2e Jaargang;, N<\ 601. 39 BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. S)e S^icbclie 6ou/ta/n£ Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 93S. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHI|NT ELKEN DAQ, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POtlS Ongevallen-verzekering Cn het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, I 1.10 per kwartaal; bi] onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco Iper post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Vrijdag September 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels f 0.75, elke regel meer 15 een ingezonden mededeeilngen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Qroote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. V Verbaast u 1 3Vaar aanleiding der Amsterdamische Raadszitting van eergisteren lezen we in Ide N. R. Ct. „Het is ondankbar debatteeren met dezen man. Rustig zit hij in zijn wet- houdersstoel te luisteren naar de met Ibieer of minder ophef tegen zijn voor stel gerichte bezwaren. Qeen oogen blik kolmt hij uit den plooi of wekt hij den schijn, dat een zwak punt in het harnas, waarmee hij hjet lijf om- pantsert, is geraakt. En als zijn te genstanders hun pijlen hebben afge schoten, neemt hij even rustig het wa pen van zijn scherpen betoogtrant ter hand en stelt tegen elk' bezwaar een argument dat voor geen bestrijding! vatbaar is, zoodat de op zijn beleid geoefende critiek ten slotte zich ver plicht ziet, alles wat zij op zijn voorstel had gemunt, met alle daarop inge diende amendementen, stilletjes te rug te nemen". Over wien is hier sprake? Over niemand minder dan wethouder iPe VrieSj wiens verkiezing nog onlangs izooveel rood en blauw stof heeft opge jaagd. Een „scherpe betoogtrant", welke zijn tege nstanders „stilletjes" doet afdein zen, is zijn deel. En zoo'n bekwaam man was een paar Lwekcn geleden nog het mikpunt van al lerlei linksche aanvallen. Verbaast u inlusschen in nog hooger 'mate, want welk voorstel gold het eer gisteren Niets meer of minder dan het voorstel van B. en W. tot wijziging van het reg lement op het subsidieeren van bijzon dere bewaarscholen, waarbij de subsi- dieën met niet minder dan 300 pet. wor den verhoogd, ter verbetering van de tractementen, plus 25 pet. in de kosten .wegens het stichten, verbouwen of aan- koopen van een schoolgebouw, of 4 pet. vay die getaxeerde waarde van gebouw en grond, voor huur of rente van den eigendom. En dit voorstel wist Mr. de Vries er zoo schitterend door te halen. Wel een bewijs dat het logisch in elkaar zat, dat het even billijk als rechtvaardig was en dat alle contra-argumenten zelfs anti- clericale, die opgeld plegen te doen grond misten. De corr. der N. R. Crt troost zich nu wel met de redeneering, dat het gis teren met algemeene stemmen door den raad aangenomen gewijzigde reglement niet is het bedenksel van den anti-revolu tionairen wethouder voor onderwijs, maar de onafwijsbare consequentie is van het in 1907 onder een vrijzinnig-democrati sche» wethouder vastgestelde reglement, dat als een slechts voorloopige regeling gold, waarbij de door B. en W. en den raad uitgesproken bedoeling voorzat, de regeling door eene ruimere te vervan gen, zoodra de ervaring had aangetoond, welke eischen aan het bijzonder voorbe reidend onderwijs behooren te worden gesteld om het in deugdelijkheid niet te doen achterstaan bij het door de ge meente verstrekte onderwijsde corr. troost zich hier wel mede, maar hij kan toch niet nalaten even verder nog eens te schrijven „Inderdaad, deze wethouder is wel sterk en niemand, die onkundig is van wat nog maar weinig tijds aan zijn her benoeming is voorafgegaan, zou, één raadszitting als die van heden bijwo nende, kunnen vermoeden, dat er in de wederzijdsche waardeering van raad en wethouder ook maar een wolkje aan de- lucht is." Verbaast u! Of liever: verbaast u niet langer als bij verkiezingen zelfs de -beste onzer can didate» smadelijk worden bejegend en