BUITENLAND. Erna von Harneck. 2e Jaargang, No. 557. Ttureau OlIDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, f 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post f 1-50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/. cent met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Dinsdag 8 Augustus 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. STATEN-QENERAAL. TWEEDE KAMER. Kort Verslag van de vergaderingen der Kamer. Het Kort Verslag der vergaderingen van de Tweede Kamer der Staten-Gene, raai verschijnt in den avond van eiken dag, waarop de Kamer vergadert. De abonnementsprijs bedraagt 1 1. Men abonneert zich voor den tijd van ;een geheel zittingjaar. Voor de verzending van het Verslag aan abonnementen binnens lands is geen port verschuldigd. Wij stellen onze lezers echter in üe gelegenheid, mits zij dit .TIJDIG opge ven, het Kort of Analytisch Verslag te bekomen voor den prijs van 50 cent. i De verzending van het Verslag ge schiedt ook in dit geval portvrij. Alle betalingen van het Kort Verslag geschieden bij vooruitbetaling. De aandacht van hen, die reeds voor de vorige zitting op het Kort Verslag waren geabonneerd, wordt er op ge vestigd, dat het noodig is, om, wan neer zij ook gedurende de nieuwe zitting het Verslag weder wenschen te ontvangen, zich opnieuw te abon- neeren, en dat het, met het oog op eene geregelde toezending van het begin der zitting af, gewenscht is dat vooral TIJDIG te doen. Om de bestelling te vergemakkelijken, komt in dit nummer een formulier voor, heivvelk duidelijk ingevuld, aan de Administratie, OUDE SINGEL 54, LEIDEN, moet gezonden worden. DE DIRECTIE. algemeen overzicht. Met hoeveel graagte wij in den kom kommertijd ook uitzien naar belangrijke berichten doet het ons toch leed tele grammen als Reuter nu seint te moeten publiceeren. Laten wij hopen dat slechts het eerste bericht omtrent de gezondheid van den Paus [waarheid bevat. Dit zegt n.l. dat de „Osservatore" gisteravond een nota zou publiceeren, waarin gezegd wordt, dat de Paus bijna geheel genezen is van zijn keelaandoening. Sedert gisterenavond lijdt de Paus aan een lichten aanval van ijicht in de rechterknie. Öp advies der geneesheeren zal hij de plechtigheid op 9 Augustus a.s. niet bijwonen. Reuter seint echter verder: Het bulle tin van de "Osservatore Romano" aan gaande de gezondheid van den Paus geeft den zekeren indruk, dat de toe stand van de verzwakking van den Paus toeneemt door dë voortdurende hitte, FEUILLETON. Naar het Duitsch. 86) 'tWas Erna Harneck of haar hart im mer zwakker en langzamer sloeg; een jgevoel van onmacht belemmerde een ioogenblik haar gedachten. ,Toen zij de fcwaar geworden Oogleden weder op- ploeg, ontmoetten haar oogen die van me ivrouw von Eichstett, welke vol bezorgd heid op haar rustten. Met de noodzakelijk heid der zelfbeheersching keerde ook haar kalmte terug. i Toen het gezelschap vertrok dreven aan 'den hemel zware donkere wolken bijeen, (een onweder belovend, waarnaar mensch, JÜier en plant verlangend uitzagen. Nauwe lijks waren Harneck en zijn beide dames Ithuis, of het onweder brak los; felle blik semflitsen doorkliefden de ondoordring bare wolkenmassa. Hoezeer Erna ook naar de eenzaamheid (van haar kamer verlangde, kon zij er toch tiet aan denken zich daarheen te begeven, ili was onbeschrijfelijk bang voor on weder en Herman bevond zich in een tnistroostige stemming. Zoo was het aUeen die thans 34 graden in de schaduw, be draagt. Ook moreel verkeert de H. Va der in een toestand van depressie. Volgens de „Tribuna" zullen de doc toren Petacci en Marciafava hedenavond op het Vaticaan terugkeeren. De „Corriere d'Italia" zegt dat de toe stand van den Paus geenszins verontrus tend is. De vierde editie van de „Tribuna" maakt wederom melding van een voort durende verzwakking van den Paus, ver