. Mulder en Dr. H. J. Taverne, werden als bestuursleden herkozen. Als afgevaardigde ter 15e algemeene vergadering te houden op Vrijdag 27 Oct. as. te Rotterdam werd gekozen de heer Boonacker en als diens plaatsver vanger de heer Schreuder. Na behandeling van den beschrijvings brief voor doze vergadering werd de bijeenkomst gesloten. Onder leiding van den heer P. Ver- kley, van Leiderdorp, heeft het Veefonds Leiden gisteren in Café „Zomerlust" zijn jaarvergadering gehouden. In zijn openingstoespraak herdacht hij den over leden voorzitter, den heer J. de Graaff, die het fonds stichtte. Na het vaststellen der notulen bracht de secretaris, de heer J. B. Wesseling, Sr. uit Hazerswoude jaarverslag uit. De ontvangsten bedroegen met inbegrip van het batig saldo van het vorige jaar a f 3654,08, f23.530.18, de uitgaven f 22.505.04. De saldo bedraagt dus f 1025.14, zoodat er een verlies is van f 2628.94. Verzekerd werden 6913 run deren. Afgekeurd werdengeheel 73 run deren en gedeeltelijk 200. In plaats van het afgetreden lid A. Rietkerk, te Leiderdorp werd gekozen de heer J. de Graaff Jr., te Zoeter- woude, 73 nieuwe leden traden tot het fonds toe. Hierna werd uitvoerig van gedachten gewisseld over de vraag hoe men den verkoop van vleesch van afgekeurde koei en zou publicceren. Tot dusverre ge schiedde dit alleen bij bekkenslag in. de versciii.lende i iatse.i, waar 't vlee ih verkocht wordt. Besloten werd voortam in de plaats daarvan den verkoop per advertentie aan te kondigen. Ingekomen is voor r School kinder voeding" f 2.gecollecteerd op de bruiloft van Jan en Catrien. ROOMSCHE AGENDA. W o e 11 s d a g, 8 uur 's avonds. Bonds- gebouw, Rapenburg 10. Onderlinge ge mengde kw-artetteiiwedstrijd van de zangvereeniging St. Cecilia. BENTHUIZEN. Tot onderwijzer aan de school voor gewoon lager onderwijs 3e klasse tc Rotterdam is benoemd de heer P. de Graaft', alhier. GOUDA. Bij Ken. besluit van 6 dezer is met ingang van 16 Dee. benoemd tot directeur van hei post- en telegraafkan toor alhier, de heer j. J. M. Hermans, thans directeur van het post en telegraaf kantoor te Hoorn HAZERSWOUDE. Een drietal winke liers hebben alle neringdoenden van het dorp uitgenoodigd tot het bijwonen eener vergadering om de mogelijkheid te be spreken des avonds te 9 uur alle winkels te sluiten.. De vergadering zal gehouden worden 24 October a.s. des avonds te 7Va uur in café Boers. Aan het herhalhigsonderwiis in het dorp nemen deel 37 leerlingen, verdeeld als volgt: R. K. School 12, Chr. school 17, openbare school 2. HAARLEMMERMEER. Jhr. C. van de Poll te Haarlem, in laatstgehouden vergadering van Hoofd-ingelanden ge kozen tot Heemraad van den Haarlem mermeerpolder, heeft voor die benoe ming bedankt. In de eerstvolgende vergadering op a.s. Woensdag zal in deze vacature Avor- den voorzien. HOOGMADE. Den 2den November zal het veertig jaar geleden zijn, sinds de heer C. v. d. Wilk als molenaar van den Hoogmadeschen polder werd aangesteld. Zeker zal die dag niet onopgemerkt voor den trouwen molenaar voorbijgaan. Als een bijzonderheid kan gemeld worden, dat gedurende 40 jaren nooit water werd ingelaten door den molen. H1LLEGOM. liet Kruisverbond „St. Bernardus", installeerde in zijn verga dering van 18 October 2 nieuw e leden en 3 adspirantleden. De heer Bulten werd als afgevaardigde ter Bondsvergadering te Rotterdam benoemd. Bij de behande ling van den beschrijvingsbrief verklaar de de afdeeling zich voor het behoud der Gewestelijke Propagandacommissie en tegen het voorstel retraiten voor al leen drankbestrijders te bevorderen. Er Averden 4 leden aangewezen als commis sie voor de Retraitepenning. Besk en werd vanwege het Kruisverbond in het komend seizoen geen feestavond te orga- niseeren, op grond der ongunstige tijds omstandigheden. Met liet oog op de duurte, en om beperking in luxe en ge not te bevorderen zal vanwege het Kruis verbond ook in andere