13 BUITENLAND. BINNENLAND. 2e Jaargang, No. 587. S)e Scid^elre Sou/to/nt Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, I 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, f 1.30 per kwartaal. Franco per post f 1.50 per kwartaal. Atzonderlijke nummers 21/, cent met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Woensdag September 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels t 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiêngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangebodeu betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. 'V Rechtspraak. De onlangs gevallen vrijspraak in de dubbele vergiftigingszaak uit de Meer, iwaarvan intusschen het O. M. in hooger {beroep is gegaan, heeft Jn meerdere persorganen tot polemiek aanleiding ge geven. Hoe is 't mogelijk, zoo vroeg zich het groote publiek at, dat die twee men sdien kunnen worden vrijgesproken, en idezc verwondering vond haar weerklank in sommige bladen, bij welke gelegen heid ook de wensch werd geuit, dat de rechter zijn vrijspraak nader zou hebben gemotiveerd dan met het stereotiepe „ge brek aan bewijs". Zoolang niet een rechtszaak alle in stanties heeft doorgemaakt of minstens zoolang een vonnis niet in kracht van gewijsde is gegaan, komt leekencritiek ons ongewenscht voor, terwijl het zelfs 'daarna nog te bezien staat, of een buiten staander wel een oordeel, in welken zin dan ook, kan vellen. Men moet zich al heel goed met alle feiten/bijzonderheden ten omstandigheden op de hoogte hebben gesteld om een zoo ruimen kijk te hebben op de zaak als de rechter, die haar van meer af aan "bestudeerde. Groote voorzichtigheid dient de leek alzoo in zijn oordeel te betrachten en ook zijn geduld stelle hij langdurig op proef i— een nuttige en aanbevelenswaardige Oefening, wijl immers het instituut van het hooger beroep de waarborgen voor ijuiste rechtspraak niet weinig verhoogt. Bovendien, ook hierbij geldt: 's lands .wijs, 's lands eer. Ondenkbaar is onder ons een gevalletje als waarvan we in de Engelsche bladen lezen. Men hoore: Voor de politierechtbank te West-Ham werd een zeventienjarige jongen wegens het stelen van twee eieren tot een maand dwangarbeid veroordeeld. Dit strenge vonnis gaf verschillende bladen aanlei ding tot beschouwingen en in antwoord hierop heeft de rechter toen hij zijn vol gende terechtzitting opende, een verkla ring afgelegd omtrent de redenen, die hem tot het wijzen van dit vonnis had- 'den geleid. Hij wees er op, dat de bladen bij hun oordeel niet alle omstandigheden ken den. De knaap was reeds meermalen tot korte gevangenisstraffen veroordeeld en hem was daarom bij de jongste veroor- deeiing *Dok meegedeeld, dat de straf 'ditmaal niet was afgemeten naar de waarde van den diefstal, maar was uit gesproken met het oog op zijn vroeger Heven. De jongen had een goed thuis, [maar hij zwierf slechts rond en gaf aan .de bevelen van zijn moeder geen gehoor. Onder die omstandigheden achtte de rechter die verklaarde er prijs op te stellen, dat hem geen onrechtvaardig heid ten laste werd gelegd een streng vonnis noodzakelijk. Nog eensonder ons is zoo iets on denkbaar. In ons land bestaat eenvoudig dergelijk contact tusschen rechtspraak en ipers niet. En wij gelooven, dat zulks imaar goed is ook. Zoo licht toch kan we derzijds de onpartijdigheid te loor gaan, Indien de rechter niet staat en niet ge houden wordt ver boven het gewoel der dagelijksche meeningen. Natuurlijk, ook rechters zijn menschen ten kunnen daarom falen, zoodat per slot Van rekening critiek op hun daden moet geo'orloofd blijven, ja soms noodzakelijk kan worden. Gelukkig echter staat in ons land de rechtspraak hoog genoeg om die ^noodzakelijkheid niet dringend te doen fcijn, terwijl bovendien niemand twijfelt laan de onkreukbaarheid dergenen, wier itaak het is, op de uitoefening der recht spraak 'een wakend oog te houden. En zoo kunnen wij er gerust op zijn, dat menschel ijker wijs gesproken steeds zooveel mogelijk juiste uitspraken zullen worden