14 Erna von Harneck. BUITENLAND. 2e Jaargang, No. 562. e ©oii/Kmt Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAO, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, I 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, f L30 per kwartaal. Franco per post f 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Maandag Augustus 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent Ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiengevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regel-25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Wegens den Feestdag van O. L. Vr. Hemelvaart zal „De Leidsche Courant" morgen NIET verschijnen. BIJ HET GOUDEN JUBILÉ VAN DEN HOOGEERW. HEER N. J. SMEULDERS, DEKEN VAN NOORDWIJK, PASTOOR VANWARMOND. Als onze gouden jubilaris had gewe ten, dat ik voornemens was iets ter Zij ner huldiging te schrijven, dan weet ik zeker, dat hij gezegd had: Doe dat maar niet, m'n jongen." Echter bewonde- ftng voor den grijzen Herder, erkentelijk heid en liefde jegens hem', zetten miij aan al is het in 't kort openlijk'een woord van hulde te wijden aan onzen beminden jubileerenden Pastoor, Deken •N. J. Smeulders. Vooraf eenige biografische bijzonder- nacms n duaueiu van utn neer mers J V.. bijgestaan in het opsto- van hazen door het houden van een tbak. Bekl. ontkende; hij is niet in jachtveltd geweest. Homvoert is bij gekomen, toen bekl. met V. 's nachts het wandelen was. Zij hadden niets hein en zaten beiden aan den publie- i weg. J. V., de tweede bekl,, in deze k, legt een soortgelijke verklaring af. t. H. heeft even na 12 uur een schot Wen lossen; hij heeft het schot niet afgaan. Duidelijk nam hij echter ir, dat h'. met een lichtbak en V. met geweer liep. In hun gezelschap was een derde, die get. wilde betrappen, h waarin hij niet slaagde. Eisch tegen r f4 of 4d. J. v. d. M. en anderen, hebben met motorvaartuigen te snel gevaren in Rijn tusschen Leiden en Leiderdorp getuigen worden gehoord de veld- hters Letscher en Oudshoorn van lerdorp. Eisch tegen ieder f5 of 3d. de W., .arbeider te Roelofa- dsveen, heeft onder Oegstgeest Ier concent gebaggerd, isch f3 of 2d. vaKorgamsal wordt voorj sociaal-dem< leen iets tc zelfs door men een z schappelijk' Roomsche alle tijdeh er nog het een volmaa ze tijd te 1 De gilder moet zijn, bevorderen den arbeid» man niet t< stempel van Zij zijn omdat zij zi anderde tiji ment erin v Nu echtt Roomsche rechtstreek ren der st« ders, het waarop de de en ree) maken. Spreker dat blijkba is (verschil ping zicht! Daardoor i om' voorui goederen verdeeld z die klove worai v de R., arbeider te K a t w ij k a. Z e e it in de duinen geloopen, anders dan ifgegraven paden en wegen. Bekl. ont- ie, in verband waarmede de zaak i aangehouden, evenals die van P. arbeider te Katwijk a.d. Rijn, die aan dezelfde overtreding had schul- gemaakt. L S., timmerman te Katwijk a. d. -J heeft onk.in.Aej-alen uus, St. Matthias-parochie bestuurd door den eerbiedwaardigen, volijverigen man, die nu het gouden jubilé zijns priesterschaps taiag vieren. Véél heeft hij in dien tijd gearbeid, véél goeds tot stand gebracht, en daar- omvéél, zeer veel dank zijn we hem' verschuldgid. Niet tevreden alleen met nauwgezette betrachting van zijn herderplichten, heeft de onvermoeide Herder jaar-in, jaar-uit FEUILLETON. Naar het Duitsch. Öl) De tijd, welke men nog bleef praten, scheen hem eindeloos lang toe. Geen wonder dat hij terstond van zijn plaats op stond, toeii mevrouw von Glockner, haar man aansprekend, te kennen gaf, dat het nu voor allen tijd was om ter ruste te gaan. Dezelfde kamer, die .Steinfels jaren ge leden bewoond had, was voor den on- verwachten gast ingericht. Deze opmerk zaamheid van zijn gastvrouw deed hem op den drempel een oogenblik terug schrikken. Het scheen hem of de hooge ruimte van een drukkenden last vervuld was, die hem het ademhalen belette. Hij wierp de beide vensters wijd open en