locale organisa ties deze gedachte gepropageerd wor den. In samenwerking met de Mariaver- eeniging zal het Bestuur bijgestaan door een commissie pogen om te geraken tot een eigen gebouw, doof de beide R. K. Drankw eervereenigingen voor een ver gaderlokaal steeds aangewezen zijn op een lokaliteit met vergunning en naar de meening dezer vereenigingen er behotv- te bestaat aan zulk een gebouw. De afdeeling adspiranten zal yoertaan onder leiding van den Geestelijk Advi seur en 4 leden van het Bestuur afzonder lijk vergaderen. Op die bijeenkomsten zullen cursussen over het drankvraag- stuk, over godsdienstige onderwerpen, over inrichting van ons staatsbestuur e.d. gegeven worden. Het bestuur zal trach ten de Bondskist met leerrijke verza melingen en door het H. B. ter beschik king der afdeclingen gesteld, te krij gen. Voor de noodige uitlegging ver klaarde de heer G. Bulten zich bereid. De heer J. P. Koop, die wegens onge steldheid van den voorzitter presideer de, sloot met bijzonderen dank deze vruchtbare bijeenkomst. De Vereeniging „De Kunstkring" organiseerde gisterenavond een welge slaagd concert. In de flink bezette con certzaal van den heer Sistermans tra den op de dames Harry van der Harst, alt, Annette Huender uit den Haag, so praan, Jo Boekwijt, uit Leiden, pianiste, en dc heer Oscar Eberle, cellist uit Rot terdam. De alt mocht veel bijval vinden bij het publiek en zij vermocht er niet van te ontkomen „Haring als zalm" van Kor Kuiler nogmaals ten gehoore te brengen. De cellist mag ook zeggen het publiek gepakt te hebben „Arlequin" van Popper en „Scherzo" van Van Goens vooral bleken groote waardeering bij het ge hoor te vinden. Hoezeer de uitAoeringen gewaardeerd werden bleek wel uit het enthousiasme waarmee het publiek de hulde begroette foen de A'porzitter de dames zangeressen en de pianiste een bouquet overhandigde. 'tWas wel ver diend, want ook de pianiste toonde op de vleugel van de firma Cocquit te Leiden, haar meesterschap. We zouden te kort doen aan het talent van de sopraan, als we ook van haar niet vermeldden, dat zij meermalen blijkbaar bij het pubiiek welgemeend applaus inoogstte. In ieder eeval heeft de „Kunstkring" getoond op nieuw, hoe het mogelijk is, in .een niet 20,0 groote gemeente de ge legenheid ie dpeaeu, zang en mu/lek als kunstgenot te genieten. KATWIJK AAN ZEE. De prijzen op den publiekcn afslag waren voor volle pekelharing f 13,65, f 13.85, f 13.95, ijle pekelharing f 10.35, f 11.15. en f 11.25 steurharing f 10.50, f 12.10, en 12.60; makreel f6.25, f8.80 en f8.95 p. kantje, maatjes niet*in afslag. N1EUW-VENNEP. Bij de landbouwer Joh. v. W. aan den Sloterweg ging een paard van 2Vi jaar op hol, en kwam bij den smid van K. terecht in een partij ploegen. Met een gebroken poot werd het er uit gehaald, zoodat het dier moest worden afgemaakt. NOORDWIJK. Tot onderwijzer aan de school voor gewoon lager onderwijs 2e klasse te Rotterdam is benoemd de heer J. Kleingeld, alhier. RIJNTjBURG. De conducteur aan de electrische tram de M. alhier verloor dezer dagen een collectie tramkaartjes ter waarde van f 18.—. Voor hem geen buitenkansje. WARMOND. Het werk aan de jacht haven der roei-, zei!- en motorsport kan nu een aanvang nemen, aangezien thans het geheele terrein is afgegraven. Naar men ons mededeelt, moet een dee! van den haven gereed zijn voor het a.s. watersportseizoen. WASSENAAR. De Raad dezer ge meente vergadert den 24 Oct. des voorm. te half 11. Aan de orde zullen worden gesteldHuur van een stukje tuingrond bij de onderwijzerswoning. Reclames H. Omslag. Wegenplan Park de Kievit en Wijziging der begrooting 1911. Ad vies van B. en W. inzake bestelling van goederen H. JJ. S. M. Begrooting 1912. ZWAMMERDAM. In de ledenvergade ring van „'t Groene Kruis" afd, Zwammer- damBodegraven zijn gekozen tot afge vaardigden naar de alg. vergadering Dr. Atarsman, plaatsvervanger de heer G. B, Fortuijn tot