BUITENLAND. Erna von Harneck. BINNENLAND. 2e Jaargang, No. 565. e £eicboli€ SouAomt Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 93S. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAO, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, I 1.10 per kwartaal; bi] onze agenten 10 cent per week, t 1-30 per kwartaal. Franco per post f 1-50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Vrijdag 18 Augustus 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels f 0.75, elke regel meer 15 een ingezonden mededeelingen van 15 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. V Blauwrood of roodblauw. Hoe zou nu eigenlijk de kleur wezen 'der Belgische anti-clericale oppositiepar tij wier vorming Dinsdag met de Brus- Selsche betooging bezegeld werd? De Belgische correspondent van het H b 1 d. is geweldig ingenomen met de- Ze verbroedering van liberalen en socia listen, welke de clericalen ten ondeit Snoet brengen, maar acht het toch voor zichtig om te schrijven: „Ik mag u niet laten denken, dat liberalen en socialisten met eendere toegeeflijkheid en eendere concessies den prijs der bondgenootschap betaald hebben. De opofferingen der libera len zijn veel zwaarder dan de opof feringen, die men zich aan socialis tische zijde heeft getroost. De socia listen hebben niets van hun program ma veranderd. Hun streven blijft het revolutionaire karakter van vroeger dragen. Al wat zij toestaan is eene beleefde verdraagzaamheid, die de me dewerking met kapitalistische elemen ten mogelijk maakt voor een tijdje. De liberalen verwaarloozen daaren tegen zekere voorwaardelijke eischen, \vaarvan zij vroeger de instelling van een „algemeen stemrecht" afhankelijk - maakten". Of de fiere liberalen ook water in hun Wijn hebben moeten doen De corr. durft er zelts niet over zwij gen, zoo'n geweldige scheut anti-cleri- caal water was het. Natuurlijk praat hij deze „evolutie der liberale partij" ook zoo'n beetje goed, doch een feit blijft het, dat de blauwe liberalen voor de roo- de socialen op de knieën zijn gevallen. Het Brusselsche bondgenootschap is compromitteerend voor hen. ALGEMEEN OVERZICHT. Het is er gister nog niet toe gekomen dat een algemeene staking in Engeland het geheele verkeer zou lam slaan. 'Naar aanleiding van de laatste poging der regeering om de bonden van spoorweg personeel van staking af te houden, is de uitroeping der algemeene staking gister ochtend vier en twintig uur uitgesteld. De leiders der staking, telegrafisch ont boden, zouden nl. een bespreking houden met den minister van handel. Dit uitstel zou echter geenszins afstel beteekenen. In overleg met de regeering hebben echter, hiervan profiteerend, de spoorwegmaatschappijen de noodige schikkingen getroffen voor het geval de algemeene staking werkelijk plaats heeft. iTroepen zullen de hoofdstations, ook de Londensche, bezettensoldaten zullen de voornaamste treinen begeleiden en langs de hoofdlijnen zullen soldaten opgesteld worden. De dagbladen kondigen aan; dat motor wagens voor het verspreiden der cou ranten zullen zorgen, zoodra de treinen, waarmee gewoonlijk de bladen verzonden worden, den dienst zullen staken. De „Times" meldt, dat de royal engineers FEUILLETON. Naar het Duitsch. 93) Freule Harneck had, voor zij naar haar tante ging, een onderhoud met koetsier Peter, die daarop geheimzinnig lachend naar zijn paarden weergekeerd was. .Tot verbazing van de huishoudster reed hij slechts tot het punt, waar de weg naar Hartenstein afbuigt, trok de teugels aan en bleef staan. Vergeefs vroeg zij hem, wat dat te beduiden hid. Hij zeide al- leen„wij wachten." °eter keek niet rechts en niet linkshij weerde met de punt van zijn zweep de vliegen van de paarden af en wendde zelfs het hoofd niet om, toen freule von Harneck met haastige schreden naderte en vlug het ■■rijtuigje besteeg. .Toen stuurde Peter zijn bruinen den weg op naai Hartenstein vergenoegd bij zich zeiven