BUITENLAND. BINNENLAND. 2e Jaargang, No. 590. S)e S^icbcJxe SouAa/nt Bureau OUDE SINOEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 933. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAQ, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAOEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Lelden 9 cent per week, f 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, t 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Zaterdag 16 September 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent Ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Qroote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN en een GEÏLLUS TREERD ZONDAGSBLAD. A De populariteit der Ko ningin De alarmeerende beschouwingen phii- trent de door sommigen geconsta teerde vermindering der populari teit onzer Koningin raken gaandeweg in het rechte spoor. Niet aan H. M. maar aan Haar omgeving moet het worden geweten, indien voor die vermindering redenen zijn aan te geven. In dezen geest weiden reeds meerdere persstemmen vernomen en bij deze sluiten wij ons gaarne aan. Waar zou het toch heen moeten, als men de Koningin aanspra kelijk ging stellen voor alles hetgeen rond Haar geschiedt. Natuurlijk heeft ook H. M. mensch immers als ieder onderdaan persoonlijke eigenschap pen, weike meer of minder sympathiek kunnen zijn, maar bij de beoordeeling van woorden of daden,, welke van die Schappen het uitvloeisel kunnen geacht worden, moeten we altijd dit beden ken was de Vorstin daarbij niet onder 'den invloed der velerlei omstandigheden len gewoonten, welke zich aan een Hof waar de gedachtenjgang zoo anders Ipleegt te zijn dan in de maatschappij, kunnen voordoen. Waar een buitenstaan der en dit zijn we toch meest allen ideze vraag niet naar juiste gegevens kan beantwoorden, moeten we hoogst voorzichtig" zijn bij de beoordeeling der handelingen onzer Koningin. Is hetbö- vendien niet een b'ekend feit, dat een constitutioneel vorst geenszins altijd die richting kan inslaan, welke 't meest in Overeenstemming is met zijn wenschen en inzichten Reden te meer voor de on derdanen, om nauwgezet ieder lichtvaar dig oordeel over zijn persoon of invloed Ie vermijden. Is het reeds een oude regel: „Theking can do no wrong" van den koning ïiiets dan goeds in onzen tijd moet Ite meer naar de toepassing van dien re gel ivorden gestreefd, waar er zoovele elementen zijn, die den invloed en het het gezag der Kroon zoo gaarne onder mijnen en met vreugde ieder woord van critiek op de Draagster van het gezag lexploiteeren. Natuurlijk moet ook het tegendeel meer geschieden en moeten we ons niet overgeven aan een bot By- zantinisme, dat alles looft.en prijst, wat met het Koninklijk Huis ook maar in eenig verband staat. Neen, we moeten nuchter blijven in ons oordeel, er steeds naar strevende, de Koningin te beschou wen als staande boven de critiek, wel ke slechts haar raadslieden aan 't Hof en in 't Staatsbestier mag treffen. Zoo blijven we naar onze bescheiden meening in het rechte spoor. ALGEMEEN OVERZICHT. Er is nog steeds niet veel nieuws over de Fransch-Duitsche onderhandelingen. Meende tnen eerst, dat de onderhan delingen nog lang zouden duren, een telegram uit Berlijn aan Paris Journal zegt dat het gerucht loopt als zouden fjuitsehland en Frankrijk het nu eens zijn en het niet noodig zijn nog ver dere nota's te wisselen. Er zouden nog enkelebijzonderheden zonder beteeke- nis te bespreken zijn. Ook de Matin en de Petit Parisien ppreken de hoop uit op een spoedige Overeenstemming. inmiddels wordt van verschillende zij den gein el d dat niet Duitschland imaar 'Frankrijk oorlog wenscht. Het zou daar toe door Engeland worden aangezet, wijl Engeland uit naijver op den Duit tclien handel, iemand zoekt die de kas tanjes uit het vuur haalt, die dan later aan de Theems zuillen worden gegeten. Uit Keulen wordt aan het „Hbl." van bijzondere zijde daarover geseind Tegenover de optimistische beschou- Iwingen van Duitsche zijde