liet de nachtelijke koelte om zijn gloeiende slapen spelen. Het hoofd geleund tegen den steenen kolom die zich in het mid den van het raam verhief, stond hij langen tijd bewegingloos. Enkele afgebroken .Woorden kwamen over zijn lippen. Hans .Otto verkeerde in onbeschri/felij- veel meer gezorgd en gewerkt, gege ven en opgeofferd, dan van h.em' ge- wenscht of gevraagd mocht worden. De hoofdtrek in dat edel echt priester karakter is de groote, altijd wakendei,, op alles bedachtzame zorg voor het heil dergenen, die hem, als zijn schapen zijn toevertrouwd. En dit niet alleen met betrekking op hun geestelijk welzijn, neen, bedeeld als hij is, met open oog, en ruimen blik ook in stoffelijke belangen en aangele genheden, is hij steeds bereid met raad en daad een ieder vah dienst te zijn. Zijn groote, veelzijdige ondervinding heeft menigeen den weg gewezen naar geluk en welslagen. Als we wijzen op Deken Smeulders' zorgvolle werkzaamheid die vooral op de toekomst gericht is, denken we al spoedig aan iets, waarop zijn zorgend hart en milde hand op bizondere wijze is bedacht geweest: het R. K. Onderwijs hier ter plaatse. De bouw van de groote prachtig-ingerichte Sint Nicolaas.school, heeft hierop den kroon gezet en zal voor alle volgende jaren Pastoor Smeulders stempelen als de groote zorger vopr .Warmonds Roomsch onderwijs. Nog veel meer zouden we kunnen noe men en den lezer verhalen van zijn ar beid voor het Katholiek vereenigings- en congregatieleven, van Zijne liefde voor den luister van Gods Huis, maar hoe veel wij opsommen, altijd blijft nog meer te noemen over. Doch Zijne pa rochianen, z ij weten, wat de thans ju- bi leerende grijsaard voor hen gedaan heeft, zij kennen zijn algeheele toewij ding en opofferende vaderliefde, al ne gentien jaren lang, en ik ben overtuigd,- dat zij in deze blijde jubeldagen vooral, hun dankbaar hart zuilen toonen, dank bare harten, die zich uiten in juichenden geestdrift, waarmee zij dezen avond hun goud-gekroonden Herder bij zijn „blijde incomste" in hun midden zullen ontvan gen, den jubel, waarmee zij morgen het gulden Mistij zullen vieren, de hartelijke gelukwenschen, die zij den Jubilaris zul len bieden en bovenal door het schoonste geschenk, wat zij hem brengen kunnen de H. Communie ter zijner intentie. Wij eindigen met een aansporing, ver schenen winter reeds, met het oog op de feesten van thans, in de St. Cecilia-ver- eeniging uitgespoken „Toont dan, parochianen, hoe gij Uw Herder eert, ,JHoe gij zijn Herderliefde beant woordt en waardeert Warmond. T. ALGEMEEN OVERZICHT. Wanneer het zoo nog eenige dagen doorgaat, zullen we de rubriek Buiten land wel kunnen opdoeken en doen ver vangen door een rubriek Hitte, branden en ziekten. Voor heden belet ons dit nog de sta king in Engeland, die maar gedeeltelijk schijnt te willen eindigen en de gelukkig vooruitgaanden ke opgewondenheid. Als hij freule Har- neck's wijze van begroeting en haar gan- sche optreden buiten verband beschouw de met het tooned bij het klavier, dan kon hij zich wel diets maken, dat zij vol komen had leeren vergeten. Die eerste indruk echter was het, die zijn hart ontroerde, die met betoovering tot hem sprak en hem weerloos tegen over het meisje gesteld had. Verre van haar was het hem niet zwaar gevallen te zeggen, dat hij geen liefde wilde, die tegelijk medelijden was. En nuDe ster ke man vreesde voor den kamp tegen zijn beter weten in. In freule von .Harneck's kamer was het licht reeds lang uitgeblazen, toen Hans Otto nog rusteloos door de zijne rondliep, zich beijverend om al zijn geest kracht bijeen te zamden op dat eene punt, hetwelk hij, als grondbeginsel van zijn geluk besloten had niet los te laten. In tegenstelling met zijn groote op gewondenheid, gevoelde Erna .Harneck een gansch bijzondere kalmte. De man, dien zij beminde, stond toch op het punt bij een ander datgene te zoeken, wat zij gemeend had hem niet te kunnen ver schaffen, onder