zuur, in de kalkinesistof kalk, rest nog de stikstof. Waai blijft deze? Dc stik stof mag toch niet ontbreken? Zeker niet. En 't zou zeker logisch zijn, wan neer nevens de drie genoemde mest stoffen ook nog een vierde, een stik- stofmest, bijv. Chilisalpeter, werd gege ven. Dit doet men echter in den regel niet. Men stelt die aanwending uit tot het voorjaar, om dan de chili als over bemesting te geven. Dit geschiedt natuur lijk niet zonder reden. De salpetermest speelt lichter uit dan eenige andere, en wanneer we dus die meststof reeds in den herfst uitstrooiden, dan zou, op door latende gionden en bij tamelijken neer slag veel van aai kostelijke en kostbare goedje naar den ondergrond kunnen ver huizen. Dat mag niet. Intusschen: de jonge graanplaut be hoeft ook stikstof, zoo goed als kali, phospherzuur en kalk. En de mogelijk heid bestaat, dat voor de eerste ontwik keling van het graan niet voldoende van die voedingsstof in den akker aanwezig is, waardoor het gewas 111 haar eersten groei belemmerd zou worden, niet zoo veel weerstand zou kunnen bieden aan de wintervorst en in 't voorjaar maar traag zou uitstoelen en opschieten. De ondervinding heeft dit al meermalen doen zien en den opmerkzame» landbouwer er toe gebracht, zijn bemestingswijze eenigszins te wijzigen. Hij is er toe ge komen, een deel van de chilisalpeter bij of na 'tzaaien van het graan te geven, Een deel, niet alles. Zoo bewandelt hij ook in deze den juisten middenweg: hij geeft zóóveel, dat de planten geen gebrek behoeven te lijden, bijv. per Hectare 50— 100 K.G. (en gevaar voor verlies door uiilooging is buitengesloten). Niet overal zal het noodig zijn, aldus te handelen. Wie overtuigd is, dat zijn akker nog tamelijk wat „gons", oude kracht, bevat, vvachte met zijn chilibemes- ting tot de lente, vooral als het een droge herfst is. Maar is de bodem schraal of de bemesiingstoestand minder gunstig, dan mag de chili-zak ook in 'tnajaar niet ontbreken. En vooral niet als de rogge- zaaiing laat plaats heeft. Het gewas mag derhalve geen gebrek lijden, het moet in staat zijn de winter koude te trotseeren. Daartoe kan een cnili-gift meewerken en dan geeft deze voordeel. Drie jaar geleden namen we een vergelijkende proef in deze richting. Op een stuk van 20 Are gaven we de helft geen chili, de andere helft wel5 Kilo, dus per Hectare 50 Kilo. Het verschil tusschcn de beide perceelen was goed te zien, althans in den beginne, en kwam ook bij het oogsten "uithet le perceel leverde 13'/2 K.G. zaad en 14 K.G. stroo meer. Per Hectare waren de opbreng sten: van 1 1887 K.G. zaad en 4467 K.G. stroo, van II 1753 K.G. zaad en 4327 K.G. stroo. Het chili-perceel won het dus met 134 K.G. zaad en 140 K.G. stroo per Hectare. C. B. Botercontröle-Station Wegens vei hindering van den voor zitter, den heer S. C. Korteweg, is onder leiding van den heer C. H- Hummelinck te s L.ravenhage de algemeene vergade- ung gehouden van hét Botercontrole- siauon in Zuid-Holland. Den heer Bos, die wegens drukke be zigheden als secretaris heeft bedankt, werden eenige waardeerende woorden gewijd. Medegedeèld werd, dat door de pro vincie voor dit jaar r250 subsidie is toe gezegd. Van het Rijk was nog geen be richt omtrent subsidieverlening inge komen. Als bestuurslid werd herkozen de heer G. C. van der Leek Jr., te Rotterdam. Daarna was aan de orde eenc bespre king van de middelen tot het maken van piopaganda voor de botercontrole, meer speciaal in het binnenland, een onder werp, dat eigenlijk op