28 De Eenzame. BUITENLAND. 2e Jaargang, No. 573. Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAQ, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, I 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Maandag Augustus 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels f 0.75, elke regel meer 15 een ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. V Samenwerking. Nu Land en Volk als vrijzinnig- democratisch orgaan den geest geeft ,en daarm'ede de geringe* getalsterkte ve!r- l'raad der vrijzinnig-demoóraten, doet des iheeren Roodhuizen's Vaderlander [een poging om de volgelingen .van Mr. 'jprucker weder tot den schaapstal (der Liberale Unie terug te voeren, i Samenwerking acht het U n i e-blaadje iheel gemakkelijk, want „over het hoofd punt, waarop men uiteenging^ ïs thans vrijwel overeenstemming gekregen, n.I. jover het kiesrecht", terwijl bovendien (niet de afscheiding, maar wel eensge zindheid de zaak der democratie zou hebben gebaat. In hoeverre een en ander juist is' inbr ge Landen Vo lk nog gauw even on derzoeken. .Wij wilden even wijzen k>p het bezwaar, tegen samensmelting, door 'de Vaderlander zelf geopperd. Het blad ontveinst zich niet, dat |de hereeniging moeilijkheden zal hebb'en eta wel „Zeer. verdrietige moeielijkheddn, omdat ze niet van principieelen, maar van persoonlijken aard ?ijn. Een [be zwaar voor het samengaan zouden p.i. eenige personen zijn, die in den broe dertwist van 1901 geheel vooraan ge staan hebben, en die, m'et of zonder opzet, gevoeligheden hebben opge wekt, die nog altijd niet vergeten zijn. Maar geeft dit moeilijkheid, een ón- overkomenlijfc bezwaar kan dat niet zijn. Die mannen moeten zichzelven dan maar reticeeren, en zich offeren op het altaar der vrijzinnige demo cratie. Om het maar eens met ronde woorden te zeggenIn die nieuwe Li berale Unie zooals wij die ons denken, zou nimlmer de vraag kunnen (rijzen [Wie zal daarvan voorzitter wezen, de tegenwoordige voorzitter van (de Liberale Unie of die van den Vrijzin nig- Democratisch en Bond geen van 'beiden zouden dat moeten wonden, daar zouden we een man [móeten heb ben, die niets te maken had gehad met het geschil van 1901, die zelfs nooit verdacht kon worden van eeni ge persoonlijke voorliefde". Inderdaad: het brengen dezer per soonlijke offers voor zooverre üit dan werkelijke offers kunnen genoemd [worden zou de sam'ensmelting Jzeer kunnen vergemakkelijken, indien de oor- Zaak der afscheiding niet dieper zat. We kunnen 't natuurlijk heel goed mis hebben, maar o. i. sproot de splitsing ïiiet zoozeer voort uit politieke overwe gingen, dan wel uit deze omstandigheid^ dat mannen als Treub en Drucker zich niet wilden blijven scharen onder iden grooten hoop, die andere leiders volg de. Zij hadden er bij volhardende actie [wel in kunnen slagen, de Liberale [Unie gaandeweg hun richting uit te drijven, maar zij gaven er de voorkeur Ban, een eigen partij te vormen eer» partij, wier „soldaten" niet talrijk zijn, [maar wier „officieren" er mogen wezen. En zouden nu deze „officieren" toch ïn'aar weer oversteken naar de Li be- FEUILLETON. i) Vrij naar het Duitsch. „Is u nog niet in de rust, tante?"- [vroeg op bezorgden toon een jong meisje, [terwijl zij op het late avonduur de deur [achter zich sloot en op de oude vrouw [toetrad, !die in een gem akk el ijken stoel [haast den open haard gezeten was. „Ik Zie het al, u hebt weder over oude tij den zitten denken", ging zij voort, toen zij een schrijfcassette ontwaarde, die op de tafel stond. Dc groote, doffe oogen van de dame toet het sneeuwwitte haar staarden we zenloos voor zich uit, terwijl de angstige .uitdrukking, die aan blinden eigen (is, niet van haar bleek, gerimpeld gelaat week. „Hoe heb je het vanavond gehad, Gor- Idula", vroeg zij daarop aan haar nichtje, [dat bezig was haar handschoenen uit te trekken; „was mevrouw Meilij vandaag (niet goed te spreken? Je zegt zóó weinig 'kindje, en anders ben je altijd zóó opge wekt, als je van daar komt. Cordula