BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. fereiding te verkrijgen, en dat wij die waarborgen zouden toestaan, voor zoo ver daardoor onze territoriale integriteit niet geschonden werd. Desondanks zendt Italië ons een oor logsverklaring. Onze vredelievendheid noopt ons om toch een beroep te doen op de vredelievende opvattingen en de vriendschap der andere regeeringen, op dat zij Italië een protest zullen doen hooren en dit land overtuigen van on zen oprechten wenseh om in onderhan delingen te treden, teneinde noodeioos bloedvergieten te voorkomen". In afwachting van het antwoord ver klaarde de Porte alle maatregelen, die zij het recht heeft om ten gevolge van Italië* s oorlogsverklaring te nemen, op schort. Zij heeft ook een mededeeling aan de bladen versterkt, behelzende, dat er ti- gen ltaliaansche onderdanen en belan gen geen maatregelen zullen genomen worden, tot de uitslag van het beroep bekend is. Intusschen is,' blijkens telegrammen, van' Engeland en Duitschland een wei gerend antwoord binnengekomen. Duitschland antwoordde, dat het reeds Uvee vruchtelooze pogingen in dien zin bad gedaan en dat een derde poging niet anders dan koel door Italië opge nomen zou kunnen worden en misschien de ontwrichting van het Drievoudig Ver bond niet dienstig zou wezen. Sir Edward Grey, de Engelsche mi nister van buitenlandsche zaken, liet we ten, dat hij het voor een tusschenkomst eenigszins te laat vond. Engeland heeft eveneens geweigad, Turksche troepen vergunning te geven om odor Egypte heen te trekken. De mogendheden gaan voort oorlogs schepen te zenden naar het terrein van den strijd. Zoo moet vcor Trëbizonde een ;Russisch eskader zijn verschenen, de Engelsche vloot te Malta zal, zegt^ men, na kolen geladen te hebben zee kiezen. L>e Amerikaansche kruiser Chester zal zich naar Derna begeven, om de Ameri kaansche oudheidkundige expeditie in die streken bescherming te gaan brengen. Ook Duitschland en Erarvkrijik schijnen zich te haasten om schepen voor de Mid- Jeliandsche zee klaar te maken. Een Engelsch blad verneemt uit Car diff, dat ook Frankrijk zich in Wales van kolen tracht te voorzien. Frankrijk doet alle mogelijke moeite om in Wales een order van 250,000 tpn scheepskolen geplaatst te krijgen. Van uit Hamburg worden sedert eeni- ge dagen zeer groote leveranties van Jtolen voor de Duitsche marine uitge voerd. Een firma, die de kolen levert voor de Oostzeevloot, zendt dagelijks 3000 ton naar Kiel, Deze zendingen hou den aan en de firma heeft last gekre gen voor een snel transport van de noo- dige kolen zorg te dragen. Men verwacht alzoo geen spoedige oplossing van het huidig conflict. (Voor eventueel later nieuws, z'ie onder Laatste Berichten). GEMENGD. Zaterdagmorgen oiml 2 uur zou door monarchisten te Oporto een poging ge waagd worden tot een tegenomwente ling. De samenzwering is echter uitgeko men. Het plan om de infanterie en de artillerie te verrassen en de kazernes te nemen werd verijdeld. Gevechten had den in de straten plaats tusschen mo narchisten en carbonarios. In de voor steden worden nog schoten gewisseld. Talrijke militairen zijn gevangen geno men. Op het oogenblik hebben de repu blikeinen de overhand. De revolutionaire samenspanning te Oporto had vertakkingen in andere plaat sen in het noorden, waar de rust thans hersteld is. Er zijn te Oporto 155 men- schen in hechtenis genomen. In heel Por tugal heerscht volmaakte rust. Uit