Tweede Vliegweek Leiden. MUZIEK OP HET TERREIN. vliegt nog de volgende week te Leiden. Uit Stad en Omgeving. Dienstbode, Apprêteuse Een R. K. Dienstbode msisie, bestaande uit de heeren Laan en Jhr. Verheijen van de Eerste Kamer, Roodhuyzen, van Vuuren, Limburg en Snoek 'Henkemans van de Tweede Kamer die deii Minister in het gebouw der Tweede Kamer zal ontvangen en uit leiden. Kort daarna treedt de Minister, vooraf gegaan door de Commissie de vergader zaal binnen. De heer Heemskerk, Minister van Binnenlandsche Zaken, neemt plaats ach ter de Ministerstafel erf houdt de volgen de rede Mijne Heeren! Het heeft Hare Maejsteit de Koningin behaagd mij op te dragen, de zitting van de Staten-Generaal in Haren naam te slui. ten. Dank zij Uwe medewerking kwamen in het afgeloopen zittingjaar onderscheidene wettelijke voorzieningen tot stand. Goedkeuring werd gehecht aan de Lon- "denschc verklaring van zeeoonogsrecht, aan eene wets voordracht betreffende toe treding tot de B ier-conventie en slui ting van soortgelijke verdragen, aan een verdrag met Zwitserland nopens overne ming van onderdanen, aan een verdrag met Argentinië nopens gcneeskundjge hulp aan onvermogenden en aan een ver drag tot regeling van het verkeer van gedistilleerd over de Duitsch-Nederland- sche grens. De classificatie der kantongerechten werd beter geregeld. Ter bestrijding van de zedeloosheid werden wettelijke bepalingen vastge steld. In de onzekerheid ten aanzien van den vorm, waarin eeden, beloften en bevesti gingen moeten worden afgelegd, werd bij een wet voorzien. Een wet kwam tot stand ter verzeke ring van de naleving der Conventie van Genève van 6 juli 1906 voor de verbete ring van het lot der gewonden en zieken in de legers te velde. Wettelijke bepalingen tot regeling van de banken van leening werden vastge steld. In de Drankwet en de wet houdende regeling der samenstelling en bevoegd heid van den Raad vin State werden wij zigingen aangebracht. Eene wijziging van de wet tegen be smettelijke ziekten verkreeg Uwe goed keuring. Tot het aangaan van eene geldleening ten laste van den Staat werd besloten. De heffing der rechten van successie en van overgang bij overlijden werd na der geregeld. Wettelijke voorzieningen werden ge troffen tot bevordering van het verkeer te land en te water in onderscheidene ge deelten van het Rijk. Eene regeling van het octrooirecht voor uitvindingen kwam tot stand. Het Staatsmijnveld werd uitgebreid. Bepalingen werden vastgesteld, betref fende het maken van kaas, afkomstig van aangeslotenen bij een kaascontrölestation hetwelk zich onder rijkstoezicht heeft ge steld. Voorschriften kwamen tot stand tot wering en bestrijding van ziekten van cul tuurgewassen en voor cultuurgewassen schadelijke dieren. Een wet tot wijziging van de Indische Mijnwet, ten einde de inkomsten van den Staat uit den mijnbouw te vermeerderen, kwam tot stand. De wijze van beheer en verantwoor ding van de geldmiddelen van de koloniën Suriname en Curasao werd bij de wet ge regeld. Een wetsontwerp betreffende het te rugbrengen van particuliere landerijen op Java tot het Staatsdomein mocht Uwe goedkeuring verwerven. Ten behoeve van eene reorganisatie van den burgerlijken geneeskundigen dienst in Ned.-Indië en tot terugkoop van het particuliere land Indramajoe-West werden de noodige gelden beschikbaar gesteld, eveneens voor den aanleg van een spoorweg en van stoomtramwegen. De Koningin heeft mij opgedragen aan L', mijne Heeren, Hare.i dank te betui gen voor Uwen ijver en voor Uwe toe wijding aan 's Lands belang. In naam der Koningin en daartoe door Haar gemachtigd, verklaar ik deze zitting der Staten-Generaal te zijn gesloten. De Minister wordt door de commissie uitgeleid en nadat deze in de vergaderzaal is teruggekeerd, sluit de Voorzitter de vereenigde vergadering. LEIDEN, 16 September. De Landbouwtentoonstelling. Een der laatste nummers ter opluis tering van de landbouwtentoonstelling is de wedstrijd in versierde rijtuigen en de nationale ringrijderij. 