BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. omgekomen. In een dorp alleen zijn meer dan 700 Chineezen verdronken. In de nabijheid van Doeitsinsjan verdronken meer dan 400 menschen. Het juiste aan tal slachtoffers is nog niet bekend. Koninklijke besluiten. Bij kon. besluit zijn benoemd tot of ficier van justitie: bij de arrond. recht bank te Middelburg mr. A. Mijnlieff, thans te Winschoten en bij de arrond. rechtbank te Winschoten mr. P. Buys, thans substituut-officier te Assen is benoemd tot voorzitter van den Raad van Beroep (Ongevallenverzeke ring) te Amsterdam mr. J. Th. Endtz is benoemd bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, tot officier van gezondheid 2e kt., de burgergeneeskundige (arts) N. A. Hen- rard is aan O. van Rij eervol ontslag ver leend als leeraar aan de R. H. B. S. te Steen wijk zijn opnieuw benoemd tot schoolopzie ner in het arrondissement Heerlen: G. Smits, te Maastricht en tot schoolopzie ner in het arondissement Sittard jhr. mr. L. H. L. J. van der Maesen de Som- breff te Hulsberg; is de Commissie van toezicht en be heer over de Rijkskweekschool voor vroedvrouwen te Rotterdam samenge steld als volgt en daarin benoemd tot le den dr. J. L. J. Bierens de Haan, dr. J. M. Dutilh, mej. C. E. M. Milders, mr. A. J. van Schelven en P. A. J. M. Spaapen, arts, allen te Rotterdam is aan Oakley El ford Higgens vergun ning verleend de geneeskunst uit te oefenen op Nederlandsche zeeschepen is, als blijk van goedkeuring en tevre denheid toegekend I. de zilveren eerepenning voor menschlievend hulpbetoon en een Ioffe- 1 ijk getuigschrift aan J. S. Kerklaan, timmerman te Delfgauw (gemeente Vrijenban) II. de bronzen eerepenning aanL. iW. Speulman, matroos le kl. (stamboek nr. 33018); La Kamane Djena Batje, te kampong Toengkah, landschap Enre- kang; A. Kuypers, te Nijmegen L. J. Vierling, timmerman, te Scheveningen A. Weerman, agent van politie te ?s-Gra- venhageW. Dijkstra, te Amsterdam J. Vonk, kok, te Amsterdam zijn benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Axel H.W. de Jong, thans commies der posterijen en telegrafie 2e kl.; te Bergen op Zoom D. J. Buisman, thans te Helmond; te Sneek E. Wind, thans te Kampen; te Delft J. L. Storm, thans te Delfzijl is benoemd en aangesteld bij het per soneel van den geneeskundigen dienst van het leger in Ned.-Indië, tot tijdelijk officier van gezondheid 2e kl. dr. A. Fleischner. Prins Hendrik in Dresden. Prins Hendrik is gistermorgen 12 uur in Dresden aangekomen. Het gevolg be stond uit generaal de Wael. prof. Tilanys, dr .Mijnlieff, jhr. Mazel en zijn adjudant overste Hooft Graafland. Zij namen hun intrek in Hotel Union. Om half drie werd de tentoonstelling bezocht onder geleide van geheimrat Lingner, Generalarzt Dums en een ver tegenwoordiger van de stad Amsterdam. Eerst werd bezocht de afdeelimg de mensch. De Prins volgde de uitleggingen met groote belangstelling en sprak zijn waardeering uit voor wat in de tentoon stelling tot stand gebracht is, en noemde het van beteekenis voor de geheele be schaafde menschheid. Ook heden zal de Prins de tentoonstelling bezoeken. Daar na werd koffie gedronken in het Espla nade-restaurant; vervolgens bezocht de Prins het paviljoen van Frankrijk, van de stad Amsterdam en van BrazHië. Om 6 uur werd de tentoonstelling verlaten. Om 8 uur souper op het Bruehlsche terras. Timor. Uit het uitvoerige Indische regeerings- communiqué, uitgegeven nadat de Indi sche bladen over het officieele