21 BUITENLAND. BINNENLAND. 3e Jaargang, No. 620. 3)c ^clcbche Bureau OUDE S1NOEU 54, LEIDEN. latere. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIINT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering In het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Lelden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2Vi cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Zaterdag October 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels t 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels t 1-50, elke regel meer 30 cent, met gratie bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentfën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit DRIE BLADEN en een GEÏLLUS TREERD ZONDAGSBLAD. De Raad om. |WiJ hebben gisteren de nederlaag ge leden. $Veer zijn twee zetels van ons paar de liberalen overgegaan en we derom is een bres geschoten in district III. Dezen uitslag hadden wij niet ver dacht. Wel gingen wij met vreeze de verkiezing tegemoet, vooral toen békend werd, dat een uiterst populaire candidaat tegenover den onze zou worden gesteld, inaar wij hoopten toch dat de heer .En gels het ten slotte zou halen, als zou H pp het kantje afgaan. Evenals dezen zomer heeft del popu lariteit van den tegencandidaat den door- Blag gegeven. De strijd aan de stembus fcvas bij een deel der kiezers geen prin- cipieele, maar een persoonlijke en ,men stemde dr. Kruimel, omdat hij zoo'n voor komend man was of wijl hij als huis dokter over den vloer kwam. Wanneer zullen de kiezers eens gaan begrijpen, dat vriendelijkheidsmotieven in de politiek waardeloos zijn? Herhaal delijk hebben wij erop gewezen, dat wij beginsel tegenover beginsel moeten stel len en naar zijn beginsel den candidaat moeten beoordeelen. 't Zal een zwaar werk zijn om deze meening ingang te doen vinden. Daiilk den heilloozen invloed van een neutraal dagblad, dat jarenlang ook de jdeeën van de Katholieke Leidenaars heeft be- jnflucecrd, bestaat een geest van lauwte en neutraliteit in Roomsche kringen, die het enthousiasme voor Roomsche zaken doodt. Het schermen met het toover- \voord neutraal mist zijne uitwerking pog niet. Van jongsaf gewoon aan de vergiftige producten van neutraliteit, misschien ook als gevolg van neutraal onderwijs, gelooft men naievelijk aan het bestaan eener neutraliteit op politiek1 terrein. Wij zeiden het ook eergisteren: neutraliteit bestaat er niet. Men moge het toejuichen of bejammerenin den Raad ?ijn slechts partijmannen, die bij Onderscheidene gelegenheden dit ook be lwezen hebben te zijn. Nu is de Raad „om". De vrijzinnige groepen tellen thans 17 leden; de christe lijke slechts 14. Wat moet er thans gedaan worden? Een oogenblik zou het teleurstellende resultaat ons kunnen ontmoedigen. Maar een dapper strijder denkt op het tijd stip der nederlaag direct aan het herstel- len der geleden schade. Wij moeten dit staat vpor ons vast t— onze organisatie herzien. Hiermede Willen wij niet zeggen, dat thans niet goed gewerkt is. Integendeel. Een woord van lof mag den stoeren propagandisten piet onthouden worden. Hun toewijding en ijver had waarlijk betere belooning verdiend Maar eeii verkiezingsstrijd wordt niet gewonnen door een actie van enkele da gen, vlak voor de stembus. Er moet stel selmatig propaganda worden gemaakt voor onze beginselen. Aan de kiesvereeniging is de taak om de kiezers meer belangstelling in te boe zemen in het politieke en sociale leven van onze dagen. Zonder die belangstelling helpt onze actie niet. Dan zullen de kiezers tevens gaan begrijpen, dat een Katholieke cou rant niet in de eerste plaats dient voor het verzamelen van allerlei gemengde berichtjes, die op zich zelf wel belang rijk kunnen wezen, maar die de geestelij ke ontwikkeling der massa niet bevor deren. in den strijd onzer dagen is kennis macht. Die ontwikkeling brengt een Ka tholieke dagblad, door hetzij in eigen beschouwingen of in het persoverzicht de geestesstroomingen van den tegen- Jwoordigen tijd te bespreken. Hiervan ünoeten de lezers zich op de eerste_plaats jop de hoogte stellen. Zjj moeten niet zoeken naar gebreken of tekortkomingen, maar trachten te waardeeren wat vaak imet inspanning van veel tijd en ojwffe- irihg in het belang der goede zaak aan een Katholieke courant wordt gedaan. Onze propaganda zij voorts een waar- Idige. 