nompelend. Erna beduidde de verrast» huishoud ster intusschen, dat de rit oier Harten stein slechts een omweg van een klein kalf uur gaf en zij daarom besptea h^d, zoo noodig de treinen, die de verbinding met het vasteland onderhouden, zullen besturen, om zoodoende het vervoer van brieven en passagiers naar het vasteland in istand te houden. De (bladen bevatten het verslag van een gesprek met den directeur-generaal van den Midland-spoorweg. Hij lichtte daarin uitvoerig toe, welke gemeenschap pelijke maatregelen de spoorwegmaat schappijen in het geheele land genomen hebben, en verklaarde o.a., dat de spoor wegmaatschappijen zich eenparig verzet ten tegen de poging om de wetgeving van 1907 tot verzoening van geschillen omver te werpen. Die wetgeving moge al aanvulling en verbetering behoeven, waartoe de spoorwegmaatschappijen be reid zijn mede te werken, maar deze zijn volstrekt niet gezind te wijken voor een dictatuur, welke ook. Spr. weigerde te gelooven, dat het meerendeel van het spoorwegpersoneel zou staken. Maar al mochten ook 75 pet. staken, dan nog zouden de maatschappijen bij machte zijn een beperkten, maar toch doeltreffenden treinenloop te verzekeren, ongeveer gelijk aan den dienst op Zondag. Daartoe zal de spoorwegdienst in het geheele land samengetrokken worden, alsof alle trei nen tot één maatschappij behoorden. De bovenbedoelde conferentie heeft gister niet tot het gewenschte doel mogen leiden. Nadat de spoorwegarbeiders de vijf vragen van minister Buxton beant woord hadden, o.a. in dien zin, dat een samenkomst met de spoorwegbesturen •hun de eenige uitweg toescheen, daar anders alleen de algemeene staking zou overblijven, heeft minister Asquith, hen toesprekende, gezegd, dat de regeering bereid is een onpartijdige koninklijke commissie te benoemen, teneinde de te berde gebrachte grieven der mannen te onderzoeken en zoo spoedig mogelijk uit den weg te ruimen. De eerste minister ried den spoorwegarbeiders dringend aan het bovengenoemde voorstel aar. te ne men, om daardoor een algemeene staking op de spoorwegen te vermijden. De on partijdige regeering wil geen dreigende taal bezigen en geen pressie oefenen, maar móchten de mannen het voorstel afwijzen, dan zullen zij een ernstige verantwoor delijkheid op zich nemen tegenover het publiek, welks belangen de regeering ge houden is uitsluitend te behartigen. Daar om kan de regeering geen verlamming van het algemeene verkeer op de spoor wegen door een algemeene staking ge- doogen. De maatregelen, die de regee ring genomen heeft, zullen de beraamde belemmering van liet verkeer verijdelen. Ondanks deze ernstige vermaning hebben de spoorwegarbeiders besloten de alge meene staking door te zetten. Ofschoon nu minister Asquith in het Lagerhuis verklaarde, dat de onderhan delingen toch nog weer heropend waren, is igisteravond de algemeene staking geproclameerd. Eveneens is, zooals wij reeds meld den, gisterochtend in Londen de boot werkersstaking opnieuw uitgebroken. De regeering heeft voorzorgsmaatregelen te gen onlusten genomen. Zoo zijn gister te Londen 3000 soldaten met 12 machine juffrouw Mulder een bezoek te brengen. Zij voegde er aan toe, dat de koetsier de opdracht had, bij het terugkomen haar in het dorp te komen afhalen. In de pastorie vond Erna alleen den pastoor thuis; juffrouw Mina was op een Samaritanentocht uit. Hoe groot Erna's verlangen ook was geweest, om hierheen te gaan, vond zij toch tegenover den grijzen priester nauwelijks woorden om haar gevoel te uitenook kon zij het niet van zich verkrijgen den naam van Hans Otto te noemen. Pastoor Milder liet haar in den waan alsof hij niet wist, wien de heer von Glockner voor twee dagen naar Amalienhof gebracht had. Erna sprong bij haar vertrek van den hak op den tak, waardoor duidelijk bleek, dat het schoone evenwicht, waarover zij zich bij haar eerste bezoek verheugd had, ge stoord geworden was. Na kort vertoefd te hebben, verklaar