17 BUITENLAND. Erna von Harneck. BINNENLAND. 2e Jaargang, No. 564. 3)e Zeidóohz Qou/twnt Bureau OUDE SINGEL, 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, f 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post ƒ1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Donderdag Augustus 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Drang naar hooger. 't 11 eet Immers, dat wij leven in een tijd van materialisme; een tijd, waarin 'de menschen al meer en meer Inzien, dat alles maar stof is en anders niet? Lak! Die menschen maken dat elkander wijs, maar in den grond van hun hart haken ook zij naar 't onstoffelijke. Een nieuw bewijs hiervoor leverden dezer dagen een paar duizend Berlijners. Dr. O. L Ha'nisch, de groote meesfer van de nieuwe leer, Mazdazuan geheeten, had in de kranten geadverteerd, dat hij Dondeidag 10 Augustus zou optreden, om discipelen te werven. Eu zie, niet tegenstaande het dertig graden Celsius warm was in de Beethoven-zaal, bleef er bijna geen stoel onbezet. De hitte <had een paar duizend Berlijners niet de lust kunnen ontnemen een paar uur lang stil te gaan zitten in een benauwde atmosfeer. En wat was de drijfveer? Dr. Ha'nisch sprak op zijn manier over de onstoffelijke dingen, propaganda ma kend voor zijn Mazdazuan-gemeente. Maar als dan in de menschen niet werkelijk een drang naar hooger school, waarom zouden dan dergelijke predikers steeds aanhang kunnen vinden? algemeen overzicht. Sinds Maandag is, zooals wij reeds meldden, een groote verbetering in den toestand van den Paus gekomen. De lichte koorts is geheel ge weken, maar, volgens een bericht van dien datum aan de „Köln. Volksztg." zijn de genee&heeren nog zeer voorzichtig en zij staan den H. Vader slechts toe, om gedurende enkele oogenblikken het bed te verlaten. Voorloopig zijn, zoo luidt het bericht verder, melk, bouillon en eieren, nog de eenigste voedingsmiddelen, wel ke de Paus opneemt. Z. H. drinkt boven dien nog tamelijk veel mineraalwater, hetgeen goed is voor de nieren en door de dokters tegen het jichtlijden werd aanbevolen. Ondertusschen heeft men in de vroé- gere slaapkamer, welke op de derde ver dieping ligt, en die Z. H., zoodra hij weer in staat is bezoeken te ontvangen, .weer zal betrekken een binnenmuur weg genomen, zoodat de slaapkamer nu veel grooter en frisscher geworden is. Van de dienstdoende geheime kamer- heeren uit den geestelijken stand, die op het Vaticaan wonen, is alleen mgr. vorst Sapieha tegenwoordig; de beide andere, mgr. Sanz de Samper en mgr. Caccia Dominioni zijn op vacantie. Al- alleen de kardinaal staatssecretaris laans, zijn zusters en nichten houden den H. Vader overdag gezelschap. Twee maal daags komen de bloedverwanten van den Paus thans een bezoek bren gen, n.I. 's morgens in de vroegte én bij het aanbreken van den avond, het bezoek duurt telkens 2 uur. De Pauselijke majordomus, mgr. Bis- FEUILLETON. Naar het Duitsch. 92) Reeds bij dit vluchtig, half ter sluiks gedaan onderzoek, ontging het hem niet, wat hem in 't verloop van den dag tot zekerheid werdde voornaamste veran dering van freule von Harneck bestond nie: hierin, dat zij ouder geworden was, er bestond iets geheel anders. In de grauwe oogen lichtte een warmer, zach ter straal; doortinteld van geest schitter den zij in als 't ware verheerlijkt licht een taal sprekend, die hem nog niet dui delijk was. Van wien hebt gij bericht, kind? zoo onderbrak tante de algemeene stilte. Van Nesthausen. Mevrouw v. Eich- stett schrijft mij, dat zij mijn lieveling dagelijks bij zich noodigt. De kleine man schijnt zeer naar mij te verlangen. - Is oberstlieutenant von Eichstett commandant van het garnizoen daar? vroeg Steinfels daarbij. Het was de eerste maal, dat hij het .woord tot freule von Harneck richtte; hij leti bracht sdechts een middagbezoek en