Gemengd Nieuws. lentelijkheid is, die de Amsierdamsche Raad dezen weihouder betuigen kon, voor ïijn werken in de afgeloopen periode. Nog in een andere groote gemeente van ons vaderland, ik bedoel onze eerste havenstad, was de vergadering op den afgeloopen Dinsdag een merkwaardige. Wat zal menig echt-liberaal bij deze ver gadering getreurd hebben over den val (tenminste in zijn oogen) van zijn Rotter dam. Rotterdam, het liberale bolwerk, groot gemaakt door liberalen, (want de vele niet-liberalen, die tot die verheffing hebben meegewerkt worden niet gere kend) is nu in handen der kerkelijken. En welk een vrees heersehte er bij velen, dat de rechtsche partijen nu zoo inhalig zouden zijn, dat ze bij de wethouders keuze alle beschikbare plaatsen in zou palmen. Maar neen, zoo „hebberig" wa ren ze niet en de twee liberale wethou derszetels werden onaangevochten gela ten. De wethouderszetels van de twee liberalen, die niet meer in den Raad terug keerden, werden natuurlijk gegeven aan leden van de rechtsche partijen. Twee zeer flinke personen werden hiervoor uitge kozen, doch ongelukkigerwijze wilden beiden de afdeeling Plaatselijke werken, daar deze afdeeling het meest overeen kwam met de kennis, die zij zich in hun architecten-practijk verworven hebben. iBeiden immers, de heer Buskens en de heer v. Vessem, zijn bekwame architec ten, en willen zich daarom slechts bezig houden met Publieke werken; ook de afdeeling bedrijven zou welkom zijn, doch deze afdeeling is in handen van den libe ralen wethouder Havelaar, die natuurlijk niet geneigd is voor een clericaal uit den weg te gaan. riet gevolg van dit gedoe is geweest, dat de heer v. Vessem bedankt heeft voor een wethouderszetel en aan zijn Katho lieken collega, den heer Buskens, de af deeling Publieke werken heeft overgela ten. Er za! dus in Rotterdam een nieuwe wethouderskeuze noodig zijn. Op wien de keuze zal vallen Rotterdam's Raad heeft aan de rechterzijde genoeg krachten, die een r.og open departement kunnen beheeren. Ook hier in Leiden leefden we deze week in de volle ernst van de wethou dersverkiezing. Na dit feit, welks afloop ons tot vreugde stemde, zullen we ons de volgende week bevinden in enthousias te opgetogenheid. Reuzen-atiracties zullen hier gehouden worden, welke ook menig niet-Leidenaar naar de mod... sleutelstad zullen trekken. (Pardon ik wou eerst schrijven modderstad, maar de grachten houden zich de laatste dagen nog al kra nig, zeker met hei oog op de komende feestelijkheden.) De landbouwtentoonstelling zal na tuurlijk velen trekken, doch ook de vlieg- demonstraties zullen een geheimzinnige magnetische kracht op de menschen oefenen. Velen immers zijn er, die reeds hier of daar een landbouwtentoonstelling gezien hebben, terwijl ook de afzonder lijk tentoongestelde voorwerpen voor geen der bewoners uit de omstreken nieuwig heden zijn. Doch een aviateur daar hoog in de lucht zal menigeen nog voor de eer ste maal moeten zien. En die nieuwig heid is er door de vluchten, die de avia teur Lütge boven Leiden hield, niet afge gaan, zoodat dus het hier gevormde vlieg- syndicaat de eer heeft aan de Leidenaars de eerste vliegdemonsiraties door Henri (Wijnmalen te doen geven. Al zijn er ook pessimisten, mij dunkt dat de komende week een succesvolle week zal zijn. Nog een enkel woord over een zeer noodlottig feit in de afgeloopen week, «J. de brand in de monumentale kerk te Vlissingen. De brand is nl. ontstaan door dat het dak vlam vatte van de soldeer- lamp van een