den invloed als zij stond van een vooroordeel, waarmede zij opge groeid was. Zij zag nu de welkome gele genheid geboden, hem t§ zeggen, dat zij gezondheidstoestand van den Paus. De laatste berichten luiden nu bijna eenstemmig gunstig. Een invloedrijk persoon van het Va- ticaan deelde Vrijdag aan den correspon dent van de „Germania" mede, dat er den vorigen dag, Donderdag dus, zich een merkbare verbetering in 's Pausen toe stand had voorgedaan. De Paus voelde zich veel beter dan de vorige dagen. Naar de dokters verzekerden, was de koorts geheel verdwenen. De pijn en het gee- zwel aan de rechterknie waren aanzien lijk verminderd. Natuurlijk is alle gevaar nog wel niet verdwenen, maar het hart functionneert toch over het algemeen goed, hoewel er zich nog enkele onregel matigheden voordoen, die tot kalmeering met cafeïne behandeld worden. De Paus voedt zich uitsluitend met melk. Ook kardinaal Merry del Val verklaar de Zaterdag aan het corps diplomatique dat hij, zooals gewoonlijk iedere week ontving, dat de verbetering in den toe stand van den Paus aanhield. De hoofd zaak was om de zwakte van den Paus zoo spoedig mogelijk te boven te ko men. Intusschen is de belangstelling in de ziekte van den Paus betoond, reusach tig groot. Uit alle deelen der wereid ko men honderden telegrammen met ver zoek om inlichtingen. Monseigneur Bres san las een deel van die telegrammen aan den H. Vader voor, die zeer ontroerd er door was en mgr. Bressan verzocht al len, die inlichtingen gevraagd hadden, te bedanken. Donderdag waren de dokters om kwart voor zeven bijtten Paus; zij onderhielden zich met hem tot 8 uur Om half negen ontving hij toen zijn zusters en nichten, die tot 10 uur bleven. De „Osservatore Romano" zegt, dat de beterschap, die Donderdag kon worden .vastgesteld, voortgaat in dier voege, dat de toestand werkelijk bevredigend mag genoemd worden. Een vertegenwoordiger van het „Gior- nale d'Italia" heeft professor Petacci ge sproken. Deze zinspeelde zelfs op een aanstaand herstel des Pausen en hij sprak de overdreven geruchten tegen. De „Tribuna" heeft van den commis* saris van politie van de wijk, waarin het Vaticaan staat, de bevestiging ontvan gen van de gunstige berichten over den toestand van den Paus. De prefect van het apostolisch paleis heeft zijn vacan- tie niet onderbroken en de ceremonie meester is met verlof gegaan. Dat zou niet het geval zijn, als de Paus in levens gevaar verkeerde. [De staking in Engeland, die men reeds geëindigd had, is aldra door een andere vervangen, nl. van de voerlieden van de Great Northern en Midlands poren. De stakers zeggen, dat zij niets hebben uit te staan met de voerlieden, wier eischen in de conferentie met den minis ter van handel waren toegestaan. Er be staat vrees, dat deze spoorwegstakers handelen in overleg met de spoorweg- stakers te Liverpool en Manchester. De laatstbedoelden dreigen, dat zij de voer hem had leeren begrijpen. Aandachtig bad zij haar gewone avond gebed; toen zij daarna opstond, was zachte blijmoedigheid op haar aangezicht te lezen. i.< s '-.MUM*1 -v I.*. I IIM I f I Voor de beide jonge hulsgenooten den volgenden morgen aan het ontbijt ver- schenenn, spraken de oude lieden vol ernst over dit samentreffen. Daarover waren zij het eens: men moest trachten met de grootste ongedwongenheid den toestand te beheerschen. Mismoedig ver zekerde de heer von Glockner zijn echt- genoote, dat hij gedurende den nacht geen oog dicht gedaan had. Zij daarentegen keek haar man vrien delijk in het verdrietige gezicht en haar volle stem zeide met nadruk en ernst: Gij gelooft toch zoo vast als ik, lie ve man, dat niet het blinde noodlot de wereld regeert. Kon dit samentreffen niet een beschikking Gods zijn, opdat hetge- scheidene zich weder vereenige. Laat ons rustig afwachten, wat deze dagen zullen brengen. Glockner snoot omslachtig den neus en roerde nadenkend in een kop thee. Lieve vrouw.... begon hij