van de leden van 't H. College wordt alleen den kardinaal staats-secretaris; Merry del Val toegelatende andere purperdragers en de leden van het diplo matieke corps imoeten zich tevreden stel len met de berichten, die zij op het Va ticaan kunnen bekomen. Het laatste nieuws dat Reuter ovel den toestand seinde luidt als volgt De gezondheidstoestand van den H. Vader wordt steeds aanmerkelijk beter. Hij stond hedenmorgen vroeger dan ge woonlijk op. Eerst rustte hij uit in een fauteuil, in zijn s laapvertrek, om' vervol gens een weinig heen en weer te1 loopen. Daarna zette hij zich aan een schrijftafel en deed eenige loopende zaken af. iDe Paus ontving kardinaal Merry del Val en onderhield zich met dezen. Na een bespreking, die het Engelsche ministerie van handel en de spoorweg maatschappijen gehouden hebben, gaf men te kennen dat men den (toestand donker inzag. Men vreest dat de algemeene spoorwegstaking op handen is, daar de spoorwegmaat schappijen op het oogenblik besloten zijn om niet toe te geven aan den eisch der beambten om een rechtstreeksche samenkomst te houden. Ook in het Lagerhuis is gister de sta king ter sprake gebracht. Minister Lloyd George verklaarde dat de regeering ge schikte middelen tracht te vinden ter voorkoming en beperking van den strijd in dè verschillende bedrijven, in overleg met de vertegenwoordigers der werkge vers en arbeiders. Hij deed een beroep op de werkgevers om geduld te oefenen en hunne toevlucht niet te nemen, tot maatregelen, die de stakers zouden kun nen prikkelen, waardoor de moeilijkhe den vermeerderd zouden worden. Hij deed ook een beroep op de spoor wegbeambten om geen uitvoering te ge ven aan hunne bedreiging om binrten 24 uren in staking te gaan. Dit dreigement was een fout, omdat er geen tijd werd gelaten voor een schikking. Mocht er een staking uitbreken, dan zou het de plicht der regeering zijn de spoorwegen ten koste van wat dan ook, te bescher men en eveneens de rechten der ar beiders. j j De toestand, zoo zelde de minister, is weliswaar ernstig, maar niet onrustba rend; hij eischt een optreden, krachtig, maar tevens voorzichtig, zoodanig, dat het vertrouwen ongeschokt blijft. De regeering is van plan zoowel arbeiders als werkgevers gerechtigheid te doen wedervaren. Minister Churchill gaf een algemeen overzicht van den toestand, maar ge waagde niet van de dreigende spoorweg staking. Wel deelde hij mede, dat te Liverpool geen verdere ongeregeldheden hadden plaats gehad en dat de zaken te Manchester stilstaan, zonder dat echter de orde werd verstoord. Hij achtte het den plicht der regeering om bij een mogelijke staking aan de groote spoor wegen, die voor het land onmisbaar zijn, met het oog op de voorziening met levens kon niet verwachten, dat zij anders haar gelaat geheel naar hem toe zou wenden. Vriendelijk bevestigde .zij, wat hij vroeg, sprak over haar verwanten, het garnizoen, de kamenier van haar broeder Maar ofschoon zij moeite deed, om het onderhoud voor te zetten, ontstonden er toch bedenkelijke pauzen. Erna's voornemen werd sterker, nu zij weder tegenover Hans Otto zat, terwijl deze zijn nauwelijks herkregen gemoeds rust met beangstigende snelheid voelde verdwijnen. Het grootste deel van den dag brach ten de lieeren buiten door. Het schonk den landheer vreugde, zijn jongen vriend in woud en veld rond te voeren en hem te toonen, hoe alles stond, hoe hun vroe ger samen besproken plannen waren uit gevoerd. Erna was gedurende dezen tijd in de broeikas bezig, zij verplaatste de planten en droeg bijzondere zorg voor de varens mevrouw von .Glockner's trots. Bij deze werkzaamheden werd zij door de heeren aangetroffen. Oom, Glockncr trad zoo onverwacht met den gast binnen, dat zij den schotel, waarin stekjes der fij ne planten stonden, niet kon neerzette.n. Haar handen beefden, zij