20 BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. 2e Jaargang, No, 593 S)e ScicbcHe (Bou/iant Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIINT ELKEN DAO, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, I 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, t 1.30 per kwartaal. Franco per post 11-50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/. cent met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Woensdag September 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels'/ 1-50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Qroote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Vervroegde Winkelsluiting. Te Amsterdam dwang. Bij gemeentelij ke verordening is daar sinds Maandag voorgeschreven, dat de winkels be houdens eenige nader omschreven uit zonderingen des avonds te 9 uur ge- ploten moeten zijn. Te Leiden vrijwillige sluiting op dat pur, ten minste wat de confectie- en ma- nuïacturen-magazijnen betreft. Te Amsterdam relletjes en protest/n Te Leiden een feestconcert op de 'Burcht. Het verschil is niet gering. Voor Leiden hopen we, dat de vri jwillige sluiting zich tot steeds meer win kels zal uitbreiden. Verordeningen zijn best, maar als hetzelfde langs den weg van het particulier initiatief kan bereikt jworden is dat beter. En wat Amsterdam betreft, nu door de [Regeering de oude strijdvraag, of de ge meente al' dan niet bevoegd is, win kelsluiting voor te schrijven, in beves tigenden zin is beantwoord, schijnen de .winkeliers van plan, over de wettigheid öer verordening een rechterlijke uit spraak uit te lokken. Er zal er zich een laten bekeuren, om dan voor gezamenlij ke rekening het proces tot in hoogste Instantie te voeren. We zijn 'b'enieuwd naar den afloop van Üe procedure. Van meer belang intusschen dan deze {Juridische quaestie lijkt ons de beant woording der vraag: of de winkeliers al dan niet schade zullen lijden door de vervroegde sluiting. Wel neen, zeggen de voorstanders, de samenleving zal zich best bij den nieu- lwen toestand aanpassen. De behoeften van de menschen blijven hetzelfde en ze zullen er heusch wel aan wennen, hun inkoopen voor negenen te doen. De tegenstanders denken daar echter pessimistisch over, vooral degenen die beweren, dat zij 't juist van den avond verkoop moeten hebben. Wie heeft nu gelijk? Alleen de praktijk kan dit uitmaken en ook daarom verdient thans de slui ting in de hoofdstad belangstellende aandacht. Hebben de voorstanders 't bij het rechte eind, .dan zullen de relletjes! wel luwen en na verloop van tijd .wel licht nog vóór het einde van het proces alle partijen tevreden zijn. Zagen de pessimisten het terecht zwart in, dan zal 90k dit wel aan den dag treden en mettertijd naar andere maat regelen moeten worden omgezien, ten einde ten minste het personeel tegen te langen arbeidsdag te vrijwaren. Afwachten is dus vooreerst te Amster dam de boodschap, terwijl te Leiden het particulier initiatief rustig den goeden Weg bewandelt. ALGEMEEN OVERZICHT. Men begint steeds slechter ingelicht te worden over den toestand der Marokko-onderhandelingen Heette het eerst dat een tegennota idoor Duitschland was overhandigd, nu weer meldt men dat tijdens het onder houd niet Canibon von Kiderlen geen ant woord op schrift heeft overhandigd. riet schijnt, dat die bespreking onder Sden invloed stond van het werkelijk ver langen om tot overeenstemming te ge raken. De kansen op een oplossing zijn bevredigend. Zij schijnen grooter te wor den. maar te blijmoedige verwachtingen «ouden voorbarig zijn. Hangende blij ven nog principieele kwesties, waarin Frankrijk niet toe kan geven. De beslissende wending der onderhan delingen zal niet voor het einde der week bekend worden. Over het onderhoud meldt de Temps Bog het volgende: Het