3)e Siddócha Sot i/ïa/nt 31 ~~~büïtenland. De Eenzame. "binnenland. 2e Jaargang, No. 576. Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAO, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, f 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Donderdag Augustus 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent Ingezonden mededeelingen van 15 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Qroote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen liandels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. KONINGINNEDAG. Voor de 31e maal viert Nederland heden den verjaardag van onze Koningin. Niet overal is het feestvertoon 't zelfde. Zijn in vele steden en dorpen Oranje feesten georganiseerd, in andere herin nert slechts het wapperen van de drie kleur aan het feit van den dag. Maar overal zijn de trouwe aanhangers van het Huis van Oranje verheugd over den dag, dien onze beminde Koningin weer mag beleven. In Haar zien wij verpersoonlijkt de een heid van onzen Staat. Zij is het, die de glorie van Nederland over de grenzen hooghoudt. Zij is de in het buitenland bewonderde en ons benijde gracelijke Vrouwe, aan wie Nederland innig ver knocht is. God moge haar ontelbare jaren sparen voor het Koninklijk Gezin en voor het Volk. Wij weten hetonze Koningin leeft met ons meeZij toont in ailes haar Koninklijke belangstelling; ook Zij past het woord toe, dat eens haar Konink lijke Vader sprak: „Een Prins van Oranje kan nooit, nooit te veel voor het volk van Nederland doen." In Koningin Wilhelmina eeren wij de lieidevolle Moeder van onze kleine Prin ses en wij hopen, dat onder haar voor treffelijke leiding en moederlijke teeder- heid Juliaantje zal opgroeien en zal wor den de trots van het land. Met gevoelens van warme genegen heid en dankbaarheid zien wij daarom op naar onze dankbare Vorstinne en wij stemmen in met den juichkreet, die heden uit duizenden kelen klonkLeve de Ko ningin! algemeen overzicht. Spreken is zilver, maar zwijgen is goud. De waarheid van dit overbekende spreek woord schijnt de Weensche diplomaat Cartw right over 't hoofd te hebben gezien, en de Duitsche bladen hadden gelijk, toen zij 't bekende interview in de „Neue Freie Presse" aan den Engelschen gezant te ■V/eenen toeschreven. De Weensche correspondent van de „Vossische Zeitung" seint over de zaak: Gisteren (d. i. Woensdag) heeft het bu reau van Reuter aan alle Weensche bla den een ambtelijke verklaring toegezon den, waarin gezegd wordt, dat het veel besproken interview noch van den Engel schen gezant te Weenen, noch van eenig ander Engelsch diplomaat, die een be langrijke positie inneemt, afkomstig is. «Geen enkel Weensch blad, laat staan de „Neue Freie Presse", heeft deze verkla ring opgenomen. Verder zegt deze cor respondent: Volgens zeer betrouwbare inlichtingen, die ik na een zorgvuldig on derzoek gekregen heb, is de bekende Weensche publicist Siegmund Münz de schrijver van het interview. De Engelsche gezant heeft den journalist zijn opzien barende mededeelingen gedaan bij een ontbijt te Marienbad. In het interview zijn FEUILLETON. Vrij naar het Duitsch. 4) „Neen Maandag", antwoordde Meilij vroolijk, blijde dat zij het pleidooi al in zooverre gewonnen had, daarop roemde zij, om de oude dame prettig te stem men, het gezellig, frissche vertrek,, waarin zij zich bevonden, om dadelijk daarop .weder weg te snellen, zoodat alleen een lieflijke adem van boschviooltjes, de beide achtergeblevenen aan haar vluchtig be zoek herinnerde. Doch neen het zenuwachtige, ge jaagde van de jonge vrouw scheen thans ook eensklaps Cordula bevangen te heb ben, en zoodra haar tante zich ter ruste had begeven, (rad zij! op de eiken hang kast toe, die zich in den hoek van de ka mer bevond, om al dadelijk aan het ma ken van den domino te beginnen. Wat was deze zijden rok dun en verschoten! Moedeloos viel zij op een stoel neder, zoodat hij aan haar handen ontgleed. Zoodra zij ;ich bukte om hem op te ra pen, ontwaarde zij de