Groenten en Compote in glas 1000 150 600 300 15 Taverne's Spekslagerij, w Koop geen Dekens ADVERTENTIES. OPGERICHT 1713 DONKERSTEEG 17 TELEFOON 192. Schravendijk's Leest De Leidsche Courant. Creygthon's Petroleomkacliels. Dames* en Heerenkleermakerij Eerste klas Reparatie=inrichting. Breestraat lil o|h Stadhuis. Geëtaleerd J. MEEUWS. Telefoonn. 32. Systeem Weck. (Frischhaltung.) ififi gulden A 99 F*ATUTVl" te 'sGravenhage, „De Stad Maastricht" HAARLEMMERSTRAAT 130, J.VANDERSTOK. Gevraagde betrekkingen. 2e Bakkersknecht, Bakkersknecht. Faillissementen. Uitgesproken: 1. A. F. Stoopman, win kelier en koopman te Nijmegen, cur. mr. H. J. C. van Scherpenbreg. Q. Nouwt Bz., bouw man te Maassluis, cur. mr. P. C. W. baron vau der Feltz. J. Pool, paardenhandelaar te Rot terdam, cur. mr. G. J. C' Schilthuis. Geëindigd: G, A. Broeders, vroeger vee houder tc Nieuwkoop, thans zonder bekend verblijf in het Koninkrijk. Opgeheven: Erwteman, koopman in afval van diamant te Amsterdam. Koloniën. Surrogaten voor opium. De „Javasche Crt." publiceert thans een driestar ordannanties, bevattende be palingen op den invoer, den eigendom, het bezit, het vervoer en den verkoop van opium en morphine en opium-- of morphine-houdende stoffen, benevens van cocaïne, eucaine en dergelijke stof fen, welke als surrogaat van morphine kunnen worden aangewend, alsmede van gereedschappen, bestemd voor het toer dienen van onderhuidsche inspuitingen met morphine en dergelijke stoffen. Dc invoer, het bezit, het in eigenr dom of in voorraad hebben, het ver voer en de verkoop van cocaine, eucaine, en alle andere stoffen, welke als surror gaat van morphïne kunnen worden aan gewend, zijn verboden. De invoer, het bezit, het in eigendom of in voorraad hebben, het vervoer en de verkoop van spuitjes of andere gereed schappen, bestemd voor het toedienen van onderhuidsche inspuitingen met mor phine en dergelijke verdoovende midde len, zijn verboden. Overtreding wordt t»en opzichte van kleine hoeveelheden gestraft met boete ten opzichte van groote met boete en ge- vangenisstraf of ten aroeidsstelling. In een andere ordonnantie worden b&- palingen vastgesteld voor invoer enz. van bedoelde stoffen en artikelen ten ber hoeve van apothekers enz. Deze ordon nantie kan worden aangehaald als mor- ph i n e-o rdo 1111 a nti e. Opiumgebruik' door Europea nen. Een ordonnantie is in de „Jav. Ct." gepubliceerd tot wering van het opium gebruik onder Europeanen. Aan Europeanen en daarmede gelijkr gesielden wordt daarbij verboden den in voer, het bezit, het in eigendom of voor raad hebben en het vervoer van opium en vau overblijfselen daarvan, ook al is dat opium of zijn die overblijfselen van de r egie afkomstig. De oorzaak van de u petiole u m- brand. Het „N. v. d. D. v. N.-I.*" geeft nog deze bijzonderheid over den brand, die in de petroleumtanks te Tandjong Priok heeft gewoed „De groote tank was Vrijdag gevuld, welke werkzaamheden 's avonds te on geveer half negen waren afgeloopen. Een uurtje later zag de Europeesche waker op de tank eenige inlanders heen en weer loopen, die zich op die verher ven standplaats onledig hielden met het afsteken van vuurwerk!! Natuurlijk wer den de schavuiten onmiddellijk verjaagd, maar helaas, eenige oögenblikken latei- brak' de brand uit..." Een min of meer grappige bijzonder heid van den geweldigen