Woensdag October BUITENLAND. BINNENLAND. 3e Jaargang, Nt. 605 Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. I DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, f 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco 1 per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/* cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer IScenj ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratii bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. algemeen overzicht. {We mogen niet beginnen te schrijven óver den stand vanjiet Italiaansch-Turksch conflict zonder den lezer het noodige voorbehoud aangeraden te hebben. Immers de Ita- fjiaansche bladen klagen zelf over de fjyeinige en dan nog zeer gebrekkige in- lichtingen die zij over den stand van Lzaken ontvangen. Slechts de „Agence iStefani" krijgt eenige officieele mede- pdeelingen, en welke dan nog. Voeg daar bij de strenge telegrammencensuur en 'de waarde der Italiaansche berichten Is gereduceerd tot nul. Ook van het eigenlijke porlogsterrein [{Tripolis, is niet veel nieuws te ver- inwachten, daar degenen die het konden geven, de correspondenten der verschil- f'lende bladen, door den bevelhebber der blokkadevloot per stoomboot naar huis geëxpedieerd zijn. Dwarskijkers nietnoo- dig, dacht Z.Exc. voorzeker. Zooals gezegd, is ei* dus zeer weinig nieuws. De bezetting van Tripolis moet echter nog niet plaats gehad hebben. De „New York Herald" zegt, dat Vrij dagmiddag te 2 uur het bevel verzonden yviis tot het bombardeeren van Tripoli, maar dat er later per draadloos tele gram een tegenbevel kwam, inet de in structie zich te beperken tot de blokkade. Deze zou voor de haven van Tripolis bewerkstelligd worden door de kruisers jVarese, Garibaldi en Sardigna, terwijl ij5 andere oorlogsschepen de kust bewa ken. Nog wordt uit Rome gemeld dat van admiraal Faravelli een telegram was binnengekomen, meldende dat de be velhebber van Tripolis op den eisch tot .overgave der stad heeft geantwoord met 'een verzoek om uitstel, welke termijn om ■12 uur gistermiddag zou verstreken zijn. 'Eerst dan zou men inet de beschieting Ib'eginnen. Nadere berichten daaromtrent ■■zijn echter nog niet ingekomen. De „Daily Chronicle" meldt nog, van gezaghebbende zijde vernomen te hebben dai de. Turksche strijdmacht in Tripolis onderschat wordt. Turkije beschikt daar over 40,000 goed gewapende soldaten en over groote hoeveelheden oorlogsma- terieel binnenslands, die betaald zijn met geld van den vorigen Sultan, daar Tur kije den aanval van de Italianen lang zien had. •- het binnenland zouden 60,000 Ara- :i met Mausers gewapend en ge- i verschanst zijn. »ór een bezetting van Tripolis schijnt bemiddeling der mogendheden logelijk te zijn. Men is algemeen van i-jïiiiie, dat slechts nadat deze een vol dongen feit is, de mogelijkheid van on derhandelingen voor de beide strijdvoe- rende mogendheden openstaat, omdat 'dan pas een basis voor de diplomatie ge- [geven is. De Sultan kan dan ook gemak- i keiijker toegeven, onder voorgeven daar- Itoc gedwongen te zijn. Over de voorwaarden waaronder dan Jot een overeenkomst te komen is meent liet Turksche 'blad „Neologos" het vol gende te weten: Tripolis er. Barka wor- jden in militair en administratief opzicht idoor Italië overgenomen en geregeerd [(door een-onderkoning, die op voordracht van Italië door den Sultan benoemd jwordt. ,Het souvereiniteitsrecht van den '■Sultan blijft gewaarborgd. Italië zal een ;ïiader te bepalen schadevergoeding be stalen, stemt toe in het opheffen van *de capitulaties en waarborgt de on schendbaarheid van het Turk'sdue rijk. 