No. 610. io BUITENLAND. Aymar. "BINNENLAND. 3e .faaroraig:. Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post f 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent. /net Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Dinsdag October 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt vah 15 regels f 0.75, elke regei meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels f 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Qroote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. ALGEMEEN OVERZICHT. Veel bijzonders van het tooneel van den oorlog tussclien Italië en Turkije valt voor heden niet te melden. Zoo als men weet hebben de Turksche troe pen die het garnizoen van Tripolis vorm den zich naar Vahara en Kirkaritsj te ruggetrokken, waar zij verdedigende po lities hebben ingenomen. Vandaaruit on derneemt vooral des nachts de Turk sche ruiterij aanvallen op de Italiaan- sclic landingstroepen. ten Italiaansche compagnie, die naar Vehara oprukte, zag ?ich gedwonjgen terug te wijken voor den tegenstand der Turksche troepen en der inlandsche bevolking. Daarom zou de aankomst van liet ex peditiecorps met liet grootste verlangen tegemoet gezien worden. In de stad heerscht overigens rust. iDeze verwacht men echter niet voor den 14den dezer maand. Het is opmerkelijk dat de verovering van het fort Jiamidje slechts mogelijk js geweest door het ver metele optreden van twee' officieren, die de rotsen "beklommen en het munitie magazijn met een lont in brand gestoken hebben, wat de ontploffing tengevolge heeft gehad. Over de verdere oorlogsplannen ver neemt de „Daily Chronicle", dat in Turksche kringen de overtuiging veld ,wiut, dat Italië van plan is de Uarda- nellen te blokkeeren, waartoe liet vol gens het vredestractaat van 1856 het recht zou hebben. Italiaansche oorlogs schepen kruisen in den Griekschen ar chipel en de Ionische zee, waar zij den kustbewoners schrik, aanjagen. Zij ver- tociien zich ook te Dede-Agatsj ten Zui den van- de Hellespont. Oe Turksche vloot ligt nog altoos werkeloos bij den Hellespont. De heilige oorlog -is naar de Porte verneemt afgekondigd door den Sjeik der Senocssi. Deze Noordafrikaansche orde ontleent haar naam aan Mohammed ibn Ali èl-Se- nocssi, die in 1859 overleden is, en zij stelt zich de zuivering van den Islam van alle vreemde invloeden en de bestrij ding van de hegemonie der Christenen in Noord-Afrika tot taak.-Tot 1896 had de orde haar middenpunt in de Sahara- oase Dsjaghbub, gewoonlijk als Dsjara- bub bekend en in het wilajet Tripoli ge legen sedert genoemd jaar op verschil lende plaatsen, die meer naar het Zuiden liggen. Tot in Wadai zijn de nederzettingen der orde gevestigd in 1884 bestonden er 121, en wel in Tripoli, Fessan, Al giers, Marokko, Arabic, Egypte, Soedan en in verschllenide oasen der Sahara. Na den dood van bovengenoemden Mohammed werd diens zoon Sidi Mahdi als leider erkend. Nadere bijzonderheden omtrent deze nieuwe onaangenaamheden ontbreken echter nog. FEUILLETON. 'Naar het Fransch. io; „Geen woord meer over dit onder werp'', zeide hij. „Voor mij is de maat vol en zeifs Magdalena zou ik niet meer vergeven, hoewel zij nog alleen met mij op deze wereld overblijft, indien zij mijne meening hieromtrent niet eerbie digde. Indien ik geld bezat, onmidde- lijk zond ik 't mijnheer Seceij, het slacht offer der trouweloosheid van Aymar Koechler; maar op heden bezit ik niets meer, zelfs geen zoon Maar ik dan, mijn waarde voogd, hernam Magdalcna levendig, ik' zou mij al te gelukkig gevoelen, indien ik mijne bezittingen voor zulk een doel kon pp- offeren. En zou ik' dan. als oneerlijk voogd, ftrillen beschikken over de eigendom men van mijn pleegkind Neen u niet, maar Dat is niet mogelijk, mejuffrouw, jeide Leopold, gij zijt nog minderjarig. Naar