over het ver loop der Marokkaansche onderhandelin gen, ontvangen de groote kooplieden- fiiinia's in West-Duitschland mededee- lingen uit Frankrijk, meldend dat daar, in stilte door Engelschen invloed ge- jüteund, de campagne tegen Duitschland wordt aangehitst. Een groep Fransche MaioWvO-specjilanten stooft 't vuurtje aan, en de Temps en andere groote bla den zijn de spreekbuizen dier groep. ,Het staat vast, dat Frankrijk voortdu rend toebereidselen maakt en dat de Fransche bank al het goud intrekt, ook uit België en Zwitserland. Dit bericht schijnt al zeer pessimist tisch. Dat een groep speculanten wel licht, om in troebel water te visschen,, het lot van Europa op het spel zou zet ten voor een onzuivere winst, is mo gelijk. Maar dat de Fransche regeering zou medewerken daartoe is niet te ge- Jooven. Zij weet het best, welke ram pen een oorlog, zelfs een gelukkigen oorlog, na zich zou sleepenzij weet het best, welk een verantwoordelijkheid zij draagt, tegenover het land en 'de geschiedenis. En ^ij zal die niet op het spel zetten, voor de onzuivere bedoe lingen van een Daar Marokko-s^eculan- ten. Trouwens wordt in Fransche bladen en politieke kringen wat veel op Enge- lands steun gerekend. Zoo#zegt men dat een Fransch-Engelsche overeenkomst b'e staat, waarbij bepaald wordt dat zoo de oorlog uitbreekt, de Fransche vloot de Middellandsche zee zal bewaken, om tegen de vereenigde Oostenrijksche en Italiaansche vloot op te treden, terwijl Engeland in den Atlantischen Oceaan en de Noordzee tegen de Duitsche vloot zal ageeren. De Daily News zet uiteen, dat in En geland van £ulk een overeenkomst niets bekend is. Herhaaldelijk is het bestaan ervan tegengesproken. Zoo deze over eenkomst bestond, had de Regeering haar moeten bekend maken, wijl het be staan ervan onvereenigfo'aar zou zijn met de constitutioneele autoriteit van het parlement, en wijl dit daardoor zou te kort gedaan zijn in zijn recht van toe zicht op financiën en beheer. ,Want de invloed van zulk een overeenkomst zou van groot belang zijn voor de Engel- sche marinebegrooting. Het Engelsch blad acht daarom het bestaan dier over eenkomst onjuist, en verwacht dat de Engelsche regeering het bericht beslist zal tegenspreken. Die volgende bijzonderheden bevatten de bladen nog over den aanslag op Stolipin. De minister-president woonde in den schouwburg te Kief een feestvoorstel- ling bij ter eere van de onthulling van het standbeeld van Alexander II. Ook de Tsaar, de Tsaritsa, de troonopvolger en de keizerlijke prinsessen waren in de zaal aanwezig. In de pauize na het twee de bedrijf, terwijl Stolypin met den mi nister van oorlog, Suchonilihof, stond te praten, kwam de dader, Bagrof, die een toegangskaart op. naam voor de voor stelling bezat, op den minister-president toe. Deze schijnt liet onheil te hebben zien aankomen. Hij strekte beide armen afwerend uit, zonder achteruit te wijken De omstanders kregen veeleer den in druk, alsof Stolypin op zijn aanvaller wilde toespringen. Eerst door zijn ge drag werden zijn begeleiders opmerk zaam op den naderenden onbekende. De ze loste twee schoten op den minister uit een Browning-pistool, maarvan het eene de lever doorboorde en in de rug- g,egraat bleef steken, het andere ver oorzaakte een wond aan de hand. De minister zonk in een fauteuil neder. De dader trachtte van de verwarring van liet eerste oogenblik gebruik te maken om te "ontvluchten en snelde naar 'n zijuitgang waar hij echter door 'n officier, dien hij eerst in de hand schoot, gegrepen werd. 