BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. De laatste dagen zijn weer getuige ge weest van talrijke Wonderen te Lourdes van welke genezingen de „Union" be langrijke bijzonderheden geeft. In weerwil van allerlei tegenwerkingen van de zijde der anti-clericalen en gods diensthaters was de toevloed van pel grims nooit zoo groot als in deze laatste dagenuit alle richtingen brachten de trei nen nieuwe Lourdes-processies aan, zoo- 'dat het aantal aanwezige pelgrims op minstens vijftig duizend werd geschat; ongerekend tal van andere bezoekers, die niet met bepaald godsdienstige bedoelin gen naar Lourdes waren gekomen. Ook hei getal geneeskundigen was zeer groot; hei bedroeg in de laatste da gen niet minder dan 52. Onder hen be vond zich een zekeren dokter Bonthie, uit .Toulouse, die, sinds vijf en twintig jaren biind zijnde, nog altijd hoopt, van de Koningin des Hemels zijne genezing te verkrijgen. Een, andere, Dr. Stopin, had zich eveneens bij een peigrimstocht aangesloten, maar kwam onderweg te overlijden, zoodat hij Lourdes niet kon be reiken. Niettemin was hij in zekeren zin betrokken bij een der laatste genezin gen. Verleden jaar werd een zekere juf frouw Bouteiller, uit Mans, te Lourdes genezen. Haar moeder viel dezer dagen hetzelfde voorrecht ten deel, en het was dr. Stopin die het certificaat teekende, dat zij lijdende was aan longtuberculose. Een dertigtal wonderdadige genezingen werden dit jaar te Lourdes geconstateerd waaronder elf gevallen van tuberculose, zooals long- of niertuberculose, tubercu lose salpingitis. De H. Maagd schijnt hierdoor op tastbare wijze de bewering der ongeloovigen te willen weerleggen, dat te Lourdes alleen zenuwkwalen (en dan nog hoofdzakelijk ingebeelde!) gene zen worden. Een der merkwaardigste genezingen ,was wel die van de eerw. zuster Saint- Ambroise, uit Limoges. Haar lijden was gelijk aan een langzamen dood tengevol ge van tuberculose in den derden graad; een der longen was reeds over haar ge heel aangetast; bovendien leed zij aan tu- berculeuse laryngitis en enteritis, met alle storingen, waarvan deze organische aan doeningen gewoonlijk vergezeld gaan. Nadat de eerw. zuster in de piscine was afgedaald, werd zij nagenoeg plotseling genezen, waarbij ieder spoor van de zoo gevreesde ziekte verdween. Wat hiertegen de ongeloovige genees kundigen weer zullen aanvoeren? GEMENGD. Woensdag heeft de H. Vader weer voor het eerst de H. Mis gelezen in Zijn particuliere kapel op de tweede verdie ping waar Hij nog steeds verblijf houdt. lederen morgen om .7 uur maakt de Paus een rijtoer door de tuinen van het Vaticaan. Volgende week zal Z. H. weder de kardinalen in audiëntie ontvangen. Keizer Frans Jozef is te Ischl aan een groot gevaar ontsnapt. Daar in de buurt op jacht zijnde werd hij door een orkaan overvallen, die te Ischl verschil lende boomen ontwortelde. Maar door onder een rots te schui len heeft de meer dan tachtigjarige ook dezen storm doorstaan en tegen 8 uur keerde hij ongedeerd terug met blijd schap ontvangen door de bevolking. Naar gemeld wordt, zijn in Las Palmas Spaansche troepen aangekomen, die opdracht hebben gekregen om Santa Cruz de mar Pequena in Zuid-Marokko te bezetten. De expeditie zal door verscheidene oorlogsschepen gesteund worden. Op een der oorlogsschepen zal een compagnie van het regiment te Las Palmas en