zucht te even en nu, met den bitteren trek om Sden mond en de somber saamgetrokken wenkbrauwen, vertoonde het gelaat van r a I e Unie, omdat deze in politieken zin is bijgedraaid? [We gelooven er niets van? Bovendien, de vrijzinnig-dem'ocraten kunnen zeer terecht aldus redeneeiren indien de Unie moet toegeven, dat zij 't in zake het kiesrecht 'bij 't rechte eind hebb'en gehad, laten de U n i e-mannen dan tot ons overkómen. Dit laatste zal wel niet gebfeureh, want een meerderheid pleegt niet tot een minderheid te komen. Het zelf-re's- pect dezer minderheid zalevenwel ,de) verwezenlijking der illusie van de Va derlander stellig en wellicht blij vend in den weg staan. ALGEMEEN OVERZICHT. Von Kiderlen-Wachter is een weinig van zijn vacantie gaan genieten te Cha- monix en Cailleaux is voor eenige da gen uit Parijs vertrokken. Wel hebben die leiten direct niets met elkaar uit staande, maar men kan er toch uit zien dat Duitschland een kalm afwachtende houding aanneemt en Frankrijk zich' over den toestand niet zeer bezorgd maakt. [Wat de Marokko-onderhandelingen zelve betreft, deze zullen eerst 3 of 4 September hervat worden, als men ten minste de besprekingen die nog gere geld plaats hebben tusschen De Selves en den Duitschen gezant te Parijs von Schoen niet als zoodanig beschouwt. Ju les Camibon moet weer vrijwel hersteld zijn en zijn instructie moeten geree'd liggen. Vrijdag j.l. heeft het Fransche minis terie een vergadering gehouden op het ministerie van binnenlandsche zaken on der voorzitterschap van minister-presi-. den Caillaux. De minister De Selves, minister van buitenlandsche zaken, stelde zijn am'btj genooten toen in kennis m'et de instruc ties, die de ambassadeur Cambbn zal medekrijgen, als hij heden of [mórgen weder naar Berlijn vertrekt. Deze in structies, van tevoren goedgekeurd door president Faillières, zijn op schrift ge steld en zullen als grondslagidienen voor de verdere onderhandelingen tusschen Frankrijk en Duitschland. Tot dusverre zijn slechts móndelinge besprekingen gehouden. Thans echter zal de Fransche ambassadeur met bepaal de nauwkeurig omschreven eischen voor den dag komen, waardoor de onderhan derhandelingen een meer zakelijk karak ter zullen verkrijgen en een bepaald re sultaat, hetzij dan al of niet gunstigj móet worden verkregen. De „Temps", die dikwijls door de Fransche regeering als spreektrompet wordt gebruikt, zegt, dat de besprekin gen voornamelijk zullen loopen over de volgende drie kwesties. Ten eerste zal Duitschland m'et een nauwkeurigheid, die alle dubbelzinnig heid uitsluit, moeten aangeven, welke nieuwe positie Duitschland aan Frank rijk en Marokko wil inruim'en. het jonge meiisje een opvallende gelijke nis met datgene, waarop zorgen en ver driet hun sporen hadden achtergelaten en dat zich nu zoo marmerwit afteeken- de tegen het donkerrood pluche van den hoogen fauteuil. Daarop schoof zij haar stoel naast dien van haar tante en viel zij er, blijkbaar vermoeid, op neder. „Hoe het bij de [Walferdorffs was, tan te? Wel, zooals altijd," luidde het onver schillige antwoord, „er werd gepraat en muziek gemaakt, dat is alles,..." „En jij hebt zeker weder den geheelen avond op de piano moeten accompag- neeren, is 't niet?"- vroeg de oude dame op strengen toon. „Kind, hoe kun je toch altijd die uitnoodigingen aannemen, waarom volg je mijn raad niet op om thuis te blijven? Als men geen geld heeft is het beter niet met inenschen in aan raking te komen. Zelfs het weerbarstigtst gemoed wordt in de eenzaamheid wel tam en leert daar berusten.'