Uit de Pers. BINNENLAND. Aymar. Uitslag der Stemming voor 2 leden van den Gemeenteraad op Dinsdag 10 October. Gemengd Nieuws. Tweede Blad, behoorende bij DeLeidsche Courant van Woensdag 11 Oct. no. 611. De gang van zaken. De „Standaard" bespreekt den gang van zaken in het parlement en be rekent, dat in het parlementaire zittings jaar 1911/12 op ten hoogste 13 weken beschikbare tijd kan worden gerekend, welke weken bijna geheel zullen heen gaan met de Invaliditeitswet, zoodat men in de laatste zitting op niet veel meer dan dit ééne groote ontwerp zal kunnen re kenen. In li liggen intusschen bovendien op af doening te wachten lo. de Ziektever zekering, 2o. de Bakkerswet, 3o. de Ta- rieJwet, 4o. de Inkomstenbelasting, oo. de £Tabaksbelasting, 6o. de Gemeentewet, 7o de Militiewet, 8o. de Kustverdediging, behalve nog tal van kleine wetsontwer pen. Deze nu komen er niet, of ze zullen in hoofdzaak in de thans loopende zitting tot afdoening moeten geraken. Het blad becijfert, dat daarvoor ten hoogste 20 weken beschikbaar zijn, zoo dat in dien tijd de lijst van ontwerpen, die het noemde, moet worden afgehandeld, en dat terwijl er ontwerpen bij zijn, die allicht niet in minder dan vier weken door den beugel komen. Waar dan nog bijkomt, dat het grooter deel van den Kamerarbeid meest op een klein aantal leden neerkomt, die door zoo aanhou denden en zoo inspannenden arbeid al licht in zulk een staat van geestelijke ver moeidheid zullen komen, dat het in de Kamer niet meer zoo snel vlot. Het spant daarom geducht Men zal uiterst zuinig met zijn tijd moeten zijn. Men zal zich bij de discussie moeten be korten. Begint men toch straks, zeg me- dio-October, met de Militiewet, en loopt de behandeling daarvan vóórdat men aan de koloniale begrooting is, niet af, zoo- dat men in Februari er weer mee begin nen moet, dan is alvast een maand en meer voor de sociale en finantieele wetten verloren. Komt daar nu nog obstructie tijdens de Begrootingen bij, zoodat ze niet voor Kerstmis afloopen, clan zal Januari zeer stellig geen vrije maand kunnen worden, maar za: ook heel Januari moeten wor den doorgewerkt Vergeet bovendien niet, dat dit Kabi net opirad met een plan van algemeene Grondwetsherziening en dat vóór de stem bus althans iets nadert van deze plannen zal moeten blijken, ook al moet zich dit bepalen tot het Afdeelingsonderzoelc der meest saillante hoofdstukken, en ge ge voelt, dat het best kan zijn, dat ook hier voor in 1913 nog een tweetal weken af za! moeten. De Rechterzijde zal dus van deze ure af zorg hebben te dragen, dat ze, door afdoend onderling overleg, elke onnoo- dige vertraging afsnijde, zich helder voor oogen steile, wat lijn men zal hebben af te loopen, om gereed te komen, en hoe ze, indien de oppositie den spreektijd op maakt, zelve in het spreken steeds schaar- schcr en kariger moet worden. Lïtat men de zaken loopen, zooals ze deze vier jaar meest liepen, d. w. z. zon der vasten stuur in den gang van zaken, dan staat nu reeds vast, dat we in Juli 1912 bitter teleurgesteld zullen uitko men. En men wete wel, dat een tekort in de zitting 1911/12 in de zitting van 1912 13 niet kan worden inge haald. In 1913 is alle beschikbare tijd nu reeds alleen voor de Invaliditeitswet na Kerstmis.geheel bezet. Op zien komen spelen zou alzoo zijn geheel het politieke spel voor 1913 beder ven. Op de Invaliditeitswet na moet heel het program waarvoor we staan, nu reeds in dit zittingjaar, worden afgewerkt. Ziektewet. Door de R. K. Werklieden-Vereeni- gingen in het Aartsbisdom is aan de FEUILLETON. Naar het Fransch. w