11 BUITENLAND. BINNENLAND. 2e Jaargang, No. 585. 9e Sou/taut Bureau OUDE SINGEL, 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, f 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post f 1-50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Maandag September 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels t 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met grati» bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiengevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiên) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. ALGEMEEN OVERZICHT. Een nieuw tijdperk van rust zijn de JVlarokko - onderhandelingen ingegaan door het verzenden der tegenvoorstellen van Duitschland die gister in Parijs ontvangen zijn. Bethmann Hollweg is weer voor en kele dagen naar zijn buiten H,ohenfinow vertrokken. Cambon is Zaterdagavond te Dresden aangekomen. Zijne vrouw en zijne doch ter waren daar al sedert Donderdag. Sommige Fransche bladen wisten over den inhoud der nota reeds Zaterdagavond iets inede te deelen. Hieraan heeft men echter geen gewicht te hechten, gezien de diplomatieke gewoonte, die verbiedt dat er iets van een nota bekend zou worden vóór deze door de betrokken mogend heid is ontvangen. Wij zullen er der halve over zwijgen tot, misschien reeds hedenavond, de bladen juiste berichten dienaangaande brengen. Officieus werd nog het volgende aan de „Köln. Zeitg." medegedeeld „Het gesprek, dat Vrijdag tusschen staatssecretaris Kiderlen-Wachter en den gezant Cambon is gevoerd, was lang en daalde af tot in bijzonderheden. De schriftelijk opgestelde voorstellen van .Duitschland zijn op dit oogenblik onder weg naar Parijs. Uit het opstellen van Duitsche tegenvoorstellen kan natuurlijk niet de slotsom getrokken worden, dat de voorstellen van Frankrijk, die Cambon overhandigd heeft, als onaannemelijk af gewezen zouden zijnzij worden integen deel als een grondslag voor verdere on derhandelingen beschouwd. Anders zou Dautschland ze* a limine afgewezen en lieeleinaal geen tegenvoorstellen opge steld hebben. Vóór Frankrijk antwoordt, zal er natuurlijk eenigen tijd verloopen; tusschen de eerste mededeeling van de Fransche voorstellen en de overhandiging van de Duitsche tegenvoorstellen liggen vier dagen. Misschien mag men aanne men, dat ook het antwoord van Frank rijk niet lang op zich zal laten wachten.'- Een feit, dat wellicht de laatste ver onderstelling zou wettigen, is, dat de Fransche minister van marine, die eerst ,van plan was om te Toulon te blijven tot afloop der vlootmanoeuvres, gister avond naar Parijs vertrokken is. intusschen gaat Duitschland voort, zich in alle stilte mobiel te maken en is men in Frankrijk hei nog niet over eens, of men de jongste achting wel met groot verlof zal laten gaan. Terwijl wij voor .wat Nederland betreft, naar de rubriek Binnenland verwijzen, kan nog het vol gende vermeld worden over den oorlogsvrees in het Buitenland De „Times" schrijft onder den titel „Voorzorgsmaatregelen genomen door dc admiraliteit te Barrow"De admirali teit heeft last gegeven dat verscheidene zeelieden van de kruiser „Hermione" de dokken en de haven van Barrow be waken. Deze zeelieden zijn gewapend en voorzien van patronen. De dokken wor den bijzonder bewaakt, omdat in geval men het water liet ontsnappen, de oor logsschepen zeer ernstige schade zouden lijden. Hulptroepen van de politie helpen bij de bescherming van de marinewerven van het huis Vickers. Een officieus Havas-bericht meldt, dat dé Fransche minister-president Caillaux gister het bezoek ontving van de Brocque- ville, den Belgischen premier. Volgens het communiqué was dit bezoek een be leefdheidsvisite (une visite de courtoisie), in den loop waarvan de beide kabinets voorzitters zich met elkaar onderhielden over de goede relaties, die Frankrijk en België over en weer met elkander wen- Bchen te onderhouden. Het is mogelijk, dat bij de langdurige Conversatie tusschen