'Niets zal meer succes hebben dan 'een kalm overtuigend woord. Zeker, Wij Zullen ons wel eens laten meeslepen door geestdrift voor onze zaak. Bij be strijding van onze tegenstanders zal scherpte niet altijd te vermijden zijn. Maar steeds streve men naar dien waar- digen ernst, die ontzag inboezemt en vertrouwen wekt. Daarom geen moed verloren. Als zijn wij geslagen, verslagen worden wij nooit. Wij kunnen strijden met die immer be moedigende zekerheid, dat wat ook val len moge, onze beginselen steeds zul len blijven. Aan die beginselen hebben twintig eeuwen lang millioenen kracht ontleend om in den moeilijken strijd te volharden zij hebben begeesterd en tot offers aan gespoord. Met die traditie voor oojgen zullen wij, nageslacht, voor onze voorvaderen niet onderdoen. Wjj moeten toonen de zelfde offervaardigheid te bezitten, die zij beleden hebben dezelfde tegenspoe den te overwinnen, waarover zij ge- triumpheerd hebben. ■Wanneer de dag van gisteren ons tot nieuwen onversaagden arbeid prikkelt, dan zal de geleden schade spoedig her steld zijn. Noeste arbeid overwint alles DE KATHOLIEKENDAG. Maandag wordt te Amsterdam de Dio cesane Katholiekendag gehouden. De hoofdstad des lands, de voornaam ste plaats van het Diocees zal ditmaal gastvrijheid verleenen aan allen, die tot uit de meest afgelegen plaatsen van het bisdom daar zullen saamstroomen om deel te nemen aan dien grooten Katho lieken wapenschouw en om hun Rooms oh leven te zien opgewekt. De wanden van het concertgebouw zullen de jubelzangen weerklinken, die uit veler geestdriftige monden zullen opstijgen ter eere van Paus, Koningin "tn Bsischop. Mgr. Callier zal de rij der sprekers sluiten en door dit bisschoppelijk woord gesterkt zullen de deelnemers aan den Katholiekendag naar hun haardsteden te- rugkeeren om ieder in hun omgeving werkzaam te zijn ter verwerkelijking van de ideeën, op den Katholiekendag gepropageerd. Zoo gaat er dus een machtigen invloed van den Katholiekendag uit en zoo be grijpt ieder, dat hij niet alleen is voor Amsterdam en naaste omgeving, maar voor het geheele diocees. Daarom hopen wij, dat vele onzer lezers er aan zullen deelnemen, ook om het onderwerp, dat er behandeld wordt. Onze tijd van ongeloof en zedenbe derf heeft mannen noodig met oprechten en diepen godsdienstzin. Van de jeugd af moet de wijze van fop- voecjing getoetst worden aan de eischen van den godsdienst, terwijl de zorg voor een godsdienstigen geekt in het huisgezin zichook moet uitstrekken tot de in wonende dienstboden. Maar niet alleen in het huisgezin moét alles van den godsdienst doordrongen zijn, de Katholieken, ook als Staatsburgers moeten er naar streven in hét openbare leven Gods wil te volbrengen. Zij moei ten zich niet schamen daarvoor openlijk uit te komen en zich steeds onbeschroomd toonen Katholieken van die daad. Ten slotte hangen {jé zegeningen' van het maatschappelijk leven voor eéii groot gedeelte af van den godsdienstzin in de maatschappelijke geledingen. Die gods dienstzin, die in oreeden kring te wén- schen overlaat, dient tot zijn recht te komen en te worden vorstérict door ge sloten retraites, het "heiligen van den Zondag, enz. om tot dieper besef te ko men van ons levensdoel het veteeni- gingsleven op Katholieken grondslag. Ziedaar ,in 't kort wat opi den Katho liekendag aan de hoorders zal worden voorgehouden. Verdieping van den godsdienstzin wil hij brengen aan allen, die van goeden' wil zijn, om lien zoodoende te sterken jn den zwaren strijd onzer dagen op aller lei gebied. I Moge velen, ontelbaar velén daarom opgaan naar den Katholiekendag. Mo ge hun geestdrift worden ontvlamd, op^ dat de Katholiekendag rijke vrpchten voor ons diocees opleveren v l l Op verzoek van het Uitvoerend Comi té drukken wij onderstaand verkort pro gramma nogmaals gaarne jn onze koh>m- men af: l-OJ/s uur: tL Mis in deg&thariM kerk, Singel 425, op te dragen door Z. D. H. Mgr. A. J. Callier, Bisschop van Haarlem. 