verlegen. Als ik mij goed bedank, heeft üausOt- lieden bij de sporen en de vrachtdra gers van de gezamenlijke spoorwegen die in Manchester samenkomen, op zullen roepen, om Maandag te staken, tenzij het geschil ondertusschen is bijgelegd. De spoorwegstakers aan de Midland en Great Northern aldaar, die poogden de voerlieden en vrachtdragers, die dienen bij de naburige Noordwest-spoorweg, over te halen om ook te staken, slaagden hierin vooralsnog niet. Te Liverpool zijn Zaterdag nog 450 man troepen aangekomen. Onlusten al daar Zaterdagavond hadden een ernstig karakter. Het gepeupel verwoestte een 20-tal winkels en plunderde er verschei den. De politie werd gerequireerd om de straten schoon te vegen, doch werd krach tig aangevallen en met steenen geworpen. De bereden politie deed herhaaldelijk charges en vocht geweldig. De troepen sommeerden de menigte uiteen te gaan en hielden zich gereed te vuren, waarna langzamerhand de orde hersteld werd, hoewel hier en daar de schermutselingen voortduurden. Dagbladbureaux werden bedreigd. Eén politieagent werd gedood. Het station en St. Georges .Hall zijn tot hospitaal ingericht. ,Te Manchester heeft Zaterdag de nachtploeg van het Centraalstation het werk neergelegd, waarop de dagploeg dat voorbeeld volgde. Het werk van de portiers wordt gedaan door de opzich ters of andere ambtenaren. De kruiers hebben sedert ook gestaakt. De toestand wordt als ernstig beschouwd, omdat er voor deze staking geen gronden bestaan dan een vage sympathie met de ande ren, die insgelijks staken op even onvol doende gronden. De gemeentetramdienst te Glasgow is geheel in de war gebracht door de sta king van de wagenbestuurders en con ducteurs. Opgewonden tooneelen deden zich voor bij de verschillende remises. Elke remise was door stakers omringd en in verscheiden districten vielen zij el- ken wagen aan, die de remise verliet. De ruiten der wagens werden ingegooid. Omstreeks 20 menschen zijn gevangen genomen. Een 2000 menschen zijn zon der werk. Een feit, dat bewijst, hoe weinig men in handelskringen te Londen aan het zoo spoedig einde van de staking geloofde, haalt de „Matin" aan: Een groot han delshuis in thee heeft zich eergisteren avond nog laat verzekerd voor een som van 136000 pd. st. tegen schade, die de stakers zouden kunnen toebrengen aan zijn magazijnen en opslagplaatsen van 12 Augustus tot 12 September. De premie wans 5 pet. Deze firma lijdt dus een ver lies van 68.000 pd. st. la Portugal waar men steeds zoo hoog opgaf van de liefde voor de republiek van de soldaten, blijkt toch maar niet alles koele en ei te zijn. Uit Lissabon seint de correspondent van de „Vossische Zeitung", dat de mi nister van oorlog aan de regimentscom mandanten heeft gelast, iedere protestbe weging van de onderofficieren terstond to indertijd een verkeerde meening om trent mij opgevat en gedacht, dat ik een onaangename rol speelde.. Het ware toch misschien niet meer dan billijk in dien ik onzen vriend te verstaan gaf, dat slechts de schijn tegen mij was. Hij mocht anders eens denken, dat ik slechts in naam Katholiek was en de barbaarsche zienswijze huldigde, dat de beleedigde eer van een man door een uitdaging tot een duel is te herstellen. Mevrouw von Glockner lachte. Zij wist toch, dat het juist zijn groote genegen heid voor hun lieven beschermeling ge weest was, die hem indertijd deed hande len gelijk hij deed, omdat hij de gevol gen van Steinfel's weigering maar al te wel voorzag. In den grond der zaak had hij die weigering niet verkeerd gevon den, maar integendeel overal openlijk zijn bewondering voor dat karaktervol manne lijk optreden uitgesproken. Zij bepaal de er zich daarom toe te antwoorden Nu ja. Zeg er bij gelegenheid eens een woordje van, maar haal de zaak niet weder op. Wij weten niet, wat de arme jongen al van tegenstand en boosheid te lijden had. Juist Marie. Ik zal dat voor het af scheid bewaren. Het zou mij een onver draaglijke gedachte