9 BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. 2e Jaargang, No. 558. e Ccicbohe SouAcmt Bureau OUDE SINGEL, 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAO, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, f 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post f 1-50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2l/j cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Woensdag Augustus 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 een ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. V Vermenigvuldigt U. De voorstanders van het Nieuw-Mal» fhusianisme beweren immers, dat dö Imenschheid er financieel op vooruit zal gaan, indien het kindertal wordt geregeld maar de maatschappelijke productie? Zij zien vooreerst over het hoofd, dat 'er nog uitgestrekte gronden braak liggen, roodat de productie haar grens nog geenszins heeft bereikt indien ze deze al ooit bereiken zal. Maar ook waar van geen wegtrekken der bevolking naar andere streken sprake behoeft te wezen, gaat hun theorie niet op. Zoo lezen we in een interview, dat het „Hbld.^ had met een oud-controleur van Jndïe „al doen wij wat we kunnen wanneer de bevolking zich zoo verme nigvuldigd heeft, dat ze hard moet gaan werken om te leven en wanneer ze dan het matriarchaat gaat afschaffen, kan er een behoorlijke ontwikkeling ko men." Er is hier sprake van een land streek op Sumatra's.westkust, waarvan de ondervraagde controleur de nooden en behoeften bij ondervinding had leeren kennen. En ziet: deze ambtenaar stelt voor de bevolking den invloed van haar geringan aanwas op gejijke lijn met het matriar chaat, waaronder te verstaan valt een dusdanige regeling van het eigendoms- en erfrecht, dat voor de mannen eiken prikkel tot vermeerdering of verbetering van grondgebied ontbreekt, wijl het bezit ervan in de vrouwelijke linie pleegt over te gaan. Indien dit den ijver ondermijnende ma triarchaat inaar eens werd afgeschaft, en indien „de bevolking zich zoo vermenig vuldigde dat ze hard moet gaan werken om te leven", dan kunnen de regeerings- pogingen tot verhooging der welvaart dier bevolking effect gaan sorteeren. Volgens de Nieuw-Malthusianisten drulschen deze twee condities tegen el kander in. Zij zouden zeggen: „afschaf fing van het matriarchaat, best, maar ster ke vermenigvuldigingwat hebben de jnenschen dan aan die afschaffing."- De controleur evenwel, die land en volk ginds kent, redeneert er anders over. De lui moeten door meerdere gezinsbehoef ten genoodzaakt worden tot harder wer ken en eerst dan zal het haar beter gaan. Natuurlijk houden wij het met dezen ambtenaar, wiens ervaring en wordt die niet alom opgedaan? zoozeer in overeenstemming is met het Bijbelsche voorschrift: Vermenigvuldigt u. ALGEMEEN OVERZICHT. In aansluiting met onze berichten van gisteren omtrent den toestand van den Paus ;seint Reuter nog het volgende De gezondheidstoestand van den Paus is nog bijna onveranderd, ofschoon een lichte verbetering valt waar te nemen. De aanval van jicht, die de rechterknie deed .opzwellen en deze zeer pijnlijk maakte, volgt het normale verloop, terwijl de al- gemeene toestand minder lusteloos is. Toch is de Paus genoodzaakt, het bed te houden en ontvangt hij 's ochtends en 's avonds het bezoek van den geneesheer. [De koorts neemt af en de onrustbaren de verschijnselen worden minder. De [Paus heeft behoefte aan rust en het jeeizoen is juist niet gunstig voor het ge- pieten dier rust, vooral des nachts. De„Köln. Volksztg." verneemt uit Ro- jme omtrent den toestand van den H. Vader nog het volgende De jicht en de overigens reeds be terende keelaandoening worden van tnedische zijde als ongevaarlijk Hé- schouwd. Daar de Paus echter vele nach ten wegens de hitte of zijne ongesteld heid te weinig of in het geheel niet $laapt, nemen de krachten langzaam af. Men vreest, dat gemakkelijk hartzwakte lou kunnen ontstaan. Toen onlangs bij- koeler weder de Paus