tabakzich onder alle omstandigheden tegenstanders verklaarden van eene belas ting op tabak, konden verscheidene an dere leden zich in beginsel daarmede zeer wel vereenigen. De cerstgenoemden, te genstanders van eene tabaksbelasting, spraken de meening uii, dai tabak eene levensbehoefte is, dat eene belasting op dat ariikei vocral de minder draagktach tigen zou i reffen en dat bovendien de tabakshande!, zoowel groot- als kleinhan del, zulk een belangrijke factor geworden is in de nationale welvaart, dat het on- veraniwGcrjeli)k zou.-zijn door eene be lasting den bloei van dien. handel in gevaar te brengen. Naar hei oordeel van hen, die zich in beginsel wel met eene tabaksbelas.'ig konden vereenigen, kan tabak geenszins geacht worden tot de levensbehoeften te behooren en is ze een weelde-ariikel en een genotmiddel, dat in de meeste landen dan ook groote baten in de schatkist doet vloeien. Over dc vraag, of de Regeering, een maal haar keuze op een tabaksbelasting gevestigd hebbende, juist handelde, toen zij tot het voorstellen van een debiet- recht overging, bestond geen eenstem migheid. Verscheidene leden waren het met de Regeering eens. Door eenige andere leden werd die meening niet gedeeld. Zij waren niet zoo bevreesd, dat bij verplaatsing van de belasting naar den aanvang van het economisch proces^ hetwelk hei artikel heeft te doerioopen, onze belangrijke handel en onze industrie groot nadeel zouden ondervinden en het be-rijf zich naar het buitenland zou ver plaatsen. Naar hun oordeel zouden ver schillende bezwaren, die aan een debiet- recht kleven, zich lücr niet voordoen en ware een eenvoudiger weg te volgen, indien de tabak zou worden belast op het oogenblik, dat zij ruw aan de markt komt, bij de veiling. Sommige leden zouden het eenvoudig achten, indien door een hoog invoerrecht in deze aangelegenheid werd voorzien. Door enkele leden werd de vraag, ge steld of eene belasting op de fabricage niet boven een debieirecjlt zou zijn te verkiezen. Door sommige leden werd aanbevolen de heffing van een debiet- rechi, zoo eenmaal daartoe zou worden overgegaan, over te brengen op de ge meenten. Meer instemming vond het denk beeld, een vergunningsrecht voor ver koop van tabak in het leven te roepen, waartegen van andere zijde werd aange veerd, dat dit feitelijk zou neerkomen op eene wederinvoering der vroegere patentbelasting. Onder de leden, die eene tabaksbelas ting in iheorie zeer goed te verdedigen achiien, waren cr verseheidenen, die op dit oogenblik en onder de tegenwoor dige belastingverhoudingen tot eene zoo danige belasting nier wemchen mede te werken, ook al ware zij in een vorm gegoten, die tot geen bedenking behoefde aanleiding te geven. Vele andere leden deelden de meening, dat in de tegenwoordige omstandigheden tot eene tabaksbelasting niet behoort te worden overgegaan, geenszins, doch voer den ernstige bedenkingen aan tegen het voorstel der Regeering. De oppositie, welke in en buiien de Kamer tegen dit wetsvoorstel wordt ge voerd, had verschillende andere leden bevreemd. Een debiel recht op tabak toch vond vroeger voorstanders bij de meeste politieke partijen; inderdaad lag hei dan ook reeds in het voornemen der vorige Regeering eene zoodanige belasting in te voeren. Het denkbeeld om.de behandeling van dit wetsontwerp aan te houden totdat eenige zekerheid bestaat omtrent het ontwerp-inkomsienbelasiing, werd door verschillende leden gesteund. Gewezen werd op de nadeelen, welke handel en industrie zullen lijden, en op het aantal