Bij de verschillende verhooren, die hij had moeten ondergaan, verrieden zijne beknopte antwoorden meer hoogmoed dan oprecht berouw. Hij trachtte niet zijn misslag te loochenen, maar hij gaf ook geen enkele opheldering, die te zijnen gunste spreken kon. Dat het verhoor in het openbaar zou plaats hebben, scheen hij het meest te duchten, een driemaal strengere straf zou hij hebben willen aan nemen, indien men de zittingen met ge sloten deuren had willen houden. Leopold, zijn eenige vertrouweling, had hem niet kunnen overreden, zich toch te onderwerpen aan deze wreede beproe ving; en meermalen nog had hij te strij den gehad tegen de wanhoop, die Aymar folierde Over datgene wat er was voorgeval len tusschen den ouden heer Koechler en Leopold bij het overbrengen der noodlottige tijding van zijn inhechtenis Tweede Kamer een rapport toegezon den, behelzende de meeningen der afdee- lingen dier vereeniging, over de ontwer pen Ziekte- en Radenwet. Aan dat rapport is het volgende ont leend In het algemeen werd groote instem ming betuigd met het ontwerp van den Minister en de hoop uitgesproken dat de ontwerpen zoo spoedig mogelijk het Staatsblad zouden bereiken. De vraag of het wenschelijk is, of de arbeider verzekerd zij tegen de gelde lijke gevolgen van ziekte wordt alge meen in bevestigenden zin beantwoord. Eveneens werd de vraag of tot invoering eener verplichte verzekering moest wor den overgegaan door alle afdeelingen in bevestigenden zin beantwoord. Want hoezeer men in theorie voorstander kan zijn van het stelsel der vrijwillige ver zekering, algemeen werd erkend dat dit standpunt niet leidt, noch geleid heeft tot een gunstig resultaat. Het besef van voor de toekomst te zorgen is nog niet voldoende tot de arbeiderskringen door gedrongen. Betreurd werd de uitschakeling uit de verplichte verzekering der losse arbei ders, wier dienstbetrekking korter dan vier dagen duurt en die meer nog dan vaste arbeiders belang hebben om in de ziekteverzekering te worden opgenomen. Eenstemmig juichte men toe, dat ook de arbeiders in den landbouw onder de verplichte ziekteverzekering werden op genomen. Het bedrag der uitkcering ad 50 pet. van het gemiddelde der loonklasse, werd te laag geoordeeld. Geen arbeiders-in komen is er immers op bereend oin zon der meer 50 pet. prijs te geven. Voorge steld werd dus het bedrag der uitkee- ring te verhoogen tot een minimum van 70 pet. Eveneens worden bezwaren gemaakt tegen een wachttijd van vijf dagen, dien men te lang achtte. Bij particuliere kas sen vangt de uitkeering gewoonlijk aan met den derden dag der ziekte. Sommige afdeelingen achtten het niet gewenscht de ongevallenwet te wijzigen in dén zin van het ontwerp, zoodat de gevolgen van de ongevallenwet zullen worden beschouwd als ziekte en voor zoover betreft de eerste drie maanden na den datum van het ongeval ten laste worden gebracht der ziekenkas. Deze afdeelingen drongen aan op eene schei ding van ziektewet en ongevallenwet. Meerdert afdeelingen hadden bezwaar tegen de bepaling van art. 92 der ziekte wet, waardoor de confessioneele zieken fondsen worden uitgesloten. De neutrale en socialistische ziekenfondsen mogen blijven bestaan, de confessioneele heb ben te verdwijnen. De werklieden wor den dus zijdelings gedwongen toe te treden tot neutrale ziekenfondsen, want confessioneele worden niet erkend, e het gewone tarief van dokter en apothe ker kunnen zij toch niet betalen. In dit verband werd ook afgekeurd de bepaling van art. 88 der ziektewet be treffende de dokters fondsen. Door de bepaling van dit artikel worden de