nachtrust kon ge- lieten, was de gezondheidstoestand van flen H. Vader veel beter. Aan flauwten leeft de Paus echter niet geleden. Het vermoeden, dat de ongesteldheid ran de Paus ernstiger is, dan officieus toegegeven wordt, wordt bevestigd door mededeelingen, welke het „Berl. Tageh blatt" uit diplomatieke kringen te Ber lijn ontving. Het is volkomen juist, dat de jongste ziekte van den Paus toege schreven moet worden aan een aanval van jicht, hetgeen het Vaticaan officieel verklaard heeft. Doch de stand van za ken is zoo, dat de Paus sedert tientallen van jaren aan jicht lijdt en dat alle be langrijke organen, tengevolge van de jicht aangetast zijn, vooral de darmen en de bloedvaten. Bovendien lijdt de Paus aan een vergevorderde arterieverkalking, zoodat de werkzaamheid van het hart, hetgeen ook door het Vaticaan officieus toegegeven wordt, niet meer is opgewas sen tegen een koorts. Al de kleine flauwten, waarvan mel ding gemaakt is, kunnen het ernstigste ten gevolge hebben. De Paus heeft, dank zij zijn matigheid en zijn sterk gestel, alle crisissen steeds overwonnen, doch het zou dwaas zijn den tegenwoordigen toestand niet beden kelijk te noemen. De berichten uit I Perzie zijn nog steeds zoodanig, dat er geen touw aan vast te knoopen is. De „Times" verneemt uit Teheran, dat de vroegere sjah zich met tweeduizend volgelingen tusschen Sari en Baafroesj bevindt. Hij moet de Toerkmenen afge dankt hebben, wier plunderingen zijn zaak benadeelden. Een andere troepen- afdeeling van den vroegeren sjah, uit Toerkmenen bestaande, bevindt zich bij de bergvesting Damghan, waar vermoe delijk de beslissende strijd gestreden zal worden. De gouverneur van Fars weigert het bevel uit Teheran, waarbij hij wordt afgezet, te erkennen. Uit Teheran wordt aan de „Hambur ger Nachrichten" geseind, dat 7 idezer bij Semnaafand een gevecht heeft plaats ge had tusschen bereden troepen van de regeering en de Turkmenen. De Turk- menen werden teruggeslagen. Meerde're troepen zullen uit Teheran vertrekken. Onder de vele geruchten omtrent de tegenwoordige verblijfplaats van den ex- sjah vermelden wij hier twee. Volgens het eene gerucht zou hij zich te Mazende- ran ophouden en volgens het andere zou hij incognito te.... Teheran zijn. Daar in deze Perzische troebelen niets onmogelijk is gebleken, kan men ook1 dit bericht niet zonder meer voor onmo gelijk houden. In elk geval is het feit, dat een dergelijk gerucht kan ontstaan een typisch bewijs voor den gemoeds toestand heerscht. De crisis in Engeland, die in de laatste dagen, met zijn moties van afkeuring een werkelijke crisis door maakt, heeft nu den tegenstanders der regeering een succesje bezorgd in zoo verre dat de motie door Lord Curzon ingediend met 282 tegen 68 stemmen is aangenomen. Echter heeft dit hoe genaamd geen politieke gevolgen. In de gisteren gehouden zitting van het La gerhuis heeft de behandeling der amen dementen, door de Lords op de Parlia ment Bill ingediend, tot een levendig debat geleid. In den loop van het debat vond nu en dan eenig rumoer plaats, doch het kwam niet tot een ernstig incident Churchill legde de houding der Regee ring uit tegenover de amendementen der Lords, aangekondigd, dat feitelijk alle amendementen verworpen zullen worden. Echter stelt de Regeering voor een amen dement in te dienen, waarbij wordt be paald, dat de voorzitter alvorefns te be slissen welke wet van zuiver financieel en aard is of welke niet, hij den ondervoor zitter raadplegen moet, die altijd minis terieel is, alsmede een lid van de com missie van Public Accounts, die altijd lid is van de partii der oppositie; Dok stelt de Regeering voor een amendement in te dienen, waarbij wordt bepaald; dat de zitting van het Parlement niet kan geëindigd verklaard worden zoolang de Parliament Bill aanhangig is. De stakingen in Engeland geven nog geen uitzicht op verbetering. Een telegram uit Liverpool meldt, dat er geen vooruitzichten zijn