*3e Jaargang:. 13 BUITENLAND. Aymar. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. No. 613. Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DTT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bi] onze agenten 10 cent per week, f 1.30 per kwartaal. Franco per post f 1-50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2V« cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Vrijdag October 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels f 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels f 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. V Insinuatie. Voor het Gerechtshof te 'sGravenl- faage is gisteren in hooger beroep be handeld de zaak van een drietal Noord- wijkers, die veroordeeld waren wegens .wedcrspannigheid tegen de politie op 11 ijuni. De inspecteur van politie Gooi zou, ook volgens het verslag in de „N. R. Ct", onder eede hebben verklaard, dat de arrestatie verband hield met de besi de strandquaestie en daarop hebben Ta- ten volgen: „Daar zaten andere perso nen achter, die eeii groep der bevolking met jenever voerden." Zulk een raededeeling van een politie dienaar achten wij bedenkelijk. Indien de man geroepen werd waar te maken wat hij onder eede zeide, zou hij naar onze stellige overtuiging daartoe niet bij machte zijn. 'tZou met hem gaan als met een ander getuige in een ander .Strafproces, die het Ministerie Kuyper bekladde, doch van wiens woorden ten slotte niets waar bleek. Wie in den gedachtengang van dei politieman de personen waren, die met jenever voerden, laat zich gemakkelijk gissen. Hij heeft juist daarom een on verstandige daad begaan, omdat door zoo'n insinuatie het vertrouwen in het onpartijdig beleid der politie bij een groot deel der bevolking wordt ge schokt. Te meer omdat er ook in andere fNoordwijksche politiezaken dingen zijn geschied, die niet van tact getuigen. Wij herinneren aan het behandelde ter Kan tongerechtszitting te Leiden van Maan dag j.l., waar 3 politie-dienaars hun pro cesverbaal niet konden bevestigen en waar zij een persoon van dronkenschap betichtten, terwijl zij die dronkenschap niet konden bewijzen Wil de politie bij de vervulling van haar moeilijke taak rekenen op den steun van alle ordelievende ingezetenen, dan' moet zij zich in de eerste plaats van be- leedigenüe veronderstellingen onthou den, die haar de sympathie van velen doen verliezen. ALGEMEEN OVERZICHT. Van oorlogsbedrijven geen uieuws. Na de bezetting van Tripolis schijnt men ge wacht te hebben op het expeditiecorps dat. zooals reeds gemeld, daar Woens dag is aangekomen. Tegen den middag kwam het landingseskader in het gezicht van Tripolis. Het bestond uit groote schepen, volgeladen met troepen. De voorhoede werd gevormd door pantser- schepen. Torpedobooten flankeerden de transportschepen. De schepen voeren twee aan twee naast elkander op een afstand van 500 meter en de vloot vormde zoo twee prachtige lijnen, elk drie mijlen lang. De zee was rustig. Bij het naderen van de vloot liep de geheeie bevolking van Tripolis naar de kade en de Ita- iiaansche mariniers en blijkbaar ook de Arabieren ontvingen, althans volgens be- FEUILLETON. Naar het Fransch. HET PROCES. Langen tijd vóór het proces bestormde een groote menigte uil de verschil lende klassen der bevolking van .Straatsburg de deuren der rechtzaal. Da mes in sierlijke toiletten, werden voortge duwd door lieden uit de lagere klassen; maar men dacht hier niet aan verschil jn stand, want, waren eenmaal de deuren geopend, dan hadden a.len recht op hun vooraf besproken plaatsen. Het moet wel erg vreemd zijn, een heer in zwarten rok op de bank der be schuldigden te zien, zeide een man met een galgetronie. Jij ten minste hebt maar een kiel aan, antwoordde een zijner