LEIMUI DEN. De Mini Urs van Bin- nenlandsche Zaken en van Financiën heb ben het bedrag van het voorschot uit 's Rijks kas aan de gemeente Leiinuiden ten behoeve van den aanbouw van ar beiderswoningen vastgesteld op f16.027. LISSE. Op Woensdag 25 Oct. zal van wege onze afd. van den N. R. K. V. de eerste out wikkelingsavond worden ge houden. Alsdan zal de Weleerw. heer F. A. Bur winkel, inleiden „Vrouwenkies recht", Mits onderteekend, kunnen vra gen gesteld en in de bus in 't bonds- gebouw geworpen worden. Voor het op 10 en 11 October ge houden toelatings-examen tot de Rijks- tuinbouwwinterschool alhier slaagden de volgende leerlingen: A. Bijvoet jr., Over- veen. W. J. Bloem, Hoorn. J. Heems kerk, Sassenheim. J. H. Houbort Was senaar. P. Hulsebosch, Lisse. Th. A. Le- feber, Lisse. Joh. Litjens, Hillegom. j. Onderwater, Lisse. D. Sistermans, Hil legom. A. M. van der Schoot, Hillegom. J. ten Hagen, Lisse, A. A. M. van der Schoot, Hillegom. R. F. M. v. d. Schoot, Hillegom. Alb. van Waveren, Lisse. S. Verdegaal, Sassenheim. RIJNZATERWOUDE. Door de afdee- ling Rijnzatervvoude van de Holl. Maat schappij van Landbouw werd gisteren keuring gehouden van stierkalveren, kuis kalveren en pinken. De deelneming was uitsluitend opengesteld voor dieren, toe- behoorend aan leden-veehouders der af- deeling. De jury bestond uit de heeren Frost, rijksveearts te Oudewetering, en C. van Rodenrijs en R. Kempenaar, beiden van Ter Aar. Er werden aange boden 12 stierkalveren, waarvoor ver kregen den len prijs H. Hendrikse van ,Ter Aar, den 2en prijs Job v. Leeuwen van Leimuiden, den 3en prijs dezelfde, en de eervolle vermelding F. Los van Rijp wetering. Aangeboden 24 kuiskalve ren, waarvoor werd toegewezen de 1ste prijs aan Job. v. Leeuwen van Leimui den, de 2e prijs aan P. Roelofs van;Oude- wetering, de 3e prijs aan G. Rotteveel van Oudewetering en de eervolle vermelding aan Job v. Leeuwen. Aangeboden 22 drachtige pinken, waarvoor ontvingen den len prijs Job v. Leeuwen van Leimuiden, den 2en prijs G. Rotteveel van Oudewete- ring, den 3en prijs P. Roelofs van Oude- "wetering en de eervolle vermelding J. .Verweij van Rijpwetering. VOORSCHOTEN. Het is thans zeker dat de volgende week een vergadering bij de wed. Deurloo zal worden belegd, ter verdere bespreking van vervroegde winkelsluiting. De winkeliers alhier zijn op een kleine uitzondering genegen hier toe over te gaan. Alle neringdoenden zul len worden aangeschreven om deze ver gadering bij te wonen. Men wenscht voor te stellen sluiting 's avonds ten 9 uur, uitgezonderd de Zaterdag en daags voor een algemeenen Christ, feestdag. Als proef gedurende de maanden No vember, Dec., Jan., Febr. en Maart. ZOETERWOUDE. Gisteravond werd door de Harddraverij Vereeniging een algemeene vergadering gehouden. De waarn. voorzitter, den heer J. C. Stadhouder opende de vergadering. De- secretaris de heer C. Slootweg, deed voorlezing van de notulen, welke on veranderd werden vastgesteld. Vervolgens kwam in behandeling reke ning en verantwoording. De ontvangsten hadden bedragen f 599.90, en die der uitgaven f 586.26, zoodat er een batig slot was van f 13.64. De twee aftredende bestuursleden de heeren Q. Doeswijk, en G. v. d. Hoeven werden zonder stemming herkozen. Mede werden zonder stemming her kozen alle aftredenden heeren commissa rissen. Bij de rondvraag werden door een der leden bezwaren ingebracht omtrent de prijswinners van het ringrijden ver leden jaar