een van het regiment van Teneriffe naar ge noemde plaats vertrekken. Op de Canari- sche eilanden heerscht groote vreugde over het plan van Spanje om deze plaats te bezetten, die op verscheidene land kaarten onder den naam Ifnis staat aan gegeven. Overal in Portugal heerscht vreug de over de keuze van den president, wijl hij een gematigd man is. In gelijken geest schrijven de dagbladen. Gister is de Senaat gekozen. Heden heeft de verkiezing van den Senaatsvoor zitter plaats; vermoedelijk zal de keuze op Braamcamp vallen. Daarna zal ter een conferentie der presidenten gehou den worden over de quaestie wie het kabinet zal vormen Duarte Leite wordt als zoodanig genoemd. President Fallières heeft aan pre sident Arriaga van Portugal een tele gram met hartelijke gelukwenschen ge zonden. Frankrijk heeft zoodoende de Portu- geesche republiek erkend. De „JLokal Anzeiger" £evat een telegram uit Londen, waarin over de in Jbeslagname van een geheimzinnig schip, bij den mond der Theems liggend, ge sproken wordt. Dat schip, voorzien van een inrichting voor draadlooze telegrafie en b ezig kanon en te installeeren, zou fwaarschijnlijk door de Portugeesche roya listen gecharterd zijn. Een telegram uit Kiel meldt, dat het nieuwe oorlogschip „Hessen" gister nacht bij een proefmanoeuvre met „ge doofde lichten" de Zweedsche stoom boot „Askersult" in den grond boorde. De geheele bemanning werd gered. Onder een godsdienstoefening is te Biniew in den Posenschen kreits Won- growitz het koor van de kerk ingestort. Twee-en-tachtig menschen werden be dolven. Van dezen werden 23 op slag gedood en 59 ten deele zwaarA ten deele licht gewond. De organist bezweek na drie uren. Een aantal andere gekwet sten liggen Op het uiterste. In de buurt van het dorp Martins- feld bij Fulda woedde Donderdag een hevig onweder. Een aantal schoolkinde ren, die op het veld bezig waren, zoch ten een schuilplaats onder een alleen staanden boom. Deze werd door den bliksem getroffen en twee meisjes wer den gedood en zes zwaar gewond. De anderen hadden slechts voor een oogen- blik het bewustzijn verloren. Uit New-York wordt geseind. Een trein van den Lehigh Valley-spoorweg is bij Canadaigua van het spoor geloopen en in een droge beek gevallen. Drie-en- twintig menschen zijn omgekomen, twintig ernstig gewond. Op de plek, waar men aan den zuidelijken oever van de Theems, bij de Wesiminister-brug, een nieuw gebouw voor den Londenschen Graafschapsraad bouwt, is een Romeinsche boot opgegra ven. Gisteren is die naar het Londensche Museum te Kensington vervoerd. Koninklijke besluiten. Bij kon. besluit is voor het tijdvak van 1 September 1911 tot en met 31 Augus tus 1912 benoemd tot Ieeraar aan de R. H. B. S. te Leeuwarden, J. van Wil- ligenburg aldaar is benoemd tot Ieeraar aan de R. H. B. S. te Groningen J. W. Barendregt thans Ieeraar aan de RijTsrietvlecht- school te Noordwolde is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Naussau P. W. van Doorn, pre dikant bij de Nederduitsch Herv. ge meente te Hoorn is aan J. M. H. Quaedvlieg eervol ont slag verleend als notaris te Maastricht zijn benoemd tot burgemeester van Waspik, P. N. Dekkers tot burgemeester van Beers, P. H. A. E. Thijssentot burgemeester van Rheden, pir. A. H. Brandt; tot burgemeester van Zoute- lande, W. van Sighem; tot burgemeester van Meppel A. F. Meyer en tot