loodgieter. Hoevele prach tige gebouwen zijn reeds op zulk een wijze door brand verloren gegaan? Tel kens was het werken met vuur op de daken de oorzaak. De „Nieuwe Courant" zegt hierover het volgende: „In de eerste opwelling na het ver nemen van de Vlissingsche ramp zou men het verantwoordelijke kerk- en gemeente bestuur in staat van beschuldiging wil len zien gesteld. Wij weten toch, dat na het gebeurde te Groningen (de brand van de Universiteit) en te Amsterdam (de brand van de R. K. kerk in de Von delstraat) en op zoovele andere plaatsen, hier en elders verordeningen zijn uitge vaardigd, houdende streng verbod van het werken met vuur op daken van openbare of particuliere gebouwen. Had dit verbod ook in Vlissingen bestaan, dan zouden de burgers thans niet hopeloos gestaard hebben op de puinhoopen van een ge bouw waarop die stad trotsch mocht wezen. „We weten niet, of er in Middelburg, waar het mooiste stadhuis van on%, land door het vuur van loodgieters of ververs te vernielen valt, een dergelijk verbod van het gemeenteebstuur is uitgegaan. 'Zoo niet, laat dan ten minste een nieuwe ramp zoowel daar als elders, waar het besef van het gevaar der soldeerlamp nog niet mocht zijn doorgedrongen, een beslissende waarschuwing zijn en ééns en vóór alles besloten worden: geen vuur meer op de daken Brieven uit Zoeterwoude. IX. Wie op den feestdag van Maria Hemel vaart langs den Rijndijk kwam, was daar getuige van een feestelijke stemming: overal wapperde vroolijk de driekleur, ter wijl in de nabijheid van het Patrouaatsgê- bouw een schoone eereboog was opge richt. Daar speelde de wind door het frissche groen en deed de kleurige wim peltjes heen en weer wapperen. Een vrien delijk zonnetje verhoogde de feestelijke stemming. Er was reden voor zulk een vreugde, want de Z.Eerw. heer F. T. M. Buhrs vierde zijn veertigjarig priester feest. Dat men de versiering, vooral bij het Patronaatsgebouw (dat ook inwendig schoon was versierd) aanbracht, had zijn goede redenhet Patronaat is de instel ling, die op de eerste plaats de zorgen en de belangstelling van den feestvierenden pastoor geniet, de leden dezer vereeniging ondervinden als zoodanig zijn bijzondere bescherming. Daarom hadden zij ook het eerste en het meeste recht, hun deelne ming in de feestvreugde van den Presi dent, door een versiering ie uiten. Wij weten dan ook, dat deze hulde door den Pastoor bijzonder werd op prijs gesteld, juist omdat ze .van de Patronaatsleden af komstig was. De wijze, waarop Pastoor Buhrs sinds eenige jaren zijn Patronaat heeft inge steld en tot bloei gebracht, wekt bewon dering. Dat een jeugdig Priesier zulk een zaak aanpakt en vooruit brengt is niets bijzonders, maar dat een grijsaard, die als Pastoor-alleen .het vooral op Zondag zeer druk heeft, toch nog den geheelen avond met zijn „jongens" doorbrengt, ge tuigt van buitengewonen ijver. IJver is trouwens de meest sprekende eigensdiap van dezen priester. In de 23 jaren, die hij hier heeft doorgebracht, zijn de zorgen, om zoo te zeggen, niet buiten de deur ge weest. Wie de parochie kent, weet, dat de kerk, die hij bouwde, alleen reeds meer dan genoeg zorg gegeven heeft voor een geheel menschenleven. Daarbij kwam de school, die hij stichtte, het patronaat, dat hij oprichtte en de voltooiing der kerk: preekstoel, communiebank en hoógalfaar. De ijver voor de zielen der parochianen is even groot: steeds meer tracht hij de menschen te brengen tot geestelijke vol maaktheid; de vereeniging „Voor eer en deugd" vindt in