buren. Drommels, zeide eep jeuguige werk man, hier heerscht gelijkheid 1 richten uit Itaiiaansche bron, de schepen met onbeschrijfelijken geestdrift. De vloot werd opgesteld in een halven cirkel van 4 kilometer tegenover de stad en ter stond begon het ontschepen van het ex peditiecorps, hetgeen met bekwamen spoed geschiedde. Twee uur na de aan komst van de vloot was een derde ge deelte van het expeditiecorps zonder in cidenten aan wal gebracht. De'n volgenden morgen is een tweede transportvloot van 19 schepen met 15.000 man aangekomen, welke onmiddellijk ont scheept werden. Tripolis is op hel oogfcn- blik door ruim 22.000 man bezet; de matrozen van de oorlogsschepen, die ont scheept waren, hebben zich weer aan boord begeven. Men zegt, dat de in- landsche bevolking toi gisteren 5500 ge weren heeft ingeleverd. De epidemie, waarvoor men, blijkens vroegere berich ten, vreesde, blijkt cholera te zijn. Er zijn tot nog toe 4 dooden. De haven van Tripol-rs is weder voor de scheepvaart heropend. Gisteren is er reeds een schip van een Levantijiische maatschappij binnengeloopen en heeft er passagiers en waren ontscheepi. Men verwacht, dat spoedig andere schepen zullen volgen. De vuurtoren, die bij cle beschieting geleden heeft, is echter nog niet hersteld. Een stoomschip van Malta heeft 500 vluchtelingen naar Tripolis teruggebracht. De overheden hebben hun voor 3 dagen levensmiddelen verstrekt. Een openbare inschrijving is geopend om de terugge keerde vluchtelingen geldelijk ie helpen. Binnenkort zullen nog sneer vluchte lingen van MUi'; naar Tripolis terug- kecren. Over de stemming der beide volleen en het ai of niet doorzetten van de:i oorlog valt nog niet veel met beslist heid te zeggen. In Turkije schijnt het een groote janboel te zijn. Men zweeft er tusschen hoop en vreeze. De regee ring schijnt meer geneigd te zijn tot on derhandelen, terwijl het Jong-Turksche comité de gemoederen tot den oorlog opzet. Wat de mogendheden willen is* uit de verschillende berichten evenmin duide lijk.* In Italië zegt de Corriere d'Italia, heeft men in regeeringskringen, i.i over eenstemming met parlementaire krin gen zich beslist verklaard tegen 't toe staan van een schadeloosstelling aan Turkije. Tripolis zal worden ingelijfd en twee provincies vormen. Twee regee- ringsambtenaren zijn op weg om voor- loopige maatregelen te nemen. De opstand in China wordt door de Chineesche regeering als zeer ernstig beschouwd. Het iSj meent men, de ernstigste opstand die na de Boksersbeweging is voorgeval!en, mis schien zelfs wel sinds den Taipingsop- stand. Een keizerlijk besluit beveelt dat twee legerkorpsen zich onmiddellijk on der- bevel van den minister van oorlog naar Woctsjang moeten begeven en ook de oorlogsschepen daarheen moeten stoom en Troepen, die op een aantal van 5a 6 duizend geschat worden, zijn gister in de Wat! gelijkheid? hernam de eerste spreker, men veroordeelt den armen drommel en laat den rijke vrij. Pas toch op, riep een sierlijk ge- kleede jonge dame, ge scheurt mijn ja pon. Het spijt mij, mejuffrouw, maar waarom komt gij hier aldus uitgedost? Is hier dan geen feest? Eindelijk dan werden de deuren ge opend en met een ongelooflijke snelheid was de zaal opeens eivol. Na eenige oogenblikken wachtens, zag men den beschuldigde verschijnen. Zijn komst werd gevolgd door een rumoer; men moest meermalen de bedreiging herhalen, de zaal te doen ontruimen, om de stilte een weinig te herstellen. Aymar zag bleek, terwijl zijn oogen op buitengewone wijze schitterden. Die twee maanden, in angst doorgebracht, hadden zijn trekken zoodanig veranderd, dat zelfs zij, die hem meer van nabij ken den, eerst eenige moeite hadden om hem .te herkennen. Al die blikken, op hem alleen gevesti'gd, doorboorden