alsmede dit jaar waren het bijna de zelfde gehuwde paartjes deze wilde hij uitgesloten zien op een ander jaar. Een ander lid kwam daar beslist tegen op. Hij kon het zeer goed hebben dat gehuwde lieden prijzen, bestaande' uit kunstvoorwerpen, wonnen, omdat hun financiën niet toelieten dergelijke voor werpen aan te schaffen voor huishouding daarom stelde hij voor het ringrijden op een ander jaar op denzelfden voet voort te zetten. Een beslissing werd dien aan gaande niet genomen, maar de zaak zal .wel tot ieders tevredenheid later op gelost worden. De heer Renes bespreekt de werk zaamheden van den heer C. Slootweg, secretaris; dat werk was voor hem zeer overvloedig, zoodat hem wel eenige ver goeding toekomt. De voorzitter vond dat voorstel zeer prachtig, omdat pok hjj wel wist dat hem iets toekwam, doch hem was bekend dat de secretaris al dat werk zeer graag deed zonder daarvoor eenige vergoeding te ontvangen; alles deed hij uit louter liefhebberij en in het belang van de vereeniging. De eerevoorzitter de heer A. A. van Gils, burgemeester bracht een woord van hulde aan den waarn. voorzitter, (die zijn functie zoo goed had Jiehartigd en gezorgd had, dat de feestviering zoo recht ordelijk van stapel is geloopen. Tevens drong de eerevoorzitter er sterk op aan dat van de 'kant der leden meer gedaan moest worden om leden aan te werven, om zoodoende meer fi- nancieele steun te verkrijgen voor de vereeniging, welke het hard noodig had. fn het belang der vereeniging achtte hij het zeer noodig verandering ie brengen iji de te heffen contributie e.n vervolgens dc eigendommen der vereeniging, die ge- gebruikt worden op het feestterrein, ter gelegenheid van den verjaardag van de Koningin in eigen beheer te nemen, de contracten zijn nu afgeloopen en dus was daarvoor nu gelegenheid open. Deze 2 punten werden aangehouden om eerst behandeld te worden in de bestuursver gadering. Daarna werd de vergadering geslo ten, welke zeer geanimeerd was (aanwe zig waren 86 leden). Vervolgens had onder de leden een verloting plaats van voorwerpen meer voor dagelijksch ge bruik, welke zeer in de smaak vielen. GEWESTELIJK GEMENGD. Onvoorzichtig. Een 13-jarig zoontje van den arbeider E. aan den Aalsmeerderweg jn de H a a r- leinmermeer, stak een lucifer aan boven een welput. Eensklaps sloeg de vlam er met groote kracht uit. Zijn moe der, die boven de put gebukt stond, kreeg de volle vlam in het gelaat. Deeriijk ge brand vluchtte ze in de woning, waar ge neeskundige hulp werd ingeroepen. De vrouw lijdt hevige pijnen. Doodelijk ongeluk. Te Haarlemmermeer is 'n zoon tje van H. zoo hard tegen een handkar geloopen, dat het kind bewusteloos ineen zakte en gisteravond aan de gevolgen is overleden. Te Haarlem is door een veldwachter uit Utrecht aangebracht zekere A. A., metselaar van beroep, 36 jaar oud, wiens opsporing verzocht werd door den Bur gemeester van Haarlemmermeer, omdat deze persoon verdacht werd van verduistering van een rijwiel ten nadeele van den rijwielhandelaar Romkema te Hoofddorp. De verdachte werd naar Haarlemmer meer overgebracht en bekende het rij wiel aan een onbekende te Haarlem ver kocht te hebben voor f15. Hij is thans ter beschikking van de Justitie gesteld. Gemeenteraad van Voorschoten. (Vervolg.) Aan de orde komt de bègrootings- dienst 1912. De baten en lasten der gas- voorziening zijn begroot op f 9417. De begrooting van de waterleiding geeft als eis^lcijfer f4125 aan