Uit Stad en Omgeving. «tikt. De hoop op het eeuwige leven was verloren gegaan, die op het aardsche ge- stegen, en dit aardsche leven stelde hun te leur. Daarna wees spr. er op, dat de laatste 20 jaren een verbetering merkbaar is geworden, nu Paus Leo XIH den stoot gegeven heeft tot het bestaande complex van sociale werkzaamheden. 's Avonds behandelde prof. J. D. J. Aengenent het Socialisme en Eigendoms recht. Het geneesmiddel, dat de socialis ten willen voorde maatschappelijke kwaal is: productiegoederen tot één maatschap pelijk deel te maken. De encycliek keurt dat af in strenge bewoordingen en voegt daaraan drie motieven toe, nl. het bena deelt den werkman, want het ontneemt hem het recht zijn overgespaard loon in een eigendom vast te zetten en de kans om in beteren doen te geraken; het is een onrecht aan de natuur van den mensch aangedaanen ten derde, afschaf fing van privaat bezit kweekt wanorde van de hoogste soort in de maatschappij. Spr. ligt deze motieven uitvoerig toe. De mensch heeft recht privaat bezit te hebben; privaat- en eigendomsrecht ligt vastgeklonken in het natuurrecht. Dat recht mag den mensch nooit ontnomen worden. Men hoort de socialisten wel eens zeggen, dat God zelf heeft bepaald, dat de menschen gemeenschappelijk goed moeten bezitten, omdat Hij ze zelf niet verdeeld heeft. Maar, vraagt spr., als God het zelf niet gedaan heeft, sluit dat dan noodzakelijk in zich, dat Hij niet wil dat het gedaan worde? En hoe zou het ook mogelijk zijn bij de voortdurende nieuwe en meerdere bewoners telkens ieder zijn deel te bepalen? Verder toonde spr. de noodzakelijkheid aan van het privaat eigendom, en wel omdat de mensch niet meer is toegerust met die idealen, waar mede hij oorspronkelijk is geboren. Spr. gispte ten slotte op onnieedoo- gende wijze den toekomststaat der socia- Isiten door te wijzen op de verschil lende gebreken en de onmogelijke, onzin nigste ideeën, die men er op nahoudi zoodat van een toekomststaat, die altijd den arbeiders in kleuren en geuren wordt voorgeschilderd, weinig meer overbleef dan een verscheurd spinrag. In de ochtend- en middagvergadering van Dinsdag sprak de W.Eerw. heer J. A. J. A. Verheggen over de Kerk en het Arbeidersvraagstuk. De Kerk wil de sociale quaestie ophef fen door het stichten van den socialen vrede. Allereerst diene de mensch door grond te zijn van deze drie waarheden ongelijkheid in fortuin is noodzakelijk evenals lichamelijke arbeid noodzakelijk is, en het lijden op aarde zal er nooit van verdwijnen. Nadat spn deze waarheden duidelijk heeft gemaakt, betoogt spr. dat de Kerk de sociale verbetering wil bereiken, niet door den strijd van klassen tot het uiter ste op te drijven, doch door den weg te be wandelen van rechtvaardigheid en liefde. De Kerk moet de ware verhouding aan geven tusschen patroon en werkman. De rechten van den patroon zijn de plichten van den arbeider en de rechten van den arbeider zijn de plichten van den patroon. De arbeider is gehouden, steeds werk te leveren, dat ten volle beantwoordt aan de overeengekomen voorwaarden. De arbeider moet zich onthouden van alles, waardoor het werk of de goederen -van den werkgever zouden kunnen wor den beschadigd, bv. sabotage. Hij onthou dt zich voorts van geweldenarijen en op roer bij een loonstrijd, ja zelfs moet hij het gevaar daartoe vermijden, door niet om te gaan met menschen die verkeerde be ginselen in dit opzicht zijn toegedaan. De rechtvaardigheidsplichten van den patroon zijnaan ieder arbeider te geven wat