't Mag gezegd dat deze nummers uitstekend slaagden. Zoowel het aantal deelnemers als de zorg, die aan de versierde rijtuigen is besteed, maakten de wedstrijd zeer in teressant en het aantal deelnemers voor de ringrijderij bedroeg pi.m. 70. Om half twee begon de wedstrijd. Van de 13 deelnemers waren er 12 op gekomen. De tribunes waren flink bezet en Geyp's Stedelijk Muziekkorps vroo- lijkte door eenige flink gespeelde inar- schen het voorrijden der tilbury's op. Zooals gezegd, hadden de deelnemers veel werk van de versiering gemaakt en 't oog werd geboeid door de schoone en smaakvol gerangschikte bloemen. De eerste prijswinner had zijn Friesche Sejes met roode en witte dahlia's ver sierd; andere tilbury's hadden versie ring met chrysanthen en andere bloemen, ofschoon de dahlia's voor het meerendeei de uitgekozen versiering was. De jury had een moeilijke taak zij kende de volgende prijzen toe: le prijs gouden armband, benèvens als extra prijs een door den heer N. N. aangeboden tegel tableau in lijst inet standaard de heer Arie Verhoog, alhier en mejuffr. J. Mak- kum, Groningen; 2e prijs, twee zilve ren couverts in etui de heer W. van Wieringen en mejuffr. S. van Wieringen beiden alhier; 3de prijs parapluiebak Faience de Gouda de heer J. W. Nieu- wenhuizen Segaar en mejuffr. Johanna Nieuwenhuizen Segaar, beiden alhier; 4e prijs zes kurken met zilver gemon teerd in etui de heer D. Teske Jz. en mejuffr. F. Teske, beiden van Zoet er- wou d e 5e prijs, eikenhouten couran ten standaard met koper gemonteerd de heer A. v .d. Bijl en echtgenoote, alhier en eervolle vermelding de heer Arie Verhoog en echtgenoote, van Voor schoten. Nadat de uitslag bekend was gewor den, maakten de bekroonde voertuigen een ommegang over het terrein met de muziek voorop. De prijswinners werden door het publiek lyide toegejuicht. Alvorens de prijzen uit te reiken hield mr. A. Fokker een toespraak, waarin hij de prijswinners hartelijk geluk wenschte. Hoewel deze \#ëdstrijd niet di rect verband houdt met een landbouw tentoonstelling, had het comité gemeend om dit nummer op het program te bren gen, omdat bloemen zoo'n heerlijke poëzie brengen in 't leven. Hierna reikte Mevr. de Gijselaar de prijzen uit. Daarna ving de ringrijderij aan, waar van de uitslag was als volgt: le prijs de heer B. Blok met mej. J. Verboom te Voorschoten; 2eprijs de heer R. M. v. d. Akker met mej. P. v. d. Akker te Leidschendain3e prijs de heer J. Ou- dijk Azn. met mej. NI N. 4e prijs de heer L. Erkelens, Benthui zen met mej. G. v. d. Akker Hazerswou- de 5e prijs de heer J. Uitenboogaard Oegsfgeest met mej". L. Verheul Voor schoten 6e prijs de heer A. Dijkman en echtgenoote Voorschoten. Morgen is de tentoonstelling op de gewone uren geopend. Het programma voor dien dag vermeldt een postduiven- wedstrijd en een voetbalmatch. Park-Concert. Het programma van het Park-concert te geven door het Stedelijk Muziek korps op Dinsdag 19 September, 8 uur 's avonds, vermeldt de volgende nummers No. 1. Amazone-Marsch, Blon. No. 2 Les Dragons des Villars, ouverture, Mail- lart. No. 3. „Fidele Bauer", wals, Fail. No. 4. La vie parisienne", fantaisie, Offen bach, a. „Polichinel", Geijp. No. 5. b. „Drei süsse Weibchen", Kerker. No. 6. Volkspotpourri, Ooms. No. 7. Parkconcert- Marsch, Geijp. Door den Minister van Waterstaat is benoemd tot buitengewoon opzichter W. L. Lindhout te Tholen bij het ver nieuwen var. twee vaste bruggen gelegen in de Rijksweg van het Haagsche Schouw over Leiden en Woerden naar de Utrechtsche grens, onder de gemeenten Bodegraven en Woerden. De Strandkwestie te Noordwijk. Men meldt ons: Evenals bij een vorige gelegenheid in o ok thans door sommige personen ee adres beweging op touw gezet, om te protesteeren tegen het optreden van dr. Kervel en Wethouder van der Meer in den gemeenteraad en den burgemeester instemming te betuigen