uitgaven en f4212 aan ontvangsten. De heer Eggink wijst op het af keuren van het water, indien het water uit de leiding niet zoo hoog in prijs was, dan zou hij met die afkeuring kunnen meegaan, dan immers zouden velen zich aan de waterleiding aansluiten. Slechts li/2 uur per dag wordt er gepompt. Ook de kosten van aanleg zijn veel te hoog. De Voorzitter zegt, dat het on derzoek van het water door de gezond heidscommissie niet kan belet worden. Bovendien kan men de kosten voor aan leg in huur verkrijgen en in de verorde ning is hiervoor een bepaling aanwezig. Wat beireft het verkrijgen van water goedkooper te stellen, de begrooting is aldus nu vastgesteld. De vier groote in richtingen alhier geven den doorslag van het gebruik. Veel voelt hij voor de be wering van den spreker, maar thans kan geen verandering hierin gebracht wor den. De heer Mens is van meening, dat men meer tegen den hoogen prijs van het water, dan tegen de kosten van aanleg opziet De Voorzitter geeft nog eenige op helderingen omtrent verschillende posten en beantwoordt de daaromtrent ge maakte opmerkingen. De heer Kwak is voor een straten plan. De Voorzitter zegt, dat dit al leen is voor gemeenten van 10.000 inwo ners, mits het getal inwoners in de laat ste vijf jaar met 20 pCt. vermeerderd is. De heer van Santen is er voor, de namen van straten met een bordje ken baar te maken. De heer Eggink wijst op het onoor deelkundig snoeien van de boomen van onze prachtige lindelaan. Binnen enkele jaren zullen zij gewis hiervan sterven. Wanneer de boomen aan het uitloopen zijn, zooals in Maart en April, dan is het hiervoor de tijd niet. januari is de aange geven maand hiervoor. Bovendien wordt er te veel en te dik hout uitgehaald en alzoo groote wonden veroorzaakt, die met teer dienen bestreken te worden. De Voorzitter neemt gaarne het advies van den heer Eggink aan en vraagt als deskundige zijn toezicht. Wat betreft het uithalen van dik hout, dikwijls ko men klachten in over het licht benemen in de woningen. De heer Mol v. Ch^rante wenscht, dat ook aan den Rijndijk hei vuil en af val zal worden opgehaald. De Voor zitter erkent de billijkheid en B. en W. zullen zulks in overweging nemen. De Voorzitter stelt voor, het sala ris van den gemeente-opzichter met f50 te verhoogen en te brengen van f300 op f350, buiten de vijf perc. van het bedrag van nieuw werk. De woningverordening is van dien aard, dat hiervoor veel tijd gevraagd wordt Wordt goedgevonden. Nog wordt voorgesteld het salaris van den veldwachter te brengen van f470 op f500. Deze verhooging is slechts gra tificatie voor het verrichten van nacht dienst eenmaal per week gedurende het geheele jaar, zoodat de nachtagent eet? nacht vrij van dienst is, en van den nacht agent Hoogteyling te brengen van f 575 op f600. Wordt goedgevonden. Ook deric d j V c o r z i i e r mede, dat elk jaar dc brandbluschrniddelen zullen worden geprobeerd, te beginnen met het volgend jaar. Het drogen van de slangen is thans een beletsel. Bovendien zullen nieuwe slangen en verdere benoodigdheden woeden aange schaft voor de brandkranen, gelegen aan de Kon. Fabriek van gouden en zilveren werken van den heer van Kempen en bij den heer Eggink en bij genoemde heeren worden opgeb igen, 0111 bij voorkomen van brand spoedig gereed te zijn, en hiervoor zullen eenige mannen worden afgericht. Het loon van 15 c't. per uur zal worden gebracht op 20 ci. voor de pompers en zoo vi n agens aan hei