brand is, dat hij voor het gouvernement een schade- postje van circa f 14,000 beteekent, daar de accijns van de petroleum nog niet was betaald en juist Zaterdag zou wor den voldaan. Door een Panter verscheurd. In het Tempeh'sche werd eenige avon den geleden een Inlander op den open baren weg door een toetoel (gevlekten panter) aangevallen, deelt het „Soer. Nieuwsbl." tnede. De man zette zoo'n keel op, dat uien 't in den eenige hon derden meters verder afgelegen kampong hoorde. Onmiddellijk togen de kampong- bewoners er met flambouwen, lansen en pieken op uit. Toen ze evenwel aan de plaats kwamen waar de man was aan gevallen, vonden ze niets dan eenige stukken vleesch en een plas bloed. De panter zelf was met het lichaam van zijn slachtoffer in de wildernis ver dwenen. De Cho i era. Het cholera-bureau te Batavia meldt dd. 9 Sept. Sedert gisteren werden 9 nieuwe pa tiënten opgenomen, waarvan er 0 spoe dig overleden, zoodat thans nog 7 in- landsche patiënten in behandeling blij ven. Op 11 Sept. werden 6 nieuwe patiën ten opgenomen, waarvan 1 Europeaan 6 inlandsche patiënten overleden, zoo dat thans nog 1 Europeaan en 6 inlan ders onder behandeling blijven. Op 12 Sept .werden 3 nieuwe in landsche patiënten opgenomen, 1 inlan der herstelde, 2 inlanders overleden, zoo dat thans nog 9 patiënten in behandeling blijven, waaronder een Europeaan. Op 13 Sept. werden 8 nieuwe inland sche patiënten opgenomen, waarvan er I 7 overleden, zoodat thans nog 8 patiën ten, waaronder 1 Europeaan» In behan- j deling blijven. Bezetting van Timor. De „N. Soer. Ct." verneemt, dat twee compagnieën van het twintigste batal jon voorloopig opl Timor blijven. Pest in M a d i o en. Het „Soer. Hbld." doet mededeelin,- gen over de pest in Madioen. Behalve builenpest heerscht er 'huid- en bloed- pest. De ziekte heerscht in twee dessa's, 5 paal buiten dc kotta. In bedoelde des sa's wonen werklieden, die zand bren gen voor nieuwe werkplaatsen der S. S., waar reeds gevallen voorkwamen. Pestcontrole door Al a r in o 11 en. Om te kunnen controleeren of men na desinfectie en uitroeiing der ratten wel den geheelen besmettingshaard te pak ken heeft, of om te kunnen nagaai of de besmetting zich nog over de grenzen der geïsoleerde streek verspreiden zal, is men in Kediri van plan 't volgende toe te passen Sedert eenige tijd heeft men links en rechts marmotten verzameld. Deze knaagdieren, die ook zeer vat baar zijn voor de pestziekte, worden nu aan de buitenzijde dier grenzen, in de nabijgelegen woningen, ra kooien opge steld en uitgezet. Het al of niet ziek wor den der dieren zal nu licht moeten geven in de boven aangeduide vraagstukken. Ook in Engelsch-Indië heeft men op deze wijze zeer belangrijke gegevens gekregen over 't verspreiden der pest ziekte. 'n Koopje. De aviateur Küller, die na te SolO: zijn beide mecaniciens wegens dienst weigering ontslagen te hebben, thans tot werkloosheid gedoemd is, schijnt aan zijn voornemen om naar Europa terug te keeren en daar met andere toes.tc.Tlen een nieuwen tour du monde in elkaar te zetten, gevolg te zullen geven. Naar het „Soer. Hbl." verneemt, zijn de heide Antoinettes met alle reserved eel en thans te koop voor f15,000. Reeds werd aan de Ned.