de agenda is ge bracht naar aanleiding van een schrijven van de vereeniging tot bestrijding van knoeierijen in den boter- en kaashandel. Deze vereeniging gaf nu aan het controle station als propagandamiddel in over weging het doen plaatsen door de bij het station aangeslotenen van een uniforme advertentie, dragende de onderteekening van het bestuur en vermeldende, dat al leen de boter, staande onder toezicht van het controlestation, zuiver en onver- valscht is. De voorzitter deelde mede, dat deze aangelegenheid in de bestuursvergadering was overwogen. Hoewel in beginsel voer het aangegeven middel, meende het be stuur toch aan de vergadering in over weging te moeten geven niet op het denk beeld te moeten ingaan. Het bestuur n.J. oordeelde, dat de zaak krachtiger gesteund zou worden, indien de propaganda in de dagbladen uitging van de 'directie van den landbouw en deze kon goedvinden voor het controle station in het binnenland op gelijke wijze reclame te maken als door haar in Enge land geschiedt, voor onze boter en kaas en voor ons vee. Zoodoende zou men een bekendmaking hebben van officieele zijde aan het boter etend publiek. Indien de directie van den landbouw biertoe niet zou willen overgaan, dan kon meende de voorzitter opnieuw ter sprake worden gebracht het treffen van andere propagandamiddelen. Na geanimeerde bespreking vereerilgde de vergadering zich ten slotte met de zienswijze van het bestuur. Vervolgens ontspon zich een breedvoe rige gedachtetiwisseling over het nemen van maatregelen door de leden zelve ter voorkoming van een te hoog vochtge halte in Ze boter. Van bestuurszijde werd hierbij gewezen op de groote wen- schelijkheid, dat, naast de controle door het station uitgeoefend, ook de leden zelf hun boter geregeld op het vochtge halte onderzoeken. Na nog eenige besprekingen werd de vergadering gesloten. Maatsch. voor Tuinbouw. Onder leiding van den beer G. ba ron Senarclens de Grancy te Vuclit is te Apeldoorn de 48e algemeene verga dering gehouden van de N'ederl. Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde De verkiezing van een voorzitter, we gens niet-herkiesbaarheid van den tegen- woordigep, werd aangehouden tot de wintervergadering. In de plaats der af tredende leden van het hoofdbestuur (eveneens niet herkiesbaar), dc lieeren A. Keessen Jr. en B. Ruvs werden ge kozen de heeren H. C. Valeton te Hees en J. H. Kaufmann te Amsterdam. Uit het verslag bleek, dat op 1 Januari 1911 het aantal leden 3000 bedroeg en 19 donateurs. Verder werd medegedeeld dat het in 1910 opgerichte Plaatsing- bureau sedert 1 Juli opgeheven was. Goedgekeurd wordt een voorstel om in beginsel te besluiten de statuten irj dien zin aan te vullen, dat groepsvor ming onder de leden der maatschappij mogelijk worde, terwijl het hoofdbestuuf werd uitgenoodigd een daartoe strek kend voorstel te ontwerpen en met be- kwamèn spoed in te nemen. Na ampele discussie, waarbij veel in stemming blijkt, wordt een voorstel Am sterdam aangenomen, strekkend om de Maatschappij te doen uitgeven over zichtelijke planten'ijsten, waarin alle be kende soorten, variëteiten en hybriden van veelvormige tuinplanten worden ver meld, de beste variaties uit bepaalde groepen worden aangewezen en een heidsnamen voor vromen, die onder ver schillende namen voorkomen worden vastgesteld deze lijsten te doen drukkeri en tegen kostenden prijs voor de leden der maatschappij beschikbaar te stellen. De afd. Leiden en omstreken stelt voor, dat de leden van het