rechtvaardig is: het loon naar recht en billijkheid vast te stellen, en in 't alge meen dienen de vermogende en de werk gever te bedenken, dat zij een zedelijk goed gebruik van hun fortuin dienen te maken. Het is een absoluut verkeerd be ginsel te denken dat wanneer het over eengekomen loon betaald, en het werk ge leverd is, baas en knecht niets meer met elkander te maken hebben. De patroon moet in den arbeider den mensch, met al zijn rechten eerbiedigen; hij wordt geen eigenaar van den mensch, hij behoort de menschelijke waardigheid in het oog te houden; ook de arbeider heeft eergevoel en eigenwaarde. Spr. ziet in het bezit van den rijkdom een idealistischen toestand; met rijkdom te treden in den dienst van Christelijke naastenliefde moet verrukkelijk' zijn. In naam van God den evenmensch te helpen, te steunen, zijn smarten te lenigen, is een heerlijke taak. Arbeid is geen schande en wanneer men niet in staat is door zijn arbeid be hoorlijk te leven, dan ook is armoede geen schande. Christus zelf bekrachtigde dit. De Kerk tracht niet alleen eene goede verstandhouding te scheppen tusschen de verschillende klassende Kerk streeft naar hooger doel; het algemeen beoefenen der broederliefde. De Kerk tracht door in te werken op de zielen haar leer door zoovelen moge lijk te doen naleven. Al moge het verstand des menschen voldoende verlicht zijn om zijn rechten en plichten te gebruiken, dan nog ontbreekt de Christelijke zedenleer. 'Met de algemeene phrase van vrijheid, ge- f lijkheid en broederschap is niets te win nen; moreele kracht is er noodig om den wil te buigen en daarom moeten wij terug tot den Schenker van den wil, tot God. Terug moet de maatschappij naar 'Christus, die den rijkdom gevloekt heeft den rijkdom, die slecht werd besteed en Die zelf het handwerk heeft aangepakt. Spr. zet ten slotte uitvoerig uiteen, dat de Kerk zorgt voor de stoffel ij ke be langen: a. indirect door de menschen te vormen tot deugd, b. direct door instel lingen tot leniging van den nood. De be schaving van het arbeidersvolk is het streven der Kerk. In de avondvergadering vervolgde prof. Aengenent zijn rede van Maandag over Socialisme en Eigendomsrecht en stelt daarbij de vraag: Kan een katho liek katholiek blijvende socialist zijn Om deze vraag te beantwoorden moeten wij het socialisme splitsen in de wijsgeerige theorie en de economische theorie; le er bestaat niets dan stof, niets geestelijks, geen God, geen enge len, geen ziel; 2e. niets is onverander lijk op deze aarde, en daarmede bedoelt men, dat de godsdienstige, de zedelijke, de wijsgeerige stellingen onder den loop der tijden veranderen en ten 3e. de ont wikkeling in godsdienst, zedelijkheid enz. wordt voortgestuwd door stoffelijke factoren. Van wijsgeerige zijde liet ^socialisme beschouwd, kan dus een katholiek nooit socialist zijn, daar zijne stellingen in strijd zijn met de dogma's van ons H. Geloof. De economische zijde van het socia lisme is het streven naar collectief be zit, streven naar socialiseering van pro ductiemiddelen. Als dogma is dat den katholieken niet verboden, doch ook authentieke besluiten van den Paus, zoo als hij er een neg legd heeft in Rerum! Novarum moeten wij a.s katholieken wel degelijk opvolgen. De encycliek zegt, dat privaat bezit moet beschermd wor den. Maar zelfs wanneer de encycliek Rerum Novarum niet verschenen was, dan zou een katholiek niet mogen stre ven naar vermaatschappelijking der pro ductie. Immers wanneer men streeft naar sociaiiseering der productie dan beijvert men zich om wanorde in dc maatschappij te stichten, hetgeen onredelijk, onzede lijk en kwaad is. Bovendien maakt men door streven naar socialiseering der pro ductie inbreuk op het natuurrecht. Spr. maant ernstig aan om ons aan de encycliek Rerum Novarum te hou den, want zij is toch de „kolom der Waarheid." Prov. Staten. Gisteren had in Rotterdam! 