-Ind. Ver- eeniging voor Luchtvaart een offerte ge daan, doch deze meest uit financreeie overweging weigeren. Nu binnenkort' eenige gebreveteerde officieren naar Indië komen, zou ons legerbestuur wel van deze gelegenheid gebruik kunnen maken, meent het „N. v. d. D. v. N.-l." Vervalsching van dranken. ïn het laatste rapport der Drankwet- Inspectie schrijft de heer J. M. Hermans (3e Inspectie) op blz. 96 v.v. over bo venstaand onderwerp „Reeds lang heeft het in mijn voorne men gelegen, eens te dezer plaatse te'ge wagen van een verschijnsel, dat, al is het veel ouder dan de Drankwet, toch gaandeweg meer de aandacht trektde vervalsching namelijk van de dranken, die als genotmiddelen worden gebezigd. De verdunning van sterke dranken met water in die mate zelfs, dat de jenever in de karaffen blauw ziet van ellende, laat ik onbesprokenmaatregelen tegen een stevig gebruik van de pomp of van de leidingskraan, behooren niet eens over wogen te worden. Maar ernstige overweging verdient de vermeuging van jenever, brandewijn en dergelijke dranken ipet vochten, extrac ten en essencen, die niet enkel prikke lend werken, maar die tevens de gezond heid en het leven der drinkers bedreigen en vooris hem voert tot een soort razer nij, waarin zij tot allerlei euveldaden in staat zijn. Tegen de gewetenlooze kroeg bazen, die niet aarzxlen, uit vurig winst bejag hunne klanten te vergiftigen met op gevaarlijke wijze vervalschten drank, behoorde de wet raeedoogenloos strenge maatregelen te nemen. Dat zou een beele verbetering ill den toestand kumeii bren gen. Geldboete en verbeurdverklaring van drank werken niet gevoelig genoeg. Sluiting der inrichting voor 14 dagen bij eerste en definitieve bij tweede over treding zal er echtef den schrik wel onder brengen. Natuurlijk ligt het geenszins in mijne bedoeling, dit thema verder uit te wer ken indien de Hooge Regeering in deze weinige regelen aanleiding mocht vin den, om eens een onderzoek' te doen in stellen naar dit wijd vertakt en alom voorkomend ellendig kwaad van drank- vervalsching, zou ik mij gelukkig achten, deze maatregelen te hebben geschreven. Maar dan iate de Regeering het niet bij onderzoek naar de vervalsching van spiritualiën, doch doe de nasporingen ook uitstrekken tot de overige dranken, niet te vergeten tot de als „alcoholvrije'* dranken in den handel voorkomende vochten. Met geen dranken wordt wel meer geknoeid dan inet de zoogenaamde alcoholvrije dranken. Zij bevatten vaak van alles: salicyl, boorzuur, raitenkruid, sacharine, sapo- nine, klaprozensap, kunstmatig bereide aethers, euz. doch geen vruchtensap en I suiker. Dc suiker wordt door sacharine! vervangen en door allerlMUKk middel tjes weet men geur, Meur en smaak zoo na te bootsen, dat ge zuivere trimbozen-, citroen- of gemberlimciiade meent tel proeven. De Volksbond tegen drankmis bruik liet ver over de honderd soorten alcoholvrije dranken onderzoeken en er waren er bij die 7.60 8 en 8.10 percent zuiveren alcohol bevatten, dus bijna drie maal zooveel als gewoon lager bier. Het voorbeeld van den Volksbond wordt in den laatste» tijd gevolgd door de Fricsche propaganda-conwnissie van de Ned. Ver. tot afschaffing van alco holhoudende dranken. Deze commissie liet tot heden 46 mer ken onderzoeken. Geen enkel is absoluut vrij van alcohol bevonden. Het alcohol gehalte liep van 0.03 pet. tot 11.41 pet Tien soorten bevatten meer dan 0.60 pet. alcohol; de Hollandiawijn 11.41 pet. Toch wordt deze als alcoholvrij