voor zijn optre den in de strandkwestie. Naar aanleiding van dit adres zal nu op initiatief van de Propagandaclub Leo XIII, te beginnen met hedenavond een tegenadres door onze gemeente circulee- ren van den volgenden inhoud: Aan den Raad der Gemeente Noord- wijk. Geven met verschuldigden eerbied ie kennen. Ondergeteekenden, allen ingezetenen der Gemeente, Dat zij hun volkomen instemming be tuigen met de houding van de meerder heid van den Raad, in de vergadering van 5 September j.l. en in het bijzonder met die van de heeren Dr. Kervel en Van der Meer, die op even besliste als waardige en hoffelijke wijze zijn opge komen voor de onpartijdige uitoefening van het Recht; voor de onmiddellijke uitvoering van de Strandverordening voor de handhaving van den van ouds her bestaanden toestand voor de eerbiediging van het Gezag van den Raad. Hetwelk doende, enz. Wij vertrouwen, dat ieder, die met onbevangen blik den loop der gebeurte nissen heeft gevolgd, op dit adres zijn handteekening zal plaatsen. TER AAR. Op Maandag 18 Septem ber <des voormiddags om 10 uur zal er in het gemeentehuis gelegenheid zijn tot kostelooze inenting. Sport. Leidsche Vliegweek. Ondanks den hevigen wind die gister den heelen dag stond zou de vliegdag niet zonder opstijging voorbijgaan. Toen ongeveer tegen 6 uur de kracht van den wind wat minderde, steeg Wijnmalen wederom op om een paar fraaie rond vluchten langs het terrein te maken. Door den wind schommelde het toestel nogal. Mevr. Wijnmalen was hevig ontroerd. Na een vlucht van 8 minuten landde de vlieger vlot als al'.ijd en liet het toe stel voor een tweeden vlucht naar den start terugrijden. Onder luide toejuichingen van het niet zeer talrijke publiek (men twijfelde zeker aan den durf van Wijnmalen, die hij nu toch wel getoond heeft te bezitten) wer den hem en zijn vrouw bloemen aange boden. Frits Lutge, die eveneens op het terrein aanwezig was kwam zijn stoutmoedigen collega complimenteeren. Na zich met een glas port wat verwarmd te hebben, begaf hij zich wederom naar zijn mono plane, die echter wegens een stortbui overhaast in den hangar in veiligheid moest gebracht worden. Jammer genoeg beroofde ons dit het genot van een twee de vlucht. Een advertentie in ons blad brengt verheugende tijding voor teleurgestelden. Laatste Berichten.. (Gedeeltelijk gecorrigeerd.) Opening der Kamer. Men meldt ons uit 's Gravenhage Het zal hedenavond officieel blijken dat, gelijk gemeld, de Koningin de Sta ten Generaal niet opent, doch daartoe de Ministers tot commissie benoemd heeft. (Dit bericht is een officieele tegen spraak van de mededeeling der „Res," opgenomen onder Binnenland. Red.) De majoor van den generalen staf, Jhr. Alting von Geusau, werkzaam aan het Departement van Oorlog en belast geweest met een militaire opdracht in Zwitserland, is te Gravenhage terug gekeerd. De brand te Antwerpen. BRUSSEL, 16 Sept. De „Etoile Beige" meldt, dat de nadere inlichtingen door den rechter van instructie ingewonnen, hem er toe brengen elke gedachte aan kwaadwilligheid bij den brand te Ant werpen te laten varen. Gevecht in Morokko. FEZ, 12 Sept. In het gevecht te Seba- ah-Bi geleverd tegen de Aid-Youssi ver loren de Sheriffijnsche troepen 6 dooden en 15 gewonden, onder wie de luitenant Prioux. Stolypin. KIEF, 16 Sept. Naar de resultaten van het urine-onderzoek te oordeelen, is de lever van Stolypin toch wel door den kogel geraakt. De pijnen namen toe. De temperatuur was gisteravond normaal. Onlusten in Liberia. PARIJS, 16 Sept. Het „Petit Journal" bevat een telegram uit Bordeaux, meldende dat passagiers van een Atlantische paket- boot bijzonderheden verhaalden over leven dige gevechten die aan de grens van Liberia hebben plaats gevonden. De plun deraars zouden belangrijke verliezen heb ben geleden. Kapitein Heguet zou ernstig gewond zijn, een Europeesche sergeant en 9 tirail leurs zijn gekwetst. Vermoorde Bulgaren. SOFIA, 15 Sept. De bladen