Pastoor Buhrs een ijve rig bevorderaar; de veelvuldige H. Com munie wordt onvermoeid aanbevolen en de roomsche pers vindt in hem een krach- tig propagandist; den armen is hij een steun, den zieken een troost. Is het wonder, dat de parochianen, nu ze bij deze gelegenheid eens overwogen, wat de jubileerende priester voor hen deed en doet, uiting gaven aan hun dank baarheid en vreugde? En spreekt het niet van zelf, dat zij blijde feest vierden in het Patronaatsgebouw met hun Herder? Moge de parochie van Onze Lieve Vrouw zich nog lang verheugen in het bezit van den eerbiedwaardigen Pastoor, en moge deze de Parochie tot steeds hooger bloei opvoeren De vorige week besloot de Raad met Leiden een overeenkomst aan te gaan voor de levering van electriciteit aan den Rijndijk. Natuurlijk moeten wij weer een jaarlijksche som aan gebruik garandee ren. Maar wat niet natuurlijk is, de bei de overeenkomsten voor Dorp en Rijn dijk staan geheel naast elkander, zoo dat de mogelijkheid bestaat, dat de ge meente in haar geheel een zeker tekort moet bijpassen, terwijl een deel der ge meente reeds een reductie geniet op den verbruiksprijs. Zeer terecht werd daar tegen opgekomenwaar allen de risico dragen, moeten ook allen tegelijk in de reductie deelen. De burgemeester beloof de, met deze opmerking rekening te zul len houden en daarom verwachten we wel dat we één contract zullen krijgen, voor- loopig voor Rijndijk en Dorp en binnen korten tijd ook voor de Weipoort. Leiden is meegaand genoeg, als het maar35 cent per Kilowattuur in rekening kan brengen! Een paar weken geleden brak in den Geerpolder een felle brand uit. Een huisje brandde af, een kind verbrandde, en de arme bewoners verloren have en goed. Ze waren niet verzekerd. We brengen gaarne hier hulde aan de wakkere redders die deden wat ze konden, maar ook aan onzen burgemeester, die zich hier een bur gervader toonde. Hij was het, die voor onderdak zorgde, en spoedig een som gelds verzamelde om de ongelukkige men schen van het noodige te voorzien een daad van naastenliefde, die hem eer aan doet. Br. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Indische begrooting 1912. Van de Indische begrooting hebben wij gisteren de eindcijfers reeds medegedeeld. Voor verschillende ambtenaren in In- dië wordt meer geld uitgetrokken en ver der stelt men zich voor, de kamponghoof den op Billiton te bezoldigen, opdat meer medewerking van hen kan worden ge- eischt bij de uitvoering van de heeren dienstregeling en de uitoefening van de politie. Hun aantal bedraagt 128. Evenzoo wil men het inlandsch bestuur in de Zuid-Sumatraansche gewesten, Lam- pongsche districten, Benkoelen, Palem- bnag en Dajmbi veranderen, waardoor 'n aantal bezoldigde ambten ontstaan. Voor Januari 1912 zullen de Batak- sche hoofden voor het verlies van hun opium-inkomsten moeten worden scha deloos gesteld tot een bedrag van pl. m. f ILi, Ook zullen worden schadeloos gesteld de erfgenamen van den overleden radjah van Pegatan en Koesan, welke landstre ken onder rechtstreeksch bestuur zullen komen. De begroeting voor de gouvernements- bedrijven is eenigszins anders ingericht en toegelicht en zijn ook verscheiden cij fers, doch niet zeer belangrijk, gewijzigd. De voornaamste wijzigingen betreffen de nieuw-voorgestelde reorganisatie van de politie in de buitenbezittingen, noodig geworden door de uitbreiding van het Nederlandsch gezag in die landen, die echter omdat er bezuinigingen mee ge paard gaan, slechts een uitgaaf van f 40.008 's