de freule von Harneck, dat zij heden in de stemming verkeerde, oude herinnerin gen onder de oogen te zien. Zij wilde eens naar het graf haars vaders gaan en dan op den Rottenberg stijgen, vanwaar zij een blik op Hartenstein werpen kon. Zij liet zich den sleutel van de grafkapel geven en had de pastorie verlaten eer pastoor Milder er op verdacht w^s, kanonnen aangekomen. Het hoofd van de politie te Londen heeft vrijwilligers opgeroepen om dienst te doen als bij zondere politieambtenaren ingeval de toestand erger wordt. Telegrammen uit verschillende deelen van het land melden plaatselijke spoor wegstakingen en tengevolge daarvan plaatselijke ontwrichting van het zaken leven. Te Blackburn hebben duizend man het werk neergelegd. Naar Liverpool heeft de regeering drie oorlogsschepen gezonden, waarvan er een, de kruiser Antrim, is gearriveerd met 800 matrozen, die desnoods aan wal zullen gaan om de orde te helpen hand haven. .De bevolking is uiterst oproerig en den hongersnood nabij. De winkeliers hebben geen voorraden van levensmiddelen meer. Zelfs brood is haast niet te krijgen. Gebrek aan meel en aan steenkolen dwingen de meelfa brieken tot stilstand. De nijpende honger heeft ongetwijfeld talrijke plunderingen van winkels tengevolge gehad, maar de winkeliers duchten, dat de straks uitbre kende hongersnood plundering óp nog veel grootere schaal tengevolge zal heb ben. Er dreigt ook een ziekte onder het volk uit te breken, omdat de hongerige menigte allerlei ondeugdelijke eetwaren en half bedorven visch enz. verorbert. De gegoeden koopen een groote hoeveel heid blikjes op, alsof zij een beleg tege moet zien. Het trampersoneel dreigt met staking, terwijl op last. van het stakingscomité het werk aan de fabriek, die voor het grootste deel de- stad voorziet van elec- trisch licht, is stopgezet. In .Manchester is de toestand bijna gelijk als te Liverpool. Met de grootste moeite zijn er gister eenige treinen af gereden Niet onaardig is het de staking en haar eventueele gevolgen aan de hand van statistische gegevens te bezien. Enkele cijfers geven een duidelijker inzicht dan lange redeneeringen. Terwijl het Vereenigd Ko ninkrijk ongeveer een half millioen spoor wegarbeiders telt, zijn daarvan slechts een 25 procent georganiseerd (111.759 man). Toch hopen de leiiders, dat nog een 70.000 ongeorganiseerden aan het stakingsbevel zullen gevolg geven. Zelfs al macht dit het geval zijn, dan blijven er nog zooveel ongeorganiseerden over, die wellicht zich niet allen bij de beweging zullen aansluiten, dat de goede verwachtingen der spoorwegdirecties niet geheel ongerechtvaardigd zijn. Wat overigens een staking van den spoorwegdienst zou beteekenen, wordt reeds in verschillende Engelsche bladen uiteengezet. Elke dag, dat de dienst op de spoor wegen van het Vereenigd Koninkrijk ge staakt is, zou een verlies voor de maat schappijen beteekenen van 340.000 p. st. Ongerekend de abonné's, zouden er 3.580.000 passagiers geen treinen vinden om hen te vervoeren en 1.409.300 ton goederen zouden blijven liggen. Die cijfers kan men ontleenen aan de Ernstig en zwijgend, gelijk wachters, stonden de machtige dennen om het kerk je, waarin de vroegere bezitters van Har tenstein waren ter ruste gebracht. De stilte, die haar omringde, deed wel eenigszins de onrust in de ziel van het meisje bedaren, maar breidde ook een dieptreurige stemming over haar uit. Toen Erna op de zerk nederzonk, het hoofd steunend op de tot gebed gevou wen handen, had zij geen ander gevoel, dan de deemoedige erkentenis van alles waardoor zij in het leven gefaald had. De opgewondenheid der laatste dagen deed iedere schuld haar reuzengroot schijnen, in het halfduister tusschen de zerken knie lend, die nauwelijks duidelijk zichtbaar waren, stelde het meisje een aanklacht tegen zichzelf in. Eerst toen zij haar oogen smeekend ophief tot het cricifix, dat bo ven de laatste rustplaats haars vaders