arbeiders, dat tengevolge dezer wet buiten werk zal werden gesteld. Men berekende, dat thans minstens 25.000 ar beiders in de tabaksindustrie werkzaam zijn. Naast de arbeiders zullen ook de winkeliers in hun bestaan becrelgd wor den en aanneming van het ontwerp zal maatschappelijken achteruitgang ten ge volge hebben. Vele leden, onder wie verseheidenen die tegen het heffen van een debietrecht op tabak op zich zelf geen bezwaar had den, meenden toch aan dit wetsvoorstel hunne stem te zullen moeten onthouden, wijl de voorgestelde conlrólemaatregelen naar hun oerdeel eenerzijds eene groote belemmering voor het bedrijf zouden op leveren, anderzijds niet afdoende zouden blijken. De controlemaatregelen gaven aanleiding tot ernstige critiek. Men kon o.a. niet goedkeuren, dat bergers tot elkanders controleurs zouden worden aangesteld en achtte het meerendeel der controlemiddelen niet afdoende. De vraag achtte men gerechtigd, of men ten be hoeve van een betrekkelijk klein bedrag (f2.000.000), dat de schatkist van deze belasting mag verwachten, zoo groote kosten mag maken als de invoering dezer wetten zal eischen. Krupp-leveranties. Het lid der Tweede Kamer, de heer .Thomson, heeft dd. 21 September de vol gende vragen schriftelijk ingezonden om trent de gunning van de bewapening van pantserschepen aan de firma Krupp. I. Is het juist, dat zonder vooraf gaande vergelijkende beproeving tusschen kanonnen van verschillende fabrieken aan de firma Krupp de bewapening van drie pantserschepen in totaal twaalf vuur monden van 10 c.M.werd gegund? Indien ia; II. Was de firma Rmpp laags ie in schrijver? ill. Is de Minister bereid om aan de Kamer vertrouwelijk over te leggen gelijk ook vroeger reeds geschiedde -de prijzen, waarvoor verschillende fabrieken de verlangde kanonnen wilden leveren? IV. Heeft er in de prijsbepaling der firma Krupp gedurende den loop der onderhandelingen verandering plaats gehad? V. Welke zijn de motieven, waarom aan de kanonnen van de firma Krupp de voorkeur werd geschonken? Het schriftelijk antwoord van den Mi nister van Marine, ingezonden 11 dezer, luidt: op vraag 1 in bevestigenden, op vraag 11 in ofrikennenden zin. Op vraag III Vooralsnog heeft de Mi- nsiter bezwaar bedoelde prijzen vertrou welijk over te leggen; mocht hem echte/ blijken, dat die overlegging door de Kamer bepaald wordt gewenscht, dan is hij bereid deze vraag in nadere over weging te nemen. Op vraag IV luidt het antwoord in ontkennenden zin. Op vraag VNadat aan 0 firma's de ncodige gegevens met prijsopgave waren gevraagd van geschut van 10.5 c.M., dat aan bepaalde door het departement van marine gestelde eischen zou voldoen, heeft de Minister in de ingekomen op gaven aanleiding gevonden om, alvorens omtrent de bestelling een beslissing te neitTen, jeen commissie van 2 leden naar de fabriek te zenden, wier aanbod aan zienlijk lager in prijs was dan dat van al de andere, en wel ten einde te doen nagaan in hoeverre het mogelijk zou wezen: cm bij die fabriek eene bestelling van het gewenschte geschut te doen. Nadai liet rapport dier commissie bij hem was ingekomen, heeft de Atinister de overtuiging gekregen, dat, nog andere overwegingen daargelaten, een bestelling bij die fabriek niet mocht plaats hebben, omdat het geschut, hetwelk zooals het door die fabriek was aangeboden, nog nimmer docr haar was vervaardigd, niet zou kunnen voldoen aan den eisch, dien de marine daaraan met het oog op be trouwbaarheid meent te moeten stellen. Daar het door de firma Krupp aan geboden geschut in