ar arbeiders immers, ook tegen hun begin sel in, gedwongen lid te worden eener neutrale organisatie. Enkele afdeelingen waren van mee- ning, dat "art. 3 c der Radenwet om de grens Van verzekeringsplicht te doen varieëeren naar gelang van het dagloon, geene aanbeveling verdient. De vrees werd geuit, dat liet gebied van den Raad van Arbeid, die ten minste 25.000 personen moet tellen, te groot is om simulatie te voorkomen. De aangeboden ontwerpen bevatten geen enkele bepaling waartegen bii de afdeelingen principieel bezwaar bestaat. Nieuwe Uitgaven. Catalogi. Verschenen is een derde druk van den Catalogus der bibliotheek van de Ver eeniging „Geloof en Wetenschap", waar op eeiv advertentie in ons nummer van gister den lezers attent maakte. Om den lezers niet slechts een overzicht der boe kerij te geven, maar tevens een leiddraad bij het zoeken naar het gewenschtc, wer- neming, had Aymar zijn vriend nog niet durven ondervragen. Hij voorzag maar al te goed, dat de gevoelens van den grijsaard door niets te kalmeer en of te verzachten zouden zijn. Maar op zekeren dag zeide hij tegen Leopold, na eene korte aarzeling: Had ik mij vergist in wat Magda- lena betreft? Leopold antwoordde niet vuur: Mejuffrouw Magdalena is een voor beeld van zachtmoedigheid, van door zicht, voorzichtigheid en goedheid. Tel ken male als ik haar zie, ontdek ik in haar een nieuwe goede hoedanigheid. Gij komt dus dikwijls bij mijn va der? Spreekt hij over mijn betreurens- waardigen toestand? Neen, over dit onderwerp te spre ken is zoowel aan zijn pleegkind als aan mij verboden. Nooit zijn wij met ons bei den alleen en toch weet zij mij te on dervragen met 'n slimheid die meer uit ?t hart dan uit het verstand moet voortko men, over alles, wat zij wil, dat uw vader weten zal. Zoo verstaan wij elkander alle drie, want ik weet zeker, dat mijn heer Koechler geraden en begrepen heeft virie degene is, wiens naam nog nooit is uitgesproken. Goede Magdalena! Ik heb haar niet .welen te waardeeren. Leopold, in District I (vac. A. Wildeboer). IV. Totaal. 1969 1315 39 1276 29 520 505 204 18 Volstrekte meerderheid: 639. HERSTEMMING tusschen de Heeren Dr. J. G. VAN ES (a. r.) en H. W. FISCHER (l.) 1. 111. IV. Raadhuis. llaverstr. De Bur;. Aantal kiezers 660 674 635 Uitgebrachte stemmen 418 456 441 Van onwaarde 7 12 20 Geldige :stemmen 411 444 421 Hiervan verkregen: D. DE CLER (s. D. A. P.) 9 12 8 J. G. VAN ES (a. r.) 153 175 192 H. W. FISCHER (L.) 187 181 137 J. A. M. A. GRONDHOUT (L.) 58 67 79 J. VERVER (S. D. P.) 4 9 5 District HI (vac. C. Meuleman). Aantal Kiezers. Uitgebr. stemmen Van onwaarde. Geldige stemmen. Hiervan verkregen J.J. R. BAART(s.d.a.p.) A. v. EGMOND (s.d.p.) A. H. J. ENGELS (r.-k.) G. M. KRUIMEL (l.) Volstrekte meerderheid535. Herstemming tusschen de Heeren A. H. J. ENGELS (r.-k.) en G. M. KRUIMEL (l.). VI. v. d. Werfstr. VII. Groenesteef. IX. Medusaslr. Totaal. 750 330 646 1726 514 214 403 1131 25 12 25 62 489 202 378 1069 16 22 45 83 6 4 12 22 242 101 175 518 225 75 146 446 den de boeken nu systematisch ge rangschikt Veel is hij daardoor in bruik baarheid vooruitgegaan. Mei angstvallige zorg is bij nieuwe aan- koopen en schenkingen door een com missie van deskundigen er voor gewaakt dat niet minder gewensehte elementen binnenslopen. Toch zijn er natuurlijk boeken in, die niet voer een ieder zoo maar geschikt zijn, weshalve zij aangeteekend werden met een V, hetgeen niet verboden, doch voorbehouden beteekeni. Het wordt aan ieders geweten over gelaten te beslissen of hij die werken voor zich al dan niet geschikt acht. Ook zijn