Caillaux en de Brocqueville ook de wederzijdsche han delsrelaties aangeroerd werden, inaar, schrijft de correspondent van een der iHoliandsche bladen, ik kan op grond van betrouwbare gegevens mededeelen, dat het gesprek in hoofdzaak ging over het in staat van weerbaarheid brengen van 'de Belgische grensverdedigingswerken. In Portugal Is volgens ambtelijke berichten, de rust in het Noorden niet verstoord. Wel wor den cr 's nachts lichtseinen waarge nomen. De leider der carbonados heeft in de Mundo medegedeeld, dat men tot den 20sten dezer een aanval van de mo narchisten onder aanvoering van Cou- ceiro kon verwachten. De kruisers Vas- ca da Gama en Almirante Reis worden in allerijl in gereedheid gebracht. In ambtelijke kringen wordt het aantal der naar Paiva Couceiro overgeloopen sol daten op ongeveer 1500 geschat. Men verwacht dat de getrouwen van Couceiro zich te Mancao vereenigen zul len en dan trachten te Minho over te trekken. Mancao is een klein stadje, in het noorden van de provincie Minho, aan de rivier van dien naam gelegen, dicht aan de Spaansche grens, waar de Portugeesche royalisten in het Spaan sche Tuy hun operatie-basis hebben.Men veronderstelt, dat Couceiro met de zij nen in de streek van Braga en Guima- rès een uiterst Katholiek gebied en het geboorteland der Braganza's, wil door dringen, in de hoop er aanhangers te vinden, die hun rangen willen verster ken en dat hij dan in de troepen der republiek muiterij wil uitlokken, om zoo doende het noorden in een monarchis tische tegen-omwenteling tegen Lissa bon te betrekken. Iets naders is echter nog niet ver nomen. GEMENGD. Uit Darmstadt wordt gein el d, dat liet aangekondigde bezoek van den Tsaar en Tsaritsa aan Hessen dit jaar niet zal plaats hebbende groothertog en de groothertogin van Hessen zullen in het laatst van September voor eeni- ge weken naar Petersburg gaan. De Tsaar, de Tsaritsa, de troon opvolger en hunne dochters, zijn naar Kiel vertrokken, pm de onthulling van het gedenkteeken van Alexander II bij te wonen, Een telegram uit Teheran meldt, dat blijkens £en uit Koem ingekomen bericht, Salar ed Dauleh, aan Emir Mu- sakam den regeeringsgezinden aanvoer der der Bachtiaren, een zware nederlaag heeft toegebracht. Emir Musakam was dientengevolge genoodzaakt op Sultana- bad terug te trekken, waar hij door Ser- dar Safar opgenomen werd. De Morgenpost ontving, een tele gram uit Madrid, dat 3000 man Spaan sche troepen naar Melilla vertrekken. Tevens gelastte de minister van Mari ne het gereedmaken van drie oorlogs schepen, om naar Alhucemes te vertrek ken, voor het geval de Marokkanen Pe- non aanvallen. De Lord-Mayor van Londen werd gisteren met een groot aantal leden van den Londenschen gemeenteraad te Wee- nen verwacht, waar hij, op uitnoodiging van den burgemeester van Weenen, en kele dagen zou vertoeven. Heden wordt hij vermoedelijk door den keizer te Schonbrunn ontvangen. Uit Shangai wordt aan de „New- York Herald" bericht, dat de hongerop roeren te Sjangzo steeds grooter afme tingen aannemen en dat de kerk dei- Baptisten bij Quinsan door een bende opstandelingen is vernield. Maar de toestand van de bevolking is ook allerellendigst, de honger staat den menschen op het gezicht te lezen, en bijna de geheele streek staat onder water. Naar het heet is de beschikbare rijst- voorraad nog slechts voldoende voor 10 dagende prijzen zijn dientengevolge schrikbarend gestegen. De Trans-Atlantische scheepvaart maatschappijen te Liverpool hebben be sloten binnenkort de vrachten met 10 pCt. te verhoogen, naar aanleidiqg van de hoogere kosten die voortvloeien zul len uit de inwilliging van de eischen der zeelieden. Te Liverpool is ruim 4000 p.SL bijeengebracht ter erkenning van de bui tengewone diensten, die de politie bij de laatste stakingsonlusten heeft bewe zen. Het geld zal gestort worden in het poütieweezenfonds en het onder steuningsfonds. In het noorden van Zuid-Austra- lië is radiumhoudend gesteente