Athene wordt aan de yTemps" geseind, dat de afgevaardigden van de oppositie te Canea Vrijdagmiddag be sloten hebben, met alle mogelijke midde len te bewerken, dat de vereeniging van Kreta met Griekenland erkend zal wor den. In een officieuse Berlijnsche cor respondentie aan de „Köln. Zeitung" wordt gemeld: Hedenmiddag is door den Franschen gezant Cambon het ant woord der Fransche regeering overhan- digd. Op eenige punten wijkt het af van het standpunt der Duitsche regeering. De begins el vragen worden daarin echter niet betrokken en in gezaghebbende kringen is men overtuigd, dat een mislukking der onderhandelingen uitgesloten is. In Zweden is het kabinet-Lindman afgetreden. De koning heeft den leider der liberale partij, Staaff, ontboden ten einde hem te raadplegen over den poli- tieken toestand en over de vorming van een kabinet. Te Dublin heeft een allerhe vigst hongeroproer gewoed. Het ge peupel deed een aanval op verscheiden broodkarren, die werden omgesmeten. De inhoud werd terstond onder de hon gerende vrouwen en kinderen verdeeld. Koninklijke Besluiten. Bij Kon. besluit is benoemd tot kanton rechter te Leeuwarden, mr. C. Uiterwijk, thans griffier bij het kantongerecht te "^otterdam - dr. J. M. Hiebendaal, directeur der ^ntelijke H. B. S. te Gorinchem be noemd lot o.iicier in de urde van Oranje- Nasseau is J. M. Voorhoeve te Nijmegen, presi dent-directeur der Noörd-Brabantsch- Duitsche Sooor wegmaatschappij, benoemd tot commandeur in de Orde van Oranje Nassau is benoemd tot assistent bij de directie van de Rijkspostspaarbank J. G. Waüe- boom, thans tijdelijk ambtenaar is de Oost-Indische ambtenaar met verlof J. C. Swaab, laatstelijk opzichter le kl. bij den waterstaat, eervol uit 's lands dienst ontslagen. Verbond van neutrale vak- vereenigingen. Gisteren heeft, onder leiding van den heer R. Winlce:, voorzitter van den Naiio- nalen Bond van handels- en- katoorbe dienden Mercurius, te Utrecht een ver gadering plaats gehad van afgevaardig den van zestien vakvereenigingen, met liet doel voorbereidende besprekingen te houden met betrekking tot de oprichting van een verbond van neutrale vakver eenigingen, als tegenhanger van het Ned. Vakverbond, dat een socialistische fede ratie is. Met 12 tegen 2 st. en 2 sf. bianco werd de Bond van Orde van personeel in dienst der H. IJ. S. M. niet ter vergadering toe gelaten, omdat deze Bond, ais zijnde een federatie van anti-sociaaldemocratische vereenigingen, niet een neutraal karakter heeft. De ovtrige 15 vereenigingen vertegen woordigen te zamen 10.572 leden. Van verschillende zijden werd de weil- sehelijkheid geioogd van de oprichting van een organisatie van neutrale vakver eenigingen, die zich afzijdig houdt van de permanente samenwerking met een uenaalde politieke partij. Enkele aanwe zigen betoogden, dat het nieuwe verbond zich zou moeten verklaren voor het strij den van de nklassenstrijd, waartegenover echter werd verklaard en erkend, dat de opneming van een zoodanige verklaring slechts misverstand en onnoodige ver deeldheid zou kunnen wekken. Daar intusschen geen der vertegen woordigde bonden mandaat omtrent de finitieve toetreding had mede kunnen ge ven, werd overeengekomen, dat de afge vaardigden aan de respectieve bonden de gewenschte toelichtingen omtrent het ver handelde zouden verstrekken. Zoo mogelijk zal vóór half januari be richt omtrent al of niet aansluiting bij het Neutraal Vakverbond