op sommige boeken de vast staande regels van den Romeinschen in dex toëgepasi. LJeze zijn geteekend met de letters 1 n d en bevinden zich in een afzonderlijke kast. Wat den inhoud verder aangaat, kan men daaruit zien, welk een rijke bron van wetenschap, kunst, litteratuur en ook ontspanningslectuur zich te Amsterdam bevindt, waaruit ieder naar hartelust kan putten. De voorwaarden zijn niet zeer bezwaarlijk. Men informeert bij het aan gegeven adres. Nog een andere catalogus gewerd ons nl. die van Vink's Verzameling van goe de tooneelsiulcken en voordrachten. Waar dikwijls R. K. tooneelvereenigingen en patronaten met de handen in het haar zitten om een goed speelbaar boeiend tooneelsiulc, tevens goed van inhoud, te vinden, geeft deze catalogus een pracht- collectie, waarin ieder iets van zijn ga ding vindt. Mei de meeste zorg heeft de uitgever alles g'cweerd, wat maar eenigs- zins met de Roomsche Gëloofs- en Ze denleer in strijd is. Het speelseizoen na dert; men doe zijn keus. Verongelukt. Het te Enkhuizen binnengebrachte tjalkschip waarvan de opvarenden waarschijnlijk allen verdron ken zijn, heet, naar de Tel. meldti, Ons Genoegen, schipper daarvan was de 33- jarige Romke Wolda, die vrouw en vier. kinderen aan boord had. Het vaartuig is vrijwel onbeschadigd en moet geacht worden in goede conditie te verkeeren en volkomen zeewaardig te zijn. Aange zien er geen sloep aanwezig is, bestaat het vermoeden, dat de opvarenden het vaartuig hebben verlaten en getracht hebben om met de sloep den wal te be reiken, daar men daarvan slechts een 2000 meter verwijderd was. Waarschijn lijk is dit ranke vaartuigje door de he vige branding omgeslagen. Daartegen over staat echter, dat het geld en de pa pieren van eenig belang in 't yaartuijg zijn achtergelaten. Gestikt. Toen de 34-jarige kapi tein E. H., van het s.s. „Cöln", te Rot terdam in een café zat te eten, werd hij plotseling onwel en zakte ineen. Dr. De Snoo, wiens hulp werd ingeroepen, kón slechts den dood constateeren, waar dien ik mij had kunnen onderwerpen aan eene nedrige positie, indien ik het meisje had getrouwd, wier genegenheid ik ge makkelijk had kunnen winnen, hoe ge heel anders zou mijn lot zijn geweest. Beken ten minste dat de maatschappij slecht is samengesteld, en dat men aan de menschen van goeden stand van den beginne af een te geringe positie moet besparen, daar zij zich er toch niet aan kunnen gewennen. Omdat ge mij ondervraagt, Aymar, sta mij toe u te zeggen, dat al degenen, die de wetten der samenleving hebben geschonden, haar beschuldigen, zooals gij heden doet. Welken strijd hebt gij vol gehouden? welke pogingen aangewend.? Wat gij ook zeggen moogt, de menschen van werkelijke verdiensten vinden bijna altijd de plaats, die hun toekomt. Den ongeduldigen echter ontsnapt steeds het voorgestelde doel. Na een korte stilte, vervolgde Ay mar: Leopold, gelooft gij, dat ze mij zul len veroordeelen dat mijn lijden van twee maanden hun niet een voldoende boete zal toeschijnen? De jeugdige advocaat schudde treu rig het hoofd. Welnu, vervolgde Aymar, ik wil noch grafie, poch medelijden, .wijl toch scliijnlijk veroorzaakt door het inslikken van een te groot stuk vleesch. Aanvaring. Op de rivier bij Dordrecht heeft een ernstige aanvaring piaats gehad. De schipper J. D., van Terneuzen, dreef omstreeks half acht met zijn aakschip De Zeven Gebroeders op de Oude Maas stroomafwaarts, toen er van beneden een sleepboot kwam met de Wilheimina, die door den jongsten storm geheel ontredderd is en heeft toe behoord aan de Zaterdag j.I. veronge lukte