3e Jaar^ans:. II Nog een maal. BUITENLAND. Uit Stad en Omgeving. No. 611. £clcbctve ©ou/tcmt Bureau OUDE SINGEL, 54, LÊIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN, DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering tn bet GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 11-50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Woensdag October 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van l5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanziénlijke korting. Qroote letters naar plaatsruimte. Kleine Aavertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Nog één maal zullen de kiezers voor den gemeenteraad op Vrijdag 20 October ter stembus moeten gaan, om den strijd tusschen de candidaten van de rechter- en de linkerzijde te be slissen. De dag der stemming heeft ons geen beslissing gebracht, al bleef onze candidaat in het 3e district de heer E n- gels, maar 17 stemmen beneden de volstrekte meerderheid. Wij hadden gewenscht, dat bij eer ste stemming reeds een beslissing was gevallen, althans in een der beide dis tricten om bij herstemming alle krachten op liet overblijvende district te kunnen concentreercn. Nu rest ons niets anders dan met verdubbelden ijver de handen aan het werk te slaan. Zoowel voor de vrijzinnigen als voor ons is deze verkiezing van groot gewicht. Een nederlaag aan onzen kant zou be- teekenen het verlies van onze meerder heid in den Raad. De liberalen van al lerlei schakeeriirg hebben dit zeer juist ingezien, en doen alle moeite om ons die nederlaag te bezorgen. Des te groo- ter jnoet onze krachtsinspanning zijn! om dezen toeleg te verhinderen. Bij kalme beschouwing der stemmen- cijfers kan inen gerust concludeeren, dat wij er niet slecht, ja zelfs gunstig voorstaan. In District I bleef Dr. van E;s 119 st. hcnedeti de volstrekt meerderheid, maar overtrof zijn tegencandidaat in stem mental met 15. Beide candidaten komen dus met ongeveer gelijk stemmen- cijfer in herstemming en moeten dus feitelijk tegen elkander opklimmen, in tegenstelling met Juli, toen de liberaal Korff bij eerste verkiezing reeds pl.m. 150 stemmen voorsprong had. Nu is het o. i. niet aan te nemen, dat Burgcr- plicht en Gemeentebelang, die den heer Grondhout stelde, zal adviseeren den liberaal te stemmen, omdat zij deze ten felste heeft bestreden wegens van hem te verwachten opdrijving van uitgaven. Misschien zal zij den heer van Es steu nen op grond van de overweging, dat dc partijgenooten van dien candidaat in den Raad méér voor de wenschen van B. en G. voelen (o.a. is dit bij de even redige schoolgeldheffing aan de H.B.S. voor meisjes en het schoolgeld voor bui tenleerlingen gebleken) dan de libera len. Indien wij niet stil zitten en hetf district nog eens goed bewerken, staan de kansen van dr. van Es zoo ongunstig niet. De heeren Corts en Wildeboer heb ben het ook tot boven de 700 st ge bracht de rechtsche zetel is dus bij goe de actie in district I te behouden. Ook in district III hebben wij de hoop volstrekt niet opgegevende uitslag is zelfs bemoedigend voor ons. Men be denke, dat de liberalen een hunner po pulairste mannen in 't vuur brachten t:i de kiezers bewerkten, met een docters- candidatuur. Onze candidaat was niet zoo bekend als de hunne en toch 4i a sli de hij op enkele stemmen na de meer derheid. Dit feit schenkt vertrouwen voor de herstemming. Wel zullen wij al onze krachten op dit district moeten saam- trekken wel zal veel toewijding van on ze propagandisten worden gevraagd wel zal het misschien op weinige stem men aankomen, maar winnei kunnen wij het. De liberaal moet nog 72 stemmen op halen voor hij inet den Katholiek gelijk staat. Met hulp der socialisten is dit misschien mogelijk. Maar daartegenover kan de heer Engels zeker nog en 100 stemmen dc hoogte ingaan, een vooruit gang, die wij voor den liberaal betwij felen. Vergelijkingen met de stemmen- cijfcrs van Juli zijn onbetrouwbaar, om dat toen