BUITENLAND. De Eenzame. BINNENLAND. 2e Jaargang, No. 577. S)e C^icbctve Sou/tcmt Bureau OUDB SINGEL 54. LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAO, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Lelden 9 cent per week, f 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post ƒ1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Vrijdag 1 September 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiêngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. algemeen overzicht. OfschooA 6c laatste mededeelingen zoo geruststeflfcnd mogelijk waren, zijn de JFransche bladen erg voorzichtig en terug houdend omtrent het overleg tusschen Duitschland en Frankrijk Vooral de „Petit Parisien'1 waarschuwt voor te groote luchthartigheid. Ook in ambtelijke Fransche kringen kon men üwaaTnemen, dat naast den wensch en tfe hoop om tot een geschikte oplossing te komen, ook nog wantrouwen tegen over de taktiek van Duitschland staat (Men weet niet welke troef Duitschland misschien nog zal willen uitspelen, om 'de tegenpartij vrees aan te jagen en tot grooter tegemoetkoming te bewegen, Van den economisch en status zegt de ^Figaro'1: Enkele Duitsche bladen heb ben gesproken van economische voor rechten, die Duitschland in Marokko moest bedingen. Deze woorden zijn niet duidelijk en doen ons niets goeds ver moeden. Zelfs al wilde Frankrijk aan Duitschland dergelijke voorrechten toe staan, zou het dat niet kunnen doen. fliVant "iet welk recht zou Duitschland in Marokko «en meer begunstigde positie krijgen dan Engeland of Italië of Rus land? Men moet dus niet van econo mische voorrechten, maar van economi sche waarborgen spreken, wat heel iets anders is. Wij zouden ons kunnen ver binden om Marokko voor allen vrij en open te laten, tot niets minder, maar ook tot niets meer. Evenmin kunnen wij het voorstel van de „Frankf. Ztg." aannemen, om aan Duitschland een bijzonderen economi- schen kring van invloed in de streek van 'Agadir en Soes toe te staan. De Spaansche regeering toont zich al evenmin gerust over den stand van zaken. In den gister gehouden ministerraad (die waarbij de koning zou voorzitten?) heeft men zich voorname lijk beziggehouden met de onderhande lingen over Marokko. Minister-president jCanalejas bracht verslag uit over de ver richtingen van de Spaansche diplomatie, .waarbij hij de hoop uitsprak, dat de rech ten van Spanje door de mogendheden, Sdie bij de Marokkaansche aangelegen heden geïnteresseerd zijn, geëerbiedigd zouden worden. De minister verklaarde verder te ver trouwen, dat de onderhandelingen spoe dig tot een bevredigende oplossing zul len leiden. Wat Santa Cruz de Mar Peguena be treft, wees hij op de noodzakelijkheid om dit gedeelte van de Marokkaansche kust voor het einde van September te bezetten. Gister was er weer eenig rumoer in Engeland, daar de mannen van de Oosterspoorweg dreigden te staken omdat de maatschappij niet de vroegere stakers op hunne oude posten wilde her stellen. Men dreigde nu met een nieuwe ;algemeene staking. Tengevolge van de bemiddeling echter van den minister van handel, zijn de geschillen tusschen het bestuur van den Grooten posterspoorweg FEUILLETON. Vrij naar het Duitsch. 5) „Heere mijn tijd", riep zij vol verba zing uit, „kind wat ben je mooi," en da delijk was zij bereid om de plooien wat :af te trekken. „Heb je een erfenis ge kregen? Nu zul je eens zien hoe spoedig je met huwelijksaanzoeken overladen .wordt." Cordula was aanvankelijk erg geschrok ken toen de juffrouw haar aldus aan sprak, doch langzamerhand herkreeg zij haar kalmte „U hebt gelijk", gaf zij ten antwoord, j,een verre bloedverwante heeft mij in haar testament bedacht, maar wees zoo goed er niet met tante over te spreken, want die is bang dat de menschen dan weder van een mug een olifant zullen ma ken." „Ik zal er niets van zeggen, daar kunt li gerust op zijn", verzekerde de juffrouw, i,ik geef uwe