oorzaakt door de drukkende zomerhitte, die zijn gezondheidstoestand zoodanig ondermijnt, dat de geringste vermoeienis hem ziek maakt. De geneesheeren con stateerden deze verzwakking, doch ver klaarden het gerucht, dat de toestand van den Paus verontrustend zou zijn, voor overdreven. De Engelsche grondwetscrisis is gister weer een stap nader tot zijn be ëindiging gekomen. Zooals men weet zou Balfour vragen naar den tijd, wan neer het advies betreffende de benoe ming van peers aan de kroon was gedaan, In antwoord hierop heeft Asquith in het Lagerhuis gezegd, dat het advies was gegeven, nadat het Hoogerhuis zijn wij zigingen in de vetowet had aangebracht. Er had echter tevoren een vertrouwe lijke wisseling van gedachten tusschen Zijne Majesteit en de ministers plaats gehad. In den loop van het debat over Balfour's motie zou Asquith daar mis schien iets van mededeelen. Balfour stelde vervolgens zijn motie van afkeuring voor. Ter toelichting zeide hij, dat de ministers hun rechten als raadslieden van de kroon grovelijk had den misbruikt. Door dat misbruik hadden zij zich boven de grondwet gesteld. Zij hadden ten eenenmale zonder precedent gehandeld, en zij hadden zoo gehandeld niet onder den drang van een machti ge, overstelpende openbare meening,( maar met het doel om tusschén de groe pen van hun aanhangers in het Parle ment overeenstemming te verkrijgen en om het volk te beletten hun oordeel over Home Rule te zeggen. Balfour sprak ook over het verschil van gevoelen in de unionistische partij. Hij was het niet eens met somtnige unio nisten, dat zij tegen de vetowet streden door de regeering te dwingen het recht van de kroon tot het uiterste te mis bruiken. Het misbruik had in het we zen der zaak reeds plaats gehad. Het heele samenstel van Engelands instel lingen lag reeds overhoop. Maar al is er verschil van meening onder de unio nisten op dit punt, de aanhangers van de regeering moesten niet denken, dat zij daar eenig groot voordeel uit zou den trekken. (Toejuiching bij de opposi tie.) Asquith, wiens opstaan langdurig ge juich bij zijn partij ontlokte, heeft kun nen spreken zonder dat de unionisten hem in de rede vielen. Hij zei, dat het advies aan de kroon gegeven en aanvaard was met het oog op den toestand van het oogenblik, maar daarmede wou hij niet zeggen, dat er de tegenwoordigheid van haar schoon zuster, die de beangstigde vrouw gerust stelde. Het hoofd op Erna's schouder geleund, bij iederen bliksemstraal een kreet van vrees slakend, zat de angstige vrouw daar. In Erna's gezicht, waaruit de wijd ge opende oogen onafgewend in het donker verschiet blikten, bewoog zich geen trek, hoe onophoudelijk bliksem en donder elkaar ook opvolgden. Als de snel weg schietende bliksem de kamer in een vaal- gelen lichtschijn hulde, was het of daar een steenen beeld zat, waarvan slechts de oogen leven bezaten. Erna hoorde en zag nauwelijks, wat rond haar geschiedde. Met ontzetting zag zij in, met welke dwaze hoop zij zich gevleid had. Daar lagen nu de scherven van een gedroomd geluk haar voor de voeten en de demon der vertwijfeling grijnsde haar eruit tegemoet. Eindelijk ruischte buiten de regen on gestoord neder. Er was zeker wel een uur verloopen sinds men thuis was. Lili richtte zich op, streek de verwarde haren van het voorhoofd en keek op de pendule. Hemel, hoe laat! Kom, Herman, breng mij naar de slaapkamer. Ik ben doodmoede. Zij stond reeds gereed zonder dank woord, ja zelfs zonder avondgroet Erna te verlaten, toen zij aap d£ü frnaap dac&t niet tevoren, voor de gang der gebeur tenissen zich had ontwikkeld, tusschen vorst en ministers van gedachten was gewisseld. Het was op den uitdrukke- 1 ijken wensch van Zijne Majesteit, dat hij nu in staat was dingen bekend te maken, die koning en ministers tot nog toe als vertrouwelijk hadden beschouwd. Asquith