BUITENLAND. BINNENLAND. 2e Jaargang, No 561, e £e\dóohe Sou^cmt Bureau OUDE SINGEL, 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAO, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, f 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post f 1-50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2l/« cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Zaterdag 13 Augustus 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels f 0.75, elke regel meer 15 een ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Qroote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN en een GEÏLLUS TREERD ZONDAGSBLAD. V* De Amsterdamsche staking. Merkwaardig is het verschil in stera- mental, waarmede tot het beginnen, en tot het eindigen der zeeliedenstaking werd besloten. De staking werd geproclameerd door een vergadering van 153 man, ze werd opgeheven door een bijeenkomst van ruim 700 man. Wat was dat dan een kleine minder heid, die haar wil doorgedreven heeft En wat heeft dan toch een groote massa zich eenvoudig op sleeptouw laten nemen. Trouwens, heel het verloop der staking heeft aangetoond hoe ongezond ze was. Terrorisme moest den aanhang ver- grooten en nog in het besluit tot ophef fing werd gebluft, dat het aantal stakers toenemende was. Waarom men dan toch het hoofd in den schoot lei? Omdat er op die manier steeds meer steun noodig was. Hier zijn we bij de kern der zaak. Steun ontbrak, wat ook geen wonder ,was, want deze staking miste totaal de instemming der publieke opinie. Zeer terecht schreef het H b 1 d. in een nabetrachting: Bij elke staking is een factor van overwegend belang: de openbare mee ning. Elk werkgever, elk industrieel zai minder last van de staking ondervinden naarmate zijn afnemers, en al degenen die indirect of direct met hem mede werken, meer zijn houding en gedrag goedkeuren. Dit geldt evenzeer van de werknemers ;en daarom is het van zoo groot belang, dat geen staking wordt aangegaan, welke niet blijvend op den steun der publieke opinie kan rekenen. Hierin is tevens de beste remedie tegen overijlde loonacties gelegen. Ja, 'tis geen kunst om de publieke opinie even op te hitsen, maar om haar blijvend aan zijn zijde te hebben, daar toe moet zij wel degelijk overtuigd zijn van het goed recht der partij, aan welke zij haar sympathie schenkt. Dat goed recht nu kan slechts wor den aangetoond langs den weg der eer lijke en openlijke onderhandelingen. En wordt deze weg ernstig betreden, wel, dan blijven vanzelf de meeste stakingen uit. Zoo levert hei Amsterdamsche geval een keer te meer een nuttige les voor de beste oplossing van arbeidsgeschillen. ALGEMEEN OVERZICHT. Zooals wij gister onder onze laatste berichten mededeelden heeft Z. H. de •Paus een aanval van hartszwakte gehad, [waarop een bezwijming volgde. Prof. Pé- tacci heeft toen een caffeine-inspuiting toegediend. Toch is naar de laatste be richten, de toestand van den Paus bevredigender. De inwendige organen 'functioneeren regelmatig. De pijn in de knie verdwijnt en de gezwollenheid ver mindert. De Paus ligt te bed, maar staat nu en dan een poosje op. Hij gebruikt melk en mineraalwater. £)e Paus is zwak, maar de berichten Omtrent de gedruktheid zijn overdreven, ven. De bewering, dat de Paus aan nier- ontsteking of ouderdomstuberculose lijdt, is onjuist. Een geneesheer van de apostolische paleizen heeft den correspondent van de „Vossische Zeitung" verzekerd, dat de toestand van den Paus op een hoogte bleef. Er bestond geen rechtstreeksch gevaar, en de toestand zou heelemaal niet gevaarlijk zijn, indien de patiënt maar behoorlijk gevoed kon worden. Sedert vijf dagen had de Paus echter zoo goed als niets gebruikt: drie of vier koppen vleeschnat, een eierdooier, een glaasje rooden wijn. Bijna alles zal hiervan af hangen, of men den Paus in de eerst komende dagen meer voedsel zal kun nen inkrijgen. Mgr. Merry del Val, die anders om dezen tijd een vacantiereis maakt, blijft te Rome. De Velo-wet die nu aangenomen