doos, waarin hare slechts die plaatsen door den journalist verzwakt, waarin Cartwright rechtstreek- sche aanvallen tegen keizer Wilhelm richtte. Cartwright heeft dus zijn mond voorbij gepraat en zal zijn post te Weenen wel moeten verlaten, al zal deze bestraffing wel eenigen tijd worden uitgesteld om te veel opzien te vermijden. Om het terug roepen van den diplomaat onder derge lijke omstandigheden te verkrijgen, be hoeft de beleedigde regeering geen bij zondere stappen te doen, wanneer het tenminste twee staten betreft, die correcte betrekkingen onderhouden. De positie van den Engelschen gezant te Weenen is nog ta moeilijker, omdat de Weensche Reichs- post, die in betrekking staat tot den Oostenrijkschen troonopvolger, den En gelschen gezant een internationalen stoke brand genoemd heeft. Over de geheimzinnige schepen seint men uit Londen aan de „N. R. Crt.": Er zijn op de Tyne vier vaartui gen aangehouden. Een telegram uit Barrow meldt, dat de „Bessie" is vrijgelaten, nadat de la ding oorlogsmaterieel was gelost. De „Bessie" is daarna naar de Theems ver trokken. In de kringen der reeders is men van meening, dat een deel der lading van de aangehouden schepen inderdaad bestemd was voor de Portugeesche koningsge- zinden. De „Star" vernam echter, dat de „Foam Queen" en de „Arizona" feitelijk bestemd waren voor Zuid-Amerika (Peru, Ecuador of Venezuela). De reeds uitgevoerde en de op handen zijnde beslagleggingen zullen vooreerst wel een einde maken aan den winstgeven- den handel in schietvoorraad op Zuid- Amerika, maar de aangehouden vaartui gen zullen worden vrijgelaten, zoodra zij hun ladingen oorlogsmaterieel gelost heb ben. In T urkije is en blijft het toch een rare boel. Zoo als bij de behandeling der begrooting te doen gebruikelijk is, hadden de Turk- sche groot-vizier Ibrahim Hakki Passa en de minister van financiën Djavid Bey met hun fameuzen collega van oorlog Mahmoed Sjefket Pasja dezer dagen we derom een heftig verschil van gevoelen, daar Mahmoed, de feitelijke schepper van Jong-Turkije, beslist bleef weigeren op de begrooting voor zijn departement te laten beknibbelen of haar te onderwerpen aan de goedkeuring der Kamer. Mahmoed wenscht de handen geheel vrij te hebben waar men ook aan rake niet aan z ij n begrooting! Hij heeft door zijn machtige geduchte persoonlijkheid en zijn militair talent indertijd het oude regiem den nek slag gegeven en een tegen-revolutie weten te verhinderen; hij beheerscht den toe stand voornamelijk daardoor, wijl fiij het leger op zijn hand heeft; hij gevoelt zich onmisbaar. Vandaar dat, naar aanleiding van dezen hernieuwden begrootingsstrijd, niet Mahmoed, doch Hakki, de groot vizier, bij den Sultan zijn ontslag heeft ingediend, hetwelk echter uog niet is aangenomen. Dc ministerraad zal zich tante haar prachtige brocaat zijden trouw japon bewaarde. Wat zou zij daarvan een mooi costuum kunnen makenEn, vóór zij nog recht besefte wat zij deed, had zij het touw, dat zich om de doos be vond, losgemaakt en de mooie japon voor den dag gehaald. De vorm van de taille was geheel overeenkomstig de mode van destijds, eveneens het kanten garneersel en wanneer zij daarbij gepoederd haar had, met bloemen of vederen getooid zou zij beslist een schitterende verschij1- ning zijn, misschien wel een der fijnste van het geheele bal. Maar tante zou het haar nocit met dit doel willen afstaan, dat wist zij heel zeker en daarom legde zij het ten slotte mismoedig weder in de doos terug. Haar vingers beefden daar bij. Zij zag nu opnieuw, zooals reeds zoo menigmaal in haar jeugdig leven, prach tige vruchten voor haar oogen liggen, maar zij wist dat zij daarnaar niet mocht grijpen. Zij moest immers maar altijd hongeren en dorsten! Hoe dwaas feite lijk om zoo bedroefd te zijn, zij wist im mers niet eens of de japon haar wel pas te? En als om zich zelve gerust te stellen haalde zij ze opnieuw uit de doos, maakte haastig haar huisjaponnetje los, en wierp het brocaat zijden kleed over haar hoofd Het