haalde toen zijn bekende ver klaring van 14 April 1910 aan, en zei, dat na het mislukken van de conferentie, het kabinet had besloten, het Parlement te ontbinden, maar tevens Zijne Maejsteit mede te deel en-, dat het niet de verant woordelijkheid kon aanvaarden hem het advies tot ontbinding te geven, tenzij aan de ministers te verstaan werd gegeven, dat, bijaldien een behoorlijke meerder heid in het Lagerhuis de politiek der re geering bekrachtigde, Zijne Majesteit be reid zou zijn, zijn recht te gebruiken, op dat de beslissing van het land tot uit voering zou kunnen komen. De ministers deelden Zijne Majesteit tevens mede, dat zij zich ten volle van het belang bewust waren om 's konings naam buiten den partijstrijd te houden en opperden het denkbeeld, dat de ko ning met hen zou instemmen, dat het voor het welzijn van den staat oqge- wenscht zou wezen, als er iets van de voornemens der kroon openbaar werd, tenzij de kwestie aan de drde kwam1. Nadat de koning alle omstandigheden met zorg had overwogen, zag hij in, dat hem niets anders overbleef dan het ad vies van het kabinet te aanvaarden. Dien overeenkomstig. kondigde Asquith den 18en November 1910 de ontbinding van 4iet Parlement af. De eerste minister ontkende, dat de vertrouwelijke overeenkomst tusschen den Koning en de ministers van nood- lottigen invloed zou zijn geweest op de latere behandeling van het wetsontwerp de overeenkomst zou immers alleen ef fect hebben, wanneer het ontwerp door het Hoogerhuis mocht worden verwor pen of verminkt. „Alleen toen mijn hoop, dat het Hoogerhuis het ontwerp zou aannemen, ijdel bleek", zoo vervolgde dö eerste minister, „wendden wij ons tot den Koning en deze beloofde om, zoo noo dig, gebruik van zijn prerogatief. Met hetgeen ik zeg, bedoel ik geens zins mij te verontschuldigen of te verde digen." (Toejuichingen bii de ministe- riëelen.) Onze handelingen zijn in volkomen overeenstemming met den eerbied voor de waardigheid van den Kroon. Wat wij gedaan hebben was korrekt, weloverwo gen en overeenkomstig de grondwet en het kabinet verheugt zich, gehandeld te hebben in overeenstemming met de uit spraak van het Huis en het Britsche volk. Ik heb het voorrecht gehad in neuwe dienstbetrekking te staan tot drie Brit sche vorsten en mijn geweten zegt mij, dat ik in die hoedanigheid steeds getracht heb de waardigheid en de privilegies van de Kroon hoog te houden, ik bekleed mijn ambt echter niet alleen bij de gena de van de Kroon, maar door het vertrou- Waar is Bertie? Waarschijnlijk zit Kathrine bij hem, antwoordde haar schoonzuster. Maar ik weet het natuurlijk niet, daar ik nog niet bij hem was. Natuurlijk! Daar hadt ge je toch wel eerst van kunnen overtuigen. Anders speelt ge wel zoodanig de beschermster van het kind, dat de menschen mij voor een stiefmoeder moeten aanzien. Gij vergeet, Lili, dat gij mij terugge houden hebt, toen ik straks gaan wilde. Dat is niet waar; het verwonderde mij al lang, dat gij volstrekt niet aan den kleinen jongen dacht. Toch, hazenhartje, mengde nu Her man zich in 't gesprek. Gij hebt je reeds buiten aan Erna vastgeklemd. Anders zou ik je gelijk moeten geven. Erna had een lamp opgenomen en stond reeds op 'tpunt den salon te verlaten, toen de stem haars broeders haar terug riep. Toen zij bij het naar huis gaan in de trekken h'aars broeders zekere mistroos tigheid trachtte te lezen, vergiste zij zich niet. De commandant had hem even afzon derlijk genomen en gezegd: Gij herinnert u de bemerkingen, die ik voor noodzakelijk hield, toen gij u hier aanmelddet, heer ritmeester? IVermjjki nu dat lokaal in de Hollenstrasze Meer jyns fejt niet «a®!