gedaan. ALGEMHEN OVERZICHT. Omtrent de Marokko-onderhandelin- gen, worden we niet veel wijzer. Wel luiten zich de Duitsche bladen in opti- faistischen toon en zeggen dat Duitschland en Frankrijk tot over eenstemming ïullen komen, daar de Duitsche tegen voorstellen een goede ontvangst genoten hebben. De Fransche pers daarentegen is nog steeds minder goed te spreken over die voorstellen en we mogen ver wachten, dat dit een weerspiegeling der meaning van de regeering is. Immers nog juist lezen we in de Duitsche bladen de klacht dat zij officieel geregeld met een kluitje in het riet gestuurd worden, terwijl de Fransche bladen blijkbaar of ficieel geinspireerd worden. Van die persuitingen vermelden wij nog het volgende van de Matin", waar in hersteld wordt de onhandige rede neering van sommige Fransche bladen, die aldus luidden Indien Duitschland bijzondere voor deden voor zijn handel in Marokko wil, dan moet het zich met een minder be langrijke territoriale vergoeding in Con go tevreden stellen. Men gevoelt, dat deze redeneering niet klopt met het Fransche officieele standpunt, volgens hetwelk de eisch van economische voor rechten stuit op het beginselbezwaar, dat alle mogendheden recht hebben op ge lijke handelsvrijheid. Bij de aangehaalde redeneering zou het integendeel inplaats van een beginselkwestie een zuivere be langenkwestie gelden en zou Frankrijk wel bereid zijn aanspraken van derden te erkennen, indien het er maar voordeel bij hebben kon. De Matin, officieus in dezen, zegt nu, dat die theorie van som mige bladen evenmin aannemelijk is. De Matin meldt verder, dat Duitsch land ondermeer eischt, dat Frankrijk zich zal verbinden dertig procent van alle werken die de Franschen bij aanbeste dingen, zullen verkrijgen, aan Duitsch land af te staan. Duitschland zal zijner zijds hetzelfde percentage aan Frankrijk afstaan, maar volgens de „Matin" zal Frankrijks antwoord dat verzoeningsge zind, maar ferm zal zijn, steunen op dit beginselgelijkheid voor allen, voor rechten voor niemand. De Petit Parisien schrijft over de economische eischen dezen scherpen zin Indien wij aan Duitschland toegaven, zou het ons er toe brengen de andere mogendheden, die recht op gelijkheid hebben, te ontstemmen, ja, te verraden. De Petit Parisien meldt ook, dat Duitsch land, wat den politieken status betreft nog dingen vraagt, die herhaaldelijke moeielijkheden zouden wekken, bijv. de handhaving van conculaire rechtspraak en beperking van de vrijheid omtrent openbare werken. Gistermiddag heeft de Fransche mi nisterraad van 4 tot 7 uur vergaderd. De minister van buitenlandsche zaken gaf een uiteenzetting van den stand der on- derhandelingen en heeft de beginselen waarop het antwoord, dat hij aan Duitschland denkt te geven, aan het oor deel van den ministerraad onderworpen. Naar verluidt zijn in dien ministerraad omtrent het antwoord aan Duitschland o.a. de volgende hoofdpunten vastge steld: Frankrijk eischt volkomen poli tieke vrijheid, zonder de restricties, die daaraan bij het Duitsche tegenvoorstel nog gesteld zijn. Frankrijk biedt de meest volledige waarborgen voor alge- meene en algeheele handelsgelijkheid voor alle landen. De erkenning der Portugeesche republiek is dan gisteren (zooals een telegranu meldde) een feit geworden. Dienaan gaande wordt nog uit Lissabon aan het „Berl. Tageblatt" geseind: Heden be gaven zich de Duitsche en Spaansche gezant, alsmede de vertegenwoordigers van Engeland, Oostenrijk en Italië, naai den minister-president Chagas, die tij delijk het ministerie van buitenlandsche zaken waarneemt, en overhandigden hem een nota, waarin wordt verklaard, dat de regeeringen van genoemde mogend heden, nademaal de nationale verga dering de staatsregeling van de repu bliek heeft geproclameerd en een presi dent heeft gekozen, de republiek Portu gal erkennen. De erkenning van de re publiek door de groote mogendheden heeft niet alleen in officieele kringen te Lissabon, maar in het geheele land de grootste vreugde gewekt. Algemeen koestert men de hoop, dat