Gemengd Nieuws. samenzweerders tegen het gezag, daar de tegenwoordige regeering hun mis haagde. Bijna overal ontmoet men wan trouwen, teleurstelling en vrees. De re volutie maakt de menschen radeloos en brengt hem in eeri koortsachtige opwin ding. Dc handel en nijverheid'zijn ver lamd. Alles wijst er op, dat het land zelf het nieuwe regime niet erkent, dat in strijd is met den nationalen wil en de publieke meening. Men kan de houding van de Spaansche regeering dan ook niet verklaren, die niet alleen de vluchte lingen oppakt, welke de grens willen overschrijden, maar zelfs toelaat, dat de revolutionnaire Portugeezen op haar grondgebied worden gevangen genomen. Omtrent dezen toestand publiceert de „Univers" dezen interessanten brief uit Madrid „Wijl ik de prijzenswaardige en ge rechtvaardigde strijd in uw blad met belangstelling volg, welken strijd gij aan gebonden hebt tegen het vele kwaad van de Portugeesche republiek, neem ik de vrijheid u eenige bijzonderheden te geven, welke zijn voorgevallen aan de Spaansche grens, waar deze anarchistische en ma- gonnieke republiek een soort gekluisterd Maroccc schijnt te zijn. Het was nog in 't begin van de revolutie, toen de hoog waardige bisschop De Beja zijn herder lijke bezoeken bracht aan plaatsen niet ver van de grens. Daar hij zich door werkelijk gevaar bedreigd zag, en reeds kreten van haat en geweld hem tegen- klonken eens werd ook nog een bom gevonden in zijn paleis wist hij, dat hij niets meer te hopen had van de zijde der vrijmetselaars, die hij onder de mo narchale regeering bestreden had. Daar om besloot hij zijn toevlucht te zoeken in een veilige parochie op Spaansch ge bied. In een duisteren nacht, voetpaden vermijdend om ontmoetingen te voor komen met revolutionairendie hem zochten, bereikte hij den 6en October van het vorige jaar in den avond een dorpje, waar hij gastvrijheid verzocht bij den pastooT van Rosal. Groot was de blijdschap van dezen priester, den eer- waardigen bisschop van dienst te kunnen zijn. Nadat de goede pastoor zich op de boogie had gesteld van den ernst van den toestand, deelde hij aan de plaatse lijke autoriteiten de komst van den bisschop mede, opdat voor diens veilig heid genoegzame zorg zou worden ge dragen. De bewoners van het dorp kwa men toeloopen en zorgden, dat geen aan val kon gedaan worden op den persoon van den bisschop. Weg met zulk een bestuur, onbekwaam, vol gewctenlooze eerzuchtigheidLeve de republiek! Wij weten, dat de monarchistische be weging zich dagelijks uitbreidt en niets zai ons verwonderen, wanneer op een goeden morgen .Mach ado, Braga en ver dere trawanten der vrijmetselarij van hun aangematigd gezag vervallen zullen ver klaard worden, zooals zij verdienen. Monseigneur de Beja bleef daar vijf dagen en na overleg met den pastoor, die den bisschop een eind weegs bege leidde tot waar de weg veilig werd, begaf hij zich naar Sevilla, waar de aarts bisschop hem liefderijk opnam. Sindsdien tijd is de haat, welke de Portugeesche sectarissen den bisschop toedragen, over gegaan op den pastoor, dien zij een „jezuit" noemden, een woord, waaraan zij een beteekenis van verachten hechten. Zij hebben tegen hem bedreigingen ge uit, welke hij evenwel met een schouder ophalen beantwoordde. Na een bij hen ingebrachte beschuldi ging van wapensmokkelarij hebben de carbonari het kasteel van het dorp, maar vooral den pastoor in 'toog gehouden, en patrouilles begonnen de landstreek te doorkruisen, onder