was opgericht, vond haar zielerust verlich ting. Het duurde geruimen tijd voor Erna de grafkapel verliet. Het was te Iaat ge worden om nogmaals naar de pastorie terug te keeren. Zij droeg daarom een knaap, dien zij tegenkwam, op, den sleu tel aan den pastoor terug te brengen. Zij zelf sloeg den weg naar den Rotten berg in, dien zij zog vaals met haar ^rog verslagen van den Board of .Trade, waar uit ook nog verder de groote economische beteekenis der spoorwegen blijkt. Het in de spoorwegen gstoken kapi taal bedroeg einde 1910 1.318.500.000 p.st., dus bijna het dubbele van het be drag der nationale schuld (720 millioen p.st.) Het totale aantal passagiers (zon der de abonné's) in het vorig jaar ver voerd 1.306.700.000; vervoerd werden verder 514.400.000 ton goederen. De passagierstreinen legden gezamenlijk 'n afstand van 266.800.000 mijlen af, de goederentreinen 154.500.000 mjjln. De opbrengst der passagierstreinen was ge middeld per mijl 47.38 d., die der goe derentreinen 95.40 d. De maatschappijen beurden 123.926.000 p.st. ,n.l. 52.759.000 p.st. van passa giers en 61.479.000 p. st. van goederen vervoer en ongeveer 9.688.000 p.st. uit andere bronnen (kanalen, stoombooteny hotels enz.) Die cijfers geven wel den indruk van een reusachtige schade, die door een spoorwegstaking zou worden teweeggebracht, maar die zeker nog in het niet valt bij de schade, die aan het geheele bedrijfs- en maatschappelijke leven zou worden toegebracht, nadeel en waaronder dan vooral de eigenlijke volks klassen het meeste zouden lijden. De toestand in Portugal schijnt met den dag slechter te worden. De Lissabonsche correspondent van de /Times" heeft Dinsdag wederom naar Badajoz op Spaansch grondgebied moe ten reizen om het volgende aan zijn (blad te kunnen seinen. De censor heeft mij gisteren belet te seinen dat de Portugeesche consul te Orense het Voorloopig Bewind heeft me degedeeld, dat talrijke Portugeesche mo narchisten in die streek dagelijks in het openbaar militaire oefeningen houden. Allen zijn goed gewapend en uitstekend uitgerust. Volgens de Spaansche regeering zou den 200 van deze royalisten zijn uit gewezen. Een ritmeester en een wachtmeester van het 7e regiment cavalerie te Almei da in garnizoen, zijn voor een paar nach ten gedeserteerd en de grens overge trokken, om zich bij de royalisten in Spanje te voegen. Nimmer heeft de censuur zoo streng gewerkt als in den laatsten tijd. De Temps-correspondent in de Spaan sche hoofdstad seint, dat nabij Valenga op de Spaansch-Portugeesche grens 200 geweren zijn gevonden. De Portugee sche royalisten zien hierin een krijgs list van het voorloopig bewind, om de groote uitgaven te rechtvaardigen, be- noodigd voor het onderhoud der troe pen. Dagelijks moeten, volgens berichten iit andere bladen, republikeinsche sol daten, die naar de grens gezonden zijn,] deserteeren en overioopen naar de roya listen. Behalve over deze onheilen wordt nog uit Badajoz aan het Berl. Tagebl. gemeld, dat gedurende de laatste dagen aardschokken in geheel Portugal angst en schrik te weeg brengen. Vooral in het zuiden des lands voelt men dage lijks schokken van toenemende sterkte. Volgens de „Seculo" werden te Mer- der bestegen had. Ongeveer een uur naaat Erna Ama lienhof verlaten had, kwam daar onver wachts voor den heer des huizes bezoek. Met weerzin werd dit door den heer von Glockner, die zich met zijn gast in zijn werkkamer bevond, vernomen. Wat komen die nu doen? sprak hij. Nu is er voor de eerste uren op geen gezelligheid meer te rekenen. Als ik u een voorslag mag doen, zou ik u wel willen vragen om mij een paard te laten zadelen, om naar Harten stein te rijden. De goede pastoor zou het inij, geloof ik, kwalijk nemen, als ik de streek verliet, zonder hem bezocht te hebben. Een kapitaal idéé! zoo stemde de landheer toe. Het zou onzen getrouwen zieleherder hard vallen, als hij later ver nam, dat ik u zelfzuchtig alleen voor mij had