is, vormt het onder werp voor de hoofdartikelen vaii de En- gelsche bladen, De „Times" is van oordeel, dat er een algemeen gevoel van opluchting geko men is nu deze lange spanning voorbij is en de zaak voor het tegenwoordige is uitgemaakt. Daarbij zal een beslist ge voel van dankbaarheid bij de meeste krin gen komen, omdat naar haar meening de toepassing van het ellerslechtste mid del vermeden is. Wij zijn blij, zegt het blad, dat het zoo is, niet omdat wij aan houdend en ernstig de staatkunde hebben voorgestaan, die het nu gewonnen heeft, maar omdat we er diep van doordrongen zijn, dat dit verreweg het kleinste van de twee kwaden meebrengt. De „Daily Telegraph", ofschoon van meening dat zij nooit gedacht zou heb ben, dat het mogelijk was dat zij ooit reden zou kunnen hebben om zich vol daan te voelen over een overwinning van de regeering, kan toch niet anders dan er over verheugd zijn, dat het Hooger- huis, al is het dan ook op het kantje af, ontsnapt is aan het dreigende gevaar om door een voortdurende meerderheid van Ingevoerde huurlingen overstelpt te wor den. De „Morning Post" beweertHet land is nu overgeleverd aan de genade van een enkele Kamer, die beheeTscht wordt door een man, wiens levenslange stre ven het is geweest het Vereenigde Ko ninkrijk te vernietigen. Alle waarborgen tegen den ondergang of de verbrokke ling van het vaderland zijn uit den weg geruimd. De „Standard" voelt alleen maar toorn en verachting voor de lage handelingen waardoor de vetowet met geweld tot wet is gemaakt. De Daily Chronicle" zegt: De over winning is verkregen zonder de noodza kelijkheid om over te gaan tot en schep ping van peers, en derhalve is het een overwinning van de constitutioneele idee. Het vastgestelde beginsel van de grondwet, zooals dat door alle gröote mannen van gezag wordt verklaard, is, dat in het uiterste geval het koninklijk prerogatief mag worden uitgeoefend om de volkssouvereiniteit de overhand te laten houden. Maar het is ook een vast staande regel van de grondwet dat het Hoogerhuis zal wijken vóór het laatste redmiddel inderdaad te baat wordt ge nomen. Aan de „Daily News" ontleenen we ten slotte het volgende: De conservatieven hebben altijd nog een groote voorgift in hun voordeel. Het Hoogerhuis blijft in zijn overstelpende meerderheid bestaan uit aanhangers van hun partij en onder de vetowet behoudt het een zeer ernstige macht om de wet geving van een niet-conservatieve regee ring te vertragen, te kwellen en te kwet sen. Maar het zal niet meer de imacht bezitten om de beslissing van de natie bij een groote strijdvraag bij een alge- meene verkiezing van nul en geener waarde te maken. En nooit zal het meer mogelijk zijn, dat de zaken tusschen de beide Huizen op het doode punt ko men te staan. De staking is geëindigd. De schuitenvoerders hebben eveneens gezegevierd en krijgen een loonsverhoo- ging van ongveer 25 pet. en een werk dag van 10 uur inplaats van 12 uur. De stakingscommissie heeft een mani fest uitgevaardigd, waarbij het de man nen geluk wenscht met de behaalde glansrijke overwinning en de staking ge ëindigd verklaard. De naweeën van de staking te Lon den teisteren zwaar Bermoudsey en an dere volksbuurten, waar vele fabrieken en winkels gesloten zijn. Dit geschiedt ook te Liverpool, waar de spoorstaking eerder verergerd dan verminderd, zoo dat de stilstand in het verkeer nog toe neemt. De groote Westerspoorweg te Londen, heeft de plaatskaartenverkoop naar plaatsen benoorden Chester ge staakt, terwijl de Midi andspoorweg wei gert goederen aan te nemen, die bestemd zijn voor Londen en Liverpool. De sein- wachters van de Lancashire en Yorkshi re spoorweg zijn overeengekomen te sta ken. Het spoorwegpersoneel te New castle weigert goederen te vervoeren, die afkomstig zijn van Londen en Liver pool. Zoodat hierin nog geen verbetering is te bespeuren, evenmin als in de internationale hitte waarvan wij nog iets willen meedeelen, opdat, al geeft het den lezer geen ver luchting, net hem het eigene