gezonden wor den, ten pinde tegen de tweede helft van Februari een constitueerende verga dering te kunnen beleggen. Arbeidecontract. In het bijvoegsel van het „Sociaal Weekblad" zijn o. a. opgenomen de vol gende rechterlijke beslissingen inzake de wet op de arbeidsovereenkomst: Kantongerecht te 's-Gravenhage De kantonrechter is niet bevoegd het bedrag der schadeloosstelling, bedoeld bij art. Iö39r te verminderen, ook al heeft de ontslagen arbeider weder spoedig werk gevonden, al is dientengevolge het over eenkomstig de wet toegekende bedrag niet in overeenstemming met de werke lijk geleden schade. Kantongerecht te Alkmaar: Het fingeeren van verkooporders door een haudelsreiziger tegenover zijn patroon moet geacht worden te zijn een drin gende reden die het onverwijld beëindi gen der dienstbetrekking, zonder het in- achtnemen van eenigen opzeggingings- termijn of het betalen van eenige schade- loosteliing wettigt. Hieraan doet niets af, dat de arbeider na de opzegging voor denzelfden patroon is blijven arbeiden, omdat deze verklaard had slechts op an dere arbeidsvoorwaarden (o.a. een ander loon) dezen reiziger in dienst te willen houden. KORTE KROMEK. Z. K. H. Prins Hendrik wordt Za terdagmorgen te 7 u. 13 min. per D-trein aan het station Apeldoorn terugverwacht. Naar de „Ned" verneemt, is mr, L. J. Rietberg, grifier der Staten van Utrecht, bestemd om te worden benoemd tot gou- vernements-secretaris van Suriname. De Intern. Sanitaire Conferentie, die op 10 dezer te Parijs zou gehouden wor den, is, naar aan de „Ned" bericht wordt, tot November uitgesteld. LEIDEN, 2 October. Nederl. R. K. Volksbond. Gisteravond had in den Nederi. R. K. Volksbond de eerste uitvoering plaats ter gelegenheid van de 17de jaarfeest viering. 't Spreekt vanzelf, dat de zaal stampvol was en dat geen plaatsje onbe zet bleef. De feestavond werd geopend met een woord van welkom door den voorzitter den Heer W. de la Rivière, die consta teerde, dat de Bond ook het laatste jaar met succes werkte. Met vreugde mag daarom het jaarfeest worden gevierd om daarna weer met frisschen moed aan den slag te gaan. Spr. wilde echter eerst nog wijzen op den socialen en den apologe- tischen cursus, die vanwege,de^fdeeling dezen winter zullen worden gehouden onder leiding resp. van den WelEerw. Pater Zuidgeest en den Heer Engels. Spr» spoorde de leden tot flinke deelname aan. De WelEerw. Pater Zuidgeest, die met applaus en fanfares werd begroet, hield daarna een geestdriftigh toe spraak, waarin ZEerw. uiteenzette dat de geheele geschiedenis der kerk spreek^ van strijd en overwinning. Spr. schelste enkele momenten van dien strijd, waarbij, al scheen het af en toe dat de leugen over de waarheid en de ondeugd over de deugd zou zegevieren, toch deugd en waarheid overwonnen. Met een terugblik op dat verleden behoeven wij thans niet te vreezen. Zeker wij beleven bange dangen, doch behoeven geen ondergang te duchten. Takken mogen afgescheurd worden, maar ontwortelen zal dc boom nooitwij inögen juichenwat vallen moog, wij staan, (applaus.) Voor die overwinning worben offers gevraagd. Deze zijn alle eeuwen door gebracht; zij moeten ook nu gebracht worden. Zelfs hij, die ëén talent heelt gekregen, moet dat niet onbenut laten. Arbeidt en bidt, zegt spr. dan zal na den strijd de overwinning komen. (Daverend applaus.) Hierna werd het fe; rogramma afge werkt, waarop wij n i »«e 2e uitvoering op Donderdagavond nader