Uit Stad en Omgeving. poogde Nederlandsche invoerrechten worden getroffen, zich genoopt zullen tien, hunnerzijds invoerrechten te leggen op bloembollen en venv.ante tuinbouw- artikelen, of wel bestaande matige invoer rechten belangrijk te verhoogen. Zij verzoeken de Kamer met aandrang, bij de behandeling van het cnlwerp-tarief- wet rekening te willen houden met deze bezwaren, door de voorgestelde rechten op verbruiksartikelen terug- te brengen tot het thans daarvoor geldende recht, en die posten, waarvan met grond mag wor den verwacht, dat ze tot represailles van het buitenland aanleiding kunnen geven, terug te brengen tot een zoodanig recht, dat daarvoor niet behoeft te worden ge vreesd. Zij vertrouwen, dat de Tweede Kamer in den aangegeven zin zal mede werken, teneinde te voorkomen, dat de uitvoer van bloembollen ernstig worde bedreigd en de welvaart der geheele bloembollenstreek, die daarvan afhanke lijk is, op wellicht onherstelbare wijze worde geschaad. De Amsterdamsche Kamer van Koop handel heeft over de tariefwet een adres tot de Kamer gericht, dat eene vernieti gende critiek over het ontwerp velt. Zelfs al ware het wenschelijk, aldus de con clusie, dat óns land van handelspolitiek veranderde en een beschermend stelsel aannam, dan nog zijn in d i t ontwerp zoo veel gebreken zoowel wat de grond beginselen als wat de uitwerking daar van betreft aan te wijzen, dat het niet aan zijn bestemming zou beantwoorden. Voor zulke hooge woorden zullen Mi nister noch meerderheid uit den weg gaan. KORTE KRONIEK. Gisteren is door den gemeenteraad van Rotterdam tot wethouder gekozen, plaats van den heer P. G. Buskens (R. K.;: die bedankte, den heer H. Stulemeijei (R. K.). la afwachting van nadere bepalingen omtrent het dragen van uniformkleeding buiten dienst, is aan het personeel der Posterijen en Telegrafie streng wrooden aan de betooging op den zoogenlamden rooden Dinsdag (19 September a.s.) deel te nemen in dienstkleeding. Naar de „Tel." verneemt, werd het ontwerp van den ingenieur Krieger te Amersfoort tot doortrekking der lijn GoudaSchoonhoven naar Utrecht door de Maatschappij tot Expl. van Staats spoorwegen in onderzoek genomen. Het project voor een buurtspoorweg Gouda— Haastrecht Goejanverwellesluis Ou dewater Linschoten Montfoort de Meern Utrecht (zijlijn van den spoor weg GoudaSchoonhoven) nader: zi,n voltooiing. Na een geheime zitting van onge veer één uur, heeft de gemeenteraad van 's Gravenhage besloten, op voorstel van wethouder Lely, tot aankoop van de Wild hoeve, een grondbezit van 44 H.A. groot, gelegen in de Westduincn voor den prijs van fO.SO per vierk. M., dus voor onge veer f 350.000 in totaal. Onder de 5 tegen - stemmers waren de wethouders Simons en de Wilde. B. en W. achten het bezit van -dezen grond gewerischt in het belang van de uitbreiding der gemeente in de richting Loosduinen. LEIDEN, 16 September. Een Jubilaris in de St. Joseph. Gezellen Vereeniging. Indien een jubilé de meest geschikte ge legenheid is om iemand's verdiensten te huldigen, dan mogen de St. Joseph-Ge- zellen zich gelukkig prijzen dat hun daar toe morgen de gelegenheid is gegeven. En ongetwijfeld zullen zij volgaarne die gelegenheid hebben aangepakt, want de man, wien het geldt, is hun aller vriend en leidsman. In den betrekkelijk korten tijd, gedurende welken hij in ons mid- Iden verblijf houdt, heeft hij door zijn toegankeli^heid en