hoofdbestuur zoo mogelijk enkele vergaderingen gaan bijwonen van die afd. der maatschappij welke niet te ver van hun woonplaats liggen, om haar desverlangd mondelinge inlichtingen te verschaffen. Het hoofd bestuur zal gaarne deze zaak steunen. De afd. Amsterdam stelt voor: De maatschappij stake met 31 Dec. 1911 de uitgifte van het maandschrift en geve uit een correspondentieblad. Leiden stelt voor hierop niet in te gaan, omdat men nog voor 3*jaar verbonden is. Na warme discussie over Leiden's motie trekt Am sterdam de hare in. De motie-Leiden wordt in stemming gebracht en met 222 stemmen aangenomen. Naar aanleiding van een voorstel der afd. Arnhem deelt het hoofdbestuur me de, dat het steeds gewerkt heeft om de stichting van een arboretum te bevor deren. Als plaats voor de algemeene verga dering in 19*2 wordt aangewezen De venter voor de winterbijeenkomst Den Haag en voor de vriendschappelijke bij eenkomst Velp. De afdeeling Haarlem wenscht voor de groote plantenkeuring f100 beschikbaar te stellen, indien ze aldaar gehouden wordt. De rekening in ontvangst en uitgaaf sluit met f6916.05 en wordt goedge keurd. Ingezonden Stukken. Buiten verantwoordelijkheidderReductlè Een naklank over de Manoeuvres Van dé ihanoeuvres thuis komend, ben ik eens rustig de verslagen gaan over lezen, die in de verschillende bladen, daarover gestaan hebben. In alle bladen werden de manoeuvres geprezen als te zijn „schitterend geslaagd." En waarlijk. Voor het publiek zijn onze manoeuvres mooi geweest. De in drukken van grootschheid, die zulke ma noeuvres opleveren, zijn door de verschil lende correspondenten prachtig ge schilderd. Maar wat ik tot mijn spijt in die verschillende verslagen gemist heb, is een goeden kijk te geven op het leven tijdens zoo'n manoeuvre van de gewone manschappen. Het eenigste, wat men soms las, was-, dat het éten goed was en de „geest onder de soldaten, niets te wenschen overliet". "Welnu, ik, die als gewoon milicien de manoeuvres meemaakte, voel mij ge drongen het tegendeel te getuigen. Onze manoeuvres, welke begonnen te middernacht, 2021 Sept., en eindigden 26 Sept. 's morgens 10 uur, zijn voor ons miliciens, geweest dagen van onge hoord zwaren arbeid en vaak bittere ontbering. En waar gezegd wordt, dat „de geest onder de manschappen niets te wenschen overliet", daar durf ik te genover te stellen, dat althans bij het 4e Reg. Inf. 4e Bat. een zeer ontevre den geest heerschende was. Half versuft van slaapgebrek, en van afmatting, werd gemarcheerd, dag in, dag uit, over hei en door zandwegen, werd looppas gemaakt, werd door sloten gekropen en getirailleerd over versch geploegd bouwland, dan weer plat ter aarde gevallen om daarna weec op te springen en vooruit te rennen, om. na 20 of 25 passen weer ter aarde te smakken, alles piet 25 Kilogram .ge.- wicht aan ifitritótlng, wat zwaar drukt om schouders en lendenen. En dat alles werd verricht door den milicien, onbewust waarheen en met welk doel, waarvan hij absoluut niet werd op de hoogte gehouden. Het eenige wat den geest nog wat opbeurde, was de verkwikkende gedach te ,,'twordt kort!want 29 Sept. gaan bijna allen met groot verlof. De liedjes, die sommige corresponden ten hebben gehoord van de „opgewekte soldaten!!" is waarschijnlijk het liedje geweest, tijdens de manoeuvres vaak gezongen „Over 'n paar dagen gaan wij weer zwenken, Over 'n-panr dagen gaan wij naar huis". Wat echter in hoofdzaak de oorzaak was van de ontevredenheid en mismoe- digdheid onder de manschappen, was