BUITENLAND. Erna von Harneck. BINNENLAND. 2e Jaargang, No 568. e £ctcbehe (Sou/tont Bureau OUDE SINGEL, 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. ■IT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering a h:t GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 pi.' kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco »er post 11.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2'/« cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Dinsdag 33 Augustus 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels f 0.75, elke regel meer 15 ce n ingezonden mededeelingen van 15 regels f 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Qroote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1--5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. i" Van and're soort? Roerend eens zijn we het met de vrij zinnige bladen, die den staf breken over ie dubbelslachtige houding, door Het Volk ten aanzien van de Amsterdam- *che staking aangenomen. Eerst ophitsen tot staken, daarna zeg gen: de organisatie deugde niet zie daar een hoogst laakbaar spelen met de belangen dergenen, die vaak blindelings *an de leiders, i. c. misleiders, gehoorza men. Zaterdagavond betoogden we dit reeds tn met groote belangstelling slaan we gade, hoezeer in menig linksch orgaan gelijke opinie wordt geuit. Roerende eenstemmigheid. Doch stappen we nu even onze Zui dergrenzen over en dan zien wedat de vrijzinnigheid arm in arm kuiert met de partijgenooten dergenen, over wier snoodheid Hbld., N. Crt enz. niet uit gepraat komen. In Bedgië hebben immers socialisten en liberalisten een verbond gesloten, het welk te Brussel met een plechtigen eed werd bezegeld. Nu zou men mogen verwachten, dat de bladen, welke hier zoo tegen Het V o 1 k en zijn aanhang sputteren, die Bel gische comb-.ttie hoogelijk zouden af keuren. J immers compromitteerend, {zich te vereenzelvigen met een partij, kvelke men terecht volksmisleiding ver wijten kan. We lezen echter in onze vrijzinnige pers van dergelijke afkeuring niemendal wat vreemd, zeer vreemd mag geacht iworden. Zoo vreemd, dai aag rijst of de •Belgische socialist >..i misschien van een andere soort zijn de Hollandsche. Voor zoover ons end, moet echter pp deze vraag o^^ennend geantwoord jworden. De roode beginselen zijn hier ;en ginds dezelfde; de propaganda daar voor staat ginds zoowel als hier in dier baar aanzien; Het Volk prijst altijd de 'Zuidelijke broeders, welke loftuitingen ,wel wederkeerig zullen worden toege zwaaid. Maar waarom xeuren dan onze vrij zinnigen dat blauw-roode verbond in Bel gië niet af? Deze vraag zou schier onoplosbaar we zen, indien niet in België en hier op ge lijke wijze werkten de drijfveer van het anti-clericalisme. Hier komt ook nog eens zoo'n blauw- roode combinatie, let maar op. Bij me nige verkiezing zagen we de voorteeke nen er ai van. ALGEMEEN OVERZICHT. Niettegenstaande het zegevierende te legram van de stakingsleiders waarinde staking voor geëindigd werd verklaard schijnt toch niet in geheel Engeland aan opheffing der staking gedacht te worden. De voornaamste trams, waarop de sta- FEUILLETON. Naar het Duitsch. 06) Mijn hemel, gij zijtik dacht.... men had mij gezegdstamelde Erna. N/at moet gij van mij1 denken.... Hoe zou ik het gewaagd hebben, mijn schuld zoo rouwmoedig te bekennen, als men mij niet voor de vaste waarheid had ver teld.... - Dat ik een ander had Hef gekregen En Erna Harneck geloofde dat? Dwaas kind. ik mag de menschen wel dankbaar zijn, die mij van ontrouw betichtten. Hij liet haar los, deed een schrede te rug en sprak b 'ogen Zoo vraag ik dan, of Erna Harneck Üe mijne wil zijn voor goede en kwade dagen, tot de dood ons scheidt? Blozend sloeg zij de oogen, die blon ken van tranen, met deemoedige inni ge uitdrukking tot Steinfeb op. "ij: de dood ons scheidt, antwoord de zij. -- Mijn lieve Erna, mijn bruid! Geluk idat de