9 De dag van morgen. BUITENLAND. BINNENLAND. 3e Jaargang:. No. 609. Bureau OUDE SINGEL 5-4. LEIDEN. latere. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week. 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaai. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/» cent. met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Maandag October 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels f 0.75, elke regel meer 15cen| ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel ineer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Op den vooravond van de verkiezin gen voor den gemeenteraad past een jkorte opwekking om morgen trouw ter stembus te gaan. Veel zal van den uitslag afhangen. Tot nu toe hadden wij nog dei meerder- jneid in den gemeenteraad, al was jideze meerderheid uiterst zwak. Het .verlies van maar écn zetel zou den jjRaad „om" maken en onzen arbeid van jjaren .weer verloren doen gaan. Stemmen op de candidaten van d,e .„christelijke kiesverenigingen is een du- plicht van allen, die de christelijke beginselen belijden. 'tWordt ons bovendien gemakkelijk gemaald door de persoonlijke eigen schappen der candidaten. c| Dr. .VAN ES is een bekwaam ine- jlicus, wiens verkiezing in district 1 fjhet verlies zal vergoeden, dat de |Raad door het heengaan van dr. JjVleuleman lijdt. Is het noodig veel jte zijner aanbeveling te schrijven? Wij herinneren aan hetgeen wij eenige maan den geleden van hem zeiden. Reeds als ^student in onze stad vertoevende, toon de hij, in tegenstelling met de meeste jandere studiosi, veel belangstelling voor diaar vvel en wee. Hij is een man in del gracht zijns jaren, die ijverig en opge beld zich zal wijden aan de gemeente zaken. Behoeven wij den Katholieken caudi- jdaaf in district 111, den lieer A. H. J. JENGELS, nog bij onze lezers te intro- jduceereu Iedereen kent hem en weet in hoe velerlei opzicht hij, de voormalige jjEnschedé'sche wever, zich verdienste lijk heeft gemaakt voor de Kathoiiieke -|saak. Hij is een man, die door zijn rui- jnen blik zich niet blind zal staren op' .^behartiging van k I a s s e-belangen, maar die het algemeen belang evengoed zal dienen als de meer speciale belangen van den arbeidenden stand. De textiel arbeiders zullen er grootsch op 'gaan in hem een vertegenwoordiger van hun $vak, een oucl-vakgenoot in den Raad de bezitten, die zich zóó heeft weten op1 „te werken, dat hij voor een Kamerzetel1 ^waardig. werd gekeurd. Reizende door stad en land, overal spreekbeurten ver hullende, beschikt de heer Engels over .een l ijpe ervaring, dio hij'ongetwijfeld ,i« liet belang van de stad zijner inwo- ining zal aanwenden. Men viinjdt hem toe gankelijk voor iedereen. Niemand zal Bij hem tevergeefs om raad en hulpi aan kloppen. Met zulke candidaten, zouden wij zeg gen, moeten wij winnen. Want ieder Katholiek' kiezer zal voor hen gaarne zijn stem over hebben. Met goed vertrouwen gaan wij daarom jden dag van morgen tegemoet, hopende jdat laksheid en traagheid uit onze ge lederen zijn verdwenen, dat men zal ^trachten om bij eerste ontmoeting de victorie te behalen. Bij 'eerste ontmoeting! Hebben wij ill niet vaak genoeg ondervonden dat de fherstemniingen ongunstig voor ons zijn? Haten wij ons daarom niet wederom jfo'Ioot stellen aan het gevaar van eeiie lierstermning. \V,ij kunnen 't is vroe ger bewezen het bij eerste stembus palen. Welnu, daarom doen wij een drin gend beroep o,p alle Katholieke kie ners. Moge bij hen het besef leVendijg zijn, dat het wegblijven van de stem* pus om nietswaardige redenen gelijk iptaat aan verraad aan onze beginselen. jMen- bewerc niet, dat een district toch Peen kans oplevert. De practijk heeft nerliaaldclijic het "tegendeel bewezen, pok' district I is voor ons gunstig ge- Sveest; hei heeft dc hecren Córts, Wjl- deboer en Pera in den Raad gebracht," pij aller krachtsinspanning is er dus vee! kans