tante ook groot gelijk. IMaar voor u doet het mij werkelijk ge en de ondergeschikten, die den arbeid wilden neerleggen, gistermiddag bij gelegd. Thomas, de secretaris van den Bond van spoorwegpersoneel, laat in den mid dag deswege ondervraagd, verklaarde, dat het bestuur van den Orooten Ooster spoorweg den minister van handel heeft beloofd, dat de ontslagen spoorwegbe ambten weder in dienst zullen genomen worden volgens het vredesverdrag, terwijl de kennisgevingen, waarbij eenige onder geschikten werden overgeplaatst, onmid dellijk zijn ingetrokken. Hiermede is het gevaar voor een sta king bij den Grooten Oosterspoorweg uit den weg geruimd. Daar de vorenbe doelde schikking op het einde der beurs nog niet bekend was, is de koers der Engelsche spoorwegaandeelen nog meer gedaald. De slotkoersen waren echter eenigszins beter. Eigenaardig is, dat nu ook een Spoorwegstaking in Amerika dreigt. De weigering tot erkenning van do Federations of Unions door de direc- tiën van de Illinois Central en van de z.g. Harriman-lijnen (de Union Pacific, Southern Pacific, Oregon Short Line) dreigt een ernstige staking tengevolge te zullen hebben. De hoofdzaak van de quaestie schijnt de eisch te zijn, dat de maatschappijen over alle conflicten zullen onderhandelen met het Bondsbestuur, dat de vakvereenigingen van alle beambten- categoriën vertegenwoordigt, in plaats van met de vakvereenigingen zelf. Dat zou volgens den heer Kruttschnitt, den vice-president van de Union Pacific, slechts chaos beteekenen. Een enkel ge schil in een der onderdeelen van Tiet be drijf zou aldus tot stilstand in het ge- heele bedrijf kunnen voeren. Ongeveer 40.000 man zijn bij het ge schil betrokken. De correspondent van de „Times"- wijst op de overeenkomst met het gebeurde in Engeland, waar zich eveneens een'streven naar grootere so lidariteit in de arbeidersrangen vertoonde. Het inbeslagnemen van verdachte Schepen in Engeland gaat nog steeds voortlang zamerhand vormt het een geheele lijst. Volgens de Engelsche bladen zijn nl., behalve de „Foatn Queen", die thans te Garvesend ligt, de „Arizona" en de „Bessie", die te Barrow in beslag zijn genomen, nog zes andere schepen in de Britsche havens aangehouden. Twee dezer schepen voerden de Peruaansche vlag op het oogenblik der aanhouding. Er worden te Londen hooge verzeke ringen gesloten tegen een revolutie in Portugal. De Portugeesche regeering moet nl. in den laatsten tijd zekerheid hebben gekregen, dat er een wijdvertakte monarchistische samenzwering op touw is gezet. Een groot aantal aanhangers van kor ning Manuel, die door de republikeinsche regeering verbannen zijn, hebben zich ge vestigd te Londen en de Britsche hoofd stad is het centrum van de revolution- naire bedrijvigheid. Een aantal jonge, avontuurlievende Engelschen hebben het plan gevormd zich bij de Portugeesche noegen; tante hield u toch wel wat al te krap." „Ja, ja", antwoordde Cordula, „en als ze nu wist dat ik zulk een mooi pak gehuurd had, zou zij dat zeker ook nog niet goed vinden. Zwijg dus ook daarover, lieve juffrouw, tante denkt namelijk dat ik maar een zelf gemaakte domino aantrek." De oude juffrouw, die zeer ingeno men was, met deze lange toespraak van het jonge meisje, dat gewoonlijk zoo ka rig met haar woorden was, glimlachte nu zeer vriendelijk: „Ja, tante is feitelijk wel wat gierig. Menschen van uw stand moeten zich toch ook volgens hun af komst kleeden, vind ik." Cordula was intusschen jjereed geko men met haar toilet; de buurvrouw gaf haar de handschoenen en den waaier aan, toen haar oog eensklaps op het étui viel, dat nog dicht op de tafel lag. „Dat is nog wat fijns," hernam zij, „diamanten 1 Mijn vorige mevrouw, die toch een gravin was, 'had ze niet eens mooier. Cordula schrok nu bepaald. Het was geenszins hare bedoeling geweest de bril- lanten dien avond te dragen. Zij waren zeker uit de doos gevallen, toen zij deze hierheen had