'iDc ministerraad zou deze voorsteller* {'langdurig hebben besproken en .morgen jjde beraadslagingen voortzetten. Zal dè 'Torte deze voorwaarden aannemen, dan ;zou waarschijnlijk de Duitsche gezant 'Konstantinopel verlaten oin de onderhan delingen te bespoedigen. De bemiddelingsactic van Duitschland 'bepaalt zich dus tot voorloopige bespre kingen te Konstantinopel. Van een aan- Ibieding van ambtelijke bemiddeling te ï^otne 'kan in de tegenwoordige phase van liet conflict geen sprake zijn, omdat Ita lië een dergelijke stap als een lastige be- Énoeiïng zuo moeten beschouwen, en dit Natuurlijk niet in de bedoeling van de Duitsche regcering kan liggen. Vooreerst moet men dus rekening hou den met een voortduren der krijgsver richtingen aan beide kanten. Het Italiaansche oorlogsplan waaraan de Consulta zich wil houden ziet er, volgens den Romeinschen corres pondent van de „Matin" in hoofdpunten aldus uit: lo. Italië voert in eigenlijken zin geen oorlog tegen Turkije liet zal alleen over gaan tot de noodzakelijk geachte bezet ting van Tripoli en Barka. Het onder scheid schijnt sdhijnbaar te zijn het heeft echter werkelijke beteekenis. 2o. In overeenstemming met de toezeg gingen aan de mogendheden zal het Ita liaansche eskader de Turksche vloot niet aanvallen, indien deze laatste zich van oorlogsdaden onthoudt en zich niet in de nabijheid der Italiaansche en Tripo- litaansche kusten begeeft. 3o. Het was alleen uit een oogmerk van verdediging, dat de vaartuigen van het kleine eskader van den hertog der Abruzzen jacht gemaakt hebben op de Turksche torpedobooten, die gevaarlijk werden geacht voor de Italiaansche vloot en voor de niet versterkte kusten van Italië aan de Adriatische Zee. 4o. Geen ontscheping, geen beschie ting, behalve aan de Afrikaansche kust, zal onder de Italiaansche krijgsverrich tingen worden opgenomen 5o. Italië wenscht Turkije noch te ver zwakken noch te vernederen, noch ook binnenlandsche onlusten i«i dat rijk uit te lokken. Aan dit vierde punt schijnt Italië zich zoo streng niet te houden. Kwamen eerst reeds berichten, die telkens werden te gengesproken van troepenlandingen in Europeesch Turkije, nu moet de hertog van Abruzzen den wali van Prevesa een ultimatum hebben gezonden, waarin ge zegd wordt, dat de Italiaansche. vloot de stad zal beschieten, indien men de'oor logsschepen, die in de haven een toe vlucht hebben gezocht, niet overgeeft. Ook in Turkije schijnt men niet tege- looven aan de ontkenning van vijandige bedoelingen van den kant van Italië. Met koortsachtigen haast wordt dan ook aan de mobilisatie gewerkt. De minister van oorlog heeft zes bri gades redifs onder de wapenen geroe pen, om de kust van Albanië van Valona tot Prevesa te verdedigen. .De vuurtorens bij Murto en Kassandra zijn gedoofd. Uet fort Kassandra is met zware artillerie versterkt en het binnen varen is aan de schepen van alle natio naliteiten des nachts verboden. De minister van oorlog heeft den com mandanten van Saloniki, Uskub en Ko sovo last gegeven, voorstellen te doeii tot en te beginnen met het bezorgen van levensmiddelen voor 30,000 man met 4000 paarden voor Kossovo, 50,000 man voor Uskub en 100,000 man voor Salo niki. Alle.voor den dienst geschikte man nen worden aangespoord, zich als vrij willigers voor den strijd tegen Italië aan te melden. Het begint er steeds meer op te lijken dat de lont in het buskruit in den Balkan gaat gestoken worden. In Griekenland maakt men zich nog steeds zeer bezorgd voor het uitbreken van een Turksch- Griekschen oorlog, allen verklaringen der Porte van het tegendeel ten spijt, Ook al is de Porte .werkelijk vredelie vend, dan nog bestaat de mogelijkheid, dat er heden of morgen zich een of ander ernstig grens-incident voordoet, dat den oorlog zou kunnen ontketenen. Er heerscht te Athene een zekere onrust over de plannen van Turkije en vooral over de kans op een anti-Grieksche al- gemeene volksopwinding in Turkije. De Atheensche correspondent van het „Berliner Tageblatt" seint, dat de Griek- sche ministerraad gisteren tot de op roeping van de lichting 1909 besloten heeft. Ofschoon het ambtelijk ontkend wordt, moet de maatregel ^toch tegen Turkije gericht zijn, daar de beide regee- ringsorganen betoogd hebben, dat men weliswaar geen reden heeft de vriend schappelijke verklaringen van de Turk sche regecring te wantrouwen, maar dat