jaars zullen vorderen; de groo te hervormingen op economisch en agra risch gebied, welke men zich voorstelt in de Vorstenlanden iot stand te brengen waar men geleidelijk de nog steeds be staande zeer oude toestanden door mo derne wil vervangen. In de toekomst zal het Rijk daardoor afstand moeten doen van enkele inkomsten als die uit zoutmo nopolie en pandhuispacht voortvloeiende, de geheele verandering van de subsidi- eering der scholen in Minahassa, voor gesteld ingevolge hei destijds door den heer Colijn ingestelde onderzoek en waar van een bezuiniging op den duur het ge volg zal zijn; een verbeterng in de posi tie der mijningenieurs, die voor 1912 een een bedrag van f14.000 zal kosten; een in het ontwerp voorgestelde uitbreiding van post- en telegraafpersoneel vinden we in deze begrooting niet terug. Het eindcijfer voor Oorlog is op deze begrooting ongeveer een half millioen hooger dan op het voor-ontwerp, voorna melijk tengevolge van een verbetering van vcrlofstracteraenten van officieren. Nog worden als nieuwe voorstellen aan getroffen o.a. de invoering van pensioe nen voor bijzondere onderwijzers, hunne weduwen en weezen met teruggekeerde kracht tot 1 Januari 1906, ten bedrage van 50 pet. in de kosten van het koloniaal instituut, tot een maximum van f50.000. Handel in Vrouwen en Meijes. Een wetsontwerp is ingediend tot goed keuring van het op 4 Mei 1910 te Parijs namens Nederland. Duitschland, Oosten- rijk-Hongarije, België, Brazilië, Denemar ken, Spanje, Frankrijk, Groot-Britannië en Ierland, Italië, Portugal, Rusland en Zwe den oiKlerteekend verdrag met bjjbehoo- rend slotproiocol, tot bestrijding van den zoogenaamden handel in vrouwen en meisjes. Land- en Tuinbouw. W interrogge. Nauw is de roggeoogst binnen, of op nieuw moet aan de toebereidselen van den akker voor winterrogge worden gedacht. Van half September tot half October heeft op de meeste gronden het zaaien plaats; 't geschiedt ook wel eer, op lichte zand gronden reeds in de laatste dagen van Au gustus en ook later tot in December als de vorst het niet-verhindert. Vóór de win ter invalt, dient hoofdzakelijk de uitstoe- ling der rogge te kunnen plaats hebben, om welke reden niet te laat moet worden gezaaid. Men zaait de rogge zoowél' op bezakte als op versche voor; het eerste is wel be ter, maar is de bodem of de weergesteid droog, dan is het zaaien in de versche voor, met het oog op voldoende vocht voor de ontkieming, toch geraden. De be werking van den akker hangt af van om standigheden; is er geen onkruid van be- teekenis te vernietigen én moet geen mest worden ondergebracht, dan is een veel vuldige bewerking niet gewenscht en moet vooral ontraden worden vaker te eg gen dan noodig is. Men egge om het zaad onder te brengen, doch niet om den grond te verkruimelen; bij' een fijne verkruime ling toch zal de aarde door den regen dichtslibben en de ontkieming worden vertraagd. Aardappelland, dat niet bemest wordt, behoeft dus niet te worden be ploegd, doch alleen vlak geëgd vóór het zaaien. Anders wordt de bewerking na tuurlijk, wanneer het land vuil is, of mest stoffen moeten worden ondergewerkt. In ieder geval moet de bodem tot een behoorlijke diepte goed los zijn, waartoe met succes van den ondergrondsploeg ge bruikt gemaakt kan worden; een vrij die pe bouwvoor is noodig, welke evenwel niet te zeer verkruimeld mag zijn. Bij uit zaaiing van kunstmeststoffen moet de be werking er op gericht zijn, dat die stoffen innig met den grond vermengd worden. In eggen