1 de stem ming plaats voor een lid van de Pro vinciale Staten van Zuid-Holland, va cature Valk (A. R.) Er werden uitge bracht 5869 geldige stemmen, volstrekte meerderheid 2935. Hiervan verkregen mr. A. de Jong (A. R.) 2589, J. J. Pelt (V. D.) 1112, en H. Spiekman (S. D.) 2168, zoodat herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren ,De Jong en Spiekman. Opmerkelijk is, dat de macht der vrijzin nigen in dit Rotterdamsche district ge heel te niet gaat. Mr. C. J. A. Heydenrijck. Gistermorgen is te Vught overleden de heer mr. C. J. A. Heydenrijck, een der veteranen van de katholieke partij, jegens welke hij zich in zijn lang en arbeidzaam leven vele verdiensten heeft verworven. De heer Heydenrijck werd in 1832 te Amsterdam geboren, promoveerde aan de universiteit te Leiden tot doctor in de beide rechten, had van 1862 tot 1883 zitting in de Tweerie Kamer, werd in 1883 tot lid van den Raad van State benoemd en was van 1897 tot 1898 lid van den Raad van Voogdij over H. M. de koningin. Voor de katholieke zaak stond de heer Heydenrijck steeds onvermoeid in de bres, en met name voor hei katholiek onderwijs zijn zijne verdiensten zeer groot. Herhaaldelijk trad hij in het open baar met het gesproken en geschreven woord op, en wat hij zei en schreef ge tuigde bovenal van zijn liefde en toe wijding voor de Kerk en het vaderland. Geen wonder dan ook, dat het hoogste gezag zoowel in de Kerk als in den Staat de buitengewone verdiensten van mr. Hey.'rijck erkende en huldigde; hij was commandeur in de orde van den H. Gregorius den Groote en geheim kamer heer met kap en èegen van Z>. H. den Paus, maar ook ridder jn de orde van den Nederl. Leeuw en commandeur in de orde van Oranje-Nassau. Jongenspatronaten. In het gebouw der St. Jozefsgezellen- vereeniging te 's Gravenhage vergader den de Patronaatscommissiën in het bis dom Haarlem. Een en dertig afdeelingen waren op deze algemeerie vergadering vertegenwoordigddie geopend werd door pastoor Van Stee uit Voorburg met welkom aan de aanwezigen, in het bijzon der van den Hoogeerw. deken Wijfenburg. Pastoor Van Stee wierp alsnu een tergublik op de vroegere jaarvergaderin gen, die onmiskenbaar haar nut hebben gehad voor de patronaten. Dit jaar hoopte spr. op een bijzonder nut wegens het organiseeren van de tentoonstelling voor leermiddelen van godsdienst- en herha- lingsonderwijs. Spr. noemde deze tentoon stelling geslaagd en dankte allen, die er aan hadden medegewerkt, meer speciaal de paters Gillissen en Hentzen, den pas toor v. d. Ven van Scheveningen en vooral den eigenlijken organisator, den heer Chr. L. Wesseling Mzn., hoofd der R. K. school te Scheveningen. Het jaarverslag van den secretaris, den heer J. Prins, werd vervolgens uitge bracht. Het getal der afdeelingen steeg van 55 op 57, dat der leden van 4140 tot 4922. De inkomsten bedroegen f268, de uitgaven f55. Medegedeeld werd, dat op 1 October een Jongelingsblad zal ver schijnen. schijnen. Aanwezig waren 30 af deelingen. Tot bestuursleden werden her kozen rector A. J. Clarijs en de heer J. Prins. De heer Chr. L. Wesseling Mz., hoofd der R. K. school te Scheveningen, houdt vervolgens