alle opzichten aan de gestelde eischen voldoet en de vier overige firma's om redenen van prijs of van constructieven aard niet voor levering in aanmerking konden komen, heeft de Minister gemeend, de bedoelde kanonnen bij de firma Krupp te moeten aanschaffen. Begrooting Cur^ao. De uitgaven en ontvangsten van de kolonie Curasao werden, blijkens het wetsontwerp tct definitieve vaststelling van de koloniaie huishoudelijke begroo ting voor het dienstjaar 1912, geraamd op resp. f 1.093.092 en f690.390. Ter dekking van het nadeelig verschil wordt gerekend op een bijdrage van f402.702 uit 's Rijks schatkist. Land- en Tuinbouw. Is de Chilisalpeter verloren? De buitengewoon droge zomer van dit jaar heeft ons leelijk parten gespeeld land- en tuinbouwer leden groote scha de door de geheele of gedeeltelijke mis lukking van menig gewas. Vele zomer gewassen in den landbouw en ook veie groenten hebben tijdens hun groei zco goed als geen regenwater gehad, zoo dat van een normalen oogst geen sprake kon zijn. „De mest heeft niec gewerkt", zoo hoorde men meermalen zeggen, en wer kelijk was dit op vele akkers en in veie tuinen goeddeels het geval: de mest stoffen hadden geen voldoende vocht ontvangen, oin tot oplossing te komen. „Is dat nu allemaal verloren?" werd en wordt gevraagd. En cian hoort men bij zulke gesprekken veelal de meening ver kondigen „de kali- en phosphorzuur- meststoffen, als kainiet en slakkenmeel zullen 't volgend jaar nog wel nawer ken, die zakken niet licht weg, maar op de Chili behoeft men in het minst niet te rekenen, deze zal allicht naar den ondergrond verhuizen.'' Wij kun nen die meening evenwel niet onvoor waardelijk tot de onze maken. Zeker, chilisalpeter kan uitspoelen, en wanneer er nu in de komende maanden zeeT veel neerslag komt, dan geeft dit stellig min of meer verlies. Maar dat dit van zoo groote beteekenis zal zijn, dat men de aangewende chiü-hemesting grooten- deels verloren moet achten, is onzés inziens twijfelachtig. Wij maken ons dienaangaande niet zoo ongerust als ve len meenen te moeten doen. 't Is nog de oude vrees, uit de .eerste tijden dei- bemesting met kunstmeststoffen, welke hen bevangen heeft. Jarenlang is het tel kens en telkens geleeraard, dat men met chilisalpeter vooral voorzichtig moest zijn: men moest niet te veel op eenmaal aanwenden; liever in 3,; 4. -5 malen voor al niet vroegtijdig; en waar men een flinke stikstofbemesting in eens, noodig voor een vrij langen groeitijd, wénsch- te te geven, daar moest men liever zwa velzuren ammoniak aanwenden. Maar de practijk, de ervaring, gaf wat anders te zien. Deze toonde een krachtige chili-werking óók, waar jnen lijnrecht tegen deze voorschriften in handelde, zeifs zóó, dat men thans veel al aan een vroegtijdige uitstrooiing .de voorkeur geeft, en bijv. bij haver liever de geheele hoeveelheid chili direct bij het zaaien aanwendt, dan later in twee malen. Zoo kenteren de meeningeïi. De dui delijke nawerking der chilisalpeter wijst er eveneens op, dat de vrees voor 't uitspoelen dier meststof zeer overdreven is. Wij vinden daarvan een voorbeeld in het Verslag der Rijksproefve'.den, gel dende een proef te Koedijk, waarbij chili en z\v. ammoniak werden vergele ken bij het nagewas reuzenbloemkool. De vier chili-perceelen gaven 588 koo ien le soort, de 1 ammoniakperceelen 573, chili gaf derhalve iets ine er. Het Verslag zegt dan: op grond van dezen uitkomst en het in liet vorige jaar ver kregen hiermee overeenstemmende resul taat, mag dus wel worden aangenomen, dat