op een schikking van de spoorwegstaking te Liverpool. De toestand neemt een ernstiger karakter aan. Veel perso,neel van den goederen dienst, die vrijaf hadden, hebben zich vandaag bij de stakers aangesloten. Men schat nu, dat er 4000 man werkeloos zijn. Aan de meeste goederenstations is de dienst geheel opgeheven. JQe yj&ch,(rij ders steunen de staking en weigeren spoorweggoederen aan te nemen. Visch- handelaren kunnen hun voorraad ndet verzeilden aan de verbruikers. Voor dui zenden aan fruit ligt te verrotten. De „Daily ,Tel." meldt, dat de spoor wegmaatschappijen, die betrokken zijn bij de spoorwegstaking, maatregelen treffen om van buitenaf werkkrachten in te voe ren, teneinde de stakers te vervangen, in middels trachten de stakende spoorweg beambten te Liverpool het verkeer geheel tot stilstand te dwingen, door voerlui e.a. over fe haien geen bagage te vervoeren tusschen de stations en de stoombooten op de Mersey. Zij slaagden in vele ge vallen. Een groote vergadering van sta kers keerde zich af van de voormannen, die een staking aan de spoorwegen ont rieden en aandrongen op hervatting van het werk, zoolang een beslissing van den verzoeningsraad nog hangende was. Ver schillende sprekers verklaarden, dat er geen verzoenihgsraden meer begeerd werden en dat het stakende spoorweg personeel zijn eischen rechtstreeks bij de maatschappijen zou indienen. Daarentegen is de toestand te Londen iets verbeterd. De voormannen der Lon- densche kolensjouwers zijn gisteren met hun patroons bijeengekomen, onder voor zitterschap van den vertegenwoordiger van den minister van handel, Ask with, teneinde te geraken tot een afbakening van den weg om tot opheffing van de staking te komen. De conferentie duurdf een uur, waarna zij tot heden werd ver daagd. Het heet dat de kansen voor een regeling goed zijn, daar de patroons heb ben verklaard, dat zij de eischen der werk lieden zullen inwilligen. De voormannen moeten echter eerst de machtiging der werklieden bekomen, die eerstgenoemden dachten vanavond te verkrijgen. Een tweede conferentie tusschen die zelfde patroons en vertegenwoordigers der werklieden in zake de lichtervaartui- gen op de Theems volgde. Daarna zullen de karrevoerders aan de beurt komen. Middelerwijl staat het geheele Londen- sche havenbedrijf nog steeds stil. Tillet raamt het geheele getal stakers op ten minste 40.000. Het stakingscomité heeft uit Berlijn een telegram ontvangen, meldende dat de Internationale Trausportarbeidersbond be volen heeft alle schepen uit Londen in Hamburg vast te leggen. Eenige tooneelen van geweld hebben plaats gevonden in Oost-Londen, waar de stakers de paarden der werkwillige karrevoerders uitspanden en de teugels doorsneden. De politie heeft de stakers hierna verhinderd zich aan verdere ge weldpleging schuldig te maken. GEMENGD. De negerrepubliek Haïti heeft we der een president, generaal Leconte is nl. Zondag als zoodanig uitgeroepen en heeft zijn intrek genomen in het paleis. Zijn me dedinger Firmin zal vermoedelijk echter nog wel een poging wagen om Lecon te van het kussen te werpen maar deze heeft, volgens berichten uit Porte-au-Prin- ce, reeds maatregelen genomen om de ontscheping van Firmin te beletten. Ook is er reeds een nieuw ministerie gevormd. In het „Wiener Tageblatt" ontkent von Schösaich, de" minister van oorlog, het bericht van zijn aftreden, dat door ver schillende bladen als een feit was mede gedeeld. Volgens de te Constantinopel ver schijnende „Tanin", heeft de Turksche vloot bevel gekregen, in de wateren der Aegaeïsche Zee te blijven, ten einde, in verband met de woelige manifestaties der Kretensers, op .alles voorbereid te kunnen zijn. Uit Konstantinopel wordt aan de „National Zeitung" bericht, dat wegens de voortdurende uitbreiding van de cho lera onder de soldaten de herfstmanoeu- vres zijn afgelast. De „Vossische Zeitung" heeft aan de grootste Berlijnsche metaalindustriee- len gevraagd, of de