stilzwijgen nopens de gebeurtenissen op Timor had den geklaagd, blijkt, dat het geschil ten deele is voortgesproten uit oneenigheid betreffende de uitmeting van het weder- zijdsche gebed, vastgesteld bij het trac- taat tusschen Nederland en Portugal van .1 October 1904. In zooverre heeft men dus te doen met moeilijkheden, welke, indien zij niet langs diplomatieken weg op te lossen mochten zijn, door scheids rechterlijke beslissing beslecht zouden kunnen worden. Een ander deal van het geschil echter spruit voort uit de positieve schending van sedert de bekrachtiging van genoemd tractaat onbetwistbaar Nederlandsch grondgebied (Lakmaras en Bikomi), waar op door de Portugeesche autoriteit be stuursdaden zijn uitgeoefend, ja zelfs ver sterkingen opgericht. Deze daden gaven de Indische Regeering aanleiding tot het opmaken (in een buitengewone vergade ring van den Raad van Indië) van een ultimatum, dat Donderdag 13 Juli door de „Hertog Hendrik" naar Timor zou worden overgebracht, en tot het voorbe reiden van krachtige militaire maat regelen. Sedert schijnt echter de Regeering in Den Haag tusschenbeide te zijn gekomen. Althans de „Sumatra Post" van 17 Juli meldde, dat de „Hertog Hendrik'^ nog niet vertrokken was „in afwachting van een bericht uit Den Maag". De oud-minister De Marez Oyens vermist. Blijkens een gisteravond te 'sGraven- hage ontvangen telegram heeft het onder zoek naar den vermisten oud-minister mr. de Marez Oyens in Zuid-Beieren tot dusver geen resultaat opgeleverd. Volgens de Münchener Neueste Nach- richten heeft de familie 1000 Mark uit geloofd voor ontdekking van den ver miste. Sociaal-Democratie onderling. Na het Kamerlid Dujjs het Raadslid Helsdingen. Deze laatste heeft destijds plaats ge nomen op de tribune voor de Raads leden bij de taptoe ter eere van Presi dent Faellières. De heer W. C. Snel leest hem hier over in „Het Volk" als volgt de les: „Ik wilde Helsdingen in verband met deze quaestie slechts één vraag stellen. Hoe kan een afgevaardigde van de ar beiders, wiens plicht het is, in Parle ment en Raad te protesteeren tegen der gelijke vertooningen, het voor zich en voor zijn partij, hoe kan hij het voor z'n socialistisch beginsel verantwoorden, zulke vertooningen als afgevaardigde van de arbeiderspartij bij te wonen, en door zijn aanwezigheid, in zijn q u a 1 i t e i t van afgevaardigde als het ware namens de arbeiders de huldiging van de vertegenwoordigers der burgerlijke maat schappij en de voor die huldiging noodige gelden sanctioneeren?" En dat nog al ter eere van den meest democratischen President Fallières'. Zeeliedenstaking. Dc heer D. Beerends zet zijn poging oni tot de samenstelling eener bemid delingscommissie te geraken voort Van jhr. mr. dr. A. Röell, den burge meester der hoofdstad, ontving de heer Beerends ten antwoord, dat na diens be moeiingen, welke bijna zeker met gun- stigen uitslag zouden zijn bekroond, in dien de bekende gebeurtenissen niet te elfder ure op Kattenburg waren voor gevallen, hij inmenging zijnerzijds mo menteel ongewenscht acht. Morgenmiddag te 3 uur zal in het American Hotel te Amsterdam, naar aan leiding van eenige belangrijke brieven, een bespreking worden gehouden welke stappen door het comité van verzoening dienen te worden gedaan om zoo spoedig mogelijk tot een vergelijk te komen tus schen werkgevers en werknemers in het havenbedrijf. Er komen nog herhaaldelijk op de z.g. Eilanden, het bootwerkers- en zeelieden kwartier, ongeregeldheden voor, die