kostbare toilet omsloot haar middel, alsof het voor haar gemaakt ,was en ook derhalve nog.eens met het vraagstuk van de oorlogsbegrooting bezighouden. En dan zal het van de houding van Mahmoed Sjefket afhangen, of Hakki zijn ambt zal neerleggen of niet. Het is met dezen despoot, dezen Sultan nummer II, moeilijk samenwerken. De al- gemeene politieke toestand van Europa en de posjtie van Frankrijk in het bij zonder maken zeer aanzienlijke uitgaven nóodig voor de verbetering en de uit breiding der strijdmacht te land en ter zee. Doch waar vandaan het geld, den „nervus rerum", te halen De „eenige vriend" te Berlijn zit zelf vrij krap in zijn Marken en kan niet veel meer weg geven dan de orde van den Zwarten Ade laar, waarmede naar uit Konstanti- nopel gemeld wordt Keizer Wilhelm Mohammed V gelukkig heeft gemaakt. GEMENGD. Voor zijn vertrek naar Berlijn heeft Jules Cambon nog een onderhoud met Caillaux gehad. Deze heeft ook eenige zijner collega's in het kabinet ontvangen, met name minister de Selves. Richter is Dinsdagochtend te Ostro- wo aan de lijn Monastir-Saloniki aange komen. Hij moet daar een etmaal in qua rantaine blijven en kón dus niet voor gisteravond te Saloniki zijn. Heden is in een Berlijnsch hotel een vergadering van de werkgevers in de metaalnijverheid gehouden eii daarin is, naar het „Berliner Tageblatt" ver neemt, besloten, voorloopig van een alge- meene uitsluiting der arbeiders af te zien. Men zal het einde van de Ioopende onder handelingen afwachten en dan over eiken eisch afzonderlijk beslissen. In geen geval echter mag het sluiten van tariefverdragen en invoeren van minimumloonen toege staan worden. Zouden de arbeiders hier of daar eischen stellen, die de draagkracht van de metaalindustrie ondermijnen, dan zou liet geheele verbond de betrokken afdeeling steunen. Ook besloot de com missie van het algemeen verbond het Thüringsche districtsverbond volle onder steuning te verleenen tegen ongerecht vaardigde eischen van de arbeiders. De Australische regeering heeft aan de Engelsche admiraliteit 16S3 officieren en manschappen voor hare vloot ge vraagd. Australië zelf zal 800 man leveren. Volgens een telegram uit Kristiania zijn de muiterijen in het Noorsche leger, waarvan wij gisteren melding maakten, geen uitzondering. Ook in. Gardanoen, het grootste oefenterrein in Noorwegen, hebben 100 dragonders een sergeant, die in arrest zat, in het donker met geweld bevrijd. De sergeant vond de straf echter rechtvaardig en ging niet mede. Daarop gingen de muiters uiteen. De comman dant van de wacht werd bij die gelegen heid door een steenworp gewond. De Noorsche bladen eischen een streng optreden tegen de muiters. De Oostenrijksche overheid heeft te Trente een Italiaansche vrouw in hech tenis genomen, die zich Tomasini noemt en van spionage wordt verdacht. Zij moet zich verscheidene weken te Trente op- de lengte was juist van pas. Het was eenig mooi en rijk. Met wijd open oogen staarde zij in den spiegel. De dokter had gelijk gehad toen hij zeide, dat zij als zij maar goed ge kleed was, ook wel een knap meisje ge noemd kon worden Cordula besefte wel dat zij niet goed handelde, dat zij thans ijdel en zelfzuch tig was en, na verloop van eenige oogen- blikken ontkleedde zij zich weder, om met op elkander geperste lippen op een stoel neer te vallen. Hetgeen zij gedaan had, beschouwde zij als een zonde jegens de Kerk, als een vergrijp aan hetgeen haar tante heilig was, en diep beschaamd haastte zij zich de japon andermaal in de doos op te bergen, toen zij eensklaps, onderin, een klein kistje ontdekte, dat zij te voren daar nog nooit had gezien. Zoodra zij het openmaakte, ontvlood aan haar lippen een kreet van grenzelooze verbazing, want bij het fletse licht van de petroleumlamp zag zij in een parure van kostbaar edelgesteente. Toen zïj dit aanschouwde, gevoelde Cordula zich eensklaps bitter te moede. Zij moest zich steeds zoo hoogst eenvoudig klee- den, moest dagelijks werken voor haar brood, terwijl