voorwendsel, zich iede- ren dag rekenschap te moeten geven of niet het een of ander was voorgevallen. Zelfs ging men zóóver, te verlangen, de pastorie te doorzoeken, hetgeen evenwel belet werd door het krachtig optreden van de plaatselijke autoriteiten. Toen men bemerkte, dat al deze po gingen tevergeefsch waren, wilde men zijn toevlucht nemen tot geweld. Zoo ge- Onze Wetgeving, I De Trekhonden wet. De „Geld." geeft een overzicht van de Trekhondenwet, die volgens het Ko ninklijk besluit van 6 Februari 1911 den len September a.s. in werking treedt. Tevoren was deze materie plaatselijk geregeldin sommige gemeenten be stond een absoluut verbod van trekhon den te gebruiken, elders was het ge bruik van trekhonden aan beperkende bepalingen gebonden. Met het inwerking treden der Trek hondenwet zullen verschillende bepalin gen van gemeentelijke verordeningen, met name die welke bescherming der trekhonden op het oog hebben, ver vallen de Gemeenteraad blijft evenwel bevoegd om in het belang van de vei ligheid van het verkeer bepalin gen ten aanzien van trekhonden vast te stellen. 1). Zoo kan bijv., zooals de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer uitdrukkelijk constateert, het gebruik van trekhonden op bepaalde 1) Zooals bekend, heeft de gemeente raad van Leiden van deze bevoegdheid gebruik gemaakt en eenige voorschriften getroffen ter beveiliging van het verkeer. schicddc dan ook in den nacht van 21 Juli. De bandieten trachtten door een venster naar binnen te komen. De pastoor werd door het geraas wakker en richtte op de indringers zijn revolver. Hierdoor verschrokken, aarzelden zij en weldra sloegen zij op de vlucht. Eenige dagen daarna toen de pastoor afwezig was drongen zij echter de woning binnen. Ziedaar wat de Portugeezen durven tot zelfs in de dorpen van het Spaansche gebied. En beslist weet ik, door particu liere vertrouwelijke mededeelingen, dat deze feiten voorgevallen zipi met mede weten van de voorloopige regeering, en dat deze hare buiteniandsche agenten goed betaald. Zij wilden absoluut de do cumenten in handen krijgen, welke men veronderstelde door den bisschop en de monarchisten over den toestand in Por tugal zouden geschreven zijn. Deze feiten zijn wel voldoende om aan te toonen wat tyrannreke geest Portugal beheerscht. En alleen wegens de omstan digheid, vrienden te zijn van den pastoor van Rosal, zijn de pastoors van Valle de Sargos en van Sobral in hechtenis ge nomen, niet op bewijzen van schuld, maar op simpele veronderstellingen." Als ik nu nog aanhaal de volgende bewoordingen van een door republi keinen verspreid manifest, dat: „alle repu blikeinen aanspoort, om gezamenlijk op te komen tegen de regeering, die met haar verschrikkingen, gewelddadigheden en haar monsterachtige daden den val van de republiek zal veroorzaken. Het laatste oogenblik nadert. Wij hebben geen geld meer om onze soldaten te bezoldigen noch om de ambtenaren te betalenHet volk zal vergaan van honger!", dan mee- nen we met gerust gemoed te mogen verzekeren, dat het met de republiek ten einde loopt en dat misschien de republi keinen nog eer met elkaar gaan bakke leien dan Couceiro zijn inval doet. V. Land- en Tuinbouw. De Nederlandsche Landbouw in 1910. Aan het Landbouwverslag over 1910 wordt nog het volgende ontleend: Paarden. De gezondheidstoestand van den paardenstapel was over het al gemeen goed. De invoer van paarden be droeg in 1910 35.982 stuks tegen een uitvoer van 20.970 