door deze belangrijke gebeurtenis de bevestiging! van de republiek in de oogen van de wereld een grooten stap voorwaarts zal doen. Dit zal een leelijke streep, door de re kening der monarchisten zijn, die nu ook in de oogen der mogendheden re bellen zijn .Toch wordt algemeen nog deze week een inval in Portugal ver wacht. De stakingen in Spanje beginnen een ernstig karakter aan te nemen. Minister-president Canalejas deel de mede, dat de stakingen in Bilbao en Asturie een revolutionnair karakter dra gen, waartegen de regeering besloten heeft met alle kracht en zelfs met alle gestrengheid, die vereischt wordt, op te treden en -naar de betrokken plaatsen alle troepen, die noodig zullen zijn, zal zenden. Te Bilbao is diensvolgens de staat van beleg afgekondigd. In die stad hebben wederom botsingen plaats gehad tusschen de stakers en de gewapende macht, die daarbij gebruik maakte van hare wapens. Op geen enkele fabriek,of werkplaats wordt meer gearbeid, het havenverkeer staat stil; koffiehuizen en winkels zijn gesloten het spoorwegverkeer met de plaatsen in den omtrek is gestremd. De toestand in het mijnbekken en de nijverheidscentra rondom Bilbao is even min bevredigend, daar ook hier een deel der arbeiders staakt. De arbeiders op den Baskischen spoorweg beginnen even eens te staken. Stakende mijnwerkers hebben door middel van dynamiet een brug van den Baskischen spoorweg in de iucht laten v'.iegen, teneinde het vervoer van kolen naar het mijnbekken te beletten. Te Oviedo hebben 15.000 arbeiders het werk gestaakt. Het gaat der regeering niet voor den wind, nu zij juist zoo'n mooie coup de theatre wilde maken in de Marokko- affaire. GEMENGD. De Romeinsche correspondent van het „Berl. Tageblatt" meldt, dat gisteren een "decreet van de Congregatio iCon- sistorialis is verschenen, waarbij het ge bruik van mgr. Duchesne's „l'Histoire de l'Eglise" op de seminaries verboden wordt. Velen beschouwen dit verbod als een voorlooper van het besluit, waardoor het werk op den Index zal geplaatst worden. De officieuse „Norddeutsche Allg. Zeitung" spreekt het bericht, dat de Russische regeering het grootste gedeelte van hare saldo's bij de Duitsche banken teruggenomen of opgevraagd heeft, tegen. Te Kaapstad wordt het gerucht ver spreid, 'dat de Britsche regeering 3 mil- lioen pond sterling wil gebruiken voor uitbreiding van de dokken en versterking van 'de Simonsbaai. Wanneer dit plan zou worden uitgevoerd, zou dit vloot- staiion het sterkste der wereld worden. De Engelsche admiraliteit heeft 20 duizend ton steenkolen te Cardiff besteld, die eergisteren en gisteren geleverd moes ten worden. De kolen werden van de mijnen buiten de lijst van gewone leve ranciers tot hoogen prijs gekocht en dade lijk naar Schotland vervoerd. Officieus verklaart men, dat het een proefneming geldt. Eergisteren is de kiel gelegd van de nieuwe Amerikaansche dreadnought „New-York", die 27.000 ton zal meten. De Italiaansche regeering heeft, naar uit Konstantinopel gemeld wordt, de Porie de verzekering gegeven, dat zij in Tripoli geen politieke doeleinden nastreeft, noch territoriale aspiraties heeft. .Het gaat al leen om het waarborgen van economische belangen. De Serviër Nowakowits, die in een dagboek onthullingen brengt over de sa menzwering tegen Alexander en Draga, zegt, 'dat de samenzweerder Hadzji Torna te Luzern samenkomsten had met den pretendent Peter, die met de samen zweerders heulde. Uit de kerk te Chabonne bij d'Ussel (Frankrijk) is een kostbare schilderij ge stolen. Het gerecht van Limoges heeft een onderzoek ingesteld. Er hebben tegen woordig zooveel kerkdiefstallen plaats dat het niet anders kan, of inen heeft hier met een georganiseerde dievenbende te doen. Er is een geweldige brand uitge broken in de houtstapelplaatsen van liet bassin Ferdinand te Antwerpen. Alle brandweerposten zijn naar het tooneel van de ramp vertrokken. De brand is nog ernstiger ,dan idie plaats had tijdens de staking in 1907. De stapelplaatsen van tyjf firma's staan in brand en drie andere