minachtend wordt gesproken en geschre ven over het peil der rechterzijde. Dit leerrijke geval met mr. de Vries toont u aan, wat van de bestrijding en verdachtmaking der onzen te denken valt. ALGEMEEN OVERZICHT. Het schijnt nu werkelijk mis te worden tusschen Italië en Turkije over Tripolis. Meldde gister eeu telegram, dat <de Porte van plan was zooveel mogelijk toe te geven, mits de eigenwaarde van Tur kije niet gekwetst werd, de Italiaansche regeering schijnt dit niet voldoende te vinden. Zij heeft nu, volgens het „Berk Tageblatt", aan alle mogendheden doen weten, dat het van .Turkije doeltreffende waarborgen voor de bescherming van de belangen van Italië in Tripolis verlangt. Van goed ingelichte zijde wordt medege deeld, dat Italië zich niet meer alleen tevreden kan stellen met beloften van de Turlcsche regeering. Het moet waarbor gen hebben, die het in het vervolg on mogelijk maken, dat aan de Italiaansche belangen in Tripolis tekort wordt gedaan. Deze waarborgen moeten tastbaar zijn. Zoo zou de Italiaansche regeering in het toelaten van een Italiaansche bezetting een doeltreffende bescherming van de Italiaansche onderdanen in Tripolis zien. Dit schijnt dan ook de juiste bedoe ling te zijn van Italië, dat een Ultimatum aan Turkije gezonden heeft, althans aan zijn zaakgelastigde te Konstantinopel tele grafisch opgedragen heeft dit aqn Turkije te stellen. Het ultimatum is van den vol genden inhoud. Met nadruk wordt ge wezen op de volstrekte noodzakelijkheid om een einde te maken aan 'den toestand van wanorde en veronachtzaming in Tri polis en Barka. Een Italiaansche onder neming is steeds gestuit op den meest hardnekkigen en meest onrechtvaardigen tegenstand. Turkije deed op het laatste oogenblik toezeggingen van economi- schen aard, doch Italië meent niet meer aan dergelijke onderhandelingen te moe ten deelnemen. De toestand in Tripolis is volgens ingewonnen inlichtigen uiterst ernstig tengevolge van de beweging tegen de Italiaansche onderdanen, die uitgelokt is door organen der overheid en die een dreigend gevaar oplevert voor alle vreem delingen. De aankomst van militaire trans portschepen zal den toestand slechts kunnen verergeren en noodzaken het ge vaar af te weren. De Italiaansche regee ring heeft besloten over te gaan tot de militaire bezetting van Tripolis en Barka en hoopt, dat Turkije zijn vertegenwoor digers-bevelen zal geen verzet te bieden. Nadere overeenkomsten zullen den defi nitieven toestand regelen. Het Italiaansche gezantschap verzoekt om een afdoend antwoord binnen den tijd van 24 uren, bij gebreke waarvan Italië zich genoodzaakt zal zien onmid dellijk over te gaan tot het nemen van maatregelen, die een bezetting verzekeren. Men begrijpt welk een emoti'e dit ge richt heeft te Konstantinopel. Onmid dellijk na de ontvangst heeft de groot vizier zich naar het paleis begeven, waar een ministerraad is gehouden. Op het Turksche ministerie van oor log, waar men vreemd genoeg, niet ge rekend had op een gedwongen optre den in Tripolis, heerscht groote zenuw achtigheid. Zooals reeds gemeld had de ministerraad reeds besloten verschillen de klassen van reservisten op te roepen en de troepen in Europeesch Turkije te brengen. Dit laatste geschiedt wellicht niet 't oog op de'mogelijkheid van een Balkan-conflict. Zulk een conflict zou kunnen ontstaan óf doordat Turkije door andere Balkan-staten, die van de hui dige moeilijkheden gebruik maken, wordt aangevallen óf doordat Turkije zelf aan valt. Aan de Qrieksche grens worden, naar gemeld wordt, troepen samenge trokken. Griekenland vertrouwt Turkije niet. De oorlogspartij in Turkije had trouwens ai lang ter zake van Kreta, een oorlog met Griekenland gewild. Van Grie kenland daartegenover verluidt het, dat het .zoodra een gewapend conflict ont staat tusschen Italië en Turkije, Kreta zal bezetten. Dit heeft Italië geleid tot de volgende, in verband met de eigen handelingen, vreemdsoortige nota van Italië De minister van buitenlandsche zaken heeft