wed. Hendriks. De kapitein der Wilheimina, eene botsing voorziende, trachtte de Wilheimina naar den Dort- schen wal te trekken, welke poging mis lukte, door den sterken stroom en door dat het vaartuig zijn roer miste. De Wil heimina liep toen met kracht op die Zeven Gebroeders, welk vaartuig onmid dellijk zonk. De schipper redde zich met 3 kinderen van 13, 8 en 4 jaar in de roeibootdc vrouw, een 15-jarige zoon en een klein kind werden door de Wil heimina opgenomen. De Zeven Gebroeders was verzekerd het schip zit nu op ongeveer 100 M. uit den Dordtschen wal, met een gedeelte van den mast boven water. De water- politie nam de noodige maatregelen, met het oog op de scheepvaart. Hoe inen zich vergissen, kan. Alen schrijft aan het „Hdbl."In het Haagsche Bosch staat een groote beuk, met een zwaren, loodkleurigen stam en een breede kruin, die dezen zomer werd opgeteekend om te vallen, immers hij was slecht en leverde gevaar op. De inspecteur komt er bij te pas en ook, zijn oordeel „wasde boom staat op 't vallen, moet er uit. Men meende echter, dat het beter was een commissie te' be noemen, en wanneer deze op grond van onderzoek constateeren kon, dat de boom vallen moest, welnu, dan zou het ge beuren!. En de commissie kwam tot die conclusie. Intusschen kwam de storm het Haag sche Bosch inspecteeren en smakt er honderden, neen, duizenden tegen den grond ook de beuk, die door iedereen opgegeven was, werd door elkaar ge schud, maar viel niet. Vermoedelijk zal men hem nu voorloopig wel laten staan. Een moordpartij. Gisternacht werd te Rotterdam aan den Sumatraweg voorm. Katendrecht, door den bootwer ker M. W. H. steeds twist gezocht met den roeier C. K. en diens meisje M. C. de L. Na bij herhaling met een zoet lijn tje naar zijn woning te zijn teruggebracht kwam hij ten slotte daaruit weer te voor schijn met een groot broodmes, waar mee hij K- en diens meisje te lijf ging, beiden min of meer ernstige wonden toe brengende. Juist passeerden een stuur man en een stoker van het Engelsche stoomschip „Athenic", die trachtten den aangevallene te ontzetten. De stuurman moest dit met den dood bekoopen, daar het mes hem in de volle borst trof, zoo dat hij nagenoeg onmiddellijk een lijk was. De staker kreeg min of meer ern stige kwetsuren, die ter plaatse door een de schande van dit proces niet is kunnen voorkomen woyden zijn mij de gevolgen ook onverschillig. De gevangenschap zal wellicht mijn dood bespoedigen, en dat is toch van heden af het eenig doel mij ner wenschen. Op den vooravond der zitting was Aymar ten prooi aan zulk een hevige koorts, dat Leopold om uitstel wilde ver zoeken, maar hiertegen verzette hij zich met kracht. Wees gerust, zeide hij hem, morgen zal ik kalm zijn, ik zal die wreede menigte geen gelegenheid geven zich in mijn smart te vermeiden. Na eene korte stilte vervolgde hij: Zij beroemen er zich op de pijnbank te heb'ben afgeschaft, maar die open bare zitting is dat nog een niet wreeder foltering? Aymar, ik bid je er om, zei Leopold op smeekenden toon, ga uwe rechters niet vertoornen door ruwe gezegden. Denk aan je vader, aan die goede Mag dalena, aan mij eindelijk, die alles in het werk zal stellen, om uw zaak zoo goed mogelijk te bepleiten. Zoudt gij dan willen dat ik nog een nederige houding aanneem, bij mijn ver nederenden toestand? Ik geloof, dat er meer waardigheid spreekt in de uitdrukking van oprecht ge geneesheer verbonden moesten worden. K. moest in ernstigen toestand naar het ziekenhuis gebracht worden. De boot werker, die na zijn daad weer, of er niets gebeurd was, in zijn woning was