bestuursleden F. Schreuder, C. van Muiswinkel, Mr. B. Kriiseman; D. Turdenburg en A. de Vos; tot com missieleden voor het ziekenhuis Mevr. v^ Ghesel Grothe en Mej. L. Turkenburg. tot commissielid voor de T. b. c. comm. de heer D. Turkenburg; tot commissie- leken van de wijk- en ziekenverpleging de heeren J. van Andel, Valkema, Blouw en G. B. Fortuijn. ZEGVELD. In de alhier gehouden ver gadering van den Gemeenteraad werd behandeld de begrooting voor 1912. Op een bedrag aan ontvangsten en uitgaven van 383832 werd de begreoting voorloopig vastgesteld. Aan de afdeeling van het „Groene Kruis" werd voor het volgende jaar weer een subsidie toegekend van f 100. GEWESTELIJK GEMENGD. 0\'er de brug komen. 't Is in Leiden gebeurd, zegt de „Ned." Hij kwam de Haarlemmerstraat afzetten, in draf, had nog een paar minu ten om den trein te halen. Maar ziet de noodbrug, die Haarlemmerstraat met Steenstraat verbindt is opgehaald. Leiden in last. Er moeten 'n paar schuiten door, geladen met hooi, voor 'n koe om van te watertanden, voor 'n gehaast reiziger om 'z'n haren uit het hoofd te trekken. Voor de brug zijn kettingen gespannen, niemand mag daar overheen. De brug zakt neer. De gehaaste mijnheer vraagt aan een bruggewachter om verlof dit verbod te overtreden. Hij moet naar den trein, 't Verlof wordt gegeven, 't Eene been ben gelt over den ketting, 't andere wil het voorbeeld volgen. Maar een Leidsch agent, hand aan sabel, nadert met onheilspel lend gezicht. Terug dat been. Volstrekt er niet over. Ik moet naar den trein, bruggewachter heeft verlof gegeven. Even conferentie tusschen agent en brugge wachter, heer zit schrijlings op den ketting tot vermaak van omstanders, tot ergernis van zichzelf. De - brug zakt verder. Hij mag: 't been er over, tippelt vlug over de nu gesloten brug. Maar helaas aan 't andere eind staat weer een bruggeman en al spreekt reiziger als Brugman, 't baat niet Totdat de ketting weggehaald was, moest hij wachten. De 60-jarige H. Dekker, te Haar lemmermeer, Avelke sinds W/oens dagavond vermist werd, is in een sloot verdronken. Vermoedelijk is hij, door de duisternis misleid, het pad bijster ge worden, en verdronken. Kerknieuws. Door Z. D. H. den bisschop van 's Hertogenbosch, is benoemd tot kapelaan aan de St. Ignatiuskerk te Nijmegen de weleerw. pater M. F. A. v. Nieuwenhoven Mgr. Th. van Roosmalen. Mgr. Th. van Roosmalen, apostolisch- vicaris van Suriname en titulair-bisschop van Antigonië zal, naar het „Hsg." meldt, 30 October a.s. uit Brazilië te Amsterdam arriveeren. De plechtigheid van de bisschopswij ding zal in de Kathedraal van St. Jan te 's-Hertogenbosch verricht wordendoor Z. D. H. Mgr. H. van de Wetering, Aartsbisschop van Utrecht, met assistentie van Z. D. H. Mgr. A. J. Callier, bisschop van Haarlem, en van Z. D. H. Mgr. J. C. Meeuwissen, titulair-bisschop van Prusa en gewezen apostolisch-vicaris van Suriname. Academienieuws. LEIDEN, Qsslaaetl cum lüuk vasi hel dc.; cxaiuen in de klassieke letten kunde de heer B. Keiclcn. Balk (Fr.) UTRECHT. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap op stellingen, dt heer J. F. Veeren, geb. te Brummen. Rechtszaken. NaAveeën van de Zeeliedenstaking. Voor de Amsterdainsche rechtbank werd een zaak behandeld betreurenswaar dig in hare gevolgen, waarvan de oor zaak moet worden gezocht in de staking der bootwerkers en zeelieden. Den 6en Aug., op een Zondag, kwam een dronken staker aan dc wpning van een werkwillige in de Houthaven, die bij de staking aan het werk was gebleven. Hij schreeuwde en tierde, riep dat de on derkruiper er uit moest komen, dan zou hij hem de beenen breken. De vrouw van den werkman poogde den dronken kerel die het huis wilde binnendringen, tegen te houden. Toen kreeg de vrouw klap pen, en werd zij voor al wat leelijk uitge scholden. Weer wilde de dronken boot werker de woning binnentreden, „om den vuilen boef, die zijn brood vrat" zelf