zich in hun huis zulke kostbare kleinoodiën bevonden! Ter wil le van haar schamele kleedcren werd zij gehouden en veel in officierskringen ver keerd hebben. Tegelijkertijd is de Italiaansche griffier Fortnat Dalpazzo aangehouden, toen hij de Italiaansche grens overging, om zich naar Tirol te begeven. Men vermoedt, dat hij en de vrouw het met elkaar eens waren. Bij Brail, 10 minuten voorbij St. Moritz, wordt een 40 meter liooge brug gebouwd, waaraan ongeveer 30 man,, voor het meerendeel Italianen, aan het werk waren. Plotseling stortte de steiger in en werden de arbeiders begraven onder de brokstukken van het gewelf van de brug, dat reeds voor een vijfde gereed was. Tot nu toe heeft men 11 dooden cn 3 ernstig gewonden te voorschijn gehaald. Het instorten van de brug wordt aan een ongelukkigen samenloop van omstan digheden toegeschreven. - Op de Oostenrijksch-Turksche grens heeft zich een incident voorgedaan. 'Oos tenrijksche gendarmen hebben op een Turksche patrouille geschoten. Aan Turk- sche zijde werden een korporaal en een soldaat gewond, terwijl twee soldaten vermist worden. In Noord-Frankrijk en in de om streken van Calais hadden tengevolge der duurte van de levensmiddelen onlusten plaats, waarbij verscheidene personen ge wond werden. Uit Casaba Menfato wordt- aan de „Giornale d' Italia" gemeld, dat de ko ning met het bestuurbaar luchtschip P. 2 een luchtreis van een half uur mede- maakte. De Spaansche minister van oorlog heeft het plan, een reis in Marokko te •ondernemen en alle Spaansche bezittin gen daar te bezoeken. Uit Sydney wordt geseind, dat in de ijzersmelterijen te Lithgow een sta king uitgebroken is. Het volk doofde de vuren en heeft den eigenaar, zijn zoons en de werklui, die niet bij een vakver- eeniging zijn aangesloten, in de machine kamer opgesloten. Op de reede van Kiel is eergister- ochtend een boot van een Deensch schip aangehouden. De vijf man in de boot zijn onder verdenking van spionage in hechtenis genomen. Onder hen waren twee Engelschen en de kapitein. Koning Peter, kroonprins Alexan der en prinses Helene van Servië met gevolg zouden gisteren uit Belgrado naar St. Petersburg vertrekken. Reeds eenigen tijd heerscht onte vredenheid onder het verplegend perso neel van verschillende Fransche zieken huizen en krankzinnigengestichten over de bestaande tractements- en pensioen regeling enz. In het gesticht te Montperrin is het Maandag tot een staking gekomen. Een deputatie der stakers begaf zich naar den directeur om lotsverbetering te vragen. Een afdeeling van het gesticht, waar niet minder dan 182 gevaarlijke krankzinnigen verpleegd worden, stond geruimen tijd onder toezicht van slechts twee bewakers. Telegrafisch werd uit Marseille hulpper soneel ontboden. Tengevolge van de scheiding van Kerk en Staat krijgt Frankrij'k voortdu- dikwijls uitgelachen terwijl haar tante zul ke kostbare juweelen in haar kast verbor gen hield. Bijna heftig wierp zij het étui weder in de doos terug, legde de japon er bovenop, om daarna, uren achtereen, in de kamer op en neer te wandelen. Maar telkens als zij in den spiegel keek, zag zij den anderen kant uit, als zij zich eens vergeleek bij zooeven, welden er tranen van spijt in haar oogen op. Cordula werd hoe langer hoe gejaag der naarmate de dag van de carnavals partij naderde. Zij kon zich niet ontdoen van haar beeld in de kostbare trouwjapon van haar tante; telkens deed het zich op nieuw voor haar oogen op. Niettemin zat zij in de rustige avonduren aan den domino te naaien, die doordat de stof er van zoo oud en verschoten was, aan al haar kennissen wel zou verraden, wie zich daarin gestoken had. En hoe langer hoe meer kwam de wensch bij haar op de mooie japon van "haar tante dien avond aan te trekken. Kon zij zich niet nog even in de keuken gaan verkleeden op den bewusten avond, nadat zij eerst afscheid van haar tante had genomen? Niemand dan Meilij behoefde het immers te weten en op de stilzwijgendheid van deze kon zij toch gerust