geannon ceerd. Van de 42 merken, die eerst aan eert onderzoek werden onderworpen, was ei! slechts een, dat geen salicylzuur bevatte, in 18 werd sacharine aangetroffen, ter wij! alle dooi- anilinekleurstof waren ver ontreinigd. De onderzochte kogelfles- schen bevatten alle een sterk schuimende vloeistof, hetwelk den indruk moet ge ven, alsof men met echte vruchtensappen te doen heeft. Inderdaad wordt dit ech ter veroorzaakt door sporen saponine- houdende stoffen, die, omdat ze afkom stig zijn uit onzuivere zeephout-extracten tot de hoogst vergiftigde stoffen moeten worden gerekend. Volgens het jaarverslag van 't Staats toezicht op de Volksgezondheid over 1907 bevatten vau de 17 soorten vruchtensap pen en alcohoivrije dranken, onderzocht door den pharmaceutischen inspecteur van Noord-Holland en Utrecht, 14 sali- cyziiur, werden in een fluorverbindin gen aangetroffen, bevond zich in 9 mon sters sacharine en waren zes kunstmatig gekleurd. Hetzelfde verslag meldt ook, dat een fabrikant van limonade en spuit water, voor de bereiding daarvan onzui ver water gebruikte. TEL:: Ui lSCH WEERBERICHT. r.aar waarnemingen verricht in den morgen van 12 October 19tl, medegedeeld door het kon NederL Meteorologisch Instiiuut tc Dc Bildt. Hoogste barometerstand 772.6 Mueucheti. Laagste barometerstand 759.4 Riga. Verwachting tot.den avond van 13October: zwakke tot matige zuidoostelijke tot zuidelijke wind lichte, later toenemende bewolking later mogelijk regen, waarschijnlijk nachtvorst over dag iets koeler. DE FIJNSTE BOTERHAMWORST EN ROOKWORST. Thuisbezorging spoedig. 105„ Voor de vele bewijzen van innige deelneming ontvangen van buren en kennissen, bij het overlij den van ons geliefd Dochtertje be tuigen wij onzen hartelijken dank. T. A. BRANDSMA (11111) en Echtgenoote. Leiden, Paul Krugerstr. 9. Allen die iets te vorderen heb ben van de Wed. BEER-ENPOOT, Caféhoudster te Oude Wetering, worden verzocht voor 1 Nov. daarvan aan haar adres opgaven te doen 11078 Wed. BEERENPOOT. Draagt Gutta percha Boorden, Manchetten en Fronts. Deze kan men zeer gemak kelijk in een minimum van tijd zelf afwasschen, blijven altijd stijf en behoeven dus niet gestreken te worden. Vooral voor op reis zeer aan te bevelen. Verkrijgbaar in ENG.-AMERIK. MAGAZIJN, Breestraat 55, alvorens je naar die reuzenpartijen bent wezen kijken, die de Goed- koope Beddenwinkel op de Haarlemmerstraat 52 zoo mirakel goed koop opruimt. Nog eenige honderden van die dekens die een tikje beschadigd zijn, prachtige soorten, die geregeld f 6.50 en f 7.50 kosten, gaan nu weg voor 2 gulden per stuk minder. Gestikte dekens, grootste maten, van 6.50 voor 3.40. Molton dekens 26,68, 98 en 1,25, die zijn prima, primaHeele wollen paardedekens van 3.50 voor 1.90. Denk er nu om, als je dekens moet hebben, gaat dan nergens anders. Alleen in den Goedkoopen Beddenwinkel, die tijdelijk op de Haarlemmerstraat 52 is, daar worden ze zoo mirakel goedkoop verkocht, let vooral goed op no. 52, anders ben je verkeerd, 11112 veilige 10935 Aalmarkt 25. Hooéewoerd ©3. AantPevelend, 11104 Jac. cie Neef9 Gedipl. Coupeur Tailleur. CENTRALE LEBSBIBLIOTHEEK, der Ver. „Geloof es* Wetenschap" Heerengracht 415, - Amsterdam. Leent boeken «it door geheel Nederland. Bevat meer dan 8000 boeken. Zendt nu reeds naar meer dan 209 plaatsen boeken aan Dames en Heeren. Cataloog der Heeren bibl. a 60 ct., fr. p. p. der Dames bibl. 50 ct. fr. p. p. bij vooruitbetaling. Collectief abonnementen en Filialen, welke groote voordeelen bieden, gevestigd op 34 plaat sen in Nederland. Inlichtingen over deze verstrekt de „Centrale". Vraagt Prospectus en Reglement aan Administratie Bibliotheek, HEERENGRACHT 415, AMSTERDAM. 