behouden. Eenige minuten later kreeg Steinfels het schoone rijpaard van von Glockner zelf, dat hem spoedig naar het dorp Hartenstein voerde. Het dier was vol doende met den weg bekend en zoo ging 4e tocht voorspoediger, hoewel de ruiter. tola, Albuseira, Boliqueim'e en andere plaatsen in het zuiden van Portugal! aardschokken waargenomen, die tien se* conden duurden. De verschrikte bevol king vluchtte de straten op en velen snel den in nachtgewaad naar het vrije veld en de bergen. Menschen schijnen nieti omgekomen te zijn, maar de aangerich te schade is zeer aanzienlijk. Bij Lagos veroorzaakte een ontzettende vloedgolf, die door de aardbeving was ontstaan, een groote paniek. Verschrikking dus aan alle kanten1. Hoe lang zal het nog duren voor we! van krachtdadig optreden der monarchis ten hooren I GEMENGD. Sir H. Dalziel heeft bij het Lager huis een wetsontwerp ingediend oin Home Rulein Schotland in te voeren. Daar zal 't mettertijd wel toekomen, als de regeéring het oogenblik geschikt acht Bij de cavalerie-oefeningen te De- breczin (Hongarije) heeft een soldaat geschoten in de richting van den generaal Pockzuli. De manoeuvres werden gestaakt en de soldaat werd in hechtenis genomen. Hij verklaarde dat hij den. generaal had willen dooden om zich te wreken wegens een onverdiende straf, welke hem was opgelegd. Uit Lissabon wordt aan de Köl- nische Zeitung geseind, dat gisteren in een vergadering van de partij der Camacho Braamcamp, de president der Constituinte met een meederheid van 47 stemmen candidaat voor het presidentschap der republiek gesteld is. De beleediging der Duitsche vlag te Axcles-Bans heeft zoo'n vaart niet geloopen. Een Fransch industrieel had verzocht uit een hoeveelheid uitgestoken vlaggen uit een Restaurant de Duitsche te verwijderen, hetgeen geschiedde. De Duitsche regeering toont zich dan ook heelemaal niet beleedigd. Koninklijke besluiten. Bij Kon. besluit is aan den luitenant ter zee 2e kl. W. J. H. van-Straaten, in Oost-Indië eervol ontslag uit den zeedienst verleend zijn benoemd en aangesteld bij het personeel van den geneeskundigen dienst van het leger in Ned.-Indië, tot tij delijk officier van gezondheid 2e kl. dr. G. Krause, en A. Ch. Thingberg Thorrï- sen. R. K. Esperantisten. Op de zitting van het tweede Inter nationaal R. K. Esperantistencongres gaf pastoor Parker uit Ierland een schema van de Int. Cath. Defence Union, welke vereeniging bedoelt alle Katholieken te vereenigen ter wille van de verdediging der Kath. zaak. Hierop trad de Eerw. broeder Isedore, directeur van het Kon. Blindeninstituut te Woluwe bij Gent (België) op, om Esperanto als middel der blinden aan te bevelen. Naar aanleiding van deze inleiding, deelde de voorzitter mede, dat ook aan het blindeninstituut te Grave Esperanto reeds in beoefening is. in gedachten verzonken, al spoedig den teugel op den hals van het paard liet rusten. Velden, weiden, struiken en boomen reed hij achteloos voorbij; hij zag slechts Erna Harneck voor zich, zooals zij, in tranen uitbrekend, te midden van het lied, dat zij hem vroeger zoo vaak had voorgezongen, ophield. Hij kon den twee strijd in zijn gevoelens nauwelijks lan ger verdragen. Pastoor Milder wandelde, zijn brevier biddend, tusschen de door juffrouw Mina zorgvuldig beplante bloembedden van zijn tuin. Zoo juist had een dorpsjongen hem den sleutel teruggebracht en hem ge meld dat de freule naar Amalienhof was teruggekeerd, toen de pastoor verwon derd opzag: de hoefslag van een paard, dien hij vernomen had, was bij zijn tuin poortje plotseling verstomd. Wat ver raste het den grijzen priester, toen baron! Steinfels uit het zadel sprong. Mijn waarde heer pastoor, riep Hans Otto al uit de verte. Ik kon mij niet da vreugde ontzeggen, u te komen bezoekerf nu ik, dank zij een uitnoodiging van den heer von Glockner, op Amalienhof ver* toef, {Wordt vervolgd.^

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1