zijn hart als even zooveel sta len dolken. Hij wenschte den grond onder zijn voeten te zien scheuren, om hem te verzwelgen; zijn gedachten waren zoo verward, dat hij een oogenblik meende krankzinnig te .worden. inboorlingehstad van Kankou aan het muiten geslagen200 a 300 Manisjoes zouden gedood zijn. De stad is geheel in handen der op standelingen. De korte wisseling van schoten tus schen de opstandige forten van Woe- tsjang en de trouw gebleven Chineesche kruisers is gestaakt, nadat Britsche en japansche ambtenaren een protest had den ingediend, wegens liet gevaar, waar aan de buitenianJsche nederzcttingei waren blootgesteld. Er wordt bericht, uat de vreemdelin gen, die zich nu in de aan de buitenlanl- ders toegewezen wijken aan land bege ven, door de opstandelingen in alle op zichten ontzien worden. De Pekiflg-Kankou fpoorlijn is over een afstand van 20 mijlen opgebroken. De bruggen zijn vernield. In een proclamatie heeft de aanvoerder van de troepen der opstandelingen ver klaard, dat liet volksleger de Mantsjoe- dynastie zal wegjagen en de rechten der Chineezen zal herstellen. Met de doodstraf worden bedreigd degenen, die buitenlanders zouden lastig vallen of den handel mochten belemmeren. In zooverre dus mogen we gerust zijn. GEMENGD. Augusto Vasconcellos is tot Portu gees ch minister van buitenlandsche zaken benoemd. Op zijn landgoed Basse-Motte, in het Fransche departement Ue-et-Vilaine, is, na een langdurige ziekte, generaal baron Athanase de Charette op 84-jarigen leeftijd gestorven. Als kolonel van een uit internationalen adel gevormd pause lijk regiment maakte hij op 18 September 1860 den slag bij Castelfidardo mee, waar het pauselijk leger onder generaal La- moricière door de Sardinisehe troepen onder Cialdini uit elkaar geslagen werd. Na de bezetting van Rome door de Ita iiaansche troepen in 1870 keerde Cha rette naar Frankrijk terug, vormde een vreemdelingenlegioen en sloot zich aan bij het Loire-leger. In het gevecht bij Coulmiers op 9 November 1870 vocht hij tegen de Beieren en werd op 2 De cember van dat jaar in het gevecht bij Loigny verwond. Na het sluiten van den vrede trok Charette zich geheel in het particuliere leven terug. Naar luid van een telegram uit Tuxtla, in Mexico, hebben 190 man vrij willigers te Chiapiila een bende opstan delingen van 900 man in de pan gehakt. De opstandelingen verloren 130 man aan dooden en 106 gevangenen. De verliezen der vrijwilligers bedroegen ongeveer 12. De meeste opstandelingen waren India nen, die slechts met korte sabels en lansen bewapend waren. De inboorlingen werden gedood, terwijl zij op fanatiek- onstuimigc wijze een aanval uitvoerden. Nog wordt gemeld, dat de bondstroe- pen na een gevecht van drie uur Copi- nala veroverd hebben, waarbij vele doo den en gewonden vielen. De opstandige Indianen hebben Chico- muselo veroverd, waar zij (ook) de grijs aards vrouwen en kinderen gedood hebben. Leopold, die ten deele deze vreeselijke gewaarwordingen bij zijn vriend bemerk te, kwam aanstondk naar hem toe en drukte hem de hand. Hij was de eenige in deze talrijke omgeving, die Aymar dit bewijs van medelijdende belangstelling wilde geven en deze drukte de hem toege stoken hand met al de kracht, die hem nog restte. Moed, mijn vriend, zei de jeugdige advocaat zacht, het verschrikkelijkste oogenblik is nu voorbij. Geef aan al deze menschen het wreede genoegen niet,waar zij op rekenen. Mijnheer Westner en zijn vriend, even als de meeste zijner vroegere gasten waren op de getuigenbank gezeten; zij waren volkomen overbodig, daar de be schuldigde nooit zijn misdrijf geloochend had. Zij praatten heel vertrouwelijk met elkaar en mijnheer Lercey wierp van tijd tot tijd op den ontrouwen geldbezorger hoogst