11069 Fijne Vleeschwaren. Delicatessen. Alle betalende abonné's op dit blad zijn volgens de bepalingen, vermeld op de uit te reiken polissen, tegen ongelukken verzekerd voor gulden bij levenslange ongeschiktheid tot werken. gulden bij overlijden GULDEN bij totaal ge zichtsverlies van één oog. I 8 II I Gij verlies van f|fl E lUU één duim. \J\] gulden bij verlies van eiken anderen vinger. De uitkeering dezer bedragen is gewaarborgd door de Ned. Ongvallen-Verz. Maatsch gulden bij verlies van één wijsvinger. gulden bij verlies van één hand ol voet. Piet Helnplein, boek Anna Paulownastraat. MAGAZIJN LEIDEN. VERKOOP van Gloeilichtglassen Kousjes, Kapjes en Ballons en alle anderen onderdeelen voor staand en hangend licht, voor fabrieks prijzen. Zeer voordeelig en beste qualiteit. (11051) van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent, a contant. Gevraagd, tegen 1 Nov. een flinke DIENSTBODE, die goed kooken en netjes werken kan, in klein R,-K. gezin te Bloemendaal. Fr. Br. ietter O. aan SCHIPPER'S Boekhandel Haarlem. Ilu85 GEVRAAGD, een flinke tegen hoog loon. Brieven onder no. 11102 aan het bureau van „De Leidsche Courant". Gevraagd, tegen 1 Nov. R. K. bij C. v. D. VELDE. Percein, W a s- sen aar. (11109) Terstond gevraagd, een Brieven onder no. 1109 bij J. C. HOOGEVEEN, Agent der Leidsche Courant. Langeraar. 11107 Kleine Advertentiën. Van 1—5 regels 25 cent. iedere regel meer 5 cent, .i contant. Een net R. K. gehuwd PERSOON, nog eenige dagen in de week be schikbaar hebbend, zag zich gaarne belast met het loopen van wissels, het innen van kwitanties, enz. Is ook niet ongenegen den omtrek te bereizen. Brieven onder no. 11075 Bureau „De Leidsche Courant". Voor een flinken iongen van 17 jaar, zonder ouders, wordt plaatsing ge zocht als BOERENKNECHTJE, tegen 1 December of November. Fr. br. aan den agent der Leidsche Courant te Warmond. 11076 Niet naar Amerika, Maar naar E. H. S1KKEMA. Oude Groningerstraat 18 Assen. Die heeft nog groote en kleine perceclen heidegrond voor spotprijs uit de hand te koop. Wie zijn gelden goed wil be leggen moet ze zetten in Heidevelden Die zorgt voor den werkenden stand, en ook voor zijn eigen zak. Want nie mand kan met de gelden op den loop gaan. De ontginning gaat hard vooruit. 11099 TE KOOP 400 roeden best te veld staande BIETEN, JopSesteen, aan best vaarwater en weg gelegen, bij F. J. DAMEN, „Duinlust", 11077 Voorhout TE HUUR OF TE KOOP gevraagd Sehuitenhuls, lang plus minus 10 meter, breed plus minus 2Yi meter, diepte minstens 1 meter, in of bij Warmond. Franco brieven vermel dend prijs en ligplaats onder no. 11103 bureau „De Leidsche Courant". Een Goereralbrik. te koop. Te zien en te bevragen bij 11105 J. v. D. HULST, te Voorhoul. Wegens bijzondere omstandigheden te leen gevraagd 3 duizend gulden door een net, opp. jongmensch, tegen billijke rQntc en maandelijksche aflos sing. Brieven onder no. 11110, aan het Bureau van „De Leidsche Courant".

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 4