gedragen, maar nu veran derde zij eensklaps van Toesluit. „Siniilj-dianianten,"- ze^dq zij, „men royalisten aan te sluiten en verschillende hooggeplaatste personen zijn bij de zaak betrokken. De noodige gelden zijn grootendeels verstrekt door in Brazilië gevestigde royalisten. In verband hiermede is dan ook vrij algemeen in Engeland de meening ver spreid, dat al die aangehouden schepen voor een1 onderneming der Portugeesche royalisten waren bestemd. En dat terwijl het steeds meer broeit in Portugal zelf en de leidende politieke mannen zoo eensgezind zijn, dat de repu bliek, die nu een hoofd heeft, maar geen fatsoenlijke regeering bij elkaar kan scharrelen. Het nieuwe Portugeesche kabinet laat dan ook lang op zich wachten. Duarte Leite, aan wien de vorming was opgedragen, heeft dat karwei opgegeven. Nu heeft men aan den gezant to Parijs, Chagas, die inmiddels teruggekeerd is, opgedragen een kabinet samen te stellen. Erg lukken doet het hem ook niet. Gister middag heeft hij vergeefs gepoogd Costa over te halen hem te helpen om een gemengd ministerie uit het blok der Costisten te vormen, teneinde de eenheid in de republikeinsche partij te behouden. Morgen zal, ingeval van mislukking, Cha gas gedwongen zijn een parlementair of blokministerie te vormen. Intusschen doet het oude ministerie de loopende zaken af. De minister van bui- tenïandsche zaken heeft in de Kamer voorgelezen een den 24sten Augustus aan de buitenlandsche gezantschappen ver zonden nota waarin de verzekering wordt gegeven, dat voor de reeds bestaande vreemde kerkgenootschappen den status quo ante zal worden gehandhaafd. De minister gaf voorts de verzekering, dat Engeland heden of morgen de repu bliek zal erkennen. Als het nu maar werkelijk vandaag of morgen gebeurt, anders (zie boven) is het te laat. GEMENGD. De Turkschs troonopvolger is gis termiddag te Berlijn aangekomen en door den keizer ontvangen. De Duitsche gezant heeft gisteren den Sultan in plechtige audiëntie de versierselen van de orde van den Roo- den en van den Zwarten Adelaar over handigd. Te Moekden vertoont zich leen raad selachtige ziekte, waartegen de dokters geen raad weten. De patiënlten (krijgen eerst hevige duizelingenvervolgens keelpijn en buikloop en bezwijken dan spoedig. De politie te Rijsel heeft 3 lieden die al herhaaldelijk straffen hadden on dergaan, aangehouden, onder verden king, dat zij verscheidene malen tele graaf- en telefoonleidingen vernield had den. Bij een doorgezaagden telefoon paal had men een stuk kinderspeelgoed gevonden. Het onderzoek bracht uit, dat een van de verdachten dat kort geleden geleden gekocht had. Sedert lang blijkt uit de volkstel lingen, die in Pruisen gehouden worden, een toeneming van de verhouding van maakt tegenwoordig alles zoo mooi na, niet waar?" zeide zij, daarop schoof zij oogensch'ijnlijk zeer zorgeloos 'den kost baren armband over haar hand en bukte daarop opdat de juffrouw den collier om haar hals zou kunnen bevestigen. Juist hoorde men buiten de torenklok tflaan; haastig sloeg Cordula een wijden mantel om, waarin zij geheel verzonk, fluisterde zij haar buurvrouw nog een paar vriende lijke woorden in om dadelijk daarop de trap af te snellen. Bij de .Walfersdorffs, die zij ging af halen, was men eveneens een en al verba zing; man en vrouw konden aanvankelijk geen van beiden één enkel woord uit brengen. „Wat ziet u er schitterend uit," juf frouw Cora," zei de jonge man ten slotte „wie heeft u zoo iets moois geleend? En dan deze parure, zelcersimili is het niet?" ging hij gekscherend voort, terwijl hij zijn lorgnet afveegde en op zijn neus zette, om haar opnieuw van alle kanten op te nemen. Meilij, die tot nu toe nog geen woord gesproken had, schudde thans eensklaps heftig het hoofd. „Hoe Jcom je er aan?"