de beslist slechte ménage. „De hooikistwagens blijken uitste kend te voldoen", schrijft o.a, de „Maasbode" van 25 September. Die correspondent schrijft van de hooikistwagens bij Remmer den. Welnu, uit diezelfde hooilcistkar, die deze correspondent als uitstekend beschouwt, kregen wij erwten, niet gaar hard als een bikkel en toch aangebrand, met zeer verdacht riekend vet en een klein stukje vleesch uit bussen, hetwelk het eenigste goeds was van ons h e e 1 e diner. Maar dju stukje vleesch was bit- klein, ik schat het ongeveer 100 gram. Haast alle manschappen hebben dan ook de erwten eens laten tiraiüeeren over de hei, daar ze beslist voor do consumptie ongeschikt waren. Verder kregen we ,in Eck-en-Wiel, óók uit de Hooikistkar, rijst, vreeselijk aangebrand, zwart en blauw, zoodat ik bij'het zien van m'n potje al genoeg had en m'n honger gestild was. De laatste dag echter zette de kroon op het werk. Dinsdagmorgen stonden we om 3 uur op en verzamelden ons in Eck-en-Wiel. Daar kregen we een stukje droog brood, blijkbaar tarwe en rogge dooreen, met een stukje komijne kaas. We marcheerden af tot 's avonds 6 uur (dus van 's morgens 3 tot 's avonds 6 is zegge 16 uur) en hadden al dien tijd niets gebruikt, dan ons stuk droog brood en kaas. Zelfs geen koffie of thee was ons verstrekt. En toen velen van ons, door honger gedreven, het nood-ration, dat we bij ons hadden, be staande uit 200 gram gehakt, hadden verorberd, werden we daarover, toen we aan ons kwartier aankwamen, door een sergeant-majoor duchtigbekapitteld De indruk, dien ik van deze manoeu vres heb meegenomen is, dan ook" dat er, gezien den zwaren arbeid, die van den milicien ver eis dit wordt, beslist on voldoende in de proviapdeering der, manschappen is voorzien! Dat wekt on tevredenheid en verbittering. En vervolgens geloof ik pok', dat het hoogelijk gewenscht is, dat ook de min dere manschappen meer op de hoogte gehouden worden van de plannen era bewegingen, die zullen worden uitge voerd, opdat zij met meer liefhebberij en opgewektheid hun zware'plichten zullen nakomen. Met dank voor de opname, mijnheer de redacteur, teeken ik EEN MILICIEN VAN HET 4e REG. 4e BAT. le COMP. INFANTERIE. Gemengd Nieuws. Aangehouden. De marechaus see van Oudenbosch heeft te Standdaard- buiten aangehouden en geboeid naar Ou denbosch vervoerd J. K„ den vader van den vermoedelijke» dader van den moord op mej. Knook. Deze aanhouding staat in verband met het verdwijnen van de f130, welke mej. Knook ontstolen zijn. Onweer. Gistermiddag sloeg de bliksem in den stal bij de pas gebouwde villa van den heer Dobbelman te Wies- sel (Gld.). Twee paarden en een lam werden gedood. Mishandeling met doodelij- ken afloop. Dinsdag ontstond er te Voerendaal een woordentwist tusschen rondtrekkende kermisreizigers, die in een vechtpartij ontaardde. Het mes werd getrokken, en een der vechtersbazen werd zoo hevig in een der bovenbeenen gestoken, dat de mespunt aan de andere zijde te voorschijn kwam. Gisteren is de getroffene, genaamd Dv. Venter uit Nieuwenhagen, in het hospi taal te Heeren overleden. De vermoede lijke dader is aangehouden. Ongelukken. In de drukkerij der firma Harte te Bergen op Zoom is een der drukkers, een oppassende jongeman van 21 jaren in aanraking gekomen mer het vliegwiel van een gasmotor, ten ge volge waarvan hij met zooveel kracht met het hoofd tegen den grond sloeg, dat hij enkele uren later in het gasthuis aan een hersenschudding overleed. Gistermiddag is in het tusschendek van het