een lezing over onderwijs en opvoeding in onze patronaten, waarin hij in bijzonderheden aantoont de inrichting en wijze van werken dezer instellingen. Congres tegen het alcoholisme. De Neder.andsche regeering zal op het XIII internationaal congres tegen het al coholisme, van 1117 September te Sche veningen, vertegenwoordigd worden, be halve door de heeren jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck, dr. W. P. Ruysch en dr. J. H. Slotemaker de Bruine, die in het orga nisatie-comité zitting hebben, door de hee ren mr. L. Lietaardt Peerbolte (min. van binn. zaken) mr. H. C. Dresselhuys en jhr. mr. D. v. Engelen (min. van justitie), mr. O. Th. van Deventer (min. van ko loniën), H. A. van IJsselstein, dir.-gen. van den arbeid (min. van landbouw, han del en nijverheid), dr. G. J. E. Ruysch, off. van gez. 2e kl. (min. van oorlog), en B. van Utteren, off. van gez. le kl. (min. van marine.) KORTE KRONIEK. H. M. de Koningin-Moeder heeft Dinsdag, vergezeld van baronesse v. Itter- sum, een bezoek gebracht aap de naai- en breischool van de door Haar ingestelde Commissie van Weldadigheid te Baarn. Dr. Kuyper is dezer dagen van zijn verblijf in Dresden te 's-Gravenhage te ruggekeerd. Naar de „Ned." uit de beste bron verneemt, maakt de oud-mi nister het zeer wel en heeft zijn lang durig vertoef buitenslanJs gunstige re sultaten gehad. De heer J. van Vessem (C. H.) heeft voor zijn benoeming tot wethou der van Rotterdam bedankt. Te Montreux is op 65-jarigen leef tijd overleden de heer K. A. Laan, lid der firma Bloemendaal en Laan te Wor- merveer, oud-lid der Zaanlandsche Ka mer van Koophandel en Fabrieken com missaris der Stoomvaart-Maatschappij Afrika. De Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen is met de Belgische Staatsspoorwegen overeengekomen om van 1 Januari 1912 de gezinnen van hun personeel wederzijds vrij ver voer te verleenen op eikaars lijnen. De H. IJ. S. M. heeft gemeend eene dergelijke overeenkomst niet te moeten sluiten. Tot leden vah de Groepsvertegen- vvoordiging Staatsspoorwegen groep I (hoogere ambtenaren) zijn gekozen de heeren R. Dijkstra, J. A. Bomhof, J. L Huisinga, H. J. van Braambeek .en F. A. Brandt en tot plaatsvervangende le den de heeren H. E. van der Mandele, K. A. Grondijs, D. C. Jansse, J. Klamer en J. G. Nieuwenhuis. Gisteren is te Amsterdam met een toespraak van wethouder de Vries de Handelsschool met 3 jarigen cursus geopend, gesticht door de Algeineene Winke'iers-Vereeniging. In den Rotterdamschen gemeente raad interpelleerde de heer Spiekman over de grove verteringen welke in een paar stembureax waren gemaakt. De voorztiter hoewel dit niet kunnen de goedkeuren, meende, echter dat over die zaak te veel beweging werd ge maakt. De rekening werd door den kas telein overdreven hoog opgevoerd. 20 cents voor een kop koffie te berekenen is niet ver van afzetterij. Er was hier meer sprake van onoplettendheid van de voorzitters der stembureaux dan van im moraliteit. Waarin spr. echter een veel grooter gevaar ziet, is, dat mogelijk is geweest de publicatie van beide re keningen in een dagblad. JB. en W. zul len dan ook trachten te w^ten te ko men hoe deze rekeningen in het „Nieuws blad" zijn gekomen. LEIDEN, 7 September. Het Sobriëtas-bloempje. Gister vond in het St. Vincentius- gebouw alhier, een vergadering plaats van het plaatselijk Leidsch Bloemen- comité tot verkoop der Sobriëtasbloem onder voorzitterschap van Mevrouw v. d. Velden. Eenige adhesiebetuigingen en toe zeggingen van medewerking