ont- <tekt. Men schat uit een ton erts voor een waarde van 227 p.St. radium te kun nen halen. Te Londen is het eergisteren zoo buitenmate warm geweest, dat tal van ziektegevallen zijn voorgekomen. Ook zijn een aantal personen door zonnesteek ge troffen en overleden. Uit Rorthcawl en Aberavon wordt bericht, dat de water reservoirs aldaar totaal zijn opgedroogd. In vele plaatsen van Zuid-Wales ontgra ven de menschen oude, voor de gezond heid afgekeurde en sedert gesloten bron nen. Er wordt dan ook ernstig voor het uitbreken van ziekten gevreesd. In de provincie Mieres (Spanje) hebben 15.000 mijnwerkers de algemeene werkstaking uitgeroepen. Koninklijke besluiten. Bij Kon. besluit is aan B. J. Borghaus eervol ontslag verleend als notaris te Noorbeek; is aan L. Ph. H. Lienaerts, op grond van art. 52 der wet op het notarisambt, eervol ontslag verleend als notaris te Susteren; zijn benoemd: bij het wapen der infan terie, tot le-luit. bij hun tegenwoordig korps, de 2e luits. H. L. Warnies en J. Lammerts, beiden van het 4e reg.bij het personeel der kwartiermeesters, bij hun tegenwoordig korps: tot le-luit-kwartier- meester, de 2e-luit.-kwartiermeester A. C. van Oorschot van het 4e reg. infanterie; is benoemd bij het reserve-personeel der landmacht, tot reserve-paardenarts 2e kl. de heer D. H. van den Bosch. De Sociale Week. De belangstelling voor de ochtend vergadering van Vrijdag, waarin mr. Paul Reymer sprak over de encycliek Rerum Novarum en den Middenstand, was slechts matig. Aan de- hand der encycliek betoogt spr. dat verkorting van arbeidsduur in de bedrijven veel zedelijk goed zal te weeg brengen. De Staat is verplicht den middenstand te hulp te komen, doch mien gedenke het woord van Minister Talïna: verwacht van de Regeering niet alles, sla zelf de handen aan den ploeg. De vraag, op welken gorndslag het middenstandsgebouw moet worden op getrokken, beantwoordt spreker naar de leer der encycliek: „Op de leer der! KerkZij moet leiding geven, [daar alleen de terugkeer tot het ware Chris telijk leven genezing brengen kan. Spr. houdt vervolgens een kleine ,pro- pagandaspeech om de Limburgsche mid denstanders tot flinkere organisatie, op te wekken. De heer P. A. Bos hield in de mid dagvergadering een inleiding over Vrou wen- en Kinderarbeid. Spr., die de ge schiedenis schetste hoe de vrouw in den industrieelen arbeid is gekomen, zeide, dat wij Katholieken niet zullen rusten voor en aleer de gehuwde vrouw weer uit de fabrieken is gebannen. Hij toont aan, hoezeer het huisgezin moet lijden door den fabrieksarbeid en hoe haar ge zondheidstoestand, ook die van 't meis je, slecht is door oververmoeienis. De goedkoopere vrouwenkracht drukt ook het loon van den man naar bene den. De hoofdreden, waarom spr. meis- jesarbeid in de fabrieken afkeurt, is, dat haar geen tijd overblijft zich te bekwa men voor het huishouden, zidh voor té bereiden voor de moeilijke taak, welke voor haar, als aanstaande moeder en huisvrouw is weggelegd. Even roert spr. aan de vakvereeniging, der vrouwen. Daar voor de vrouw in den socialen toestand nog veel te verbete ren valt, moet ook zij zich orgartiseeren in een bond of vereeniging, die zich ten taak stelt, volgens de leer van Christus', de sociale toestanden te verbeteren. Over den Kinderarbeid zegt spr., dat de oorzaak hiervan hetzelfde is, als die van den vrouwenarbeid. Hij wraaSt het, dat vooral in liet landbouwbedrijf veel misbruik wordt gemaakt van te jeugdige werkkrachten. De geestelijke ontwikke ling der kinderen, die te vroeg worden gebruikt voor den arbeid, kan nooit een gewenschte hoogte bereiken. Om de kwaal te verbeteren is in de eerste ^plaats noodig zedelijke verheffing van het volk. Het particulier initiatief is hier echter niet voldoende, de Staat moet hier in grijpen. Spr. brengt hulde aan den Lim- burgschen oud-Minister, thans den gou verneur dezer provincie, dat hjj zooveel in het belang van het kind in de Staats wetgeving