3 BUITENLAND. Erna von Harneck. BINNENLAND. ?e Jaargang, No. 553. Bureau OUDE! SINGEL 54, LEIDEN. In tere. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAQ, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per k wartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post f L50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 27. cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Donderdag Augustus 19Ü. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. algemeen overzicht. Steeds vreemder wordt de toestand in Perzië, waar zoo plotseling de ex- $jah weer is komen opduiken. Naar men 'zich misschien nog herinnert, was dit heerschap bij zijn verbanning een jaar geld toegekend onder beding, dat hij zich rustig zou houden. Nu echter. Mohamed Ali zich allesbehalve rustig houdt, zal dit Jwel ingehouden worden. De Britsche en Russische legiaties te Teheran hebben gelijkluidende nota's ge richt tot de Perzische regeering, behel zende, dat, nu, in spijt van de herhaal delijk door haar regeeringen tot den ex- .Sjah gerichte aanmaningen om zich van politieke woelingen te onthouden, deze in Perzië is terug gekeerd, zij erkennen dat hij niet langer gerechtigd is, zijn jaargeld te ontvangen. De Britsche en de Russische regee- Jring zijn van oordeel, dat, nu de ex-Sjah eenmaal op Perzisch gebied is, zij niet tusschenbeiden kunnen komen. Dienten gevolge verklaren zjj, dat zij zich niet Jcunnen inlaten piet den strijd. Tot zoover de nota der beide regee ringen. .Reuter, seint nog uit Teheran, dat de proclamatie, waarbij een prijs ge steld wordt op het hoofd van den ex- 'Sjah en van diens beide broeders, die zijn inval steunen, telegrafisch bekend is gemaakt, tot in de verste uithoeken van Perzië. Het gerucht gaat meldt de Reuter-correspondent te Teheran nog dat de ex-Sjah weer uit Astrabad is vertrokken en dat hij zich te Goemesjte- pe waar hij ook was geland heeft ingescheept, met onbekende bestemming Bevestiging van dat bericht was te Te heran niet ontvangen. Is het al vreemd dat Engeland en IRusland, die zich in Perzië met zoowat 'alles bemoeiden, beweren zich niet te! kunnen inlaten met den strijd, vreemder is nog het bericht dat Rusland officieel den ex-Sjah heeft erkend als 't hoofd eener oorlogvoerende partij. Het heeft 'daarvan kennis gegeven aan de groote mogendheden en aan de Perzische re- igeering. Hierdoor staat Mohameds Ali's hoofd wel wat steviger op zijn romp, ondanks 'den prijs die er op gesteld is. Mochten de zaken voor hem misloopen dan zou het met de onthoofding, dank zij de Rus sische bescherming, zoo'n vaart niet loo- pen. De vraag' is echter of het mis zal loopen. De troepenmacht, die de Perzische re geering fcegen Mohamet Ali uitzendt, maakt al een zeer poveren indruk, ten minste wat de quantiteit betreft. De in dringer moet verjaagd worden door 1000 infanteristen, 200 Bachtiaren en 300 vrij willigers. Het schijnnt, dat laatstgenoem de van Mohamet Ali's verdrijving een zaakje willen maken. Ze zullen eerst naar den vijand overloopen, dan Mohamet Ali vermoorden en het geld verdienen, dat FEUILLETON. Naar het Duitsch. 82) Uit de molenaarsdochter Amrike was 'een vroolijke, gelukkige houtvestersvrouw geworden, wier heldere oogen den land heer doorzagen. Als Hans Otto menig maal een half uurtje in de houtvesters woning vertoefde, wist zij zoo ongemerkt in 't gesprek hier en daar een woord over *de Harnecks in te vlechten. Met de speelgenoote harer jeugd Erna Waren alle betrekkingen afgesneden sinds op de kennisgeving der geboorte van een kindje des houtvesters slechts een ge schenk in geld gevolgd was. Amrike had het aangenaam verrast, Frans was er boos om geworden. Wij hebben geen aalmoes noodig, had hij geërgerd gezegd. De baron be taalt ons overvloedig. Moeder Annemarie echter had, met het goudstuk in de hand, het hoofd geschud en zich een eigen