vertrouwen. Zij trachtte voortdurend de stem van rend meer gebrek aan geestelijken. Eenigq bisschoppen hebben uit 26 seminariën da resultaten der laatste jaren vergeleken^ In totaal telde men in 1909 2077 nieuwe seminaristen en in 1910 nog slechts 1011, dus minder dan de helft. Bijzonder groot is het verschil te Ajaccio op Corsica, waar het getal van 85 tot 20 verminderde,- te Algiers van 120 tot 50, te Avignon van 45 tot 23, te Digne van 54 tot 22 er* te Ti:*!j van 40 tot 16. Koninklijke besluiten. Bij Kon. be it is benoemd tot leer-» aar aai de R. H. B. S., te Steenwijk, |N« dc 1onderwijzer te Utrecht; het tijdvak van 1 September 1911 tot en met 31 Augustus 1912 be noemd tot lector in de afdeeling den alg^ "iccn wetenschappen aan de Tech nische Hocgeschool te Delft, om onder wijs te geven in den ijk, J. A. Treub, ijker te 's Gravenhage en om' onderwjjal te geven in de beginselen der verband leer en eerste hulp bij ongelukken C. van der Worp, officier van gezondheid le kl. te 's Gravenhage is benoemd tot directeur van het post en telegraafkantoor te Balk A. W. de Vries, thans comlmies der posterijen en telegrafie 2e kl. is aan J. Verpoorte te Zaamslag, eer vol ontslag verleend als dijkgraaf van den Van Lijndenpolder, prov. Zeeland. Koninklijke Onderscheidingen. Bi) koninklijk besluit is R. Froger, ko lonel-commandant van het regiment gre nadiers en jagers, benoemd tot adjudant in buitengewonen dienst van H. M. de Koningin. Bij Kon. besluiten van 28 Aug. 1911 zijn bevorderd tot conimancleu-r in de Orde van den Nederlandschen Leeuw W. A. F. baron Gevers, Harer Ma- jesteits buitengewoon gezant en gevol machtigd minister te Berlijn; mr, W. K. F. P. graaf van Bylandt, voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal dr. Hugo de Vries, hoogleeraar aan de Gemeentelijke Universiteit te Amster dam zijn benoemd tot ridder in de orde van. den Nederlandschen Leeuw: jhr. dr. C. G. W. F. van Vredenburch, Harer Ma- jesteits buitengewoon gezant en gevol machtigd minister te Boekarestmr. J. A. A. Bosch, raadsheer in den Hoogeu Raad te 's Gravenhagemr. A. Fente- ner van Vlissingen, raadsheer in den Hoogen Raad te 's Gravenhage mr. R. B. Ledeboer, advocaat-generaal bij den Hoogen Raad te 'sGravenhage; mr. B. Hulshoff, president van het gerechts hof te s'Gravenhage; jhr. mr. P. A. J. van den indeler, procureur-generaal bij het gerechtshof te Leeuwarden mr. P. Coninck Westenberg, president der rechtbank te Amsterdam mr. A. A. Pélerin, officier van justitie bij de recht bank te Haarlem mr. J. A. Reynen, vice- president der rechtbank te Maastricht mr. J. W. Alting Mees, griffier der recht bank te Rotterdam; mr. A. J. baron van haar geweten het zwijgen op te leggen en, naar mate haar hart minder heftig be gon te bonzen van angst, klopte het hoq langer hoe vuriger van blijde verwach ting. Zoo koelbloedig mogelijk maakte zij alle toebereidselen, zette zij de klok een kwartier voor, om den tijd te winnen die zij noodig had om zich te verkleeden haar hand beefde niet eens, toen zij haar. tante, die over hoofdpijn klaagde, tijdig naar bed bracht. Zorgvuldig zette zij de bel klaar opdat de oude vrouw, indien zij hulp noodig mocht hebben, de vriende lijke buurvrouw kon waarschuwen, en eerst daarna begon zij aan zich zelve te denken. Zij had immers nog tijd genoeg, 's Middags, terwijl haar tante even rust te, had zij de mooie japon en alles wat daarbij behoorde, reeds in de keuken ge bracht. In vliegenden haast stak zij nu het zware donkerbruine haar op, strooide er wit poeder overheen, daarna stak zij er een paar veeren in en bleef toen even onbewegelijk zitten, om zich zelve in den spiegel te bekijken. Hoe mooi, hoe zon derling mooi stond alles bij elkaar. Daar op greep zij haar sleep op en wilde dei deur uitgaan, toen zij eensklaps zachta schreden hoorde en zij het vriendelijke! gezicht van de huishoudster, die naast henl woonde, door de spleet van de deur zag gluren. (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1