van plaat sen uit den omtrek werden voorgelezen. Besloten werd, een 14 tal dames te belasten met 't aanwerven van kinderen en jonge meisjes voor den verkoop van 't bloempje. Er werden 4000 bloempjes besteld, terwij! tal van strooibilejtten zullen ver spreid worden. Aan de Directie der Tramweg-Mij. al hier zal een aanvraag gericht worden tot vrijstelling der electrische trams voor de bloemenverkoopsters. De dag van den verkoop zal in over leg met de plaatselijke overheid nader bepaald worden. Ook in de buitengemeenten zal een drukke propaganda worden op touw ge zet. De Landbouwtentoonstelling. De beide Eere-Voorzitters van het Eere-comité, de heeren A. S. Talma, Mi nister van Landbouw, Nijverheid en Han del en E. C. baron Sweerts de Landas Wyborgh, commissaris der Koningin in Zuid-Holland, zullen Donderdag 14 Sep tember a.s. een bezoek aan de tentoon stelling brengen. Naar wij vernemen zal de lieer J. P. de Sauvage, le amanuensis bij de rijksuniversiteitsbibliotheek, bij welke instelling de titularis ruim 46 jaren is werkzaam geweest, op 1 October a.s. 's rijks dienst met pensioen verlaten. Heden vertrok het detachement van het 4e Regiment-lnfanterie ender bevel van den kapitein D. J. M. de Jongh, dat sedert 26 Augustus jl. te Amsterdam was gedetacheerd, naar de Legerplaats bij Harderwijk, om dat kamp in gereedheid te brengen voor de bataljons van dat korps, die op Maandag 11 dezer die legerplaats gaan betrekken. De le Luitenant J. W. Linden van het 4e Regiment-lnfanterie wordt op zijn verzoek overgeplaatst bij het le Bataljon van dat korps te Delft. BODEGRAVEN. De uitslag der alhier gehouden harddraverij is als volgt: le pr. f250 Mondragon, eig. P. Bolt, te Hooge- meede; 2e prijs f100 Bonnie M. eigenaar J. A. Geersen te Woerden, 3e prijs f25 Bar Walace, eigen. Joh. de Mol te 's Gra venhage; le troostprijs f50 Aura, eig. J. Koster, te Heemskerk; 2e troostprijs f25 Cleo D. eig. J. A. Geersen, te Woer den. HAZERSWOUDE. Het Wühelmina- fcest is hier gisteren met groote opge wektheid gevierd. Het flinke feestpro gramma en net mooie weer hebben hier veel toe bijgedragen. Het kinderfeest is altijd iets wat bijzonder in den smaak valt van de schooljeugd. Ook de volksspelen hadden dezen keer meer dan gewone be langstelling. Prijzen werden gewonnen als volgt: Blokjes rapen voor meisjes boven 11 jaar, le prijs M. Bogeman, 2e prijs j. Schouten, 3e prijs D. Rietveld. Versieringswedstrijd, le prijs gebrs. v. d. Eist, 2e prijs L. v. Klaveren Ebz., 3e prijs A. Erkelens, 4e prijs L. Gaarkeuken. Blaastrappen voor jongens beneden de 16 jaar. le prijs D. Tom. 2e prijs J. de Groot. Blaastrappen voor jongens boven de 16 jaar. le prijs J. v. d. Werf, 2e prijs N. v. d. Berg. Hardloopen met hindernissen, le prijs C. Loomans, 2e prijs C. Erkelens, 3e prijs J. v. d. Went, 4e prijs A. y. Vliet. Tobbetje steken, le prijs N. Stokman, 2e prijs B. v. Vliet. Boegspriet loopen. le prijs D. v. Vliet, 2e prijs C. v. Velzen, 3e prijs J. de Vos. Het feest werd opgeluisterd door de muziek van het 10e rcg. infanterie uit Haarlem. De dag werd besloten door een mooie bioscoopvoorstelling. NOORDWIJK. Gisteravond hield de afdeeling Noordwijk en Omstreken van de Holl. Maatsch. van Landbouw eene bijeenkomst in café „Poort van Kleef", te Noordwijk-binnen. Deze vergadering was belegd, voornamelijk ter bespreking van den beschrijvingsbrief voor de algem. vergadering" op 13 Sept. e.k. te Leiden. De vergadering, die werd geleid door Jhr. van Panhuys, was slecht be zocht slechts enkele