jovialiteit stormender hand de sympathie veroverd van allen, die met hem in aanraking kwamen. Kapelaan Th. van de Laar viert dan Maandag a.s. zijn 12y2-jarig priesterfeest. De Joseph-Geezllen, wier praeses hij is, hebben zich uitgesloofd om dit feest allen luister bij te zetten. Zij willen toonen, dat zij den arbeid van kapelaan van de Laar voor hun vereeniging op hoogen prijs stellen. Dankbaar toch herinneren zij zich, wat hun praeses voor hen deed. De langdurige ziekte van den vorigen directeur, kapelaan Kramer, had de ver eeniging vele maanden zonder leidsman gelaten. Kapelaan Kramer, vol liefde voor de goede zaak, had zoo gaarne de St. Joseph-Gezellen tot hoogen bloei ge bracht en, beschikkend over elders op gedane ervaring, had hij een program .ontworpen, dat bij uitvoering een schoone toekomst voor de organisatie beloofde. [Helaas werd hij hierin door een ernstige ongesteldheid, die hem vele maanden aan >t ziekbed kluisterde, verhinderd, en het gemis aan een leidsman deed zich in de vereeniging gevoelen. Met hoeveel blijdschap werd daarom de benoeming van kapelaan van de Laar begroet! Van hem ging een groote roep uit als directeur der Goudsche R. K. Militairenvereeniging. Van hem ver wachtte men veel voor de leiding be hoevende SL Joseph-Gezellenvereeniging. De op hem gebouwde verwachtingen heeft de tegenwoordige praeses niet be schaamd; ja, hij heeft in 't korte tijdsver loop van zijn presidentschap méér ge- idaan dan men van hem gehoopt had. Met voortvarendheid zette hij zich aan den arbeid. Met .Gezellenhuis kreeg electrisch licht, nieuw tooneei en décors; aan de feestuitvoeringen werd zèer veel zorg be steed en als het bestuur, als de penning- meesier eens zuinig keek en vroeg, wie dat alles moest betalen, dan wist kape laan van de Laar de financieele bezorgd heid door een groot optimisme te ver drijven. Wij zien hem bezig voor de uit breiding van het ledental zoowel van ge huwden, gezellen en leerlingen; de gym nastiek- en de kegelclub verrezen weer uit haar assche en daar de praeses be greep, dat de vereeniging ook aan de ontwikkeling der leden moet medewer ken, richtte hij het herhalingsonderwijs in, dar voor de leerlingen van onberekenbaar nut is. De zoo schitterend geslaagde ont wikkelingsavonden, waar door heerlijke voordrachten met begeleiding van zang •en piano bij de leden het gevoel voor kunst werd opgewekt en tegelijk de ver hevenheid van ons H. Geloof werd aan getoond, zijn tot dusverre nog eenig in Leiden en doen naar meerdere verlangen. Er is door den arbeid van kapelaan van de Laar nieuw leven in de St. Joseph- Gezellenvereeniging gekomen; een nieuw tijdperk van bloei is aangebroken en daar om zal ieder goed gezel op kapelaan van de Laar's jubeldag God smeeken, dat Hij dezen werker in Zijn wijngaard nog lang moge sparen. Te zijner intentie zullen zij gezamenlijk morgenochtend 8 uur onder een plechtige H. Mis in de St. Lodewijks- kerk tot de H. Tafel naderen, 's Avonds '6 uur is er in dezelfde kerk plechtig Lof, waarna een feestviering in de Gezellen- zaal. Tot onderwijzer in handteekenen en vormleer aan de teekenschool van de afd. Leiden van den N. R. K. Volks bond is benoemd de heer H. Sutterland en tot assistent bij het machineteeke- nen de heer G. Eichhorn. Bij Kon. besluit zijn benoemd bij het dienstvak der militaire administratie bij het 4e reg. infanterie tot 2e luit.