leed ge makkelijker doet diagen. Volgens het meteorologisch instituut te Berlijn nadert nog een nieuwe warm- tegolf uit het Westen. Aan den beneden Rijn ziin eergisteren temperaturen van 35 gr. Cels. opgenomen. In 'tOosten van Duitschland blijft de temperatuur op de zelfde hoogte. Te Berlijn heeft men eer gisteren een kleine daling waargenomen. Maar het vrees el ijkste is de droogte. Op een enkel druppeltje na, is er te Berlijn sinds 26 Juli geen regen gevallen. De regenmeter wees het vorige jaar 261 mM tegen nu 56.6 m.M. De velden zijn heelemaal verwoest, de oogsten verlo ren en op vele plaatsen zijn bosschen verbrand. Te Frankfort a. d. Main zijn wegens de aanhoudende hitte de pas heropende scholen weer tot Maandag gesloten. Te Karlsruhe klaagt men over duurte van de levensmiddelen. Er is gebreek aan groente, vooral aan sla. De aanvoer ter markt is zoo klein, dat enkele minuten na de opening alles reeds in vaste handen is. Op de Ludwigsmarkt heeft men Woensdag om een paar mandjes sla en koolrapen (een groente, die de Duitschers evenals allerlei koolsoorten, ook gaarne 's zomers eten) gevochten. Alleen wordt er veel fruit, vooral steenvruchten, aan gevoerd. Verder heeft de warmte tal van zonne steken en ziektegevallen tengevolge. Voor al de kindersterfte is groot. Ook te Parijs blijft de thermometer hoog. Eergister is aan het observatorium in het Montsourispark een hitte van 37.7 gr. Celsius in de schaduw geconstateerd; op het meteorologisch station van den Saint-Jacques^tcuren 36.6 gr. Nu is 37.7 gr. een temperatuur hooger dan ooit sedert 154 jaren in de maand Augustus in Parijs was geconstateerd. In een Juli-maand is het nog wel eens warmer geweest in Parijs (38.6 gr. in 1909). Op Woensdag zijn nog op tal van plaatsen in Frankrijk barre temperaturen waargenomen, maar naar het schijnt toch geen enkele zoo hoog als in Parijs. Wij laten er hier enkele volgen. Parijs 37.7, Lyon en Rijssel 37, Mont- pellier 36.8, Orleans 36.3, Havre 35.5, Nantes 35, Bordeaux 34, Het was op dienzelfden Woensdag, dat het in Engeland (speciaal in en om Lon den) zoo geweldig warm is geweest. In Nederland kregen wij de abnormaal hoo- ge temperatuur een dag later. Overal hoort men van groote branden. De genietroepen van het garnizoen Luik zijn uitgezonden om de troepen van het garnizoen te Verviers te versterken, die met gendarmen en de bevolking van Jal- hay Sart en Solwaster de boschbranden bestrijden, die in Tagnes en in Herto- genwald woeden. Langs de Duitschen grens branden bijna duizend hectaren. De hitte en de rook zijn ondragelijk. Ver scheidene kilometers in de omgeving heerscht volkomen watergebrek. De hitte blijft in geheel België verstikkend. Tien tallen personen zijn gestorven tengevol ge van zonnesteek. En zoo gaat het door voor andere lan den. Oaf GEMENGD. Te Spezzia is in tegenwoordigheid van den koning de Italiaansche dread nought Conté de Cavour van stapel ge- loopen. De hertogin van Genua doopte het schip, onder zeer groote belangstel ling. Meer dan 3000 menschen woonden het schouwspel bij. Het archief van den staat Hamburg zal een begin maken met het bewaren van belangrijke gebeurtenissen. De Matin ontvangt van haar eigen correspondent te Rome bericht, dat daar sinds enkele dagen ook cholera-gevalleu voorgekomen zijn, maar heeft ze nog met zorg geheim gehouden. De bladen be waren er een diep stilzwijgen over. Toch hebben er zich al heel wat gevallen voor gedaan, zelfs met doodelijken afloop. In de wijk van het paleis Farnèse zijn ver scheiden huizen ontsmet en enkele huis gezinnen naar het ziekenhuis vervoerd. Te Triest zijn tot nu toe 26 gevallen vastgesteld. Ook te .Moskou is het eerste geval voorgekomen. De minister van oorlog in Frankrijk wil bij de komende manoeuvres een zeer uitgebreid gebruik van de miliciens ma ken, die vlieger zijn. Het legioen van eer en een militaire medaille kunnen zij door hun verdiensten winnen. Burger lijke personen zullen bij de militaire lucht- vaartafdeeling een