burge meester van Brunssum A. A. M. Meens; is benoemd tot directeur van het post en telegraafkantoor te Winterswijk G. J. van Gortel, thans directeur te Ooster hout. is le benoemd tot ridder in de orde van den Nederl. Leeuw de luit. ter zee le kl. J. L. H. Luymes, leider van de thans ontbonden Nederl. Commissie tot voorbe reiding van de aanwijziging van een na tuurlijke grens tusschen het Nederlandsch en Duitsch gebied op Nieuw-Guinea; 2o. toegekend de aan de orde van Oranje- Nassau verbonden eeremedaiile, a. in zilver aan den sergeant-majoor H. C. van der Kloot van het exploratie detachement van Noord Nieuw Guinea, sedert gegageerd en aan den sergeant L. E. W. Teunissen van datzelfde de tachement, sedert bevorderd tot serg.- majoor; b. in brons aan den soldaat-ziekenver pleger A. L. Heylen van hetzelfde deta chement. De nieuwe Tarief wet. Naar „Het Volk" verneemt is de com missie in de Tweede Kamer in zake de tariefwet tegen den dag na de opening der nieuwe zitting van de Staten-Gene- raal bijeengeroepen en bestaat het voor nemen, spoedig daarna belangstellenden in de gelegenheid te stellen hun belangen bij de commissie voor te dragen. Door 31 steenfabrikanten in Noord- Brabant is een adres aan de Tweede Ka mer gericht, inzake de nieuwe tariefwet. Zij wijzen daarin dat hun industrie ge bukt gaat onder een concurrentie, haar aangedaan door de buitenlandsche indus trie. die ons land bezit als afzetgebied harer dikwijls kunstmatige overproductie en verzoeken daarom in het algemeen belang onzer nationale nijverheid aan neming van het ingediende wetsontwerp. In het laatste jaarverslag van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken te Dongen wordt gezegd Waar nu de Nederlandsehe lederin dustrie minstens even goed het benoodig- de zoolleder vervaardigen kan als de vreemde, daar blijft het te betreuren dat de laatste, door beschermde rechten zelf behoorlijk gedekt, nog ettelijke millioenen kilo's van hare overproductie vrij op de Nederlandsehe markt werpen kan en op deze wijze de meer dan 500 Nederland sehe kuiplooierijen, 'die toch nog immer circa 95 pCt. van het gezamenlijk getal lederfabrieken uitmaken, een krachtig werkende rem kan aanleggen. Wij mogen daarom ten slotte den wensch uiten, dat de productie-voorwaar den van dit centrum der ledernijverheid eerlang in betere verhouding tot de bui tenlandsche mededinging komen te staan opdat niet door invloeden van buitenaf verloren ga wat door arbeidzaamheid, door practisch beleid in kunde hier werd opgebouwd. In de laatste bestuursvergadering der Nederlandsehe Automobielclub was inge komen een verzoek om stelling te nemen tegen de geprojecteerde tariefwet, speciaal met het oog op automobielbanden. In verband met de belangen der Nederland sehe industrie werd besloten, aldus meldt „de Auto", geen actie te ondernemen tegen bedoelde geprojecteerde wet. Onder bewuste arbeiders. Te Alkmaar moet voor den gemeen teraad herstemming plaats hebben tus schen een anti-revolutionair en een vrij- zinnig-democraat. Dc afd. der "S. D. A. P. had voor deze herstemming hare leden vrijgelaten. Twee socialisten, waaronder een ex-raadslid, werkten echter voor de candidatuur van den vrijzinnig - demo craat en zijn deswege als leden van de partij geroyeerd! Waar blijft de vrijheid? Een lotingskwestie. Te Amsterdam is bij de loting voor de