moest zich diep voorqver buigen o,m het rood te ve.rber- middelen, aan personen, die daarbij aan het vv'erk blijven, volledige bescherming te verzekeren, en te voorkomen, dat een groote ramp, een catastrophe, als gevolg van den stilstand van het maatschappe lijke raderwerk, het volk zou treffen, en hij verklaarde zeker te zijn, dat niemand zou veronderstellen, dat de regeering, zoo de nood drong, voor een krachtig op treden zou terugdeinzen. Lansbury van de arbeiderspartij pro testeerde in heftige termen tegen het optreden der troepen tijdens de staking. Op het oogenblik zijn de vooruitzichten nog niet zeer gunstig, ofschoon er nog niets officieels is bekend gemaakt omtrent de conferenties van minister Buxton met de vertegenwoordigers van beide partijen. De persagentschappen verklaren, dat de maatschappijen blijven vasthouden aan de bemi'ddeiingsovereenkomst van 1907 en zich onwillig betoonen in besprekin gen te treden met de vertegenwoordigers der bonden. De conferentie van den minister met de gedelegeerden der arbeiders duurde tot 7 uur 45. Volgens het gerucht zal de conferen tie hervat worden en waarschijnlijk tot laat in den nacht duren. De Midland-, Great Northern, Great Central en North Western-maatschap-, pijen hebben de passagiers gewaar schuwd, dat biljetten naar Manchester en verder of naar Liverpool slechts op ri sico der reizigers worden afgegeven, en dat de maatschappijen niet instaan voor de aankomst van de treinen aan deze stations. i Er worden in het "groote militaire kamp van Aldershot omvangrijke maat regelen genomen ter verzekering van van den treinenloop, voor het geval een staking mocht uitbreken. Alle beschikbare soldaten hebben be vel ontvangen zich gereed te houden om onmiddellijk dienst te doen op de trei nen en naar schatting zullen 25000 iman binnen enkele uren kunnen vertrekken. Soortgelijke toebereidselen zijn ge troffen in alle militaire stations van Engeland, Schotland en Wales. gemengd. Prins Hendrik XVIII von Reuss jonge linie is Dinsdagavond in den trein tusschen Schweinfurt en Würzburg door een beroerte getroffen. Hij was dadelijk dood. De prins was in 1886 gehuwd met Charlotte hertogin van Mecklenburg- Schwerin en woonde op het kasteel te Ludwigslust, waar onze Koningin en Prins Hendrik hem dikwijls bezocht heb ben. Tot de Russische officieren van de intendance, die weldra voor den rechter zullen verschijnen wegens onregelmatig heden, behooren 9 kolonels en 8 kapi teins. Zij hebben staatsgelden verduis terd ten bedrage van bijna een millioen roebel. Pas zes weken geleden zijn 66 andere officieren en ambtenaren van de admini stratie wegens oneerlijk beheer van gel den veroordeeld. gen, dat plotseling haar gelaat overtoog. Des avonds moest Hans Otto vertellen van Falkenhaus. Een lastig geval wilde hij dat keerpunt zijns levens niet aanroe ren, waaraan hij thans weder zoozeer herinnerd werd. Daarna sprak hij, toen hij 't over 't eerste jaar had, meest van de familie .Branden, vader en dochter, hun voorkomendheid dankbaar geden kend. Steinfels deed deze mededeeling volko men zonder bijbedoeling, Erna echter zocht in zijn woord een dieperen zin. Juf frouw Branden zou alzoo degene zijn, met wie baron Steinfels op 't punt stond zich te verloven. Zij dacht hierover zoo zeer na, dat zij njet eens hoorde, wat Jjij van de familie Rainer vertelde. Eerst toen de heuvel-colonie ter sprake kwam en druk gesproken werd van de houtves terswoning verlevendigde haar belang stelling en vroeg zij naar Frans en Anne- marie. Eenigen tijd werd het gesprek alleen tusschen Erna en Steinfels gevoerd. Maar het verzoek om muziek te maken, dat mevrouw von Olockner argeloos deed sloeg zij af op een wijze, die aan haar vroegere heftigheid herinnerde. Op dezen avond sliep zij niet zoo spoe dig in. Erna had besloten den volgenden