't Kostte moeite te voorkomen dat hij door het publiek werd gelyncht. Men weet niet, of de dader op eigen houtje gehandeld heeft of door het lot tot het uitvoeren van den aanslag was aange wezen. De politie heeft uitgebreide maat regelen genomen, daar zij vreest met een wijdvertakt complot te doen te heb ben. Het schijnt dat de minister wel zwaar, maar niet levensgevaarlijk is gewond. De artsen zijn niet terstond tot operatie overgegaan. Waarschijnlijk zal deze worden uitgevoerd door den chi rurg Zeidler, die uit St. Petersburg naar Kief onderweg is. Zoodra de Tsaar de schoten hoorde begaf hij zich naar zijn loge. Het pu bliek riep om het volkslied, dat daarop door het orkest gespeeld en zes malen herhaald werd. De menschen vielen hier bij op hun knieën. Vervolgens zong de menigte het bekende lied: „Bescherm o Qod, uw v.olk,". De Tsaar bpdanjrie bij herhaling, terwijl hij ,er zeer ernstig esn bleek) uitzag. Vervolgens verliet hij de voorstelling, die terstond werd afge broken. De tweede kogel, die Stolypin aan de hand verwondde, de eerste trof hem in de lever trof ook den concert meester Bergler aan den voet. Volgens de laatste berichten heeft Sto lypin vier uur aan één stuk geslapen. Zijn pols is normaal; de geneesheeren hielden een consult. GEMENGD. iHet consulaire corps te Kanea over handigde het Kretenser ministerie Don derdagmiddag in opdracht der bescher mende mogendheden een nota, waarin deze hun besluit uitspreken, den post van Hoogen Commissaris niet weer te bezetten en aan het tegenwoordige be stuur van het eiland niets te veranderen. Volgens inlichtingen uit goede bron was tot de oproeping van drie Belgische lichtingen besloten, toen tijdens den mi nisterraad een telegram uit Berlijn kwam met het bericht, dat het zich liet aanzien, dat alles geschikt zou worden. Von Kiderlen zou hebben verklaard, dat Frank rijk en Duitschland het binnen drie dagen met elkander eens zouden zijn. De raad van ministers besloot toen de oproeping uit te stellen. Het moge met ex-Sjah Mohammed Ali slecht gesteld zijn, zijn aanhangers behalen hier en daar in Perzië soms nog successen. Blijkens een telegram uit Ta- bris, zijn aanhangers van Mohammed Ali de stad Marand binnengetrokken, zonder dat veel tegenstand werd geboden. De gouverneur en het plaatselijke provinciale parlement werden gevangen genomen. Een bericht in de Parijsche bladen uit Armontières (Noorderdepartement) maakt melding van acht gevallen van cholera nostras te Erquinghem-sur-Lys, varf welke er vijf een doodelijk verloop hadden. Uit Zuid-Frankrijk worden hevige onweerstormen met sterken regenval ge meld. Verscheidene rivieren zijn reeds buiten hare oevers getreden en eenige spoorlijnen in het departement Hérault overstroomd. Sterke nachtvorsten hebben in de Vereenigde Staten aan het te velde staan de gewas, vooral aan tabak, groote schade berokkend. Te Elk Lake, in Ontario, is in het land van een man, die zich daar gevestigd had, een rijke zilverader ontdekt. Zij levert 3000 onsen zilver op de ton. De opwinding moet in het heele district groot zijn. Koninklijke besluiten. Bij Kon. besluit is in de Staatscommis sie, ingesteld teneinde te dienen van ad vies omtrent de vraag welke maatregelen zullen zijn te nemen om te komen tot her ziening van de bestaande verhouding tusschen het gouvernement en de pro- testantsche kerk in Ned.-Indië, benoemd: tot lid en voorzitter mr. L. W. C. van den Berg, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaai, burgemeester van Delft, en tot lid mr. H. G. Hagen, administra teur-chef der afdeeling Justitie, Onder., wijs, Eeredienst en Nijverheid van het departement van Koloniën; is opnieuw benoemd tot schoolopziener in het arrondissement JJsselstein, mr. G. F. M. baron van Jiugenpoth tot Aerdt, te Utrecht; is aan dr. K. F. Wenckebach, hoog leeraar te Groningen, eervol ontslag ver leend als lid der commissie, belast met het afnemen van de practische examens van arts is voor het tijdvak van 1 October 1911 tot en met 31 Augustus 1912 benoemd tot leeraar aan de R. H. B. S. te Wage- ningen D. Klay, aldaar; is benoemd tot directeur van het post en telegraafkantoor te Leur O. v. Zwieten de Blom, thans commies der telegrafie 2e klasse; is aan A. M. Kollewijn eervolg ontslag verleend als kanselier aan het consulaat- generaal der Nederlanden te Singapore en is als zoodanig benoemd H. Cooren- gel, laatstelijk le klerk aan de Rijks verzekeringsbank