aanleiding der berichten in de niet-katholieke pers over de houding van den H. Stoel tegen den Itaiiaansch-Turkschen oorlog bevat de „Corrispondenza Romana" de volgende verklaring „Na pogingen te hebben in het werk gesteld om de openbare ineeningin Italië op te hitsen tegen den H. Stoel door dezen voor te stellen als een tegenstan der van Italië's uitbreidings politiek in Afrika, heeft de sectarische pers helt over een anderen boeg geworpen en ver haald dat liet Vaticaan buiten zich zeif is van vreugde over Italië's zegepraal in Tripoli. Zóó trachtten de vrijmetselaars bladen eerst de publieke opinie in Ita lië tegen den H. Stoel op te hitsen en vervolgens tegen dezen laatste het Mu- zelmansche fanatisme en chauvinisme op te wekken. Men behoeft slechts den geest en de praktijk van den H. Stoel te) kennen, om te begrijpen, dat deze dub bele poging een dier manoeuvres zon der reden van bestaan is, die van ma- 9onnieke zijde voortdurend wodren aan gewend. De piaatsbekieeder van Chris tus wenscht altijd en overal de zege- praai der Kerk, den vrede en het geluk voor alle volken hij betreurt altijd een onrechtvaardig geweldtegenover een rechtvaardig geweld betreurt hij de noodzakelijkheid ervan, maar hij verheugt zich erover, indien daardoor de zegepraal van het goede wordt verzekerd. Het overige, d.vv.z. poiitieke geschillen kun nen voor zooverre het hun politiek karakter betreft den H. Stoel slechts afleiden van zijn gewone voorzichtigheid en vooral van zijn bovennatuurlijk ge zichtspunt bij het beschouwen der ge beurtenissen. Den H. Stoel in den een el of den anderen zin tc willen betrekken in de politieke geschillen, die ontstaan tusschen de staten, is een onwaardig be- drijf, hetwelk hen, die zich ermee bezig houden, karakteriseert." Voorloopig kunnen de liberale bladen en hun zoogenaamd neutrale makkertjes die deze nieuwtjes verspreidden het hiermede wel doen. Weinig nieuws is er ook te melden over de monarchistische troebelen in Portugal. De berichten zijn nog zeer vaag, en hoewel de republickeinsche re geering iaat bekend maken dat er geens zins censuur wordt uitgeoefend, klagen de dagbladcorrespondenten daarover steen en been. Van uit Weenen komt 'echter een bevestiging van het bericht dat zoons van dom Miguel van Braganza bij de monarchistische troepen zijn. lil een gesprek verklaarde deze n.l. dat zijn zonen zich voor eenige weken naar de) Portugeesche grens hadden begeven. Zij waren echter sedert weer teruggeko men, omdat de kansen der monarchisten hun niet voldoende toeschenen. De verschijning van kapitein Couceiro had den toestand echter veranderd. De kapitein, een eenvoudig, kalm en zeer geacht officier in het leger, was nooit een aanhanger van dom Miguel ge weest. Nadat hij er zich rekenschap van had gegeven, dat de republiek niet aan Ik dank u mijn kind, voor de aal moes, die ge ons schenken wildet, voeg de Mijnheer Koechler er bijniaar al het goud der wereld is niet in staat de schande uit te wisschen, heden op ons voorhoofd gedrukt. Leopold begreep, dat hij niet langer blijven mocht; hij besefte ihoezeer de grijsaard behoefte had aan eenzaamheid, hoe pijnlijk deze ook voor hem wezen zou. „Staal gij mij toe, terug te komen, mijnheer?" vroeg hij op smeekenden toon. Ik heb geen redenen om U mijn huis te ontzeggen, antwoordde de grijs aard koel. De jonge advocaat boog diep voor den grijsaard en trok1 zich aanstonds terug. V. De vooravond van het vonnis. De opwinding, veroorzaakt door de zaak Koechler, was een weinig vermind,erd, "gedurende de twee maanden van voorloo- pige hechtenis, maar de aankondiging van den dag van het proces was voldoende, om haar krachtiger dan ooit te doen her leven. Voor de meesten was het een nieuw schouwspel, de gevierde Aymar op de bank der beschuldigden te zien. haar