voor succes. Eene overwinning gaat echter nooit ponder strijd gepaard. Tot dien strijd ferorden de kiezers opgeroepen oin, door Ie stemmen in district I op den heer J O. van Els en in district III op. .Hen lieer A H a Engels fan de Christelijke beginselen de over- ünnlng te be^orgcu. V Met dubbel krijt, Üe vrijzinnige beginselen zijn mooie dingen, maar als ze geld gaan kosten uit den eigen zak U moet weten, dat de Amsterdamsche „Echo" en het Amsterdamsche „Han delsblad" zusje en broertje zijn. Zij dan ken hun ontstaan aan een en dezelfde dagbladonderneming, worden door een en hetzelfde kapitaal gevoed, worden ge kleed en gereed in een en hetzelfde ge bouw. Alleen wordt de „Echo" wat stief moederlijk bedeeld. Eerst moet het „Han delsblad" gegeten hebben en dan pas mag de „Echo" aan tafel komen. Maar daar voor betalen de abonnée's van de „Echo" die men volkeditie of zoo iets noemt, dan ook minder. Tot zoover kan ieder vrede bij de zaak hebben. En indien wij met de beginselen van het „Handelsblad" sympathiseerden zouden we zelfs zeggen't is heel mooi, om de denkbeelden, waarvoor -de goed gevulde beurzen goed betalen, voor een prikje ook den minderen man in te pren ten. Hier haperi evenwel de quaestie. Voor eerst zijn de „Handelsblad"beginselen lang de onze niet; tweedensze zijn ook niet die van de „Echo". Hoe dat zit? Tja, de „Handelsblad"-Iezers zijn de beursmannen, terwijl de „Echo'Mezers de kleine luyden zijn. En nu is het duidelijk, dat die twee categoriën niet eender den ken over de maatschappelijke vraagstuk ken. Zoo groot is zelfs het verschil, dat de „Echo'Mezers geen dubbeltje per week over hebben voor de „Haudelsblad"- ideeën. Indien de „Echo" werd uitgegeven om de vrijzinnige beginselen te propageeren onder het volk, zou de uitgeefster van beide bladen natuurlijk toch trachten de goedekoope editie erin te krijgen. T üaat echter niet om de beginselen, maar om de dubbeltjes, zoodat Laat evenwel een ander ook eens wat zeggen. In de „Mededeelingen" van den Jour nalistenkring vindt men nl. eenige be schouwingen over het feit, dat „Echo" en „Handelsblad" de zeeliedenstaking op zoo verschillende wijze beoordeelden en geheel verschillende berichten plaatsten. De directeur van deze bladen, de heer A. O. Boissevain, erkent natuurlijk het feit, ter verklaring ongeveer aanvoerend, dat een redacteur moet rekening houden met zijn publick! 'n Mooi standpunt. Zoo iets als: „wilt u bier, limonade of jenever; ik heb het allemaal in voorraad, want geld verdienen is bij mij de hoofdzaak." In trouwe: waar blijft de waardigheid van de pers, waar de betrouwbaarheid van den journalist, als zoo uit allerlei vaatjes moet getapt worden? De „Mededeelingen" maken zich dan ook alles behalve tot „echo"- van het „Hbl."-systeemintegendeel: dit jour nalisten-orgaan merkt o. m. zeer terecht op: „Een journalist zal toch nimmer zijn opvatting, zijn waardeering van een zeker feit, van een zekere sociale ge beurtenis in do krant mogen verwrin gen naar het model, dat hij in de. hoof den van zijn lezers aanwezig denkt. Doet hij dit wel, dan verlaagt hij het vak en zich zelf." Zoo is het. De aandeelhouders der Hand els- blad -Echo.-combinatie wrijven zich in middels vergenoegd de handen zij schrij ven met dubbel krijt. ALGEMEEN OVERZICHT. De Italianen zetten nu vaart achter de bezetting van Tripolus Naar de „Berl. Morgenpost" verneemt is nu ook Gyrenaika bezet. Behalve de havens van Benghasi en Derna zijn ook drie andere kustversterlringen gebom bardeerd. ltaliaansche -matrozen werden in deze havens ontscheept. De forten .werden bezet en ,qj> de hoogste punten punten werd de ltaliaansche .vlag gclie- schen. In Benghasi boden de Turken ver bitterden tegenstand. De ltaliaansche oorlogschepen leden geen verliezen. Ook Barka is, naar een bericht uit Ro me meldt, bezet. Zaterdagmorgen is het eerste eskader op de reede van Tobroek (Barka) gekomen en heeft het Turksche garnizoen gelast zich over te geven. gayui^cti vyeigerde echt# dg Q(- tomaansche vlag van het fort neer te halen, waarop het pantserschip Vittorio Enianuele liet vuur opende, de vlag weg schoot en een bres in het fort maakjte. Eenige compagnieën mariniers gin gen aan land, overweldigden het kleine garnizoen, bezetten het fort en heschen de ltaliaansche vlag. Eenige Turken zijn gevangen genomen. Ondanks de toezegging van Italië dat het den strijd zou bepalen tot Tripolis wordt nader melding gemaakt van krijgsverrichtingen in Europeesch Turkije. en wel van een beschieting van San Gio vanni de Medua (westkust van Turkije bij de Montenegrijnsche grens), waar echter, naar uit Rome gemeld wordt, het eerste schot door de Turken is ge lost. De volgende lezing wordt er van het geval gegeven. Biscaretti, de bevelhebber van den tor pedojager Artigliere, had een Oost en - rijksch schip laten doorzoeken, waarop de ltaliaansche officieren naar boordte- rugkeerende, plotseling van de heuvels af onder Turksch vuur genomen werden. De Artigliere begon toen eveneens te schieten en na 10 minuten, gedurende welke '200 kanonschoten zijn gelost, wa ren alie Turksche batterijen ontredderd, benevens twee legerkampen cn een ka zerne. De Italianen hadden geen ver liezen alleen werd Biscaretti, de bevel hebber door een springende granaat aan den voet gewond. Volgens den „Massagero" zouden de Turken talrijke gewonden hebben. De Turksche tegenweer begint een meer daadwerkelijken aan te nemen. Er moeten zich in het gebied van Bengasi groote vrijwillige troepen vormen om de Italianen te bestrijden. Voorts zouden 4000 Arabieren uit Egyp te door de Sahara naar Bengasi trek ken om zich bij de Turken aan te sluiten. Melding wordt verder gemaakt van een overeenkomst met de opstandelin gen in Jemen. De aanvoerder der op standelingen in Jemen, Iman Dzjahia, heeft aan Izzet pasja, den bevelhebber der Turksche troepen in die landstreek van Arabië medegedeeld, dat zoolang de oorlog met Italië duurt, in Jemen de gesloten wapenstilstand zal worden ge ëerbiedigd. De Daily Mail weet daarbij mede te deelen, dat ditzelfde rebellenhoofd den sultan honderdduizend man heeft aange boden om diens vijanden tot het pinde toe te bekampen. Ook zouden ontzag lijke bijeenkomsten zijn gehouden door de e'tammen bij Hodeida en Sinnaa, waar de aanwezigen zich bereid moeten hebben verklaard met de Turken mede op te trekken. Ook de repressaileoorlog is van den kant van Turkije begonnen. Zaterdagavond heeft de ministerraad besloten over te gaan tot de uitzetting der Italianen die Turkije binnen drie dagen zullen moeten verlaten. Eveneens loopt het gerucht dat de ministerraad besloot tot een tariefoor log en men d<e ltaliaansche waren met rechten die tot 100 pet. opklimmen, zal treffen. Intusschen heeft Turkije weer een nieuw beroep op de mogendheden ge* daan en hun bemiddeling gevraagd ten gevolge van het nieuwe feit, dat de; ont scheping der Italianen te Tripoli op levert. Het verzoek' qjn b'emiddejliiilg heeft tot grondslagen de handhaVinjg van de Turksche souvereiniteit en de erkenning der ltaliaansche belangen. De nota geeft den aard dezer belan gen echter niet in bijzonderheden aan. De ltaliaansche oorlogstoerustingen zijn nog in vollen gang en het vertrek der troepen heeft onder geweldig enthou siasme plaats. De „Perseveranza" laat zich uit Spezzia melden, dat .Vrijdagavond het oorlogs schip Dandolo is aangekomen, dat met de pants eis chepen Helena en Regina Mar- gherita het geleide van de hospitaalsche pen vormen zal. Het oorlogsschip Liguria, dat gereed ligt om naar de Roode Zee te gaan, wacht in de haven van Napels nadere bevelen af. De toebereidselen tot het vertrek der transportschepen worden inét grooten haast getroffen. Een groot stoomschip wordt met hout voor het bouwen van barakken geladen. Elk van de 46 trans