langdurige onderhoud, dat gis terenavond plaats had tusschen Von Ki derlen en Canibon, heeft het den beiden onderhandelaars onmogelijk gemaakt alle nog betwiste punten van het Marokkaan- •che \raag9tuk na te gaan. Zonder tot 'n bepaalde en algemeene slotsom te komen Üjn zij over enkele van deze punten tot nveicfiustemming gnomen* De andere punten, waarvaii er eenige zeer belang rijk zijn, bleven onbeslecht. Aan het ein de van het onderhoud heeft von Kiderlen den wensch uitgesproken, dat het onder houd zou worden voortgezet, voordat 'n nieuwe wisseling van stukken zal plaats hebben. Hij heeft daaraan toegevoegd, dat hij een voorafgaand onderhoud met den rijkskanselier zou hebben. Dit onder houd tusschen von Bethmann-Hollweg en von Kiderlen zal waarschijnlijk Woensdag plaats vinden. Men kan zeg gen, dat het volgende onderhoud tus schen von Kiderlen en Cambon op Don derdag zal worden vastgesteld. Het mondeling vooruit willen bren gen der onderhandeling, dat von Kider len gisteren verkozen heeft, kan van twee zijden beschouwd worden. Het kan tijd uitsparen en dus bespoedigen, het doet ook de nog blijvende geschilpunten een minder scherp en definitief karakter heb ben dan een schriftelijke opstelling zou hebben. Van den anderen kant echter biedt het minder zekerheid en sluit het minder volstrekt misverstanden uit over den stand van zaken, liet iemand uit Pa- rijsche diplomatieke kringen zich niet of ficieel uit. Aangaande de in alle felheid uitgebro ken Staking in Ierland meldt men dat deze het gevolg is der b'esmettingstheorie. Houthandelaars la gen met hun volk overhoop en namen andere menschen aan, om het hout, dat zij af moesten leveren, te vervoeren. De stakers stelden zich in veib'inding met mannen van het spoor, om het vervoer van het hout naar andere plaatsen te verhinderen en vonden de beambten vaii het station Kingsb'ridge (Dublin) bereid, om gemeene zaak jnet hen te maken. An dere groepen van beambten sloten zich Wij hen aan, en de staking sprong van het eene station naar het andere over. Het bestuur van de Dublin 'and South Eastern-spoorwegmaatschappij heeft al leen niet van hare beambten verlangd, dat ?ij het „besmette" hout zouden ver voeren en zoodoende is hare lijn buiten de staking gebleven. De andere sporen stellen zich daarentegen op het standpunt dat zij voLgens de wet verplicht zijn, alle goederen, die worden aangeboden, te vervoeren en dat zij geen onderscheid kunnen maken tusschen de eene bezen ding en de andere. In een brief aan den ondersecretaris voor Ierland heeft de di recteur-generaal van de Oreat Northern hierop nadruk gelegd en hem gevraagd, het vervoer van de goederen te b'eschör- men Te Thurles is tweemaal geschoten op een seinwachter, die op zijn post was! gebleven. Zijn huis is vernield. De be ambten van den posttrein van Dublin naar Cork zijn, toen hij Thurles' voorbij kwam, met steenen bestookt. Gisteravond hebben de Iersche spoor wegbeambten te Dublin vergaderd en besloten de algemeene staking op de Iersche spoorwegen af te kondigen en een beroep te doen op het Engelfe'che verbond van spoorwegpersoneel waar van het bestuur te .Dublin is aangekomen, om de Ieren bij te staan. Scheen het eerst dat men wat over dreef in de berichten over Revolutionaire troebelen in Spanje, de laatste telegrammen be wijzen, dat men er wel degelijk mede te maken heeft. De constitutioneele waar borgen zijn althans voor geheel Spanje opgeheven. De algemeene veröeniging van den atb'eid heeft tot het afkondigen van een algemeene staking in heel Span je besloten. De dag zal nader bepaald worden. De stakingsberichten maken overal ge wag van talrijke inhechtenisnemingen. De cavalerie heeft te Bilbao moeten chargeeren en schieten. Er zijn talrijke kneuzingen en verwondingen bij opge- loopen en 13 