*, W 'Lwas w'en van het volk en ik zou mij schuldig maken aan verraad, wanneer ik op het belangrijkste oogenblik van onzen groo- ten strijd zijn vertrouwen zou bescha men. (Luide toejuichingen bij de minis- terieëlen.) De motie van afkeuring werd verwor pen met 365 stem'men tegen 246. De stakingen in Engeland zijn ondanks de bemiddeling van Sir Albert Rollit niet veel dichter bij de opheffing gekomen. Zondagmiddag, wij meldden het reeds gister onder telegram men, heeft hij op het Trafalgarplein te Londen op een bijeenkomst van 14.000 stakers, de scheidsrechterlijke uitspraak bekend gemaakt. Daarbij wordt de eisch der stakers van hooger loon ingewil ligd. De mededeeling werd met ge juich ontvangen. i Des ondanks werd besloten het werk niet te hervatten voor ten aanzien van het geheele verkeer in de Theemshavens een algemeene regeling, is verkrögen dit besluit is genomen niettegenstaande de uitspraak van den scheidsman Rollit ten gunste van de bootwerkers was uit gevallen. De onderhandelingen met de verschillende vakvereenigingen zullen heden beginnen. Men verwacht echter niet, dat het werk in de Londensche havens algemeen hervat zal worden voor de Vrijdag in het land is, zelfs indien alle onderhandelingen goed afloopen. Het aantal stakers hier wordt nu op 60,000 man geschat. De leiders van de staking zeggen, dat zij maatregelen hebben genomen, om het laden en lossen van schepen uit Londen in andere Engelsche havens te belet ten. Het is de vraag, hoe dat bewerk stelligd zou kunnen worden. Toch schijnt het waar te zijn, dat de Londensche lei ders baas zijn van den toestand te Sout hampton. Drie scheepsladingen vleesch, die daar zijn aangekomen, worden maar niet gelostevenmin een paar stoom schepen, die met Chineezen bemand zijn. De bootwerkers te Southampton verlan gen, dat Engelsche schepelingen de plaats van de Chineezen zullen innemen. Op de bijeenkomst op het Trafalgar plein is gisteren nog een telegram voor gelezen, dat afkomstig was van het in ternationale verbond van transportarbei ders te Berlijn. Het bevatte de toezeg ging, dat de bootwerkers te Amster dam, Rotterdam, Antwerpen en Ha vre hun medewerking zouden verleenen. Aangaande de staking van de kruiers van het spoor in Lancashire en Yorkshire wordt nog gemeld, dat tal van machi nisten, stokers en andere werklieden hen steunen. Te Liverpool staakt ook het person eel van de Londen en Noord-West spoorweg. Van deze spoorweg hebben zich reeds 2 a 3000 man bij de staking aangesloten. Het spoorwegpersoneel heeft vanmor gen een groote triomftocht gehouden van het eene station naar het andere. Het personeel van alle stations behalve een hebben het werk neergelegd. Zij eischen 54 uur werk per week, en twee schillings verhooging. genoeg om den officier geheel en al te ontstemmen. Zoolang hij zich onder de gasten bevond, had hij zich moeten inhou den; maar nu wilde hij aan zijn ver bittering en toorn lucht geven. Neem nog een raad van mij aan, Erna, zoo begon hij. Het wordt hoog tijd, dat gij ernstig naar een passende partij omziet. De jaren gaan ook niet spoor loos over je heen. De voorzichtigheid gebiedt het dus weh Erna kwam langzaam terug tot in 't midden van de kamer. Zij plaatste het licht voor zich op de tafel en zag Her man aan. Innige ontroering sprak uit haar grauwe oogen, die als blinkend staal schitterden. Voor zij echter nog een woord kon uiten ging Herman voort: Gij verstaat uitmuntend de kunst om een tragische houding aan te nemen. Maar dat maakt geen indruk meer op mij. Ge hadt wijs gedaan als ge laatst Erich had weten in te palmen, toen hij nog eens om uwentwille hierheen kwam. £oen was het nog tijd geweest. Lili, die eerst in verrassing de woor den van haar man vernomen had. £reep nu zijn arm en zeide vleiend: Wind je niet zoo op, Herman. Ik weet wel hoe goed gij het met Erna meent. Erkend heeft zij dat wel nooit 't Is waarlijk niet pleizierig altijd een derde p.ersooji pm zich hegn te hebben, GEMENGD. Volgens een Reuter-bericht heeft eeq gevecht plaats gehad