- kwartiermeester de sergeant J. C. L. Stadhouder, van dat korps bij het wa pen der infanterie tot 2e luitenant bij het 3e regiment de sergeant A. Netze, van 4e reg.bij liet 4e reg. de sergeanten A. J. van der Blom en W. L. vander Burg van het 4e en 5e reg.; bij het 6e regiment de sergeant L. W. Nijland en bij het 10e regiment de sergeant A. v. Soest, beiden laatsten van het 4e reg. Bij het wapen der Infanterie in Nederl.- Indië de sergea: :n W. H. Murenbeeld en H. Broekhuis, beiden van het 4e reg. infanterie. Bij koninklijk besluit zijn pensioenen toegekend aan C. W. Kouw, instrument maker aan het natuurkundig laboratorium en kabinet der Rijksuniversiteit alhier ten bedrage van f 771 'sjaars en aan A. G. Drechsler, amanuensis bij de zoölogie aan de Rijksuniversiteit alhier ten bedrage f 700 'sjaars. Musis Sacrum bestaat thans 40 jaar en za! natuurlijk' dit jubilé op plechtige wijze vieren, waarvoor te meer reden bestaat, omdat in den laatsten tijd on der nieuwe leiding deze oude instelling toonde niet verouderd te zijn. Na een crisis te hebben doorgemaakt, bloeit Musis nu weer op en noodigt haar leden op Zondag 23 September op een kinder feest met wedstrijden, op Concert in den versierden en geillumineerden tuin, op een kermesse d'été en op een bal. Zooals men ziet, bereidt de feestcom missie dus een schitterend feest voor. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten van hier verzonden gedu rende de le helft der maand September. Binnenland. Brieven. Mejuffr. E. Versteegh, 's Gravenhage. Mej. A. Dijk- mans, id. Mej. L. v. Nieuwkerk, id. Bijl, 's Gravenzande. Mevr. v. Leeuwen, Kat wijk aan Zee. Woltering, Nieuwediep. Spaape, Rotterdam. L. J. Thans, idem. Adres Heerenweg, Warmond. Briefkaarten. H. J. Bik, Amsterdam1. L. v. Vliet, id. Mevr. C. Artzenius, idi Z. Waardenburg, id. Mej. v. d. Henst, id. Mej. M. Riesse, Apeldoorn. J. L. Kolderus, 's Gravenhage. Mej. C. Oos- termeijer, Haarlem. C. H. de Vries», Haarlemmermeer. Dames J. en C. Bo- termans, Rotterdam. Buitenland. Brieven. Madme. de Geer, Bruxelles. Frau J. Schopkes, St. Ulrich. Pauwels, Briefkaarten. Hodejson, Bradford. W. Kramer, Hamburg, H. Meijaesten Frank furt a. M. Frau!. R. Sichl, id. Fraul. O. Osteinberger, Munchen, H. Randolph, Ponhesona. Mej. P .O. v. Bitteren, Up- sala. P. Marevoies, Veldes. H1LLEGOM. De Handelscursus alhier zal Maandag officiéél geopend worden. Het dagelijksch bestuur dezer gemeente is daartoe uitgenoodigd. De lessen worden gegeven in de localen van het oude Raadhuis door de heeren F. Habermehl, leeraar M. O. Boekhouden te Haarlem en G. Bulten, schoolhoofd te Zilk. De cursus begint met 17 leerlingen. LISSE. Door de schraalte van groen ten in het buitenland worden alhier voor verschillende producten enorme hooge prijzen besteed. Is de normale prijs van wortelen in gewone jaren 25 a 30 ct. per pad van drie R. R., thans wordt een gulden en meer besteed. Duitsche boo- nen (Heinrich Riëzen) worden opge kocht voor f 100 per H.L., Bruine boo- nen zijn reeds verkocht voor f 25 per H.L. Deze vruchten worden geteeld in de frbllenpaden, dus nateelt, hetwelk dit ajar derhalve der moeite waard is. NOORDWIJK. Onder persoonlijk toe zicht van wethouder Alkemade, die tij dens het verlof van den burgemeester I p corfrurg e mees tey js, zijn onder lejdjng van den gemeente-opzichter de eigen- domspalen, die sommige duineigenaren wederom op het strand geplaatst had den, andermaal