ove rige personeel. Dc heer de Graaf vraagt, of men ook rekening zal houden me 1 den Rijndijk. De heer Eggink wijst ion-slotte op cle uitgaven ten dienste van het onder wijs. Hij is voor gelijke schoolgeldher- fing. 1S2 kinderen gaan op cle gemeente- scheien; de kosieii a f22 per kind vond hij tc hoog. De V o o r z i 11 e r zegt, dat men niet mag vergeten, dat f 500 doer de gemeente Zoeterwoude wc rilt verstrekt voor 40 kinderen, die naturr'.ijk van hei aantal dienen afgetrokken te worden. Wegens hei vergevorderde uur werd besloten deze kwestie aan te honden tot een volgende vergadering. De heer Eg gink zal een schriftelijk voorstel bij B. en W. indienen. Ook worden dc reclames hoofdeüjken omslag tot een volgende vergadering uit gesteld. De Voorzitter sluit daarop de ver gadering. Gemeenteraad van Woubrugge. Vocrziüer de heer T. P. Kleijn, bur gemeester. -9 Aanwezig aile leden. Dc Voorzitter opent de vergadering met gebed. De notulen worden gelezen en onveranderd vastgesteld Ingekomen zijn: Missive Ged. Staten ten geleide van het goedgekeurd Raadsbesluit tot wijzi ging der bcgrootsng 1911. Verzoek van den heer W. den Hertog om afschrijving van den hoofd, omslag van wijlen mej. de wed. Ramp. De Voorzitter brengt ter tafel de ■uitwoniiig van den burgemeester, en deelt mede, dat hij door het ongeval ten zijne huize aan de Koningin zou ver zoeken voorloopig buiten de gemeente te mogen wonen. Ter bespoediging zou aan Ged. Staten liet advies van den raad nu reeds gezonden kunnen worden. De heer v. d. Voorn zegt, dat hij gaarne zag dat de burgemeester in de gemeente zich bleef vestigen. De Voor zitter zegt daar toe reeds pogingen te hebben gedaan, én te Woubrugge én te Hocgmade, doch de gelegenheid die daar gevonden werd, kon door de eige naren niet worden afgestaan. De heer Hcenk vraagt of de uitwoning van langen duur zal zijn en of de voorzatter het huis te Leiderdorp voor één jaar ge huurd heeft. De Voorzitter ant woordt ontkennend. De heer v. Dam vraagt of de Voorzitter bij een der inge zetenen, die een groot heerenhuis be woont, en wel een kleiner woning wilde betrekken, ook pogingen heeft gedaan. De Voorzitter zeide reeds dat hij bij vroegere pogingen gestuit is op te hooge eischen. De heer H e e n 1c zegt dat. 1 April a.s. in het dorp Woubrugge een heerenhuis gereed zal zijn, om te betrekken en hoopt dat de burgemeester dan in de gemeente zal wederkeer en. De heer v. d. Voorn wenschte gaar ne te weten de dagen waarop de burge meester ten raadhuize te spreken zal zijn. De Voorzitter zegt dat dit door Ged. Staten bepaald wordt. Uit de verdere discussies blijkt, dat ook de overige leden de aanvrage om uit woning in het huidige geval kunnen bil lijken. De heeren Li evers e en Mo lenaar kunnen slechts met de opinie der óverige leden meegaan, indien de uitwoniiig niet langer dan 'n jaar nood zakelijk is. Besloten wordt dat aan Ged. Staten een gunstig advies op het verzoek van den burgemeester zal worden ver strekt. De Voorzitter stelt aan de orde vaststelling begroting 1912 en geeft het woord aan den rapporteur der com missie van onderzoek, den heer Heenk. Deze stelt den Raad namens de com missie voor de begrooting ongewijzigd vast te stellen. De commissie wenschte dat door B. en W. aan den Raad een begrooting zou worden voorgelegd van de kosten van drie te vernieuwen bruggen in den Vliet- polder en dat op de begrooting nog zou worden gebracht een bedrag van min stens