is niet voldoende, kan zelfs, bij droogte, nadeel tengevolge hebben. Voor al de chloorverbindingen, welke in het kainiet voorkomen, kunnen dan schadelijk op de jonge plantjes werken. Dit is verle den najaar, toen vóór en na de roggezaai- ing, geen regen viel, op tal van akkers ge bleken. Zelfs waar het kainiet tijdig, min stens 14 dagen vóór den zaaitijd, was uit gestrooid en ook behoorlijk onderge- bouwd, kwam de rogge geel voor den dag en stond langen tijd te kwijnen. Dus kainiet en slakkenmeel strooie men uit over den stoppel en anders na ondiep on derbouwen van deze, op de rauwe voor, om later vóór het uitzaaien, ze flink onder te brengen. Men verbouwt de rogge zoowel in stal- als in kunstmest, maar bij uitsluitend stalmest, wanneer daarmee, om een goed gewas te krijgen, zwaar wordt gemest, gaat de rogge licht legeren. Minder ge vaar bestaat hiertoe als een doelmatige bemesting met kunstmest wordt toege past: in 't "najaar 8 a 10 baal kainiet en 8 a 10 baal Thomasslakkenmeel; in 't voor jaar volgt dan een overbemesting met Chili. Zeer aanbevelenswaardig is ook half om half, d.w.z. een halve stalmest- bemesting, plus een baal of 4 kainiet en slakkenmeel. Bij verschillende vergelijken de proeven verkregen we hiermee de bes te uitkomsten. Een fout is liet enkel phosphorzuur (slakkenmeel) \e geven, zooals men nog wel ziet doen. Ook de kali is onmisbaar. Kali geeft hard, sterk stroo, dat niet licht legert; bevordert ook de zaadopbrengst; verhoogt de kwaliteit der granen, terwijl het kainiet beschuttend werkt, zooals is gebleken, tegen de vorst. Kainiet en slak kenmeel en soms ook kalk vormen de najaarsbemesting der wintergranen. C. B. Inhoud van Tijdschriften De Lelie. No. 12 van den 2den jaargang van Het damestijdschrift De Lelie ligt voor ons. Zooals steeds is ook nu weder de in houd goed verzorgd en van mooie illus traties voorzien. Over een recht voor de gehuwde vrouw schrijt Dr. Frans Daels naar aan leiding van de tijdingen van den Belgi schen Christ. Bond tot ontvoogding der gehuwde vrouw. Een interessant artikel, vooral om de illustraties is dat van Joh. Wigman over Vrouwen van Voorheen. Iets over de Grieksche kerk vertelt P. Victor Bruinen, terwijl Mevr. Logeman- van der Willigen de vertaling van „Onze Lieve-Vrouwe wil het" vervolgt. Tevens is bij dit nummer gevoegd een inhouds tafel van den verschenen jaargang. Een blik hierin doet ons nog weer eens dui delijker zien welk een degelijk, echt da mestijdschrift we in de Lelie bezitten. Het grootste gedeelte immers is gewijd geweest aan de belangen der vrouw, aan zaken waarvoor de vrouw op de eerste plaats zich interesseert. De godsdienstige en maatschappelijke vrouwenbelangen werden in verschillen de artikelen behandeld, maar daarnaast was een groote plaats ingeruimd voor Sierkunst, Kunst-naaldwerk en Kant-vlijt, nuttige en fraaie handwerken, artikelen die op lofwaardige wijze het kunstgevoel der vrouw tot uiting brengen en veehoo- gen. Maar ook gedichten, novellen en schet sen werden gegeven, die, al was nu niet al het gebodene litteratuur, zich toch gemeenlijk van het banale wisten vrij te houden. Kan ook al aan dit laatste iets verbe terd worden, in ieder geval blijft dat tijdschrift wijl het Roomsch is, in een noodzakelijke behoefte voorzien, doordat het een goede tegenhanger is voor veel minderwaardige lectuur. We zouden daarom wenschen dat het in geen Katho liek huisgezin ontbrak. De jonge uitgever Paul Brand, te Bus- sum heeft nu de uitgave overgenomen en wil