leden waren tegenwoordig. De voorzitter -weet de geringe opkomst aan de vele beslomme ringen en den ongunstigen toestand, waar in de landbouw op het oogenblik verkeert. Na lezing en goedkeuring der notulen, werd overgegaan tot ballotage van een nieuw lid. De heer M. v. Bosselen werd met algemeene stemmen tot de afdeeling toegelaten. Onder de ingekomen stukken kwam voor een schrijven van de afd. Leiden om adhaesiebetuiging aan het plan om jaarlijks een paardenmarkt te houden te Leiden.. De vergadering besloot hare sym pathie met dit plan te betuigen onder toevoeging van den vvensch, deze markt te organiseeren op den laatsten Woensdag in September. Nog' was ingekomen het programma van de groote landbouwtentoonstelling in 1913 te 's Gravenhage te houden. Dit programma, waarin ook voorkomen de 1 voorwaarden voor de inzendingen, ligt steeds voor de leden van de afdeeling bij den secretairs ter inzage. De behandeling van den beschrijvings brief voor de algem. vergadering geeft geen aanleiding tot belangrijke discussie. De secretaris, de heer K. Ham, wordt tot afgevaardigde benoemd. Inzake de ver kiezing van een lid van het hoofdbestuur voor de prov. N.-Holland krijgt de heer Ham vrij mandaat. Bij de verkiezing van een lid van het hoofdbestuur voor Z.- Holland zal de afgevaardigde namens de afdeeling zijn stem moeten uitbrengen op den heer Fokker uit Leiden. Op voorstel van den president wordt de heer Ham gemachtigd voor rekening van de afd. deel te nemen aan het offici- eele diner, dat na afloop van de ,alg. ver gadering zal worden gehouden. De voor zitter hoopt dat de afgevaardigde ook hier de afdeeling op waardige wijze zal verte genwoordigen Bij de rondvraag komt de heer Ham nog eens terug op het idee reeds in ide vo rige vergadering besproken, om dezen winter vanwege de afdeeling een lezing te doen houden, liefst met lichtbeelden. Besloten wordt bij het hoofdbestuur een lijst van sprekers aan te vragen. De secre taris zal informeeren, of de mogelijkheid bestaat een onderwerp, op den landbouw betrekking hebbende, met lichtbeelden duidelijk te maken. De keuze van het on derwerp wordt aan het bestuur overgela ten. Daarna wordt de vergadering gesloten. ROELOFARENDSVEEN. De wielrijders- vereeniging „Het Stalen Ros" maakt zich gereed tot het houden van haar jaarlecst en wel op 12 September. Het programma omvat een viertal wedstrijden zooals hardrijden op de lange en korte baan, uitsluitend voor leden der vereeniging. Verder Zullen we te zien krijgen wed strijd voor onafhankelijken voorzien van geldig rijbewijs 1911 en eindelijk nieuwe lingen wedstrijd op een baan van 550 meter. Het zal een warme dag worden -voor de liefhebbers. WASSENAAR. Gister werd hier het Kcninginnefeest op de gewone wijze ge vierd. In den morgen trokken de school kinderen, voorafgegaan door „Excelsior" en geleid door onderwijzers en eenige jonge dames naar het feestterrein. Daar werden ze goed onthaald en ontvingen nog een klein geschenk. Terzelfder tijd had het vogelschieten en schijfschieten plaats. De eere-voorzitter der Koningin Wil- helmina vereeniging Jhr. B. Storm van 's Gravenzande, deed de eerste schoten en toonde daarbij een goed schutter te zijn. Het vogelschieten duurde lang. Er werd best geschoten. Hoewel de kop spoedig verdwenen was, zat het dier toch nog eenige uren op zijn stokje. De versierde fietsen werden dit jaar ge keurd door deskundigen, die zich ook be lastten met de keuring der versierde til bury's. De jury was vol lof over de ver sierde