zienswijze daaromtrent gevormd. Met de keukenmeid Kathrine, met wie Annemarie bij gelegenheid van tien bruiloft in den huize Orben had kennis gemaakt, stond zij nog altijd in op zijn hoofd is gesteld. Mohamet Ali zal wel wijzer zijn. Op Cuba dreigt ook weer zoo iets als een revolu tie. Uit New-York wordt bericht, dat ge neraal Acevedo, een der aanvoerders tij dens de jongste Cubaansche revolutie, een manifest heeft uitgevaardigd, waarin hij Gomez, den president van Cuba, van corruptie beschuldigt. jH.ij geeft den pre sident veertien dagen bedenktijd; mocht Gomez na afloop van dien termijn nog niet zijn afgetreden, dan zal de opstand geproclameerd worden. Acevedo heeft voorloopig -nog slechts 200 volgelingen; dat schijnt echter geen beletsel voor hem te zijn om op te tre den, alsof het halve land achter hem stond. JHet gerucht wil, dat tie demonstratie slechts op touw gezet is, om den Ame- rikaanschen staatssecretaris van oorlog, Stimson, die binnenkort te Havana ver wacht wordt, te overtuigen van 'de nood zakelijkheid der annexatie van Cuba door de Vereenigde Staten. Acevedo heeft reeds verleden jaar ge tracht een opstand te verwekken, hij werd toen echter in hechtenis genomen en tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld, maar kort daarop weer in vrijheid ge steld. Het laatste bedrijf in tie kwestie der Veto-wet zal nu spoedig afgespeeld worden. Lord Morley heeft een brief gericht aan de volgelingen van de regeering in het Hoogerhuis. Hij deelt daarin mede, dat de vetowet vermoedelijk begin vol gende week door het Lagerhuis naar het Hoogerhuis doorgezonden zal worden. .Het Hoogerhuis zal dan Woensdag 9. Augustus hebben te beslissen. Morley verzoekt om schriftelijke toezegging van aanwezigheid op dien datum. De groote meerderheid van de oppositiepeers, be toogt hij, schaart zich aan de zijde van de regeeringspartij en keurt verwerping van de vetowet ten sterkste af. Maar de vijandige actie van een kleine min derheid beoogt die verwerping, niette genstaande de ontwrichting der parle mentaire werkzaamheden en andere on- gewenschte gevolgen, die zich dan onver mijdelijk zullen voordoen. Voor echter de behandeling aanvangt zal Balfour in het Lagerhuis en Lord Cazzon in het Hoogerhuis een motie van afkeuring tegen de regeering indienen. Om deze motie, die men als een laatste betooging der oppositie beschouwt, zal wel hartelijk gelachen worden. In het re- geeringskamp neemt men aan dat de wet er zonder peers benoeming doorkomt. Over de Slaking in de havens, nog het volgende. Je Petersburg houdt de staking van de bootwerkers aan. Er staken 12.000 man, 4000 werken voort. Op 65 van de 95 stoomschepen, die in de haven liggen, wordt niet gewerkt. Het nieuws over de staking aan de betrekking. Het hupsche, vlijtige meisje had de kunst verstaan, de gunst der oude te winnen. Het was niet veel, wat deze op Anne- mane's verzoek na lang wachten schreef, maar toch genoeg om een denkbeeld te geven van den gedrukten toestajid van Erna. Steinfels was het bloed naar het hoofd gestegen, toen Amrike hem eens met goed volgehouden argeloosheid had medegedeeld, welke berichten zij uit het huis van baron Herman bekomen had. Hij begreep nog beter dan de houtves tersvrouw, wat Kathrine's woorden deden vermoeden. Tweemaal moest zij hem het schrijven voorlezen. Daarna was hij be droefd en zwijgend heengegaan. Sinds dien tijd ontstond zonder eenige afspraak de gewoonte, dat vrouw Annemarie de briefwisseling met de oude aanhield en haar antwoorden den baron liet lezen zonder dat deze erom verzocht. jHoewel niet tot in bijzonderheden kon Hans Otto zich hieruit toch een denkbeeld vor men omtrent Erna's toestand. Intusschen had op ambtelijk gebied een vluchtige persoonlijke ontmoeting plaats 'gegrepen tusschen deii heer von Erd- hofen en Steinfels. Deze had, als land raad van het