- Cordula wierp nu, ietwat gebelgd, het hoofd in den nek en riep driftig uit: „Ik ben nog jong, tante, en Meilij is -de eenige band, die mij nog aan het leven doet hechten, ik heb verder in het geheel geen ontspanning." „Zijn die avonden bij de Walfers- dorffs dan zulk een genot voor je, dat dit opweegt tegen de vernederingen, die je aldaar moet ondervinden? Neen, .wil Verder zullen de economische rechten van Duitschland in Marokko móeten wor den vastgesteld. i En ten slotte de territoriale compen saties in den Congo, die Frankrijk aan Duitschland zal toestaan. Wat dit laatste betreft, raadt de Temps Duitschland aan vooral niet te over vragen. Frankrijk zal niet meer toe staan dan een equivalent voor hetgeen het zelf verkrijgt. Indien het verder! ging, zou het een bewijs van zwakheid geven en dat doet het beslist niet en daarvoor is ook niet 'de minste aanlei- 1 ei ding. In nationaal voelende Duitsche krin gen wordt echter de ontstembiing met den dag grooter. Onder den titel „Stand houden" bevat de National-liberale Kor- respondenz, het officieele partijorgaan, een artikel, waarin gezegd wordt dat er in alle nationaal denkende kringen van het Duitsche rijk groote opwinding is. De onverbloemde bedreiging van En gelsche ministers, de aanmatigende en uitdagende taal van officieuze Fransche tijdschriften hebben bij menigeen de vraag doen opkomen, of het aanzien van het Duitsche rijk dan werkelijk in de laatste jaren merkbaar heeft geleden daar -men zich dergelijke taal tegenover Duitschland durft veroorloven". „Onwillekeurig, zegt het blad, komt het gezegde van Bismarck omtrent de imponderabilia van de volksziel ons in de gedachte. Geen diplomaat mag deze volksuitingen verwaarloozen, want in oorlog en vrede handelt de r^geering het verstandigst, wanneer hare handelin gen steunen op het gevoel van het volk vooral van d^t gedeelte, dat tot dusver re in nationale kwesties de steun der regéering was en welks opvattingen het 'beste bolwerk vormen tegen de toene mende socfaar-dem'ocratische stemming. Juist in die kringen echter beschouwt menden toestand als zeer ernstig en is men van meening, dat er buitenge woon gevaar dreigt voor het aanzien van het Duitsche volk en deze opvat ting is volkomen gegrond. Wij betwijfe len dan ook niet, dat ook' de Rijksdag deze m'eening zal deelen en dat .geen verdrag zal worden goedgekeurd, dat de Duitsche belangen in Marokko prijs geeft en dit land zelf aan Frankrijk' overlevert." Het artikel eindigt met de woorden: „Het gaat niet alleen om Marokko, talaar om: de positie in de wereldpolitiek van de groote beschaafde volken, die voor de toekomst beslissend zal zijn. Het Duitsche volk heeft milliarden betaald om zich te wapenen en nu mag men ver wachten, dat deze wapeningen pij de onderhandelingen in de schaal zullen geworpen worden". Eigenaardig in dit verband is ook de Rede van Keizer Wilhelm aan een feestmaal te Hamburg dezer dagen gehouden. Daarin verklaarde hij zich te kunnen voorstellen, dat de zich ontwikkelende Duitsche handel door me nig ander in de wereld m'et leede oogeta wordt aangezien. Concurrentie is op het ik je eens zeggen, wat je noopt daar tel kens weder heen te gaan? Het is de hoop, zoodoende nog eens tot een hu welijk te komen. Maar droomen zijn be drog, vergeet dat niet, kind. W:ie trouwt tegenwoordig nog een arm meisje? En was je nu nog mooi, maar je weet zelf, dat diit niet het geval is. Kon ik je nog maar eens even zien, Cora", voegde zij er even later aan toe, terwijl de hand Ider oude vrouw liefkozend over het gelaat van haar nicht heengleed. „Als ik maar geld had, tante, zou nie mand mij leelijk vinden De blinde glimlachte even bij deze 'drif tige woorden „Je bent een fladderend vo geltje, [meisje, dat niemand zal vangen, bereid je daarop voor."- Cordula zag nu minachtend naar het eenvoudig zwart zijden japonnetje, dat haar slanke gestalte omvatte. „Als ik mij maar eens één enkele maal kon kleeden zooals Mellij", riep zij eens klaps onstuimig uit „Ach, tante,, laat mij één enkel van mijn papieren verkoopen, laat [mij eens een enkelen winter genie ten." ,Een paar maanden genieten, om daar later een geheel leven om te treuren. Neen, neen, neen, Oordula", zei de blin de op droeven toon. „Wacht maar ge duldig meisje," ging zij daarop voort, „in ieder ^ensdienjevexi [komt er ,wel één gebied van den handel noodzakelijk, en de handelsstrijd der natiën kan qp 'n vreedzame wijze gevoerd worden. Be