men niet weet waartoe zij onder den druk van het volk kan komen. Ook de andere Balkenstaten zijn niet erg gerust. In Bulgarije moet men ook op het erg ste voorbereid zijn en alleen Servië heeft Turkije verzekerd dat het onzijdjg zal blijven. Als het maar waar is. De eerste gevangenen zijn Zondag in Italië aangebracht. Zondagochtend is het door de Italia nen buitgemaakte Turksche stoomschip Neppa Landon met 5 Turksche officie ren en 162 Turksche soldaten als gevan genen aanboord te Tarente aangekomen. Een groote menschenmenigte was van de ontscheping getuige. Te Bari is een Turksche bark, wel ker kapitein oogenschijnlijk niet op de hoogte was van den oorlogstoestand, door de Italiaansche overheden in beslag genomen. Te Napels zijn een Turks ch officier en 42 soldaten, die op het stoomschip Scri- via naar Tripoli trachtten te komen, aan gehouden. Hun goederen werden in te genwoordigheid van den Turkschen con sul doorzocht. Zij moesten hun uniformen tegen burgerkleeren verwisselen en wer den vervolgens in het hotel d'Italia on dergebracht. Daar werden zij door de po litie bewaakt. Het Turksche stoomschip Sabah, dat Turksche troepen, inet bestemming voor Tripolis, aan boord had en dat door de Italiaansche schepen werd in beslag ge nomen, is te Brindisi aangekomen. Te Genua is de Turksche brik Bono Lose en te Livorno de brik Konstantino in beslag genomen. Ter behartiging der belangen van Katholieken in Tripolis is de hoogeerw. pater Rossetti, Aposto lisch gedelegeerde van Tripolis, Vrijdag 11. van Rome naar Tripolis vertrokken, na ontvangen te zijn door Z. H. den Paus, en den minister van buitenlandsche zaken, San Giuliano. Aangezien hij is bekleed met een dip lomatiek ambt, zal zijn aanwezigheid al daar, in geval van nood, vaak nuttig kun nen zijn. Op zijn verblijf in Tripolis zal hij de pauselijke vlag kunnen jiijschen en dip lomatieke onschendbaarheid genieten, niet alleen voor zich zelf, maar ook voor ande ren. Anderzijds wordt verzekerd, dat de Duitsche gezant bij het Vaticaan, in een onderhoud met Kardinaal Merry del Val officieel aangeboden heeft, de Katholieke missionarissen en katholieke instellingen in Tripolis te beschermen. De tegenrevolutie in Portugal schijnt toch werkelijk door een inval van Paiva Couceiro ondersteund te worden. De Echo van Santiago meldt, dat kapitein Paiva Couceiro, het hoofd der Portugee- sche samenzweerders, in den nacht van Zaterdag op Zondag de Portugeesche grens overgetrokken is aan het hoofd van een troep van 4000 man. De troep was wel uitgerust u- beschikte over verschil lende stukken geschut, mitrailleuses en muilezels. De regeering wil het doen voorkomen alsof zij aanstonds door de republikeinen werden teruggeslagen. De bladen bespre ken echter, zij het dan aarzelend, de mo gelijkheid van een inval. De minister-president, daarover onder vraagd, erkent geen berichten uit Chaves te hebben ontvangen, wijl de monarchis ten in het Noorderdistrict de spoorwegen opgeblazen, de telegraafdraden en een brug vernield hebben, maar hij geeft toe, dat Paiva Couceiro aan de overzijde der grens monarchisten heeft opgesteld met het doel om een inval te ondernemen. In het geheele Noordelijke gedeelte van het land is de anti-republikeinsche bewe ging aangewakkerd. De minister van oor log zendt versterkingen van infanterie en cavalerie. Een telegram uit Baldajoz zegt, dat de bevolking van Santa Triso (Portugal) in opstand is gekomen en de monarchie heeft uitgeroepen. Uit tal van huizen waait de vlag van het koninkrijk en de plakkaten, die de proclamatie der repu- blik bevatten, zijn afgerukt. De republi keinen namen de wijk, waar zij maar een schuilplaats konden vinden. Gisteren is generaal Madeiro tot President van Mexico gekozen. Deze verkiezing geschiedt door het Congres, maar van een werkelijke vrije keuze is in gevallen als het onderhavige, geen sprake. Madero is de leider geweest van de omwenteling, die den ouden presi dent-dictator Diaz uit het bewind heeft