namens liet gemeentebe stuur uitgegraven. De heer Van Beelen protesteerde ernstig tegen de z. i. we derrechtelijke^ verwijdering van zijn eigendomspaal en dreigde proces-verbaal te zullen doen opmaken. GEWESTELIJK GEMENGD. Brand. Men meldt ons uit Kud'elstaart d.d. 14 September: HedeiiaVond omstreeks kwart voor 9 brandde door onbekende oorzaak de wo ning af van den wagenmaker van Weli, alhier,' in de Zuider-Legmeerpolder. De brand greep in korten tijd met zoo'u verwoedheid 'om. zich heen, dat de man nog juist bijtijds zich met vrouw en kind kon redden, door uit 't raam te springen. Van de inboedel is niets gered, daar in minder dan een half uur het geheele gebouw met houtschuur te gen den grond lag, waarin voor meer dan f 2500 hout in geborgen was. Zijn grootboek en geld heeft hij kunnen red den, Het is een zeer groote schadepost voor den man, daar hij maar laag ver zekerd was. Honderden menschen waren bij den brand tegenwoordig, temeer daar het aan de Kwakel juist kermis was. De spuit van de Kwakel was direct aanwezig, maar kon niets uitrichten, dan het nevenstaande gebouw van den smid voor brand te vrijwaren, hetwelk ge lukte. Baldadig. Eenige baldadige kermishouders te Nieuwkoop, ontstemd omdat in den draaimolen geen muziek mocht gemaakt worden (er waren zieken in de buurt), hebben des nachts bij twee ingezetenen de ruiten ingeworpen. De politie is ijverig in de weer om de daders te ontdekken. Kerknieuws. Mgr. Brouwer. Gistermiddag kwart over drie is over leden mgr. Andreas J. Brouwer, vicaris- generaal van het bisdom Haarlem. Hij werd geboren te Delft, 21 juni 1832, priester gewijd 17 Mei 1857 en benoemd tot vicaris- generaal 17 Nov. 1903. Hij was geruimen tijd regent var. het seminaiie „Hageveld". De overledene was verder geheim kamerheer van Z..H. den Paus, Proost van Kathedraal kapittel te Haarlem en Ridder in de Orde van den Ned. Leeuw. Onderwijs. Congres voor Vakonderwijs. Bij gelegenheid van de .tentoonstel ling voor Vakteekenonderwijs, wordt in het gebouw voor Kunsten en Weten schappen te UKrecht een tweedaagsch congres in verband met deze tentoonstel ling samengesteld, gehouden. Dit congres werd gisterenmorgen om half 11 in de concertzaal, die bijna ge heel met congressisten bezet was, ge- ppend. Na een openingswoord van den heer Menke, hield de voorzitter van het Fere-Comité, mr. H. Smeenge, lid van de Tw eede Kamer, zijn openingsrede. Spr. gaf allereerst een overzicht van wat door den Staat ten behoeve van het vakonderwijs is gedaan. In 1893 werd op de Staatsbegrooting f70.000 voor dit onderwijs ingetrokken. Voor het loo- pende jaar niet minder dan f597.616, voor een totaal van 57 scholen. Waar in zooveel scholen, inrichtin gen en vormen van opleiding zijn, daar was het zeker goed gezien een bijzonder groote tentoonstelling als deze te orga- niseeren. Men deed dit met een tweele dig doel: lo. de leeraren en leerares- sen te laten zien wat er aan hulpmid delen is te vinden 2o. te laten zien hoe- vele collega's e rzijn, die niet rusten, wanneer hun dagtaak i$ afgeloopen, doch hun vrijen tijd besteden in dienst van hetzelfde onderwijs, door nieuwe leergangen te ontwerpen, profiteerende van wat zij intusschen in de practijk waarnamen. Het doel was verder liefde te wekken bij hen, die, geen vakman, toch medewerken om1 dit onderwijs tot hooger peil op te voeren. Spr. wees er nog op, dat voor een goed onderwijs het