terugkomen. Slechts vermelden wij dat de Harmonie voor 't eerst optrad onder leiding van haar nieuwen directeur, de heer P. A. Smeele. Een collecte voor Hulp in Nood bracht f 5.80 op. St. Barbara-vereeniging. Onder voorzitterschap van den heer Warmerdam vergaderde -gistermiddag de St. Barbara-vereeniging in het gebouw van den Ned. R. K. Volksbond. Na opening_en goedkeuring der notulen werd besloten aan den oud-adviseur pater Hanen bij zijn 25-jarig jubileum een feli citatie te zenden. Nog werd besloten aan het bakkersgilde St. Hubrecht een gift te verleenen van f 1 voor het vaandel fonds. Wat betreft de uitkeering bij overlijden was het voorstel van het bestuur de con tributie met 5 et. per maand te verhoogen en een jaar na inwerking treden van deze bepaling f 15 bij overlijden uit tekeeren. Deze verzekering zou in eigen beheer van de vereeniging blijven, er niet ver plichtend gesteld worden (daar men anders licht te veel leden zou verliezen). Nadat verschillende leden omtrent dit voorstel hun meening hebben kenbaar gemaakt wordt besloten (wegens de slechte opkomst der leden op deze vergadering) een -circulaire te richten aan de leden met de vraag of zij voor een verzeke ring zijn dan niet, tegelijk met de mede deeling dat de contributie met 5 ct. per maand verhoogd zal worden, en dat de uitkeering zal bedragen het eerste jaar naar omstandigheden, en de volgende jaren f 25. Wat betreft de bidstonden in de Novem- bermaand wordt medegedeeld dat deze niet meer door den voorzitter van St. Barbara zullen worden geopend en ge sloten. Besloten wordt een honderdtal „Stabat Mater" te doen drukken ter gerieve der leden. Naar het jaarfeest van St. Barbara te Rotterdam, ten vieren a.s. Zondag, zullen geen afgevaardigden worden gezonden. De heer Goddijn maakt een opmerking over den minder gunstigen toestand in het ziekenhuis alhier voor de familieleden van de aldaar gestorvenen. Het bestuur zal pogingen aanwenden om hierin ver betering te krijgen. Met gebed wordt daarna de vergade ring gesloten. Bij Koninklijk Besluit js aan den Sergeant-Majoor-instructeur A. J. Mui laart van het 4e Regiment Inf nterie een voortdurend pensioen verleend van f 312 'jnars, met gelijktijdigen overgang bij het Reserve-personeel van de Landmacht. De le Luitenant J. Bakhuis van het 3e Bataljon 4e Regiment-Infanterie wordt met ingang van 1 December a.s. overgeplaatst bij den Staf van dat Korps alhier. Voor het examen pólitiediploma is te Utrecht geslaagd de heer B. van der Veen, agent van politie 2e klasse alhier. Het aantal nieuwe studenten, dat bij de vrouwelijke studentenvereeniging alhier is ingeschreven, bedraagt dit jaar 22, als volgt verdeeld over de faculteiten,: philosophic 6, rechten 7, letteren 6 en medicijnen 3. Bij beschikking van den minister van Binnenlandscbe Zaken-is, voor het tijdvak van 1 Januari tot en met 31 Dec. 1912, benoemd tot conservator bij het Rijksmuseum van Oudheden alhier, de heer A. E. van Giffen, doctorandus in de plant- en dierkunde, assistent voor de zoölogie aan de rijksuniversiteit te Gro ningen. roomsche agenda. Woensdag 81/2 uur 's avonds. Bondsgebouw Rapenburg 10. Vergade ring van werkende leden van de Jonge Garde. Allen, die bereid zijn bij de a.s. gemeenteraadsverkiezingen mede te wer ken, worden tevens uitgenoodigd. KATWIJK. Bij beschikking van den Minister van Oorlog is aan de echtge- noote van den milicien C. van Dijk van het 4e Regiment