stoomschip Kabangan te Rotter dam in bewusteloozen toestand liggende gevonden de 15-jarige nageljongen F. M. Vermoedelijk was de knaap van het dek in het ruim gevallen. Hij is in het zieken huis ter verpleging opgenomen, vermoe delijk met een schedelbreuk. Aan de papierfabriek te Raamsdonk- veer is een zak pap van 200 K.O. op het hoofd van den werkman O. R., van AJmkerk gevallen. JEr .wordt voor .diens leven gevreesd,. Goed a f g e 1 o o p e n. Gistermid dag had bij binnenkomst van den snel trein uit Zeeland die ten 2.48 te Roosen daal aankomt, ongeveer bij seinhuis A. een ongeluk plaats, dat nog betrekkeiijk goed is afgeloopen. Een jongentje van een jaar of zes had ongemerkt de kruk van het portier losgedraaid, waardoor de deur opensprong en het kind uit den trein viel. Door het aan den noodrem trekken werd de trein tot stilstand ge bracht en het met eenige kleine wonden aan het hoofd opgenomen. Verbrand. De vrouw van den sluiswachter Westerhof, te UI ft, gemeente Gend ringen, die eenige dagen geleden door een, van den zólder gevallen, bran dende lamp werd getroffen, is aan de daarbij verkregen brandwonden overle den. Het ongeluk bij Oosterbeek. Ten aanzien van het ongeluk van Dinsdagmiddag op den Utrechtschen Weg bij het in botsing komen van de Oosterstoomtram en een auto heelt het justitieel onderzoek vastgesteld, dat van bepaalde schuld van personen niet ge bleken is, maar dat het ongeluk veeleer moet toegeschreven worden aan allerlei omstandighedende groote vaart, welke voor de Oosterstoomtram met haar ge brekkig materiaal o.a. op dat punt noo dig is, den nauwen doorgang van de auto en de toevallige omstandigheid, dat de botsing juist onder de viaduct plaats had. Voortvluchtig. Dé jongste be diende K. O., van het kassierskantoor Wolff te Steenwijk, is voortvluchtig met 3000 gulden. Oneeniglieid. Wanneer de Gooische stoomtram, komend uit de richting Naarden, te Muiden stopt, rijdt de machinist steeds met eenige vaart tegen den daar licht-glooienden weg op, komt dan echter meestal met de zware machine op de Vechtbrug, waaronder deze zeer lijdt, althans naar de meening van het dijkcollege, onder welks beheer de brug staat. Vandaar sinds lang het verbod, de stoomtram op de Vechtbrug te doen stoppen. Echter eerst nu besloot het dijkcollege dit verbod streng te handhaven, een besluit van gewiffrt, als men weet, dat het nog heden (1911) voorkomt, dat de passagiers de stoom tram verlaten, om haar tegen de glooiing op te helpen duwen. Intusschen zijn de bewoners van Muiden de dupe van de oneenigheid tusschen tramdirectie en dijkcollegevanaf 1 Oct. toch zal de Gooische tram, komend uit de richting Naarden, niet meer te Muiden, doch een eind weegs buiten de gemeente stoppen, een besluit, dat hier groote on tevredenheid opwekt. Gediefd. Toen de heer D. Das berg, wonende 's Gravenhage heden morgen met de electrische spoor te Rotterdam aankwam, bemerkte hij, dat hem onderweg of bij aankomst aan het station een portefeuille was ontroofd met f440. ALLERLEI. Nederland en Hongarije. In Neerlandia schrijft „v. H." Een bewijs ervoor, hoe weinig men bij oppervlakkige kennismaking beoordeelen kan in hoeverre een vreemd land tot Ne derland in handelsbetrekkingen staat, vindt men in Hongarije. De Nederlan der, die dezen staat en in het bijzonder zijn hoofdstad Boedapest, bezoekt, zal, wanneer hij van Hongaren inlichtingen dieaangaande tracht in te winnen, in het algemeen den indruk krijgen, dat wij en kel en alleen bekend staan als