stuks. Duitschland is nog altijd het hoofdafzetgebied voor onze paarden. Varkens. De laatste jaren hebben het bewijs geleverd, dat de productie van varkensvleesch aan sterke, vrij plotseling intredende schommelingen onderhevig is tengevolge van de mogelijkheid, om de fokkerij binnen korten tijd langzaam in te krimpen of uit te breiden. Dalen de var- kensprijzen, dan openbaart zich onmidel- lijk een achteruitgang van het aantal zeu gen, dat voor de fokkerij wordt bestemd; rijzen de prijzen, zoo heeft het omge keerde plaats. De prijzen der vette var kens waren in 1910 ongekend hoog, waardoor de fokkerij in de hand werd gewerkt. De uitvoer van levende varkens, zoo wel als van varkensvleesch daalde. Schapen en geiten. Was 1909voor den schapenhouder een zeer ongunstig jaar, 1910 bracht verbetering. De prij zen van schapen en lammeren waren goed, terwijl ook de wolprijzen hooger waren dan het vorige jaar, zoodat de re sultaten van de schapenhouderij dan ook allerwege gunstig worden genoemd. De uitvoer van schapen naar Frankrijk had weinig of niets meer te beteeke- nen. Jiet vereenigingsleven op bet ge bied der geitenfokkerij ging voort zich krachtig te ontwikkelen. Pluimvee en konijnen. Depluim veehouderij nam wederom in omvang toe. Zoo is het mogelijk, dat terwijl in 1906 ons land nog meer eieren invoerde dan uitvoerde, in 1907 de uitvoer den invoer overtrof en sedert ieder jaar eene toene- neming van den meer-uitvoer te consta- teeren valt. De verkoop van eieren op de veilingen van V. P. N. neemt voortdurend toe. Wat de tuinbouw aangaat, vinden wij o.a. het volgende medegedeeld: wegen en op bepaalde uren worden ver boden. Onder „hondenkar" verstaat de Trek hondenwet een voertuig, met één of meer honden bespannen, onverschillig derhal- ye of de honden vóór of onder de kar worden gespannen. Het is den houder van eene honden kar, zooizegt art. 1 der wet, verboden, V3ie te gebruiken of te doen gebruiken an ders dan met inachtneming van de voor schriften omtrent de lichamelijke ge steldheid en de maat der honden, het tuig, de hondenkar en het geleide, bij algemeenen maatregel van bestuur ge steld. Gaan we na, welke eischen ten aanzien van elk der hier genoemde punten door den daarbij bedoelden algemeenen maat regel van bestuur (K. B. van 6 Februari 1911, Stbl. 45) worden gesteld. Art. 1 van het koninklijk besluit houdt bepalingen in omtrent de lichamelijke gesteldheid en de maat der hondenals trekhonden mogen niet worden gebruikt: lste kreupele, schurftige, gewonde, zichtbaar drachtige of zoogende honden 2de nog niet volwassen honden 3de honden met eene geringer schou derhoogte dan vijftig centimeter (althans tot 1 September 1914; na dien datum moet de schouderhoogte 60 cM. zijnzij blijft 50 cM. voor de honden die onder de kar worden gespannen.) W a r in o e z e r ij. Over het algemeen kan 1910 tot de voor de warmoezerij vrij gunstige jaren gerekend worden. Dit blijkt zoowel uit de cijfers inzake den uit voer als uit die betreffende de veilingen. Ook het cijfer dat de Duitsdie invoersta- tistiek geeft omtrent den invoer van groenten in Duitschland uit Nederland is niet ongunstig. Deze invoer bedroeg in totaal in 1910 127.752.000 K. G., tegen 115.S55.000 K.G. in 1909 en 129.306.000 K.G. in 190S. Het verslag geeft dan een overzicht van de afzonderlijke gewassen. De teelt van aardbeien was zeer loonend, hoewel hier en daar, o.a. bij Aalsmeér nachtvor sten tijdens den bloei eenige schade ver oorzaakten. In