portschepen krijgt vlotten aan boord om irqcpeu med& iQ dlUjcRepcu, Acht eendekkers en twee tweedekkers liggen te Napels voor de verzending naar Tripolis gereed. De luchtvloot komt te staan onder commando van kapitein Piazza, den winner van den wedstrijd Bologn^Venetië—Rimini. Piazza zal worden bijgestaan door negen officieren, die hun brevet van vliegen gehaald heb ben. Het vertrek zou 10 October plaats vinden. Hierbij weet de „Figaro" nog te ver tellen, dat de transportschepen zulldh worden begeleid door zeven kruisers, zes torpedojagers en 24 torpedobooten.. De transportschepen zullen zich in drie groepen begeven naar Tripolis, Derna en Bengazi. Het eerste expeditiekorps zal landen te Tripolis, het tweede te Bengazi, het derde te Derna, Tobroek en Bomba. De ltaliaansche bevelhebbers moeten krachtens hunne strenge bevelen zoo min mogelijk bloed vergieten, het plunderen geheel beletten en.de moskeeën tot eiken prijs ontzien. Dadelijk na hun ontscheping zullen de drie korpsen na achterlating van de noo- dige garnizoenen in de kuststeden drie kolonnes vormen om het binnenland tot onderwerping te brengen. De monarchisten in Portugal hebben zich inderdaad, naar de Spaan- sche „Imparcial" meldt, meester gemaakt van Braganza en Chavez en andere ste den in bet Noorden van Portugal. De monarchisten moeten, behalve in Chaves, waar de repubükeinsche regeering ter bestrijding van de monarchisten een groote hoeveelheid munitie opgestapeld had, nauwelijks tegenstand ontmoeten. Daar vele troepen der republiek zich bij dc tegen-omwenteling aangesloten heb ben, beschikken .Couceiro en Camacho reeds over 10.000 man met 20 kanonnen. „El Universo" beweert, dat koning Ma nuel binnen weinige dagen op Portu gees ch gebied verwacht wordt. Van ambtelijke Portugeesche zijde wor den deze berichten voortdurend als vol komen onwaar voorgesteld. Volgens een blad uit Vigo, zouden de monarchisten zich een dreadnought van 16000 ton en een ander minder be langrijk vaartuig verworven hebben met bemanningen die samengesteld zijn uit Portugeesche zeelieden onder bevel van Portugeesche marine-officieren. Naar gezegd wordt, zullen .de beide schepen weldra in actie léomen, maar men weet niet of ze eerst naar Lissabon of eenst naar Porto zullen gaan. Het blad ver zekert, dat deze berichten door den lei der der koningsgezinde troepen beves tigd worden. Uit Parijs wordt aan de Lokal Anzei- ger geseind: Het wordt bevestigd, dat de Portugeesche monarchisten drie ka- nonneeibooten hebben, die op het oogen- blik reeds voor Oporto kruisen. De Spaansche regeering ziet zich ge noopt aanmerkelijke versterkingen aan infanterie en cavalerie naar de Portugee sche grenzen te zenden. Volgens tte Neue Freie Presse bevin den zich onder (de royalisten aan de Portugeesche grens de prinsen Miguel en Frans Josef van Braganza, verder prins Frans Xaverius van Parma, de broeder van prinses Zita van Parma ,de verloofde van den aartshertog Karei Frans Josef, toekomstig erfgenaam van den Oostenrijk-Hongaarschen troon. In Marokko beginnen de Spanjaarden met kracht op te treden, waarschijnlijk om bij een even- tueele overeenkomst sterker tegenover Frankrijk en Duitschland te staan. Van ambtswege .wordt uit Meliila ge meld, dat de inleidende krijgsverrichtin gen op schitterende wijze geëindigd zijn na een gevecht, dat 10 uren geduurd heeft. De harkas werden zwaar getuch tigd, vooral diegene, die Oetalja bezet had, en ook de Beaii Duyhai. De divisie Orozio heeft de hoogten van Torkemin bezet na een hevig gevecht, waarbij alles, wa. men op den weg tegen kwam, werd neergehouwen. De door de divisie geleden verliezen zijn volgens de ambtelijke rapporten aanzienlijk; volgens particuliere telegrammen zouden zij meer dan 100 man bedragen. De kolonne Tomassceli had de plaats van de kolonne Riviera ingenomen in het kamp bij de oevers van de Kert, om de beweging van de