1 uur: Afdeelingsvergade- ringen: Afdeeling I. Godsdienstzin in het huis gezin. Afdieeling II. Godsdienstzin in het open bare leven. Afdeeling III. Godsdienstzin in het So ciale Leven. 31/2 uur: Algemeene vergade ring. 1. Orgelbespeling. (Jos. Verheijen.) 2. Lied„Aan U, o Koning der Euwen. 3. Openingsrede door den Voorzitter van het Uitvoerend Comité. 4. Lied: „Wilhelmus van Nassouwe". 5. Mededeeling der in de Afdeelings- vergaderingen aangenomen conclu- siën. 6. Rede van Professor J. D. Aengenént, Hoogleeraar aan het Groot-Semina rie Warmond. 7. Toespraak van Z. D. H. Mgr. A. J. Callier, Bisschop van Haarlem. 8. Lied van den Haarlemsche Katho liekendag. De vergaderingen beginnen precies op 't aangegeven uur en worden gehouden in het Concertgebouw. Voor zoover de voorraad strekt zijn toegangskaarten met programma's tegen 50 cents aan den ingang van het .gebouw verkrijgbaar op Maandag a.s., van af 121/2 uur. Voor genoodigden, leden van 't alge meen comité en vaste leden, zijn plaat sen op het podium gereserveerd. In verband met de aanwezigheid van Z. D. H. den Bisschop en andere hooge autoriteiten, worden Dames en Heeren, die de algemeene vergadering wenschen bij te wonen, dringend verzocht vóór 3ty2 uur in de groote concertzaal aanwezig te zijn. ALGEMEEN OVERZICHT. Het gaat niet al te voorspoedig met de oorlogsbedrijven in T ripolis Derna is platgeschoten moeten worden om de troepen gelegenheid to geven daar te landen, en ook Bengasi, dat weigerde zich over te geven is den 19den onder schot genomen. De beschieting duurde zoo lang als noodig was voor de ontscheping der troe pen. De eerste troepen, die aan land kwamen, werden hevig door de Jurken aangevallen. Vierduizend Italianen gin gen aan land. Het gevecht begon te 9 uur des ochtends en duurde bij zonson dergang nog voort. Door een omtrekken de beweging wisten de Italianen de ka zerne in het dorp Sidi-Hoessein te over meesteren. Tegen den avond waren alle troepen ontscheept Den volgenden och tend is wegens de vijandelijke houding der Arabieren het zuidelijk gedeelte tier stad beschoten. Als het zoo reeds aan den buitenkant gaat, wat zal dan wel den Italianen wach ten als zij probeeren den Jurk in het binnenland aan te tasten. De ,Turk krijgt daar dagelijks versterkingen. In Fessan moeten 14.000 $enoessi op het oorlogspad zijn, waarvan 10.000 man naar Tripolis oprukken. Ook uit Egypte, waar reeds voor een bedrag van 20.000 Turksche ponden is geteekend voor voort zetting van den oorlog tegen Jtalië, ko men hulptroepen den Jurken versterken. 4000 beproefde soldaten, die indertijd te gen den Mahdi hebben gestreden jen na afloop van hun diensttijd voor het groot ste deel in .Egypte zijn gaan wonen, heb ben de wapens opgevat en de grens van Tripolis overschreden, om zich bij het ver- dedjgingsleger aan te sluiten. Bovendien is het tot nu toe gelukt om 18 kanonnen naar Tripolis te brengen. Ook konden de laatste dagen talrijke officieren door Egyp te Jripolis bereiken. Hun komst wordt daar met verlangen tegemoet gezien, om dat het tien onregelmatigen Arabische troepen aan leiding ontbreekt Overal waar de Italianen zich tot nu toe meer dan 20 kiiometer van de kust hebben ge waagd, zijn zij teruggeslagen, naar men zegt, met groote verliezen. Men is van meening, dat de toestand van tie Turk sche verdedigers van Jripolis zoo gunstig mogelijk fes en dat men op het oogenblik geen grooter fout zou kunnen begaan, itea ósn p» tl gev^n, De kansen