f 10 ter bestrijding der kosten om het onkruid langs de wegén te verwijde ren. De heer Lie verse is het met dit laatste voorstel niet eens. Bij de ver pachting wordt de huurder verplicht het onkruid te verwijderen, hij wilde op dat verzuim boete stellen. De Voorzitter antwoordt dat de huurders daarop wel attent zullen wor den gemaakt, doch deze zijn meestal geen vakmannen, en stekeltrekke.i door een koekebakker gaat niet gemakkelijk. De heer v. d. Geest vraagt of het niet wenschelijk! zou zijn, dat de begroo ting der nieuw te maken bruggen in dei1 weg door de Vlietpolder ieder afzonder lijk worden opgegeven, dan. zon ieder Jaar één brug aanbesteed kunnen wordei. Dc Voorzitter antwoordt dat het voor de gemeente voorcleeliger is, drie' bruggen te gelijk aan ie besteden, te meer daar nli de tijd gunstig is door het batig slot van ruim f 1000 der reke ning 1910. Daarop wordt de begroeting 1912 vastgesteld en de hoofdelijke om slag bepaald op 2 pCt. Het suppletoir kohier hondenbelas ting wordt vastgesteld op 1 6.75. Af- en overschrijving dienst 1911 wordt goed gekeurd, evenzoo het verzoek o.u af schrijving hoofd, omslag voor wijlen mej. de wed. Ramp, voor 7/12 gedeelte; daarna gaat dc raad over in comité-gene raal, ter bespreking"van het suppletoir kohier hoofd, omslag, dienst 191'i, het welk is vastgesteld op f 63.46'O. Na heropening maakt b j de gebrui kelijke rondvraag dc heer v. d. Geest de Voorzitter attent op de verzakking van den weg bij verschillende bruggen, in den Vlietpolder. De V c o r z i 11 e r zegt, dat den weg werker reeds is opgedragen dit te her stellen en sluit daarop de vergadering. Land-- en Tuinbouw. Besmettelijke veeziekten. Gedurende de maand September kwa men de volgende gevallen van besmette lijke veeziekten in Nederland voorschurft bij de eenhoevige dieren en de schapen 65 gevallenrotkreupel der schapen 1 gevalvlekziekte der varkens 193 gevallen er. miltvuur bij alle vee 109 gevallen (0 a. te Pijnacker 8 gevallen, Leiderdorp 1 ge val, te Nieuwkoop 1 geval, te Zevenhoven 7 gevallen en te Zoeterwoude 2 gevallen) terwijl bij 13477 eigenaars van vee mond en klauwzeer voorkwam (o.a. te Alfen bij 3, Alkemade bij 1, Berkei bij 1, Leider dorp bij 1, Nootdorp bij 1, Stompwijk bij 1 en te Zevenhoven bij 1 eigenaar). Rijksfuinbouwwintersc ooi te Lisse. Wij ontvingen het programma van bo vengenoemde school over het winterhalf jaar 1911—12. Het personeel bestaat uit de heeren K. Volkersz, directeur, C. Ph. Moerlands, leeraar in plantkunde, wd. directeur, R. Bogtsira, P. K van Citte.rt en H. van de Weerd. Het onderwijs, dat wordt gegeven, richt zich geheel naar de eischen en de belangen van de bloembollencul tuur en 'i geen daarmede samenhangt. Dat komt niet alleen tot uiting in de vak ken van onderwijs, maar ook in de je be handelen leerstof van elk ^vak afzonder lijk. De school heeft dus ten doel aanstaan de èlaembollénk weekers en hen wier werkkring met hei bloembollenbe- drijf in direct verband staat, zoo goed mogelijk op de hen later wachtende taak voor te b reiden, opdat het hun gemak kelijker zal vallen zich in het bloembol- lenbedriji" een werkkring naar wensen te verwerven. De Rijksiuinbouwwinter- school legt daarvoor alleen een grond slag, waarop voortgebouwd kan, maar ook moet worden. Ze is dus een mid del om tot een betere levenspositie in het bioeraBoile.nbedr.jf te geraken. De lessen vangen de tweede volle week in October aan, zoodat de aan