niet in onmiddellijk verband staan met de staking, maar haar oorzaak vinden in een zekere driestheid van de lastige elementen in die buurt, die het der politie in ver band met de gebeurtenissen op Katten burg zoo lastig mogelijk willen maken. De opbrenging van een dronken man veroorzaakte Zaterdagnacht in de Czaar Peterstraat zoo ernstig verzet tegen de politie, dat deze het opdringende en met steenen werpende publiek met de sabel uiteen moest drijven. Later in den nacht werd naar eenige agenten uit de huizen inet allerlei projectielen geworpen. De schuldigen konden niét worden gevonden. Van de 60 stoomschepen, die te Rotter dam tijdens de zeeliedenstaking in de ha ven geheel of gedeeltelijk met Duitschers bemand zee kozen, zijn er na het eindigen van deze staldng reeds 37 in de haven teruggekeerd. De op deze 37 stoomsche pen ten getale van 297 gemonsterde Duitschers zijn onder toezicht van de po litie naar hun vaderland teruggekeerd. Geen hunner heeft zich te Rotterdam blijvend gevestigd. Schadeloosstelling Tweede Kamer-leden. De Haagsche correspondent van de „Tel." meldt: Naar mij van betrouwbare zijde wordt medegedeeld, zal in het rapport der staats commissie voor de grondwetsherziening worden voorgesteld, de schadeloosstelling voor de leden der Tweede Kamer te verhoogen tot f2500. Er waren verschillende leden, die nog hooger wilden gaan. KORTE KROMEK. H. M. de Koningin-Moeder heeft f 300 geschonken voor de slachtoffers van den brand te Brakel op 16 Juli j.l. Door den burgemeester van Am sterdam is in overleg met den hoofd commissaris besloten tot het instellen eener commissie, welke de vraag zal, hebben onder de oogen te zien of de huidige bewapening van de politie vol doet. In deze commissie zullen alle rangen van het korps vertegenwoordigd zijn. Onder de heiers te Rotterdam, die, in dienst van een viertal heibazen werk zaam zijn, is gisterenmiddag een werk staking uitgebroken. Zij eischen beta ling van het loon per ingeheiden paal, inplaats van per uur, zooals nu geschiedt. De staking omvat dertig personen. Eeni ge heiers zijn aan het werk gebleven. De gewone audiënties van de mi nisters van Oorlog, van Waterstaat, van Marine en van Justitie zullen resp. op 10, 11, 11 en 12 Augustus a.st. niet plaats hebben. LEIDEN, 8 Augustus. Stedelijke fabrieken van Gas en Electriciteit. (Slot.) Ten behoeve der gasvoorziening van Leiderdorp en Warmond is in elk dier gemeenten een gashouder met een in houd van 500 kub. M. gebouwd. In Lei derdorp werd in een bestaan lokaal een een regulateur en een fabrieksgasmeter ondergebracht, in Warmond werd een gebouwtje, waarin 2 lokalen, het eene voor een regulateur en een fabrieksgas- meter, het andere voor een werkbank, en voor berging van brandstoffen, ge plaatst. Met de gaslevering in Leiderdop is 7 October aangevangen. Op 31 December waren geplaatst 106 gewone en 69 muntgasmeters, waarvan rechtstreeks op het buizennet van Leiden 11 gewone en 41 muntgasmeters. De lengte van het voor Leiderdorp gemaakte buizennet, dat door de persleiding wordt voorzien, be draagt 7.130 meter. Met de gaslevering in Warmond is 12 November aangevangen. Op 31 De cember waren geplaatst 49 gewone en 1 muntgasmeter. De lengte van het door Warmond gemaakte buizennet bedraagt 4.920 meter. Op 31 December 1910 waren geplaatst te Sassenheim 70, te Voorschoten 88, te Leiderdorp 77 en te Warmond 37 open bare lichten. De gedistilleerde kolen hebben op geleverd 17.840.010 K.G. cokes, waar van door de