inhechtenisnemingen wer den verricht. De voorzitter van den arbeidersbond te Saragossa is gevangen genomen. Volgens de verklaringen van Canale- lejas gehoorzaamt de beweging aan de bevelen van een gemengd comité, sa mengesteld uit Spanjaarden en vreemde lingen, met het doel het volksleven te verlammen. To Bareclona waren de deel nemers aan de samenzwering gevlucht naar Frankrijk en Algiers. De jrggeering was besloten da orde snel te herstellen, wat het ook kosten mocht bi 4e mbjjhgfl ,van £1 aanstokers van de beweging in hechte nis genomen. De overheden van Barce lona wijten de beweging aan internatio nale syndicalisten. Canalejas verklaarde later, dat de com mune is uitgeroepen te Alcira en te Car- cajente (beide plaatsen in de provincie Valencia.) Alcira bevindt zich in de macht der opstandelingen, waarvan eenige met dynamiet een klooster in brand hebben trachten te steken. Men is nog onkundig omtrent het lot der burgerwacht Het stadhuis is afgebrand. Leiding uit den vreemde is vastgesteld. Een later bericht meldt, dat van Va lencia vertrokken troepen Abcira en Cullera op de opstandelingen her overden en de orde herstelden. Onlangs vermeldden wij het uitlekken van een nieuwe samenzwering in Servië ten gunste van den Kroonprins, thans verklaart het te Belgrado verschijnende blad Nowo .Wreme het volgende in alle vrijmoedigheid „De nieuwe samenspanning bestaat. Zij heeft een verwisseling op den troon ten gunste van kroonprins Alexander ten doel. Deze heeft met de samenzweer ders Doesjan Aiimpits, Atza Novakovits Dragoetin Okanovits en verscheidene of ficieren en burgers de samenspanning be gunstigd, omdat hij zich uit vrees voor zijn broer George, die alle hoop op de troonopvolging nog niet heeft opgegeven, reeds bij het leven van zijn vader van den troon wil verzekeren. Daarom heeft de Kroonprins zich met vrienden omge ven en een krant opgericht. Koning Pe ter is als deelgenoot aan de samenzwe ring van 1903 aan de kaak gesteld, om zijn aanblijven op den troon mogelijk te maken."- De Nowo Wreme verklaart, dat het Servië's belang is, de plannen van den Kroonprins te verijdelen. GEMENGD. Aan de „Lokal Anzeiger" wordt uit Weenen geseind, dat de straat, waar de botsingen hebben plaats gehad, een toonbeeld is van verwoesting. De mili taire b'ezetting is gehandhaafd, daar men voor herhalingen vreest. Een politiever ordening kondigt, met 't oog op gebëur- nissen, die eigendom en veiligheid be dreigen, den zoogenaamden kleinen staat van beleg over de wijk Ottak-ring af. Vol gens ideze moeten de huisdeuren 's avonds 8 uur gesloten zijn herbergen en kof fiehuizen om 9 uur. Niemand mag zonder dringende reden zijn woning verlaten. Gezinshoofden zijn in deze voor familie leden verantwoordelijk. Hedenmorgen viel een regen, die gunstig was voor het werk en de politie en ertoe bijdroeigt de menschen van de straten te houden. Later helderde de lucht op, zoodat men voor herhaling van botsingen tegen den avond vreest, als de arbeiders van hun werk! komen. De „Temps" ontving uit Sefroe be richt, dat commandant Brémond met een duizendtal manschappen op den morgen van den veertienden dezer „tegen deti vijand is opgeruid, die van plan was om een aanval op. het kamp te doen. Lui tenant Metzinger dreef den vijand terug met kanonvuur en dwong hen onder het vuur van de kolonne Brémond door te gaan. De vijand trok terug met ernsti ge verliezen. De Sjerifijnsche Colonne had 4 dooden en 5 gewonden. Vol'gens een telegram uit Laredo, 'de Te\aansche grensstad aan de Rio Gran de, hebben de partijgangers van Madero hun tegenstanders bij de stad Camargo (staat Monterey), die aan de monding der Salinas-rivier, midden tusschen La redo en de monding, der Rio Grande ligt, een gevecht geleverd, van den uitslqg waarvan niet anders gemeld