verplichtingen voldeed, had Cou ceiro zich weer tot de monarchie be keerd en naar het noorden begeven om er den monarchistisch en inval voor te bereiden. Dom Migue! voegde daaraan toe Mijn aanhangers hebben mij van den loop der dingen op de iioogte gebracht en zoo sloot ik met kapitein Couceiro een over eenkomst, volgens- welke al mijn aan hangers te zijner beschikking staan en ook zijn program onderschrijven, te we ten iVe! herstel van de orde in Portugal door de omverwerping van de republiek, de vestiging van .een militaire dictatuur en de bijeenroeping-der oude Cortes, die de vraag zullen hebben op te lossen, wie volgens de oude Portugeesche constitutie den troon zal beklimmen, dom Manuel of dom Miguel. Kapitein Couceiro vecht voor het monarchistische beginsel. Noch! ik, noch doin Miguel, noch de hertog van Oporte zullen de actie leiden. Mijn zo nen en mijn neef vechten eenvoudig als vrijwilligers en onder aangenomen na men. GEMENGD. De Tsaar heeft goedgevonden, dat in 't geheele Russische rijk een inzame ling voor een gedenkteeken voor Stoly- pin gehouden zal worden. Volgens de telegrammen uit Meiilla hebben de Spaansche verliezen in het ge vecht van den 7den dezer 36 dooden en 109 gewonden bedragen. Kolonel Silveira is tot Portugeesch minister van oorlog benoemd. De wetgevende vergadering is op den 16en dezer bijeengeroepen. Het Japansclie ministerie van ma rine is voornemens in de komende zit ting van het parlement een buitengewoon krediet aan te vragen van 400 millioen jen (1 jen fl. 1.20 a fl. 1.25) voor voor den tijd van zeven jaar, tot ver grooting van de vloot. Het bericht wordt in de pers levendig besproken. De correspondent te Berlijn van de „Köln. Volks-ztg." meldt dat vandaag nopens de Marokko-quaestie erkend is, dat de onderhandelingen over Marokko zelf nog niet eens tot een eind zijn ge bracht, en dat de moeilijkheden inzake de komende besprekingen over de Kongo- quaestie zich vermeerderen. Men schrijft die moeilijkheden toe aan het feit, dat zich den laatsten tijd in de Fransche binnenlandsche politiek nieuwe stroo mingen hebben voorgedaan in verband met de Marokko-qua es tie. Clémenceau gelooft n.l., dat hij de a.s. minister-president zal zijn. Aan hem is ook de tegenwerking in de radicale partij en in de radicaal-sociaSistische partij tegen het Kongo-vergelijk toe te schrijven. Nochtans hoopt men te Berlijn, dat men het reeds miorgen over de geschil len betreffende de redactie van het ver gelijk' za' zijn eens geworden. Uit Usk'ub wordt aan de „National Zeitung geseindIn ide oude Servische streken van Turkije blijft de cholera met hevigheid woeden. Het garnizoen van Ferizowitsj is in opstand geraakt en wil- Vooral de vrouwen stelden alle pogingen in het werk, om zich toegangsbiljetten te verschaffen. Was de gerechtszaal drie maal zoo groot geweest, toch zou zij de menigte niet hebben kunnen bevatten, die eene plaats in de zaal trachtte te ver overen. Leopold Davimart, bekend als de eeni ge verdediger van den beschuldigde, werd ook met vragen overstelpt. Vooral een jonge dame, die Leopold reeds dikwijls in voorname kringen ontmoet had, en wier bevalligheid en ontwikkeling hij steeds had bewonderd, toonde zich zeer nieuwsgierig naar alles, wat Aymar Koech Ier betrof en wenschte vóór alles een plaats in de gerechtzaal te bemachtigen. Reeds meermalen had zij Leopold dit medegedeeld, maar daar aan haar ver zoek niet voldaan werd, zei de jonge dame op knorrigen toon: „Dat is zeer onheusch van u, mijn heer Davimart, ik zal het u van mijn le ven niet vergeven. Werkelijk, mejuffrouw, hernam Le opold, het spijt mij, een zoo sterk verlan gen niet te kunnen voldoen, maar Ik zou zoo gaarne gezien hebben, hoe mijnheer Koechler zich gedragen zal gedurende het verhoor, hij van nature zoo geestig, en zpo'n