n.I. aan de Italiaansche gezant schappen te Athene, Belgrado, Cettinjé, Sofia en Boekarest eii aan de Italiaan sche consulaten te Saloniki, Adrianopel, Janina, Valona, Oeskoeb, Prizrend, Skoe- tarie, Kanea, en Durazzo een telegram gericht, waarin gezegd wordt dat het aanhoudende verzet van Turkije tegen' alle wettige economische ondernemin gen van Italië in Tripoli en Kasba en het gevaar dat de Italiaansche landge- nooten in deze provincies Ioopen, de koninklijke Italiaansche rcgecring ieder oogenblik Kunnen popen enastige maat regelen te nemen, die aanleiding kun nen geven tot een botsing tusschen Ita lië en Turkije. De nota vervolgt dan: De koninklijke Italiaansche regeering heeft besloten de Tripolitaansche kwes tie overeenkomstig de belangen en de vvaardigheid van Italië op te lossen, doch welke ook de middelen zijn, die zij met dat doel zal moeten gebruiken, de po litieke grondslag blijft steeds de hand having van het status quo op het Balkan- schiereiland naast de innerlijke verster king van het Turksche rijk in Europa. Zij zal geen beweging tegen Turkije op het Balkanschiereiland kunnen aanmoe digen, en is vast besloten haar inspan ning te verdubbelen om te voorkomen, dat dergelijke feiten zich juist op dit oogenblik voordoen. Inbeeldingen van dien aard moeten onmiddellijk worden opgegeven. Richt uw handelwijze en uwe bewoordingen, zoodra de gelegen heid zich daartoe mocht voordoen, naar de boven aangegeven politieke gedrags lijn der koninklijke regeering. Wat de ooriogstoebereidseleii aangaat, kan nog het volgende gemeld worden. Een Turksch militair transportschip is eergisteren van Konstantinopel naar .Tri polis vertrokken. De in dienst van .Turkije staande Ita liaansche officieren zouden gisteren naar Italië terugkeeren. Volgens een ambtelijke bekendmaking worden de in de Rijnstreek werkzame dienstplichtige Italiaansche arbeiders in extra-treinen naar hun land vervoerd. Een groot aantal Italiaansche arbeiders uit het industriegebied Essen zijn voor den dienst opgeroepen. Zij moeten terstond ver trekken. Tevens wordt ambtelijk gemeld, dat het Turksche transportschip Derna te Tripolis groote stukken geschut en schiet voorraad is beginnen te lossen, welke vqorraad aan de inboorlingen op de kust is uitgedeeld. Tien Italiaansche pantserschepen zijn onder de Tripolitaansche kust kruisende gezien. Verschillende Italiaansche trans portschepen, voor "het grootste gedeelte met reservisten bemand, hebben zee ge kozen. Een antwoord van Turkije op het ulti matum is nog niet ontvangen, maar wordt ieder oogenblik verwacht. Intusschen heeft Duitschland blijkbaar van de Tripolis' spanning en het naar huis zenden van de Fransche. lichtingen gebruik gemaakt om nieuwe bezwaren omtrent de Marokko-kwestie te formuleeren. Ofschoon een officieus Havas-nota daaromtrent slechts verklaart: de Duitsche opmerkingen op het jongste Fransche ontwerp betreffende Marokko bevatten nieuwe eischen en bevatten be perkingen, die een ernstig onderzoek noo- dig maken, betoonen ae Fransche bla den toenemende verontwaardiging tegen Duitschland. De „Intransigeant" zegt: „Duitschland geeft een bewijs van onverholen cynisme" en van kwade trouw". De „Liberté": „De onduldbare handel wijze van von Kiderlen .Wachter moet onmiddellijk de ontvangst vinden, die zij verdient. Het doet er niet toe, of de nieuwe eischen van politieken of econo- mischen aard zijn. Frankrijk heeft recht er op te rekenen, dat zijn regeering beslist zal weigeren in te gaan op de eischen en de elke week veranderende bedenk sels van Duitschland". Het optimisme der laatste dagen heeft dus weder een leelijken knauw gekre gen en voor wie nog gelooven mocht dat de Marokko-kwestie deze week ten einde zou ioopen, zal deze mededee- ling wel een jjskoude douche zijn. Bij de uitvoerige vermelding van het autobusongeiuk tg Parijs, dat wij gister in het kort meldden, schrijven de Fran sche bladen enthousiast over het moedig optreden van een priester. Abbé Richard, 1 eeraar