oefeningstijd kunnen doormaken. Ook heejt Qelcassé, de mi nister van marine, plan, bij de marine een vliegdienst in te voeren; ook zij zullen bij het leger hun opleiding ontvangen. Het ministerie van marine zou alleen voor de machines zorgen. De hectaar-groote magazijnen Au stralië en Queensland, nabij het Kempi- sche dok, waar Antwerpsche firma's al lerlei waren stapelen, als wol, draf en lijnkoek, rijst, katoen, salpeter, hoorns, koorn, enz., is gisternacht afgebrand. Gis ter te 2 uur vlamde 't nog en stegen wolken rook hoog op. De oorzaak wordt toege schreven aan zelfontbranding. De salpe ter, die als lava vloeide, ontplofte en sloeg kuilen in den grond. De huizen der Rigastraat werden in allerijl door de bewoners ontruimd. Ruiten vlogen uit, straatsteenen sprongen op, een moerri- riool brak open. Van de 56 deuren is er geen meer overig. Er waren 2500 ton salpeter gestapeld. De Vlaaynatie met haar 40 paarden kon gevrijwaard worden. De brandweer heeft zich moedig gedra gen. Behalve eenige schrammen, geen ongevallen. De schade wordt bij mifiioe- nen geschat. Koninklijke besluiten. Bij kon. besluit is benoemd tot land meter der Domeinen te 's-Hertogen- bosch, H. F. C. Smeulders is benoemd tot leeraar aan de R. H. B. scholen te Hoorn en te Alkmaar W. N. Francken, leeraar aan de R. H. B. S. te Den Helder, met vergunning laatst genoemde betrekking te mogen blijven bekleeden is Th. C. van Vroonhoven benoemd tot burgemeester der gemeente Strijp is benoemd tot leeraar aan de Rijks hoogere burgerschool te Veendam: E. G. Hartlief, thans onderwijzer aan een openbare lagere school te Amsterdams Mr. J. C. de M arez Oyen s. f Reuter seint uit Garmisch, de hoofd plaats van het kanton waarin het Beier- sche vlek Partenkirchen ligt: De sedert 3 dezer vermiste Nederland- sche oud-minister de Marez Oyens is van middag bij Wang aan de Geissteg dood gevonden. Daar bij het lijk alle voorwer pen van waarde aanwezig waren, is een misdrijf uitgesloten. Het schijnt, dat hem een ongeluk overkomen is. Uit den Haag wordt gemeld: De Minister van Buitenlandsche zaken heeft een telegram ontvangen van de Beiersche regeering, meldende, dat in de omgeving van Partenkirchen het lijk van den oud-Minister mr. de MaretZ' Oyens gevonden is. Vermoedelijk is de heer de Marez Oyens door een beroerte getroffen en tengevolge daarvan over leden. Een speciale correspondent van het „Hbld." seint: De heer Oyens is waarschijnlijk ver dwaald en onderweg door een beroerte getroffen, van een hoogte van 100 M. naar beneden gevallen en was onmid- delijk dood. Zijn lijk is toevallig ge vonden door een houthakker. Gesproten uit patricisch Anisterdamsch geslacht, bewoog wijlen mr. J. C. de Marez Oyens, die 21 Januari 1845 te Amsterdam geboren werd, zich na vol tooiing zijner academische studies vele jaren te midden van het handels- en cre- dietwezen, in één woord te midden van het economische leven in zijne geboor testad. Zijn diepgaande en practische kennis van die toestanden deden op hem de aandacht vallen voor de leiding van een der belangrijkste takken van staats bestuur, de afdeeling handel en spoor wegen, toen nog met het Departement van Waterstaat vereenigd. Vele jaren heeft hij als hoofd, laatstelijk met den rang van administrateur dezer afdeeling, leiding gegeven aan de voorbereiding en uitvoering der regeeringsmaatregelen op het gebied van handel en verkeer. En toen de heer de Marez Oyens als minister van waterstaat zitting nam in het eerste anti-revolutionaire kabinet Kuyper, kwam dus aan het hoofd van dat departement een bewindsman, die door zijn jarenlange werkzaamheid in de bureelen van dat ministerie, gezegd kon worden te zijn „nourri dans Ie serail". Al dadelijk wachtte hem in de eerste jaren van zijn mi.iisteriëele loopbaan een moeilijke taak bij het uitbreken der spoorwegstaking in 1903. De aard en het karakter dezer beweging verlegden toen echter het zwaartepunt van het op* treden der regeering meer naar den lei der van het kabinet, minister