te Amsterdam; is aan Henri E. jR. Altenloh vergun ning verleend de geneeskunst uit te oefenen op Nederlandsche zeeschepen met uitzondering van oorlogsvaartuigen. Haarlemsche Katholiekendag. Op ons Katholieken rust op de alleiv eerste plaats de verplichting, om door jonze tegenwoordigheid (slechts onze ter genwoordigheid) blijk te geven van ons Katholiek medeleven en onze b'elangi- stelling. Men denke aan de Duitsche Kaï- tholiekendagen, en dan achte men ook in ons land zulke dagen toch vooral niet te gering. Bij de huidige verhouding der par tijen waarbij niet in het min$t onfce felste tegenstanders de groote trom roe ren, daar past het dat ook wij -door een drachtig samenwerken en door waardig demonstreer en blijk geven van de in nerlijke kracht onzer partij niet alleen, ook van onze werkelijke bedoelingen te genover den werkman. De politiek uit gesloten zijnde op de vergaderingen der Katholiekendagen, zoo is de keuze der onderwerpen en van diegenen, die ze ze zullen inleiden, ons een waarborg dat daarvan zoowel voor het sociale als voor 't gezinsleven van deze dagen een niet te schatten kracht uitgaat. Wij wen schen dan ook het uitvoerend comité niet alleen goed succes, maar wij wijzen al len, die uit laksheid .deze vergaderin gen niet zouden bijwonen op de mede verantwoordelijkheid die zij dragen te genover de eigen partij en hunne ge- loofsgenooten. De relletjes te Laren. Zooals bekend, hebben zich in 't kamp te Laren eenige ongeregeldheden voor gedaan bij het bekend worden van de verlenging der herhalingsoefeningen. Op last van den Minister van oorlog is luit.-generaal W. A. T. De Meester, commandant van het veldleger, te AmL sterdam geweest in verband met het voorgevallene. Men meent te weten, dat het vooral miliciens, behoorende tot het le bataljon van het 7e regiment te Naar- den zijn geweest, die zich schuldig ge maakt hebben aan het zingen van socia listische liederen voor de officierscan- tine. De generaal heeft in het regiments bureau in de Oranje-Nassau-kazerne de onderofficieren en korporaals bij zich doen ontbieden om inlichtingen over't gebeurde in te winnen. Prov. Staten van Zuid-Holland. Bij de gisteren gehouden herstemming in Rotterdam, district I, ter verkiezing van een lid van de Provinciale Staten (vac.- Valk, A. R.), heeft mr. A. de Jong( A. R.) 3230 stemmen behaald en de heer H. Spiekman (S. D.) 3112, zoodat dus eerst genoemde gekozen is. Ter vergelijking plaatsen wij hieronder de cijfers van de eerste stemming, waar bij (de vrijzinnige candidaat, de heer Pelt, is uitgevallen. Toen zijn uitgebracht 5869 geldige stemmen, waarvan verkregen de heer de Jong .2589, de heer Pelt 1112, de heer Spiekman 2168. De liberale en vrijzinnig-democratische kiesvereenigingen steunden bij de her stemming den sociaal-democraat. Des ondanks hebben de Christelijke partijen de vereenigde linkerzijde weten te slaan, 't Is weer een mooie overwinning, die in Rotterdam is bevochten. De Opening der Staten-Generaai. Naar wij uit goede bron vernemen, staat het nog volstrekt niet vast, of de Staten-Generaai dit jaar al dan niet door H. M. de Koningin persoonlijk zullen geopend worden. (Resb.) De Winkelsluiting te Amsterdam. De verordening op de winkelsluiting te Amsterdam is gisteren afgekondigd en treedt dus Maandag in werking. Naar het „Hbld." verneemt, is onder de winkeliers-tegenstanders van de ge dwongen winkelsluiting een protest-be weging tegen de invoering er van gaande. In alle Amsterdamsche districten worden ljjsten geteekend en a.s. Maandagmiddag zal een protestvergadering gehouden worden. Verschillende winkeliers, en onder hen eenigen, die geheel van den avondverkoop moeten bestaan, gaven hun plan te kennen in elk geval open te hou den, zonder zich om processen-verbaal te bekommeren. De rechter zal dan tevens zijn oordeel over de rechtsgeldigheid kunnen «uitspreken. De Rijksmiddelen In Augustus 1910 leverden de Rijks middelen op f 12.555.718,601/2» terwijl Augustus 1911 