personeel bij het vakonderwijs zich met volle aandacht aan die taak moet kunnen wijden en niet met muisenissen in het hoofd moet rond- loopen, omdat voor hen de pensionnee- ring nla volbrachten werktijd ontbreekt. Spr. gevoelde verder veel voor de op richting van een vakmuseum, "in navol ging van het bestaande schoolmuseum. Een dergelijke instelling onder een uit nemend bestuur zooals thans de tentoon stelling bezit, zou enorm veel nut kun nen stichten. Met den wensch, dat meer dan tot heden het Eendracht maakt Macht, in toepassing worde gebracht, opende spr. het Congres. Hierna had het eerste referaat plaats van den heer H. J Boot ove.r het on- aerwero: liet vorm- en vakteekenen aan Ambachts- en Vakteekenscholen, waar bij spr. tot de volgende conclusie kwam Handteekenen, opgevat in den zin van Vormteekenen of wat men ook wel noemt: „Handvakteekenen" moet, de naam duidt het reeds aan, met het vak teekenen aansluiten, evenals het vaktee kenen weer aan moet sluiten bij het vak zelf, dus bij de praktijk. Na de pauze kwam Mej. Ida Hey er- man aan het woord voor de inleiding van het onderwerp„Met meifij es-va kinder wijs". Academienieuws. Inaugureele rede. Dr. J. Poels, te Rotterdam, benoemd tot buitengewoon hoogleeraar bij de fa culteit der geneeskunde aan de Leid- sche Universiteit, om onderwijs te geven in de toegepaste bacteriologie, zal zijn ambt aanvaarden met het uitspreken van een inaugureele rede in het Groot-audL torium van het Academiegebouw op Woensdag 11 October a. s., 's namid dags te 2 uur. Gemeentezaken. Gemeenteraad. De Gemeenteraad vergadert op Don derdag 21 September 1911, des namid dags te 2 uur. Te behandelen onder werpen le. Aanwijzing van een lid van den Gemeenteraad, om, zoo noodig, als plaatsvervanger op te treden van den Burgemeester, als voorzitter van het Hoofdstembureau in het eerste kiesdis trict, voor de eventueele stemming en herstemming ter benoeming van één lid van den Gemeenteraad. 2e. Benoeming van de leden en de plaatsvervangende leden van het Hoofd stembureau in het eerste kiesdistrict en van de voorzitters, leden en plaatsver vangende leden van de overige stem- bureaux, voor de eventueele stemming en herstemming ter benoeming van leden van den Gemeenteraad. 3e. Benoeming van een onderwijzer met verplichte hoofdactc aan de school der 3e klasse no. 8. 4e. Benoeming van een onderwijzer met verplichte hoofdacte aan de school der 4e klasse no. 1. jje. Verzoek van Dr. J. W. Bierma, om eervol ontslag als leeraar aan het Gymnasium. 6e. Staat van af- en oversell rijving op de begrooting, dienst 1910, van het Geref. Minne- of Arme Oude Mannen- <in Vrouwenhuis. 7e. Rekening dïenst 1910 van het Ger. Minne- ot Arftie Oude Mannen en Vrou wenhuis 8e. Rekening, dienss 1910, van de Stads Bank van Leening. 9e. Rekening, dienst 1910, van de Ste delijke Werkinrichting. 10e. Rekening, dienst 1910, van het H. G. of Arme Wees- eii Kinderhuis. 11e. Voorstel tot overbrenging van het nadeelig slot der buitengewone ont vangsten en uitgaven over liet jaar 1910 op de begrooting voor 1911. 12e. Voorstel tot verhooging van volgn. 148 der begrooting, dienst 1911, ten behoeve van de meerdere kosten van aanschaffing van leermiddelen en school- behoeften voor de school in de Medusa- straat en voor die in de Heerenstraat. 13e. Verzoek van A. Boekkooi, ter be koming in eigendom van een gedeelte van de Barneveldsteeg. 