fabriek werd verbruikt, (in begrepen de 101.900 K.G. die naar schatting bij den brand verloren gingen) 6.651.170 K.G., terwijl aan particulie ren werd afgeleverd 8.436.840 K.G., welke netto opl-everden per H. L. gro ve cokes 46.27 en per H.L. geklopte cokes 51.27 cent. De opbrengst van koolteer was dit jaar 956.000 liter, met het overschot van 1909 een totaal opleverende van 1.247.000 liter, waarvan werden afge leverd aan de firma Burt, Boulton Haywood Mtd. te Parijs volgens con tract 1.108.700 liter, aan de gemeente Leiden 3.6000 L., aan particulieren 1.745 L. voor onderhoud der gashouders 1.355 te zamen 1.115.400 Liter, waarvoor in totaal werd ontvangen de somma van f 14.557.90. Van watergasteer (met het overschot van vorig jaar te samen '326.000 L.), werd verkocht aan de firma Burt, Boul ton en Ha3"Wood Ltd. te Parijs 130.370 liter, aan de firma Schouten en Blokzijl, J. Cleton Fzn. en A. Nagtegaal allen te Rotterdam resp. 78.300, 51.480, 4.250 L.. waarvoor f4535.37 ontvangen werd. Geproduceerd werden 8.100.000 liter Ammoniakwater, van de gemeentegasfa- briek te Katwijk werd 618.750 liter en van die te Noordwijk 459.952 liter ont vangen. Er is in 1910 verwerkt 8.790.952 liter ammoniakwater en wel 383.000 li ter tot geconcentreerd water en 8407952 liter aan zwavelzuren ammoniak. Aan de firma Solvay Cie te Brussel is verkocht 2.715 K.g. geconcentreerd wa ter, tegen f 870.97, terwijl 190.000 zwa velzure ammoniak opbrachten f26733,16 De netto winst voor de gasfabrieken te Leiden behaald, uit het verwerken van dit water heeft f 602,31 bedragen. De hoedanigheid van het gas werd geregeld onderzocht door den scheikun dige Dr. C. M. Rutten. Zwavelwater stof werd nooit in het gas aangetrof fen. Gemiddeld bevatte het gas 4.37 vo- lumenprocenten. Zware koolwaterstoffen 1.4 vol. perc. zuurstof, 2.6 vol. perc. koolzuur. Het aantal lantaarns voor straatverlich ting bedroeg op 1 Januari 1910 1327 lantaarns, waarvan 1217 met één-pits gas- gloeilichtbranders. In den loop van 1910 zijn 42 gewone lantaarns bijgeplaatst en 6 gewone lantaarns buiten dienst gesteld. Voor het onderhoud der straatverlich ting zijn in 1910 noodig geweest: 10.953 gewone gloeilichamen, 1020 kousjes voor invertlicht en 83 voor de Greysonbran- dersdit is gemiddeld per week 231 stuks. In 1909 heeft dit cijfer 257 bedragen. In 1910 zijn per pit gebruikt 8,44 kousjes Per inwoner heeft het verbruik der gas lantaarns 8,83 kub. M. bedragen, tegen 8,62 kub. M. in 1909. Bij de behandeling der begrooting in de raadszitting van 27 October werd voor de openbare verlichting toegestaan f29.800. Htiervan zijn betaald ten be hoeve der electrische straatverlichting f2.127,99, ten behoeve der gasverlichting f41.877,33. Per lantaarn, de tijdelijke lichten medegerekend, hebben de kosten bedragen f31,13. In 1910 zijn 547 muntgasleidingen ge maakt, waaronder in Leiderdorp 73', in Oegstgeest 52 en in Warmond 1. De aanvragen naar muntgasmeters in Leiden, Oegstgeest, Leiderdorp en War mond blijven geregeld aanhouden. De hoeveelheid door de muntgasme ters geregistreerd gas heeft in 1910: 1.844.