verschillende factoren invloed op de stemming uitoefenden. Met vertrouwen daarom de herstem ming tegemoet gegaan. In 1 en III het beste beentje voorgezet en gewerkt aan de victorie der Christelijke candidaten. of zij iets zijn, maar in werkelijijkheid hebben zij een zeer kleinen aanhang. Gisteren is dit bij de gemeenteraads verkiezing weer eens uitgekomen. Op drie van de vier socialistische can didaten werden niet eens zooveel stem men uitgebracht als er kiezers noodig zijn om hen te candideeren. Voor geldige candidaatstelling moet men voor district I een lijst inleveren, met minstens 40 handteekeningen. De Cler kreeg 29, Verver 19 stemmen. Voor district III zijn 35 onderteekeningen voldoende; van Egtnond kreeg echter 22 stemmen. De roode kiezers de „zelfbewus te" arbeiders van de S. D. A. P. en S. D. P. zijn nog niet zelfbewust genoeg om hun candidaten te gaan stemmen. Minstens 115 kiezers hebben de drie so cialistische lijsten geteekendbijna de helft der onderteekenaars lieten hun eigen candidaten in den steek. Toont dit weer niet overtuigend aan, dat het geschetter van zelfbewustheid der roode arbeiders maar holle phrasen zijn en dat bij hen, die zoo om het kies recht heeften te roepen, de belangstelling in de politiek beneden peil is? Het pover resultaat der socialisten met hun actie is een gelukkig verschijn sel. Althans te Leiden laten de arbeiders zich door hunne bedriegelijke voorspie gelingen niet misleiden. V Pover resultaat. Wij hebben altijd beweerd, dat het troepje eigenlijke socialisten vooral hier ter stede heel gering is. De heeren zet ten wel jeen grooten mond op en doen als ALGEMEEN OVERZICHT. Het nieuws komt hoe langer zoo schaarscher binnen over den oorlog tusschen Italië en Turkije. De blokkade van Tripolis is Dinsdag avond te acht uur opgeheven, hoewel de italiaansche vloot op de reede bleef liggen. Verder blijkt, dat in de streek van den Dzjbel (den bergrand van Tri polis, die achter de vlakke kustrots ligt) 30.000 krijgslieden klaar staan om tegen de Italianen te vechten. De „Daily Ex press" verneemt, dat de gezondheidstoe stand te .Tripolis zeer slecht is en mcu. voor een epidemie vreest. Van welken aard deze moet zijn, wordt niet vermeld. Voor de eerste maal maakt nu de Ita liaansche minister van oorlog melding van een mislukken van krijgsondernemingen. Een Italiaansch oorlogsschip heeft nl. op den 7en October getracht troepen te ontschepen te Derna (Barka), doch daarin verhinderd geworden door het Turksche garnizoen. Het oorlogsschip beschoot de stad, ver nielde verscheidene openbare gebouwen en vertrok daarop. De Turken hadden 4 dood en en 7 gewonden. Meer geluk heeft men gehad, zoo als reeds gemeld werd, met de be zetting van Jobroek. Voigens een offi- cieuse mededeeling is het eerste con tingent van liet landingscorps, bestaande uit inafnterie, artillerie en genie, gister te Tobroek aan wal gegaan, teneinde dit punt in siaat van verdediging te brengen en er een post te vestigen. De troepen, die uic de Italiaansche schepen aan wal waren gezet, zijn weder aan boord ge gaan. Over de strategische beteekenis van Tobroek lezen we nog, dat deze zeer groot moet zijn. Het ligt juist ten zuiden van Kreta en beheerscht een doortocht tusschen dit eiland en de Noord-Afrikaan- sche kust. Tobroek is als 'tware een schildwacht aan den ingang van de Oos telijke Middellandsche Zee en van het Suez-kanaalT De strategische waarde van Tobroek kan mettertijd dezelfde worden 'als die van Malta. De Engelschen heb ben dat zoo goed ingezien, dat zij reeds een spoorweg hebben ontworpen van Aléxandric naar Solloem en Tobroek. Het „Giornale d' Italia voorspelt, dat Tobroek eens zal zijn het Italiaansche Biseria van de Oostelijke Middeli. Zee. De Italianen moeten van plan zijn er een sterke oorlogshaven van te maken. Berichtten we eerst, dat de derde divi sie zou trachten de Turksche oorlogs vloot op te zoeken en desnoods de.Dar- danellen ie blokkeeren, de „Frankf. Ztg." verneemt uit Konstantinopel, dat Italië, tengevolge cler ernstige vertoogen van verschillende mogendheden, van dit plan heeft afgezien. Terwijl nu oorlogsberich ten zoo sciüK.isch zijn, komen weer vele berichten over eveutueele vredesonderhandelingen Wel zijn de antwoorden der mogend heden op het derde Turksche beroep op hen te Konstantinopel nog niet aange komen, daar eerst een gedacht en wisseling tusschen de Europeesche kabinetten ge voerd wordt. Men gelooft intusschen, dat de antwoorden reeds morgen aan den Turkschen ministerraad voorgelegd zul len worden en dat daarop de vredes onderhandelingen beginnen kunnen. Het blad „Le jeune Turc" meldt zelfs, dat de Engeische gezant te Konstanti nopel aan den Sultan gewichtige vredes voorstellen heeft voorgelegd. Van den anderen kant meldt men, dat balie in een vertrouwelijk rondschrijven aan de mogendheden medegedeeld zou hebben, dat Italië met een protectoraat over Tripoli alléén geen genoegen zou nemen. Slechts de inlijving van Tripoli zal Italië, na de kosten, die het voor de expeditie gemaakt heeft, tevreden stellen. De nadeelige gevolgen van den oorlog blijven niet uit. Meld den we reeds iets van een protest der mogendheden tegen het dooven der kust lichten met het oog op een mogeiüjk nadeel voor den handel, nu komt een ineer positief bericht over nadeel uift Essen. Vandaar meldt men. De nadeelige invloed van den oorlog tusschen Italië en Turkije in de Bergische Kleineisen- industrie, waarbij de uitvoer naar den Levant een belangrijke rol speelt, doet zich reeds gevoelen. Er is een gevoe lige stremming in het verkeer ingetre den. In de hoofdplaatsen, zooals in So lingen, liggen opgestapeld op de stations groote hoeveelheden vóór uitvoer be stemde waren, die worden opgehouden. In vele bedrijven werd de productie tot op een derde beperkt. Interessante onthullingen over den Servischen koningsmoord brengt de schrijver Nowakowits die het eerste deel zijner gedenschriften heeft vol tooid. Naar hij daarin verhaalt, heeft de pretendent Peter Karageorgevits, de thans regeerende koning, toen hij voor den laatsten keer overleg pleegde meft de samenzweerders, de verplichting op zich genomen, om grondwettig te regee- ren en de samenzweerders niet te ver volgen, doch hun als het noodig was, genade te schenken. Indien de samen zwering volkomen zou gelukken, dan zou hij de uitgaven voor d'e onderneming uit zijn eigen zak bestrijden, maar bij een mislukking verbond hij zich niet tot stoffelijke offers. Deze verplichtingen van den pretendent zouden door hem eigenhandig op een document zijn ge schreven en aan Nenadowits en Gents- jits overhandigd zijn. Over de verrichtingen der Spanjaarden in Marokko wordt uit St. Sebastiaan aan de „Koln. Ztg." gemeld, dat het gevecht aan de Kert, dat Zaterdag geleverd is en waar van wij reeds melding gemaakt heb ben, 10 uur geduurd heeft. Wij heb ben reeds medegedeeld, dat Luque de minster van oorlog, zelf het op perbevel voerde. De harka van de Ma rokkanen telde omstreeks 6000 man het Spaansche l'eger was 4000 man sterk. De Spanjaarden bezetten aan den linker oever van dc de Kert een vooruitgescho ven post, die den geheelen nacht door de harka bestormd werd en 's ochtends ontruimd moest worden. Volgens de mededeeling uit St. Sebastiaan aan het Keulsche blad, word'en er iederen dag zware gevechten verwacht. GEMENGD. Uit München wordt bericht, dat de prins-regent van Beieren voortdurend zwakker wordt en dat zijn omgeving het ergste vreest. De nationale vergadering van het eiland Kreta is gisterochtend te Canea in naam van den Koning van Grieken land geopend. De afgevaardigden rie pen Leve de vereeniging met Grieken land Uit Mexico wordt door Reuter mel ding gemaakt van gevechten tusschen den opstandelingen-aanvoerder Zapata en de bondstroepen. 