district, zich met betrekking tot den aanleg van een weg en om daar omtrent velerlei geschrijf over en weer te voorkomen, zich pers ooglijk naa,r de Theems is tegenstrijdig, maar de ongun stige berichten hebben de overhand. Het getal der stakers neemt toe en bedroeg gisteravond meer dan 15.000. Onder deze 15000 zijn 1000 stakende bootwerkers in de Surreyhaven begrepen, waardoor de staking ook verder naar de monding van de Theems wordt uitgebreid. Er hangt veel van af, of ook de lichtermannen be sluiten mede te staken, daardoor zou het aannal stakers belangrijk grooter wor den. Zeven wagenladingen postpaketten, die voor Nieuw-Zeeland waren bestemd, kon den gisteren niet verzonden worden en moesten naar het hoofdpostkantoor terug gebracht worden. De staking van de machinearbeiders te Manchester heeft zich verder uitgebreid. Er zijn nu 12 firma's met 15.000 arbei ders in belrokken. Op een massavergadering van Londen- sche bootwerkers is gisteravond .staking afgekondigd. gemengd. Naar uit Rome wordt gemeld, heeft de Paus gisteren een rit door den tuin van het Vaticaan gemaakt. Wel een be wijs dat de toestand van Z. H. steeds beter wordt. Gistermiddag hebben zich voor de Portugeesche Kame r500 socialistische arbeiders verzameld, om te protesteeren tegen de steeds stijgende prijzen van de olie, tegen het stelsel van het pre sidentschap en tegen de grondwet. Zij trachtten het gebouw binnen te drin gen, omdat zij niet werden verhoord, maar werden door de politie tegenge houden. De ministers Relvas en Canaa- cho werden uitgefloten en het Kamerlid Macieira werd afgeranseld. De cavalerie heeft het Kamergebouw afgezet. De stad is rumoerig. In Zuid-Albanië, in het Noorden van het vilajet Monastir, is bij Vallona een nieuwe opstand uitgebroken. In een gevecht van opstandelingen en troepen zijn volgens de Lokal-Anzeiger, 20 doo- den en 45 gewonden gevallen. De herfstmanoeuvres van de 'Juit- sche hooge zeevloot beginnen op Ü0' Augustus. De Siameesche troonopvolger brengt dezer dagen incognitie een be zoek van 8 dagen aan Berlijn. Na afloop gaat hij over St Petersburg weer naar zijn land terug. In de gemeente Sero in het Hon- gaarsche comitaat Oedenburg heeft gis teren een brand gewoed, waardoor de grootste helft der gemeente in de asch is gelegd. 160 huizen zijn geheel afge brand. De brandweer uit de omliggende plaatsen stond aanvankelijk machteloos wegens gebrek aan water!. In het krankzinnigengesticht van Hamilton (Ontario) is gisterenmorgen plotseling brand uitgebroken, waarbij 8 krankzinnigen verbrandden. De overi gen, ongeveer 600, konden ongedeerd gered Worden. Toch worden nog enke len vermist. Bij het uiterst moei lijkei Falkenhauser bezitting begeven, denkend dat hij den rentmeester wel zou aan treffen. Steinfels, van het bezoek onderricht, had geaarzeld wat te doen. Toch was hij het zelf, die tot een korten groet van een boomstam opstond, toen de landraad op de plek verscheen, waarover de strijd liep. Verrast had von Erdhofen den hoed af genomen. Met een terreinkaart in de hand gaf Steinfels hem duidelijk uitlegging. De eene vraag volgde op de andere en zoo kwam, eer beide heeren er erg In had den, de heuvel-kolonie ter sprake. Bij den heer von Erdhofen overwon in dit geval de nieuwsgierigheid alle overwegingen, daar het hem, daar hij'met den bezitter niet in vriendschapsbetrekking stond, nog aan de gelegenheid ontbroken had om de nederzetting te bezichtigen. De heuvel is niet ver van hier. Staat ge toe, dat ik eens een kijkje neem, had hij in gespannen verwachting gevraagd. Zeker. Mag ik u verzoeken, mij te volgen Met vasten tred ging de jonge man den landraad vooruit op den steenigen, opwaarts loopenden weg. Geen woord werd tusschen hen gewisseld. Op den heuvel aangeland, waar de kinderen zich ras om den goed bekenden landheer ver zamelden, gaf Steinfels met korte woorden