Infanterie vergoeding ingevolge Art. 113bis der Militiewet 1901 toegekend tot een bedrag van f 0.40 per dag. KATWIJK AAN ZEE. Eenige partijen, haring kwamen in afslag. De prijzen waren volle pekelharing f 16.25-f 16.80 maatjes dito f 12.45-4 12.90, ijle dito f 12.80-f 15.80, steurharing f 10.75-f 15.8 makreel f 7,45-14,80 per kantje. L1SSE. Bij beschikking van den Minister van Landbouw zijn, voor het tijdvak van 0:1221{ tot en met 30 September 1912 benoemd tot leeraar aan de Rijks- tuinbouwwinterschool alhier H. Van de Weerd, P. K. Van Cittert Hzn. en R. Bogtstra, allen te Haarlem. WARMOND. Naar aanleiding van de plaats gehad hebbende diefstal van geld enz. van den landbouwersknecht v. L. is door de Arr. Rechtbank een nieuwe instructie bevolen, welke Vrijdagmiddag teii Raadhuize alhier door den kanton rechter uit Leiden werd gehouden. De aangever en de vermoedelijke dader met nog tal van getuigen werden gehoord. De instructie duurde van 1—4D uur 11.m. WOUBRUGGE. Zaterdagmiddag met een zeer sterken zuidwesten wind, werd men alhier opgeschrikt door het geroep van brand. In de bebouwde kom van het dorp was een rieten dak onder de pannen in brand geraakt. Aan het kloeke op treden der bewoners, die met emmers water, de strijd tegen de vlammen aan vingen, is het te danken, dat groo gevolgen zijn voorkomen. GEWESTELIJK GEMENGD. De Storm. Ook in L e i d e 11 eu omgeving heeft de storm op .verschrikkelijke wijze ge woed. Zelfs zijn hier nog dood el ij ke onge lukken te beoeuren. Op de K^ogewoerd werd van een winkel een uithangbord afgerukt; het viel een 17-jarigen jongen, B. genaamd op 't hoofd, die bewusteloos ineenzakte' en bijna ter stond, vermoedelijk aan een hersenschud ding, bezweken is. Het uithangbord is door de politie in beslag genomen. Op de Plantage woei een schoorsteen van het dak van een woning en kwam terecht on den 24-jarigen M. Met een gebroken been en schedelbreuk werd de man opgenomen. Per brancard naar het ziekenhuis gebracht, is de man onderweg aan de gevolgen overleden. Het tentoonstellingsgebouwLand bouw, dat als feestgebouw op den 3den October dienst moest doen, is geheel tegen den_ grond gewaaid; de verschil lende onderdeelen'-'werden links en rechts door de lucht geslingerd. Van de overdekte Korenbeursbrug werd een deel van de bedekking afgeslagen. Op de Middelstegracht woeien enkele muren om. De elecirische tram dienst door de ge meente werd gestaakt. Verder is er een groot aantal boomen ontworteld, waaronder ook de beroemde kastanjeboom aan de Vischmarkt. Het aantal dakpannen en stukkeu schoorsteen, die neervielen, was legio. De Haagsche tram, die te 9 uur te Leiden aankomt^ werd bij De Vink door 15 vallende hoornen geheel ingesloten en kon voort noch terug. Tot half twaalf kon geen tram Leiden bereiken; men was toen bezig de boomen door te zagen. Te Hoofddorp is de tribune van de vereeniging „Vooruit", die gebrnikt wordt bij het concours-hippique dat telken jare gehouden wordt, geheel onderstboven geslagen en vernield. Het schijnt dat de tribune in twee gedeeltenis weggeslagen, daar het eene gedeelte anders gedraaid ligt dan.het andere gedeelte. Het is een ware ruïne en voor de vereeniging is het een zeer groote schadepost. Voor zoover bekend, heeft de storm gelukkig in deze gemeente geen persoonlijke on gelukken teweeg gebracht. Te N i e u w-V e n n e p heeft de storm - nogal huisgehouden. Verscheidene schut tingen en afrasteringen