rijwielen, maar de versiering der rijtuigen vond ze de prijzen niet waard. De verschillende volksspelen lokten na den middag heel wat publiek naar het feestterrein, vooral „Eerst naar den trein" viel weer best in den smaak. Na afloop der spelen hield de eere-voorzitter een toespraak, waarin hij de beteekenis van het Koninginnefeest uiteenzette en de aanwezigen aanspoorde het feest op een ernstige en waardige wijze te vieren. Het driemaal „Leve de Koningin" werd spon taan gevolgd door een „Leve de Burge meester". Hierna deelde Z.Ed.Achtb. de prijzen uit aan de volgende prijs winners: Vogelschieten: le pr. W. Slats, 2e pr. A. v. Noort, 3e pr. C. Versteeg Sr.. 4e pr. C. Kokshoorn, L. Bellekom premie. Schijfschieten: C. Parievliet 56 p., P. H. Maandag 52 p., J. Eggink 51 p., J. Brede- rode 49 p., J. v. d. Kooij 48 p., A. L. Kloosterman 46 p., N. Langerak 46 p., H. Brockhaus 41 p. De eerste prijswiu- ner behaalde ook den eereprijs, uitgeloofd door den burgemeester, met 31 punten in 3 schoten. Versierde fietsen: le pr. T. Remmers- waal, 2e pr. M. de Jong, 3e pr. M. Bloe mendaal, 4e pr. H. de Jong, 5e pr. M. Gardien, 6e pr. K. Boogaards, 7e pr. J. Nell. Versierde tilbury's: le pr. J. Nell, 2e pr. .A Ruijgrok, 3e pr. G. Remmerswaal, 4e pr. J. v. Wissen. Ringsteken: Heeren le pr. M. Mooi- man, 2e pr. C. Kortekaas, 3e pr. D. v. d. Zalm. Dames le pr. H. v. d. Ham, 2e pr. A. Ruijgrok, 3e pr. W. v. d. Kroft, 4e pr. J. v. d. Marei. ZOETERWOUDE. Onder begunsti ging van éénig mooi weer namen gisteren de Wilhelminafeesten om 9 uur een aan vang. In optocht trokken de aangespannen versierde tilbury voorafgegaan door mu ziek naar het feestterrein, alwaar dade lijk een aanvang werd gemaakt met ring- rijden. Van de 24 inschrijvers namen 23 daar aan deel. Voor de schoonste versiering der til bury waren 3 prijzen uitgeloofd. De le prijs behaalde C. van Velzen; de 2e J. van Velzen de 3e H. van der Poel. De prijzen voor ringrijden vielen ten deel als volgt le Prijs G. v. d. Lubbe f 7.50; 2e prijs H. Faaneman f5; 3e prijs L. van Leeuwen 12.50; aan hunne dames werden kunstvoorwerpen uitge reikt Tonknuppelenle prijs J. van der Kolk2e prijs J. den Elzen3e prijs P. Berg; 4e prijs F. van der Krogt. Hardloopen door jongens: le prijs Th. Verhagen f5; 2e prijs G. Vlasman f2.50; 3e prijs J. Witsenburg f 1. Balletje rijden door meisjes: le prijs C. Belt f 52e prijs J. Lagerberg f2; 3e prijs P. v. Leeuwen f 1. Harddraven met aangespannen twee wielige voertuigen uitslag: le prijs W. van der Poelle premie J. C. Paarde- kooper; 2e premie P. Spijker; 3e pre mie E. J. Los. De troostprijs ontving J. Straathof, le Troostprijs H. Versteegen 2e troost prijs A. Straathof. De Burgemeesterprijs J. C. Mooiman. De prijs en premiën enz. bestonden uit prachtig leder paardentuigen, lantaarns, dekens enz. De uitreiking dier voorwer pen geschiedde door den Eere-Voorzit- ter den Heer A. A. v. Gils, Burgemeester onder een toepasselijk woord. De feestelijkheden zijn buitengewoon goed geslaagd, een ieder was volkomen tevreden, geen enkele wanklank deed zich hooren, overal heerschte een op rechte vroolijke stemming. Aan den vader van den milicien J. van der Post van het 4e Regiment- lnfanterie is bij Beschikking van den Ministe rvan Oorlog vergoeding inge volge artikel 113bis toegekend tot een bedrag van f 0.50 per dag. Academienieuws. Doctor honoris causa. Naar aanleiding van het eeuwfeest van de universiteit te .Qhristisnia is ste Leid"

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 2