scherming van de handelsvloot is 'door het Duitsche volk zelf gewaarborgd in de zoo krachtige ontwikkeling van de oorlogsvloot. Ik meen te mogen verwachten, zei de keizer, dat ook de Hamburgers wen- schen onze vloot in de toekomst steeds meer te versterken, zoodat niemand ons de ons toekomende plaats zal bestrijden. De „Köln. Ztg." komt nogmaals terug op de uitlatingen van den Engelsche gezant in een artikel in de „Neue Freie Presse" vastgelegd. Zij zegt, dat de openbaarmaking ervan maar al te geschikt is om de uiterst opgewonden stemming onder de groote burgerlijke partijen nog te versterken. In de Marokkaansche kwestie is <le spanning hierom zoo sterk geworden, omdat gaan deweg onder het Duitsche volk de over tuiging steeds meer veld wint, dat de kern volstrekt niet meer in een Duitsch- Fransche verzoening van de wederkeerige politieke en oeconomische belangen ge zocht moet worden, maar in het stelsel matige streven van alle aan Duitschland vijandige bestanddeelen, om bij deze ge legenheid Duitschland te vernederen. Dit verandert het heele aanzien van de zaak en daartoe dragen nu de Weensche uit latingen nog bij. Deze zullen nog meer verbittering wekken, omdat zij van En gelsche zijde uitgaan en verraden, met welk een vooringenomenheid zekere En gelsche kringen elke politieke aangelegen heid beoordeelen, zoodra Duitschland er bij betrokken is. Voegt men daarbij nog het Fransche gestook, dan vindt men den sleutel voor het vraagstuk, hoe de op gewondenheid onder het Duitsche volk zich zoozeer heeft kunnen ontwikkelen. De eensgezinde houding van de Duit sche pers in de afweer van het geweld, dat de nationale eer wordt aangedaan, is de vrucht van de vreemde inmenging. Intusschen os op de beschuldigingen tegen den gezant nog geen besliste tegen spraak gekomen, zoodat deze wel eenigs- zins in een benauwd parket geraakt is. Zaterdag meldden wij reeds iets over de inbeslagname van een geheimzinnig schip ■in de Theems bij Londen. Op deze aan houding is nog die van twee andere ge volgd. De aangehouden schepen behooren aan dezelfde reeders. Allerlei verhalen daarover doen nu de ronde, waarvan dit wel het merkwaardigste is. De Foam Queen, voorheen de Boreas, is een klein stoomschip van 518 ton, in 1906 hier te lande gebouwd bij v. Vliet en Co. te Hardinxveld. Tot een paar maanden ge leden behoorde de Foam Queen aan de London and Channel Islands Steamship Company. Deze verkocht het schip aan de Shipping Agency Ltd. en deze weer aan een ongenoemde Londensche reederij. En nu het geheimzinnige van de zaa"k. Het schip, dat te Erith bij Londen lag en deze week zou vertrekken, is in beslag genomen en ligt te Oravesend vast. .Wat dag, of althans één uur van oprecht ge luk, en de glans daarvan verheldert zelfs het somberst bestaan. Wacht dus, Cora wacht maar." Cordula Adria antwoordde niet op de ze toespraak, maar de uitdrukknig van haar gelaat werd hoe langer hoe som berder. Moest zij, ter wille ran haar tante haar jeugd aan banden leggen. O, als er maar een mensch was wien zij haar nood Icon klagen, wien zij kon zeggen, welken smaad men haar ook heden we der had aangedaan. Zij was bijna van haar geboorte af ouderloos. De eenige zuster van haar vader had zich over haar ontfermd; of schoon deze als kapiteinsweduwe slechts zes honderd gulden pensioen had, had zij het toch zoo ver weten te brengen, dat zij liet meisje een goede opvoeding had kunnen geven. Met onvermoedden ijver had mevrouw von Felsen eerst voor een handwerkenwinkel, later, toen haar oogen minder werden, voor een zaak in wollen goederen gewerkt en zoodoende was het haar gelukt er jaarlijks nog een sommetje bij te verdienen. Zulke vrouwen zijn er meer, dan men gewoonlijk denkt, maar hun bestaan blijft meestal voor de wereld onbekend, want de meesten pogen aan hun omgeving nog een zweem van welgesteldheid en gezelligheid te geven, dje de wereld zoo de reden is, weet het publiek niet, maar men zegt, dat er onlangs aan boord maatregelen zijn getroffen om