300 van deze laatste, belast met de verdediging van Axochia, in de nabijheid van Jonatepic (Jonaca- tepec?), hadden den 7en October 1500 aanhangers van Zapata verdreven, na een gevecht, dat den geheelen nacht geduurd had. Ambtelijk .wordt bekend gemaakt, dat de Engeische regeering een indus- trieelen raad in 't leven heeft geroepen van zoowel werkgevers als werknemers, met de taak oin een onderzoek in te stellen in aangelegenheden, die strijd in een bedrijf betreffen of klaarblijkelijk tot geschillen zulien leiden, en om op een geschikte wjjze in te grijpen, ten einde arbeidsgeschillen te beslechten en den duur daarvan te verkorten. De raad zal geen dwingende bevoegd heden b.ézitlen. De lijst van personen, die hebben toegestemd om in den raad zitting te nemen, bevat twaalf vertegen woordigers van iedere zjjde, behoorende tot dc voorname bedrijven, w.o. de spoor wegen. Uit Belgrado wordt gemeld, dat daar een ziektegeval van cholera is voor gekomen; de jSemandria vier ziektege vallen, waarvan er drie een doödelijk verloop hadden. Gister is te Bern bijeengekomen de internaiionale commissie voor de tech nische eenvormigheid van den dienst op de spoorwegen, waarin ook Nederland is vertegenwoordigd. De dreigende crisis in de katoen industrie in Lancashire is afgewend, door dat de beide arbeiders, die geweigerd hadden tot de vakvereeniging toe te tre den, dit nu toch gedaan hebben. In geheel Boven-Italië zijn sedert eenige dagen geweldige stortregen geval len, waardoor de Po twee meters boven het normale niveau is gestegen en de laag gelegen voorsteden van Piacenza bedreigd worden. Te Veltlin heeft de Adda de spoorlijn op verscheidene plaatsen onderbroken. Te Como is het meer buiten zijn oevers getreden. Het marktplein en de electri- sche centrale stonden onder water, en de stad was den geheelen nacht lang van licht verstoken. Tc Le Mans hebben twee soldaten een vreeselijken moord gepleegd. Een 65- jarige boerin werd door de onmenschen met knuppels doodgeslagen. De moorde naars, die de woning waren binnenge drongen om te stelen, vonden 20francs! De politie was hen spoedig op het spoor. Eerst ontkenden de schurken, eindelijk viel de jongste door de mand en ver klaarde, dat hij den moord wel had zien plegen, maar niet in staat was de schand daad te verhinderen. Volgens de „Reichspost" is Michel van B raganza uit het royalistische leger te Ween en teruggekeerdzijn broer Frans Joseph en zijn neef Xaverius van Parma zijn in Portugal gebleVen. Hij deelde verder mede, dat de zaak der mo narchisten er zeer goed voorstaat, dat hun aanhang dagelijks grooter werd en wees er ten slotte op, hoe de Portugee- sche regeering allerlei tendentieuze be richten de wereld inzendt. LEIDEN, II October. Gebrs. Gründemann. Een oude zaak in modern kleed, kun nen wij met recht zeggen van het nieu we magazijngebouw, dat aan de Visch- markt verrees. Reeds voor tachtig jaar bestond de manufactuurwinkel, waaruit nu deze groote onderneming is gegroeid, en iedereen weet zich nog te herinneren de twee panden, waarin de heeren Grün demann tot voor enkele maanden hup zaken dreven. Maar ook hier deed del invloed van den modernen tijd zich gel den. Beide panden voldeden niet meer aan de behoeften der zich uitbreidende zaken en de firmanten besloten £us tot verbouwing, waarbij speciaal zou wor den gelet op de hooge eischen, die de cliëntele tegenwoordig aan soortgelijke zaken stellen. Hedenavond wordt de gemoderniseer de zaak geopend. Sinds het verdwijnen der schuttingen trok de forsche gevel, opgetrokken uit geel verblend steen en bewerkt met Zweedsch graniet en hard steen, de aandacht. Zijn flinken aanblik voorspelde, dat ook de binnenbouw even redig zou zijn aan het uiterlijke. In de gelegenheid gesteld een kijkje te ne men, werd die verwachting niet be schaamd. In ruime étalages zijn thans de nieuw ste artikelen tentoongesteld voor het a.s. winterseizoen. De winkel zelve biedt overvloed van plaats, zoowel voor de cliëntèle als voor de iiiaaufauuur en aanverwante goederen, die ju groote! winkelkasten liggen opgehoopt. Op den achtergrond