nationale militie tweemaal hetzelfde nummer getrokken nl. 3548. Aanvankelijk meende men dat no. 5348 zou ontbreken, en dus de fout door overeenkomst van die beide nummers niet zou zijn ontdekt. Nummer 5348 is echter getrokken. Bovendien is uitgesloten de mogelijk heid dat de fout veroorzaakt zou zijn door dat niet is opgemerkt dat nummer 3548 duboe! voorkwam terwijl alle andere num mers aanwezig zijn geweest. Dan toch had men na de loting één briefje moeten overhouden. Liet aantal nummers, dat aanwezig is geweest, komt overeen met het aantal lotelingen. Daar sommige lotelingen met hun bil jet wegloopen, en zich niet aanstonds in alle registers doen inschrijven, is op het oogenblik nog niet uit tc maken hoe de fout moet worden verklaard. Aangezien men echter vermoedt, dat eene verkeerde nummer van dezelfde se rie 3000 zal zijn, zal met een loting tus schen beide personen, die de nummers 3548 uit de bus haalden kunnen worden volstaan, aangezien dan beide nummers dienstplichtige nummers zijn. Het werkelijk vermiste nummer kan voorloopig nog niet opgegeven worden. De staking- te Rotterdam. Gistermorgen hebben de stakers in het sleepbootbedrijf te Rotterdam zich tot de directiën der sleepdiensten gewend om te onderhandelen. De directiën handhaaf den hun standpunt van het begin der staking af ingenomen, dat wil zeggen: eerst na wederopname van het werk door de stakers zijn zij bereid de grieven van het eigen personeel te onderzoeken en zoo mogelijk te verbeteren. Tusschen- komst of bemiddeling van den bond van machinisten en stokers werd beslist ge weigerd. Gistermorgen werd den werklieden ver zocht hun grieven gedurende de maand September a.s. schriftelijk aan hun direc tiën mede te deelen. Toezegging werd gedaan, dat uiterlijk op 1 Januari a.s. een- nieuw arbeidscontract en nieuwe dienst regeling aan de werknemers ter onder- teekening zal worden voorgelegd, waarin naar mogelijkheid met hunne voor te leggen grieven rekening gehouden zal worden. De stakers hebben in afwachting daar van het werk hervat. Allen, die niet reeds aan boord hunner slecpbooten waren ver vangen, zijn in dienst genomen. De werk lieden, die tijdens de staking, ter ver vanging van de stakers, in dienst zijn genomen, worden door de directiën der sleepdieustondernemingen gehandhaafd. De bond van machinisten en stokers en de afdeeling dekpersoneel van den centralen bond van tarnsport- en haven arbeiders is bij dit alles door de direc tiën der sleepbootondernemingen niet erkend. Electriciteitsvoorziening. De staatscommissie inzake electriciteits- voorziening, benoemd bij Kon. besluit van 14 Juli, acht het dringend noodzake lijk, dat zij een opgaaf krijgt van de plannen tot oprichting van electrice cen trales. die geacht kunnen worden in ern stige voorbereiding te zijn. Ten behoeve van die commissie zijn door tusschenkomst van de commisa- rissen der koningin van de burgemeesters de noodige opgave gevraagd. De praatziekte in ons parlement. De „Std." had voor eenigen tijd, wij zende op den „slakkengang" Ln den par lementairen arbeid, geschreven: „De anti-rev. club heeft zich nu reeds twee jaar beijverd om kort te zijn. Ook de Roomsche Club bond zich in. Maar wat te zeggen van de Christ Hist, club van de Socialistische club en van de Vrij-liberalen, in den persoon van den heer Tydeman De „Ned." is daarop teruggekomen en publiceert eenige cijfers over de leng te der redevoeringen. Bakkerswet. C.