hemel mij schenkt, riep hij uit. kingen gehandhaafd blijven zijn die van York, Sheffield, New Castle, Middles brough en Sunderland. Elf handerd man tioepen van York zijn naar Bishop Auck land en Darlington"gezonden, waar, naar men zegt, ernstige oproeren hebben plaats gehad. De stakingen blijven ook gehandhaafd te Carlisle en aan andere Midland-stations, terwijl de conducteurs van den Midlandspoorweg besloten in Cricklewood in het noorden van Londen de staking te hervatten. De toestand te Liverpool daarentegen is gister veel verbeterd, doordat de com missie van reeders en de commissie van de stakers samen besloten dat de sta kers in de haven van Liverpool het werk zullen hervatten op de op 3 dezer over eengekomen voorwaarden. Lord St. Ald- wyn wordt algemeen genoemd als de voorzitter van de nieuwe verzoenings commissie. Ook het reizen met de spoor te Londen gaat nagenoeg weer op den ouden voet. Over het behaalde voordeel is men het in de verschillende kringen niet eens. De woordvoerders van het personeel spre ken van een zegepraal. Het Parlements lid Thomas, 2de secretaris van het Ver een igde Verbond van Spoorwegpersoneei (Amalgamated Society of Railway Ser vants) zei„Het is een overwinning voor het vakvereenigingswezen. Het personeel zal in de commissie vertegenwoordigd worden door parlements-Ieden van de arbeiderspartij". .Williams, de eer ste secretaris, zeide: „De schikking be vredigt onze verlangens niet volkomen, maar onze instemming is er door ge rechtvaardigd. De ervaring, die verkre gen zal worden uit een vriendschappelij ke beraadslaging met commissarissen en ambtenaren van de maatschappijen, zal den weg banen voor uitbreiding van het beginsel van erkenning der vakvereepi- gingen." Een unionistisch blad deelt daarente gen mede, dat de meesten, naar wier oordeel was gevraagd, van meenlng wa ren, dai de maatschappijen meer hebben gewonnen. De verzoeningsraden worden gehandhaafd, de koninklijke commissie is aanvaard en de maatschappijen zullen, zoo noodig, hun vrachten kunnen her zien. Het leek echter niet duidelijk, of de commissie ook de kwestie van erken ning der vakvereenigingen zou onderzoe ken. Ook minister Burns schijnt van gevoe len. te zijn dat het voordeel aan den kant der stakers is. Zaterdag heeft hij in het havenkwartier een menigte arbeiders toe gesproken, en hen geluk gewenscht met de overwinning, die zij in hun strijd be haald hadden. Maar hij rekende er nu op, dat zij zich aan de overeenkomst zou den houden. De Koning heeft eveneens zijn vreug de over het einde der staking uitgedrukt en wel in een telegram aan minister Bux ton, luidende: „Verheug me te hooren, dat spoorweg staking geëindigd is verklaard. Wensch vertegenwoordigers van spoorwegmaat schappijen en vertegenwoordigers van En haar tot zich trekkend, gaf hij haar den eersten kus. Ach, .Hans, fluisterde de gelukkige. De straf scheen mij haast te zwaar voor mijn schuld, toen ik hoorde dat gij op het punt stond eer. ander te nemen. Zoo is het werkelijk Gods hand, die u aan mij terug geeft. Had ik aan dat gerucht geen geloof geschonken, dan zou ik heden mijn schuld en mijn berouw niet beleden hebben. Gij zoudt gelijk gehad hebben als gij van mij weg waart gegaan. Ik echter... Huiverend, alleen reeds bij de gedachte aan wat nu toch onmogelijk was, verborg zij haar hoofd aan zijn borst Toen freule von Harneck den brik we der besteeg ,en plaats nam naast de huis houdster, die zich woordenrijk veront schuldigde over de vele korven en pakjes die de ruimte verkleinde, keek Peter eens steelsgewijze om en keek de freule eens aan. Eerst zoo'n treurig gezicht, een re gendag ,nu een heldere zonneschijn. En de jonge baron was plotseling ook verschenen, en liet zijn zwart paard zoo sierlijk rijden, dat het een lust was om te zien. Peter was heel wijs van oordeel, dat het niet anders had kunnen gaan. Met een sierlijken boog reed hij tot voor