-129 kub. M. (waarvan in Leiden 1.820.176 kub. M., in Oegstgeest 14.639 kub. M., in Leiderdorp 9.536 kub. M. en in Warmond 78 kub. M.) bedragen. Hiervoor is per kub. M. in Leiden, Leider dorp en Warmond 1 ct. en in Oegstgeest 1.5 ct. boven de gasprijzen ad 5,5 en 7,5 ct. per kub. M. ontvangen. De meerdere ont vangst bedraagt dus f 18.517,481/2, zijnde 7,83 pet. van het aanlegkapitaal. In hc-t afgeloopen jaar is aan huur van gewone gasmeters ontvangen f 13.938,05. De kostendfe prijs van het steenkolen- gas bedroeg per kub. M. 3,1763 cent, van het gecarbureerde vvatergas 3,624 cent. Gemiddeld kostte het gas 3,734 ct. Indien de verplichte aflossingen aan de gemeente in deze berekeningen worden opgenomen wordt dit cijfer met 0,464 cent verhoogd. In het afgeloopen jaar is dus volgens de berekeningen het koolgas 0,139 cent per kub. M. duurder dan het gecarbu reerde vvatergas geweest, dit is in hoofd zaak het gevolg geweest van de lage cokes- en olieprijzen. Verder dient in het oog te worden gehouden, dat tengevolge van de productie van gecarbureerd water- gas voor de cokes betrekkelijk nog een goede prijs kon worden bedongen. Ook het derde bedrijfsjaar van de ex ploitatie der electrieiteitsfabriek geeft re den tot tevredenheid, zooals uit onder staande cijfers blijkt. Totaal geproduceerd werden 1.363.039 K.W.U. tegen 1.010.266 K.W.U. in 1909, d. i. een vermeerdering van ca. 35 pet., terwijl 1.059.995 K.W.U. over de meiers werden verkocht, tegenover 753.764 K.W.U. over het jaar 1909. Dit beteekent een toeneming van het electriciteitsver- bruik door particulieren van 306.216 K.W.U. of ca. 41 pet. Het maandelijksch verbruik in de eerste 8 maanden bleef tusschen de 70.000 en 80.000 K.W.U. en in de laatste maanden van 1910 steeg het tot boven 130.000 K.W.U. Dit verschijnsel is het directe ge volg van de regelmatige toeneming van het aantal aansluitingen, in welken aan was gedurende dit jaar geen verslapping viel te bespeuren. De werkzaamheden voor de uitbrei ding der fabriek, voornamelijk met het oog op de stroomlevering aan het tram bedrijf der N. Z. H. T. Mij., in April 1910 begonnen, hadden zoodanigen voort gang, dat, niettegenstaande een vertra ging, ontsiaan door het blootkomen van een ouden walmuur, die geheel moest worden weggebroken, op 10 Dec. 1910 het geheele gebouw glas- en waterdicht was, zoodat bij den aanvang van het jaar 1911 onmiddellijk kon worden be gonnen met de opstelling der verschil lende machines en toestellen. In het verslag wordt te dezer plaatse gememoreerd de dood van den metselaar Hendrikus Bouwens, veroorzaakt door aanraking van stroomvoerende hoogspan ningslijnen. Het jaar 1910 kenmerkte zich door het begin van stroomlevering op groo teren schaal naar andere gemeenten. Op 17 Februari werd de overeenkomst met de gemeente Noordwijk gesloten, waarbij Leiden de concessie tot exploitatie van een kabelnet voor stroomlevering aan particulieren te Noordwijk kreeg. Op 13 Mei werd de eerste stroom geleverd. In het jaar 1910 werd in het geheel 23.834 K.W.U. in Noordwijk afgeleverd. Deze voorloopige uitkomst van de stroomlevering mag bevredigend ge noemd worden, te meer daar hei aantal aansluitingen, dat op 31 Dec. 1910 te Noordwijk in het geheel 26 bedroeg, al daar regelmatig toeneemt. Op 5 Juli 1910 werd een contract af gesloten voor stroomlevering aan het Seminarium Hageveld te Voorhout, welke inrichting op 3 October 1910 aan den naar Noordwijk gelegden kabel werd aan gesloten. Vanuit het in dit seminarium onderge brachte transformatorstation was het nu mogelijk in de kom van de gemeente Voorhout stroom te leveren, w aartoe door ingezetenen dier gemeente de wensch was geuit. Op 17 Nov. kwam de be treffende overeenkomst tusschen de ge meenten Voorhout en Leiden tot stand; op 26 Nov. werden de eerste Voorhout- sche ingezetenen aangeslotenop 31 Dec. 1910 waren 12 aansluitingen