-H. 42 kol. S.-D. 36 A.-R. 18. Zedelijkheids wet. C.-H. 231/2 kol. S.-D. 42 A.-R. 4. Successiewet. C.-H. I61/2 ko!. S.-D. 21 A.R. 17>/2. Arbeidswet. C.-H. 81/2 kol. S.-D. 98V2 A.R. 7. Vaccine wet. C.-H. 7 kol. S.-D. 2 A. R. 6. Steenhouwerswet. C.-H. 311/2 kol. S.-D. 34 A. R. 1*/,. Eedswet. C.-H. 16 kol. S.-D. 241/2 A. R. 1. Vraagpunten Ziektewet. C.-H. 23 kol. S.-D. 88 A. R. 5. Totaal over deze wetsontwerpen: C.-H. 168 kol. S.-D. 346 A. R. 60. Daaruit blijkt nu, zegt het C.-H. or gaan, dat de Christ.-Historischen, in aantal even groot ongeveer als de Soc. Dem., slechts half zoo lang als dezen ge sproken hebben, doch, dit is zoo, bijna driemaal zoo 'lang als de anti-revolution- nairen. 't Gold toen echter, volgens de „Ned." principieele onderwerpen, waarover het debat vaak belangrijk was. Bij de begroo tingen, waar ongelukkig alle Kamerleden met hun verlang'.^'.—-n -voor de kiezers komen aandragen, 't geen veel nutteloos gepraat veroorzaakt, spraken de Christe lijk Historischen ongeveer elf uren; de Anti-revolutionairen zeventien, en de So cialisten negen en dertig uren. Toen wa ren de Chr. Historischen bescheiden en was de ingetogenheid der Anti-revolutio nairen weg. De „Ned." vergeet bij deze kapitteling der anti-revolutionairen, dat hun aantal zooveel grooter is dan dat der Chr. Hist, en dat zelfs bij 17 uren praten hun aan deel aan het debat proportioneel nog al tijd geringer is dan dat der Chr. Hist. KORTE KROMEK. De herstemming voor een lid van den gemeenteraad van Rotterdam in dis trict II heeft de rechterzijde het verlies van een zetel gekost. In een A.R. vaca ture werd dr. D. P. Hoyer (lib.) gekozen met 4071 st. tegen 3366 op dr. W. B. van Staveren (A.R.) Laatstgenoemde, die in Juni periodiek aftrad, was toen niet opnieuw gecandideerd, om hem met het oog op zijn groote populariteit bij deze verkiezing te kunnen stellen. - Vanaf Maandag 28 Augustus 1911 tot nadere aankondiging zal geen gele genheid bestaan tot bezichtiging van de Grafelijke zalen op het Binnenhof. LEIDEN, 26 Augustus. Park-Concert. Het programma van het parkconcert op Dinsdag 29 Aug. 8 uur, te geven door het Sted. Muziekkorps, directeur de heer Joh. C. Geyp, vermeldt de volgende num mers: No. 1 „Fra Bombarda", Marsch Czibulka. 2. Ouverture, Kühner. 3. „Fe- soro Mio", wals, Becucci. 4. „Die Keu- sche Susanne", Gilbert. 5. a. Ungarische Tanz, Brahms, b. Scherzo, Leurs. 6. Der Graf von Luxemburg, Lehar. 7. Caro- linemarsch, Scotto. Voor het examen Hoog-Duitsch la ger onderwijs is te 's Gravenhage ge slaagd mej. K. T. de Vries van Noord wij k e r h o u t. De miliciens van de lichting 1910, die vanaf 8 Augustus voor de eerste her halingsoefening onder de wapenen zijn, vertrekken den 2en September a.s. weder met groot verlof. Hedenmorgen vertrok van hier een detachement onder bevel van den kapitein M. D. J. de Jongh van het 4e reg. infan terie naar Amsterdam, om aldaar tijdens de oefeningen van- het 7e reg. inf. te La ren, garnizoensdienst te verrichten. De indeeling van de militie van de najaarsploeg 1911 bij de korpsen van het leger, zal voor Leiden en omstreken op 30 Sept. a.s. plaats hebben. Op de internationale tentoonstel ling te Roubaix werd in de Nederl. af deeling een eere-diploma toegekend aan de Tegel- en