- vroeg zij. Daarop kuste zij eensklaps haar vrien din op öjöëtujmige vwi|?e pni ^oftdpepjde de Katholieken tot de vorige bevolking. Terwijl in 1871 van 1000 inwoners van Pruisen 649 protestant en 336 Ka tholiek waren, bedroeg die verhouding in 1910 618 voor de protestanten en 363 voor de Katholieken. De protestanten, zijn dus met 31 op de 1000 verminderd, de Katholieken met 27 toegenomen. In 1910 woonden er in Pruisen 24,830,908 Protest, tegen 23.341.502 in 1905, 14.581.604 Katholieken tegen 13.352.444, 415.867 joden tegen 409501 en 336.840 menschen van andere of pn- bekende gezindten tegen 189.877. Uit de beroemde Mariakerk te Lu- beck, die kunstschatten van onmetelij ke waarde bevat, welke te allen tijde door vreemdelingen uit alle landen wor den bezichtigd, zijn een kruisbeeld en een uit goud gesmede leeuw ontvreemd. Het kerkbestuur neemt maatregelen ter voorkoming van verdere diefstallen in overweging. j Koninginnefeesten. Over de viering van Koninginnedag in de residentie, speciaal wat betreft de uit stekend geslaagde illuminatie, meldt men in aansluiting met onze mededeelingen van gisteren: Da laatste dag van Augustus brengt voor den Haag den officieelen feest avond. Zoodra het donker wordt, trekt de menigte naar het Bosch, om de illu minatie te bezichtigen. Reeds vroeg was aan de eindpunten van de tramlijn naar het Bosch file gemaakt en om 7 uur stonden bij lijn 3 en 7 een paar hon derd menschen. De stad liep leeg; almaar- door menschen, in slierten, in drommen, er kwam geen einde aan. In het Bosch was het een feest van licht; aan de boomen van de hoofd wegen vetpotjes, lampions in de Boor- laan. Rood gloeide het licht tusschen de bladeren en de rosse vlammetjes speel den een twinkelspelletje tegen de vlam men. De eerste vijver, vlak boven het water omgeven door guirlandes van vetpotjes, vond in de in lichtlijnen aangegeven mu ziektent op den brug een aardige afslui ting. Op de tweede, het groote stuk: een ouderwetsche windhoutzaagmolen naast een nieuwerwetsche door stoom ^gedre- ven. Geen wind joeg de vlammetjes heen en weer, loodrecht stond de lange schoor steen omhoog, onbeweeglijk staken de wieken in de lucht. Dat rustige van de lichtgrenzen gaf aan het geheel perspec tief, waardoor molens, balkenhelling, wo ningen, loodsjes des te beter uitkwamen. Langzaam trok de menigte om de vij vers, voetje voor voetje en steeds met grooter moeite voor de politie om op stoppingen te voorkomen. De terugtocht naar de stad begon al betrekkelijk vroeg, maar toch was het na middernacht dat de trams de laatste feestgangers ver voerden. In de stad, waar aan de officieele ge bouwen de gebruikelijke verlichtingen waren aangehecht, bleef het nog lang druk. het gevoel, dat haar nu plotseling beving, het zwijgen op te leggen. „ej ziet er beeldig uit, Cora", fluister de zij deze daarop in, „ik denk dat je ons vanavond allen in de schaduw zult stel len", en daarop trippelde zij weder naar den spiegel om zich zelve opnieuw van al le kanten te bezien. Cordula begon nu hier ook weder het verhaal van de onverwachte erfenis op te disschen, alleen vertelde zij hier dat de japon en de juweelen ook daarvan afkom stig waren en niemand van haar toehoor ders twjjfelde er ook maar een oogenblik aan of dit verhaal bevatte de zuivere waarheid. „Maar, Meilij, praat er liever niet met tante over, zoo lang deze niet zelve daar van spreekt. Zij is bang dal men haar dan in de belasting zal opslaan. Je weet tante wordt hoe langer hoe vasthoudender. En nu nog iets", ging zij daarop met een hoogroode kleur voort, „je moet haar ook niet over dit toilet spreken, je weet toch wel, Meilij, dat dit tante^s trouwjapon is, en zij zou het mij nooit vergeven, dat ik die aangetrokken heb, in plaats van die verschoten domino. Ik weet ech ter hoe je man tegen zulke dingen is en daarom begon ik straks met te zeggen, dat deze japon pok een erfstuk was.../-1 Ook in andere plaatsen van het land is Koninginnedag met groote opgewekt heid gevierd. ,Te Amsterdam en Rotter« dam hadden feestvieringen op groote