liet niet noodig is, om eenigszins belangrijke hoeveelheden chilisalpeter telkens in kleine quantiteiten tijdens den groei der gewassen aan te brengen". De zwaardere bemesting (800 in plaats van 600 K.G. chili per H.A.) gaf ook bij het nagewas de beste re sultaten: 629 bloemkoolen le soort te gen 532. De conclusie van den verslaggever is „Ook bij toediening in één keer in het voorjaar werkt het chilisalpeter op het nagewas ruim zoo goed als de overeen stemmende hoeveelheid zwavelzure am moniak, ook dan, wanneer dit nagewas zich laat in den herfst ontwikkelt. Van een spoedig uitspoelen van chili li is dus niets gebreken". C. B. Gemengd Nieuws. Verdronke n. Te Heesselt (Gld.) is hei driejarig dochtertje der weduwe M. L. in een sloot b:j de woning ver dronken. Ongelukken. Donderdagmorgen sprong de vrouw van Jb. P. ie Egniond aan Zee, die haar man naar IJmuider» wilde brengen, daar hij weer naar zee moest, op de vermoedelijk reeds in .gang zijnde tram. Zij viel cr af en raakte onder de iram, met het gevolg, dat zij, niettegen staande de spoedige hulp van dr. Schip per, kcri daarna overleed. De voerman v. A. te Nijmegen, die de vorige week, ter wijl' hij naast zijn kar liep, kwam te vallen en door dit voertuig overreden werd, is aan de gevolgen overleden. In de cavakrie-kazcrne te Haarlem had een ernstig ongeluk plaats. Een wachtmeester-hoefsmid kreeg zutk een slag van een paard tegen het schouder blad, dat dit lichaamsdeel brak. Spoedig werd geneeskundige hulp ingeroepen; na verbonden te zijn, werd de gekwetste per rijtuig naar het hospitaal vervoerd. Een oudje overleden. Eer gisteren is de heer Jan Daalder, de oudste inwoner van Texel, die op 21 Sepi. j!. 99 jaar is gewerden, overleden. Zijn oudste zoon werd heden Ti jaar oud. De oude heer laat na: kinderen, klein kinderen, achterkleinkinderen en achter- achterkleinkinderen. Oplichting. Ongeveer een maand geleden heeft een man, die later bleek een va'.schen naam te hebben opgegeven, kans gezien bij de Haarleinsche Bank te Haarlem stukken te beieenen met eveneens later als vaiscli herkende liand- teekeningen. De bank werd daardoor de dupe voor een bedrag van f700. In samenwerking met een Haagsche en Amsferdamsche instelling, die ook nadeel leden, is de justitie in den arm genomen. Geen belangstelling. H et stuk „Discipline" is Woensdagavond niet in den Schouwburg te Haarlem opge voerd, wegens... gebrek aan belangstelling van het publiek. W ra a k n e m i n g? Te Heer (L.) zijn Donderdagnacht in de woning van den weleirw. heer Gadiot, kapelaan, bijna alle ruiten ingewerpen. Manden vol siee- nen werden in de kamers gevonden. Een dreigbaas. Tc Amstcrdam is in de Vondels.raai een 35-jarig kunst schilder aangehouden, die met een ge laden revolver een ander b.dreigd had. Hij is in arrest gesteld. D c „Sol o". Een verslaggever van de „N. R. Ct." heeft eeii bezoek gebracht aan de „Solo", die bij den jongsten storm op het strand van Terheyde werd gewor pen. Hij vertelt daarover o.m. Wat voor schade dc „Solo" precies heeft, valt op 't oogenbCik r.og niet te zeggen. Dat zal in 't dok moeten blij ken. Maar men vermoedt wel, dat de bo dem een flinkén knauw gekregen heeft: het schip maakt voortdurend vrij veel wa ter en de peilkokers, die een decimeter of anderhalf boven 't dek uitstaan, bewij zen, dat het aan den onderkant ka ieder geval is ingedrukt. De machine en de ke tels zijn mee dc hoogte ingegaan en daardoor buiten werking gesteld. Het zeewater heeft in de machineka mer, waar altijd veel te bederven