na middag haa.r vrienden in het dorp Har- Nog altijd duurt de sabotage op de Fransche spoorlijnen voort. Nu komt weer uit Perpignan bericht, dat eergisteren tusschen de stations Estagel en Montner telegraaflijnen zijn doorgesneden en een hoeveelheid draad is meegenomen. In Tanger loopt het gerucht, dat de ex-Sjah van Perzië, Mohamed Ali Mirsa, zich weer heeft ingescheept om de verdere ontwikkeling der dingen op een stoomschip in de Caspische Zee af. te wachten. De nederlaag van Reschid es Sultan heeft onder de aanhangers van de constitutioneele partij groote geestdrift gewekt. De binnenlandsche moeilijkheden, waarmede de jonge Portugeesche repu bliek te kampen heeft, schijnen zich iederen dag te vermeerderen. Hoe weinig er o.a. op de troepen valt staat te maken, blijkt uit het volgende telegram van den Lissabonschen correspondent van de „Lok. Anz.", dat eerst privatim naar de Spaansche grens gezonden en eerst daar aan dë draad is toevertrouwd: Van de Portugeesch-Spaansche grens worden voortdurend talrijke nieuwe deserties van troepen en officieren gemeld. Zoo moet, volgens betrouwbare berichten, van 120 man cavalerie, die naar Guarda waren gezonden, bijna de helft met paarden en al gedeserteerd zijn. Ook wordt thans ver nomen, dat talrijke reservisten de grens zijn overgetrokken. De weer- en oogstberichten uit Eng., Indië klinken nog steeds zeer ongunstig en een dreigende hongersnood staat voor de deur. Delhi is het middelpunt van de regenlooze streek. De prijzen der ver- bruiksmiddelen stijgen. Onder deze om standigheden zullen de militaire oefenin gen in Delhi wel niet plaats hebben. Sedert het midden van de vorige week is Philipp Adam, boekhouder van de spaar- en leenbank te Niedermodau in het Odenwald, afwezig. Een Zondag bijeengeroepen algemeene vergadering van de leden ontdekte, dat er een tekort van 800.000 Mk. was. De raad van toe zicht is bereid 300.000 Mk. bij te passen, maar voor het dan nog ontbrekende halve millioen zullen de leden moeten op dokken. De Duitsche torpedoboot 21 kwam gisternacht met de torpedoboot 14 aan de Oostkust van Langeland in aanvaring. 21 werd zwaar beschadigd en 14 nam de bemanning van de gezonken boot, die geen verliezen leed, aan boord. Beide booten waren oude en kleine torepdo- booten. Koninklijke besluiten. Bij Kon. besluit is benoemd bij het reserve-personeel der landmacht bij het personeel van den geneesk. dienst, tot reserve-officier van gezondheid 2e kl. I. H. J. Vos, arts is benoemd tot lid van de staatscom missie ingesteld ten einde te dienen van advies omtrent de vraag welke maatre gelen zullen zijn te nemen om te komen tot herziening van de bestaande verhou ding tusschen het Gouvernement en de tenstein te gaan bezoeken. Dan bedacht zij, hoe zij gelegenheid vinden zou, om Steinfels haar mededeeling te doen, die zij hem s chuldig meende te wezenHij wilde toch niet lang meer blijven. Haar hart loosde alleen reeds bij de gedachte daarvan, maar zij spak tot zich zelf: Ik zal dan kalmer wezen. Het moet en zal mijn afscheid van dien vroe- geren tijd zijn. Hoe zij het zou aanleggen, haar be zoek aan de pastorie te brengen, wist zij zelf nog niet. Maakte zij haar plan be kend, dan zouden de Glockners natuur lijk een gemeenschappelijken tocht naar Hartenstein voorslaan. Hoe zich echter op andere wijze een gelegenheid te ver schaffen. Het was te ver om tweemaal den weg te voet te maken en ook was zij huiverig, in de schemering der haar vreemd geworden weg door het woud af te leggen. Gedurende de lunch vertelde Olockner allerlei vermakf£jke gebeurtenissen uit zijn jonge jaren en schertste met tante Marie, zijn woorden begeleidend met zijn hartelijken lach, die Erna vroeger in opgewekte stemming placht te brengen. Ditmaal zat ze stil en verstrooid aan ta fel, af en toe zich geweld aandoende om deel te nemen aan het gesprek. Zij zat maar te beftenken, hoe zij het aanleggen Protestantsche Kerk in Ned.