de omgeving van Roelofarendsveen en Langeraar gaf de teelt van stokboo- nen zeer bevredigende uitkomsten. Met de teelt van peulen en doperwten ver kregen, loopen nog al uiteen. Bij Roelofarendsveen en Langeraar ontwik kelden als. gevolg van de warmte de vruchten zich zoo snel, dat alle bijna ge lijktijdig geplukt moesten worden. De markt werd daardoor tijdelijk overvoerd hetgeen een zeer snelle daling der prijzen vooral van de peulen, met zich bracht. In het meest belangrijke centrum, Roe lofarendsveen en Langeraar, werden zeer goede opbrengsten met de teelt van Au gurken verkregen, terwijl de prijzen ook niet te wenschen overlieten. B o o m k w e e k c r ij. De booinkwee- kers hadden over liet algemeen geen re den tot klagen. De gewassen ontwikkel- kelden zich bijna zonder uitzondering goed. De warme en droge nazomer werk te zeer gunstig op het rijpen der scheu ten en het vormen der knoppen, eene omstandigheid, van veel invloed bij het kweeken van planten om te trekken, zoo als te Aalsmeer veel geschiedt. Bijna over al was de handel vlug. De cijfers omtrent den uitvoer zijn dan ook zeer bemoedi gend en geheel in overeenstemming met de gegevens omtrent de toeneming der uitgestrektheid in gebruik voor boom- k week e rif, welke klom van 2024 H.A. in 1903 tot 2324 H.A. in 1910. In Zuid- Hoiland* vermeerderde die uitgestrektheid van 647 HA., in 1903 tot 818 H.A. in 1910. Het is vooral Boskoop en omgeving welke tot deze laatste uitbreiding belang rijk bijdraagt Bloembollencultuur. De bloem bollen cultuur breidt zich telken jare met kracht u:L Terwijl in 1904 3266 H.A. aan deze cultuur werd gewijd, bedroeg de opper vlakte bollengrond in 1906 3652 H.A., in 190S 4018 H.A. en in 1910 4605 H.A. Omtrent de in 1910 verkregen resulta ten worden door het hoofdbestuur der Algemeene vereeniging vopr Bloembol lencultuur mededeelingen gedaan, die wij onzen lezers als bekend mogen veronder stellen. De tot bosch ontgonnen uitgestrekt heid bedroeg in 1910 974 H.A., tegen ruim 900 H.A. in het voorafgaande jaar. In 1910 zijn tot bouwland gemaakt 2866 H.A. heide en 456 H.A. dalgrond; tot gras'and bijna 2800 H.A. heide; tot bosch een uitgestrektheid van 974 H.A. 't Zijn vooral de prov. NooTdbrabant, Drente en Gelderland, waar bouwland werd aange wonnen; de grasland-ontginning had vooral plaats in Overijsel, Gelderland en Brabant, en voorts ook in Drente en Lim burg; de boschaanleg in Brabant en Gel derland, ook in mindere mate, in Dren te en Limburg De volgende bijzonderheden omtrent ontginning zijn ontleend aan een welwil lend door de Directie der Nederlandsche Heidemaatschappij ingezonden rapport. Het ontginnen van woeste gronden werd ook in 1910 met kracht voortgezet, zoodat de werkzaamheden der Maat schappij zich belangrijk uitbreidden, in zonderheid in het Noorden des lands, waar het arbeidsloon, betaald op de on der leiding der Maatschappij uitgevoerde bouw- en graslandontginningen, steeg van f 61.000 in 1909 tot f 108.000 in 1910. Opgemerkt wordt, dat, speciaal in het OQsten des lands, meer en meer opdrach ten inkomen voor bemesting, verbetering Omtrent het tuig wordt in art. 2 van het K. B. het volgende voorgeschreven „Tot het tuig moeten belfooren een borst riem van minstens vier centimeter breed te van zacht leder, reikende tot achter de voorpooten en met strengen verbonden aan een spoorstok, onder de hondenkar vastgemaakt tusschen de twee uiteinden van de boomen, een draagriem van min stens zes centimeter breedte en een buik riem van minstens vier centimeter breed te. Ten aanzien van de hondenkar be paald het lste lid van art. 3 van het K. B.