trachten het tijdschrift tot hoo ger bloei te brengen. Men helpe hem daarin met den sym pathieken steun van het abonnement. Van Onzen Tijd. Bij reproducties van Israel's jeugd werk geeft Maria Viola aan de hand van een Gids-artikel van Jan V-eth een overzicht van die" periode. Endepols vervolgt zijn artikel over Poirters' „Maskér". Maria Viola beveelt den lezers aan „Vriend Frits", van Royaards gezelschap te gaan zien. „Koehoedster" van Anton Mauve sluit de aflevering. Kath. Soc. Weekblad. In het jongste nummer beschouwt N. W. v. Doesburgh den invloed van het electriciteitsverbruik op het gasverbruik te Leiden. Naar aanleiding van het ar tikel in de Beukelaar over de Roomsch- Katholieken in Noord-Holland heeft Chr. J. Vrucht zich gezet tot een narekening waaruit hij concludeert dat het percentage der katholieken stijgende i§. Voorts be vat dit nummer de gewone rubrieken Ge- loofsverdediging, Feuilleton enz. Ingezonden Stukken. buiten veranl woordelijkheid der Redactie. Wassenaar, 7 Sept. 1911. Mijnheer de Redacteur. Mag ik U beleefd verzoeken het vol gende voor mij te plaatsen Bij voorbaat mijn dank. In het raadsverslag van onze Gemeen te in Uw blad van Woensdagavond lees ik de volgende zinsnede Den heer v. Pallandt wordt medege deeld dat op 't Koninginnefeest jdq „kroegen" half een of een uur gesloten moeten worden enz. M. de Redacteur, moet er nu uit deze zinsnede worden opgemaakt dat de heer v. Pallandt bij zijne reép. vraag hetf woord „kroegen" gebruikte en onze1 meerdere nette café's bij kroegen verge lijkt? Ongetwijfeld, M. de Redacteur, kan en wil Uwe geachte correspondent hier omtrent eenige inlichtingen geven. Hoogachtend, UEdvv.dn., JAC. A. VAN DER KROFT. Noot der Redactie. Volgens inlichtin gen heeft de heer v. Pallandt het woord kroegen gebezigd. J3_£.a n d. Gisternacht is Baren-* drecht het stationskoffiehuis met stal houderij en boerderij van J. de Zeeuw B.zn., gelegen tegenover het station, ge heel afgebrand.. De bewoners hebben zich in nachtgewaad moeten redden. Een paard is in de vlammen omgekomen. Een belendend perceel leed veell brand- en waterschade. Bovendien leed! de inboedel veel bij het uitdragen. Uit het verbrande perceel is niets ge red. Alles was, hoewel Jaag, verzekerd. L a a g w a t e r-h u m o r. Dezer da gen zagen de bewoners van de Nieuwe: Kraan te Arnhem op de zandbankjes in; den Rijn, die nu bij het lage water droogt waren gekomen, een bord geplaatst, rneti het opschrift: „Bouwterrein te koop". De havenmeester liet het bord verwijde ren. Treinontsporing. De laatste trein van Harlingen naar Groningen, die daar te 12.10 moest aankomen, onts- spoorde hedennacht gedeeltelijk tusschen Zuidhorn en Vief verlaten, doordat zich1 een koe op de rail bevond. Alleen het postrijtuig werd uit de rails geworpen. De passagiers bleven ongedeerd. Zij die zich in het achterste gedeelte van den trein bevonden namen plaats jn-wagens van het voorste gedeelte. De trein kwam! pas om over eenen te Groningen aan. Werkvolk heeft vannacht de lijn vrijge maakt. De bende van „bank elf". Dezer dagen is door de politie te Am sterdam een 18-jarige kantoorbediende aangehouden, die op het Abattoir een rijwiel gestolen had. Bij zijn aanhou ding had hij een fiets in zijn bezit, die denzelfden dag van de arrestatie gesto len was uit het gebouw der Incassobank. Uit het verhoor, dat de jonge man onder ging, bleek dat iiij zich nog aan diefstal van een halfdozijn andere rijwielen, in verschillende deelen der stad, had schul dig