het bordes van Amalienhof, waar mevrouw von Glo_ckner met een bezorgd personeel geluk met gunstig besluit van onderhandelingen. Ben overtuigd, dat de ze bevredigende oplossing in hooge ma te te danken is aan uw onvermoeide pogingen van de laatste paar dagen." Het uitvoerend bewind van de stakers heeft een manifest .uitgevaardigd, waarin het heet: „Na een korten, maar schitterenden strijd is een schikking verkregen. Zoo schitterend hebben de mannen aan de oproeping gehoor gegeven, dat binnen 2 maal 24 uur vertegenwoordigers van de vereeniging van spoorwegmaatschappijen met vertegenwoordigers en ambtenaren van de vereenigingen van het personeel van aangezicht tot aangezicht over een schikking hebben onderhandeld. „Die schikking verzekert, dat de man nen, die zijn ontslagen of het werk heb ben neergelegd, allen zonder uitzondering weer in dienst worden genomen.... ,Wij hebben ook de zeer besliste verklaring gekregen, dat de oude grieven van het personeel dadelijk overwogen zullen wor den, en anders dan wij het gewend zijn." Vervolgens zet het manifest uiteen, wat de schikking inhoudt en geeft dan, zoo zij juist is, dc belangrijke verzekering, dat de commissie van onderzoek ook de kwestie van vertegenwoordiging van het personeel zal behandelen, en dat de maat schappijen zich schriftelijk hebben ver bonden zich bij de slotsom van de com missie neer te leggen, „zelfs als zij de erkenning van de vakvereeniging aanbe veelt." Het manifest gaat voort: „Wij aarze len niet, bovendien te zeggen, dat wij bij de onderhandeling over den loopenden strijd officïeele erkenning hebben verwor ven. Wat wij voor de commissie zullen getuigen, geeft ons het recht te zeggen dat wij eerlang het charter zullen hebben gewonnen, dat elke andere stand in de maatschappij al lang heeft bezeten." D. w. z. het recht van de spoorwegwerkers om zich In een geschil met de patroons, door het bestuur hunner vakvereeniging te laten vertegenwoordigen. De pers is eveneens verdeeld in de beoordöeling van den stand van zaken. De „Standard" (conservatief) zegt, dat het personeel zich misleidt als het van een overwinning spreekt. In het wezen der zaak, beweert het blad, behelst de schikking wat Asquith de mannen Don derdag aanbood en zij toen met zooveel minachting hebben verworpen. De „Morning Post" (cons.) verheugt zich over het krachtige optreden van de regeering, waardoor de orde is gehand haafd en het spoorwegverkeer, schoon beperkt, kon doorgaan. De „Daily Chronicle" (liberaal) ver heugt er zich daarentegen over, dat de staking h eeft bewezen, dat het land van den werkenden stand afhangt, en hoopt, dat alle standen van de maatschappij er uit zullen leeren, dat men de arbeiders welwillend en rechtvaardig moet beje genen. Wanneer men dit met deze staking heeft kunnen bereiken dan zou er on- gezicht in de deur stond. Goddank, kind, dat gij er zijt. Ik wilde al een knecht uitzenden om naar je te zoeken. Hoe komt ge zoo bij de huishoudster in het rijtuig?, Medelijdend spottend blikte Peter van zijn hooge zitplaats naar zijn gebiedster. Verwonderd keek echter tante Marie van Erna naar Steinfels. Eerst toen dë deur van de gezellige, vertrouwelijke huiskamer, waar de heer von Glockner behaaglijk met zijn pijp in en leunstoel zat, achter hen gesloten was, sprak baron Steinfels het eerste woord. Hij nam Erna bij de hand, voer de haar naar mevrouw von Glockner, en zeide eenvoudig: Mijne Erna en ik vragen den ze gen van onze moederlijke vriendin. Van harte, van ganscher harte, kin deren, antwoordde tante Marie, geroerd de armen uitbreidend. Hoe lang heb ik al gewenscht, dat gij elkander vinden mocht. God zegene u. Kinderen, zoo klonk het uit den leun stoel, en oom Frans sprong zoo haastig op, dat de pijp uit zijh handen viel. Kind Erna, dat hebt ge goed gedaan. Kom, Erna, geef mij een kus en vergeef mij, dat ik, oude ezel, u indertijd zoo'n slechten raad