een uit- voerland van cacao en likeuren. Deze twee artikelen vindt men er in verba zingwekkende hoeveelheden! Er is let terlijk geen winkel waar levensmiddelen werden verkocht, of van Houten, Korif, Blooker en anderen prijken er in de uitstalkast, waardig bijgestaan door Foc- king en Bols. Ook maatjesharing en zelfs Haagsche hopjes mag men niet verge ten, die er eveneens toe bijdragen ons va derland in het oog der Hongaren tot een soort van Luilekkerland te maken. Een minstens even groote plaats ne men echter de tuinbouwartikelen in, al is dit misschien minder bekend. Dat de tulp, de nationale bloem van Hongarije, uit Nederland komt, weten weliswaar de meesten, en men kan gerust beweren, dat bloembollen met wagonladingen in gevoerd worden. Doch heeft iemand in Nederland er begrip van hoeveel komijn ons landje naar een betrekkelijk verwij derd en weinig bekend afzeigebied stuurt? Om niet te spreken van de toma ten, die in ons vaderland nauwelijks ge geten werden en van het .Westland re gelrecht het buitenland ingaan. Niet min der verwondering baart het zoowel aan vreemdeling als landgenoot te hooren dat de prachtige sierplanten in de plantsoe nen en stadsparken, ja, zelfs in den tuin van den Koninklijken burcht, voor een groot deel uit Boskoop komen. Dit zijn feiten, die men, in Boedapest wonende, eerst langzaam aan, in den loop der jaren, ervaart, want alles wat de Nederlanders doen, doen zij zoo stil, mogelijk, waarschijnlijk om de aandacht van lastige mededingers niet op hun za ken te vestigen. Toch is mij re ds geble ken, dat ook onze nijverheid nier heel wat heeft in te brengen. Zoo gebeurde het eenmaal dat ik op het Donaucerso wandelend, een bagger molen stroom zag liggen. Hij heette „Hungaria" en voerde de Horig'atrrsché vlag, doch voor een Ne- deilander móest het op' den eersten" aan blik duidelijk zijn;in welk land hij op sta pel gesiaan had. Dooi met een veerboot- je o^er te varen, kwam ik er dicht ge noeg langs om den naam van de werf te lezen. Hij bleek van Smulders, uit Utrecht te ziin. Dezelfde stad trok ook nog eens mijn opmerkzaamheid, toen iemand, die een elecirischen ventilator kwam opstel- even eens uit Utrecht betrok. Eenmaal ben ik ook een sleeperswagen tegengeko men, hoog opgei a den met vierkante kist jes, op elk waaryan melt groote letters het goed-Nctkrlandsche woord „breek- baar" stond. Kan iemand mij misschien, zeggen yyelk breekbaar artikel in zulke- hoeveelheden uit Nederland naar Hon garije wordt ingevoerd? Stemt het niet tot nadenken wanneer een willekeurige huisschilder wiefi men opgedragen heeft een deur wat op ie knappen, met een groote bus vernis van een Rotterdamsch fabrikant (zijn naam is mij helaas ontschoten) komt aandragen En wanneer men dan een dag of wat la ter een landgenoot ontmoet, die vertelt en bewijst, dat de grootste goud- en zil versmeden van Boedapest, die hun eigen fabriek hebben, zilveren serviezen en der gelijke kostbare voorwerpen van Van Kempen uit Voorschoten, betrekken, be gint men te gelooven, dar er nog wel heel veel meer zal zijn; de kunst is maar het te ontdekken. Van tabak heb ik nog niet gesproken. Dit genotmiddel is in Hongarije aan een staatsmonopolie gebonden en de regeu- ring koopt verbazende hoeveelheden vaii Rorterdamsche en Anisterdamschc hande laars. Ik ken geen cijfers, doch men zegt dat het iri de millioenen loopt. Mei een enkel woord wil ik nog ge wag maken van de Nederlandsche gei-.l- instituten, die zal-en drijven in Hongarije. Daar zijn in