gemaakt. Speciaal had hij het voor zien op onbeheerd staande fietsen. De aangehoudene, die als 't ware een rond reis moest maken naar de verschillende politic-bureaux, onder welker ressort de! rijwieldiefstallen gepleegd waren, be hoorde tot een clubje jongelieden, bij de politie bekend als „de bende van bank' elf". Hiermede is bedoeld een bank in het Vondelpark, die de verzamelplaats dezer jeugdige deugnieten moét zijn. 14c onveiligheid in het park moet voor een deel op hun rekening geschreven wor den en, gelijk uit bovenstaande blijkt, deinzen zij voor diefstal niet terug, ten einde van de opbrengst van het gesto- lene goede sier te kunnen maken. Van een Wet houder. Een wet houder eener Geldersche gemeente schrijft aan den Burgemeester zijner ge meente het navolgende. „Aan den heer Burgemeester van... „Heden den 31 en Augustus, den ver jaardag onzer geliefde Koningin Wilhel- mina, hoorde ik de schooljeugd, bege leid door één en in bijzijn der andere onderwijzers, buiten op de speelplaats eenige fraaie liederen zingen Hater- Ma jesteit ter eere. Daardoor werd bij mij ook wel eenigszins de vaderlandsliefde opgewekt en kreeg ik de begeerte om de kinderen eenige verrassing te bereiden, op goed geluk af,'dat het de goedkeu ring wel zou wegdragen, (eder der kinde ren liet ik voor één cent snoep in de buurt halen; dit bedroeg f 1.33; voor ge meente.... in rekening te brengen, vindt bij UEdA. misschien geen bezwaar?" „Mocht dit het geval wel zijn, dan ben ik bereid het zelf te betalen. Ik zou wel: willen voorstalen op ieder der jaarlijks' terugkomende verjaardagen van Hare Majesteit, een kleinigheid beschikbaar te stellen, bijv. f 5. De Raad besloot gaarne en met alge- meene stemmen den wethouder -de ge dane uitgaaf te restitueeren en zal bij volgende gelegenheden met genoegen, het crediet van een schoolfeestje openen. Moordaanslag. Ter beschik king van den officier van justitie bij de Arrondissements Rechtbank te Dor drecht is gesteld, een bewoner van Noor deloos, die in die gemeentel eén moord aanslag heeft igepleegd op A. den Hartog Na afloop van een feestje stak l\jj Den Hartog met een mes opwaarts in den buik, zoodat de longen geraakt wer den. Den Hartog verkeert in levensge vaar en is in het ziekenhuis te Gorin- chem ter verpleging opgenomen. De dader gaat te Noordeloos door als. niet wel bij het hoofd te zijn. Te wat er. Te Amsterdam geraak te een paard met kar beladen mét groen ten in de Lijnbaansgracht. Het paard was n. 1. geschrokken voor het getoeter van een automobiel. Het dier zat dade lijk onder den wagen en verdronk. Na een half uur" waren paard en kar op het droge. Een paar kinderen die achter op den wagen zaten, wisten er nog bijtijds af! te springen. Laag water. Het vaarwater voor Gorinchem is op het oogenblik zeer ge vaarlijk voor de scheepvaart, omdat zich' overal ondiepten voordoen. Als de schepen zich maar even buiten het betonde gedeelte wagen, varen ze vast. Dit komt nagenoeg dagelijks voor. De meeste schepen varen met halve la ding. Twee sleepen kunnen niet naast elkander varen; voortdurend wordt de vaart door waterstaatsbeambten gecon troleerd om te zorgen dat op- en afvaren.* de schepen elkaar kunnen passeeren. Ter. hoogte van Woudrichem is sedert het aanbrengen van een krib, de stroomsnel heid zoo vermeerderd, dat er heel wat stuurmanskunst noodig is, om er zonden ongelukken te passeeren. De vorige week zijn daar trouwens twee schepen gezon ken.

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 6