„De hondenkar moet voorzien trijn van steunsels, die voorkomen, dat zij den hond drukt, wanneer hij in rust is en van een drinkbak". Voorts moet op de kar goed leesbaar vermeld staan de naam van den houder en van de gemeente, waarin hij woonplaats heeft en het num mer van de kar. Omtrent het geleide is in art. 4 van het K. B. bepaald, dat de geleider van een hondenkar niet beneden 14 jaar mag zijn. I Behalve dat de houder van een hon denkar aan de hier genoemde verplich tingen moet voldoen, behoort hij nog als houder te zijn ingeschreven in een re gister, dat door Burgemeester en [Wet houders wordt aangelegd. Slechts dan wordt de inschrijving ver leend als door dgn .houder gan d.e boven- en verpleging van iucultuur zijnde gron den Met het opgewekte leven op het gebied der ontginning, staat in nauw verband de stijging der prijzen van heidegrond, wel ke velerwege wordt waargenomen, en in het Zuiden des lands in een paar jaar 150 pet. bedraagt, alsmede de rijzing van de arbei'dsloonen. Vereenigiligsleeven en Coö peratie. Evenals in vorige jaren kan ook met betrekking tot 1910 weder om worden gewezen op een sterke ver meerdering van het aantal leden van land bouw- en tuin bouw vereeniging en. Het aantal leden der landbouw veree- nigingen bedroeg 1 Jan. 1905 100.328, 1 Januari 1910 134.815 en 1 Januari 1911 142.235. Het aantal leden der tuinbouw vereeni ging bedroeg op dezelfde data opvolgend 20.965; 26.862 en 27.285. Voorts worden vermeld de verslagen der leenbanken en onderlinge ongevallen verzekeringen. Telling grondgebruik. Van de voorloopige uitkomsten der telling inzake het grondgebrnik kan worden vermeld Het aantal land- en tuinbouwbedrij-, ven boven 1 H.A. bedroeg ïn het ge- heele land in 1910 209.302 tegen 182.566 in 1904 en 164.878 in 1888. Het meest in het oog springend ver schijnsel is zeker we! de in vrijwel alle provinciën waar të nemen groote ver meerdering van het aantal kleine bedrij ven. Eenige bevreemding moet het ech ter baren, dat in het algemeen ook eene toeneming valt waar te nemen van het aantal grootere bedrijven. Wat eigendom en pacht betreft, leiden de verkregen cijfers tot de conclusie, dat de toeneming van het pachtwezen, welke tot 1904 viel te constateeren, zich ook na dien tijd heeft voortgezet. Terwijl in 1888 58.5 pet. van het aantal bedrijven werd geëxploiteerd door den eigenaar, was dit in 1904 liet geval met 54.5 pCt. en in 1910 met 50.S pCt. De toeneming van het pachtwezen strekt zich, wat het gehcele land betreft, vrij gelijkmatig uit over de bedrijven van alle grootte. Alleen de be drijven van meer dan 100 H. A. maken hierop eene uitzondering, maar hieraan kan niet veel beteekenis worden gehecht, daar bij het geringe aanial dezer bedrij ven hei toeval hier een groote rol speelt. De geconstateerde toeneming van het pachtwezen in de laatste jaren zal onge twijfeld menigeen eenigszins bevreem den. Men heeft toch van verschillende zijden reeds liooren beweren, dat de ste delijke kapitalisten zich, nu de landprifzen zoo hoog zijn, zich van' het koopen van land onthouden en dat de boeren meer en meer als koopers* optreden van landerij en, die vroeger aan niet-Iandbouwers toe behoorden. Ongetwijfeld zijn echter de ze verschijnselen niet algemeen genoeg om in de cijfers duidelijk hunne openba ring te vinden, te