heeft jot stand gebracht. Te vens brengt hij hulde aan Minister Tal- ma voor zijne bemoeiingen, waardoor bereikt werd, dat kinderen b'eneden tien jaren geen arbeid verrichten mogen. W.Eecw, lieer rector R, Slrpojner leidde 's avonds het onderwerp Arbei dersverenigingen in. Spr., die zijn rede den volgenden; avond zou vervolgen, betoogde, dat vol gens het woord van den Paus werklie denverenigingen noodzakelijk zijn. Een gevaar voor de christelijke werklieden ligt in de anarchistische, de socialisti sche en de neutrale verenigingen, van welke deze laatste het grootste gevaar opleveren, daar zij steeds veinzen te va ren onder de vlag „huldiging en eerbie diging van ieders overtuiging", en velen zich daardoor nog laten misleiden. Voor de organisatie in haar onderdeelen kan men geen vaste regels stellen voor de organisatie in haar geheel genomen Stel le men als vaste wet: richt ze zóó, dat ze de middelen verschaffen, die het meest geëigend zijn voor haar doel, dat spr. als volgt cfcnschreef: De verenigingen zijn in hoofdzaak in het leven geroepen om tot zedelijke welvaart te geraken, om den christelijken zin te bevorderen en aan te wakkeren. Eveneens gtreeft de vereniging naar stoffelijke welvaart der arbeidersimmers de stoffelijke belan gen staan in betrekkelijk nauw belang met de zedelijke. Haarlemsche Katholiekendag. Het Hoofdbestuur der Katholieken dagen in het Bisdom Haarlem maakt be kend, dat voor den op 23 October a.s. te Amsterdam te houden Katholieken dag, waar het onderwerp „Godsdienst zin" zal behandeld worden, de volgen de, door de inleiders gestelde, conclu sies zijn vastgesteld. Afd. I. G o ds di e nst in h et H uis- gezin. Inleider; Mr. J. N. J. E. Heer- kens Thijssen, te Haarlem. I. Het huisgezin vormt den grondslag der maatschappijwil deze godsdienstig zijn, dan moet de godsdienst leven in de huisgezinnen en daarin gestadig wor den aangekweekt. II. De echtgenooten moeten hun gods dienstig leven zooveel mogelijk samen leven Daarin ligt het krachtigste middel tot wederzijdsche heiliging, tot bevordering van wederzijdsche liefde en achting en tot onderling,en steun in moeilijkheden. III. De opvoeding der kinderen in godsdienstigen zin is een der eerste plichten van de ouders. Van de prilste jeugd af worde daar om de wijze van opvoeding getoetst aan de eischen van den godsdienst. Krachtige godsdienstige opvoedings middelen zijn, naast het goede voor beeld der ouders, het trekken van de aandacht van het kind door de aanwezig heid van godsdienstige voorstellingen (kruisbeelden, heiligen-beelden en pla ten), het houden van kleine huiselijke godsdienstoefeningen (gemeenschappe lijk avondgebed, huiselijke viering van de Meimaand) en het bezigen van gods dienstige motieven bij het toedienen van vermaningen. Het vertellen van verhalen uit het Oude en Nieuwe Testament door de öuaers, vooral in verband met de ker kelijke feestdagen, is een uitnemend mid del om de kinderen godsdienstig te lee- ren denken en een godsdienstigen geest in het huisgezin aan ie jeweeken. IV De .zorg voor een godsdienstigen geest in het huisgezin strekt zich ook uit tot de inwonende dienstboden. Het is de plicht der gezinshoofden te zorgen, dat de dienstboden hunne godsdienstplichten behoorlijk naleven. Waar dit gevoegelijk kan geschieden, dienen zij in de gelegenheid gesteld en aangespoord te worden om dagelijks de H. Mis bij te wpnen en te communicee- ren. Afd. II. Godsdienstin het open bare leven. Inleider: Mr. P. J. M. Aalberse, Leiden. 1. 1. De eerste plicht des menschen is: God te dienen. 