Faiencefabriek Amphora, voorheen van Lillevoldt fr Pevelaer, te Oegstgeest. .Wij vestigen gaarne wederom Üe aandacht op de inschrijving van nieu we leerlingen aan de Ambachtsschool alhier. Op die school bestaat de gelegenheid om jongelieden op te leiden tot bekwa me Timmerlieden, Meubelmakers, Mo delmakers, Huissmeden, A4achinebank- werkers, Vuurwerkers en Huisschilders. Voor aanstaande steenhouwers bestaat bovendien gelegenheid het teekenonder- wijs te volgen, in hoofdzaak het orna ment- en letterteekenen. Aan onvermogende leerlingen worden de benoodigde leermiddelen kosteloos verstrekteen modelkiel, de materialen en de gereedschappen voor de behande ling daarvan worden allen leerlingen kosteloos ter beschikking gesteld. De cursus duurt drie jaren. HILLEGOM. Door het raadslid, den heer P. Hk. van Waveren Hkz-» is bij den Raad onder dato 13 Mei jl. een voorstel ingediend tot invoering eener heffing van den Hoofd. Omslag op progressieven grondslag. Als norm stelt hij voor te hef fen op een belastbaar inkomen van 50 tot 100 gulden 1/2 pCt. in et opklimming van 0.05 pCt. voor elke 50 gulden tot 600 gld.vervolgens met 0.05 pCt. opklim ming per 100 gld. tot 2 pCt. bij een be lastbaar inkomen van 2600 gld. en ver volgens voor hoogere inkomens gewone proportioneele heffing. B. en W. stellen aan den Raad voor in de eerstvolgende raadsvergadering over het beginsel van progressieve heffing te beslissen en eventueel bij aanneming hun het ontwerpen eener regeling tot hef- fnig op te dragen. KATWIJK. Aan de echtgenoote van den milicien A. Varkevisser van het 4e reg. inf. is bij beschikking van den Min. van Oorlog vergoeding ingevolge art. 113bis der Militiewet toegekend tot een bedrag van f0.50 per dag. KATWIJK AAN. ZEE. Heden waren de prijzen der haring als volgtvolle pekel haring 14.90-15.35-15.70, maatjes dito f 5.65-6.10-6,45, makreel f 5.80-695-8.70 per kantje NOORDW1JK. Dinsdag a.s. komt alhier de bedevaart vanVogelenzang ter vereering der reliquien van den H. Jeroen. NOORDW1JKERHOUT. In de plaats van Mej. A. F. G. van Loevezijn die naar Amsterdam vertrekt, is met ingang van 1 September a.s. benoemd tot onderwij zeres aan de bijzondere school „De Voorzienigheid" Mej. D. N. M. Taverne. OUD ADE. Ter gelegenheid van het Koninginnefeest heeft zich alhier een commissie gevormd, om een harddrave rij te houden op 6 September a.s. Fraaie prijzen zijn uitgeloofd. De feestelijkhe den zullen opgeluisterd worden door het naburig Harmonie-gezelschap; terwijl ook nog andere vermakelijkeheden, als ring- rijden, sleuteltrekken enz., zullen gehou den worden. WOUBRUGGE. In de vergadering der Oranje Vereeniging werd gisteren^ het voorstel gedaan om toch niet allen jaren een feestje te houden, maar liever om de drie of vijf jaar een degelijk feest. De meerderheid was hier tegen, en zal dus ook dit jaar weder een feest georga niseerd worden op een terrein buiten het dorp. ZOETERWOUDE a d RIJN. Toen de meikbrik van den heer Harteveld, van Leiden, de laan zou oprijden, van den landbouwer A. van Leeuwen, alhier» kwam ze in botsing met de auto H3199 van mevr. J. A. G. Gobius-Klaring, uit den Haag. Beide voertuigen werdeni licht beschadigd. De bestuurder der auto had geen schuld. GEWESTELIJK GEMENGD. Mond- en klauwzeer. Men meldt ons uit Roelofarends- veen: Ook in ons dorp doen zich gevallen, van mond- en klaqwzcer