valt, ook vrjj wat kwaad gedaan. De lading ...il waarschijnlijk geleden hebben door lekkage, maar de meeste lui ken zijn nog niet open geweest en daar van valt dus weinig té zeggen. Toen het schip eenmaal op het zand zat, heeft de zee het nog even lam ge slagen, den roersteven vernield, het roer .en de schroef buitgemaakt, zooals in den oorlog je den gevangen vijand den gren del uit het geweer neemt als je hem niet met geweer en al mee kunt nemen naar het hoofdkwartier. En liet schip ligt er dus volkomen machteloos. Van binnen is het er vrij goed afgeko men. Een paar booten zijn weggeslagen, de meeste andere beschadigd, het hek werk' is hier en daar afgerukt en de ijze ren trappen zijn verwrongen, maar, daar blijft hei bij. Het schip zat de zee ook te hoog. Wat nog niet zeggen wil, dat niet in de meeste hutten- !de boel kris en'kras door elkander gesmeten en kapot gesla gen is. In de hut van den eerste stuurman was het een wanhopige rommel. Daar heeft het zeewater alles bedorven. Van bijna de heele bemanning zijn trouw eis de kleeren totaal onbruikbaar geworden. Gelukkig heeft de maatschappij een ver zekering, die dat goed maakt. Als je het smalle en korte gangetje ziet, waar de bemanning den nacht va de stranding bij elkander heeft geschuild, kan jc pas goed begrijpen, dat het toch volstrekt geen prettigen nacht geweest moet zijn, onder het geu e'.d van de bon ken watei\ die Onophoudelijk maar over het schip kwamen. En nu verleden Zaterdagavond, toen het aardig hard aan 't waaien was, 'kreeg het schip weer rare kuren en is he't een meter of zeven naar het Noorden op geschoven en vier meter den wal in. Toen moesten de. menschen, die nu weer als gewoon aan boord logeeren, behalve 12 werklieden met een voorman van de Bergingsmaatschappij, een man of 15 hals over kop van boord, omdat het te gevaarlijk werd. Maar gistermiddag zaten ze weer ge noeglijk te eten. De hofmeester heeft ons ten slotte meegenomen naar de provisiekamer, om ons eens even te laten kijken, hoe de zee daar huisgehouden 'heeft. Alles ligt er door en op en over elkander en alles is bedorven. Van houten stellages, die er stonden, om blikjes en andere voorra den te bergen, heeft hei water een hoop kachelhout gemaakt, waaronder je smeri ge kazen kunt vinden, hier en daar ee:T beschimmelde ham en een massa gedeuk te blikjes, zonder etiket en onherkenbaar. En zoodoende is het openmaken van ieder blikje een nieuwe verrassing en de koksmaats wedden met elkander: dop erwtjes of zuurkool. Kerkdieven betrapt. In de R. K. parochiekerk van den H. Dominions in de Spuistraat te Amsterdam werden zeer waarschijnlijk aanslagen gepleegd op een houten kist, waarin het geld van de kerkcollecten gestort werd. Om de 6 maanden wordt deze geldkist geledigd en het zilver en kopergeld in zakjes gedaan. Toen dit begin van de maand weer geschiedde, merkte men, dat men veel minder zakjes had dan bij vorige gelegenheden, en, ofschoon dit natuurlijk ook aan mindere offervaardigheid van de parochianen had geweten kunnen wor den, was dit tekort van dien aard, dat men sterk vermoeden" had, dat er ge stolen werd. Daar er eenig vermoeden bestond iegen twee loodgieters-monteurs, die werkzaam waren in de kerk bij den aanleg van de centrale verwarming, besloot men de kist weer op haar plaats te zetten en de com missaris van politie der 6e sectie, de heer F. G. C. J. Fundter de Beaucherre, droeg Woensdag den rechercheur Bedeke op, zich in de kerk verdekt op te stellen. Deze klom op een stelling achter enkele paneelen, vanwaar