meer daar zich in ver schillende streken een ander, in tegen gestelde richting werkend verschijnsel voordoet, hierin bestaande, dat de hooge prijzen, die bij verpachting kunnen wor den bedongen, menigen rijken eigenge- erfden boer er toe brengen zijne boerde rij te verpachten en zelf te gaan rente nieren. Kunstmeststoffen. Het gebruik van kunstmeststoffen blijft voortdurend toenemen. Toch schijnt er in de Veenko loniën, waar, zooals bekend is, zeer veel kunstmest wordt gebruikt, eene kente ring te komen ten gunste van compost en stalmest Land prijzen. De landprijzen in zonderheid de pachtprijzen stijgen nog steeds en bereiken velerwege eene be denkelijke hoogte, die niet nalaten zal hare nadeeiige gevolgen te doen gevoelen zoodra een belangrijke achteruitgang in de resultaten van het bedrijf intreedt. De vergiftiging te 'sGraven- hage. Naar gemeld, is Zondag te Terneuzen een jonge man, van 's Graven- hage herkomstig, aangehouden, verdacht van het toedienen van een vergift aan een aangehaalde voorschriften betreffende hond, tuig hondenkar en geleide is vol daan. In dat geval wordt tevens aan den houder kosteloos een numtaerbewijs af gegeven. Tegen weigering van dé inschrijving kan binnen 30 dagen bij Gedeputeerde Staten voorziening worden gevraagd. Hebben wij hiermede de bepalingen opgesomd, die door den houder van een hondenkar moeten worden nageleefd thans willen wij de voorschriften aange ven, waaraan door den geleider van een hondenkar moet worden voldaan. Volgens art. 4 der wet is het den ge leider van eene hondenkar verboden die te gebruiken met inachtneming van de voorschriften omtrent de bespanning, de bevrachting en de snelheid, bij algemee nen maatregel van bestuur gesteld. Omtrent de bespanning zegt art. 5 van het K. B. van 6 Februari 1911 het vol gende: „Indien.de hondenkar met meer dan één hond is bespannen, moeten de honden naast elkander worden gespan nen. 1 Vóór de kar mogen niet tmeer dan drie, onder de kar niet meer dan twee honden worden gespannen. Onder de kar mogen geen honden wor den gespannen, die, te rekenen naar de schouderhoogte, niet rechtop onder .de kar kunnen staan". Qmtrent de bevrachting schrijft art. mt.:sje, dat dientengevolge een ernstige operatie heeft moeten ondergaan. Het bedoelde meisje is thans in het ziekenhuis te 's Gravenhage overleden haar lijk is ter gerechtelijke schouwing in beslag genomen. Ook een wedstrijd Een wiel rijder peddelde langs het Winschoter- diep aan den walkant. Voor hem' sprong een haas op. Langoor had rechts het wa ter ,ïanks het helle licht der carbidlan- taarn. Over een afstand van circa 5 kwar tier duurde de jacht. De fietser trapte wat hij kon, maar moest ten laatste de zen ongewonen wedstrijd opgeven. De haas had glansrijk overwonnen. De diefstal bij Schalekamp. Naar wij vernemen is gebleken, dat bij den diefstal uit de brandkast van de firma Schalekamp, van de Grampel en Bakker, Spuistraat 157—159, te Amster dam, in den nacht van Dinsdag op Wocns dag een bedrag van ongeveer f 500 aan bankpapier ontvreemd is. Ondanks haar ijverige nasporingen was de politie van het bureau St. Pieters- hal er gisteravond nog niet in geslaagd een spoor van de daders te vinden. Bij verschillende leden van het personeel tien firma is huiszoeking gedaan, echter zon der resultaat. Hbl. Het treurig ongeval te J-ieili- gerlee. Donderdag is te Wester- lee het stoffelijk overschot van den j.I. Zondag op zoo noodlottige wijze om 't leven