aan de „Insti tution Lamartine" te Beilay, die een be zoek bracht aan de hoofdstad, en ook in den ongeluksbtis zat, slaagde er in door een van de vensters van de auto bus te ontsnappen. Ofschoon hij slecht van gezicht en zelf gewond was, toonde abbé Richard een zeldzamen moed te be zitten. Hij redde het leven van 2 kin deren, Marc en Marguerite Clairin, door hen bóven water te houden, tot hulpi kwam opdagen. Toen de kinderen in veiligheid waren gebracht, dook hij op nies efl slaagde ,e/ jn, o,oK dg pjidgrs te redden. Nog twee andere personen wist de dappere priester te redden en eerst toen men hem zeide, dat er niemand meer te redden viel, stemde abbé Richard er in toe in een apothekerswinkel ver- bónden te worden. Aan een journalist, die hem om zijn dapperheid geluk wenschte, verklaarde abbé Richard kalm: „Ik deed alleen mijn plicht. Ik zat in de autobus, toen ik] plotseling een hevigen schok voelde. Een seconde later stortten wij in het water. Ik zocht een opening om te ont snappen en toen ik een open venster vond^ zwom ik naar de oppervlakte. Daarna beproefde ik anderen te redden. Deze woorden teekenen den moedigen priester. GEMENGD. Aan het Spaansche ministerie van buitenl. zaken is bericht ontvangen, dat de Spanjaarden den rechteroever van de wed Kert en de omstreken van de Kas ba Zeloean hebben moeten verlaten. Chili laat zes torpedobootvernie- lers bouwen. De contracten zijn geslo ten met den Engelschen scheepsbouwer J. Samuel White. De zes booten zullen samen 12.000.000 gulden kosten. In verschillende steden van Duitsch land zijn met het oog op de prijsverhoo- ging van de levensmiddelen onder de burgerij bewegingen op touw .gezet te gen de invoerrechten op levend vee en ingemaakte vleeschwaren. Te Duisburg gaan verschillende groote inrichtingen er toe over aan hun beamb ten en arbeiders de levensmiddelen te gen inkoopsprijs te leveren. Allerlei Duitsche Staatsspoorwegen hebben het voorbeeld van de Pruisische spoorwegen, om in dezen duren tijd de vrachtprijzen voor levensmiddelen en veevoeder te verlagen, nagevolgd. De Schweriner Ztg. meldt, dat ook de Mec- klenburgsche staatsspoor de vrachtver laging met 1 October zal invoeren. Te Dublin dreigt broodsgebrek. De groote bakkerijen staan stil. De patroons weigeren hei hoogere loon te geven, dat de gezellen eischen. De „Exchange Telegraph Company" seint uit Dublin, dat de staking in Ierland is geëindigd en dat de arbeiders de door de directie gestelde voorwaarden hebben aangenomen. De „Times" verneemt uit Santiago in Chilidat er een, naar het heet, rijke goudmijn bij Constitucion (ook Nieuw-Bilbao of Maule geheeten, een havenstad op 35 gr. 19 min. Z.B.) ont dekt is. De ontdekking baart opzien in het land en er is al een maatschappij met een kapitaal van 490.000 pesos op gericht, om het nieuwe goudveld te ont ginnen. 26 lijken zijn nog uit de overblijf selen van de Liberté te voorschijn ge haald. Minister Delcassé heeft verklaard, dat 130 gewonden kurtnen beschouwd .wor den buiten gevaar te zijn. De genees- heeren behouden zich het oordeel over een 20-tal anderen nog voor. Nog twee bij de ramp van de Liberté gewonnen zijn in het hospitaal overleden. De sloep van de JBrennus heeft zes lijken aan land gebracht. Koninklijke Besluiten. Bij Kon. besluit is benoemd tot rech ter in de rechtbank te Utrecht mr. A. S. de Blécourt, thans rechter te Zutfen js benoemd tot notaris te Maarssen F. Schilstra, cand.