staande leerlingen nog" ten deele den plantiijd -meemaken. Daarna valt er bo vendien, behalve het dekken, weinig be langrijks meer in hei bedrijf voor. De school vraagt de leerlingen in deze perio de dan o-ok den geheel en dag. Zoodra de winter echter voorbij is en er in het vioege voorjaar weer veel valt waar te nemen, wordt het aantal lesuren belang- langrijk verminderd, waardoor de leer lingen 'toi het einde vaji den cursus, on geveer half Juni, minstens drie halve da gen per week praciische waarnemingen te velde kunnen doen ten einde den groei en-den bloei der tallooze verscheidenhe den van hyacinthen, tulpen, narcissen, enz. met de haar eigen kwalen en eigen aardigheden op te nemen. Kort vóór het drukke seizoen in het bloembojlenbe- drijf weer aanbreekt, wordt de cursus ge sloten en keeren de leerlingen naar de kweekerijen terug om zich verder in de praktijk van het bloembollenbedrijf te bekwamen. Na afloop van het eerste studiehalf jaar wordt een overgangsexamen gehou den tot toelating in de tweede klasse. Is het resultaat daarvan niet bevredigend dan wordt in sommige gevallen herexa men toegestaan, af te leggen vóór den aanvang van den nieuwen cursus. Na 't doorloopen van de- tweede klasse wordt een eindexamen afgelegd, op grondwaar van een einddiploma kan worden uitge reikt. De totale cursusduur bedraagt dus ruim U/2 jaar, daaronder begrepen de zomer, welke tusschen het 1ste en het 2e stu diejaar valt en waarin de leerlingen uit sluitend in de practijk op de een of andere handelskweekerij werkzaam moeten zijn. De hooge eischen, die zoowel de teelt van, als de handel in bloembollen stelt, nopen hen, die zich een bestaan in het bloembollenvak willen verwerven, zich daarvoor meer en meer naar behooren toe te rusten. De Rijkstuinbouwwinter- school te Lisse biedt hun daarvoor gele genheid en daarom zij hun het bezoeken dezer inrichting ten zeerste aanbevolen. Zij verschaft hun een algemeenen grond slag, waarop zij, bezield met de noodige energie, met succes kunnen .voortbou wen. Rechtszaken. Haagsche Rechtbank. Het O. M. bij de Haagsche Rechtbank vorderde gisteren nog tegen D. D. te Zoeterwoude, die aldaar in leege huizen gootsteenbuizen enz. bad wegge nomen en die te Leiden bij opkoopers fen eigenbate had verkocht, 14 dagen. De Haagsche Rechtbank vernietigde het vonnis door den kantonrechter te Leiden gewezen waarbij G. W. Z. Wijnhandelaars aldaar wegens drankwet- overtreding werd veroordeeld tot f 10 of 2 d. en opnieuw rechtdoende veroor-, deelde hij beid. tot gelijke straf. Gerechtshof te Amsterdam. Het gerechtshof 'heeft den 42-jarigen de V., een fl ess ch en trekker, die veelal zijn „zaken" dreef gezamenlijk met E. B., wegens oplichting van vaatjes boter tot 2 jaren gevangenisstraf. De recht bank had hem wegens gebrek aan be wijs vrijgesproken. Het heeft tot twee maanden gevange nisstraf veroordeeld twee personen, die zich tijdens de staking hadden schul dig gemaakt aan mishandeling van een werkwillige. De rechtbank had den een veroordeeld tot 14 dagen, en den ande re vrijgesproken Inbreuk op het auteursrecht. Voor de rechtbank te Groningen is de behandeling aangevangen inzake inbreuk op het auteursrecht, die4 naar tenlaste felegd werd, gepleegd zou zijn door den eer R. Bos en de firma P. Noordhoff door het copieeren en uitgeven van een atlas voor Nederland naar dien van P. R Bos, uitgave, firma J. B. Wolters. Als deskundigen werden gehoord eerst de heer