worden ernstig be dreigd. In Brussel kan uien het schijnsel van <|en bra^nd 4153, Koninklijke besluiten. Bij Kon. besluit is benoemd tot no taris te Hoorn, mr. C. P. Donker, can- didaat-notaris te Bloemendaal is le. wegens opheffing zijner be trekking aan dr. H. Bitter, eervol ont slag verleend als directeur van de Rijks kweekschool voor vroedvrouwen te Rot terdam en 2e benoemd tot geneesheer directeur van genoemde kweekschool K. de Snoo, leeraar iij de verloskunde aan die school is voor het tijdvak van 1 October 1911 tot en met 31 Augustus 1912 benoemd tot leeraar aan de R. H. B. S., tei Til burg, P. J. Nieuwkamp, te Amsterdam is toegekend de aan de - orde van Oranje-Nassau verbonden eeremedaille, in brons, aan J. Gloudemans, rijtuigbe- kleeder bij de firma C. A. Teuïings, rij tuigfabrikant te 's Hertogen'bbsch is aan le. aan den inspecteur van ad ministratie C. J. 'Blok, eervol ontslag- uit den zeedienst verleend onder toeken ning van f 2850 pensioen. zijn 2e. bevorderd tot inspecteur van administratie, de off. van administratie le ld. C. V. Veldman tot officier van ad ministratie le kl. de officier 2e kl. P. A. Kempen. Mobilisatie-maatregelen. Terwijl aanvankelijk het voornemen bestond, om de bataljons uit Zeeland voor het houden van regimentsoefenin- geii naar Bergen-op-Zoom te doen ko men, is nader bepaald, dat zij te Mid delburg en Vlissingen moeten blijven ook de positie Terneuzen-Ellenwouts- dijk wordt in staat van verdediging ge bracht. De vestingartilleristen, tot verlengden herhalingsdienst bestemd, zijn die behoo- rende tot de compagnieën uit Den Haag de compagnie Willemstad, die van Hel- levoetsluis en 2 compagniën Den Hel der. Hoogstwaarschijnlijk zouden gis teren de kustwachten worden betrok ken. De versperringen in de stelling van de monden der Maas en van het Haring vliet zijn sedert Zaterdagochtend volko men in gereedheid om op het eerste sein onmiddellijk te worden te water ge laten. De infanterieofficieren uit Den Haag, die bij de oefeningen der vesting artillerie in depositie Brielle-Hellevoet- sluis tegenwoordig waren, ontvingen in den nacht opdracht van den maritiemen bevelhebber, om zich bij het aanbreken van den dag naar hun garnizoen terug te begeven. De lotingskwestie te Amsterdam. Ged. Staten van Noord-Holland heb ben eene beslissing genomen betref fende het bezwaarschrift ingebracht te gen de loting voor de Nationale Militie lichting 1912, der gemeente Amsterdam. Het ontbreken der twee dienstplich tige nummers 2559 en 3648 gevolg van ter drukkerij der firma Enschedé te Haarlem begane kleine onnauwkeurig heden, is voor Ged. Staten blijkbaar geen aanleiding geweest tot vernietiging der geheele loting. Wel is door dit colle ge de loting vernietigd ten aanzien van de beide lotelingen, die nummer 354S en eveneens voor de beide anderen die nummer 2450 hebben getrokken. Voor deze vier lotelingen zal eene nieuwe loting worden gehouden. Voor hen, die nummer 2459 hebben getok ken, zullen bij de nieuwe loting de num mers 2459 en 2559 in de bus zullen worden gedaan, terwijl zij, die 3548 heb ben getrokken, zullen hebben over te loten uit de nummers 3548 en 3648. De Tariefwet. Verscheidene fabrikanten van zachte zeep hebben aan de Tweede Kamer een adres gericht, waarin zij mededeelen, met onverdeelde instemming te hebben gelezen, in de memorie van toelichting bij het ontwerp der nieuwe tariefwet dat „grondstoffen, die de nijverheid en de landbouw uit het buitenland moeten betrekken, vrij blijven van rechten, om dat die hier te lande niet of in niet vol doende hoeveelheid verkrijgbaar zij'n, doch op grond daarvan verzoeken de sojaboonenolie, welke voorgesteld wordt te belasten met f0.65 per 100 K.G. vrij te doen invoeren, omdat deze de voornaamste grondstof voor hun bedrijf is. Congres tegen het alcoholisme. De mjddagzittiiig van het Congres tegen het alcoholisme was gewijd aan de behandeling van den drinker. Dr. Ph. Stein, uit Budapest, bracht daarover een referaat uit. Duurzame be handeling van den dronkaard is