-notaris te Harmeien is benoemd tot ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerech ten in het arrondissement Maastricht, mr. J. C. J. W. Hermians, thans amb tenaar te 's Hertogenbosch is aan den le luit. J. H. C. v. Eijk, van Voorthuysen van het 9e reg. inf. eervol ontslag uit den militairen dienst verleend en is genoemde officier be noemd tot reserve le luit. bij het wel pen der infanterie is benoemd tot ridder in de orde van den Ned. Leeuw prof. dr. S. Cramer, voorzitter van het bestuur der Algem. Doopsgezinde Sociëteit te Amsterdam is bij het departement van Landbouw Nijverheid en Handel, aan mr. J. A. N. Patijn eervol ontslag verleend als referendarisIs bevorderd tot referen daris mr. A. L. Scholtens, thans hoofd- goffljBAes eft is jbenoen^d tot hopfdcoift- mies mr. H. W. Groeneveld, thansl hoofdcommies bij de Rijksverzekerings bank, onder gelijktijdige toekenning van eervol ontslag uit Jaatstvermelde betrek king is bevorderd tot officier in de orde van Oranje-Nassau jhr. L. F. C. H. M^ ridder de van der Schueren, te Zevenaar,- voorzitter van cien Ned. Boerenbond; is aan den luit. ter zee 2e kl. J. iWj, Vlielander Hein eervol ontslag uit den zeedienst verleend. is A. J. M. Stoffels, directeur van het gemeentelijk bouw- en woningtoezicht te 's Gravenhage, buiten bezwaar van 's Rijks schatkist, benoemd tot vertegen woordiger der regeering op het Ilde in ternationale congres voor woninghygië- ne, hetwelk van 2 tot 7 October a.s^ te Dresden zal Worden gehouden. St. Bernulphusgilde. Onder leiding van Mgr. dr. Adr. Jan sen is gisteren te Utrecht eene verga dering gehouden van het St. Bernulphus gilde, dat ten dienste heeft den bloei en de ontwikkeling van de kerkelijke li turgische kunst. Deze vergadering, de eerste maal na de hervorming van 't gil de, was druk bezocht. De voorz. tieel- de mede dat het aantal stemgerechtigden leden gestegen was tot 256. Tot voor zitter werd gekozen Mgr. Jansentot bestuursleden deken mr. J. J. Graaf, van Haarlem dr. Jos. Schrijven, v. Roer mond kapelaan van Dijk, van 'sBosch, kap. Laane, van Breda kap. Rientjes, van Utrecht; pastoor Fock', van Amersfoort; prof. Hartman, te Rijsenburg cn als lee- ken bestuursleden de heeren W. Men gelberg Sr., J. Kalf, dr. L .v. OorkumV- Tot beschermende leden werden, be halve TH.H. D.D. H.H. de Bisschop pen en vicarissen-generaal benoemd dl hoogeerw. presidenten van groote en kleine seminaries der bisdommen. Oraujeboek Timor. In aansluiting aan hetgeen in liet Ko loniaal Verslag 1911 omtrent de grens- aangelegenheden op Timor voorkomt, heeft de minister van buitenlandsche za ken de in den jongste» tijd ter zake ge voerde correspondentie, voor zoover de ze voor publiceering in aanmerking komt ter kennis van de Staten-Generaal ge bracht Ambtenaren-departementen. Van bevoegde zijde wordt medege deeld dat het door ons van het „Dgbl. van Z.-H." overgenomen bericht, als zou de Staatscommissie voor de inwendige reorganisatie van de departementen van algemeen bestuur haar rapport hebben uitgebracht, niet juist is, daar dit rap port zelfs nog niet is vastgesteld. Wat de in bedoeld bericht bevatte mededeeling betreffende den werktijd der ambtenaren en de verhooging der salarissen aangaat ook daaromtrent is nog niets definitiefs bepaald. KORTE KRONIEK. De diamantbewerkersbouden van Antwerpen en Amsterdam hebben beslo ten, te beginnen met Maandag, nog slechts 8 uren per dag te werken inplaats van 8i/o uur. De productie zal door dit besluit opnieuw beperkt worden. Ook in Frankrijk, Zwitserland en Duitschland wordt in de diamantnijver heid de 8-urige arbeidsdag ingevoerd. De Minister van Marine heeft aan den lichtwachtermatroos J. de Mcij te Vlissingen toestemming verleend tot het waarnemen van het lidmaatschap van den gemeenteraad, waarvoor telkens een ver lof zal worden verleend van een dag. B. en W. van Delft hebben in studie een voorstel tot invoering eener matige progressie bij de regeling der heffing van den hoofdelijken omslag, Zij stellen voorts den Raad voor, over te gaan tot invoe ring eener 9traatbelastiug. Te New-York is in den ouderdom van 84 jaar overleden de heer L. Pincoffs^ stichter van de Rotterdamsche haven werken. LEIDEN, 29 September. Op de voordracht ter benoeming van een onderwijzer aan een der openbare scholen te Amsterdam staat als nummer twee -ae heer J. Rijkse, onderwijzer alhier. In de week van 20 tot en met 26 September werden uit de provincie Zuidr Holland ter kennis va,n 4e?i .Centrale*

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1