te Voorhout in bedrijif, het seminarium inbegrepen. Behalve de boven reeds aangehaalde contracten voor stroomlevering en de overeenkomst tot stroomlevering aan de N. Z. H. T. Mij., zijn afgesloten con tracten met particulieren met een gega randeerd stroomverbruik van 508.000 K.W.U. Hiervan waren gedurende het geheele jaar in werking 22 contracten met totaal 438.000 gegarandeerde K.W.U., terwijl door deze 22 aansluitingen werke lijk gebruikt werden 481.907 K.W.U. Doordat het nieuwe deel van machine- en ketelbouw nog niet gereed was, kon in 1910 nog niet worden aangevangen met de opstelling der hoofdzakelijk voor het trambedrijf der N. Z. H. ,T. Mij. be- noodigde machines, terwijl met de op stelling der ketels in 1910 nog kon wor den begonnen. In den loop van het jaar 1910 viel, on danks het intentieve bedrijif van de be staande fabriek en ondanks vele in het fabrieksbedrijf ingrijpende uitbreidings werkzaamheden, geen enkele storing te vermelden. Alle ketels, machines en toestellen ver keerden in goeden staat en bleken naar genoegen te werken, terwijl geen repa raties van belang in dit jaar zijn voor gekomen. Op 17 Nov. kwamen de nieuwe stoom ketels op het terrein aannadat de deelen gelost en vervoerd waren, werd op 24 Dec. aangevangen met de opstelling dezer ketels. Er werd voor gezorgd, dat de overige bestelde machines en toestellen door de fabrieken tijdig gereed gemaakt zouden zijn om in het jaar 1911 onmid dellijk met de verschillende montages te kunnen aanvangen. Ernstige storingen kwamen in "het ka belnet dit jaar niet voor. Op 31 Dec. 1910 waren totaal gelegd 72.752 M. kabel; op 31 Dcc. 1909 heeft dit cijfer bedragen 43.314 M., zoodat in 1910 gelegd zijn 24.438 M. kabel, tegenover 10.264 M. in 1909. Een der belangrijkste uitbreidingen was de kabellegging naar Noordwijk. Op 14 Maart 1910 werd aangevangen met het leggen van den hoogspanningskabel van 10.000 Volt en het maken van de hoog- spannings-schakeli^richtingen te Leidep en te Noordwijk. Reeds op 13 Mei 1910 was de hoofdk^bel naar Zee gereed. To taal werd er gelegd 16.222 M. hoog- en laagspannings-hoofdkabel, de laatste uit sluitend binnen de gemeente Noordwijk voor de aansluiting der verschillende per- ceelen aldaar. Het aantal aansluitingen op 31 Dec. 1910 bedroeg voor Leiden 561, tegen 421 in het vorige jaar. Hieronder zijn begre pen 94 huurinstallaties (tegenover 59 op ultimo 1909), voor kracht waren aange sloten 346 (v. j. 254) electromotoren met een vermogen van 11522/15 P.K. (746 v.j.). De aansluitingen in de buitengemeen ten waren als volgt Leiderdorp 2 aansluitingen voor licht en 6 motoreu (37i/2 P.K.). Oegstgeest 2 aansluitingen voor licht en 4 motoren (24 P.K.). Noordwijk-binnen 13 aansluitingen voor licht en 12 motoren (17i/2o P.K.). Noordwijk aan Zee 13 aansluitingen voor licht en 17 motoren (13710 P.K.). Voorhout 12 aansluitingen voor licht. Totaal 603 aansluitingen en 385 elec tromotoren met een vermogen van 1.2434760. De vlambooglampen op Stationsweg, Steenstraat, Prinsessekade en Kort-Ra- penburg bleven goed voldoen gedurende het jaar 1910. Ter vervanging der gasverlichting in de Maarsmansteeg en Donkersteeg wer den resp. op 24 Jan. en 3 Aug. 1910 in elk dier stegen 2 electrische gloeilampen ieder van 100 N.K. lichtsterkte aange bracht. Wegens de werkzaamheden voor de overwulving van het Kort-Rapenburg werd op 23 April de booglamp aan het Rapenburg bij de Noordeindsbrug weg genomen; evenzoo werd op 10 Nov. de booglamp