gestooten. En in zoo'n geval wordt de leider van den opstand president in de woelige republieken van Midden- en Zuid Amerika. Moge te verwachten zijn, dat zich tegen den overwinnaar uit de revolu tie-dagen een ernstige tegencandidaat zou voordoen, dan worden èn het congres èn die tegencandidaat van te voren zóó bewerkt, dat den overwinnaar geen aan gename stembusverrassingen kunnen te beurt vallen. En zoo is dan nu Madero president van de Mexicaansche republiek. Hij aanvaardt zijn ambt met de beste voor nemens, hij wil het land voeren op ba nen van vrijheid, vooruitgang en voor spoed. Maar ook Porfirio Diaz was zoo begonnen, om te eindigen echter als on- afzetbaar despoot en autocraat voor het leven. Totdat een revolutie hem wegvaag de. Het schijnt de vloek te zijn van vele Latijnsch-Amerikaansche republieken, dat de regeerder er zich enkel kan handha ven door den dictator te spelen, totdat zijn dictatuur te knellend wordt en een nieuwe revolutie uitbreekt, die weer een vrijheidsman aan het bewind brengt, wel ke laatste zich dan ook spoedig als dicta tor ontpopt. Porfirio Diaz was tenminste een ver licht dictator, die zijn land tot grooten materieelen voorspoed had gebracht. Wat Mexico van Madero's bewind te wachten heeft, staat af te wachten. Daaromtrent laat zich niets voorspellen. gemengd. Te Kopenhagen is Maandag de Deensche Rijksdag geopend. Zoowel van het Folkethiiig als van het Landsthing zijn de voorzitters herkozen. De Russische regeering heeft beslo ten om aan de weduwe van den vermoor den minister-president Stolypin een jaar- lijksch pensioen van 23,000 roebel toe te kennen. De cholera breidt zich in Europeesch Turkije uit. De Italiaansche geneesheeren zijn uitgesloten van de gezondheidscom missie en de overheden hebben ook de directeuren van het Italiaansche hospi taal in verband met den oorlogstoestand ontslagen. Een boot met 17 jonge Japansche vrouwen, die waterlelies wilden plukken, is te Kobe gekanteld; allen zijn verdron ken. De plechtige uitvaart van de slacht offers der Liberté heeft gister in tegen woordigheid van president Fallières te Toulon plaats gehad. In zijn toespraak heeft de president, na een ontroerende hulde gebracht te hebben aan de dooden, wien hij den afscheidsgroet van het rou wende vaderland bracht, gezegd, dal de betuigingen van hooge en treffende deel neming uit het buitenland tot het hart der Fransche zeelieden gesproken hadden. Gedurende de begrafenis heeft zich een paniek voorgedaan in den stoet tengevol ge van den val van een ladder, waarop toeschouwers hadden plaats genomen. Talrijke personen hebben kneuzingen op- geloopen. President Fallières en de voor zitters der beide Kamers werden van el kander gescheiden. De stoet werd een oogenblik verbroken. Koninklijke Besluiten. Bij'Kon. Besl. is benoemd tot lid van het college van curatoren der rijksuniver siteit te Groningen inr. M- Binnerts is voor het tijdvak van 14 October 1911 tot en met 31 Augustus 1912 benoemd tot leeraar aan de R. H. B. School te Leeuwarden, H. van Eek, te 's Hertogen bosch is aan den ontvanger der directe belas tingen T. P. Krijger te Schiedam eervol ontslag verleend; is benoemd tot directeur van het post en telegraafkantoor te Hansweert J. F. 'Peeters, thans te Sas van Gent. is opnieuw voor den tijd van vier jaar benoemd tot secretaris van den Mijnraad mr. W. A. J. M. van Waterschoot van der Gracht, lid van dien raad. Tweede Kamer. De afdeelingen der Tweede Kamer zijn gisteren samengekomen tot onderzoek van de Staatsbegrootings-ontwerpen voor 1912. De commissie van rapporteurs voor de Indische begrooting voor het a.s. dienst jaar houdt hedenavond hare eerste bijeen komst. Zondagsheiliging. Aan de hoofdambtenaren van den Rijkswaterstaat is in herinnering ge bracht, dat iederen beambte, onafhanke lijk van de hem toegekende vrije Zon dagen en vacantietijd, eiken Zondag de gelegenheid moet worden gegeven zijn godsdienstplichten uit te oefenen. Het ongeluk aan boord van de Hertog Hendrik. Het „Soer. Hbl." geeft een uitvoerig verhaal van het ongeluk aan boord van do Hertog Hendrik. Dit oorlogsschip was bezig met het houden van gevechtsschiet oefeningen. Het snelvuren geschiedde vol komen reglementair bij het 15 c.M. ka non aan stuurboord, reeds tal van scho ten waren gelost. Bij het noodlottige schot was het sluit stuk klaarblijkelijk niet heelemaal gesloten toen de richter vuur gaf. Het sluitstuk werd met een ontzettende snelheid opengeslagen en de twee man schappen, die achter het sluitstuk gereed stonden met een nieuw projectiel, kregen de volle laag van de uit elkaar gespatte koperen huis. Beiden waren onmiddellijk dood. De iets ter zijde van het sluitstuk staande richter werd in de zijde getroffen en wel zoo hevig, dat hij binnen enkele minuten den geest gaf. Schuin achter de gedoode laders stond de adelborst le kl. van Doorn. Overal vlogen de kopersplin ters hem in het lichaam en zwaar gewond werd hij weggedragen. Van de overige manschappen, die in de nabijheid stonden werden nog 3 manschappen, waarbij 1 in- landsche, ernstig gewond. Wel kregen nog eenige andere mariniers splinters in het lichaam, doch deze waren van geen beteekenis. Door het ontzettend gebulder van liet snelvuur werd het ongeluk niet direct opgemerkt, maar nauwelijks 20 seconden daarna werd ophouden met vuren bevo len en toen werden natuurlijk de noodige maatregelen genomen. De „Hertog Hendrik" stelde zich in verbinding met de andere oorlogssche pen en vandaar kwamen onverwijld de of ficieren van gezondheid om assistentie te verleenen. ,Toen vertrok de „Tromp"- naar Soerabaja om bericht van het gebeur de over te brengen en er voor te zorgen dat de gewonden en dooden zonder op onthoud naar het hospitaal konden wor den vervoerd. Het transport geschiedde volgens het blad, op een uitstekende en vlugge wij ze; per extra trein werden de gewonden naar Goebeng vervoerd, vanwaar zij met brancards het hospitaal op Simpang be reikten. Het blad deelt ten slotte mede, als het oordeel van bevoegde zijde, dat het on geluk niet geweten kan worden aan non chalante of ongeoefendheid van het be dienend personeel. Hoogstens zou men kunnen spreken van een technische on- volkomendheid in het mechaniek der sluitconstructie. De mogelijkheid bestaat dat afgeschoten wordt, wanneer het sluit stuk nog niet zuiver gesloten is, doch dit is slechts een ondeelbaar oogenblik. Nu bestaat er wel een voorschrift, dat den laders de verplichting oplegt te roepen wanneer het sluitstuk dicht en het kanon gereed is om afgevuurd te worden, maar wanneer 2 kanonnen van 24 c.M. op korten afstand aan het bulderen zijn, kunnen dergelijke roepsignalen onmogelijk gehoord worden. Al deze omstandigheden maken, dat het vuuren met zoo'n scheeps- kanon afhankelijk is van regelmatig nauw* gezetachterelkaaruitgevoerdebewegingen. De „Locomotief" geeft de volgende afwijkende mededeelingen over de oor zaak van het ongeluk. Het schijnt dat, zonder eenig ongeval, de granaat in het kanon werd gebracht, maar toen kon het sluitstuk niet ter be stemder plaatse aangebracht worden. Er haperde iets aanhet sluitstuk werd! weer opengemaakt om te zien of de gra naat ergens wrong. Men trok de granaat terug .eerst was er geen beweging in te krijgen, toen plotseling de granaat los kwam en door het gedrang niet ge noeg handen disponibel waren oin die te gen vallen te behoeden. De granaat viel toen met een smak op het dek en toen volgde de ontbranding inet het ongeluk kige gevolg. Het verhaal dat de granaat na onvoldoende sluiting van het sluit stuk in 't kanon vooruitschoot en toen beklemd raakte en dat daarna de ontJ stane gassen naar achteren een uitweg vonden en het sluitstuk vernielden, schijnt niet met de waarheid overeen to stemmen. korte kroniek. De gewone audiëntie van den Minis-* ter van Waterstaat zal op Vrijdag 6 de* zer, en die van den Minister van Binnen landsche zaken op Zaterdag 7 dezer niet plaats hebben.

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1