schaal plaats. Te Apeldoorn werd druk in de feli- citatie-registers geteekend. Verschillende bloemstukken werden H. M. nameats de geemente, oranj evereen igingen en het jachtdepartement aangeboden, 's Mor gens werd H. M. door een mannenzang- koor een aubade gebracht. Om half elf werden ongeveer 5000 schoolgaande kinderen van openbare en bijzondere scholen, 29 in getal, in het Oranjepark opgesteld, vanwaar zij zich, voorafgegaan door de muziekvereeniging Wilhelmina, naar het feestterrein aan den Deventerweg begaven, waar draaimolens, een goochelaar en verschillende versna- ringstentjes aanwezig waren. Op het feestterrein werden verder kinder- en volksspelen gegeven en ook eenige oefe ningen uitgevoerd door de Apeldoorn- sche padverkenners. Te half twaalf brachten de Koningin, de Prins en Prinses Juliana naast freule v. d. Poll, in rijtuig gezeten, een officieus bezoek op het feesterrein. Het Koninklijk rijtuig hield een oogen blik tusschen de beide draaimolens stand, waaruit een gejuich der kinderen het orgel overstemde. Het glanspunt der feestelijkheden, door allen, groot en klein, met spanning tege moet gezien, was echter het officieele bezoek van de Koningin, de Koningin- Moeder en den Prins op het feestterrein, om 3 uur. Nadat de Vorstelijke personen en het gevolg een rondgang over het feestterrein hadden gemaakt en met blijkbaar genoe gen de volks- en kinderspelen haddea gadegeslagen, werd de sluier van het ge heim, dat als Bloemenhulde op het pro gramma stond aangegeven, opgeheven. De Oranjevereniging had namelijk de Koninklijke familie bij haar bezoek een verrassing bereid. Onder leiding van den heerChr. Geldof, directeur der ambachtsschool, waren op gesteld 28 meisjes, waarvan 7 tusschen 6 en 8 jaar en 21 tusschen 14 en 16 jaar, allen voorzien van dunne houten letters, aan stokken verbonden, en door hen met bloemen versierd. Alle jonge dametjes stonden bij elkander in de na bijheid van de tribune. Toen het Vorste lijk rijtuig hier was aangekomen, plaatste de Harmonie zich ter zijde er van en liet hooren „Al is ons Prinsesje nog klein", waarop 7 der kleinste meisjes, met oranje- sjerpen getooid, zich plaatsten tegenover het galarijtuig van H. M. de Koningin, den stok met de bloemenletter in de hand in zoodanige orde, dat de naam onzer Prinses „Juliana" te lezen kwam.: Daarop deed de Harmonie het Wil helmus weerklinken, een teeken voor 10 iets grootere meisjes, met sjerpen in de nationale kleuren, om zich links achter de eerste rij te plaatsen. De letters, die deze dametjes voerden, voermden het woord „Wïlhelmina". Vervolgens werd het Mecklenburgsch volkslied gespeeld en 7 jonge dametjes met sjerpen, in de kleuren van dat hertogdom, stelden zich „Zoo ben je dus eindelijk ook niet meer zoo deugdelijk braaf, als je tot nu toe al tijd waart", lachte haar vriendin, „ik voor mij ben daar blij om, want ik heb heel wat zedepreeken van je moeten slikken over mijn ijdelheid. Maar je hebt gelijk, Wilhelm moet dit maar niet weten, dies haat zoozeer alles wat maar eenigszins op bedrog gelijkt, dat hij het je misschien zeer kwalijk zou nemen." „Zou hij?" zuchtte Cora, bij wie nu eensklaps een angstig gevoel ontwaakte, en was het niet dat het rijtuig juist voor kwam, dan zou haar spijt misschien nog de overwinning hebben behaald en ware zij ten slotte, in plaats van naar het bal te gaan, naar huis teruggekeerd. Nu was het echter daartoe te laat. De eerbetooningen, die Cordula diert avond ten deel vielen, maakten haar ge heel van streek, en deden haar het be sluit opvatten, om alles in het werk te stellen om zich tot een hoogeren stand op te werken. Zij wist dat zij zeer ver keerd hierin handelde, wist dat haar biechtvader haar handelwijze ten streng ste zou veroordeelen, maar toch welde er een misdadig verlangen in haar tot nu toe zoo onschuldig gemoed. (Wordt veivolgd.J>

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1