de' eerste; plaats twee le vensverzekeringmaatschappijen de „Dord recht" en de „Hollandsere", welke bei de eigen gebouwen in Boedapest heb ben en wier enkel Hqngaarsch bedrijf grooter is dan het geheele bedrijf van vele Nederl.. Maatschappijen. Verder de Mij. tot Zekerheidsstelling uit Amsterdam, welke een zeer bloeiende nederzetting •bezit en eenige andere banken zooals de Bankinstelling en de Bank voor Zakelijk Onderpand, uit den Haag, de Algemeene Maatschappij uit Middelburg, e. a., die er alle het hare toe bijdragen den geld honger van bet land te stellen. Hongarije is een van de landen, waai de Nederlandsche koopmansgeest in stil te werkt. Wanneer men zich geen moeite geeft te zien, bemerkt men er nTets van. Doch allengs komt men tot de overtui ging dat onze kooplieden en financier. overal1 hun kanalen hebben weten te vin den, en, zooals het zeer dikwijls gaar, de vreemdelingen, waarmede zij in aan raking komen, \vaardeeren hun streven en erkennen de deugdelijkheid onzer va- derlandsche voortbrengselen, terwijl üe meeste landgenooten er als onbekenden tegenover staan. De IJskacheï. Een uitvinding, die een volgend jaar, a!s weer een hittegolf ons overstelpt, misschien goede diensten kan bewijzen, moet gedaan zijn door Graham Bell, den welbekenden uitvinder van de mag neettelefoon. Deze heeft namelijk een ijs- kachel geconstrueerd, en een zoo deug delijke, dat, terwijl Washington's stra ten de thermometer meer dan 40 gr. C. aanwees, de temperatuur in Bell's kamer constant niet meer dan 16 gr. C. was. De ijskachel is doodeenvoudig en heeft 't voordeel, dat ze heel goedkoop „ge stookt" wordt. Ze bestaat uit een ijs kast, die door een buis met de buitenlucht in verbinding slaatvan de kast gaan verder een aantal kleinere buizen uit, die langs de kamerwanden loopen, net als de buizen van een centrale verwarming. Aan de buis, die met de buitenlucht in verbinding staat, is een ven-ilator aan gebracht, die daor e!ectrici eit gedreven wordt, en lucht inzuigt, deze door de ijskast heen en vervolgens in de kamer perst. Men heeft er a'leen zorg voor te dragen, dat de vloer en de muren lucht dicht zijn, daar anders de aangevoerde koudere lucht, die door haar zwaarte naar beneden zakt, door de aanwezige voegen en spleten weer zou ontwijken en aldus de werking van de ijskachel geheel geneutraliseerd zou worden. Het Fransche vakblad „La Boulangcritr francaise" deelt een middel mede om de mieren, die provisiekasten, winkels, bakkerijen, enz., onveilig maken, afdoen de te bestrijden. Daartoe heeft men al leen maar. in kasten en op allerlei an dere plaatsen stukjes beschimmelde ci troenen neer te leggen. Geen versehe, maar bepaald beschimmelde. Deze ver spreiden een geur, die aan zwavélcther doet denken, en na een paar dagen zijn! alle mieren spoorloos verdwenen. De citroen moet niet in verst'nen staat aan stukken gesneden en dan zoo neergelegd worden, in welk geval de stukken spoe dig uitgedroogd zouden zijn. Het beste is, een paar citroenen eenige dagen op. een vochtige plaats te leggen, in een keider bijvoorbeeld, totdat zij bedekt zijn met een groen laagje schimmel. Dan pas zijn zij goed om aan stukken gesne den en hier en daar neergelegd te woi> den, want dan verspreiden zij den geur; die de mieren verjaagt. Vfet middel it zeer eenvoudig en wordt door den onfc dekker, een Fransche geleerde, ï)e Pari ville, het eenige genoemd, dat tot dl*S' VfiiLïe afdoende bleek Le zijn.

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 10