te halen. Toen kwam de bootwerker zelf naar buiten. Hij had een mes in zijn hand en stak daarmede den rustverstoorder in de borst met het noodlottig gevolg, dat de bootwerker 4 September aan de ge volgen van de verwonding overleed. Deze bootwerker stond nu voor de rechtbank terecht. De gehoorde getuigen waren het vrijwel eens, dat de gewonde de ruzie zelf had uitgezocht en het bleek nog dat de dronken bootwerker even vóór de ruzie begon, uit een kroeg was ge gooid. De officier eischte, ofschoon verzach tende omstandigheden in aanmerking ne mende, 1 jaar gevangenisstraf, niet af trek van twee maanden preventief. Mr. Muller Massis vroeg, na een schit terend pleidooi, waarbij hij zeide, dat de beklaagde het slachtoffer is van de terreur tijdens en na de staking, ontslag van rechtsvervolging. Onbevoegd uitoefenen dei- geneeskunst. De rechtbank te Almelo bevestigde de uitspraak van den kantonrechter te En schede, waarbij F. J. R., winkelier te En schede, werd veroordeeld tot f 25 boete, subsidiair 10 dagen hechtenis, ter zake dat hij zonder bevoegd te zijn tot de uit oefening der geneeskunde te Hengelo, in het aldaar verschijnende weekblad Twen- the, de volgende advertentie heeft doen opnemen„Wie nog hulp voor en gene zing van zijn lijden hoopt, verzuinie niet van mijn homoepathische behandeling no ta te nemen. F. J. R., Homoepaath, En schede. Voor inwendige ziekten moet het morgenwater na den slaap meegebracht worden." De officier van justitie had f150 boete subs. 30 dagen hechtenis geëisclit. De Haagsche Rechtbank eischte tegen J. A. en J. P. te Leiden wegens dief stallen van twee rijwielen bij de firma E. IJdo, 1 jaar gevangenisstraf, tegen B. J. S., arbeider te Noord w-ijk, die den veldwachter Vet een klap had ge geven, 8 d. gevangenisstraf, en tegen C. W. S. te N o o r d w ijk, die in een driftige bui eenige ruiten had stuk geslagen in het wachtlokaal der tram, f 10 boete subs. 10 d. hechtenis. Gemeentezaken. Door Ged. Staten dezer provincie is bezwaar gemaakt tegen art. 3 der in de Raadsvergadering van 20 April vastge stelde verordening, houdende reglement op beheer en bestuur der stedelijke fa brieken van gas en electriciteit alhier, aangezien dat artikel niet in overeenstem ming was met hei laatste lid van art. 54 der Gemeentewet, waarbij wordt bepaald dat de leden der commissiën van bij stand jaarlijks door den Raad worden benoemd, terwijl in art. 3 der verorde ning aftreding om de twee jaren is voor geschreven. JL en W. hebben getracht Ged. Staten te overtuigen, dat commissie van be heer over de lichtfabrieken geenszins is een commissie, als bedoeld m de artt. 54 en volgende der Gemeentewet, docli dat, Avaar het toezicht en opperbeheer over de fabrieken bij hun college berust* de leden der commissie als 't ware een veelhoofdige directie vormen met den directeur als hoofdleider van het dage- lijksch bedrijf, zoodat van strijd met de Gemeentewet geen sprake kan zijn en derhalve slechts gezegd zou kunnen wor den, dat van commissies als hier bedoeld in de Gemeentewei niet wordt gesproken. Ged. Staten bleven echter hunne be zwaren handhaven en nu willen B. en \V. in overleg met commissarissen der licht fabrieken aan de geopperde bezwaren tegemoet komen door art. 3 aldus te redi- geeren, dat de aftreding der leden jaar lijks zal plaats vinden en B. en W. de bevoegdheid krijgen voor eiken te be noemen commissaris na raadpleging der commissie een aanbeveling van een of meer personen bij den Raad in te dienen. Ged. Staten hebben verklaard tegen een dergelijke wijziging geen bezwaar te hebben. Op advies van de commissie van beheer over de gesticliten Endegeest, Voorgeest en Rhijngeest" wordt door B. en W. voorgesteld om den heer P. J« A. Th. Buttaerd, assistent van den hqpg- leeraar in de psychiatrie aan de Rijks- univ.er.siteiLaJbi.ei.. te benoemen tot feuitea»

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 2