14e. Voorstel tot aankoop van het gymnastieklokaal aan de Pieterskerk gracht, no. 7, met bijbehoorende woning en speelterrein en vaststelling van den desbetreffendwi begrootingsstaat. 15e. Verordening, regelende de hef fing van eene belasting op tooneelver- tooningen en andere openbare verma kelijkheden in de gemeente Leiden. 16e. Verordening, regelende de invor dering van de belasting op tooneelver- tooningen en andere openbare vermake lijkheden in de gemeente Leiden. Blijkens de gemeenterekening over 1910 leverden de buitengewone ontvang sten en uitgaven van dat jaar een nadeelig slot op van f 1.492.086,45. De ooi-zaak hiervan was, dat de buiten gewone ontvangsten (i. c. de opbrengst der geldleening van 1911), waaruit de kosten van in 1910 uitgevoerde werken moesten worden bestreden, niet op Öen dienst 1910, maar op dien van 1911 is geboekt. Regelmatigheidshalve stellen B. en W. den Raad voor, thans ten laste van den dienst 1911 te brengen hei bovenbedoelde nadeelig slot van f 1.492.086.45 en te dien einde te besluiten tot vaststelling van den hierbij overgelegden suppletoiren be grootingsstaat Uitsluitend als administra tieve regeling is als tegenpost op dien staat de post „geldleening ter voorziening in de kosten van buitengewone werken"" met gelijk bedrag verhoogd. B. en W. stellen voor, aan dr. J.W. Bierma, ingevolge zijn verzoek, wegens zijne benoeming tot leeraar aan het Gym nasium te Amsterdam, eervol ontslag te verleenen als leeraar in de oude talen aan het Gymnasium alhier, ingaande 1 November 1911. Voor de benoeming van onderwij zend personeel zijn de volgende voor drachten aan den Raad overgelegd. Openb. school 3e klasse no. 8 {Medusa straat): 1. W. Hoekstra onderwijzer te Tjalleberd; 2. S. Metz, onderwijzer te Leeuwarden, en 3. D. Schering, onder wijzer te Berkhout. Openb. school 4e klasse no. 1 (Gorte straat): L S. Metz; 2. W. Hoekstra, en 3. D. Schering. Voor nieuwe leermiddelen aan de scholen aan de Medusastraat en aan de Heerenstraat wordt door B. en W. een aanvullingscrediet van f564 aangevraagd. De Commissie van Financiën advi seert tot goedkeuring van de rekening dienst 1910 van de Stedelijke ,Wérkinrich- ting, sluitend in ontvangst op f 13.028.80 in uitgaaf op f 12.914,47, batig saldo f 114,33, en vap de rekening dienst .1910 van het H. G. of Arme Wees- en Kinder huis, sluitend in ontvangst op f29.212,60, uitgaven f27.316,91, batig saldo f 1895.69. Door den heer A. Boekkooi is ver zocht een gedeelte van de Barneveld steeg, van de gemeente te mogen koo- pen, teneinde aan een door hem op een aangrenzende strook grond te bouwen winkelhuis eenige meerdere gevelbreed te te kunnen geven. Genoemde steeg, die van de Haarlem merstraat naar den Stillen Rijn loopt, stond, blijkens een door den archiva ris ingesteld onderzoek, oudtijds voor het publiek verkeer open, doch werd ver moedelijk in de 2e helft der 19e eeuw daaraan onttrokken. Met de Cornmtissie van Fabricage komt het B. en W. voor, dat de gemeen te bevoegd mag worden geacht de reeds zoovele jaren niet meer voor het open baar verkeer bestemd geweest zijnde steeg, hetzij geheel, hetzij ten deelc te verkoopen. Echter zullen dan de eige naren der aangrenzende perceelen ook* al zouden zij daarop geen recht kunnen doen gelden, uit biliijkheidsoogpunt hun feitelijken uitweg door de steeg niet mogen verliezen en derhalve hun uit weg naar den Stillen Rijn behooren te behouden. Onder