tegenover de Boommarkt ver plaatst naar het Galgewater, terwijl op 22 Juli de beide booglampen bij de Blauwpoortsbrug wegens vernieuwing der brug werden weggenomen. Ter vervanging der op 23 April weg genomen booglamppaai met lamp aan het Rapenburg werd op 26 October aan het perceel Noordeinde hoek Kort-Rapenburg een booglamparm aangebracht. Op 31 Dec. waren aanwezig voor de straatverlichting 12 booglampen, 4 gloei lampen van 200 N.K. aan de Borstelbrug, 4 gloeilampen van 100 N.K. in Maars mansteeg en Donkersteeg. In het geheel werd in 1910 voor de openbare verlichting afgeleverd 21.072 K.W.U. De winst- en verliesrekening der af- deeling electriciteit sluit op f 30.309,25 met een batig saldo van f20.679,25. Bij Staatscourant 184 is gevoegd de akte, opgemaakt ten overstaan van notaris mr. H. M. A. Coebergh alhier, waarbij de duur der N. V. De Leidsche Katoen maatschappij v.h. de Heyder en Co. ver lengd is voor den tijd van 10 jaren, alzoo tot en met 31 Dec. 1921. Met ingang van 1 dezer is de hulp telegrafist J. L. Dribbel alhier naar Am sterdam geplaatst. Ons mooie Strand. De schrijver van de „Brieven uit de Residentie" in de „Standaard" heeft, hoe kan het anders in deze warme dagen, zijn laatsten brief gewijd aan ons heerlijke Noordzeestrand. Ontevreden over het Scheveningsche, richt hij zijn oogen op de veel schoonere en idyllischer plekjes -• uit onze omgeving, naar „ons strand",- Een groot euvel van het strand bij Scheveningen vindt hij dat het er in de zomermaanden te druk, beter gezegd, te kermisachtig is. „Fijn is het er in het midden van den zomer niet. Wil men echt van zee en strand en duin genieten, dan moet men des zomers noordelijk of zuidelijk van Scheveningen zijn toevlucht zoeken. Naar het Noorden gaande, komt men allereerst in Katwijk en Noordwijk, die echter van uit de Residentie vrij moeilijk te bereiken zijn. Om deze beide mooie puntjes te bereiken, moet men van Den Haag over Leiden gaan met spoor en tram, tenzij men per fiets, auto of opj andere wijze er komen kan. Voor Den Haag is het bepaald jammer, dat er geen goede verbinding met de genoemde plaatsen is, die inderdaad een groote aanwinst voor de stad zijn zouden, zoo ze door het een of ander communi catiemiddel, voor het algemeen gebruik geschikt, binnen de directe omgeving van de Hofstad gebracht werden, zij het dan ook alleen maar des zomers. Met name Noordwijk is veel ydillischer dan Scheveningen. Niet alleen treft men ginds niet het modaine aan, dat men hier vindt, maar het strand is te Noordwijk veel meer ongeschonden, en veel fraaier^ dan te Scheveningen, terwijl daar. de aanleg van het complex der badplaatsge- bouwen veel minder „geschaftsmaszig", veel minder kazerneachtig is dan hier, om er nu nog maar van te zwijgen, dat de ligging van Noordwijk op de duinen veel aardiger en liefelijker is dan da ligging van Scheveningen, dat zoo goed als geheel op platgetrapt en afgegraven duin is gebou<vd. Is Scheveningen de parel aan de Noordzee, dan mag zeker wel Noordwijk het juweeltje van 's-Gra* venhage's omgeving genoemd worden. Intusschen is het niet onmogelijk, dat Den Haag op den duur dien kant meer, verbindingen zoekt. Het kan niet uit-* blijven of de mooie, zich kolossaal uit* breidende, villabouw van Wassenaar'^ omgeving, zal een verbinding, een goede! en blijvende verbinding, met de Resi* dentie noodzakelijk maken. Wat men tot dusver gehad heeft is, steeds te niet ge-

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 2