f 13.039,279,48i/2 inde schatkist bracht. Dit jaar werd er dus f 483.560,88 meer ontvangen. De verschillende cijfers. ve.rto,onen bij vergelijking met die van verleden jaar geen groote schommelingen en geven derhalve geen aanleiding tot bijzonde* re opmerkingen. De opbrengst over de eerste 8 maan-» den van 1911 bedroeg f 114.773.486.67i/f' en die over hetzelfde tijdperk van 1910j f 110.621.405,455, zoodat dit jaar reedt meer is ontvangen f4.152.081,22. Congres tegen het Alcoholisme. In de zitting van gisteren van het con gres tegen het alcoholisme, betoogd^ dr. Bouman, uit Amsterdam, dat oonsulM tatiebureaux voor alcoholisme een ben langrijke factor kunnen zijn bij de ben strijding der drankzucht in ^groote be volkingscentra. Dr. Schellmann uit JDusseldorf zettt uiteen, dat voorzorgsinstellingen voor de drankzuchtigen noodig zijn, om de drin kers en hun gezinnen op de rechte wijze te hulp te komen. Bij de discussie wekte mevr. Lanz lid vaa den Centr. Kath. Duitschen Vrotl wenbond voor Drankbestrijding alle vrouwen op, haar medewerking aan df consultatiebureaux te verleenen, en uitte prof. dr. Laimbach (Heidelberg) den wensch, dat overal ven overheidswege, gelijk te Heidelberg, zulke bureaux zon den worden opgericht. Nadat nog eenige andere leden het woord hadden gevoerd, kwam aan dei orde het onderwerp: Alcohol in de Ko loniën. De eerste inleider, zending.-directoil Rauws, uit Rotterdam, verdedigde een zestal stellingen en verwachtte aljeen heil van een absolute verbodswet en bepleitte samenwerking van de drankbe strijding met de christelijke zending. Ook de tweede inleider, baron du Tei/l uit Parijs, wees er op, dat de heffing] van hooge invoerrechten niet aan het beoogde doel heeft beantwoord. Vervolgens werd het vraagstuik van den alcohol in de koloniën uit practisch oogpunt behandeld. De heer A. H. J. G. Walbeehm uit Den Haag, betoogde o.a., dat een ver bodsbepaling voor inlanders op Java en Madoera noodzakelijk is en gewenscht voor die Buitenbezittingen, waar het mogelijk is. Zij zal bij het grootste deel der Javanen volkomen instemming vin den. Over dit punt ontspon zich een; levendige gedachtenwisseling. Medegedeeld werd de benoerwim$ vat Jhr. Mr. Ruijs de Beerenbrouck tot pre sident van het Permanent Comité en van dr .Slotemaker de Bruine, tot secretar ris. Milaan werd aangewezen als plaats waar het volgend congres zal plaats h-ebben. Middenstandsbond. Te Utrecht vergaderde het hoofdbe stuur van den Middenstandsbond. Door den voorzitter werd medegedeeld dat de beeldhouwer August Falise de opdracht aanvaard had, de buste yan Dr. J. Non- wens in marmer te vervaardigen, welke buste aan zijn moeder zal worden aan- geboden, overtuigd als de commissie] was, daarmede het meest ip den geest van dr. Nouwens te handelen. iDr. Nouwens heeft nu reeds enkele malen voor den heer Falise geposeerd zoodat binnenkort het kunstwerk vol eindigd zal zijn. Besloten werd het 9e JJondscongrea te doen plaats vinden in den )oop vaa September 1912. Als onderwerpen wer den nu reeds genoemd de publiekrech telijke vertegenwoordiging van den Mid denstand en Vreemdelingenverkeer ea Middenstand. Daarna werd besloten, naar het 3e internationaal pongres van den Midden stand, hetwelk van 26 September tot 1 October te Munchen zal worden gehou den af te vaardigen de heeren M. van Hout en H. Hermens Moons. De Tariefwet. Door een groot aantal bloembollen kweekers en -handelaren is een adres gericht aan de .Tweede Kamer, houdende het verzoek, dat het tariefontwerp niet onveranderd worde aangenomen. Eerstens meenen zij, dat door de be lasting van verschillende artikelen van dagelijksch gebruik de prijzen voor den verbruiker noodwendig zullen stijgen en dat daarvan bovendien een loonsverhoo- ging voor den geheelen landbouw het gevolg zal zijn. In de tweede plaats zijn zij beducht, dat die landen, welker producten bij aan neming van het .ontwerp door de ve*«»

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1