goed danser, dat de uit vrees voor .ie ziekte met geweld naar Saloniki gaan. Gendarmen hielden de muitenden tegen en moesten van de schietwapenen gebruik maken. Het aan tal gewonden kon nog niet worden vast gesteld. Koninklijke Besluiten. Bij kon. besl. is benoemd tot notaris te Scheveningen F. L. G. d'Aumerie, candidaat-notaris te 's Gravenhage; is voor het tijdvak van 15 November 1911, tot en met 31 Augustus 1912 be noemd tot leeraar aan de R. FL S. te Zwolle, A. Geluk, te Utrecht; is benoemd bij het wapen der artillerie bij den staf van het wapen, tot 2e-luit magazijnmeester bij de arüllerieinrichtin- gen, de adspirant-magazijnmeesier der ar tillerie J. lack, adj.-onderoff.-tit. van het 3e reg. vesting-art.; zijn benoemd tot burgemeester van Dinieloord R. Bakker; van Bennebroek jhr. mr. L. A. van Schuylenburch; van Boekei en Schaft J. A. Baken; van Wed de H. P. H. Waalkens; van Rijsbergen W. M. F. Gommers; van Eersel J. Th. van den Boom; van Woensel W. M. Th .C. de Vries; van Clinge D. Ph. F. Vercauterenvan Hoogland G. J. baron van Boetzelaer; van Haaksbergen J. M. Vincent; van Wildervank U. Uges en van Maasniel L. H. P. Strens; is 4>ij het korps mariniers bevorderd tot kapitein-kwartierm., de le luit- kwartieringeester E. A. van de Wely; is benoemd tot onderwijzer aan de Rijkskweekschool voor onderwijzers te Maastricht J. W. Mols. Soc. Dein. obstructie. Het Kamerlid Duys heeft Zaterdag avond te Leeuwarden een rede gehouden waarin hij o.a. het volgende zeide: „Wanneer Woensdagmiddag te half 4 de Kamer bijeenkomt tot regeling der werkzaamheden, zal de soc.-dem. tractie voorstellen, eerst met de Bakkerswet te beginnen. Wil de meerderheid dat niet, en aanvangen met de Militiewet, „en daar loopt 't heen", dan begint dadeiijk het spel der obstructie, die voortgezet zal worden tot het einde van 't zittings jaar, indien de p h y s i e k e krach ten van 7 man het toelaten. Dan" zullen al spoedig de vrijzinnigen, om poliiieke winst te behalen, beginnen te jammeren over opoffering van lands belang aan partijbelang, en zuilen Loh- rnan en Drucker de neuzen bij elkaar steken tot het vinden van bemiddelings voorstellen. Maar de soc.-dem. zijn vast besloten niet toe te geven, tenzij de meer derheid formeel erkenne, dat de soc.-dem. onrecht is aangedaan. „Op het zondaars bankje zal ze, net als in 't Heilsleger." Duys scheen cr niet erg gerust op, hoe 't voeren van obstructie door het volk zal worden opgenomen. Hij be toogde daarom uitvoerig, dat een ob structie, waardoor niets van de rataplan van ingediende wetsvoorstellen, behalve de Bakkerswet, tot stand komt, geheel ih 't belang van het proletariaat is. Hij noemde de rechtsche leden poli- mijne vriendinnen en ik zijne uitnoodi- gingen boven al de andere verkozen. En te denken, dat hij op het verlioorbankje zal gezeten zijn, misschien naast de laagste misdadigers. Neen, ik zal er mij nooit over kunnen heenzetten, niet bij dat proces geweest te zijn, en ik ben ér zeker van, dat, als gij gewild liadt Gelukkig, mejuffrouw, zeide de jeugdige advocaat, op eenigszins spot- tenden toon, gelukkig kan ik u voor deze teleursli schadeloos stellen en aldus hoop uwe gunst te herwin nen. Mij voor dit gemis schadeloos stel len, o, neen, dat is niet mogelijk! Laat mij uitspreken. Over hoogstens acht dagen wordt er een doodvonnis vol trokken en alsdan zal ik zeker voor u een der beste plaatsen kunnen bekomen. De jonge dame werd vuurrood. Een doodvonnis! riep zij, foei! hoe ontzettend. Hoe kunt gij veronderstel len, mijnheer Maar dat is toch ook een zeer aan doenlijk schouwspel, dat verzeker ik u, de gelaatsuitdrukkingen van den voroor- deelde vóór het beslissende oogenblik zijn zeer belangwekkend en zullen bij u le vendige indrukken achterlaten. t— Mijnheer Davimart wil mij de wet