uitsluiting, die thans in Leipzig en Thüringen plaats vindt, ook kans heeft over te slaan naar Berlijn. De meestee antwoorden luidden be vestigend. Het is echter nog niet zeker of de be weging zich over geheel Duitschland zal uitstrekken, doch oojc daarmede wordt rekening gehouden. De beambte Wegener [Hamann is wegens verduisteringen tot een bedrag v&u 2Ï.J30Q öiarjc, gepleegd, tgn nadele van het bijkantoor Hamburg van de rijks bank, gevangen genomen. Het proces tegen 47 wijngaarde niers, die tijdens de troebelen in het Mainedepartement in hechtenis zijn geno men, is aangevangen en zal waarschijnlijk tien dagen duren. Uitgebreide voorzorgsmaatregelen zijn genomen om ordeverstoring te voorko men. Uit Keulen wordt aan de „Lokal Anzeiger" gemeld: De melkproducenten zijn voornemens de melkprijzen voor ge heel West-Duitschland te verhoogen. Daar men in verschillende steden een verhooging der melkprijzen heeft kunnen doorzetten, besloot de vereeniging tot be vordering van de belangen der melkpro ducenten van het Rijnsch-Westfaalsche nijverheidsgebied tot een prijsverhooging met 2 pfennig. Daar de verbruikers wei geren hoogere prijzen te betalen, zal het waarschijnlijk tot een uitgebreiden melk- oorlog komen. Te Brooklyn staken de tram-am* ployés en de staking gaat met heel wat ongeregeldheden gepaard. Zondag is er heftig gevochten tusschen stakers en po litie. Zooals dat in dergelijke gevallen niet zelden gaat, kregen de menschen uit het publiek, die weinig met het geval te ma ken hadden, hun deel van de klappen. Zoo werd een passagier de hersenpan kapot geslagen. ,Er zijn tal van arrestaties geschied. Uit .Weenen wordt aan de „Natio nal Zeitung" geseind, dat de hitte in ge heel Oostenrijk en Hongarije de afmeting van een ramp begint aan te nemen. De teelt van vruchten en beetwortelen wordt als volslagen mislukt beschouwd, als het weer niet spoedig verandert. .Hierop is echter, volgens de uitspraken der mete orologen vooreerst geen kans. Uit Brunswijk wordt aan de „Nat. Zeitung" geseind, dat gistermiddag om 5 uur de D-trein van Parijs naar Berlijn te Rellstedt door een ploeg arbeiders is heengereden. Er ontstond een verschrik kelijke paniek. .Twee personen werden terstond gedood. Nadere berichten ont breken nog. De „Temps" ontvangt uit Rome bericht, dat er een gerucht loopt, dat een kruitmagazijn van de marine te Torent gisternacht in de lucht is gevlogen, waar door verscheidene slachtoffers gemaakt zijn onder de mariniers. Bijzonderheden ontbreken. Sedert eenige dagen reeds staat het bosch van Saint-Aignan bij Nantes in brand en alle pogingen om het vuur te stuiten zijn tot dusverre vruchteloos ge bleven. Meer dan 500 man zijn aan het werk gezet om te blusschen en toch had de brand zich Zondag jl. reeds uitgebreid over een oppervlakte van 15 H.A. Het gemeentebestuur van Nantes heeft nu militaire hulp gerequireerd, daar het vuur reeds genaderd is tot het Grandlieu- meer en de stad zelf gevaar loopt. Koninklijke besluiten. Bij kon. besluit zijn benoemd b'ij het reservepersoneel der landmacht, met be stemming voor den dienst bij de land weer, tot reserve-kapitein, in het 36e landweerdistrict, de gepensioneerde ka pitein van het wapen der infanterie van het leger in Ned.-Indië H. Schouten te reserve 2e-luitenant, onderscheidenlijk in het 46e, 15e, 31e, 36e, 44e, 8e, 29e;, 33e, 6e en 45e landweerdistrict, de ge pensioneerde onderluitenants van de in fanterie van het leger in Nederlandsch- Indië J. Velleman en C. F. Eggink, zoo méde de reserve-sergeant-majoors J. J. Abspoel, van het 34e bat. landweer inf., W. Wolf, van het 11e regiment infante rie, F. .B F. Wirds, van het 44e bat. land weer infanterie, D. Langenbach, van het regiment grenadiers en jagersA. A. Jansen, van het 35e bataljon landweer- infanterieM. F. L. Riemvis, van het regiment grenadiers en jagers; J. H. Weidyk, van het 9e regiment infanterie, en E. G. Ambrosius, van het 17e bataljon Iandweerinfanteriebij de vesting-artil lerie der Landweertot reserve-tweede luitenant in het 22e landweerdistrict de reserve-sergeant le kl. J. H. Snel, van 'de 27e compagnie Landweer-vesting.artille- rie; bij de inf. der landweer: tot land- weer-2e-luit., in hun tegenwoordig dis- strict, de dienstplichtige sergeanten A. M. van den Broek, J. van Bomfnel en J. Verschuur, allen van het 19e bat land- Wéer.