tusschen Peruaan^ sche en Columbiaansche troepen bij d^' rivier Caquetta of Yapura. De laatstea werden met groote verliezen terugge* dreven. Tot gisteren zijn 7000 Albaneezeu. naar Turkije teruggekeerd. De koning' van Montenegro heeft aan den Sultan,' een telegram van gelukwensch gezonden naar aanleiding van het einde van Öen Albaneeschen opstand. Den 5en September zoo wordt gemeld zal de Duitsche keizer in da Kieler Bocht de grootste Duitsche vloot in oogenschouw nemen, die er nog bij een is geweest. Er zouden 140 oorlogst bodems verzameld worden met gezamen lijk 400.000 ton inhoud en een beman ning van ongeveer 25,000 koppen. Bij die schepen zouden zijn 22 linieschepen,waar onder twee kolossen van 22.800 ton, 4 gepantserde kruisers, 10 pantserdekkrui- sers, 66 groote torpedobooten, enz. Gisteren ontving de „Köln. Zeit/* bericht uit Brussel, dat de herfstmanoeu- vres van de Belgische troepen, wegens de groote uitbreiding van het mond- en klauwzeer, afgelast zijn. De troepen, die zich nu in de kampen te Beverloo en Arlon bevinden, zullen naar hun garni zoenen terugkeeren. Naar de „Voss. Zeit." ineldt, is Zondag de uitsluiting in de Saksische metaalindustrie vap kracht geworden. Tot Zaterdagavond hadden de werklieden de gelegenheid het werk te hervatten. Nu zij dit niet gedaan hebben, kan het be sluit van den bond van metaalfabrikanten; om 60 pet. van hun arbeiders uit te sluiten, in werking treden. Toch is nog niet' vastgesteld of de uitsluiting in zijn vollen omgang doorgevoerd is. Het „Berliner Tageblatt" ontving uit St. Petersburg een telegram, waarin gemeld wordt, dat in het Amoergebied de Siberische pest een dreigenden om< vang neemt bij de paarden en het vee der kozakken. Men vreest, dat de ziekte naar West-Siberië zal overspringen, van waar uit een groote uitvoer van boter naar Denemarken en Engeland plaats heeft. Daar in de Fransche hoofdstad in deze warme dagen groot gebrek heerscht aan goed drinkwater, heeft de overheid besloten het Marnewater te filireeren en hiermede den watervoorraad aan te vul len. Dagelijks wordt 30.000 kub. M. ri vierwater gereinigd en ter beschikking van het publiek gesteld. Te Aarschot zijn Zaterdagavond 17 huizen in asch gelegd. De brand, die eerst negen huizen aan de eene straat zijde aantastte, sloeg idoor den hevigen wind over naar den anderen kant en ver nielde daar nog 8 huizen. Aan het „Berliner Tageblatt" wordt uit St. Petersburg geseindUit Mant- sjoerije'komen berichten van geweldige stortregens, die ernstige overstroomingen hebben tengevolge gehad. Vele dorpen staan geheel onder water en een ont zaglijke menigte menschen en vee zijn die bovendien nog.... hm, duizend com- plimenten heeft. Heeft Herman je werkelijk niet ge zegd, dat hij mij verzocht, bij hem te komen inwonen? En kent gij daar de eigenlijke reden niet van? Lili keek slechts ter zijde naar haar schoonzuster, toen zij antwoordde 'tWas toch slechts om u uit je benarde positie te redden. Het leven heeft mij altijd zwaar be proefd, zeide Erna met een bitter lachje. Waarschijnlijk zou jk echter veel dingen lichter hebben verdragen, dan de jaren, die nu achter mij liggen. In ieder geval, Lili: ik bewees Herman een grooten dienst toen ik zijn voorstel aannam. Herman trachtte den strijd te beëin digen; hij wist, dat zijn vrouw zich op gevaarlijk terrein bevond. Doch Lili weerde hem af: Neen, Herman, laat mij nu ook eens uitspreken. Hoe vaak heet het niet, dat ik moet sparen en mij bekrimpen?, Aan de groote uitgaven, welke de tegen woordigheid uwer zuster mij veroor zaakt, schijnt ge niet te denken. Je vrouw en je kind zouden zich voor je zuster wel alles moeten ontzeggen? Tranen stonden jn Lili's oogen, terwijl zij in haar toorn heftig aan haar fijnen zahdoek rukte. tWordt v.exyolgd).

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1