wezen, "als Steinfels mij ook tot degenen rekende die over hem met wapengeweld te onderdrukken. Het bevel is een gevolg van den dreigenden toon, waarin het verlangen om vergun ning tot het dragen van de officierssabel wordt gesteld. Dit schijnt in verband te staan met het volgende Terwijl de overwegende meerderheid van de troepen trouw aan de republiek blijft, is gebleken, dat het te Lissabon garnizoen houdende 16e regiment ïn hel te Beja liggende 17e regiment zeer om betrouwbaar zijn. 18 sergeanten, die schuldig bevonden zijn aan samenzwering tegen het staatsgezag, zijn in een vesting opgesloten. Het grootste deel der onder officieren en soldaten van het 17e regi ment heeft den kolonel gehoorzaamheid geweigerd om te toonen, dat hij als re publikein door monarchistische soldaten niet geëerbiedigd wordt. Intusschen heeft men de tegenwoor dige ministers een leelijke strop aange daan. In de Constituante heeft Barbo- ra, uit naam van de commissie, het amendement aanvaard, waarbij verklaard wordt dat de tegenwoordige ministers niet tot president van de republiek ver kiesbaar zullen zijn. Barbora stelt voor, een dergelijke bepaling voor de commis sarissen in de koloniën te maken. Arme ministers, nu is al hun werken voor niets geweest. GEMENGD. Verschillende bladen bevatten gis teren berichten over den toestand in Perzië. Een telegram aan de „Matin" uit Teheran bevestigt het bericht, dat de oud-Sjah zich 11 dezer te Barfrocsj, 160 K.M. ten noorden van Teheran, Jjevond. De stad Semnam, ongeveer 19Ó K.M. ten noorden van Teheran, is in handen gevallen van Sardar Arsjad, een officier van den oud-Sjah. Salor ed Douleh, de broer van den oud-Sjah, is van Ker- mansjah naar Hamadan vertrokken. De „Daily Mail" weet te berichten, dat Sultan Retsjid, een aanhanger van den afgezetten Sjah, te Firuzkah een ge vecht geleverd heeft tegen de Bach- tiaren, waarin hij zelf gewond en ge vangen genomen werd en zijn troepen den nederlaag leden. De „New York Herald" (Pa jsche uitgave) voegt er aan toe,, dat de oud- Sjah schijnbaar de gunst van Europa wil veroveren door zijn meer humane wijze van oorlogvoeren. Het Russische Keizerlijk paar, dat thans te Peterhof is, zal binnenkort op reis gaan naar Kiëf, om vervolgens gedu rende geruimen tijd, wellicht tot Octo ber, in de Krim te vertoeven. Uit Petersburg wordt aan de „Frankfurter Zeitung" geseind, dat de technische commissie .voor den bouw van de Zwartezeevloot besloten heeft twee Dreadnoughts op de staatswerven te la ten bouwen en een derde op de werf in Nikolajefsk. Verder zal de vloot met 9 torpedobooten versterkt worden. Uit Weenen wordt aan de „Kölni- sche Zeitung" geseind, dat volgens het Fremdenblatt de Oostenrijksch-Hongaar- sche regeering in de eerstvolgende zit ting van den Rijksraad een ontwerp over den staf braken. Ziet ge, daarvoor alleen is het al goed, dat ik hem meegebracht heb. Toen Erna binnentrad, vond zij het grijze echtpaar als naar gewoonte bezig met couranten en brieven. Ook voor haar was een sierlijk schrijven aangekomen; het dicht beschreven papier was van me vrouw Eichsett's hand. Zij had de lezing nog niet geheel be ëindigd, toen baron Steinfels verscheen. Erna vouwde het papier weder dicht en zag een wijle voor zich. De schrijfster verried haar, juist door. wat zij niet aan roerde, dat zij den waren grond had doorzien van haar vertrek, waarvoor Erna een noodzakelijk bezoek aan haar ge boorteplaats had aangegeven. Steinfel's oogen rustten herhaaldelijk op haar voorovergebogen gelaat. In de nuchtere verlichting van dien morgen moest hij bekennen, dat zij niet in haar voordeel veranderd was; haar wangen wajen afgenomen, om haar mond vond hij lijnen, die wanneer het leven gelijk matig verloopt, eerst later te voorschijn komen. Slechts het prachtige blonde haar omsloot in vroegere schoonheid het ge laat van het meisje. {V?ordt veivolgd.^

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1