-inf. Internationaal Middenstandscongres. Tot afgevaardigden naar het in Sep* tember te Mechelen te houden Interna* tionaal Middenstandscongres heeft de re* geering benoemd de heeren J. S. Meu\tf* sen, voorzitter van den Nederlandschett Middenstandsbond te Amsterdam, en mr* P. J. M. Aalberse, lid van de Tweedei Kamer te Leiden. (Tel.) Tweede Opiumconferentie te 's-Gravenhage. Reuter seint uit Lónden1' Uit Washington wordt gemeld, dat aangezien alle betrokken mogendheden het voorstel om een tweede opiumconfe rentie te houden hebben aangenomen, Nederland binnenkort de uitnoodigingen zal doen voor die conferentie in den Haag op 15 October aanstaande. De oud-minister De Marez Oyens Ook gisteravond waren bij de familie te 'sGravenhage nog geen berichten in gekomen omtrent de uitkomsten van de nasporingen naar den vermiste. De verdronken huzaren. Naar „De Tijd" verneemt, werden op last van den auditeur-militair uit Den Bosch de lijken van de in de Maas ver dronken huzaren uit Venlo, gerechtelijk geschouwd, vóór zij werden begraven* Niet onmogelijk, dat deze treurige zaak nog aanleiding geeft tot eene interpella tie in de Tweede Kamer. Amerikaansche gezant. Reuter seint uit Washington President Taft heeft Lloyd Bryce be noemd tot gezant in Nederland. Zeeliedenstaking. Gistermiddag heèft de commissie, in zake de zeeliedenstaking vergaderd. Zij heeft zich geconstitueerd, met mr. Jv A. Levy als voorzitter en prof. R. Fruyn als secretaris. i Verdere mededeelingen had de com missie vooralsnog niet te doen. Het „Hbld." verneemt opnieuw van de directies der bij de zeeliedenstaking betrokken stoomvaartmaatschappijen, dat van de bemiddelingspogingen niets kan komen hoe zij ook de goede bedoelingen der commissieleden en van den samen steller der commissie waardeeren, zij zijn niet bereid op eenige bemiddeling- in te gaan. Morgen zal het laatste detachement marechaussees, sterk 24 man, de stad verlaten. Alleen blijven dan nog een aantal veldwachters over, die echter ook' wel spoedig naar hun respectievelijke! woonplaatsen zullen vertrekken. KORTE KRONIEK. Tot lid van de Provinciale Staten voor Noord-Brabant voor het district Ze venbergen, is bij enkele candidaatstelling gekozen de heer Ch. Frenken uit Ooster hout. i De gewone audiëntie van den minis ter van Binnenlandsche Zaken zal op Zaterdag 12 Aug. e.k. niet plaats heb ben. LEIDEN, 9 Augustus. Ned. Bond van Confectie-bedienden De Ned. Bond van Confectie-Beaien» den Afd. Leiden Vergaderden Dinsdag avond in het Café de Vergulden Turk. Ten 91/2 uur werd deze door den Voorz. den Heer W. de Witt, geopend,! waarbij hij zijn voldoening uitsprak dat niet tegenstaande de warmte de opkomst zoo talrijk was. Hij heette alle welkom', in het bijzonder de afgevaardigde van de Afd. Arnhem. De notulen gelezen door den Secre taris werden onveranderd goedgekeurd* Voor de zooveelste maal werd bespro ken de 9 uur en Zondagsluiting waaruit bleek er zich steeds nieuwe gezichtpun ten voordoen. Aangehaald werd de 9 uur sluiting in het manufactuurvak en het werk daarvoor verricht door de H.H. Patroons. Hoe meer men het betreurde dat dit slechts voor de maand Augustus geldt, bracht men hen daarvoor hulde terwijl de wensch werd uitgesproken, dat ae tijd er spoedig zijn zal ook in, andere maanden te 8 uur gesloten wordt Nadat nog verschillende sprekers het woord gevoerd hadden werd de volgen de motie voorgesteld en aangenomen* „De Ned. Bond V^n Conf. Bedienden ,;Afd. Leiden, iq vergadering op datuitf

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1