2. De dienst van God bestaat in het volbrengen van Gods wil. 3. Gods wil moet worden volbracht, niet slechts in de kerk, niet slechts in het huisgezin, maar ook in het openbare leven. II. Opdat in het openbare leven Gods wjl geschiede, is het noodzakelijk: 1. dat de Katholieken, ook als Staats burgers, er zelf naar streven in heti openbare leven Gods wil te volbrengen, en zich dus ook niet schamen daarvoor openlijk uit te komen; 2. dat zjj godsdienstige mannen, al lereerst de huisgenooten des Geloofs, zooveel mogelijk bij hun optreden ia het openbare leven steunen, opdat niet het goede, dat met vereende krachten tot stand kan worden gebracht, onge- daan blijve 3. dat zij er naar streven, dat in do verschillende publiekrechtelijke bestuura lichamen mannen worden gekozen, vaa wie met reden verwacht mag worden» dat zij er toe zullen medewerken, dat met Gods wil ook op het gebied desj openbaren levens rekening worde ge houden. III.'Er moeten dus bij de Katholieken op aangedrongen worden: 1. zich ook in het openbare leven steeds onbeschroomd te toonen als Ka tholieken, niet enkel van naam, maar ook van de daad. 2. zich nauw aaneen te sluiten en el kander te steunen, om door eendracht te komen tot kracht in den strijd voofl den dienst van God in het openbare le ven 3. zich bij verkiezingen voor besturen de lichamen allereerst af te vragen, welke ipersonen den meesten waar borg geven,dat zij er toe zullen mede werken, dall ook in het openbare leven Gods wil worde volbracht, en van de beantwoording van deze vraag voorna melijk de bepaling hunner keuze te la ten afhangen 4. zich er wel van bewust te zijn. dat het in den aangegeven zin ook daadwer kelijk -deelnemen aan de verkiezingen niet is eene betrekkelijk onverschillige zaak, maar een zeer ernstige plicht. Afd. III. G o dsd i e n s t i n h e t m a a t- schappelijk leven. Inleider: Rector P. Stroomer, te Amsterdam. I. 'De zegeningen van het maatschap pelijk leven hangen voor een groot ge deelte af van den godsdienstzin in de maatschappelijke geledingen. II. Verschillende uitingen van het maatschappelijk leven maken duidelijk, dat de godsdienstzin in breeden kring te wenschen overlaat. Als zoodanige! uitingen mogen worden genoemd: het lichtzinnig denken over het gevaar van neutrale vereenigingen, het geven van aanstoot door étalages; gebrek aan eerlijkheid in den handel; aan oprecht heid in den omganghet openen van winkels en het doen van inkoopen op Zondaghet beoefenen van sport, het doen van gezamenlijke tochten, de pret- makerij op Zondagmorgen III. De godsdienstzin dient ook in het maatschappelijk leven tot zijn recht te komen en te worden opgewekt of ver sterkt door: gesloten retraites, het hei ligen van den Zondag (dezen meer dienstbaar te maken aan zijne bestem ming), zoodat de gelegenheid gevondeu wordt tot dieper besef te geraken van ons levensdoelhet vereenigingsleven op Katholieken grondslag. IV. De genoemde verschijnselen van gebrek aan godsdienstzin dienen in eigen kring ten krachtigste te worden bestre den. Iedere Katholiek, woonachtig in het Bisdom Haarlem, is bevoegd onder op gaaf van naam, en woonplaats, vóór 2 October a.s. wijzigingen op vorenstaan de conclusies in te dienen bij den voor zitter der betrokken afdeeling, zijnde voor afdeeling I Mr. A. M. A. Smits, Binnenkant 30, te Amsterdam, voor af deeling II de heer A. C. A. v. Vuuren, lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, te 's Gravenhage en voor af deeling III de heer Jos. Th. J. Cuy- pers c en b.-i. te Amsterdam, Vondel straat 77. Inlichtingen betreffende het bekomen van toegangskaarten en programma's: voor den Katholiekendag, zullen bin nenkort worden gepubliceerd door het Uitvoerend Comité. Militaire voorzorgs-maatregelen. De „N. Rott. Crt." schrijft: Houdt het Koninklijk Besluit tot ver lenging -der herhalingsoefeningen voor de lichtingen 1907 en 1908 verband met den algemeenen politieken toestand in Euro pa? De vraag ls in enkele bladen gesteld geworden. Gemakkelijk te beantwoorden is ze niet, aangezien van de regeering bezwaarlijk verwacht kan worden, dat zij in de gegeven omstandigheden de twijfe laars uit den dool helpt. Men zij daarom voorzichtig bij het aanvaarden vanoogen- schijnlijk zeer aannemelijke conclusies. Nochtans schijnt het niet jgewaagd en

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1