verontwaardigde blikken. De komst der rechters maakte een einde aan al die gesprekken en men luisterde in doodsche stilte naar het ver hoor van den beschuldigde. De woorden kwamen snel over Aymar's lippen, sommige oogenblikken ontbrak hem de stem geheel; somtijds scheen hij het bewustzijn te zullen verliezen. De scheepvaart op de Moezel, die drie maanden wegens den lagen water stand gestremd was geweest, is giste ren hervat. De cholera neemt te Saloniki toe. Volgens een bericht van gisteren waren in de laatst verloopen 24 uren 36 nieuwe gevallen vastgesteld, waarvan 16 met doodelijken afioop. Gisteren werden 18 nieuwe gevallen vastgesteld. Volgens ambtelijke berichten zijn in Servië sinds 28 September in het geheel 13 gevallen van cholera vastgesteld, waar van 9 met doodelijken afloop. Uit San Francisco wordt gemeld, dat bij volksstemming met groote meer derheid een wijziging van de grondwet is verworpen, waarbij den vrouwen het kiesrecht zou worden toegekend. Koninklijke Besluiten. B»| Kon. besluit is aan W. Scholten te Dedemsvaart, conducteur bij de De- demsvaartsche stoomtrammaatschappij verleend de bronzen eere-medaille der orde van Oranje-Nassau. is benoemd tot inspecteur der poste rijen en telegrafie te Leeuwarden, W. Ribbink, thans adjunct-inspecteur te Groningen is benoemd tot burgemeester van Pet ten, A. Eriks. De stormramp. Het aangekondigde werkje, over de stormramp van 30 September op 1 Octo ber 1911, inzonderheid te Bruinisse, is bij de uitgevers Oosterbaan en de Coin- tre te Goes verschenen. Het js van de hand van den heer J. Buijse, redacteur van de „Zeeuw", die een tamelijk ge trouw overzicht geeft van de gebeurte nissen van den jongs ten storm. De net to opbrengst is bestemd voor de.noodlij denden. Een goed getuigschrift. Men weet, dat Minister Talma zich niet in de gunst der liberale pers mag verheugen. De „N. R. Ct." vooral be hoort niet tot de vrienden van den Mi nister. Des te merkwaardiger is het te hooren, hoe een liberaal afgevaardigde, de heer Laan, die den Minister bestreed over hem oordeelt. In de Eerste Kamer sprak dan de fleer Laan aldus: (Hand. Eerste Kamer, 5 Oct. 1911, p .45). „Nu wensch ik ,met volle overtuiging te bewerenmijn betoog gold niet den persoon van den minister, maar zijn sy steem. Ik meen mij niet aan vleitaal schuldig te maken, wanneer ik zeg, dat minister Talma een puik minister van Landbouw is. Hij onderzoekt de dingen hij geeft zich moeitezijn groot verstand, zijn inzicht, zijn zucht om de détails te kennen geven ons waarborgen, dat Jiij zijn maatregelen en voorstellen .met groote kunde en verstand uitvoert, maar daarbij laat hij zich verder voeren, dan hij oorspronkelijk zelf wilde, zoo ook in dit geval. De TariefweL De afd. Amsterdam van den NederL :R. K. Bond van Goud- en Zilverbewerkers De president sprak op een eenigszins goedigen toon, die wellicht Aymar's op gewondenheid een weinig zou bedaard hebben, indien niet het scherpe woord van den eersten advocaat deze gunstige uitwerking had vernietigd. Na eene nieuwe opmerking van dezen magistraat zeide de beschuldigde ongeduldig: In mijn vorige verhooren heb ik reeds de gansche waarheid bekend; her haling' daarvan komt mij overbodig voor. U komt het niet toe te oordeelen over de vragen, die hier gesteld worden, hernam de voorzitter op strengeren toon. Aymar ging terstond weer zitten, waar door hij wilde te kennen geven, dat hij niet voornemens was nog verdere ant woorden te geven. Men riep de getuigen en allereerst mijnheer Westner. Hij zeide, mijnheer Koechler steeds gekend te hebben als een gunstig bekend staand jongeling, hoewel men er zich over verwonderde, dat iemand met zoo goed als geen fortuin zijn leven zoo in ledigheid en vermaken doorbracht. Toen hij mijnheer