noodig op suggestieven grondslag. Toetreding tot een geheelonthoudersvereeniging is be slist noodig om te voorkomen, dat de patiënt in zijn oude kwaal terugvait. Daarna werd behandeld de geneeskun dige behandeling van drankzuchtigen in herstellingsoorden. Inleiders waren dr. Feldmann uit Eckardtshem bij Bielefeld en gezondheidsraad dr. Seyffart uit Blu then (Boven-Silezië). Over de verschillende referaten werd de discussie geopend. Prof. Forel pleitte daarbij voor absoluut alcoholverbod, pater Syring voor de bekeering van dronkaards, een denkbeeld waartegen .dr. Ferrari zich verzette, waarna dr. Ruysch uiteenzette, dat te Hooghullen de drinker als zieke wordt beschouwd. De heer Boulanger hoopte, dat het congres zich zou uit spreken voor een wettelijke bevordering der drankzuchtigen-verpleging in dc ver schillende landen. Bij de bespreking van de behandeling van den drinker buiten de verplegings- inrichtingen, betoogde de heer Joseph uit Genève, dat volstrekte onthouding het eenige heilmiddel is. Huisbezoek, ge steund door beschermingscomité's en con- sultatiebureaux, moet den vroegeren drin ker helpen zijn belofte na te komen. Mej. Lohmann, uit Bielefeld, gaf een schets van een georganiseerde voorzorg voor de gezinnen van drinkers. Na eenige gedachtenwisseling werd de zitting gesloten om Woensdagochtend te worden voortgezet. Positieverbetering van officieren. De Haagsche correspondent van de „Stand." schrijft: In aansluiting aan wat ik vroeger heb meegedeeld over de positievei betering van officieren, kan ik thans meedeelen, dat vermoedelijk heden bij de Tweede Kamer zal inkomen het wetsontwerp ter verbete ring van de positie der officieren, van de encadreering der landweer en van de be velvoering in het actieve leger. Merkwaar dig is in dat wetsontwerp, dat er meer in geregeld wordt dan verwachi had kun nen worden uithoofde van wat de Mi nister in December van verleden jaar als Kamerlid bepleit heeft, dat er nl. in ver vat is niet alleen een tusschentijdsche, maar ook een algemeene verhooging van de pensioenen. De Minister van Oorlog blijkt van oor deel te zijn geweest, dat de militaire pen sioenen niet alleen op zichzelf laag zijn, maar dat er ook een ongunstige ver houding is tusschen de activiteitsuitkom- sten en de pensioenen, zoodat de over gang bij het verlaten van den dienst in den regel moeilijker valt dan elders. In dezen gedachtengang ligt het in den aard der zaak, dat verhooging der salarissen de bedoelde verhouding nog ongunstiger en den 'genoemden overgang nog moei lijker maakt. Op deze gronden heeft da Minister blijkbaar gemeend aan de trak- tenientslierziening te moeten doen ge paard gaan een algemeene pensioensver- hooging. Wat aangaat de pensioenen, na vol ledig volbrachten diensttijd toe te kennen, schijnt de Minister geen aanleiding aan wezig te hebben geacht om de grenzen van art. 6 der Burg. Pensioenwet te over schrijden, en te hebben gemeend, dat er voor de middelrangen de meeste behoefte aan verbetering was. In verband met een en ander is men gekomen tot de navol gende bedragenluitenant-generaal f 3000, generaal-majoor f 2S00, kolonel f 2500, luitenant-kolonel f2300, majoor f 2100, kapitein ƒ1500, met verhooging tot f2000, eerste luitenant f1000, met verhooging tot f1200, tweede luitenant f900. Wat vooi de betrokkenen in dezelfde volgorde beteekent een maximum-verhoo- ging voor: generaal-majoors van f 100, kolonels f400, luitenant-kolonels f 500, majoors f500, kapiteins f440, eerste lui tenants f300, tweede luitenants f 100. Een dergelijke pensioenverhooging zal dade lijk tengevolge hebben, dat het evenredig pensioen bij ten deele volbrachten dienst tijd eveneens stijgt. En juist dit werd een middel geoordeeld om tusschentijd sche dienstverlatingen te bewerken. De traktenientsregeling voor officieren, welke Minister Colijn wenscht in te voe ren, komt op het volgende neer. Infanterie, cavalerie, artillerie (stat eu korpsen^, (jroote staf: twegde luitenant

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1