gaf. Het tegenovergestelde zou u anders oie.t vgel geholpen hebben, geloof jk, zei eindig veel gewonnen zijn. We gelooven echter dat, mochten die goede gevoelens op het oogenblik al bestaan, er zoodra de kou van de lucht is heel wat van zal afbrokkelen. Een revolutionaire samenzwering is, zoo meldt de „Agence d'Extrême Orient" wederom in Kanton ontdekt. Drie revolutionairen, die admiraal Li- Chun dooclen wilden door hem een bom voor zijn voeten te werpen, zijn daarbij zelf om het leven gekomen. Bij onder zoek zijn in hun woningen proclamaties gevonden, waaruit men heeft kunnen op maken, dat de revolutionairen in Kanton buitengewoon goed georganiseerd zijn. Admiraal Li-Chun was bij de revolutio nairen bijzonder gehaat, omdat hij den laatsten opstand onderdrukt had en een honderdtal oproerlingen, had laten neer sabelen. De proclamaties waren aan het Chineesche volk, aan het leger en aan de overheden gericht. Zij leggen in hun proclamaties een wel overlegd plan van hervorming voor China bloot. Zij ver klaren, dat in de eerste plaats er voor gezorgd moet worden, dat de Mantsjoes die nu al 2u0 jaar lang China onderdruk ken, verjaagd worden. Verder staan ze een politiek van decentralisatie voor, en willen ze China tot een republiek ma ken. Ze willen daarom beginnen met een militaire periode, die ongeveer 2 jaar zou duren, en in welken tijd imen krach tig werken zou aan de verandering in een modernen staat. Daarop zou een overgangstijd volgen waarin leger en volk dichter bij elkaar zouden komen en. in het derde tijdperk zou de grondwettige regeling volgen. Het geheele plan zou binnen 5 jaar afgewerkt moeten zijn. In de proclamatie aan de overheid verplich ten de revolutionairen zich om' all e ver dragen die China met het buiteniand ge sloten heeft, te eerbiedigen. De onder koning van de provincie Kanton is druk bezig om de aanhangers van de bewe ging te ontdekken en aan de beweging zelf met geweld een einde te imaken. Alsof dat zoo maar gaat! GEMENGD. Uit Lissabon komt bericht, dat Zondag in Oporto 10 soldaten van de republikeinsche garde gevangen geno men zijn, omdat zij ir. verbinding zouden gestaan hebben met de koningsgezinde samenzweerders in de gevangenis van Aliube. In Lamego zijn twee mannen, die in het bezit waren van koningsgezinde stukken, onder verdenking van samen zwering aangehouden. De „New York Herald" (Parijsclie editie) heeft eergisteren uit Cap Haitien bericht ontvangen, dat de Vereenigde Staten besloten hebben voortdurend twee oorlogsschepen in de wateren van Haïti te houden. Ook hebben de Europeesche mogendheden aan hun gezanten te Port au Prince opgedragen om aan te dringen op deelneming aan de werkzaamheden, wanneer de Vereenigde Staten in Haïti tusschenbeide mochten treden. President Leconte's ministerie is zon der twijfel het krachtigst, dat daar ooit freule von Harneck ernstig. De ware weg werd mij duidelijk genoeg getoond, maar ik was blind en offerde mijn geluk aan mijn trots Dat ligt achter ons als een droom, zoo viel Hans Otto haar in de rede. .En thans wacht ons het geluk. XVII. Eenige weken later tante Marie was al bezig aan den uitzet van haar nicht hadden in Nesthausen gebeurtenissen piaa*ts, die een schaduw op het geluk van het bruidspaar zouden werpen. De politie te Nesthousen had bericht ontvangen, dat een gelukzoeker, zekere Hochstapler, dien men reeds langeren tijd zocht, zich naar alle waarschijnlijk heid daar bevond. Dientengevolge werd het koffiehuis in de Hollenstrasse, dat reeds lang verdacht werd, aan eene huis zoeking onderworpen, om zekerheid te verkrijgen over de geruchten, die daar omtrent liepen en ook om te zien of daar niet wellicht een spoor van den ge- zochten rfoon te vinden was. Ouder ui voering van wachtmeester Wuchlig, naderde op zekeren avond op een laat uur een poliüe-patrouille de in. richting. De ingang werd afgezet. De aanvoerder ging met eenige