op voor plecht en achtersteven een kanon te plaatsen; ook is het schip van een in richting voor radiotelegrafie voorzien. Op een paar man na is de oude bemanning! afgedankt. (Waarheen de bestemming was,' wist men niet te zeggen. Een van de be manning meende naar Mexico, een ander sprak van Buenos-Aires. Deze zei, dat het schap bij het vertrek de Engelsche vlag zou voeren, maar welke vlag er op zee zou geheschen worden, kon hij niet zeggen. Men kan dus vermoeden wat men wiL Een schip voor Castro? Of ziet liet ont stelde brein in Engeland er een Duit schen hulpkruiser in, die Engelands koop vaarders in den grond gaat boren? Wat het zij, het Engelsche ministerie van buitenlandsche zaken weigert inlich tingen omtrent de inbeslagname te geven, .Terwijl sommigen zeggen, dat de schepen voor een gewapende expeditie naar Zuid- Am erika bestemd waren, verluidt thans, dat Portugeesche monarchisten van plan waren de Foam Queen en de te Barrow; aangehouden vaartuigen te bezigen voor een gewapende expeditie teneinde Dom Manuel op den troon te herstellen. Por tugeesche monarchisten in Brazilië zou den het geld verschaft hebben. Deze laatste veronderstelling blijkt in den laatsten tijd nogal opgeld te doen. Als het voor niets anders is, is het voor Portugal. Dat houdt de belangstelling ten minste gaande. GEMENGD. Een te Belgrado verschijnend blad bevat het opzienbarend bericht, dat ko ning Peter van Servië onmiddellijk nadat het huwelijk van zijn dochter voltrokken zal zijn, afstand van den troon zal doen ten behoeve van den kroonprins. Daarna zal de verloving van den troonopvolger met een Russische grootvorstin worden bekend gemaakt. De Tsaar van Rusland zou den afstand als voorwaarde van de verloving gesteld hebben. Braamcamp is tot voorzitter van den Portugeeschen Senaat, Forbes Bessa tot voorzitter van de Kamer gekozen. Morgen zullen de twee voorzitters met den president overleg houden over de vraag, aan wien de opdracht tot vorming van een kabinet verstrekt zal worden. Het gerucht loopt, dat de Turksche groot-vizier den Sultan zijn ontslag heeft aangeboden, [doch dat deze geweigerd heeft het te verleenen. De oud-consul-generaal van Vene zuela in België, Pietri Daudet, meldt aan de Belgische bladen, dat Castro, de vroe gere president, in Venezuela geland is over het schiereiland Coagira. Hij heeft, volgens Dandet, zonder tegenstand te ontmoeten, het om zijn strategische lig ging belangrijke San Cristobal genomen en maakt zich gereed naar Caracas op te rukken. Volgens Reuter moet noordelijk Per- zië van Hotchan tot Hadjour in den macht zijn van den ex-Sjah. De partu culiere berichten uit Teheran, die over- licht misleid. Mevrouw von Felsen sprak ook nooit met iemand over haar gelde lijke omstandigheden, trouwens niemand dan de oude huishoudster, die naast haar woonde, betrad ooit het kleine huisje, dat niets anders bevatte dan één woonkamer één slaapkamer en een keukentje. Sedert meer dan vijf en twintig jaren woonde de blinde aldaar, en zoodoende kende zij den weg daar zoo nauwkeurig, dat zij volkomen gerust in huis rond kon loopen. [Buiten was zij nooit meer ge weest, sedert zij volslagen blind was. Zij genoot de lente en zomerlucht door het open venster, dat op een tuintje uitzag, waarin zich een groote lindeboom bevond. Bijna ieder jaar stierf er een tak af van den ouden stam, want de huizen die men in het rond bouwde, werden hoe langer hoe hooger en zoodoende benamen zij alle licht en lucht, maar niettemin kwa men er toch ieder jaar ook weer nieuwe takjes bij, zoodat de heerlijke geur van den bloesem tot de oude dame door drong. Boven in den kruin gonsden som tijds duizenden bijen en de blinde luister de dan met alle aandacht naar dat zo merlied, zooals zij dat geluid noemde. En zoodra de herfst aanbrak zei zij tegen haar nichtje: „Het wordt winter, Cor dula, zou ik "het volgend voorjaar den ou den lindeboom nog hooren ruischen?/-8 (\J£ordt vervolgd.! j

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1