melden, dat 38 Bulgaarsche kooplieden, van de markt te Vievrokof terugkeerend, door onbeken den vermoord zijn. Marokko. KEULEN, 16 Sept. Volgens vertrouw bare berichten is het zeker, dat over de nog niet afgedane overeenkomst nog maals een Duitsch antwoord paar Parijs zal worden gezonden. Die gedeelten hebben uitsluitend betrekking op de door Duitschland gevraagde waarbor- borgen voor de handels-politieke be trekkingen. De Iegatieraad Hans Schwerin heeft aan journalisnten verklaard, dat de Fran- schen heel verkeerd gedaan hebben toen zij weigerden Duitschland politieke rechten in Marokko toe te staan. Zij had den Duitschland best het Sous-gebied (waarin Agadir en t$ous gelegen zijn) kunnen afstaan. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. naar waarnemingen verricht in den morgen van 16 Sept. 1911, medegedeeld door het Kon. Nederl. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 773.7 Valentia. Laagste barometerstand 752.3 Seydisfjord. Verwachting tot den avond van 17 September zwakke tot matige, later toenemende noorde lijke tot westelijke wind, toenemende bewolking, later waarschijnlijk regen, zelfde temperatuur, mogelijk nachtvorst. Marktberichten. LEIDEN, 16 Sept. Graanbeurs. Verkoopers waren heden wat gemakkelijker, doch er werden weinig zaken afgesloten, •Te noteeren zijn Tarwe f 8.25 a f 9.50 p. 80 Ko. Gerst f 5.85 a f6.15 p. 65 Ko. Rogge f 6.15 a f 6.65 p. 75 Ko. Haver f8.10 a f8.75 p. 100 Ko. Erwten 115.— a f 16.75 p. H.L. E ierenveiling. De eieren zijn gestempeld L.E.V. Aanvoer 3475stuks. De prijzen waren: Kipeieren van f 5.50 tot f 6.40; Eendeneieren van f 4.60 a f 4.75, Kalkoeneieren f 7.45, alles per 100 stuks. Boter 5370kg.p. ff vat, lstq. f 64 A 68,2de qual. f58 k 62. 1ste kw. per K.G. f 1.60 a 1.70, 2de kw. per K.G. f 1.45 k 1.55 Turf. Lange Zwarte 90.000 st. f 4.25 f 4.5 per 1000 stuks. WASSENAAR. Veiling van 15 Sept., Kropsla p. 100 f 0.40 a f 2.40, Postelein p ben f 0.20, a f 0,26 Zuring f 0.08. Snijboonen p. 100 f 0.22 a 0.28. Prinsesseboonen per 100 f 0.04a f 0.06. Kroten per bos f 0.02 a f0.02K># Komkommers per 100 f 1.50 a f 3.00. Appelen p. stuk f 0.03 a f 0.05. Peren p. stuk f 0.02 a f 0.08..Aardappelen per kin f 1.— a f 1,20. Roode kool p. 100 f 8.00 a f 10.50, Groene kool per 100 f 1.50 a f 2.50. Eieren p. 100 f 6.a f 6.50. Kippen per stuk f 0.50 a f 0.80. Advertentiën. t Heden overleed ie Haarlem, mijn geliefde schoonbroeder, de HoogEerw. Heer Mgr. A. J. BROUWER, Vicaris-Generaal. WED. F. BROUWER- Stijnman. 15 Sept. 1911, 10674 Eenige en algemeene kennisgeving. Bezoeken kunnen niet worden afgewacht De Heer en Mevrouw FILIPPO- van Wijngaarden betuigen, ook mede namens hunne kinderen, hun dank voor de vele bewijzen van belangstelling bij de her denking van hun 25-jarig huwelijk ondervonden. (10664) Hazerswoude, 14 Sept. 1911. Ondergeteekende betuigt hierbij aan het Bestuur der Onderlinge Brandwaarborgmaatschappij NOORDEN - NIEUWKOOP zijn hartelijken dank voor de flinke schadevergoeding aan hem uil- gekeerd. Nieuwkoop, 15 Sept. 1911. 10691 P. AKERBOOM. - Gevraagd eene nette een voudige R.-K. tegen 1 Nov. ais. bij twee stil levende menschen. Adres mej. H. OVERES, Julianastraat D 74 te Alphen a. d. Rijn. 10422 Terstond gevraagd een vergevorderde LEERLING Adres: 10678 Haagsch Modemagazijn, Donkersteeg is. Modes Hoeden. GEVRAAGD eene en eene LEERLINGE.Mag. „DE KROON", Haarlemmerstraat 139. 10652 gevraagd tegen 1 of 15 Nov. a.s. die netjes kan werken v. g. g. v. Zich aan te melden van af Maan dag 's avonds 8 uren, STRAATS BURG, Woonhuis Boommarkt la. 10693 Degene die Woensdag per abuis een verkeerd SCHOFT met STAART RIEM en BROEK heeft medegenomen wordt beleefd verzocht dit te willen inrnilen aan de Stalhouderij van 't Hotel „Rijnland" te Leiden. (10681) WIJNMALEN H A I P rjci pv Paddock f 1.25, le Rang f 0.75. LlULdJ 2e Rang f 0.50, 3e Rang f 0.25,

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 3