uitlegging. Aarzelend tusschen ergernis en erken telijkheid gver^e koek, ai aai; toch oabe- reddingswerk hebben naar gemeld is, zoowel de brandweer als jk politie en het gestichtspersoneel zich op bewonde- ringswaardige wijze van hun taak ge kweten. —De locomotief etj bagagewagen van den D-trein 47 Halle naar Berlijn, is bij Jeutenborg ontspoord. De machinist hoofdconducteur en pakmeester werden gedood. De reizigers zijn ongedeerd. De bekende vlieger Aubrun heeft boven de reede van Cherbourg onder zeebooten verkend. Hij schijnt zonder veel moeite uitnemend geslaag te zijn. Men dient hierbij echter in aanmerking te nemen, dat de zee zeer kalm en den hemel onbevolkt was. Te Konstantinopel zijn 21 gevallen van cholera vastgesteld, waarvan 10 met doodelijken afloop. Verjaardag van H. M. de Koningin- Moeder. Te Baarn is ter eere van de verja rende ambachtsvrouwe feest gevierd Van de openbare gebouwen en particu liere woningen wapperden de vlaggen, terwijl hier en daar versieringen waren aangebracht. Te Soestdijk was het reeds vroeg in den morgen druk. Schoolkinderen van elders zongen enkele nationale liederen voor het paleis en juichten de vorste lijke familie, die op het bordes stond hartelijk toe. Velen teekenden op het fe- licitatieregister ten paleize. 's Morgens werden op den Stations weg kinderspelen gehouden, waaraan 250 kinderen deelnamen. Des middags werd op dezen weg eene nationale ring- rijderij gehouden, die ongeveer 3 uur door H. M. de Koningin, H. M. de Ko ningin-Moeder -en Z. K. H. Prins Hen drik met hun gevolg werd bezocht Des avonds vuurwerk waar Prins Hendrik bij tegenwoordig was. Te 's Gravenhage was een kinderfeest georganiseerd door het Haagsche comi té van Volksfeesten. Ongeveer 20.000 groote en kleine Hagenaars waren in de Koekamp bijeen. Hoofdnummer van het programma was een optocht van kin deren met versierde rijwielen, sportkar ren en poppenwagens, besloten door 'n groep kinderen in aardige kleederdracht. Of eigenlijk waren het twee o.ptochten: die van fietsen en sportkarren met de huzarenmuziek aan het hoofd en die van poppenwagens, en de kinderen in hun vaak schilderachtige kleeding, voorafge gaan door de Jagerkapel. Op het terrein werden aan de kin deren verfrisschingen en lekkernijen uit gedeeld. Door de windstilte slaagde de verlich tingen voor de departementen van al gemeen bestuur, enkele particuliere! ge bouwen en hotels, buitengewoon goed, het vuurwerk in het Malieveld echter minder, door dat de rook bleef hangen. rispelijke ontvangst van den eigenaar van Falkenhaus, nam de heer von Erdhofen afscheid. Hans Otto maakte geen aan stalten, hem naar den grooten weg uit geleide te doen, maar bleef rustig op den heuvel. Weinige weken later was de ziekte uit gebroken iji Michel Murtens huisje op 'tveen. Het bericht van Hans Otto's on verschrokken hulp had zich als een loo pend vuurtje door de streek verspreid. Baron Waldenburg had in beraad gestaan of het nu niet mogelijk zou zijn, den neef van zijn ouden vriend nader te treden, maar hij vond bij den heer von Erdhofen tegenstand, wien de ontmoeting met Stein fels nog hinderde. De eerste gedachtenwisseling met Rai- ner werd spoedig door meerdere brieven gevolgd. Er waren bij de gemeenschappe lijke onderneming vele aangelegenheden, die slechts door de eigenaars zelf geregeld konden worden, en Steinfels gewende er aan, in al te twijfelachtige gevallen de be slissing van Rainer te vragen. Per kee- rende post kwam meestal het antwoord; vaak waren weder nieuwe aanwijzingen noodig. Zoo werd niet alleen de brief wisseling steeds drukker naarmate het werk vorderde, maar zij nam ook een ander karakter aan. Er ontstonden nadere betrekkingen tusschen de twee mannen, die elkaar niet van aangezicht tot aan ge zicht gezien hadden. Rainer schreef o ror den .wankelenden gezondheidstoestand In de legerplaats bij