Lercey, zijn vriend, aanried hem eene groote som toe te vertrouwen, had hij zulks gedaan met een volkomen vertrouwen op den jongen Koechler, en de overtuigendste bewijzen waren dan ook noodig geweest om aan zija schuld en aanverwante vaklieden heeft volgende motie met algemeene stemmen aange nomen De vergadering enz., ziet in de indiening van het ontwerp- Tariefwet en de daarbij ingelaschte ver hooging op den invoer van afgewerkte gouden- en zilverwerken een groot belang voor de Nederlandsche Goud- en Zilver- industrie; spreekt de hoop uit, dat deze heffing van invoerrechten op gouden- en zilveren- werken ongewijzigd zal worden aange nomen; draagt aan het hoofdbestuur van den Bond op, deze motie, indien dit mogelijk is, namens alle georganiseerde goud- en zilverbewerkers, aan de volksvertegen woordiging te doen toekomen, en gaat over tot de orde van den dag. KORTE KROIMEK. Het lid van de Tweede Kamer, jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman, wordt heden te 's Gravenhage uit Zwitserland teryg verwacht. Onder het personeel van verschil lende sloopersfirma's te Rotterdam i9 een staking uitgebroken. De eisch is ver- hooging van 3 cent per uur en korteren werktijd. LEIDEN, 13 October. Gisteravond heeft in den Schouw burg de plechtige inauguratie plaats ge had van de 112 novitii van het Leidsch' studentenkorps. Zooals gewoonlijk hield de praeses van het korps de heer J. E. de Vos van Steenwijk, daarbij een toe passelijke rede. Na afloop had de gebruikelijke op tocht door de stad plaats, langs den van te voren aangegeven weg. De stoet werd geopend door politie te paard en fakkeldragers en bestond uit een 30- tal rijtuigen, terwijl de vanen der ver schillende vereenigingen werden meege voerd. Het muziekkorps van het 4e re giment infanterie, zorgde voor de noodi- ge muzikale afwisseling. Een groote menigte was op de been, terwijl de jeugd de jijtuigen begeleid de op een wijze, die de optocht nu niet precies tot een grootsche stempelde. ROOMSCHE AGENDA. Dinsdag, 8 uur 'savonds St. Lo- dewijkskerk, Steenschuur, le Apologeti sche Conferentie. Spreker de Weleerw. Heer Th. M. P. Bekkers. Onderwerp: Waarom gelooven wij in God? Dinsdag, 81/2 uur 's avonds. Bonds- gebouw, Rapenburg 10. Vergadering R. K. Propagandaclub, De Jonge Garde. Tot deze vergadering worden allen uit- genoodigd, die bij de a.s. verkiezing van den Gemeenteraad willen medewerken. Donderdag 6 uur en 81/2 uur, Bondsgebouw, Rapenburg 10. Lezing met lichtbeelden door den Weleerw. Pater J. G. Tesser over het leven van den H. Franciscus van Assisië. Toegang vrij. te doen gelooven. Daar hij zich echter toch verantwoordelijk achtte voor het verlies, dat zijn vriend geleden had, had hij hem zoodra mogelijk de verloren som terugbezorgd. Nadat de voorzitter Aymar had ge vraagd, of hij eene opmerking te maken had, antwoordde deze, dat hij slechts mijnheer Westner bedankte voor zijn kaim en gematigd optreden. De toon, waarop dit antwoord was gegeven, stelde Leopold een weinig ge- fust omtrent het verder verloop. Alen riep mijnheer Lercey. Reeds bij de eerste woorden, die deze uitsprak, was het gemakkelijk te raden met welk een haat hij jegens den beschuldigde bezield was. Ik had hem moeten wantrouwen, zeide hij, hem, die zijn ziel aan den duivel zou verkoopen om vertoon te maken en den grooten heer te spelen. Nauwelijks was L 00 onvoorzichtig ge weest, hem mijn geld af te staan, of ik zag zijn blik schitteren van het vuur der begeerlijkheid en ik ben er van over tuigd, dat hij het zich van het eerste oogenblik af heeft willen toeëigenen. Dat is eene schandelijke onwaar heid! riep Aymar, niet in staat zich nog langer te bedwingen. (Wordt vervolgd),

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1