zijner lieden bjniic.n en besteeg terstond de trap; het geweest is, maar het kan niet bijeen, blijven wanneer het onvermijdelijke po- litieke geknoei begint. Men verwacht, dat Frankrijk en Engeland gisteren zijn re- geering erkend zullen hebben, maar dtf Duitsche gezant laat zich niet uit. Uit Saloniki wordt aan de „Kölni- sche Zeitung" gemeld, dat Zondag, dooc de bemiddeling van eenige invloedrijke derwiesjen en door tegemoetkomingen! aan hun verzoeken, een duizendtal Alba- neezen naar A.rgirokastro en andere plaatsen zijn teruggekeerd. Er bevinden zich nog slechts enkele kleine benden in de bergen. De bladen vera-...on uit gezag' bende bron, dat de eerstvolgende sa: spreking tussclien Cambon en Kiderluu- Wachter op 4 September is bepaald* Daarmee zijn alle onrustbarende berich- ten over den stand van de Marokkaan- sche kwestie weerlegd. Het woord voerend aaii cst- maaltijd, heeft de Fransche minister van oolog gezegd: Het is mijn plicht om, in verband met de gebeurtenissen, de na tie vol vertrouwen in haar kracht in te boezemen. Wij zijn vredelievend, maar, wij wenschen van geen enkele overle vering afstand te doen. Ons vertrouwen in de toekomst van Frankrijk is in geen enkel opzicht verzwakt, noch wat de werkelijkheid van heden, noch wat de mogelijkheid van morgen betreft. De Temps" verneemt uit goede Rus sische bron. dat een mondelinge overeen komst (accord verbale) hot Russisch- Duitsche verdrag zal aanvullen. Deze zou inbonden, dat geen van beide landen zal deelnemen aan een vereeniging tegenl een van beide gerichtdat de twee lan den zich met elkander zullen verstaan over de handhaving van het statu quo op den Balkan, van welke zijde het oolc bedreigd wordedat Duitschland geen plannen van Turkije in Perzië zal steu nen. Ook schijnt Duitschiand bereid te zijn, aan Rusland zijn concessies voor de scheepvaart op het meer Oerrnia af te staan. Koninklijke besluiten. Bij Kon. Besl. is benoemd t t leeraar aan de R. H. B, S. te Groningen, Jf Daams, thans tijdelijk leeraar aan di* school j is aan dr. J. Geest eervol ontslag ven leend als leeraar aan de R. H. B. S te Gouda; zijn voor het tijdvak van 1 September 1911 tot en met 31 Aug. 1912 benoemd tot ieeraar aan de R. H. B. S. te Alk maar ;W. B. Peters; aan de R. H. B. S. te Veendam j. C. Appeldoorn, te 's Gravenhage, en aan de R. H. B. S. te Hoorn F. H. H.olzmüller en W,. M. Ma artester Loup; is aan W. H. Wdsselink eervol ontslag verleend als directeur van de R. H. B. S. te Heerenveen; is benoemd tot leeraar aan de R. H. By S. te ?s Hertogenbosch, A. L. H. Bingen, thans leeraar te Leeuwarden. geraas in de beneden gelegen gelagka mer verdoofde ide schreden der mannen* Boven waren de vertrekken voor devoor-' name gasten; daar kon mogelijk het ge zelschap, waaromtrent men vermoeden had, zijn verboden spel spelen. Boven! zonder aarzelen 'n deur openend, stond de wachtmeester tegenover den waard. Bleek van schrik vroeg deze, wat de bin- nentredenden verlangden. Barsch wees de beambte den man af en stapte op de nevenkamer toe, waar duidelijk stem- mengemompel hoorbaar was. Wuchtig kon niet verhinderen, dat de waard door luide te spreken de aanwezigen trachtte te waarschuwen, doch hij liet hiin geen tijd voor ontvluchtingsmaatreglen. Met een koel„Goeden avond, heeren", s.tond hij het volgende oogenblik in de kamer. Op de tafel lagen dobbelsteenen en kaarten verward dooreenook meerdere stapeltjes goudstukken vielen den wacht meester in 't oog. Een aantal heeren stond verschrikt op. Onderzoekend 'iet de beambte zijn blikken van den een op den ander gaan. Een der overvallenen trachtte met ïo 't oog vallenden angst zich aan den lichtkring van de lamp tsi onttrekken. Een oogenblik monsterde d<ï wachtmeester dezen bijzonder scherp. Daarop d* hand op den schouder des De* zoekers leggend, sprak li'j: (Wordt vervolgd.)»

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1