hij een uitzicht op de kist had, en vandaar zag hij hoe twee mannen aan de kist morrelden en waar schijnlijk geld medenamen daar hij echter niet gemakkelijk uit zijn moeilijke schuil plaats kon komen, liet hij de mannen we'er vertrekken. De commissaris besloot nu de dieven op heeterdaad te doen be trappen, »:n zoo namen Donderdagmid dag de inspecteur v. Soest met den re chercheur Bedeke, gewapend met een fotografietoestel weer dezelfde observatie post in. Dank zij den helderen middag, mocht het hun gelukken om 4 uur ter wijl er geen dienst was en de dieven de geestelijkheid aan tafel wisten van de misdadigers enkele kiekjes te nemen, ter wijl -dezen de kist weer openden. De jongste lag gebukt voor de kist te wer ken, terwijl de oudste docr kloppen den indruk moest wekken van in de kerk werkzaamheden te verrichten. Ook werd een kiek genomen van het moment, dat de dief een handvol geld uit de kist nam; eveneens zag men hoe de dieven aan de offerblokken werkten. Men liet de twee mannen weer vertrekken en nadai de poliiie uit haar observatiepost geklom men was, werden de beide betrapten om 5 uur gearresteerd. Hei noodige koper geld werd in hun bezit gevonden, alsmede gewone en afgevijlde sleutels. Men schat het gestolene op ongeveer 45 K.G. (de zakjes worden gewogen) en berekent, dat er dus voor een bedrag van 180 a 200 gulden gestolen is. Een woord van lof aan de politie, die op zoo'n handige wijze deze Kerkdieven wist te betrappen, is hier zeker op zijn plaats; nu de politie echter de dieven niet alleen vat, doch ze ook nog en flagrant délict gaat kieken, vverdt het gauwdievenvak werkelijk al te ris kant! Die ondeugende pers! De „Basler Nachrichten" vertelt de volgen de historische geschiedenis: Toen on langs in een der groote steden van Beie ren de Gemeenteraadszitting gesloten zou worden, stond een oude heer op en zei: „Ik zou wel wenschen, dat de pers, welke ons altijd op dankbare wijze haar opmerkzaamheid schenkt, voortaan in haar Raadsverslagen den slotzin weg liet. Onze .zittingen zijn altijd te negen1 uur gesloten. Sommige heeren drinken een glaasje, anderen twee, men speelt een kaartje, men schaakt of damt een kwartiertje en zoo wordt het één uur als men naar huis gaat. Den vplgenden dag zit men niefsi kwaads vermoedend de krant Je lezen Ingezonden Mededeelingen, ci 30 cents per regel. Prof. Middendorp, te Groningen schreef het volgendeOp grond van jarenlange ervaring bevestig ik, dat het natuurlijke Franz Josef-bitterwater een even zacht als betrouwbaar salinisch laxeermiddel is. 11123 en op eens houdt de lieve levensgezellin je het Raadsverslag onder den neus, waarin staat: „de zitling werd te negen uur gesloten", met de woorden: „En je bent pas om één uur thuis ge komen Natuurlijk vloeien daar onaangenaam heden uit voort. at hut heeft het nu als de pers vermeldt: de zitting werd té negen uur gesloten?" Het voorstel vond algemeen bijval en de voorzitter bracht onder groote vroolijkheid het verzoek1 aan de pers over. A u t o m o b i e 1 o n g e 1 u k k e ik In den laatsten tijd is de openbare iuéeiiiiig in de Belgische hoofdstad zeer veront rust door de buitengewoon veelvuldig voorkomende auiomobie'ongelukken. Ér gaat bijna geen dag voorbij, waarin niet een of ander automobielongeluk plaats heeft. Nadat nog Zondag vier personen door een automobiel overreden en zwaar gewond werden, zijn Dinsdagavond we der drie personen overreden, waarvan twee reeds overleden zijn. Ei wordt algemeen op een strenger toezicht aan gedrongen, waarbij zonder aanzien des persoons dient geverbaliseerd te worden tegen hei óver.hatig- snelle rijden. Uit de dierenwereld. 