-Indië, jhr« J. D. Six, adviseur-honorair bij het de* partem ent van Koloniën. Raad van State. Bij Kon. besluit is benoemd tot lid van de afdeeling van den Raad van State voor de geschillen van bestuur de heer mr. J. Oppenheim, lid van dien Raad. De heer Oppenheim heeft krachtens; dit besluit in de gisteren gehouden open* bare vergadering van genoemde afdee ling van den Raad van State zitting g-e* nomen. Mijnontginning. De minister van landbouw', nijverheid en handel heeft eene commissie inge steld, aan welke is opgedragen het uit brengen van advies aangaande de wij zigingen, bedoeld in art. 9, eerste lid van de wet van 27 Apil 1904 (Stbl. no. 73), houdende nadere bepalingen betref fende de mijnontginning, met wijziging) der wet van 21 April 1810 (Bulletin des Lois no. 285), vastgesteld bij Kon. be sluit van 22 September 1906 (Stbl. no. 248) mijnreglement 1906. Tot voorzitter is benoemd de heer O. Blankevoort, hoofdingenieur der mjjnen te Heerlen en tot secretaris de heer mr. P. H. Ritter Jr., adjunct-commies aan het departement van landbouw, nijver heid en handel, te 's Gravenhage, Wettelijke winkelsluiting. Naar uit 's Gravenhage gemeld wordt; kan weldra de indiening tegemoet ge zien worden van een wetsontwerp tot vaststelling van een sluitingsuur voor win kels. Het ontwerp zal nagenoeg gelijk zijn aan het wetsontwerp, waartoe destaais- commissie voor den middenstand in dertijd geadviseerd heeft. Verschenen is voorts het rapport van de Studie-Commissie, benoemd door het Nationaal Comité voor vervroegde win kelsluiting, omtrent het ontwerp-wet op de winkelsluiting, gelijk dit is voorgesteld door de Staatscommissie voor den han- deldrijvenden en industrieelen Midden stand. Het rapport komt tot de conclusie bij de Regeering aan te dringen op: verplichte winkelsluiting tusschen des avonds negen uur en des morgens vijf uur; j beperking van het aantal dagen, waar op eerst des avonds te elf uur gesloten moet worden, tot het allernoodzakelijkste; waarbij aan den Gemeenteraad enkel da bevoegdheid te verleenen om op ten hoogste 14 dagen in het jaar het sluitings uur uiterlijk op des avonds elf uur te bepalen verplichting van den Gemeenteraad ora een sluitingsuur, vroeger dan negen uur des avonds, vast te stellen, wanneer dat verlangd wordt door een meerderheid van 2/s der betrokken winkeliers en bevoegd- verklaring van -den Gemeenteraad om ook zelfstandig over te gaan tot het instellen van zulk een sluitingsuur; beperking van den arbeid van het per soneel ten behoeve van het winkelbe- j drijf in dien zin, dat die arbeid uiterlijk zou, om dezen namiddag van Amaliën- hof weg te komen. Onverwacht kwam er hulp. Oom zeide, dat er een bezending vrachtgoed was aan- gekomeen, die terstond moest worden afgehaald. Peter kon wel de oude brik ne men, Frans, sloeg de vrouw des huizes voor, dan maak ik van de gelegenheid gebruik, om door de huishoudster eenige boodschappen in de stad te laten doen. Mijwei vrouwlief. Na tafel volgde Erna haar tante in de slaapkamer, waar deze een middagdutje placht te gaan doen en zeide zoo onge maakt mogelijk Als ik wat later terug kom, maak u dan niet ongerust. Ik zou met dit mooie weder wel eens een flinke wandeling wil len doen en ga dan misschien een kwar tiertje naar ons dorp. Tante Marie knikte. Zij placht scherp waar te nemen en zag dadelijk, dat Erna leed. Morgen middag, zoo dacht zij met beklemd hart, zullen die twee weer van elkander gaan om juist door dit samen- trefefn nog erger gescheiden te zijn dan ooit te voren. Mevrouw von Glockner had stellig een andere oplossing ver wacht, stelliger dan zij wel had durven zeggen. OXCordt veivolgd.^

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1