wordt, dan dat er 15 dooden en vele gewonden wa ren. Uit Kristiania wordt gemeld, dat wegens de muiterijen in het leger, te Gardermo zijn veroordeeld 2 soldaten tot 25 dagen en 14 tot 20 dagen qp(- sl uiting. Voor de feiten te Öjörstadmo, waar een gansche compagnie Was opgestaan, werden 139 soldaten veroordeeld tot 24 dagén en 1 tot 10 dagen opsluiting. Eén geval van zware sabotage is voorgekomen op de lijn van Parijs, naar Bretague in de nabijheid van het station St. Cyr. j De stationschef merkte, dat een loco motief qxsl gen ftgfioü rgfid, hij het sein op onveilig gezet had. N.a een onderzoek bleek nu, $at veertien telegraafdraden, die tot het overbrengen van seinen moesten dienen, waren door gesneden, w.o. ook de draad voor het stopsein, dat het betreffende spoor moest sluiten. Koninklijke besluiten. Bij kon. besluit is aan den luitenant ter zee 2e kl. J. F. van Aalst, eervol ontslag uit den zeedienst verleend; is aan H. Franken Jr. eervol ontslag verleend als commies bij het departement van Financiën is aan mr. T. Binerts eervol ontslag verleend als rechter-plaatsvervanger in de rechtbank te Heerenveen. is, voor het tijdvak van 1 October 1911 tot en met 31 Augustus 1912, benoemd tot leeraar aan de R. H. B. S. te Venlo, J. F. Munnich, tijdelijk leeraar aan die school. De Staatsbegrooting. Gisteravond zijn in druk verschenen alle wetsontwerpen houdende vaststel ling van de hoofdstukken der ,Staatsbe- grooting voor 1912, benevens de wet op de middelen. Wij zullen ze achtereenvolgens in on ze courant onder de rubriek Staten-Ge- neraal vermelden. De Kiesrechtbetooging. Uit den Haag wordt nader gemeld: Op het terrein werd door mr. Troel stra medegedeeld, dat deze betooging waarschijnlijk elk jaar op dén 3en Dins dag van September zal worden herhaald. Te 3 uur stelde de .reusachtige op tocht van circa 20.000 deelnemers met banieren en vaandels zich voorafgegaan door bereden politie .en geëscorteerd door agenten, in beweging. De optocht passeerde den geheelen weg de rijen van een opeengehoopte menigte, die zich van elke contra-manifestatie onthield be houdens eenig vertoon door dames met kleine nationale vlaggetjes. Behalve eenige korte stagnatie, ging de opmarsdi van de schier eindelooze kolonne geregeld. Op den Vijverberg, waar burgemeester Van Karnebeek de massa opwachtte, zon derde het partijbestuur met de Kamerle den zich af, die aan liet Ministerie van Binnenlandsche Zaken de 98 doozen met de adressen, vervoerd in 3 rijtuigen, aan den portier overhandigden. Toen de leider en de rijtuigen op het Binnenhof waren, .kwamen eenige Kamerleden en Minister Kolkman voor de ramen. Van eenige ordeverstoring of bijzon der voorval Is niets vernomen. Op het terrein van de betooging kwa men oin 4 uur 20 de eerste vaandels binnen, een kwartier later verscheen het partijbestuur en toen om 5 uur 15 min. de heer Vliegen het spreekgestoelte be trad, om den stoet te ontbinden, hoorde men nog in de verte de laatste muziek corpsen het terrein naderen. iDaarna werden de vaandels opgerold en ging men onder liet zingen van den; socialisten-marsch uiteen. Kiuderaftrek bij belasting. Het ontwerp inkomstenbelasting hul digt het beginsel van kinderaftrek. Het belastbaar inkomen der binnen het Rijk wonende personen wordt, alvorens het tarief daarop wordt toegepast, ver minderd met f50 voor ieder minderja rig eigen of aangehuwd kind oï pleeg kind, dat niet zelf in deze belasting wordt aangeslagen. ,Wat tot gevolg heeft, dat huisvaders met f750, f800, f850, f900 inkomsten en drie, vier, vijf, zes minderjarige kin deren, buiten de belasting vallen, terwijl zij thans in de bedrijfsbelasting betalen. Het „Hsgz." juicht dezen voorgestel- den maatregel van harte toe. Hij zal de groote gezinnen niet doen toenemen, maar hij is in ieder