Kuyper, en naar het departement van oorlog, in ver bond met het in die dagen gevoerd mi litair bestuur. Na de staking heeft de heer De Marez Oyens als minister de verbetering der arbeidsvoorwaarden voor het spoorwegpersoneel ter hand geno men en gedeeltelijk tot stand gebracht. Na zijn aftreden als minister werd nog herhaaldelijk een beroep gedaan op zijne diensten of medewerking ten be hoeve van den staat, de gemeente en bijzondere instellingen ter ontwikkeling of bevordering van de welvaartsbronnen van land en bevolking. Zoo werd hem' het voorzitterschap opgedragen van de staatscommissie voor het spoorwegbe- leid, die juist onlangs werd ontbonden^ bij welke gelegenheid zijne daarbij bewe zen diensten erkend werden door zijne bevordering tot commandeur in de orde van den Nederlandschen Leeuw, werd hij benoemd tot commissaris-generaal voor de wereldtentoonstelling te Brussel 1910, welke functie hij om gezondheids redenen niet kon aanvaarden, riep het gemeentebestuur zijn voorlichting in als lid der economische commissie voor de visschershaven te Scheveningen, waar van hij tevens tot voorzitter benoemd werd, koos de Commissie van Toezicht op het M. O. haar medelid tot voorzit ter, welke functie hij echter spoedi# weer neerlegde en nam hij het voorzit terschap op zich van het centraal bestuur van den Ned. Tuinbouwraad, dat de zoo uitnemend geslaagde tuinbouwtentoon stelling te Boskoop organiseerde. Man van christelijke beginselen, hielp hij hier medestichten het Christelijk gym nasium, van welk bestuur hij voorzitter curator was en maakte hij tevens vele jaren deel uit van den kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente.- Sedert verleden jaar had mr. De Marez Oyens zitting in de Eerste Kamer der Staten Oeneraal, waarheen de Zuid-Hol- landsche staten hem afgevaardigden ter vervanging van baron Van Heeckeren van Keil. Zijne redevoeringen als minister ken merkten zich door een keurigen, goed vorzorgden vorm, waarbij zijn zin voor het klassieke zich niet verloochende. Aan dezen aanleg paarde zich een levendig gevoel voor schoone kunsten en muziek. Programma-boek Sociale Week. Wij ontvingen het lijvige programma boek voor de 6e Sociale Week, welke ta Maastricht gehouden wordt 3—10 Sept. a. s. Een bijzondere attractie is dit jaar, dat erin is opgenomen Pastoor Zoetniulder's uitstekende Re rum N o v a r u m-verta.. ling. Kostte deze tot heden 50 ets., thans krijgen de koopers van het Programma boek haar gratis. Immers de prijs van 't Programmaboek is als vorige jaren 25 ets. franco per post. Men kan het bestellen door een postwissel te zenden van 25 ets. (of 25 ets. in postzegels) aan 't Centraal Bureau van de K. S. A. te Leiden. Het formaat van 't Programmaboek is gewijzigd: het is thans zóó smal, dat men het gemakkelijk in den binnenzak kan dragen. Een practische verbetering, die door de bezoekers zeer op prijs zal worden gesteld. En nu laten al onze lezers nu een Programmaboek bestellen, 'tls een lijvig boekdeel van 140 bladzijden. Dat is toch wel een kwartje waardfc En dan niet langer geaarzeld, om een kaart voor de Sociale Week te bestellen. Deze belooft buitengewoon interessant en leerzaam te worden. De prijzen der kaarten zijn evenals het vorige jaar: Weekkaart, toegang gevende tot alle vergaderingen, met recht op be sproken plaats aan de schrijftafels, f 2.50. Doorloopende avondkaa rten, toegang gevende tot alle avondvergade ringen, en ook tot de sluitingsvergadering (dus 8 vergaderingen), f 1. Kaarten voor één ochtend-, of middag, of avondvergadering f0.20. Al deze kaarten kan men bestellen bij het Centraal Bureau voor de K. S. A., hetzij per postwissel, hetzij door toezen ding van postzegels. Naar wij vernemen, zijn er al verschil lende weekkaarten besteld, maar evenveel uit België ats uit Nederland! Nu mogen wij het Belgische bezoek zeker hoog op prijs stellen, maarzegt dit niet iets aan onze Nederlandsche Katholieken?

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1