lagen op den grond en verscheidene boo.men waren gestrekeh. Een hiervan en nog wel een heeie zware boom, was op het dak gevallen van K. van Noort, barbier aldaar, en bracht heel wat schade teweeg. Uit Sassenheim wordt ons gemeld Nauwelijks was de tram, die 8.56 uit Leiden alhier aankomt, het Westeinde gepasseerd, of een zware boom viel dwars over den weg en toen de tram bij het huis van den heer Stelma kwam:, lag aldaar ook een 'boom, zoodat de tram gevangen was en verder, noch terujg kon. Aan het huis van den heer Stelma werd door dezen boom groote schade aangericht, het dak werd zwaar bescha digd, een tak kwam 2elfs door den zol der in de bakkerswinkel terecht, ge lukkig zonder iemand ernstig te bezee- ren. Direct werd met vereende krachten aan het opruimen, afhakken en doorza gen begonnen, doch het was Iaat in den nacht, eer men het met opruimen ge reed was. Op de Kastanjelaan zijn 7 zware boo men omgewaaid en bij het huis van den heer Dijkstra 4, terwijl ook in de buiten plaats van den heer Charbon vele boo men rijn omgewaaid. De gevangen tram kon eerst te half twaalf de terugreis naar Leiden aanvaar den; in dien tijd was ook de boom bij het VCestend opgeruimd, en was de tram, die 933 uit Jiaarlern moest arriveeren, alhier aangekomen. Te Lisse werden op het buitengoed „Beukenhof" minstens een honderdtal boomen ontworteld, waarvan er vele op den Stationsweg lagen, zoodat deze niet te passeeren was. Op het landgoed „Wassirgeest" zijn eveneens vele boo men ontworteld. Vier zware iepenboo- men z'jn tegen de daar staande huizen aangestreken en staan zeer gevaarlijk. Een zware eik is gestreken en heeft hef aldaar pas gebouwde ijzeren hek geheel uit ha«r voegen gelicht. Op nog meer plaatsm'zijn boomen omgewaaid, doch gelukWg allc,n_ zonder persoonlijke jo_n- gdukken te' veroorzaken. Te Warirïond liggen ongeveer 150 zware boomen geveld, terwijl de wegen bezaaid met armen en takken, die het verkeer zeer bemoeilijken. Telefoonpalen staan schuin en scheef en alle draden zijn afgeknapt. ïn den nacht reeds zijn de gevaarlijke wegen afgesloten. In het naburige Poelgeest is veel vernieling aangebracht, o.a. is :de bekende, sta-» tige populierenlaan langs Huijze Poel geest totaal vernield. Ongelukken te land zijn hier niet voor gekomen, wel echter te water, waar het echtpaar W. bange oogenblikken heeft doorstaan. Samen zouden zij een hun toebehoorend vaartuig gaan verleggen, omdat een boom, die langs de Leedel staat op het schip dreigde te vallen. Met een carbidlantaarn zou zij haar man bij dit werk bijlichten. Te dicht aan den kant staande, wierp een hevige rukwind haar te water, juist toen het vaartuig van voren los was. Haar man stak di rect den schuifboom toedien ze geluk kig grijpen kon. Maar het schip sloeg nu ook van achteren los en in een oogwenk dreef het midden in de Leede. De aren- drenkelinge hield den schuifboom nog altijd stevig vast, maar haar man, kon met geen mogelijkheid haar op 't dek krijgen. Zoo werden ze een honderd: meter ver door het wilde water meege sleept, tot het gelukte de drenkelinge op het vaartuig te trekken. Nog een groot eind werd het schip door de sterke strooming voortgesleept, tot eindelijk aan de gemeentelijke los plaats den wal kon bereikt worden. Uit Voorhout meldt men ons: De Boekhorstpolder heeft zeker wel de meeste schade van het weer, de mo len staat er als <?en vogel zonder vler ken, daarvan is de ijzeren as