voor. In de stal van den veehouder N. van Zaal zijn 3 runderen door de ziekte aangetast. Te Lis se doet zich het merkwaar dige geval voor dat de aardappelen thans in den grond nieuwe spruiten maken of zoo men het noemt, door den neus groei en. Met spoed moeten zij thans worden gerooid, waardoor natuurlijk de kwaliteit er niet beter op wordt vooral om ze te laten overwinteren. Kunst en Wetenschappen. De Gioconda bij ons in Holland 1? De „New-York Herald" van Vrijdag 25 Augustus, komt met het verrassende bericht, naar het blad beweert afkomstig van „betrouwbare bron" en afgezonden door zijn correspondent te Brussel, die „nader onderzoek" heeft toegezegd, dat de uit het Louvre gestolen Giocanda Woensdag 1.1. door België werd vervoerd in een goederentrein. Op 't grenstation Givet werd het schil derij verborgen gehouden en ontsnapte 't aan de opmerkzaamheid der politie. Het meesterwerk werd vervolgens, aldus de betrouwbare bron, over Namen en Luik naar Holland vervoerd. De „Cri de Paris" heeft een bijna nóg merkwaardiger bericht. Het is spijtig, dat beide nieuwtjes zoo slecht met elkaar har monieeren. 't Bekende Parijsche week blad verhaalt nl. boudweg, dat de Gio conda niet Maandag 1.1., maar.... reeds in Juni 1910 werd gestolen! En wel door ■een geheim genootschap, samengesteld uit New-Yorker million airs, dat zijn ze tel heeft in de Fifth Avenue. De echte Gioconda werd door een valsche vervan gen, door dienzélfden „bond van kunst- dieven." En nu hangt 't wereldberoemde schil derij, zegt de „Cri de Paris", in de zaal van den millionnair Jw K. W. iw., te New- York. De dochter van den Kerk vervolger. Onlangs heeft Germaine Jaurès, de dochter van den bekenden Franschen so- cialistisclien afgevaardigde en Kerkver- volger, het ouderlijk huis vaarwel gezegd om in het klooster te treden. De „Unita Cattolica" geeft nu het treffende gesprek weder, dat naar aan leiding van dit besluit destijds plaats1 had tiisschen vader en dochter. Od zekeren dag vroeg Jaurès aan zijn dochter of zij er reeds aan gedacht had! eene keuze te doen. 1 U zult mij immers wel vrijlaten in die keuze? antwoordde Germaine lachend als een goed vader zult u mij toch niet dwingen, een jongen man tegen mijn wil te aanvaarden Hebt ge er dan misschien al een ge vonden? vervolgde Jaurès. Ja, vader. Zoo, en laat eens hooren, wie dat wel zal zijn? Eén is er, die boven allen uitstaat, ant woordde het meisje onbeschroomd. Jaurès ontroerde, en de ferme toon, waarop Germaine sprak, bracht hem! eenigszins in verwarring. Zij knielde nu naast hem neder en vervolgde met kal me en heldere stem Vader, ik wensch mij aan God te wijden door het kloosterleven. Wijl zij haar vader na eenige oogen- blikken nog niet hoorde antwoorden, hief zij haar oogen naar hem' op en be merkte dat hij doodsbleek was gewor den. Hierover hevig verontrust, richtte zij zich haastig overeind. Maar JaurèS; slaagde er in, zijn ontroering te beheer- schen en vroeg haar op kalmen toon: Sinds hoe lang denkt ge daaraan Sinds drie jaren, vader. Drie jaar al.... En wie heeft je die ideeën in ie hoofd gebracht. Niemand, vader. Dat kan ik niet gelooven. Zeker de een of andere geestelijke? Ik heb nooit met priesters, Jüroederi of kloosterlingen gesproken. U heeft jnij dat zelf verboden! <yi ik J>eiï$MriJi

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 2