divisie Orozio te dekken. De minister van oorlog is in het leger Mt Alaiokko tegeuwooxdig, wat er vvel op wijst, dat men van plan is een grooten slag te slaan. GEMENGD. Volgens een telegram van een zen- ditigspost te Sjengtoe wordt berekend, dat bij den jongsten opstand 10.0000 menschen gevallen zijn 2000 soldaten en de rest opstandelingen. Duizenden menschen in den omtrek zijn dakloos. De opstandelingen ten getale van ruina 10.000 houden verscheiden steden in het zuidwesten bezet. Dit is andere taal dan de ambtelijke berichten spreken. Maar de uitzending van een sterke troepenmacht bevestigt zijdelings hoe ernstig de toestand is. De benoeming van Makarof tot mb nister van binnenlandsche zalcen is amb telijk "bekend gemaakt. Nog steeds vindt men in het wrak van de Liberté of bij het ophalen van, gezonken sloepen van andere vaartuigen" die waren toegesneld, lijken van slacht offers, soms geheel onherkenbaar. Verscheidene ljjken, die men nog niet heeft kunnen vrijmaken, liggen nog ik het wrak. Marseille schijnt opnieuw te wor den bedreigd met een staking van zee lieden, welke ernstige afmetingen schijnt te zullen aannemen. De leiders der ma trozen beramen bevelen, om de zeelie den hun schepen te doen verlaten en' men vreest, dat., indien zij hun voorne mens uitvoeren, de staking in alle an dere Fransche havens zou worden nage volgd. Tengevolge van de weigering van twee niet aangesloten [Werklieden, om toe te treden tot de vakorganisatie, heb ben alle arbeiders van een spinnerij in Burnley het voornemen te kennen gen geven, Woensdag niet langer samen te zullen werken met deze niet-georgani seerde werkkrachten. Op deze bedrei ging hebben de vereenigdc bezitters van spinnerijen in het Noorden en Noord- Oosten van Lancashire geantwoord door een algemcene uitsluiting, wélke onge veer 150.000 werklieden treffen zou, in uitzicht te stellen. Te Harmignics (Henegouwen, België) heeft een ontsporing van een trein plaats gehad, waarbij zes spoorwegwagens met passagiers een tuimeling hebben gemaakt en door midden zijn gebroken. Er zijn 21 gewonden, waarvan verscheidenen ernstig. Op Formosa hebben wervelstormen en overstroomingen gewoed, die veel schade hebben toegebracht aan de suiker rietplantages. Vijf roovers hebben bij Lodz een Russischen diensttrein overvallen. Zij gaven deri machinist door het zwaaien met roode lantarens te kennen, dat hij de snelheid moest verminderen. Onder bedreiging met den dood ontnamen de roovers het personeel de sleutels van den gepantserden wagon, waarin de ont vangsten van twee stations waren opge borgen. De roovers namen twee kisten met 11.800 roebel. Daarop moest het per soneel den trein verlaten, terwijl de roo vers nog een eind verder reden, om ten slotte van den trein te springen, dien zij op de rails lieten staan. In de schacht van de mijn Fiirst Hardenberg van de maatschappij tot mijnontginning te Gelsenkirchen (West- falen) is de kabel van den ophaalbak gebroken en de bak neergestort; negen mijnwerkers zijn gedood. Koninklijke Besluiten. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot rid der in de Orde van Oranje Nassau niet de zwaarden de 2e luit. H. ter Poorten, van het wapen der artillerie van het le ger in Ned.I-ndië, de reserve 2e luit. J. Labouchère, van het 3e reg. huzai'en de dienstplichtige sergeant K. H. Bak ker, van het 24e bat. landweer inf. en de dienstplichtige soldaat M... v. Meel, van het 36e bat. landweer-inf. is bevorderd tot luitenant ter zee 2e kl. de adelborst le kl. C. li. Zijlstra; is benoemd tot leeraar aan de Rijks- landbouwwinterschool te Schagen H. Visser, te Zuideierland is benoemd tot directeur van het post en telegraafkantoor te IJzendijke D. Akrijn, thans commies titulair der pos terijen en telegrafie tot directeur te ^Delfzijl J. G Ander son. te Druten en tot directeur te Zuid-

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1