iieke apachen, en hield zi/n scheldwoord farizeeërs staande, „al was 't misschien minder parlementair." De Haagsche „Tel." correspondent be richt: Het gerucht gaai, dat, bij de hervatting der sociaal-democratische obstructie in de Tweede Kamer, door een aantal vrij zinnige leden een bemiddelingsvoorstel zal worden gedaan. Uit Haarlem' wordt gemeld: Het Kamerlid Schaper schijnt rekening te houden met de mogelijkheid, dat de socialistische obstructie reeds Woensdag middag begint. Dien middag komt de Tweede Kamer bijeen voor de regeling van werkzaamheden en in verband daar mede melden de Haarleinsche bladen, dat een lezing, die de heer Schaper op Woensdagavond te Haarlem zou houden, uitgesteld is tot Donderdagavond, daar de Kamer „waarschijnlijk" ook Woens dag avond vergadert. Bescherming vau den kleinhandel. De Kamer van Arbeid voor den Klein handel te Rotterdam heeft een request gezonden aan den Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel om te wij zen op ernstige misstanden in de ar beidsverhoudingen in den kleinhandel, zooals lange arbeidsduur, exploitatie van kinderen en jeugdige personen, nacht en Zondagsarbeid enz. De Kamer constateert, dat door man nelijke zoowel als vrouwelijke magazijn en winke.bedienden arbeidsdagen wor den gemaakt vaak onevenredig lang in verhouding tot anderen, werkzaam in z.g. beschermde bedrijven of vakken. dat minderjarigenen kinderen in den Kleinhandel worden geëxploiteerd op een wijze, dat ingrijpen van den wetgever dringend noodzakelijk is. dat Tn dezelfde bedrijven arbeid op Zon- en feestdagen wordt verricht door zéér velen, waarvan de noodzakelijkheid beslist is Duitengesloten, en üat dienten gevolge de Kamer meent, mét den meest mogelijken nadruk te mogen aandringen op: wettelijke beperking van den arbeids duur voor volwassen, en verbod of be perking van arbeid op Zon- en feestda gen; uitbreiding van het verbod van arbei den voor kinderen, tot het 14e jaar, inct gelijktijdige verlenging van den leerplich tigen leeftijd, en speciaal verkorte ar beidsduur voor minderjarigen tot op het het 18e jaar, tot schepping der gelegen heid, dat door dezulken gébruik kan ge maakt worden van herhalings- of vak onderwijs en in het algemeen tijd dispo nibel blijft voor verdere ontwikkeling der jongeren, na het verstrijken van den leer plichtigen leeftijd. Ook aan de leden der Tweede Kamer werd een afdruk van dit request toege zonden, terwijl aan "de Kamer van ar beid in andore plaatsen adhaesie is ge vraagd., Volksbond Propaganda Unie. Onder leiding van den heer Serrareur is Zondag te Haarlem de jaarvergade ring gehouden van de Volksbond Propa ganda Unie. De voorzitier hield een voorschrijven, vervolge de jonge dame beschaamd en toornig tevens. Verschooning, mejuffrouw, hernam Leopold treurig, maar daar ik bijna da gelijks getuige ben van den beklagens- waardigen toestand van mijn ongeiukki- gen vriend boezemt deze mij een werke lijk belang en een diep medelijden in, en deze gevoelens wenschte ik ook ge deeld te zien door allen, vooral door jemand als u. Maar ik wensch hem volstrekt geen kwaad; ik beklaag hem zelfs; daar ech ter verscheidene mijner vriendinnen een entrée-biljet hebben, om bij dit zeldzaam proces tegenwoordig te zijn, wenschte ik er op mijn beurt ook een t-e verkrij gen, teneinde ze te vergezellen en aldus elkander onze indrukken te kunnen me- dedeelen. Geloof mij, benijd hun toch dit be droevend en wreed genoegen niet, her nam Leopold. En na een koele buiging voor de jonge dame verwijderde hij zich onmiddellijk. Hij had niet overdreven in zijne be schrijving over den toestand van den ongelukkigen Koechler. De twee maan den, doorgebracht in zijn* eenzame ge vangenis, schenen hem eeuwen van angst en ellende. (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1