'Zater dag jl. verkocht een landbouwer te Oud- Vossemeer' aan een bocT onder de ge meente Stepnbêrgerveen een schaap. Lie nieuwe eigenaar liet den ram in zijn weide loopen, maar vier dagen laièr was hei dier verdwenen. Hei had den weg naar zijn voormalige kudde teruggevon den, had daarvóór een afstand van onge veer drie uren moeten afleggen en had, om van Noord-Brabant op hei eiland Thokn te komen, de Eendracht moeien overzwemmen, van welk voorval vele per sonen ooggetuige waren. Aan den zee dijk van den Leguitpolder was het dier door een herder opgevangen, maar het wist te' ontsnappen en liep dwars doer de landerijen heen naar de oude schaapskooi. Brand. Gisteravond half-7 is ie Oisterw ijk een felle brand uitgebroken in de leerlooierij van den heer B. van der Linden. Met grooiendeeis houten ge bouw was reeds geheel ingestori, eer de brandspuit water kon geven. Alles moei verzekerd zijn. Een 1 e e 1 ij k e breuk. Ten dien ste van het opspuiten van het land ach ter Vredenhof aan den Oudendijk tc Rot terdam, is ondergronds een zuigbuis ge legd, die loopt van het Boerengat over den Oostzeedijk, midden door de Voojf- schoterlaan naar het op te spuiten ter rein. Gisterenavond is die buis in de Vopr- schoterlaan, op een afstand van onge veer 23 meter van de Lusthofstraat, ver moedelijk verstopt geraakt en daardoor gebarsten, met het gevolg, dat in korten tijd een 20 kubieke nieter zand niet ge weld door de breuk werd opgespoten, want men was juist bezig met het leeg- malen van een in het Boerengat liggel den zandbak. Over een lengte van bjjna 50 nieter werd de Voorschoterlaan met het op gespoten natte zand, op sommige plaat sen drie decimeter hoog. Zoodra mogelijk werd het werk in het Boerengat stop gezet en toog werkvolk van den aannemer, den heer L. Volker, aan het werk om de breuk te verhelpen, het zand te verwijderen van de straat en te brengen naar het middenpad, dat door de Voorschoterlaan Toopt. Drie einden buis, elk ter lengte van zes meter, moeten ter .plaatse van de breuk uit den grond verwijderd en door nieuwe einden vervangen wordet. Daar mede hoopt men morgen gereed te Tb- men. Een deserteur gevat. Gister middag werd door een inspecteur en' eenige agenten van politie ten huize zij ner ouders te Tiel gearresteerd de se dert 25 Juli jl. gedeserteerde militair W. H. Smits. Op dien datum werd hij, reeds voor de tweede maal in desertie zijnde, van uit Utrecht, waar hij aange houden was, overgebracht naar zijn gar nizoen te Gorkum. Te Geldermalsen wist hij aan zijn ge leide te ontloopen. Sedert vertoefde hij hoofdzakelijk onder den blooten hemel. Zijn meisje kende zijn verblijfplaats en voorzag hem van het noodige. 4 De ingetreden koude joeg hém naai: den huisel ijken haard. V r ij g e 1 a t e n. K., de vader van den verdachte van den moord op mej. v. d. N., te Standdaarbuiten, is gisteren! door de justitie te Breda losgelaten. Zijn zoon blijft nog in voorloopige hechtenis. Gevat antwoord. De meester had het in de hoogste klasse, meetkun de onderwijzende, over de veelhoeken een der leerlingen, die onoplettend was, voegde hij eensklaps toe: „Hoeveel zijden heeft een cirkel „Twee", was het ontwoord. I Schouderophalen van den onderwijzen en gelach van de leerlingen. Maar de jongen Jiet zich niet uit -/1 veld slaan en zei „Jawel, twee. Een binnen- en eéT bjjjj tenz^jde.

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 10