gekomen Klaas Hut ter aarde be steld. Onmiddellijk naast de diepbe droefde ouders liep de dader Anciries Hofman, die op zoo ongelukkige wijze de moordenaar werd van zijn vriend. Bij het graf werd niet gesproken. Aangrij pend was het oogenblik, toen de dader (half simpel van droefheid een prach tige krans met witte bloemen en op het lint de woorden„ter gedachtenis van A. Hofman", op het graf neer lei. Diep bedroefd verliet men daarop den dooden- akker. Diefstallen. Toen de heer en mevrouw Goldsteijn, na den avond el ders te hebben doorgebracht, gisternacht tegen 1 uur thuis kwamen, ontdekten ziji lot hun schrik, dat een ongenoode gast tijdens hun afwezigheid hun wo ning in het benedenhuis van perceel Roe lof Hartstraat 39 te Amsterdam was bin nengedrongen. De dief, die blijkbaar door opensluiting van de voordeur was binnengekomen, had danig huisgehou den. Alle kasten had hij leeggehaald! en den inhoud op den vloer geworpen, zoodat de bestolene aanvankelijk geen weg wisten in den chaos. Bij onderzoek bleek, dat uit alle kasten en Iaden het daarin aanwezige geld en de voorwer pen van waarde verdwenen waren. In het geheel was f 60 aan geld gestolen, terwijl de dief voor een waarde van on geveer f 240 aan goud, zilver cn linnen goed had meegenomen. De drank en de stembureaux. Nu in den Haagschcn Raad door het lid Helsdingen aanmerking is gemaakt, op het verstrekken van alcoholische drank aan de leden der stembureaux wordt gemeld dat ieder stembureau van het gemeentebestuur een aanschrijving! 'Ontvangt, mededeelende dat op den /stem mingsdag tusschen des voormiddags 11 en 11.30 uur een dejeuner en een halve flesch sherry, benevens des namiddags 5 uur een eenvoudig maal zal worden verstrekt voor den voorzitter, en de leden van het stembureau. Is te voorzien, dat de stemopneming, spoedig afloopt, dan wordt on! vier uur thee enz. gediend. Brand. Te Tilburg is gisternacht een oud fabrieksgebouw van den heer Verbund, dat door van Baast voor kui perij en door Akkermans voor schilders winkel gebruikt werd, afgebrand. Oor zaak onbekend, het gebouw is verzekerd, de inboedels van den kuiper en den schil der niet. Gebrek aan hotelruimte. Een familie, die Maandagavond te Arn hem aankwam, en in een burgerhotel lo gies dacht te krijgen, moest overal te 6 van het K. B. het volgende voor: „Het is verboden, dat meer dan twee perso nen op de hondenkar plaats nemen. De lading, met inbegrip van den per soon, of de personen, op de kar geze ten, moet zich in evenwicht bevinden en haar gewicht mag niet zoo groot zijn, dat het trekken bovenmatige inspanning vereischt" 1 1 Ten slotte zegt art. 7 van het K. BI dat de snelheid niet grooter mag zijn dan die van een paard in draf. Voorts moet de geleider van een hon denkar steeds voorzien zijn van het num'- merbewijs, dat aan den houder is afgege ven hij is verplicht dit op de eerste aanvraag te vertoonen aan de ambtenaren, met de opsporing belast, n.l. de maré- chaussée, de Rijks- en gemeente-politiel en de ambtenaren van den Rijks- en provincialen Waterstaat. De houder of de geleider van een hon denkar kan bij overtreding van eenige be« paling, die zij moeten nakomen, worden, gestraft met hechtenis van ten hoogste acht dagen of met geldboete van ten- hoogste vijftig gulden. Herhaalde veroordeeling van den hou der van een hondenkar kan in bepaalde gevallen leiden tot doorhaling van de inschrijving in het register.

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 6