afgebro ken, waardoor de wieken naar bene den zijn gestort, terwijl de molen inwen dig erg beschadigd en een ware ruïne gelijkt. Men vermoedt dat dit een ge volg is van het inslaan van den bliksem. Bijna alle huizen hebben min of meer schade geleden door het afwaaien van dakpannen, bij enkele was dit zelfs zeer aanzienlijk, zoodat metselaar en timmer man gisteren de geheele voormiddag be zig waren met de meest noodzakelijke lekken te voorzien. Ook de rieten da ken hebben veel schade geleden, o. a. van de Bouwmanswoning „Klein Boek horst'0, is dit zeef belangrijk. In de R. K. kerk woei een gedeelte raam uit Op het seminarie „Hageveld" is zelfs het aantal boomen, welke totaal zijn om gewaaid, groot. Flet is dan ook in de plaats een ware verwoesting. Geen pad is begaanbaar, alles ligt vol afgewaaide takken en armen van boomen. Dikke eiken, iepen en andere boomen liggen tegen den grond. In de z.g. doodlaan, bij de Ned. Herv. kerk is een zware eik- bezweken voor de krachtige wind. Hij zou ook tegen den grond geslagen zijn, indien voorstaande het hem hadden be let. Nabij het Soldaatje zijn 2 iepenboo- men omgewaaid met zich mede nemend de telefoondraden die de weg versper den en afknapten. De Noordwijksche boden Koeleman en Verhoeven konden op de Leidsclie vaart hun weg niet ongestoord vervol gen, de eerste moest men te hulp ko men met bijl en zaag, om een over den weg liggenden iepenboom te verwijderen. De tweede besloot maar voor den nacht zijn wagen met goederen in den stal .van het Seminarie te stallen en Zondag morgen zijn reis naar huis te vervol gen. Uit Katwijk wordt ons gemeld: Behalve dat van verscheidene daken de dakpannen afvVaaiden, boomen omwaai den, waarvan één terecht kwam op het hek van het afgezette terrein der R.K. kerk en dit vernielde, is het dak van de kolossale bloembollenschuur van den heer Jac. van der Gugten aan den Valkeriburgerweg door den storm ge heel afgerukt en vernield, hetgeen voor v. d. G. een schadepost beteekent van minstens f 1000. Op de zolders liggen de bloembollen, uien en witte booen t die door den regen mede werden be schadigd. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. Het dak van hotel Paviljoen, te Kat wijk aan Zee is totaal vernield. Te Rijnsburg werden tot zelfs midden in het dorp verscheidene boo men uit den grond gerukt, bijna alle te legraafdraden werden vernield, van een in aanbouw zijnd huis aan „den Dijk"- waaiden alle kozijnen uit de muren. Be halve van zeer vele andere huizen of schuren, waaiden van de schuur van den heer Joh. Kromhout Jacz. zooveel' pannen af, die in de rails terecht kwa men, dat de tram hierdoor eenige ver traging ondervond. Uit Voorschoten schrijft men: De laatste tram van .Leiden arriveer de alhier Zondagnacht te 2. uur. De weg .was overal versperd door boomen, die totaal ontworteld over den weg lagen. Bij het opvoedingsgesticht Voorschoten waren er vijf boomen uit den grond geslagen. Op het pensionaat Bijdorp geleek het totaal een ruine. Niet minder dan 16 boomen lagen over den grond, verspreid, het hout in de bbsscheu heeft zeer veel geleden. Op het kasteel Dui venvoorden moeten er een vijftigtal uit den grond zijn geslagen en bij den land bouwer C. van Vliet waren er twee op den stal terecht gekomen. Het dak was totaal verbrijzeld. Persoonlijke ongeluk ken kwamen niet voor. Trein 54 van Jiarijs na/j- Amsterdam

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 2