het kantoor der firma, kleu rig bewerkt met glas in lood. Op de eerste étage treft men aan een mantelzaal en een beddenzaal. Beide afdeelingen bestonden reeds in dc oude zaak, maar zijn thans aanzienlijk uit gebreid. Heeft men bijv. op de mantel- zaal, die zooals tevens uit den bouiWj blijkt aan de yoorgevel ligt, een groote sorteering dames- en kindermantels, in de bedden afdeeling vindt men complete slaapkamer-ameublementen geëxposeerd Voorts heeft men op dezelfde afdeeling) een zaal voor de heeren-confectie en een voorraadzaal. De tweede verdieping biedt ruimte voor de huisvesting van het personeel en voor de werkkamers van de stoffeerderij en bedden makerij, alsmede tot het bergen van ingrediënten, waarvoor bovendien op den zolder ook overvloed van gelegenheid bestaat. De vloeren zijn van houtgraniet; glas in lood brengt kleurige afwisseling in het trappenhuis en elders; electrisch licht, geleverd door den heer Frankhuysen, ver vangt 's avonds het daglicht, dat, dank zij de vindingrijkheid van den bouwmeester, in elk gedeelte van het huis in ruime mate aanwezig is. Het personeel heeft een aparte recreatiekamer; de hygiëni sche inrichtingen zijn up to date en van elk plekje grond is een nuttig gebruik gemaakt. Met deze weinige mededeelingen wil len wij volstaan. De kijkers en koopers zullen zich zelf van de practische en com fortabele inrichting kunnen overtuigen. Dc heer L. van der Laan, de architect, heeft een kranig stuk werk geleverd in een minimum tijdsbestek. Den 27en Mei werd het werk gegund; den 2en October kant en klaar opgeleverd. Rekent men nu, dat één maand voor afbreken noo dig was en dat door de Amsterdamsche zeeliedenstaking in den aanvoer van gra niet en ijzeren balken eene vertraging van 14 dagen ontstond, blijven er 60 dagen voor den bouw over. Er was dus buitengewone krachtsinspanning noodig om op tijd d. i. voor het winterseizoen gereed te zijn. Dank de flinke mede werking van den hoofdaannemer, den heer Ph. Rossdorf, en de onderaanne mers, w.o. de heer W. v. d. Hoogt voor metselwerk, is deze krachtpraestatie ge leverd. ALFEN AAN DEN RIJN. In de giste ren te Utrecht gehouden openbare zit ting van den Centralcn Raad van Be roep werd uitspraak gedaan' in het hoo- ger beroep van de Rijksverzekerings bank tegen de uitspraak van den Raad van beroep te 's Gravenhage, waarbij met vernietiging eencr beslissing van de Bank aan G. K., leerling aan de pannenfabriek alhier, eene rente is toegekend van f O.IO1/2 per werkdag, naar 15 pet. invali diteit, ter zake van een ongeval, waar door hij letsel bekwam aan rechterduim en wijsvinger. De Centrale Raad ver nietigde de uitspraak en handhaafde de beslissing der Bank, waarbij getroffene eene rente werd toegekend van Ï0.07 per werkdag naar 10 pet. invaliditeit, ingaande 27 December 1910. KATWIJK. De heer P. F. J. v. d.Scheer alhier, is benoemd tot leeraar in de Fran- sche taal en letterkunde aan de Roomsch- Katholieke Hoogere Burgers ol te Am* sterdam. KATWIJK AAN ZEE. 10 partijen haring kwamen in afslag. Er werd besteed voor: volle pekelharing f 13.75 —13.90—14.15 14.30 14.45, ijle dito f 10.40 11.40 11.80 12.20 12.35 12.55, maatjes dito f 11.90 12.40; steurharing f9.40 10.25 11 11.95 12.55 13.40; makreel f7.45 7.90 8.20 —8.70 9.45, alles per kantje. NOORDWIJK. Gisteren kwamen de professoren en de studenten van het Klein-Seminarie Hageveld ons dorp be zoeken, om de reliquieën van den H. Je roen te vereeren, en te bidden op de plaatsen, waar deze heilige den mar teldood onderging. Ongeveer 9 uur arri veerde de processie, die bestond uit 13 geestelijken en bijna 200 jongelingen, aan de St. Jeroenskerk. Hier werd een plechtige H. Mis opgedragen door den Hoogeerw. heer Snickers, regent van 't Klein Seminarie, geassisteerd door de Weleervv. heeren Kuijs en van der Drift. Na vereering der reliquieën, trok de stoet in plechtige processie naar het

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1