deze voorwaarden stellen B. en W. voor aan het verzoek van adressant te voldoen en hem een gedeelte steeg te verkoopen tegen f 15 per vierk. M. Land- en Tuinbouw. Besmettelijke veeziekten. Gedurende de maand Augustus kwa men de volgende gevallen van besmette lijke veeziekten in Nederland voor: Mond- en klauwzeer bij de herkauwen de dieren en de varkens bij 15,573 eige naren; schurft bij de eenhoevige dieren en de schapen 6; rotkreupel bij schapen 20; vlekziekte bij varkens 399 en miltvuur onder alle vee 73. In Zuid-Holland kwam het mond en klauwzeer o.a. te Alkemade voor bij 2 eigenaars; te Berkel bij 1, te Noordwijk. bij 4, te Nieuwveen bij 1, te Noordwijk bij 1, te Nootdorp bij 2, te Oegstgeest bij 2, te Oudshoorn bij 2, te Reeuwijk bij 1, te Rijnsaterwoude bij 1, te Stompwijk bij 2, te Ter Aar bij 2 en te Zevenhoven bij 1 eigenaar. In 't geheel kwam in de provincie mond- en klauwzeer voor bij 685 eigenaars. Te Noordwijk kwamen voor 2 gevallen van vlekziekte der varkens; te Reeuwijk 2 gevallen van miltvuur bij alle vee; te Zevenhoven 3 en te Zoeterwoude 5 ge vallen van miltvuur. Te Aalsmeer kwam het mond- en klauwzeer voor bij 2 en te Haarlemmer meer bij 10 eigenaren. Een merkwaardigheid. Een augurkenteler te Ter Aar, de heer A. van Zwietcn, die dezer dagen bezig was met het verzamelen van augur kenzaad en daartoe de z.g. zaadbornmen opensneed, werd daarbij door eene merk waardigheid verrast, die 'de vermelding wel waard is. Hij vond nl. eene vrucht, waarin bijna alle zaden niet slechts ont kiemd waren, maar vele zich tot mooie plantjes hadden ontwikkeld met moer- blaadjes en worteltjes. Neergelegd in een kemkommerbak groeien de platnjes we lig uit. Ingezonden Stukken. Buiten verantwoordelijkheid derlieductlë, Mijnheer de Redacteur. Gelieve fiet volgende in. uw blad op te nemen, waarvoor bij voorbaai mijn dank. Hedenmiddag van het vliegterrein ko mende, stonden zeer vele menschen met mij te wachten op de tram. Toen deze aankwam, werd er een bepaald gevecht geleverd om zich een plaatsje te verove ren. Van de 4 a 5 veldwachters, die ter plaatse aanwezig waren, deed er slechts eén wanhopige pogingen om de men schen tot kalmte aan te manen. Waar wij hier, evenals groote steden, nu ook een Vliegweek hebben, zou daar de politiemacht nu ook niet eens groot- steedsch op kunnen treden en de wach tende passagiers achter elkaar kunnen op stellen. Op deze wijze zou ieder op zijn beurt een plaats krijgen en zouden erger lijke tooneelen van dames die zich aan de rijdende tram vastklemmen, ons gespaard blijven. Bovendien zullen onge lukken voorkomen worden, die anders zeker niet zullen uitblijven. Hoogachtend, Uw Dnr., R. Leiden, 15 Sept. 1911. STATEN-GENERAAL. Vereenigde Vergadering van de beide Kamers op Zaterdag 16 Sept. 1911 tot sluiting van de zitting der Staten-Oeneraal. (Geopend te drie uren.) De beer Schimmelpenninckv. d. Öye bekleedt den voorzittersstoel. De Voorzitter laat door den grif- ifer van de Eerste Kamer voorlezen een Koninklijk besluit van 7 September 1911, no. 83, waarbij de Minister van Binnen- landsche Zaken wordt gemachtigd heden te drie uren des namiddags, zich te bege ven naar de vergadering der Staten-GeneJ raai, ten einde in eene vereenigde verga dering der beide Kamers de zitting in naam der Koningin te sluiten. De Voor zit te r benoemt een* san»

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 2