J. J. C. van Dijk, onder-direc teur van den topc-grafischen dienst en de heer W. van de Geer, commies van den Waterstaat te Groningen. Zij consta teerden, dat de kaarten van R. Bos en P. R. Bos zonderlinge gelijkheid vertoo- nen. Zij dekken elkaar nagenoeg. De ver schillen zijn weinig in aantal en gering van beteekenis. Zij vertoonen dezelfde fouten en onnauwkeurigheden waaruit men zou concludeeren, dat de kaarten van R .Bos gecopieerd zijn van de over eenkomstige .kaarten van P. R. Bos. De vragen van de verdedigers, mr. H. van der Vegt, te Zwolle, ep mr. R. Kop- pe, te Groningen, richtten zich speciaal1 op de tallooze verschillen, die zij nader aanduidden en deden bevestigen door R. Bos en voor een deel ook door ge noemde deskundigen. De heuv.elteeke- ning, de ligging van plaatsen en derge lijke, werden ter zitting bestudeerd,. waardoor de behandeling lang duurde. Na de schorsing werd o.m. op ver zoek van de verdediging gehoord dr. H. Blink, die de karakteristieke eigenschap pen, waardoor de R. Bos atlas verschilt van den P. R. Bos atlas, aangaf en R. Schulling, die evenmin j.on concludee ren ,dat hier van copieeren of nagenoeg copieeren sprake kon zijn. De behandeling werd daarna verdaagd tot Zaterdag. Mishandeling van een schuitenjager. Het Gerechtshof te 's Gravenhage be handelde Donderdag de zaak van J. de K., 20 jaar en W. H. van E., 66 jaar, schuitenjagers te S10 m p w ij k, door de rechtbank te 's Gravenhage, wegens mis handeling van den schuitenjager L. van R. veroordeeld respectievelijk tot 3 weken en tot 10 dagen gevangénisstraf. De mishandelde verklaarde zeker te weten, dat de K. hem met een mes in den rug heeft gestoken. Bovendien hadden beiden hem gestompt, geschopt en geslagen, met een boksbeugel en met klompen. Aanleiding tot de ruzie was geweest, dat van R. voor schipper Klein uit Lei den een schip zou jagen voorbij de Sluis bij Stompwijk en dat de beide andere schuitenjagers hadden gewild, dat om trent den voorrang bij het schuitenjagen gedobbeld zou worden, hetgeen van R. niet wilde. Ten slotte, nadat van R. door de mishandeling buiten staat was gesteld zijp werk te verrichten, had beklaagde De K. de schuit van Klein gejaagd.. Volgens, een andere schuitenjager, Verdou, die door schipper Klein eerst was aangenomen om diens schip te trek ken,- doch die daartoe ten slotte niet in de gelegenheid was, had hij, Verdou, eerst tot de K. gezegd, „jij mag Klein wel jagen, doch later, toen de schuitenjagers met hun vieren aan den wal stonden „over de vracht mogen jullie loten". Daartoe was van R. niet ge zind, waarop het gevecht weldra was ontstaan. De K. ontkende gestoken, van E. ge slagen te hebben. Advocaat-generaal mr. Wentholt requi- reerde bevestiging, terwijl hij het be treurde, dat het O. M. niet mede in appel was gegaan. Anders had hij hooger straf geëischt. „Zoowel het O. M. als de beklaagden hebben geappelleerd" merkte de president op. „Dan herroep ik mijn woorden", zeide mr. Wentholt en hij vorderde strafver- hooging voor den eersten beklaagde toi 3 maanden, voor den tweeden tot 1 maanc gevangenisstraf. De verdediger, mr Dennekamp, advo caat te 's Gravenhagwees erop, dai beklaagde K. niet beter wist oF hij was de rechthebbende op het jagen van d* schuit van schipper Klein, als opvolge. in de rechten van Verdou. Hij mocht dus in van R. zien een per soon, die jegens hein een onrechtmatig:

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 2