verdwenen, werd daar gearresteerd. Nader wordt gemeld dat ook de roeier aan de bekomen verwondingen in het ziekenhuis is overleden. Zeerampen. Men meldt uit Hoek van Holland: Door den loodsschoener no. 5 werd Zondagmorgen te Maassluis aangebracht een, waarschijnlijk van de Engelsche ma rine afkomstige Whitehead-torpedo, die öij Dungeness in het Kanaal was opge- vischt. Men vreest dat het Noorsche stoom schip „Holland", dat Vrijdag 29 Septem ber van Rotterdam naar Christian ia is vertrokken, in den jongsten storm is ge bleven, daar het nog niet op zijn bestem ming is aangekomen en deze reis niet langer dan drie dagen duurt. Uit Vlissingen wordt gemeid: Nu Zaterdag jl. wederom een lijk van een der opvarenden van den Belgischen loodsschoener no. 2 alhier is binnenge bracht, bestaat er geen twijfel meer, of ook de andere tien man zijn een prooi der golven geworden. De schoener moet met man en muis vergaan zijn, en in 12 gezinnen alhier heerscht diepe rouw over het verlies van man en vader. Het b r a n d e n d e s c h i p. Het En gelsche stoomschip „Edward Dawson", dat de vorige week Zondag op het z.g. bankje van Zoutelande was gesirand, en aldaar in brand geraakte, brandde Zon dag nog; de vlammen laaiden hoog op. De verschansing aan bakboordzijde was ingestort. Om het schip dreef de bran dende olie. Men verwacht dat nu binnen kort het schip geheel zal uitgebrand zijn. Diefstal op een p os tk a ikto or. Te Eindhoven is de brievenbesteller De G. (wonende te Sirijp) op het postkantoor gearresteerd. Deze arrestatie geschiedde in verband met eene geldvermissing op het postkantoor Eindhoven. De gearresteerde moet een biljet ad f 40 in een café gewisseld hebben, zonder in staal te zijn de herkomst van het geld op voldoende wijze op te helderen, al thans gaf hij voor dat van het wekelijks overschot van zijn salaris te hebben op gespaard, terwijl bij informatie door de politie bleek, dat hij zijn volledjg trakte ment aan zijn vrouw afdroeg. De gearresteerde is reeds tal van ja ren in dienst der posterijen en heeft vijf kinderen. Hij b ijrt echter ontkennen iets met den diefstal te maken t? h.bben. Het op het postkantoor vermiste bedrag be loopt f 273. Een ontaarde zoon. Zondag werd L. v. H. te Geldermalsen, na een kleine woordenwisseling met zijn zoon C. zoodanig door dezen met een mes toegetakeld, dat geneeskundige hulp in geroepen moest worden. De zaak is in handen der politie. meend berouw, dan in hoogmoedig en toorn en opgewondenheid. Ik kan u te dezen opzichte niets be loven, zonder zelf te weten, hoe het ver hoor zal ingericht worden. Ik ken den rechters geen ander recht toe, dan mij te straffen, en ik zal niet stilzwijgend smaad noch beleediging kunnen verdra gen. Geloof niet, dat ik toegevend ben voor mijne fouten, voor mijne misdaad; •niemand beoordeelt ze strenger dan ik zelf; maar reeds twee maanden heb ik hier zooveel geleden, dat het mij schijnt al genoeg te hebben geboet. Gelooft gij u werkelijk in staat, om morgen voor de rechtbank te verschij nen? hernam Leopold ongerust, ik ge loof, dat gij ten prooi zijt aan hevige koorts. Wensch met mij den dood vóór de dag van morgen, daar is; dat zou voor ons allen het gelukkigste zijn. Laat ten minste den gevangenisdok ter bij u toe. Hij is hier reeds geweest, maar ik heb geweigerd hem te antwoorden. Wat vermag de hulp zijner kunst tegen de ver schrikkelijke gedachte aan de marteling, die mij morgen wacht? Wend u dan tot God, want ik weet niemand danJHjjt die u kan ondersteunen. (Wordt vervolgd).,

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 5