Zeist werd ten gelegenheid van den verjaardag van H« M. de Koningin-Moeder op 2 Augustus het kampfeest van het regiment Genie troepen gevierd. Vooraf in den middag] woonden tal van belangstellenden dQ verschillende militaire wedstrijden bij. Met concert, bioscoop-voorstellingen; en vuurwerk is het feest besloten. De. militairen hadden hun kamp fraai ver sierd. i J Actie Sociale Wetgeving. Maandag jl. had een vergadering plaats van de besturen der Christelijke Werklie den-organisaties, als vervolg op de ver.» gadering van 18 Juli jl., waar in beginsel de wenschelijkheiid werd uitgesproken tot het orgajiiseeren van een actie, ten gun ste van de door het huidige Ministerie ingediende Sociale Wetten. De Voorzit ter deed mededeeling, dat van het Bu reau voor de R. K. Vakorganisatie een schrijven was ingekomen, berichtende, dat dit lichaam niet met het Chr. Nat. Vak verbond wenschte samen te werken, zoo lang dit verbond zich plaatsen blijtft op in- ter-confessioneel standpunt. Naar aanleiding van deze mededeeling werd door de vertegenwoordigers van de Dioc. Bonden van de Bisdommen den Bosch, Haarlem en Roermond verklaard, dat zij, na yrnstige overweging eveneens van een samengaan moesten afzien. Me dedeeling werd tevens gedaan, dat hun bekend is, dat bij de Bonden Ln de Bis dommen Utrecht en Breda dezelfde be zwaren tegen samenwerking met het Chr. Nat. Vakverbond bestaat. Verder kunnen wij mededeelen, dat door de Federatie van de vijf Dioc. Bon den en het Bureau voor de R. K. Vak organisatie is besloten, een actie ten gun ste van het vooropstellen der Sociale Wet» geving te voeren zoo mogelijk in sa menwerking met de Prot. Christ. Werk liedenbonden. Zeeliedenstaking. Sedert 14 Juni de dag, waarop de staking der zeelieden uitbrak tot en met 1 Aug. zijn 60 schepen aangemon sterd met 1793 koppen, terwijl 32 bijinon- steringen met 154 koppen plaats hadden. Gisteren is bij een scheepstimmerman van de „Nederland", wonende in de Westerdokstraat, de deur ingetrapt, hij zelf mishandeld door stakers. Twee per sonen zijn naar aanleiding van dit feit ge arresteerd. Bij de „Nederlander" zijn de oude bootwerkers weer in dienst genomen op 8 personen na, die voor goed zijn uitge sloten. Gistermorgen gelukte het een der uit- geslotenen op het terrein te komen. Hij gaf een der bazen een klap in het gelaat Nadat de baas met een klap had geant woord, werd de man van het terrein ver wijderd. De stakende zeelieden hebben Dins dag in de Rietlanden op verschillende pun ten werkwilligen lastig gevallen. Er bevonden zich troepjes stakers daar van zijn beminde vrouw en over alles, wat hem na aan 't harte lag. Zoo kon Hans Otto zich spoedig een beeld vormen van 't huiselijk leven van 't echtpaar Rainer. Eindelijk had Leopold Rainer kunnen melden, dat een gebeurtenis, waartegen hij zeer had opgezien, met goed gevolg had plaats gehad. Het echtpaar was een knaapje geboren. De doktoren 'gaven de meest geruststellende verzekeringen. Gisteren werd onze zoon gedoopt. Hij zal met hulp van Boven een man worden, die evenzeer zijn God eerbiedigt als zijn wereldlijke oversten. Mag ik u zeggen, mijn vriend, dat wij, mijn vrouw, en ik, uw toestand kennen? Maar neen, dat is niet de ware wijze om aan ons gevoel uitdrukking te geven. Al zijn wij niet Katholiek, wij denken toch over de duel-vraag zooals gij. Wij verheugen ons bij de gedachte, bij onzen terugkeer in het vaderland in den nieuwen vriend een man te vinden, met wien wij in alle ge wichtige levensbeschouwingen eensgezind zijn. Sinds dien tijd luidden tot JTans Otto's vreugde de brieven steeds meer bemoedi gend. Eindelijk kwam dan ook het be richt, dat zijn vrouw tot den terugkeer naar het vaderland in staat was en weinig later heette het: de aankomst op Rainers- hof stond den volgenden dag te wachten. {Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1