geval een billijke, zij het kleine vergoeding voor het bezit van groote gezinnen. Eén ding hopen we intusschendat de huisvaders die vrij van belasting raken, niet zullen worden ontkiezerd. Vermoedelijk zal de band tusschen be lasting en kiesrecht niet lang meer be houden blijven, doch zelfs voor dien kor ten tij mogen da uit hoofde van hun ge zin van belasting vrijgestelden niet .uit ïm fciejüssht ja&rjten .oj&et -j Daar moet iets op gevonden worden, en daar is gemakkelijk iets op te vinden, al wordt de fraaiheid van Van Houten's kieswet er niet door verhoogd. KORTE KRONIEK. Naar de „Tel." verneemt, zal het „Sociale Weekblad" bij het einde van dit jaar ophouden te verschijnen. Vanwege de directie van den ar beid is een rapport verschenen over de gedwongen winkelnering in de Noord- Brabantsche Schoenindustrie. De gezondheidstoestand van den, heer De Meester, lid der Tweede Ka lmer, is in den laatsten tijd zoodanig} vooruitgegaan, dat hij thans een paar maal per dag uit zijn hotel lange wan delingen kan maken in de Schevening- sche Boschjes. LEIDEN, 20 September. Confectiebedienden. Gisteravond vergaderde de Ned. Bond van Conf.-Bedienden Afd. Leiden in een der zalen van het Café de Vergulde Turk. De Voorzitter opende de vergadering, heette allen welkom, waarop de notu len der vorige vergadering werden ge lezen en goedgekeurd. Verschillende ingekomen stukken werden gelezen en besproken. De volgende vragen werden de ver gadering voorgelegd: 1. Is het nuttig een feest te organiseeren ten dienste der, 9 uur sluiting2. Is het goed dit te doen op een Zondag. 3. Kan het zijn nut hebben de H.H. Patroons welke de 9, uur sluiting bewerkt hebben op dien feestavond te noodigen. De eerste vraag meende de heer de Witt ontkennend te moeten beantwoor den, vooral met het oog op het voor- loopig karakter der 9 uur sluiting. Hij wilde kalm de dingen afwachten, die komen zouden. De heer van Kirkhcff, die wel voor feestvieren was, achtte den Zondag daarvoor niet den geschikter^ dag en sprak zich met beslistheid uit tegen feestviering pp dien dag. Vraag drie besprekende werd bekend dat het noodigen van H.H. Patroonjsj ter feestviering geen nut kan afwer pen daar men rekening houden moet met verschillende gezindten en men o zoo voorzichtig zijn moet en met recht, wil' men hen niet kwetsen of verbitteren. Na bespreking van het vakblad werd deze vergadering onder dankzegging voor den opkomst dóór den Voorzitter gesloten. Voor de jaarlijksche feestgave vam haring en wittebrood, bier, koffie en ta bak op 3 October, den gedenkdag van Leiden's Ontzet, hebben zich ditmaal la ten inschrijven3871. mannen en 4242 vrouwen. VOORHOUT. Wegens bijzondere om-» standigheden was de tegen vandaag uit geschreven gemeenteraadszitting een dag vervroegd. In de gehouden zitting werd de ^e- meentebegrooting 1912 vastgesteld in ontvangst en uitgave „op f 13784,71. Leger en Vloot. Legermanoeuvres. Het tweede regiment infanterie heeft order ontvangen, onverwijld van Venloi terug te gaan naar 's-Hertogenbósch, om nog deel te nemen aan de legerma- noeuvres. Naar wij uit goede bron vernemen^ zullen de miliciens der lichting 1907 en, 1908, die sedert 16 Augustus j.l. voor herhalingsoefeningen onder de wapenen zijn, einde dezer week in het genot van groot verlof worden gesteld. („Ass. Ct.") Land- en Tuinbouw. Nieuwe veeziekte aan de Nederl. grenzen. Aan de „Lokal Anzeiger" wordt uit Keulen geseind, dat zich bij de Holland* sche grenzen een nieuwe ziekte onder 't vee heeft voorgedaan; zoowel koeien als. paarden werden plotseling ernstig ziek. De Duitsche overheid heeft maatregelen, genomen, om de besmetting tegen tei gaan. Of dit gerucht op waarheid berust oi (1st hel ten^qtkus is, oifit bet dfiei 4f

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1