op bemiddeling schijnen ondanks alles toch in de laatste dagen beter te zijn geworden. Naar in diplomatieke kringen te Petersburg ver luidt heeft tusschen alle mogendheden een drukke gedachtengang plaats gehad over een bemiddeling tusschen Italië en Turkije. Het heet, dat nu besloten 1% dat Duitschland in naam van alle groote mogendheden het initiatief zou nemen. De Duitsche gezanten te Rome en te Konstantinopel moeten in de laatste da gen liet terrein opnieuw verkend heb ben, om te trachten voor beide partijen aannemelijke vredesvoorstellen te formu leeren. Men verwacht zoo zegt men al thans te Petersburg dat de bemidde lingskwestie uiterlijk op het laatst van deze week een oplossing zal vinden. Van andere zijde wordt inmiddels ont kent, dat Duitschland de leidende rol zou willen spelen. Voorts wordt in de Duit sche bladen ontkend, dat de Duitsdie ge zant té Konstantinopel aan de Porte be paalde voorstellen zou hebben voorgelegd Voor dergelijke voorstellen ontrak tot dus ver een bruikbare grondslag. Al wat de Duitsche gezant te Konstantinopel tot nu toe gedaan heeft is, volgens een bericht uit Berlijn, zich vergewissen van de voor waarden onder welke Turkije in vredes onderhandelingen zou willen treden. Op grond van de uitlatingen der Porte in dat opzicht, werd vervolgens de Italiaan- sche regeering op de hoogte gesteld van het Turksche standpunt. iWat is nu dat Turksche standpunt? Daaromtrent hebben we geen zekerheid. Wel was in den laatsten tijd herhaaldelijk gezegd dat Turkije stond op handhaving van zijn souvereine rechten, maar de grootvizier sprak toch in de Kamer van zekere tegemoetkomingen. Men mag wel nieuwsgierig zijn welke die tegemoetko mingen der Porte dan zijn en of zij voor de Italiaansche regeering voldoende zul len zijn. Want Italië zoo werd door de berichtgevers met groote eenstemmig heid verzekerd zou nu nog alleen wil len genoegen nemen met een formeele inlijving van Tripolis, behoudens de hand having van de rechten van den chalief op godsdienstig gebied. Op politiek terrein zou Turkije dus geheel worden uitge schakeld. Dit is echter in het geheel niet naar den zin der Jong-Turken, die den oorlog tot het uiterste willen en naar wie Said-pasja zich schijnt te willen richten. Adieu dan vredespogingen. Er is nog geen peil te trekken op den afloop van den Opstand in China Van ambtelijke zijde wordt verzekerd, dat de toestand bij het uur verbeterd. Mi nister jinsjang heeft de laatste hand ge legd aan de organisatie der troepen, die snel naar het front gezonden worden. De regeeringsambtenaren houden vol, dat ofschoon het uitbreken van den opstand onder zeer ernstige omstandigheden is geschied, ten slotte de overwinning van de regeering zeker is. Echter wordt van anderen kant ge seind dat de opstandelingen tot nog toe aan de winnende hand zijn. Woensdag hebben zij de keizerlijke troe pen gedwongen zich naar hun kamp terug te trekken. In den namiddag openden de kannonneerbooten het vuur, doch zij scho ten geheel mis. In den nacht kregen de republikeinen versterking en namen zij een sterke stelling in. Donderdag voerden toen 5000 rebellen behoedzaam een voorwaartsche beweging uit in de richting van het keizerlijke kamp waarbij zij honderden hutten verbrand den, in welke vijandelijke scherpschut ters een schuilplaats zouden kunnen vin den. De tegenstand, dien zij ontmoetten, had bijna niet geringer kunnen zijn. De kanonneerbooten vuurden slechts enkele schoten van geen beteekenis af en het gevolg was, dat het kamp der trouwgeble- ven troepen door deze verlaten werd en bezet is door de opstandelingen, die daar achtergebelven tenten aantroffen, zes spoorwegladingen legerbenoodigdheden, waaronder schietvoorraad. De keizerlijke troepen hebben zich te ruggetrokken tot op 7 mijlen afstand van hun oude kamp, waarin de opstandelingen zich nu verschanst hebben. De Britsche consul te Kioekiang heeft naar Sjanghai feitelijk hetzelfde geseind, doch hij berichtte tevens dat de Chinee- sche vloot voor Hankou weggestoomd is, op een kruiser na, die in de macht der rebellen overging. Ondanks deze berichten blijft men t«| Peking officieel nogal optimistisch. Joe* an-sji-kai vertrekt heden naar Woetsjang* meldt men van daar. Generaal Jintsjang, die de regeerings- troepen aanvoert, is gisteren met acht bata^ons infanterie en zes batterijen ar- tillerie de Jangtse overgetrokken. (Woet- sajng ligt ten zuiden, Hankou en Har- jang liggen ten noorden van de Jangtse) Hij heeft de stelling der opstandelingen omgetrokken en de insluiting der opstan- delingen is nu vdlkomen. Men hoopt, dat een algemeene beschie- ting achterwege zal kunnen blijven etf dat dientengevolge het arsenaal te Han- jang gespaard zal blijven. De waarde van het arsenaal (tuighuizen mét militaire werkplaatsen enz.) wordt op 30.000.000 taels geschat Het verloopen van den opstand kan elk oogenblik verwacht worden. De „Daily Mail" verneemt echter uit Peking dat de Mantsjoes allesbehalve ge rust zijn. Vele gezinnen staan gereed om' te vluchten. De regeering heeft aan de buitenland- sche attachés en de correspondenten der buitenlandsche bladen verboden de krijgsverrichtingen te Hankou te volgen. De militaire attachés van Amerika moes ten daarom overriehter zake heengaan. Naar de Standard uit Sjanghai verneemt wordt het aantal uitgewekenen, dat daar in de laatste dagen uit het binnenland is aangekomen, op vijftigduizend man ge raamd. Van de kwart millioen soldaten die in China onder de wapens zijn geroepen, zijn er 25.000 te Peking gelegerd. Toch is men gerustj GEMENGD. Op den 21sten October zal in het slot Schwarzau het huwelijk voltrokken worden tusschen aartshertog Karei Frans Jozef en prinses Zita van Parma. De Keizer zal de plechtigheid bijwonen en de Paus heeft een legaat uit Rome ge zonden om de kerkelijke plechtigheden te verrichten. Volgens een nota van Havas heeft de Fransche minister van buitenlandsche zaken aan het slot van den ministerraad aan Cambon instructies geseind over het verder voortzetten van de besprekingen. Daar de onderhandelingen de laatstd dagen zeer zijn opgeschoten, hoopt meti betrekkelijk spoedig een oplossing te bereiken. Inboorlingen van den stam der Pakos hebben in de buurt \a« Boesjarif een post aangevallen. Zij dooden een schildwacht en verwondden twee solda ten. Er zijn troepen naar Zeloean vertrok ken, die den vijand op strenge wijze ge tuchtigd hebben. De Spanjaarden hadden twee gewonden. Het rijksgerechthof te Leipzig! heeft gisteren zekeren Kroher, een werk man in een steengroeve, wegens het ver raden van militaire geheimen tot zés jaar tuchthuisstraf veroordeeld. Kroher heeft uit winstbejag gehandeld en uit zichzelf aan de Franschen een aan bod gedaan. Hij heeft pogingen gedaan om hun teekeningen van verschillende forten van Metz en van den 'vestinggordel te verschaffen. De straf was hooger dan de eisch. Bisschop Emilianos van Sersidsje is met zijn vicaris en zijn bediende door de roovers vermoord. Een granaat is bij toeval gespron gen en heeft een brand veroorzaakt in een kruitfabriek je Val de Fornola. Dé muren en het dak zijn in elkaar gestort. Er zijn twee dooden en 1 gewonden. Den; brand is men spoedig meester gewor den. In een kabelfabriek in Oberscliöne- weide heeft gistermiddag om 12 uur een ontploffing plaats gehad, waarbij ver scheiden personen zijn gedood en ge wond. Koninklijke besluiten. Bij Kon. besluit is benoemd tot direc teur van het Huis van Bewaring te Rot terdam J. j. de Rooy, thans adjunct-direc teur 2en rang bij de gevangenissen te 's .Hertogenbosch; is benoemd tot directeur van en leeraac aan de R. H. B. S. te Heerenveen J. C.Wv Ising, thans leeraar te Venlo; is bij het personeel van den genees kundigen dienst van het leger in Ned.- Indië benoemd en aangesteld tot tijde-

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1